Nieuwe bejaarden-sociëteit is een „honoris causa" waard Oostduitsers in Moskou 2000 Leidenaars genoten in Den Haag van „Zigeunerbaron" Vlotte en fleurige opvoering van de Nederlandse Opera Laatste nieuws uit Argentinië BIOSCOPEN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA? Gezelligheid aan Pieterskerkgracht Burgemeester opende lokaliteit De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, heeft gistermiddag een sociëteit voor bejaarden van de Al gemene bond van Ouden van Da gen te Leiden aan de Pieterskerk gracht 11 in gebruik gesteld. In de wijde kamer, die door de bejaarden, voornamelijk door het vol ijverig bestuur, in een gezellige con versatiezaal is herschapen, stoelden de leden van de sociëteit in gezellige rijen langs de muren. In één van de hoeken der zaal was het bestuur ge zeten, dat met enige plechtige statie de burgemeester, wethouder S. Men ken en de heer Voorbach, naar hun zetels begeleidde. De stemming was verwachtingsvol. Eerbied voor de ouderdom. De burgemeester nam het woord. Hij zei, dat de gemeente dezelfde plichten heeft, als het kind tegen over de ouders. Hij deed een diepe greep in de historie, landde bij de klassieken en toonde aan, dat toen al de jeugd als hoogste deugd de eer bied voor de ouderdom werd voorge houden. De ouderdom is de toekomst, die ons allen wacht, vervolgde de bur gemeester, ook het college van B. en W. Daarom wordt de zorg voor de ouderdom als een noodzakelijke be hoefte gevoeld. Hij toonde aan met welk plezier de gemeente deze loka liteit in het lokaleni-arme Leiden heeft afgestaan en wenste tenslotte de sociëteit vele aangename uren toe. Honoris causa. De heer W. Verra, secretaris van de Leidse afdeling van de algemene GEM. AANKONDIGING. ONTEIGENING De Burgemeester van Leiden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 80 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat met ingang van 20 September a.s. gedurende dertig dagen ter gemeentesecretarie (Stad huis, afdeling Openbare Werken, ka mer 111) voor een ieder ter inzage zullen liggen de stukken, in genoemd artikel bedoeld, betreffende een door de gemeenteraad bij besluit van 29 Augustus 1955 voorlopig goedgekeurd plan van onteigening, welk plan strekt om, met toepassing van artikel 77, lid 1, onder 4, der Onteigenings wet de beschikking te verkrijgen over gronden, welke zijn gelegen tussen de Voorschoterweg en de Trekvliet en begrepen in het goed gekeurde partiële uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest", vastgesteld door besluit van Leiden, 16 September 1955. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. bond voor ouden van dagen (oud-cus. tos van de universiteit) sprak namens de voorzitter, die verhinderd was. Het speet hem, dat de sociëteit niet de bevoegdheid had doctoraten „ho noris causa" te verlenen, anders zou men zeker wethouder Menken, de burgemeester en dé heer Voorbach deze onderscheidingen verlenen. Hij hoopte, dat betrokkenen de wil voor daad wilden aannemen en betuigde hen hartelijk dank voor het welge zinde oor, dat de bejaarden-sociëteit was verleend. Hierna ging de kist sigaren rond en hulden de aanwezi gen zich in een wolk van gezellig heid. RECEPTIE BIJNA HULDIGING. De vriendelijk-lachende W. Boer was gistermiddag in Centraal het middelpunt van een compacte men senmassa (1200 receptiegangers) De terugkeer in Leiden van deze beminde restaurant-directeur nam bijna een vorm van een huldiging aan. Onder de aanwezigen ter receptie waren: de burgemeester en wethou ders van Leiden, de rector magnificus van de Leidse universiteit prof. dr. J. Bakhuizen van den Brink, de secre taris van de senaat, prof. dr. A. E. van Arkel, hoofden van dienst, en vele vertegenwoordigers van het be- drijfs- en verenigingsleven te Lei den. Met de stroom van bezoekers was een rijke bloemenhulde meegedreven. 