De Paus van Gastelgandolfo naar St. Pietersplein terug Moeilijke opgaven voor de leiders .in de Hoofdklassen U.V.S.-D.H.C. S.V.L.V. speelt tegen jubileum- L.O.W.S. Het valt heus niet mee: nog twee Nederlanders zonder strafpunten Theoretisch rij examen per I Jan. (ook voor brommers?) schriftelijk Tijdsbesparing ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 U.V.S. begint thuis tegen D.H.C. biina wei zeker, dat de leiders Het is bijna wel zeker, dat de leiders van de hoofdklassen het morgen niet ge- makkelijk zullen krijgen. In de A-afde ling is EindhovenNAC weer het grote vraagstuk. Beide clubs zijn tot heden ongeslagen, verloren evenwel één punt door een gelijk spel en doelcijfers zijn resp. 74 en 82, voor de Bredanaars dus wel iets beter, maar Eindhoven heeft voordeel van eigen terrein, het geen NAC wel eens het leiderschap zou kunnen kosten. FortunaSW en ExcelsiorSparta zijn natuurlijk voor de bezetting van de eerste plaats mede van belang, maar ook hier is het heel moeilijk -een voorspel ling te geven. In de B-afdeling dus nog steeds vier clubs zonder puntenverlies: Enschede, SVV, Rapid en Willem II. De Tilburge- naars zullen zich morgen ongetwijfeld wel kunnen handhaven tegen Emma, al blijft oppassen geboden. Enschede ont vangt BVV, nummer één tegen nummer vijf, slechts met twee punten verschil in het voordeel der Twentenaren. Een kans voor de Enschedeërs zit er dus wel in. SVVGVAV laat hetzelfde beeld zien en ElinkwijkRapid is al niet anders. Het zijn alle ontmoetingen tussen clubs uit de leidende posities. Het tweede treffen voor de meeste clubs in de eerste klasse betaald voetbal brengt al evenzeer interessante wed strijden. In Afdeling A b.v. RBCHee renveen, in Afdeling B Wageningen ONA en BaronieHelmond, in Afde ling C WilhelminaZeist, alle wedstrij den tussen ongeslagen clubs uit het eer- »te treffen, alle dus waarborg biedend voor interessante strijd. In de laatste afdeling krijgt VS het thuis op te nemen tegen DHC, ,dat Zon dag een fikse 40 overwinning op Hel- mondia behaalde. De Leidse Blauwwit- ten zullen het allerminst gemakkelijk hebben, daar kunnen ze zeker van zijn, maar er moet door de Leidenaars ge wonnen worden om zich te handhaven, want de lager geplaatste clubs vechten ook om zich naar boven te werken. UVS heeft de opstelling van haar elf tal voor deze wedstrijd intussen radicaal gewijzigd. De opstelling is nu als volgt: doel: v. Duyl; achter: De Haas en Van Leeuwen; midden: De Wolf, J. Devilee en G. Devilee; voor: Verhoogt, I. Par don, H. Bekkering, C. v. d. Zeeuw en J. Verkuylen. Ogenschijnlijk een elftal, dat zeker niet onderdoet voor het aanvankelijke, waarbij vooral de middenlinie wel ver sterkt lijkt. Hopenlijk voldoet deze op stelling. Alle veranderingen zijn evenwel niet altijd verbetering. Bij de arp^teurs zien we in de 2e klasse A ook al winnaars tegen elkaar uitkomen, n.l. Wassenaar en LFC. De Kanaries wonnen met 21 van Lugdu- num, Wassenaar met 20. Dus zouden we zeggen, dat de krachtsverhouding van Wassenaar en LFC ongeveer gelijk zijn, maar iedere wedstrijd heeft zijn eigen beeld en verschillende factoren bepalen de uitslag. LFC zal voor een moeilijke taak komen te staan, daarvan kunnen de Leidenaars zich overtuigd houden. FIFA-PRESIDENT SEELDRAYERS ZIEK. Gedurende het weekeinde wordt te Brussel in het gebouw van de Konink lijke Belgische Voetbalbond een belang rijke bestuursvergadering gehouden van de internationale voetbalfederatie (FI FA), welke ditmaal niet zal worden voorgezeten door president R. W. Seel- drayers, maar door de oudste vice-pre sident, de Engelsman Arthur