REGGIE/ de vrolijke speurder^ mm De Kleppende Kiippet* Plantengroei op Mars geconstateerd Ifoacfotwayen uit Stamp,utifk, kantelde in Clud (Ide Pastoor [uffermans benoemd tot Deken van Zoeterwoude MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 3 TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN DIARRHEE, BEDORVEN MAAG, "KATER", ANDERE INGEWANDSSTOORNISSEN (o.a. NERVEUZE) helpt direct mild stoppend onschadelijk Strip-verp. a 8 (ook voor kinderen) Buisje 20 bij apotheker of drogist! witte tabletten (Advertentie) KLEUTER OVERREDEN. Zaterdagmiddag even na 12 uur is op de Antwerpsestraatweg nabij de Oude Tol te Bergen op Zoom het 2Yz- jarige zoontje René van de familie Rens door een tractor met aanhang wagen uit Bergen op Zoom overreden en op slag gedood. De chauffeur, die van het ongeval niets had gemerkt, werd door de bestuurder van een Belgische auto, die getuige van het ongeval was geweest, achterhaald en gewaarschuwd, waarna hij terstond terugkeerde naar de plaats van het ongeval. BEZOEK VAN MIN. LUNS AAN VENEZUELA. Mr. J. M. A. H. Luns, de Neder landse minister zonder portefeuille, die op het ogenblik een bezoek aan Venezuela brengt, is Zondag ont vangen door de Venezolaanse mi nister van buitenlandse zaken, Otanex. 's Middags bood de Nederlandse ambassadeur in Caracas, mr. J. C. van Beusekom, aan minister Luns een noenmaal aan. In de namiddag bracht minister Luns een bezoek aan het graf van Simon Bolivar, waar hij bloemen neerlegde. 's Avonds was de minister de gast aan een diner dat werd gegeven door de Venezolaanse minister van buitenlandse zaken. Algehele restauratie van Maastrichter St, Servaas Carillon niet te herstellen De herbouw van de verwoeste to ren van de Maastrichtse St. Servaas- toren en een nieuw carillon, waar mede te zamen een 6om van ruim twee ton is gemoeid, zal geheel door verzekering bekostigd worden. Het carillon, dat in 1768 gegoten werd, is onherstelbaar beschadigd en zal nog slechts als klokkespijs kunnen dienen yoor nieuwe klokken. Nu de kerk een nieuwe toren zal krijgen, acht men het dienstig om meteen tot de hoognodige restauratie van de gehele kerk over te gaan en voor dit laatste doel is een nationaal steunfonds in het leven geroepen, dat zal pogen de gelden voor deze res tauratie benodigd', bijeen te zame len. DR. BAL RECTOR ST. CATHARINA LYCEUM TE EINDHOVEN. Binnenkort zal dr. B. H. Bal uit Heemstede, thans leraar in de klas sieke talen 'aan het R.K- Meisjesly ceum „Sancta Maria" te Haarlem, tot rector van het St. Catharinalyceum te Eindhoven worden benoemd en zijn functie vermoedelijk op 1 Januari 1956 aanvaarden. Tegelijkertijd zal de huidige rector drs. Th. M. van den Donk met pen sioen gaan. Tot het vorig jaar werd de school geleid door de Zusters Franciscanessen, thans is zij geheel in handen van leken. Café uitgebrand Rode kermis te Berlicum Een felle brand heeft gisteravond het café „Het Gildenhuis St. Joris" te Berlicum nagenoeg geheel verwoest; door de brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, zijn drie gezinnen, bij elkaar negen personen, dakloos geworden. Van het eeuwenoude St, Joris-, Gilde, dat in het café gevestigd was, zijn enige vendels en schilden verlo ren gegaan; de oudste vendels waren echter elders ondergebracht. Als gevolg van de kermis die op het ogenblik in Berlicum is, was het Zondagavond zeer druk in 'het café. Toen de brand uitbrak moesten de vele bezoekers en de bewoners van het pand overhaast de vlucht nemen. Van de inboedel kon bijna niets gered worden. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niet verhinderen dat het café uitbrandde; wel kon voorkomen worden, dat de brand oversloeg naar een nabijgelegen boerderij. Het Amerikaanse „Nationaal Aardrijkskundig Genootschap" heeft Zater dagavond bekend gemaakt, dat naar men gelooft op de planeet Mars levende materie is waargenomen. In de mededeling wordt gesproken van de grootste ontdekking sedert de platneet 125 jaar geleden voor het eerst in kaart werd gebracht. De materie, naar men gelooft planten, werd als een blauw-groen gebied van ongeveer 200.000 vierkante mijl gefotografeerd. De ontdekking staat op naam van dr. E. C. Slipher, leider van een