EMIGRANTEN, Arbeidskrachten boven veertig kregen plaats in bedrijven Proefproces over opstelling verkeersborden Autobofsing eist één dode en vijf gewonden Derde dodelijk ongeval in 4 dagen te Tilburg Rozenkransbedestonden ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Krappe arbeidsmarkt-gevolgen „Ik acht de afwezigheid van werk loosheid een grote zegen voor ons land en aanvaard daarbij dan gaarne de problemen, die een wat overspan nen arbeidsmarkt ons geeft op te lossen. Een onaangename repercussie is b.v. het noodzakelijke afremmen van de ziekenhuisbouw ten gunste van de woningbouw. Maar daar staat weer tegenover dat mede door de krappe arbeidsmarkt door de arbeids- bureau's in 1954 ruim 9S.000 „oudere" arbeidskrachten (boven de 40 jaar) in het bedrijfsleven konden worden geplaatst, hetgeen ongeveer 37 pet. uitmaakt van het totale aantal tot stand gebrachte duurzame plaatsin gen". Dit schrijft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff in een voorwoord, waarmee hij het verslag van de werk zaamheden van zijn departement over 1954 inleidt. Dit jaarverslag wordt vandaag gepubliceerd. Er wordt o.m. in medegedeeld, dat een „bestrijdingsmiddelenwet" wordt ontworpen in verband met de onge vallen met dodelijke afloop die zich in de landbouw voordoen door ver giftiging met bestrijdingsmiddelen. Verder zijn veiligheidsvoorschriften ontworpen voor dorsmachines. Deze zijn om advies gezonden naar het Landbouwschap. Omtrent veiligheids voorschriften voor liften is het ad vies gevraagd van de Stichting van de Arbeid. Een nieuw centraal laboratorium voor de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis zal hoogstwaar- Secretaris-generaal met verlof Wegens ernstige interne moeilijk heden in de hoogste regionen van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is op zijn ver zoek verlof verleend voor een periode van 3Vi maand aan de secretaris-ge neraal mr. J. Th. Bonnerman. Als waarnemend secretaris-generaal is aangewezen dr. J. H. Patijn, direc teur der afdeling algemeen beheer aan het departement. Naar verluidt aldus het „Nieuws v. d. Dag" zouden reeds geruime tijd belangrijke meningsverschillen bestaan tussen minister S. L. Mans- holt en zijn secretaris-generaal, met wie hij sinds de bevrijding heeft sa mengewerkt. Van andere zijde verneemt het blad, dat de heer Bonnerman, die tot de C.H.-partij behoort, reeds geruime tijd bezwaren van politieke aard zou geuit hebben tegen het politieke be leid van zijn socialistische minister van Landbouw. Het was in politieke kringen reeds opgevallen dat mr. Bbnnerman zich bij een vacature voor het lidmaatschap der Algemene Rekenkamer candidaat had laten stellen. Hij kwam evenwel niet voor op de lijst van drie, welke de Tweede Ka mer toen de Koningin voor de be noeming had aanbevolen. BISSCHOPPELIJK MUSEUM KRIJGT EIGEN CONSERVATOR De beheerscommissie van het Bis schoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst engeschiedenis te Haarlem heeft plannen het cultureel rendement van het museum, dat thans onvoldoende is, te verbeteren door het aanstellen van een leek als conservator. Deze kan zich uitslui tend aan de veeleisende taak van be hoorlijke museumarbeid wijden. Tot voor kort was de archivaris van het bisdom tevens conservator van het museum. De beheerscommissie stelt zich voor een fuctionaris te benoemen, die over voldoende capaciteiten beschikt om het museum aan te passen aan de moderne opvattingen inzake inrich ting en exploitatie van musea. Bisdom Rijk en gemeente