Drewry. Seeldrayers is reeds geruime tijd ziek en hoewel de toestand van de 78-jarige in internationale sportkringen zeer ge ziene Belgische voetbalautoriteit voor uitgaande is, zal hij op medisch advies de bijeenkomst niet mogen leiden. Men hoopt, dat hij over ongeveer twee maan den zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Op de agenda van de bestuursverga dering, welke ook wordt bijgewoond door onze landgenoot K. J. J. Lotsy, eveneens vicepresident van de FIFA en door Mordy Maduro, bestuurslid van de federatie en lid van de financiële com missie tevens voorzitter van de Cura- gaose voetbalbond, staan enkele belang rijke punten. Het ontwerpreglement voor de wereldkampioenschappen 1958 welke in Zweden worden gehouden, zal zijn definitieve vorm krijgen. Enkele natio nale voetbalbonden hebben verzocht tot de FIFA te mogen toetreden. Zo heeft de Jordan sport federation het lidmaat schap aangevraagd, waarbij de pikante bijzonderheid kan worden gegeven, dat bij die bond 430 spelers zijn aangeslo ten. zuivere amateurs, die in een com petitie spelen van 16 eerste klassers en 7 tweede klassers. Verder komt ter sprake het Olympisch tournooi van Mel bourne, terwijl ervaringen zullen wor den uitgewisseld omtrent het systeem, dat voor de eerste maal werd toegepast bij het Europees jeugdtournooi in Italië in 1954, waarbij geen winnaar wordt aangewezen. Ie KLASSE PROF. Prijzen der plaatsen: Tribune 2,— le Rang 1,50; 2e Rang 1,— Jongens 0,50. (Advertentie) Blauw Zwart begint de competitie met een uitwedstrijd tegen Neptunus, waarin een winstkans voor de Wasse- naarders zit, terwijl RKAVV naar VFC moet, dat reeds twee verliespunten te pakken heeft. Of het RKAW ook zal gelukken deze tweede wedstrijd te win nen? In 3B VVPRoodenburg, beide clubs met een overwinning in deze nieuwe competitie gestart, voor de Leidenaars overtuigender: 51 op Laakkwartier te gen een magere 10 van VVP op Hil- legom. Maar dat zegt uiteindelijk niets en we geloven, dat Roodenburg de za ken ernstig dient aan te pakken, wil zij succes behalen. AlphenHillegom kan een nieuwe zege voor de Rijnbewoners worden. Het eerste treffen in de vierde klasse A is niet zonder verrassingen gebleven en menigeen zal zich wel nieuwsgierig afvragen wat de komende Zondag zal brengen. Warmunda krijgt bezoek van SC, wat voor de Warmonders zware strijd zal betekenen, gezien de plannen, welke SJC op het ogenblik koestert. Toch zal de thuisclub er alles op zetten om nog niet meer nederlagen op zich te laden zo in het begin der competitie. Bij ASCLisse hebben de bezoekers o.i. wel een kansje op succes, gezien het matige begin van de Leidse Roodzwar ten. RouwkoopMeerburg is een open vraag, maar de Voorschotenaren begon nen de competitie al slecht! Van de wed strijd TeylingenDOSR valt eveneens moeilijk iets te voorspellen, omdat wij de krachten van beide clubs onvoldoen de kennen. Een nederlaag voor de een en een zege voor de ander op de eerste competitiedag biedt ook al weinig hou vast. Tenslotte DSOTonegido, wat waarschijnlijk in het voordeel der be zoekers zal uitlopen. S.V.L.V. viert het 30-jarig jubileum met een wedstrijd tegen L.D.W.S. Beide clubs hebben 't het vorig jaar Docos op zijn weg naar de vierde klasse zeer moeilijk gemaakt en zijn ongeveer van gelijke kracht. De debutant V.N.A. ont vangt Oranje Groen en Rijpwetering het Leiderdorpse V,T.L. Altior mag Fore- holte op zijn hernieuwde krachten tes ten, terwijl Sint Bernardus de goede in druk dié het verleden week vestigde nu tegen Alphense Boys te verdedigen heeft. Tweede klasse. U.D.O. reist naar Stompwijk om de strijd aan te