expeditie, die het vorig jaar in Zuid-Afrika foto's van Mars nam. Dr. Slipher zelf nam een groot aantal foto's. Het ontdekte gebied ligt nabij het grote kanaal Thoth. „Nooit tevoren had men op Mars de plotselinge verschijning van een zo belangrijke donkere vlek waargenomen, behalve als uitbreiding van een bestaand donker gebied". De ontdekking geeft steun aan de „conclusie, dat Mars geen dóde wereld is, en dat de verschijning van donkere vlakken wordt veroorzaakt door de plotselinge aanwezigheid van plantengroei". Om meer over mogelijk plantenleven op Mars te weten te komen, zullen wellicht spoedig in een laboratorium korstmossen, die op kale rotsen en bergtoppen groeien, worden gekweekt onder de physische en chemische voorwaarden, welke naar men gelooft op Mars bestaan, aldus het genoot schap, dat er aan toevoegt, dat de Martiaanse plantengroei volgens deskun digen uit dergelijke mossen kan bestaan. Opening van desbei Irijknechl-maj. 2rij knechts VOORSCHOTEN WILDWEST OP LEIDSE WEG Zaterdagmiddag is een niet geheel nuchtere Chauffeur van een vracht auto beladen met stro oorzaak ge weest van enige sensatie op de Leid- seweg. De vrachtwagen passeerde met grote snelheid een langs de weg ge parkeerde bestelwagen, toen dit niet mogelijk was door tegenliggers en een aan de overzijde van de straat ge parkeerde wagen. De bestelwagen, waarin zich de echtgenote van de 'heer Ten H. met drie kinderen 'bevond, werd opzij ge drukt, bleef scheef tegen een boom hangen en kwaim daarna weer op zijn vier wielen terecht. De vrachtwagen, Van de fa. B. uit Leidschendam reed door doch verloor verschillende balen stro, die een spoor op de weg nalie ten. De gealarmeerde politie zette door imiddel van een aangehouden wagen de achtervolging in en slaagde er in de stro-wagen op de Veurseweg in te halen. Daar kreeg de chauffeur, en de twee andere inzittenden in de cabine, opdracht om terug te rijden, er werd echter eerst nog een omme tje gemaakt, pas toen de politie in de calbine plaats nam werd de order opgevolgd. De inzittenden zijn mee genomen naar het politiebureau en enige uren tater weer losgelaten. De bestelwagen liep een flinke deuk op, inzittenden hadden enkele ontvellin gen. Vanmorgen om zeven uur is een vrachtwagen van de grasdrogerij Hilgersom uit Stomp wijk van de berm van de weg gegleden t ussen Rijpwetering en Oud-Ade. De man, die naast de chauffeur zat, liep een verwonding op aan zijn hand. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht, om de wond te la ten hechten. De wagen kantelde, doch kwam niet in de sloot terecht. Door bromfiets gezakt. Zondag morgen is op de Veurseweg een bromfietsberijder door de voorvork van zijn bromfiets gezakt. Hij liep een ernstige hoofdwond op en de duo passagier enige ontvellingen. Na aan de Roode Kruispost te zijn geholpen is de berijder naar een ziekenhuis vervoerd. Schaakvereniging „Voorschoten". De schakers van Voorschoten speelden weer hu neerste partijen. De uitslagen waren: Groep 1: Waasdorp—van Os 10; P Segaardr. Vermet 01. Groep 2 A: Hulleman-Groenen- berg 01; VerstratenKool 10; MaatKooy 1O; VerstratenBox man y.yj. Groep 2 B: v. d. Werf—v. d. Marei I—O;, N. SegaarHeijer y^—Yz', Ql- deman—v. d. Werf 10. Ladderwedstrijd: Maat—M. Segaar IK-0. WASSENAAR HOGER BEROEP IN SCHOOL KWESTIE. In Maart besloot de gemeenteraad bij de Kroon in beroep te gaan tegen een besluit van Gedeputeerde Staten met betrekking tot de stichting van een R.K. school in Deyleroord. De gemeenteraad had het schoolbestuur de gevraagde medewerking gewei gerd, maar Gedeputeerde Staten stel den het schoolbestuur in het gelijk. Op 12 October zal de afdeling ge schillen .van bestuur van de Raad van State over deze zaak verslag uitbren gen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor als gemachtigde 'aan te wijzen de heer K. van Boeijen, gemeente-secre taris, en bij diens verhindering de heer L. G. de Koning, hoofd van de afd. financiën, onderwijs en personeel ter gemeentesecretarie. Bedrijf buitenplatsen. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld^ de vier landgoederen, die verleden jaar en in het lopende jaar werden aange kocht, in te brengen in het onlangs ingestelde „bedrijf buitenplaatsen". Het betreft de landgoederen van wij len de heer Ruys, De Wiltzangk, De Hartenkamp en De Wittenburg, waar voor in totaal een crediet van 1.675.000.beschikbaar werd ge steld. De overdrachtskosten van dë eerste drie landgoederen bedragen 59.022,57, Voorgesteld wordt, de landgoederen in het bedrijf in te brengen tegen de prijs van aankoop- kosten plus overdrachtskosten. Tot pastpor van de parochie van St. Jans Onthoofding en tot deken van het dekenaat Zoeterwoude is, als opvolger van deken D. Bont, be noemd de zeereerw. heer P. J- A. Juffermans. Pastoor Petrus Joannès Antonius Juffermans werd geboren op 11 Mei 1897 te Leiden, waar zijn vader aan de Steenstraat een melkhandel had. Hij werd priester gewijd op 21 Mei 1921 en deed zijn eerste plechtige H. Mis in. de Mon-Père-kerk, naar wel ke parochie de familie Juffermans inmiddels was verhuisd. Van 1921 tot 1923 was hij kapelaan te Vlissingen; van 19231941 ge schiedenis-leraar aan het seminarie Hageveld. In 1941 werd hij benoemd tot pas- VEILING TE PIJN ACKER PASSEERDE DE ZEVEN MELLIQEN Hedenmorgen te circa half elf heeft de voorzitter van de groenteveiling te Pijnacker, de heer P. Rregman, medegedeeld, dat op dat ogenblik de omzet van zeven millioen werd ge- De zes millioen werd op 22 Septem ber 1954 gepasseerd, de vijf millioen op 4 November 1948, de drie millioen in September 1946. De veiling, die in deze maand haar 40-jarig bestaan herdenkt, kon voor de oorlog het millioen nooit volma ken. In het laatste kwartaal van 1954 steeg de omzet met bijna acht ton, zodat het niet tot de onmogelijkheden behoort, dat de opwekking van de voorzitter: „op naar de acht millioen" nog dit jaar werkelijkheid zal worden. toor van de St. Nicolaaskerk aan de Mathenesserdijk te Rotterdam (Span gen). Gedurende 14 jaar heeft pas toor Juffermans deze moeilijke paro chie, welke tegen de Westelijke ha venwijken aanligt, bestuurd. In Maart 1943 werd een vierde deel van de parochie weggebombardeerd, waar ender ook de béide parochiekerken, welke intussen zijn herbouwd HAZERSWOUDE IH.R.I Filmavond. Gisteravond was er in het parochiehuis in de Groene- dijk een film over Palestina, vertoont door de Witte Paters. De kleurenfilim liet oip zeer duidelijke wijze het leven in het H. Land zien en gaf teVens de al vertoond was voor een volle zaal kinderen, werd nog eep filmpje gedraaid; over het werk van deze orde in Afrika onder de negers. HAARLEMMERMEER EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. J. F. Jansonius, op zijn verzoek, met in gang van 1 Januari 1956, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Haarlemmermeer. EEN HUMORISTISCHE DETECTIVEROMAN door JOHAN BERNDT 45) „Het gaat om mijn broer", her haalde zij. „Ik zal u alles uitleggen. Ik woon met mijn moeder en mijn enige jaren oudere broer in Gower- street. Hij en ik zijn beiden in be trekking. Het laatste jaar is er een verandering gekomen in het gedrag van Geoffrey, dat moeder en mij met zorg vervult.Vroeger was hij een vrolijke, gezonde jongen, die goed met ons omging. De laatste maanden echter lijkt er iets met hem aan de hand te zijnhij is gemelijk ge worden, kan moeder soms afsnauwen en bejegent mij als een vreemde Hij stoort zich hoe langer hoe min der aan ons en blijft bijna elke avond van huis, dikwijls tot diep in de nacht.ook wel tot 'smorgens vroeg. Hij ziet er steeds slechter uit en wat ons het meest beangstigt: hij schijnt over meer geld te beschikken dan zijn betrekking hem opleveren kan!" Sybils gelaat stond bleek en Reggie die haar zwijgend aanhoorde, zag be zorgd de met geweld ingehouden tranen in haar ogen. „Moeder heeft hem meermalen ge smeekt, haar in vertrouwen te ne men doch Geoffrey sluit zich steeds meer op in zijn gemelijkheid en vervreemdt met de dag meer van ons. Een glinsterend druppeltje liet zich niet meer terugdringen en rolde langs haar wang. Reggie kuchte en hanteerde tactvol zijn sigarettenkoker. Een uur later namen zij afscheid van elkaar, nadat Sybil haar handje in zijn hand en haar zorgen op zijn schouders gelegd had Het is niet ver van Gowerstreet naar Oxfordstreet. Reggie, in zijn regenjas gehuld met opgeslagen kraag zag zjjn geduld tijdens de vervolging