hebben financiële steun toegezegd. Bij de verkeerslichten in de grote Houtstraat bij het Verwulft te Haar lem staan twee borden met de op schriften: „langzaam verkeer rechts" en „snelverkeer links". Een auto, die rechtsaf de gedempte Oude Gracht wil oprijden, moet zich dus ook links opstellen en eventueel het langzame verkeer laten voorbijgaan, alvorens rechtsaf te rijden. De Haarlemse exploitant van een rijschool meende, dat de gemeen telijke borden in strijd zijn met de algemene veikeersbepalingen, waar bij het gewenst is zich rechts van de weg op te stellen, als men rechtsaf wil slaan. Hij liet een proces-verbaal tegen zich opmaken, toen zijn auto rechts van de Grote Houtstraat was opgesteld. De kantonrechter was van mening, dat de man in overtreding was en legde een geldboete van 15.op. De Haarlemmer ging in hoger be roep en gisteren had hij zich voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden. De officier van justitie was het met verdachte eens, dat het doel matiger is zich rechts op te stellen, maar verdachte is in overtreding ge weest. Zijn eis luidde een geldboete van 5, subsidiair 2 dagen hechtenis. schijnlijk verrijzen op een terrein in Tuindorp-Slotervaart te Amsterdam, in de nabijheid van de plaats waar een nieuw gemeentelijk ziekenhuis is gedacht. Het jaarverslag kondigt voorts aan dat een waterleidingwet in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Het wetsontwerp zal hygi ënisch toezicht op de waterleiding bedrijven en een verbeterde organi satie van de drinkwatervoorziening mogelijk maken. Ten aanzien van de arbeidsbemid deling voor gerepatrieerden wordt medegedeeld, dat op 31 December 1954 ingeschreven stonden 575 man nen en 105 vrouwen, van wie werk loos waren resp. 518 en 82. Er is een commissie ingesteld, die in studie heeft genomen de mogelijkheid o<m repatrierenden reeds in Indonesië of l tijdens de bootreis voorlichting te geven over de situatie op de Neder- landse arbeidsmarkt. De instelling van ondernemings- raden, zo lezen we tenslotte in het verslag, had in het algemeen een trage voortgaan. Dat de organisaties van werkgevers en werknemers on der de indruk van de toestand zich intern veel moeite getroosten om bij de aangesloten organisaties voor dit vraagstuk grotere belangstelling te wekken, wordt zeer op prijs gesteld. Immers alleen met de volle medewer king der bona fide organisaties kan veroetering worden bereikt. VERKEERSREGELING OP PRINSJESDAG. Op 20 September, de dag van de opening der Staten-Generaal zal in Den Haag op de wegen van de door de koninklijke stoet van en naar de Ridderzaal te volgen route (Lange Voorhout, Kneuterdijk, Lange Vij verberg, Korte Vijverberg, Plein, Bin nenhof) en in het Noordeinde, de Zeestraat (tussen Sophialaan en Scheveningseveer) en de Heulstraa.t niet kunnen worden geparkeerd. De parkeertereinen Plein en Hofweg zullen evenmin voor dat doel be schikbaar zijn. Voorts zal het stadsdeel begrensd door de lijn Prinsessewal, Prinsen straat, Kerkplein, Torenstraat, Jan Hendrikstraat, Laan, Vlamingstraat, Wagenstraat, Grote Markstraat, Kal vermarkt, Fluwelen Burgwal, Heren gracht, Bezuidenhoutseweg, Konings kade, Javastraat, Soheveningseweg, Anna Paiulownastrat en Piet Hein- plein van 10.00 tot ca. 14.15 uur voor het rijverkeer worden afgesloten. Om 11.45 uur wordt de route voor eenieder afgesloten, met dien ver stande, dat op het Lange Voorhout nabij de Parkstraat, op de Lange Vij verberg nabij de Kneuterdijk en op de Lang Vijverberg bij perceel No. 10 