binden met de Boys die vol goede moed aan het nieuwe seizoen begonnen zijn. V.N.L. speelt zijn eerste thuiswedstrijd tegen V.V.O.A., terwijl Z.L.C. met M.M.O. de degen moet krui sen. S.J.Z., dat verleden week zo goed uit de hoek kwam zal zijn eerste plaats tegen Weteringse Boys moeten verdedi gen. De strafcommissie van de K.N.V.B. heeft aan de oud Sneek-speler André Roosenburg toestemming gegeven om voor Helmondia te spelen. Zoals bekend was bij het bondsbestuur van de KNVB een protest ingediend door Leeuwarden, aan welke club Roosenburg bepaalde toezeggingen had gedaan. In de compe titiewedstrijd van a.s. Zondag tussen Helmondia en Volendam zal Roosenburg dus in het team van eerstgenoemde club worden opgesteld. De Hoornse tweedeklasser Hollandia zal volgende week beginnen met een voetbalpool voor leden en donateurs. Hiertoe worden formulieren beschikbaar gesteld, die Zaterdags voor vijf uur die nen te worden ingeleverd en waarbij voor elke ingevulde kolom een kwartje dient te worden gestort. Elke week zijn I er drie prijzen beschikbaar, resp. ten I bedrage van 35, 10 en 6 procent van de bruto-opbrengst. Zijn er meer goéde in zendingen, dan worden de prijzen ver deeld tot een minimum-uitkering van een gulden. Is het bedrag lager, dan worden de prijzen voor de volgende week gereserveerd. De Limburgse hoofdklassers hebben bij de K.N.V.B. telegrafisch geprotesteerd tegen het feit, dat de voetbalbond aan Frans de Munck, Cor van der Hart en_- Jan Klaassens verboden heeft met het Limburgse elftal deel te nemen aan de ontmoeting tegen het Belgisch Lim burgse elftal. Deze wedstrijd is vastge steld op 20 September in Hasselt. De K.N.V.B. baseerde dit verbod, naar het „Algemeen Dagblad" verneemt, op het risico, dat deze spelers in de wed strijd om de Coupe Coenegracht lopen er waardoor, volgens de K.N.V.B., de mogelijkheid niet uitgesloten zou zijn, dat één van hen voor de wedstrijd Ne derlandBelgië niet beschikbaar zou zijn. De Limburgse hoofdklassers vinden de reden van dit verbod onjuist. Zij voeren aan dat het Nederlandse elftal pas vijf en twintig dagen na de wedstrijd in Hasselt de strijd tegen België behoeft op te nemen. „Wij", aldus déze hoofd klassers, „lopen een groter risico. Im mers, vier dagen na de wedstrijd in Hasselt dienen onze spelers weer in het zware competitie-programma uit te ko- Niettemin staan deze hoofdklassers hun spelers af om hun gedane toezeg ging aan de afdeling Limburg na te ko men. Het telegrafische protest werd be sloten met de dringende wens om de drie genoemde spelers alsnog toestem ming te verlenen. Het telegram was on dertekend door alle Limburgse hoofd klassers. RUSLAND—INDIA 11—1. Te Moskou is een voetbalwedstrijd ge speeld tussen Rusland en India. Rusland won met 111, nadat de rust met 40 was ingegaan. LAWNTENNIS ITALIë—NEDERLAND 4—0. Op de banen van de tennisclub Fo- cette te Pietrasanta is Vrijdag de lan- den-tennisontmoeting begonnen tussen Italië en Nederland. Na de eerste dag leidden de Italianen met 40. Bergamo en Maggi blonken in het team van de gastheren uit, terwijl Karamoy en van Meegeren, de enige Nederlanders wa ren, die hevige tegenstand boden. Dat onze landgenoten het niet tot een over winning hebben kunnen brengen ligt in het feit, dat zij niet gewend zijn om op een grasmat te spelen en bovendien hadden zij een korte nachtrust achter de rug. De uitslagen van de eerste dag luiden: Enkelspel: Maggi (Italië) versloeg Go- ris (Ned.) 63 108: Jacobini (Italië) versloeg Karamoy (Ned.) 63 64; Fa- chini (Italië) versloeg van Meegeren (Ned.) 7—5 6—2. Dubbelspel: Bergamo-Fachini (Italië) versloegen