3 October-affiche is uit. Van vandaag af lacht U van de gevels in Leiden een feestgezicht met feestmuts tóe. Het is een keurig-kleurig biljet van de 3 Octoberfeesten, dat in silk- screen is uitgevoerd. Naar Den Haag. De heer J. Verhoeven, monteur eerste klas aan de P.T.T. te Leiden, is benoemd tot chef-monteur van de Rijkstelefooncentrale in Den Haag. Niet betaalde lidmaatschapkaarten van de 3 Octobervereniging kunnen vóór 1 October worden afgehaald bij de heer M. C. Brokaar, Breestraat 67, Leiden. SPIEKER. Gouden Lodewijk met zilveren dak Toen Frankrijk nog een koninkrijk was en de Fransen al- of -niet ko- ningsgezind, betaalden zij in „Louis i d'or", in „gouden Lodewijken". Deze munt, met de beeldenaar van de koning erop, was tamelijk veel waard, ongeveer 15 gulden. Er waren ook „zilveren Lodewij ken", uiteraard minder waard. Hier ter stede ligt aan de straat ook een Louis d'or, een gouden Lo dewijk, de kerk van de deken aan de Steenschuur, onze gouden Lode wijk, met een zilveren bedekking of dak. Iedere katholieke Leidenaar is trots op deze kleine kerk, welke ons enige overgeschoten middeleeuws bezit is en door een Franse Louis al was 't geen echte, maar toch met een gouden hart! in elegante stijl werd vernieuwd. In 't bijzonder zijn de parochianen van de St. Petruskerk eraan gehecht, omdat er zulk een nauwe verwant schap bestaat als tussen moeder en kind hoewel in dit geval het kind ouder is dan de moeder en de pas toor-deken van de St. Lodewijk fei telijk parochiaan is van de St. Pe trus-kerk. Morgen komt deze mede-paro- cbiaan, deken M. A. Jansen, de an dere Petrus-parochianen opwekken de verbouwing van de St. Lodewijks- kerk geldelijk te steunen en zich de belangen dezer kerk ter harte te ne men alsof het de éigen parochiekerk betrof d.w.z. te adopteren. Deken Jansen, als pastoor van de Louis d'or met het zilveren dak, zal ongetwijfeld een gul onthaal vinden, al zal dat onthaal niet worden uitge- diukt in gouden Lodewijken, maar zilveren Juliana's- Openlucht-filmavond van Dierenbescherming Velen hebben gisteravond genoten van een drietal films, dat door de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren op het Stadhuisplein werd vertoond. Er waren prachtige kleuropnamen uit de dieren- en vo> gelwereld, en van kinderen, die aan hen toevertrouwde dieren verzorgen. Maar de films lieten ook veel die renleed zien. De controleurs van Die. renbescherming zagen wij ingrijpen als er vervoerders zijn, die geen hart voor de dieren hebben en ruw met hen omgaan. De heer G. Nieuwenhuijzen, direc teur van Dierenbescherming, wees er in zijn voorwoord op, dat kind en dier daarin overeenkomen, dat ze bei den weerloos en afhankelijk zijn en dat wij dus niet alleen voor de kin deren, maar ook voor de dieren op de bres moeten staan. 