voetgangersoversteekplaatsen zullen worden aangebracht, welke echter uiterlijk te 12.45 uur of zoveel eerder als zulks met het oog op de drukte gewenst zal zijn, worden gesloten. Verhoogt Haarlem electriciteitstarieven In antwoord op vragen van raads leden hebben B. en W. meegedeeld, dat zij niet bereid zijn stappen te ondernemen, die tot een verlaging van de gas- en electriciteitstarieven in Haarlem kunnen leiden, nu de omzetbelasting op de prijzen is af geschaft. Veeleer is een verhoging der tarieven in het vooruitzicht. Deze kwestie is op het ogenblik in studie. '■0 EEN SPOORWEG ONGEVALLENRAAD Minister Algera heeft een wetsont werp ingediend tot instelling van een „spoorwegongevallenraad", die uit vijf leden zal bestaan. De raad zal bericht ontvangen van alle gebeur tenissen die de geregelde loop der treinen of de veiligheid van personen in gevaar gebracht hebben. De raad kan een onderzoek instel len naar spoorwegongevallen en brengt daarvan verslag uit aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Deze verslagen worden gepubliceerd. De raad kan bepaalde maatregelen, die hij nodig oordeelt, ter kennis van de minister brengen. Ook deze voor stellen en de beslissing van de minis ter daarop, worden gepubliceerd. Bij een ongeluk op de Rijksweg tussen Goes en Bergen op Zoom zijn gisteravond twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een persoon werd gedood en vijf gewond. Over de toedracht van het ongeval vernemen wij nader het volgende: Een auto, die uit de richting Krui- ningen kwam, moest remmen voor de voor hem rijdende boerenwagen. De wagen slipte daarbij door naar links en kwam met de rechterzijde in de richting Bergen op Zoom te staan. De bestuurder van een uit de richting Bergen op Zoom komende auto trachtte nog uit te wijken, maar kon een botsing niet meer vermij den. De beide wagens raakten elkaar met de reohtervoorkant. Een dame die naast de bestuurder van de aan gereden wagen zat werd gedood. De inzittenden van de andere wagen liepen verwondingen op. NIEUW WETSONTWERP Langere „herhaling" nu alleen voor de derde divisie Minister Staf heeft, na verkregen machtiging van H.M. de koningin, het wetsontwerp tot verlenging van de duur der herhalingsoefeningen, inge trokken. Gelijktijdig is een nieuw wetsontwerp ingediend dat het mo gelijk maakt de huidige termijn van 85 dagen voor dienstplichtigen van de derde divisie uit te breiden met maximaal dertig dagen. De regering meent, dat thans niet de goedkeuring van een belangrijke uitbreiding der herhalingsoefeningen kan worden gevraagd. Het is teleur stellend, zo schrijft de minister in zijn Memorie van Toelichting, dat in de overige NATO-landen wellicht het belang van langere herhalingsoefenin gen wel wordt ingezien, maar dat er tot dusverre geen bereidheid bestaat om tot verlenging van de daarvoor beschikbare tijd te komen. Bovendien kan bij verminderde in ternationale spanning de tijd die tus sen twee herhalingsoefeningen ver loopt, wellicht langer worden, waar door vanzelfsprekend met een gerin gere totale tijd der herhalingsoefenin gen kan worden volstaan dan de regering aanvankelijk meende nodig te hebben. Aangezien ongeveer een derde ge deelte van de derde divisie volgend jaar geen herhalingsoefeningen meer zou kunnen houden, omdat dan de termijn van 85 dagen overschreden zou worden, is voor deze dienst plichtigen een uitbreiding nodig. In 1056 zal voor rond 8000 dienst plichtigen de mogelijkheid moeten worden geopend aan de herhalings oefeningen mee te doen voor een tijd van 6 tot 30 dagen boven het thans bij de wet toegestane aantal. 