Karamoy-Goris (Ned.) 46 6—1 6—1. ZEILEN BOB BOESCHOTEN NU DRIEMAAL EERSTE TE HAMBURG. Onder bijzonder slechte weersomstan digheden is de derde race van de inter nationale zeilwedstrijden in de Flying Dutchman klasse op de Alster te Ham burg gehouden. Er stond een sterke westen wind. Toen onze landgenoot Frowein met „Jonker Cabeliau" zijn grote concurrent Bob Boeschoten wilde passeren, sloeg zijn boot om en werd hij uitgeschakeld. Bob Boeschoten, die zon der fok zeilde, eindigde ook in deze race op de eerste plaats. In het algemeen klassement staat de Nederlander boven aan met 171 punten voor Frowein (Ned.) met 101 punt. De Internationale Motorzesdaagse Op de derde dag (Donderdag) Internationale Motorzesdaagse, die een en een nachttraject omvatte, heb ben 18 rijders het eindpunt niet bereikt door opgave of diskwalificatie. Van de 138 deelnemers, die de finish haalden, bleven er 76 zonder strafpunten. Het nachttraject van de derde dag heeft voor de Nederlandse rijders niet veel moeilijkheden opgeleverd. Alleen Martien den Haan, die nog geen straf punten had opgelopen, kreeg met pech te kampen. Hij verloor het rode glas van zijn achterlicht, hetgeen hem bij de licht controle op strafpunten had kunnen ko men te staan. De man uit Strijen wist er echter wel raad op. Een rode zakdoek werd om het achterlicht gebonden en de zaak was opgelost. Vele rijders klaagden over de kou. en dat was dan ook het enige waarover men kon klagen, want het traject was ditmaal niet zwaar. Omdat op de tweede dag zoveel moei lijkheden waren ontstaan, achtten de Tsjechische organisatoren het beter om zware stukken van het traject van Vrijdag te laten vervallen. Het parcours werd omgelegd en ingekort tot 345 km. en was thans uitgezet over meer be gaanbare wegen, bovendien had men het slechtweergemiddelde toegepast. Vele rijders werden hierdoor misleid. Men was over het algemeen de mening toegedaan, dat het een peuleschil werd, doch dat was geenszins het geval. De z:j- spanrijders Emmelkamp en Van Kasber- gen werden uitgeschakeld wegens een gebroken zijspanverbinding. Nu bleven er nog 9 man van de aanvankelijke 20 ingeschreven Nederlanders over. Twee van hen zijn nog strafpuntenloos. Het zijn Martien den Haan en Piet Knijnen- burg. De jongste van de ploeg de Hage naar Hak zag zijn nul van de controle- kaart verdwijnen. 6 Strafpunten werden voor hem genoteerd. Bij een zeer moei lijke klim trachtte hij langs een zijpad deze hindernis te ontwijken. Daardoor raakte hij de route kwijt waardoor hij kostbare minuten verspeelde. Flip Haaker beëindigde de vierde dag met 20 tot 25 strafpunten, waarmee hij thans een totaal van 38 strafpunten heeft Een lekke band en een blokkerende voetrem waren hiervan de oorzaak. De controleurs hadden bij Markus geen succes. Hij stak in een uitstekende vorir waardoor hij zonder fouten de finish be reikte. Even dreigde het verkeerd te gaan met onze landgenoot Ton Bakker. Bij een val kwam zijn voet klem te zit ten. Zonder zich te bewegen bleef hij liggen totdat er hulp kwam opdagen, die hem uit zijn benarde positie bevrijdde. Gelukkig mankeerde hem niets, doch twee strafpunten liep hij wel op. Voor Jaap Haaker is de vierde dag geen ple ziertje geweest, Donderdag kneusde hy een duim. Voor hem was het dus moei lijk om op het slechte wegdek het stuur in handen te houden. De finish wist hij echter te bereiken, zij het met 20 straf punten. Moeilijkheden met het materiaal bleven Frans Vos nigt bespaard. De "paratie van een kapotte achterrëm kwam hem op 25 minuten verlies te staan. Wel iswaar liep hij zeven minuten van deze achterstand