1 De 50.000 kettinghonden in ons land leiden een ellendig bestaan. Vaak is de enige reden, dat de hond aan de ketting ligt: „om belasting uit te spa ren". De toelichting, die de heer Nieu wenhuijzen bij de films gaf, werd een pakkend betoog, waarin hij o.a. pleit te voor meer begrip voor de dieren. Deze films waren opgenomen en sa mengesteld door de hoofdinspecteur van Dierenbescherming, de heer K. Visser. De Oostduitse premier, Otto Grote- wohl, is in Moskou aangekomen, al dus meldt Radio-Moskou. Hij was reeds met vacantie in de Sow jet- Unie. Hij zal de Oostduitse delegatie leiden, die in Moskou besprekingen met de Sowjetleiders zal voeren. Radio-Moskou deelt mee, dat Gro- tewohl o.a. werd ontvangen door partijsecretaris Chroesjtsjef en mi nister van buitenlandse zaken Molo- tof. Grotewohl gaf de Russische leiders de „groeten van het gehele Duitse volk" voor het Russische volk. Hij brak een lans voor vestiging van een stelsel van gezamenlijke veiligheid in Europa en voor de hereniging van Duitsland, opdat een Duits vredes verdrag „mogelijk zou zijn in de af zienbare toekomst". Mening van V.S. 1 Ambtenaren van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Za ken hebben meegedeeld, dat het niet juist is, dat de kwestie van de Duit se grenzen in 1945 te Potsdam door de regeringshoofden van Groot-Brit- tannië, de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten is geregeld. Volgens de tekst van de overeenkomst van Post dam kwamen de regeringsleiders, Nieuwe verzets organisatie op Cyprus Een nieuwe ondergrondse organi satie heeft haar intrede gedaan op Cyprus. Blijkens met de hand ge schreven pamfletten, die vannacht zijn verspreid, heeft de organisatie „Moka" en bestaat zij uit voormali ge leden van de strijdkrachten van Cyprus uit de oorlog. De leider van de „Moka", die zegt te willen samen werken met de „Eoka" teneinde de nationale strijd beter te kunnen voe ren, noemt zichzelf „Zwarte Slaaf". Zoals gemeld hebben de Britse autoriteiten Donderdag de „Eoka" verboden. Verzetslieden hebben Donderdag nacht op de weg van Paphos naar het kamp van de Britse commando's, dat ongeveer 12 km ten noorden van deze stad ligt, een poort opgericht, waarop aan de ene kant te lezen staat „Hier zullen commando's ster ven" en op de andere zijde „Wij zijn niet bang voor Britse soldaten". respectievelijk Attlee, Stalin en Tru man overeen, dat de definitieve vast stelling van de grenzen zou worden uitgesteld tot het sluiten van het vredesverdrag. Deze reactie volgde op een offi cieel communiqué van de Sowj et- Unie waarin verklaard werd, dat de kwestie der Duitse grenzen bij het verdrag van Potsdam definitief was afgedaan. De toestand in Turkije blijft nog steeds erg verward en gespannen. Er schijnt een ernstige controverse te bestaan tussen regering en leger. De financiële deskundigen, die de vergadering van de Wereldbank en het monetaire fonds in Istanboel bij wonen, klagen over het voortduren van de staat van beleg. Niemand mag 's avonds en 's nachts op straat en het is de afgevaardigden onmogelijk informele bijeenkomsten en recep ties bij te wonen. De vroegere Franse minister-presi dent Mendès-France, werd eergiste ren op weg naar zijn hotel door sol daten aangehouden en moest erAge tijd op een politiebureau doorbren gen. Een diplomatieke receptie, die hij had bijgewoond, eindigde kort na de avondklok. Om de consequenten van de anti- Grieske relletjes te boven te komen, heeft de Turkse regering een lening van 250 millioen dollar gevraagd aan de Verenigde Staten. Ontwapeningsgesprek maakt vorderingen Harold Stassen is van mening, dat de kans bestaat, dat Rusland het plan van Eisenhower inzake het uit wisselen van militaire gegevens zal aanvaarden. Stassen vertegenwoor digt de Amerikaanse regering in de UNO-commissie, die op dit ogenblik de verschillende voorstellen voor al gemene ontwapening bespreekt. Er schijnt reeds vooruitgang te zijn ge maakt met de Russische instemming voor het uitoefenen van controle „op de begane grond" dit in tegenstel ling met het voorstel van Eisenho wer, die op de conferentie van Genè- ve voorstelde