'W K.V.P. EN K.N.P. Van de zijde van de K.V.P. deelt men ons mede dat gisteren bespre kingen zijn gehouden tussen verte genwoordigers van K.V.P. en K.N.P. „Deze besprekingen zullen aanstaande Vrijdag worden voortgezet met het doel om deze dan tot een einde te brengen". TIEN JAAR STAATKUNDIGE VORMING Het centrum voor staatkundige vor ming zal ter gelegenheid van zijn tweede lustrum op 24 September a.s. in Esplanada te Utrecht een congres houden. Na het openingswoord door de voorzitter, prof. mr. W. C. L. van der Grinten, volgt een rede van prof. mr. A. L. de Block over het onder werp „samenwerking in Nederland als staatskundig vraagstuk". De voor zitter zal hierna nog een slotwoord spreken, waarna het congres wordt besloten met een ontvangst van de gasten en de deelnemers door het bestuur. REGELEN VOOR LAGER- ONDERWIJSAKTEN. In artikel 45, vijfde lid van de Kweeksohoolwet is bepaald dat al wat betreft de examens ter verkrij ging van een akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in een der vakken, genoemd in het eerste, tweede en derde lid van ar tikel 45 dier wet zal wordien vastge steld bij algemene maatregel van bestuur. Ter uitvoering dezer bepaling zijn thans in het Staatsblad gepubliceerd een aantal Koninklijke Besluiten tot regeling van de examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in de vakken: 1. Lichamelijke oefe ning (Stb. 411). 2. Friese taal (Stb. 413). 3. Franse taal, Duitse taal en Engelse taal (Stb. 412). 4. Wiskunde (Stb. 414). 5. Handelskennis (Stb. 415). 6. Handenarbeid (Stb. 416). 7. Tekenen (Stb. 417). 8. Huishoudkun de (Stb. 419). 9. Nuttige handwer ken voor meisjes (Stb. 419). 10. Vrouwelijke handwerken (Stb. 420). Bij elk der hierboven bedoelde koninklijke besluiten is een program ma met toelichting met betrekking tot het desbetreffende examen ge voegd. Op de Ringbaan-Zuid, een onder deel van de verbindingsweg Breda— Eindhoven, te Tilburg is een 65-jarige man, die per rijwiel de weg wilde oversteken, door een Belgische per sonenauto gegrepen en op slag ge dood. De personenauto, komende uit de richting Breda, sloeg over de kop maar kwam tenslotte op de andere rijbaan weer op zijn wielen terecht. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. In vier dagen tijd eiste het ver keer in Tilburg drie slachtoffers, ter wijl het jaartotaal op 16 kwam. FELLE BRAND IN HAASTRECHT. Een felle brand woedde in de op slagplaats van de fouragehandel L. v. Nederpelt, te Haastrecht. Het vuur ontstond in het magazijn, waarin 40.000 kilo stro en 20.000 kilo hooi waren opgeslagen. Het gebouw ging verloren. De schade, door verzekering ge dekt, bedraagt 40.000. De burgemeester van Haastrecht, mr. L. C. A. Lepelaars vertoefde te Ridderkerk bij de officiële opening van een.brandweerkazerne. Mgr. dr. B. J. Alfrink, Apostolisch Administrator van Utrecht, zal Zon dag 25 September een grootse Maria- mariifestatie leiden te Renkum bij Arnhem. Deze plechtigheid ter ere van O.L. Vrouw van Renkum is een van de Rozenkransbedestonden, die op Zondag 25 September of 2 Octo ber in 33 Maria-oorden in Nederland worden gehouden en die thans voor de vijfde maal in successie worden georganiseerd door de Rozenkrans- kruistocht. Soortgelijke plechtigheden vinden plaats voor wat het bisdom Haarlem betreft te Delft, Haastrecht, Heiloo en Schiedam. De Maria-manifestatie te Renkum gaat gepaard met de wijding van de nieuw ontworpen vlag van de jubi lerende