in, maar 18 strafpunten wer den toch zijn deel. Dat hij een stevige body heeft bewees Teun de Vos. 1 km. voor de ochtendfinish bemerkte hij, dat zijn tank geen benzine meer bevatte. De i de F controle bereikte hij door zijn motor te- Sporthulde aan H. Vader 100.000 Leden van de I.K.A. in massa-audiëntie Uit Vaticaanstad wordt ons gemeld: Op 9 October zal Z. H. de Paus zich in de morgenuren vanuit zijn zomerresi dentie Castelgandolfo naar Rome bege ven om aan de 100.000 leden van het sportcentrum van de Italiaanse Katho lieke Actie, die op 8 en 9 October gran dioze sportmanifestaties te Rome zullen houden, een massa-audiëntie op het St. Pietersplein te verlenen. De athleten zullen tot het bijwonen van deze audiën tie in sporttenue in optocht dwars door de stad Rome naar het St. Pietersplein trekken, waar zich ook vertegenwoor digers van regering en parlement, lei ders van de verschillende Italiaanse sportfederaties en topfiguren uit de Ita liaanse sportwereld, o.a. Bartali, zullen verzamelen om aan Z. H. Paus Pius XII. die meermalen blijk heeft gegeven zich bijzonder voor de sport te interesseren, hulde te brengen. Deze spcrtdemonstratie te Rome is georganiseerd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het sportcentrum van de Italiaanse Katholieke Actie. De 100.000 deelnemers aan deze de monstratie vertegenwoordigen alle tak ken van sport. Het program van de de monstraties, die twee dagen duren, ver meldt voetbal-, korfbal-, handbal- scherm-, zwem- en wielerwedstrijden. De hoogtepunten worden gevormd door de slotcompetities voor de nationale athletiekkampioenschappen en een in ternationale wedstrijd voor beroepsmo torrijders beneden de leeftijd van 25 ja ren, waaraan behalve door Italianen, ook door Nederlanders, Belgen, Fransen, Spanjaarden en Zwitsers wordt deelge nomen. Gedurende de pauselijke audiëntie zullen de athleten op het St. Pieters plein voor de H. Vader een demonstra tie geven, waarna, zoals algemeen ver wacht wordt, de H. Vader de gen zal toespreken. gen de steile klim te duwen. Daar gear riveerd liet hij de tank vollopen en de tocht werd opgeruimd voortgezet. 500 Meter voor de eindstreep van het mid dagtraject zag De Vos tot zijn grote ver bazing. dat hij opnieuw zonder benzine zat. Bij een nader onderzoek bleek, dat hij met een lekke tank het middagtra ject had afgelegd. Wederom moest hij al zijn krachten inspannen om de eind streep te passeren. Ondanks dfeze moei lijkheden slaagde hij erin binnen de vast gestelde tijdlimiet het doel te bereiken en slechts 30 strafpunten liep de man uit de Haarlemmermeer op. WIELRENNEN De ploeg Swift-Combinatle. Het clubkampioenschap van Neder land 1955 zal evenals vorig jaar worden verreden op een parcours nabij Wijk bij Duurstede op Woensdag 21 September. Dit parcours 70 km lang zal door de deelnemende club3 tweemaal moeten worden afgelegd. In totaal zullen ei clubs deelnemen. Voor de Swift-Combinatie zullen uit komen: W. Vreeswijk (teamleider), A v. Wetten, A. v. Houwelingen, C. Plas- meijer, D. Wallet, S. v. d. Pol, J. v. Wet ten en J. de Vroomen. Als training voor het Zilveren Molen Tournooi wordt er Zondag door de a teurs en nieuwelingen van de Swift- Combinatie team gereden. De overige renners rijden een 50 km trainingsrit. Vertrek 10 uur vanaf de Zijl. SCHAKEN HET TOURNOOI TE GOTHENBURG. De uitslagen van de partijen, gespeeld voor de negentiende ronde van het terzonaal schaaktournooi te Gothenburg, luiden: SzaboDonner 10; Guimard Eronstein Fudererüivitsky FilipGeiler j—PannoMedina afg.; PilnikRabar 10; NajdorfPachman afgebr.; StahlbergSpassky 01; Un- zickerKeres afgebr.; SliwaPetrosian 01; Bisquier vrij. Na de 19e ronde luidt de stand: Bronstein 13$ pnt (18); 2. Keres 11 pnt en 1 afgebr. party (18); 3. Panno 11 pnt en 1 afgebr. partij (19); 4. en 5. Szabo en Petrosian 11 pnt (18); 6. Geiler 10 pnt (18); 7. 