)e Moerdijkbrug is bijna dubbelspoors Nog éénmaal stremming Prins Bernhard bij de Paus Afwijking van loonregeling voor elke onderneming Uitbreiding ziekenfondsen DE STENEN SPREKEN Even aandacht voor Uw cactus U kunt niet Q alles weten o :.VTERDAG 17 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Op 3 October, wanneer de nieuwe enstregeling van de Spoorwegen faat, zal de Moerdijkbrug over een bbelspoor de treinen over zijn bre- rug laten razen. De laatste maanden is er hard ge- erkt om tot dit resultaat te komen; dat eerst de treinen over een en- 1 middenspoor de Moerdijkbrug tsseerden, werden zij sinds Juli j.l. er het gereedgekomen Oostelijk oor geleid. Met ingang van 3 October zal ook t rechterspoor in gebruik genomen orden en daarmede zal het dubbel- oor over de Moerdijkbrug hersteld n. De reizigers tussen Dordrecht en ige Zwaluwen zullen echter nog nmaal moeilijkheden met hun ver ier ondervinden, want vanaf Zater- gavond 24 September kwart over gen tot Zondagmorgen 25 Septem- r zal het treinverkeer over de oerdijk gestremd zijn voor de laat- werkzaamheden, die niet gering Ontslag-regeling uwende ambtenares [n (het Staatsblad van heden is genomen het Koninklijk Besluit n 13 September j.l. tot wijziging n. de artikelen 7 en 97 van het ksambtenarenreglement. [n het Kon. Besluit wordt bepaald!, artikel 7, vierde lid, van het al- >rdt gelezen als volgt: behuwde vrouwen kunnen voor nstelling tot ambtenaar slechts in amerkirug komen in de gevallen, larin krachtens het bepaalde in of [eVolge artikel 97 bij huwelijk ;n ontslag behoeft te worden ver- rad. Artikel 97 van het algemeen rjjks- ibtenarenreglement wordt gelezen volgt: De vrouwelijke ambtenaar, die het huwelijk treedt, wordt met in- ig van de dag, volgende op die a haar huwelijk eervol ontslagen. Het bepaalde in het eerste lid niet van toepassing: a. Wanneer betrokkene de 45-jarige leeftijd aft vervuld1; b. Wanneer de ambte- ce werkzaamheden worden ver- ht in de echtelijke woning of in i localiteit, welke binnenshuis ge- 'enschap heeft met die woning; Wanneer het betrokken ambt naar oordeel van onze minister als bijbetrekking kan worden waar- lomen. Als de in het eerste lid gestelde 'el lijdt uitzondering ten aanzien a dloor óns aangewezen ambten, iepen van ambten of groepen van btenaren, dan wel wanneer dit Dr Ons in een bijzonder geval of nepen van bijzondere gevallen be- ild wordt. Een besluit, als bedoeld in het •ige lid, wordt genomen Op voor- idht van Onze minister van bin- nlandse zaken. De gehuwde vrouwelijke ambte- ar wórdt eervol ontslagen, met in- ïg van de eerste dag van de maand, gerade op die, waarin de omstan- "heid, op grond waarvan de in het ste lid gestelde regel te haren azien uitzondering leed, orader- teidenlijk zij krachtens het 'be- ald'e in artikel 7, vierde lid', kon rden aangesteld, zich niet meer ordoet. Het bepaalde in het vorige lid niet van toepassing, indien de ge- wde vrouwelijke ambtenaar als- ra verkeert in een der Overige om- ndigiheden op grond waarvan hel Daalde in het eerste lid uitzonde- lij dt. Set bepaalde in het vorige lid is n overeenkomstige toepassing, nneer evenbedoeld'e omstandigheid h niet meer voordoet. Drukke nacht. Niet alleen moeten er verschillen de wissels en bovenleidingen omge legd en afgebroken worden, maar tevens staat midden op het rechter spoor een seinhuisje, dat dienst ge daan heeft bij het enkel spoor en daarom zoveel mogelijk op de baan moest staan. Momenteel lopen de rails van het rechterspoor dwars door het huisje heen, maar in die ene nacht zal het met de grond gelijk moeten worden gemaakt om ruim baan te maken voor de eerste trein, die van het dub belspoor gebruik zal maken. CHINEZEN MET OPIUM AANGEHOUDEN Bij het verlaten van een haven terrein in Rotterdam -Zuid zijn gis termorgen vroeg twee Chinezen aan gehouden, die bij fouillering in het bezit bleken te zijn van acht pakjes opium. Zij werden naar het hoofd bureau van politie gebracht, waar de recherche bij een 'hernieuwd onder zoek nog twee pakjes opium aan trof, die een der Chinezen om