Rozenkrans-kruistocht door mgr. Alfrink. Een en ander ge schiedt tijdens het pontifioale Lof, dat mgr. Alfrink om vier uur zal ce lebreren en tijdens welke de Apos tolische Administrator de gelovigen kort zal toespreken. De feestpredioatie wordt te Ren kum gehouden door pater D. A. Lin- nebank O.P., leider van de Rozen kranskruistocht. In de andere plaat sen preken ordegenoten van pater Linnebank. Verwacht wordt, dat 150.000 tot 200.000 gelovigen aan de rozenkransbedestonden zullen deel nemen. De bedoeling van de bede stonden is een grootse zo moge lijk openlucht bijeenkomst te or ganiseren tot eer van de Koningin van de Rozenkrans en een krachtige aanzet vormen voor de Rozenkrans- maand October. De algemene intentie komt over een met die van het Apostolaat des Gebeds voor October, dat de Zwijgen de Kerk in het licht der biddende .belangstelling plaatst. De intentie van de Rozenkransbedestonden en van de Rozenkranskruistooht in het algemeen is een blijvende vrede en volledige vrijheid voor alle volke ren. Nederlandse straaljager verongelukt in Duitsland Een straalvliegtuig van de Neder landse Koninklijke Luchtmacht, dat deelnam aan de herfstmanoeuvres van de Navo is verongelukt. Het toe stel kwam neer bij Schneeren, ten noorden van het Steinhuder Meer, noordwestelijk van Hannover. De vlieger is om het leven geko men. Gistermorgen om tien uur stortte de F 84 „Thunderjet" van de vliegbasis Volkel neer. De Neder landse piloot, sergeant-vlieger A. Kloosterman, kwam hierbij om het leven. Hij was 23 jaar en ongehuwd. DE PIER TE S C HEVENINGEN. De Haagse Raad zal reeds begin volgende maand het financierings- voorstel voor de nieuwe Schevening- se pier behandeeln. Hierdoor zal het mogelijk zijn in Maart 1956 met de constructie te beginnen, waarna men in 1957 de nieuwe pier hoopt te kun nen openen. De bouwkosten worden op circa 5 a 6 millioen geraamd. INSTALLATIE VOOR ELECTRICITEITSOPWEKKING IN MOLEN Te Wervershoof is in de molen „De Hoop" een installatie voor het opwek ken van electriciteit officieel in ge bruik genomen. De ontwerper ir. F. D. Pigeaud, gaf vooraf een technische uiteenzetting. Onder de aanwezigen bevond zich de commissaris van de koningin de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. Vele molenaars uit het gehele land woonden eveneens de plechtigheid bij. Mr. B. H. A. v. Kreel, voorzitter van de stichting „electrici- teitsopwekking door windmolens", zei dat ook deze installatie is- bedoeld als stroomverwerving voor eigen bruik van de molenaar. De overtol lige stroom kan worden afgevoerd naar de centrale. Het ligt in de be doeling om in de toekomst nog meer molens van een dergelijke installatie te voorzien. ijdens het lossen van erts uit het Italiaanse ss „Monfiore" in die Waal haven zijn gisterennacht enige ha venarbeiders op de grijper van een kraan gaan staan, met de bedoeling de grijper te „dampen", zodat zo hoog mogelijk tegen de opstaande lading kon worden geduwd. Bij het terugkomen van de grijper sprong de 31-jarige J. Bos, uit de Schenkstraat in Den Haag, te laat van de bak, waarbij hij struikelde en onder de bak terecht kwam. Toen direct daar op de grijper werd neergelaten, kwam deze 'bovenop de man terecht. Een bedrijfsarts-constateerde de dood. Gisteravond omstreeks zes uur in de woning van de fam. Snoek aan de Nieuwe Dijn te Wemeldinge brand uitgebroken. De vrouw des huizes, was boodschappen gaan doen en be merkte toen zij thuiskwam tot haar schrik, dat haar huis in lichter laaie stond. Het brandde