8. en 9. Spassky. Pilnik. Fi lip 10 pnt (18); 10. Ilivitsky 9J pnt (18); 11. Fuderer 9 pnt (18); 12. en 13. Pach man en Najdorf 8£ pnt en 1 afgebr. par tij (18); 14. Guimard 8J pnt (18); 15. Unzicker 7J pnt en 1 afgebr. partij (18); 16. 17. en 18. Rabar. Bisguier en Stahl berg 7J pnt (18); 19. Donner 5^ pnt (19); 20. Sliwa 5 pnt (18); 21. Medina 4J prtt en 1 afgebr. partij (18). DAMMEN TEMPO WON VAN LISSE Woensdag speelde de damver. Lisse tegen de R.K. Damver. Tempo uit Leiden De Leidenaren begonnen reeds met een 20 achterstand, doordat de 3e bord- speler zonder kennisgeving wegbleef. De 10e bordspeler Ph. Levarht, zorgde voor de verrassing door als eerste zijn partij te winnen, na korte tyd gevolgd door L. Groenewegen, die Tempo een 42 voor sprong bezorgde. Deze voorsprong werd behouden doordat ook De Jeu. G. Jansen en Belt hun partij wonnen en M. J. en S. v. d. Kwartel remise speelden. P. d. Kwartel liet zich verrassen door v. Balkenende, terwijl Rijsdam zijn partij moest afbreken. De stand is nu 126 voor Tempo. De vermoedelijke eindstand is 137. LDV WINT DE „LEIDSE DERBY" Na een spannende en sportieve strijd wist LDV haar stadgenote DCL met 12 8 te kloppen. De gedetailleerde uitslag luidt: LDVDCL: W. HeemskerkF. Fran ken (res.) 20; W. J. KleynW. Later- veer 2—0; B. SlegtenhorstP. Olivier 11; Joh. KlinkenbergI. Laterveer l; A. ter Haar— W. v. d. Blom 1—1; J. VermeulenW. v. d. Reijden 11; J. ZaalbergC. J. Hakemulder 20; Th. Uittenbogaard—J. v. Wezel 11; F. Lar- deeA. de Bezemer 11; P. J. Bruné S. v. d. Reek 02. De LDV-reserven ontvingen de dito's uit Alphen en stuurden de gasten met een 146 nederlaag huiswaarts. Hier luiden de uitslagen: LDVADC: I. TelengC. van Wage ningen (res.) 20; P. v. d. StelW. J. v. Berkel 1—1; W. Kleijn Sr.—P. Verkade 20; J. C. KlerksJ. v. Oeveren 20; A. Sladek (res.)A. Wolswijk 20; J. Dreef (res.)—M. Blok 2—0; M. Brinks G. Versteeg 11: P. PijlH. Binnen- kamp 02; C. KlinkenbergF. Blom 02; B. BekooyE. J. Brouwer 20. Donderdag 22 Sept. beginnen de wed strijden om de v. d. Vlist-wisselbeker. Dit is een af val wedstrijd, waarbij de hoger geklasseerde speler moet winnen om in de volgende ronde te komen, ter wijl een lager geklasseerde hiervoor dus reeds aan remise genoeg heeft. Wanneer het plan van het Cen traal Bureau Afgifte Bewijzen Rij vaardigheid doorgaat en deze kans Ls zeer waarschijnlijk zal per 1 Januari 1956 een gedeelte van het rij examen schriftelijk geschieden, waar door grote groepen candidaten tege lijk getest zullen worden, hetgeen een belangrijke tijdsbesparing zal bete kenen voor de examinatoren, die momenteel meer dan overbezet zUn; tevens zal daardoor de wachttijd voor de candidaten aanmerkelijk ingekort kunnen worden. Het massale schriftelijke examrven hierbij zal vooral de kennis van verkeersregels bdhandeld worden opent tevens de mogelijkheid om het leger 'bromfietsers, dat Nederland momenteel bezit, aan een examen te onderwerpen, want bij hen komt het vooral op een theoretische kennis aan. Om een „rijbewijs" voor bromfiet sers verplicht te stellen, zal een wetswijziging moeten plaatsvinden, maar men verwacht niet ,dat deze op veel moeilijkheden zal stuiten. Momenteel wordt er aan een popu lair boekje gewerkt, waarin de toe komstige candidaten kunnen lezen, wat van hen verwacht wordt. Jongetje door auto van vader overreden