zijn linkerbeen had gewikkeld. In totaal bleek het tien pond opium te zijn, ter waarde van ongeveer 3000. Prins Bernhard is Vrijdagochtend door de Italiaanse president, Giovan ni Gronchi, op het Quirinaal ontvan gen. Zoals gemeld, bevindt'de prins zich in Rome voor het vijfde congres van Europees-Amerikaanse verenigingen, waarvan hij ere-voorzitter is. De prins heeft een half uurtje met president Gronchi gesproken. Na het onderhoud kregen fotografen, filmers en televisiemensen gelegenheid tot het maken van opnamen. Het protocol staat dit eigenlijk al leen maar toe bij bezoeken van staatshoofden, maar de president had er geen bezwaar tegen in dit geval een uitzondering te maken. Nader meldt Reuter dat prins Bernhard Zaterdagmorgen om 9.30 uur Nederlandse tijd door de Paus in particuliere audiëntie werd ont vangen. De audiëntie was informeel, zonder enig ceremonieel. De moeder van de prins, prinses Armgard, werd onmiddellijk na de prins in audiëntie ontvangen. TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden, telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken an incasso's. (Advertentie). Advies Sociaal-Economische Raad De Sociaal-Economische Raad heeft besloten aan de regering te adviseren het bestaande stelsel van loonvorming te verlaten. Deze beslissing is in een verdeelde stemming genomen met 20 tegen 17 stemmen. Vertegenwoordi gers van de Katholieke en Prot.- Christelijke werknemersorganisaties verklaarden zich vóór wijziging; die van de socialistische organisatie wa ren tegen, evenals van een deel van de werkgevers, de middenstand en de landbouw. Het standpunt van de min derheid zal in een afzonderlijk rap port worden opgenomen. Voorts besloot de S.E.R- met een ongeveer gelijke meerderheid te ad viseren, om afwijkingen van loonre gelingen ondernemingsgewijs toe te staan, een stap verder dus nog dan de bedrijfstakgewijze vaststelling van de lonen. Met een aanzienlijk grotere meer derheid, namelijk met 28 tegen 10 stemmen, heeft de raad besloten te adviseren, dat er een loonraad zal dienen te komen, d.w.z. een college uit de Sociaal-Economische Raad, dat overeenkomstig het adres van de Stichting van de Arbeid van een jaar igeleden de bevoegdheid zal verkrij gen tot het vaststellen van richtlij nen. Daarnaast heeft de S.E.R. zich met een meerderheid van 34 tegen 3 Er wordt op het ogenblik achter de schermen meldt de „Tel." bij de ziekenfondsen en sommige groepen van medewerkers hard gewerkt aan een verdere uitbreiding van het zie kenfondswezen, in de vorm van een verhoging van de inkomensgrens, waar beneden men zich vrijwillig bij de fondsverzorging kan aansluiten. Tot nu toe is de inkomensgrens voor de vrijwillige verzekering 3750, welke grens men wil brengen op 6000, dus gelijk aan de verplichte verzekering der loontrekkers. Mocht het voornemen hiertoe slagen, dan kan dus een verdere uitbreiding wor den verwacht van het aantal zelf standigen, dat van het ziekenfonds wezen deel zal uitmaken. stemmen uitgesproken voor het hand haven van het College van Rijksbe middelaars met zijn bevoegdheid tot het dwingend opleggen van arbeids voorwaarden. De vraag, of het verlenen van ver gunning tot het toepassen van een algemene loonronde gehandhaafd dient te bly ven, is bevestigend beant woord, met een meerderheid van 27 tegen tien stemmen. Sterftecijfer TBC sterk gedaald Het sterftecijfer tengevolge van tuberculose is in 1954 verder gedaald en bedroeg 7.5 voor 100.000 van de bevolking, wat een vermindering van ongeveer 20 procent ten opzichte van 1953 betekent. Deze daling is ten dele een gevolg van de invloed van de antibiotische behandeling bij vele zieken. Aldus het jaarverslag van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuber culose. Ook het ziektecijfer is vólgens dit verslag in 1954 sterk gedaald. Bij de gezamenlijke districts-oonsultatiebu- reaux werden 10.312 nieuwe lijders aan actieve tuberculose ingeschreven. Berekend op 100.000 van de bevol king geeft dit een getal van 90.8 pa tiënten. Redder moest knaapje laten verdrinken Gistermiddag heeft de rijkspolitie te water uit het Noordhollands kanaal het levenloze lichaam opgehaald van de drie-jarige Keesje Struis uit de Malvastraat in Amsterdam-Noord. De jongen is vermoedelijk tij dens het spelen in het water van het kanaal nabij de tamelijk stillen Var en weg in Amsterdam-Noord ge raakt. Een 37-jarige voorbijganger zag het knaapje spartelen en deed pogingen het kind te redden. De man kon helaas niet zwemmen. Het kind verdween onder water en is veel later opgedregd. 