geheel uit. Een naastgelegen huis van de heer J. Ha melink, is eveneens voor het grootste gedeelte afgebrand, evenals een pak huis achter de woning. Beide bewo ners waren verzekerd. Het betreft hier twee oude huisjes. In deze straat staan meer van deze woningen die ten dele reeds onbe woonbaar zijn verklaard. De inv/oners van de verbrande hui zen zijn ondergebracht by familie. Navolger Jules Verne controleert zn duikboot De uitvinder Edmund Martine onderzoekt op deze foto een van de 12 inch dikke patrijspoorten van zijn diepzeeboot van 50 ton, de „Cetacean". Deze diepzeeboot, die bestemd is voor onderzoekingen op een diepte van meer dan vijf mijl op de bodem van de oceaan, is uitgerust met grote schijn werpers en camera's. De uitvinder hoopt met dit schip volkomen onbekende gebieden op de bodem van de oceaan te kunnen bereiken en is van plan zijn bevindingen op een film vast te leggen. DIE MET VACANTIE GAAN") Nergens meer rust schrijft, vertelt ze blij te zullen zijn als ze weer in Australië is", zei de zer dagen een Nederlander, wiens echtgenote momenteel dan met va- cantie is. Een jaar geleden vertelde ze mij voor haar vacantiereis te hebben ge boekt; ze werkte voor het reisgeld. Het moet óók voor haar een desillu sie zijn geworden. Zij kwamen terug. Het was op de „Johan van Olden- barneveldt" kort geleden, dat ik een echtpaar ontmoette, dat nu plm. vijf jaar geleden gelijk met mij naar Australië reisde. Neen, ze waren niet met vacantie geweest. „Toen drie.jaar geleden in Austra lië de depressie zich liet gelden en ik ontslagen werd op mijn werk, zijn we terug gegaan naar Nederland", zo vertelde de man. „Twee jaar zijn we daar gebleven, maar we konden er niet meer wen nen". Nederland kon hem niet meer vast houden. Zó zijn er meerderen; in Australië konden ze het niet wennen, in Neder land óók niet meer. Nu is dit alles op zichzelf geen openbaring; degenen die lange tijd uit het vaderland zijn geweest, ken nen de onrust, dat niet meer kunnen „aarden". Die „onrust" is nu ook tienduizen den emigranten deelachtig geworden, verstoort zelfs het genot van de va cantie Nergens meer rust! Een vacantiereis kan vele immi granten goed doen wat betreft hun illusies over terugkeer naar het va derland; ze weten nu dat óók in Ne derland er iets is, waarover men kan klagen en de voordelen van het nieuwe vaderland vallen sterker op. Dit alles betekent echter niet, dat iedere ex-vacantieganger(ster) zich daarna pas gelukkig begint te voe len. Mogelijk de eerste tijden, later komt dan meestal toch dat oude heimwee naar boven, in het bijzon der onder de oudere immigranten. Ja, men slaat hier de pinnen dan wel iets vaster, is bereid tot de ver klaring dat het in Nederland ook niet alles is, doch.... er blijft altijd een verlangen om de oude dag in het va derland door te brengen, daar te sterven en te worden begraven. En ongetwijfeld zal de thans voor gestelde verruiming inzake toeken nen van pensioen aan elke Nederlan der, de animo tot het verkrijgen van Wist ge, dat de meeste immigran ten, die vele jaren reeds zich hebben verheugd op het „mef vacantie naar Nederland", gedesillusioneerd in Australië terugkeren? Dat ze geen Nederland meer heb-' ben gevonden, zoals ze dat verlieten; dat vrienden en soms familie voor hen vreemd zijn geworden? Dan komen onze immigranten te rug, neen, het oude vaderland gaf hen niet wat ze er van verwacht had den en het nieuwe vaderland? Deze emigranten vinden nergens meer rust „Terug naar Nederland? Neen dat niet, hoogstens