Gisterochtend is het 4-jarig zoontje van de expediteur P. Molenaar te Westwoud nabij Hoorn onder het achterwiel van een auto geraakt, die werd bestuurd door zijn vader. Het kind werd overreden en was op slag dood. Het ongeluk gebeude nabij de kleuterschool, waarheen de jongen op weg was. Mentaliteit Voorts zal in de toekomst ook voor bromfietsers een „mentaal-examen" niet tot de onmogelijkheden behoren; by de rij-examens heeft dit gedeelte van het examen, dat per 1 Juli j.l. een exameneis is geworden, tot zeer wonderlijke ontdekkingen geleid. Tijdens het examen werden door sommige candidaten oude mensen die langs de gestreepte delen van de rijweg wilden oversteken, omverge reden; anderen joegen met een duis ter genot achter honden aan, die soms het slachtoffer van hun wegter- rorisme werden. Dergelijke candidaten zakten met een onvoldoende voor wegmentali- teit, maar het trieste is, dat dergelijke figuren onmiddellijk weer kunnen intekenen voor een nieuw examen, een leemte in de wet, die om aan- Vullling vraagt. ST. RADBOUDSTICHTING Op 30 September a.s. zal de St. Radboudstichting 50 jaar bestaan. Op diezelfde dag zullen de praeklinische instituten van de medische faculteit der R.K. Universiteit te Nijmegen in gebruik worden gesteld. In een bij eenkomst te Nijmegen zijn hierover gisteren nadere mededelingen ge daan. Dr. A. v. d. Werf, procurator van de St. Radboudstichting, gaf een in zicht in de stand van zaken betref fende de bouw van de verscheidene universitaire instituten van de medi sche faculteit. De toeneming van het aantal medische studenten gemid deld 150 per jaar is zo gestegen en de geleidelijke groei van het we tenschappelijk onderzoek neemt zo toe, dat steeds meer een snelle uit breiding van gebouwen en outillage moet worden bevorderd. A de vrolijke speurder^ EEN HUMORISTISCHE DETECTIVEROMAN door JOHAN BERNDT HOOFDSTUK XVÏII. DE SPEURDER VERLIEFD Na zijn Franse zending werd het voor Reggie een tijdje rustiger; hij kon enige weken op zijn lauweren uitblazen. Het was nu ver in het najaar. De Londenaars kregen zo langzamerhand weer volop te genie ten van hun traditionele mist, die de stad in een goorgele domper hulde en het snelverkeer in een vertraagde film veranderde. Reggie gebruikte zijn vrije tijd voor studie; hij verdiepte zich urenlang in de pennevruchten van zijn geliefde Mentor Peter Wancell. Ook strekte hij nu en dan zijn benen uit in de stad en ging soms 's avonds uit op bescheiden schaal, alleen of in ge zelschap van zijn vriend Harold. Het was op een dezer „vacantie- dagen", dat hij een welkome ont moeting had, die een reeds lang ge koesterde stille wens in vervulling brachtOp een middag stond hij, bij het omslaan van een hoek, plotse ling voor Sybil O'Durrey, zijn tafel dame uit de lunchroom. Verrast nam Reggie zijn hoed af en het deed hem buitengewoon goed, dat de jongedame zijn groet met een vriendelijk lachje van herkenning be antwoordde. Zij bleek zelfs zijn naam niet te zijn vergeten. „Miss O'Durrey.welk een aan gename verrassing.Mag ik vra gen, hoe het u gaat?" „Dank u, mijnheer Felham, mij goed.en u?" Hij vatte de kleine hand, die ze hem reikte en hield die enkele secon den langer vast dan eigenlijk tole rabel was. Zij scheen deze overtreding welwillend over het hoofd te zien. Reggie zag glimlachend op het ranke meisje neer en trachtte te vechten tegen een hoopvolle gedach te; hij verloor de strijd. „Miss O'Durreyop gevaar af, weer een tik op mijn schuldige vin gertoppen te incasseren, zou ik u een voorstel willen doen. Mag ik u voor dit keer 'n kop thee aanbieden?" Hij keek haar smekend aan. „Toe, het