niet te lang op de proef gesteld. Geoffrey O'Durrey had door de mis tige avond spoedig de plaats van zijn bestemming bereikt. Reggie liep nog voor alle zekerheid een twintigtal meters door en keerde, toen terug; hij floot zachtjes tussen zijn tanden, toen hij de ingang bezag, waardoor de jongeman zoeven was binnengegaan. Deze deur was hem niet onbekend. In zijn vorige periode, toen hij nog als een vlinder van kelk tot kelk de zoetigheden van uitgaand Londen peurde, was de nachtclub „De Man darijn" voor hem geen onbekende. Menigmaal, als hij het nog te vroeg vond om de legerstede op te zoeken, streek hij daar neer en vond er vro lijk gezelschap, doorfeestende nacht pitten als hij. Door deze deur was Geoffrey gegaan; dit was een der eerste punten van de stippellijn, welke Reggie moest bren gen tot de opheldering van zijn duis tere gangen. (Reggie verheugde zich, dat hij erop had gerekend, onder zijn regenjas zijn smoking aan te trekken. Na in een naburige gelegenheid zijn mond te hebben omgespoeld met een glas grog, voor de noodzakelijke reuk, keerde hij terug naar „De Mandarijn". Het leek weer de oude Reginald Fel- ham, die langs de portier van de nachtclub naar binnen laveerde. Zijn cachenez fladderde losjes tussen de kraag van zijn jas uit en zijn gang zowel als het dwaze glimlachje teken de hem voldoende als een pretzoeker, die hier de laatste uurtjes voor het naar bed gaan kwam doorfuiven. Er werd hem dan ook niet de minste moeilijkheid in de weg gelegd en hij ontdeed zien van zijn overkleren bij de garderobe onder het debiteren van de nodige flauwe grapjes. In het kleine zaaltje, volgens Chi nese motieven geheel in rood en goud gedecoreerd, vond hij na enige om haal en caramboles met andere be zoekers een vrij tafeltje, waar hij blazend neerstreek. De jazzband drumde zijn rhythmi- sche golfjes de zaal in, waarop de dansers met passieve maskers rond dobberden. Reggie behield zijn voor komen van half boven zijn theewater verkerende en nam de gelegenheid waar, tussen zijn lodderig gezakte oogleden de omgeving te observeren. Achter zijn glas, rustig in zijn stoel leunend, nam hij de tijd voor een grondig rondspeuren. Het roezig ge dwarrel in de ruimte maakte in het begin een volledige inventarisatie van de aanwezigen wat lastig, doch lang zamerhand zeefde hij stelselmatig de bezoekers en moest eindelijk vast stellen, dat Geoffrey hier niet aan wezig was. Achter zijn lodderig uiterlijk gin gen scherp zijn gedachten; als de jongeman, waar hij achter aan zat, hier niet tussen de gasten aanwezig bleek, meest hij ergens anders in het gebouw verblijven. Reggie wist wel een en ander van deze nachtclub af; hij had indertijd enkele dingen opge vangen, die in zijn geheugen waren blijven hangen. Dat er hierboven ergens gelegen heid bestond voor spelen, was in zekere kringen een publiek geheim en Reggie had het zich weieens laten influisteren, zonder er ooit gebruik van te hebben gemaakt. Nu kwamen deze bijzonderheden in zijn gedachte en hij combineerde ze met de vraag, waar Geoffrey zich wel zou kunnen ophouden. Onder zijn gepeins werd hij zich bewust, dat 'n jonge vrouw in avond- costuum, die op enige afstand van hem aan een faf eitje zat, hem uit nodigend aanzag. Hij stond op, maakte correct, hoe wel wat onvast, zijn buiging en mengde zich ipet haar tussen de dan sers. Onder het gesprek met zijn partner liet hij zich ontvallen, dat hij zich slechts matig amuseerde en de pret in de zaal te tam vond. Hij manoeuvreerde het onderhoud in de richting, welke hij wenste en zij beet in het aas. „Ga een kaartje leggen, Boy en waag een kans!", animeerde zij. Reggie draaide nog wat om het ge val heen en gaf eindelijk voor, te zwichten. Zijn metgezellin loodste hem de zaal uit en bracht hem in een corridor waar zij een kleine deur opende en door een gangetje naar een lift ging. „Wacht hier een ogenblik, Boy, ik zal bellen!", zei ze en drukte op een knopje. Reggie tastte in zijn zak en drukte het meisje een tip in de hand. „Cheerio!", lachte zij en verdween terug naar de zaal. 't Hek schoof open en Reggie strui kelde met een béte lachje de lift in. (Wordt veryolgdV

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10