9iiy.Au>taap Zo staan jongetjes als ze op de foto mogen en de fotograaf geen aanwijzingen geeft. Zo gauw hij zijn camera heeft ingesteld, rakken altijd van alle zijden kinderen na derbij die zich met een vertwij felde kreet in het schootsveld van de lens werpen. De jeugdige klantjes nemen dan de meest exo tische houding aan; deze knaapjes hebben er ieder geval hun best voor gedaan er sterk uit te zien. Maar wat ons meer belang in boezemt is: waar is deze foto ge nomen? De vorige week De foto stelde voor: de 5e Bin nenvestgracht. Het heeft ons ple zier gedaan, dat nog zovele Leiden- kenners, dit plekje wisten thuis te brengen. De waardebon van vijf gulden is Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief ol briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.verloot. Doktersvrouw: „Nee Arthur ik ben 't! Tiny!" Dat nooit. „U moet eens ophóu den met iedere avond slaappoeder in te nemen", zei de dokter tegen het bejaarde vrouwtje. „Als U zo door gaat, wordt het een gewoonte!" „Oh, daar behoeft U helemaal niet bang voor te zijn", antwoordde het vrouwtje. „Ik neem al dertig jaar lang slaappoeders is." Voor alle zekerheid. Een heer zat een borreltje te drinken in zijn club. „Denkt u, dat we regen krij gen?", vroeg hij aan een advocaat. „Ik denk het wel", antwoordde deze. Een dag daarna ontving het heertje een rekening van de advo- oaat voor ingewonnen advies. Toen hij later eens vroeg, oef de advocaat meende, dat er inflatie kwam, volgde er weer prompt een rekening. Het heertje is toen woedend naar de club gegaan en heeft tegen de ad vocaat geroepen: „Je bent een schurk en denk er om, dat vraag ik je niet, maar dat zeg ik je!" Bekeken. De onderwijzer testte de kennis van zijn leerlingen. „Jon gens", vroeg hij, „wie kon mij zeg gen, wat een loopgraaf is?" „Ik meester", riep Jantje. „Dat is een arme graaf, die brievenbesteller geworden is". Twijfelachtig. Komende gast: „Is het eten hier goed?" Vertrekkende gast: „Nou, ik hou er niet van om iets af te breken, maar ik kan U wel zeggen, dat U gerust direct na het eten kan gaan zwemmen". Te gek. De korporaal had wat te zeggen van de schoenen van een der soldaten. „Wat zijn dat voor lage bruine schoenen bij een parade?", informeerde hij. „Oh, die schoenen draag ik in de burgermaatschappij ook altijd", luid de het antwoord. „Misschien draag je dan ook wel een hoge hoed', maar die zet je nu tóch ook niet op", schreeuwde de kor poraal. „Doe niet zo flauw", antwoordde de soldaat. „Bruine schoenen en een hoge hoed; dat gaat toch niet". Moeilijk: „Ga jij nog met va- cantie?" „Man schei uit Ik heb niet eens genoeg geld om rustig thuis te blij ven". NU DE MAAND' September weer is aangebroken, de maand met afwisselend weer, soms koud, soms daarentegen prachtig weer met een niet al te hoge tem peratuur, is de tijd weer aange broken om onze aandacht even te schenken aan de in Mei naar buiten gebrachte Aporo-cactus- sen. Vele huismoeders weten er prachtexemplaren van te kweken en zijn elk voorjaar trots op hun mooie plant, die de 'aandacht vraagt van menig voorbijgan ger. DE APOROCACTUS ziet men veel als hangplant, een rijk bezit met afhangende armen, waar aan hier en daar een of meer prachtbloemen. Van stek opgekweekt kunnen jonge plantjes reeds het eerste jaar een bloem ontwikkelen; hoe ouder de plant echter wordt des te meer zal zij bloeien, althans bij een goede behandeling. Deze aporocactus wordt ook wel de „zweepcactus" genoemd, vraagt voedzame aarde (2 delen bladaaxde, 2 delen klei, 1 deel scherp zand) en een meer vlak ke dan hoge pot. Tegen het