voor een vacantie Hoe Vaak heb ik deze volzin reeds uit de mond van een immigrant ge hoord! Er is vrijwel geen enkele im migrant, die dat verlangen niet in zich om draagt: met vacantie naar Nederland. De ouders met kleine kinderen ho pen er op, wanneer die kinderen zijn opgegroeid; in de toekomstplannen is dat van de vacantie opgenomen; er wordt extra hard voor gewerkt, er wordt voor gespaard. Men verheugt er zich op, jaren te voren; met vacantie naar Neder land Uit de voorste rijen van dat lange immigranten-leger zijn nu velen aan hun vacantie toe; de toekomst-droom uit het verleden is werkelijkheid ge worden. De droom bleek voor de meesten van hen schoner dan die werkelijk heid „Je voelt je een vreemde". Vaak spreek ik hier aan boord van Onze Nederlandse-, de Engelse- of Italiaanse emigrantenschepen met hen, die er dan hun vacantiereis op hebben zitten. Meestal hoor je de verklaring: „Ik ben blij dat ik weer terug ben". Niet altijd in de eerste plaats van wege de achtergebleven echtgenoot of kinderen, indien het een immi grantenvrouw betreft, doch gewoon lijk is het meer de teleurstelling van de vacantie, welke voor de blijheid aanleiding is. „Je voelt je een vreemde", zeggen de meesten. Nu ja, de familie was erg aardig, doch je bent er uit, ondervond men. De vroegere vrienden hadden an dere vrienden gevonden; de buurt genoten herkennen je nauwelijks en de nieuwtjes interesseren je niet meer. In stad of dorp hebben veran- deringen het beeld, waaraan je ge- bet Australische Staatsburgerschap wend was, omver gehaald; je voelt minder groot maken, bijzonder ook weer onder de oudere immigranten, die in dit land geen enkele uitkering ontvangen, omdat zij daarvoor min stens twintig jaar in Australië moe ten verblijven. Zo heeft de emigratie nog andere consekwenties dan het zogenaamd verbreken van banden, omdat de meeste banden in werkelijkheid nim mer breken. Ook hier geldt weer, dat alleen de genen die moesten trachten de ban den te verbreken, de sterkte er van kunnen beoordelen. Terwijl het hart in Nederland i<=, zijn lichaam en verstand in Australië. Men zou het de vloek van emigre ren kunnen noemen, dat de rust uit het menselijk leven is genomen. Zelfs degenen die soms zo hoog op kun nen geven omtrent de voordelen van hun nieuw vaderland en zich uitput ten om alle kwaads van hun geboor teland te roddelen, hebbben wel haast zonder uitzondering dat ver langen naar „een vacantiereisje". Want zelfs zij werden van hun rust beroofd. Het is slechts de jonge en jonger-- generatie, die zich volledig aan het nieuwe land kan geven. je onwennig m eigen De dagen gaan in werkloosheid voorbij. „En het is er zo benauwd „Ik vond het er zo benauwd in de stad, het was net alsof de huizen op me zouden vallen", vertelde mij ëen Limburgse, die haar vroegere woon plaats had bezocht. Men vindt in Australië zoveel open ruimte; zelfs nog in de grote steden „Het is er alles veel meer bekrom pen", klaagt een ander haar desillu sie uit. Inderdaad, het leven in Australië wordt heel wat gemakkelijker ge leefd, zoals ik zo vaak vertelde. En dan klaagt men over het kli maat, over de kou en de regen, de gure wind. Want men kan nu vergelijkingen maken. Van de voordelen, welke Neder land boven Australië heeft en in de eerste jaren van het verblijf in dit land zo dikwijls werden opgesomd, blijven er meestal zo weinig over! En de kwade dingen in Australië is men minder kwaad gaan vinden. „In iedere brief welke m'n vrouw

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6