is zo'n tijd geleden, dat het toeval ons aan een tafeltje tezamenbracht. ik heb tevergeefs getracht, nog eens een prolongatie van het gelukkig toe val te forceren, maar de Schikgodin nen hielden haar ogen gesloten!" Sybil keek peinzend in zijn vrolijk- overredend gelaat. „Graag, mijnheer Felham", zei ze dan resoluut. keggie bedwong 'n luchtsprong van vreugde. Op haar verzoek gingen zij naar Lyons. Zij zochten een rustig hoektafeltje uit en Reggie voelde zich heel tevre den, toen hij haar mantel ophing, welke zacht naar Lavender geurde. Zijn hand deed dwaas beverig, toen hij haar zijn sigarettenkoker voor hield. „Het lijkt me tegelijk eeuwen en uren geleden, dat wij elkaar ont moetten!", klaagde hij. „U ging zo vreemd van mij heen, zonder opgave van adres!" Ze glimlachte. „Ik heb nu werkelijk uw portret gezien!", zei ze na een korte pauze. „Weer in het Politieblad zeker?", vroeg Reggie. „Neenin een ander, hoewel het veel met politiezaken uitstaande had". Reggie keek haar vragend aan, be dacht op een nieuwe voetangel. „U werd besproken in verband met een geruchtmakende zaak in Farn- ham", verklaarde Sybil. „Oooh!", zuchtte Reggie verlicht en kreeg een kleur. „Tja, ik scharrel tegenwoordig zo'n beetje op het hellend pad van de Misdaad", antwoordde hij bescheiden. Het meisje leunde de kin op de ineengestrengelde vingers en keek in gedachte verzonken de zaal in. Reg gie observeerde haar van terzijde; het viel hem op, dat zij iets stiller was dan op die eerste middag. Ook trof het hem, dat zij in het gelaat wat magerder leek en bleker. De dienster in uniform bracht het bestelde. Sybil verzorgde de thee, ter wijl Reggie met een eigenaardig ge lukkig gevoel toezag. Hij liefkoosde met de ogen de slanke vingers, waar mede zij hem zijn kopje aanreikte. Reggie roerde bespottelijk lang in zijn thee, terwijl hij zijn blikken als een verliefde schooljongen aan haar profiel hechtte. „Houdt u van zoette thee, mijnheer Felham?", vroeg zij, zich naar hem toewendend. „Jazeker!", antwoordde hij enthou siast. „Wacht, laat mij er dan even wat suiker indoen", bood zij aan. Reggie kleurde opnieuw en legde haastig zijn lepeltje neer. Sybil glimlachte mat. Dan werd haar gelaat weer ernstig; zij scheen iets op het hart te hebben. „Mijnheer Felham", begon zij aar zelend. „Ikheb enkele malen op het punt gestaan, naar u toe te ko men". Reggie zat met een schokje recht. „Werkelijk?" „Nu wij toevallig elkaar ontmoe ten", ging zij voort, „zou ik gaarne van de gelegenheid gebruik maken en iets bespreken, waarin u mij mis schien kunt raden". Reggie schoof ondernemend zijn stoel dichterbij. „Niets liever dan dat, beste Miss Sybil! Steek van wal.ik luister met beide oren!", ijverde hij. Het meisje streek nadenkend met de hand over haar tasje naast het theeblad. „U hebt een detective-bureau, zo als ik vernam, mijnheer Felham. Wat ik wilde vragen, is.... een beetje moeilijk voor me. „Ik zou u iets willen verzoeken iemand uit mijn omgeving moet Wor den nagegaan. Maar het pijnlijke is, dat ik vrees. Ze hield verward op. Reggie legde aanmoedigend zijn hand op de hare. „Ja?" „Het is niet onmogelijkdat de persoon in kwestie.iets uitstaan de heeft met dingen, die hem in moeilijkheden kunnen brengen, naar ik vrees!" Zij stokte en Reggie voelde haar hand beven. Haar vrees en sympathie, uitgaande naar de onbekende „hü", schoven een donker wolkje van jalou sie voor zijn gelukszon. „Wilt u mij zeggen, wie?", vroeg hij. „Mijn broer....' antwoordde zij zacht. Een zucht van verlichting steeg uit Reggie's tenen op. 1 (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7