laatst van Mei heb ben wij do plant naar buiten ge bracht en haar goed vochtig ge houden, maar nu tegen het einde dezer maand (September) bren gen we haar weer naar binnen op een zonnige plaats op het zuid-Oosten of op het zuiden. Korte tijd nadien zullen we de rode knopjes zien verschijnen, waaruit zich later de 3 tot 4 da gen open blijvende en 10 om lan ge diep rozerode bloemen ont wikkelen. „Lekker is maar een vinger lang", zo oók hier, het is een prachtbloem, maar ze is gauw uitgebloeid. Gelukkig zijn niet alle knopjes gelijk open, dus kunnen we toch in de meeste gevallen nog wel een veertien dagen plezier hebben van ons werk. Een der grootste vijanden van de aporocactus is de woïluis. Voornamelijk is deze ziekte te wijten aan droogte, laat dit der halve een waarschuwing zijn en zorg voor voldoende water. Eens per week dient de plant bespoten te worden met zeer lauw water, waardoor wij de stengels fris houden en het stof verwijderen, dat gemakkelijk tussen de talrijike doorntjes blijft zitten. Vandaag bent U jarig en na tuurlijk is er chocolademelk op het tafelkleed gemorst. Geen nood! Trouwens, ook niet voor oude vlekken. Maak de vlek vochtig, doe er wat borax over en kneed deze in de stof. Na 10 minuten laat de vlek er zich gemakkelijk uit wassen. tapje naai de Oei fat Laat vóór de winter uw haard- 0 of kachel grondig schoonmaken en nakijken, eventuele open na- Q den dichten met kachelkit en miccaruitjes vernieuwen, indien n zij defecten vertonen. y Laat tijdig de schoorsteen ve rt gen. Straks als het stookseizoen y begint, heeft de sdhoonsteenve- p: ger het zo druk, dat u in de kou U moet wachten op uw beurt. Schoorsteenvegen is wettelijk 0 verplicht en ook vele 'braradver- zekeringspolissen eisen minstens Q een jaarlijkse schoonmaak. Het branden van 2 kachels op Q één schoorsteenkanaal is verbo- den en tevens zeer gevaarlijk. Q Roest in uw kachel kan men verdrijven door aardappelschil- n len op het rustig brandend vuur r te werpen. Houdt de warmte in huis! Zorg U nu reeds voor goede afdichting van naden en kieren. Breng 0 tochtband aan langs de ramen. U Een practische deurveer kan voorkomen, dat de deur van ka- 0 mer of keuken telkens blijft openstaan als u met de handen vol in- en uitgaat. 0~ Pleeg overleg met uw kolen- handelaar over de te kiezen brandstof. U kunt niet straffe- U loos de goedkoopste soorten ge- bruiken. Vooral bij haarden is 0 een juiste verhouding bij ge- mengd stoken een levenskwestie. Q Betere soorten brandstof geven trouwens méér en langer warmte. 0"" Stook geen hout of papierwa- ren. De last en het ongemak door p: voortdurende aanvoer en hevige U roetaanslag wegen niet op tegen de besparing. Voor de velen onder onze lezeressen, die gaarne zelf iets maken, hebben wij hier een heel aardige suggestie. Het is nog zomers en sportief wat wij u bieden, hoewel de zomer reels ten einde loopt, maar ook daarop is gerekend, want zoals men ziet is dit ensemble heel goed te dragen wan neer het iets frisser wordt. Het geheel bestaat uit drie delen, de broek, het truitje en het vestje. De broek is er één van het bekende model, ge maakt van laken of ribfluweel. Het truitje is van jersey, met aangeknipte strakke mouwen en een hoog boordje. Het bolero vestje kan evt. gebreid worden, maar kan ook uit een of andere stevige stof vervaardigd worden. Breidt u het, dan kimt u de klaverbladmotiefjes in een andere kleur opborduren. Wordt het van stof vervaardigd, dan krijgt u het aardigste effect, wanneer u de klaverbladmotiefjes er uitknipt en de randen omfestonneert. Als heel aardige kleurencombinatie kunnen wij adviseren: zwarte broek, zwart jersey truitje en geel vestje, zoals het ook op de foto is. Deze combinatie geeft iets chics, en voldoet prima. Naar eigen smaak kan imen al of niet gebruik maken van sieraden, hetgeen trouwens bovendien afhankelijk is van de omstandigheden. (Nadruk verboden). £311011011 Oil OIIOIIOIIOII Oil Oil OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO OIIOIIOIIOIIOIIOIIO

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9