alle vrijheid te laten voor het doen van observaties van-; uit vliegtuigen. Een avond met Johann Strauss •"TALLOZE LEIDENAARS zijn gis- teravond per extra-trein naar Den Haag gereisd om Johann Strauss' komische opera „der Zigeunerbaron" in 't Gebouw te zien, te horen en te genieten, 't Was een vrolijke lustrum viering door een vlotte en fleurige opvoering door de Nederlandse Ope ra van een aantrekkelijk uitgewerkt gegeven waaraan de novelle „Saffi" yan de Hongaarse dichter Jóken ten grondslag ligt en die door Ignaz Schnitzer tot een geschikt opera-li bretto is omgewerkt. In 1885 had de eerste opvoering plaats in Wenen na naarstige arbeid en studie van de Hongaarse muziek," van de zijde van de Walzerkoning. Lokkend en fraai geïnstrumenteerd, maar ook vocaal-solistisch en voor koor wordt de toeschouwer voortdu rend geboeid; ook al door de roman tiek, in 't verhaal en de grote afwis seling in de tableaux. /TRCA 2000 LEIDENAARS bezet- ten het gans volle „Gebouw". Geen wonder, dat de voorzitter van het bloeiende K. en O., de heer H. de Wilde, zijn vreugde hierover uitte in zijn welkomstwoord tot het college •van B. en W., tot de gemeente-secre taris en de 20-00 andere toeschouwers. Alexander Krannhals (welbekend) was de dirigent op deze avond en zorgde met zijn voortreffelijk spelend orkest voor een brillante Ouverture en voor een ingrijpende scenische klank. Ottokar wiens moeder Mira bel la huishoudster is bij Zsup, een rijke varkensfokker, vertelt van zijn vergeefs zoeken naar een verborgen schat; waarvan de oude Zigeunerin Cypra wel een en ander weet, maar in alle talen zwijgt. Het entrée wordt gemaakt door Ottokar. Volgens het programma zou dit onze stadgenoot Chris van Weer kom geweest zijn, maar hij was 't ons inziens niet. Dóór een jolig zingend schipperskoor is Ottokar omgeven. De gebeurtenissen otp 't toneel speel den zioh vlot en fleurig af; het koor was onder van Wielin'k een toon beeld van oplettendheid; klonk uit stekend en ook de verstandhouding •met de solisten valt te prijzen. Otto- kar's stem en actie maakten een prettige beschaafde indruk. •r\E ROL VAN DE OUDE ZIGEU- NERIN is moeilijk en niet erg dankbaar om er iets van te maken. Jo van de Meent had deze lastige taak te vervullen. De actie was meermalen boeiend, de mezizo-sopraanstem niet heel en al toereikend. Chris Beumer als Barinkay is goed op dreef als hij van zijn verbanning vertelt. De Zigeunerin voorspelt hem een mooie ■toekomst, maar spot met „Carnero" de lummelige voorzitter van de ze- dencommissie. Van Mantgem is een opvallend goed acteur. "Een grandioos koor besduit de 2e acte, waarin hij afscheid neemt van Saffi. Een fascinerend lied zingt het Zi geunermeisje vertolkt door Nel Du- val (een uitstekende zangeres en goede actrice) op een tyipisoh Hon gaarse melodie. Zsupan, in casu Henk Angenent heeft al gauw de lachers op z'n hand in z'n dwaze rol van rijke varkenstfoklcer. Hij poogt een huwelijk tussen Ba rinkay en zijn dochter Aroena klaar te spelen, maar de vlieger gaat niet op aangezien zij en Ottokar de zin nen op elkander gezet hebben en Ba- zinkay z'n hart aan Saffi (die door allen bewonderd werd) heeft ver pand. Angenent is leutig en dwaas in z'n humoristische rol, en 't schepje, dat hij er bovenop legt is nergens hinderlijk. Men heeft hem extra toegejuicht. Het Zigeunerkoor met hun roep Dschingrah! werd zeer mooi en krachtig gezongen. Geen wonder, dat Barinkay zich bij deze handige gasten goed op z'n gemak gevoelt als zij hem tot hun Woywode Zigeunerbaron uitroepen. 't Liefdesduet tussen Saffi en Ba- renkay was meeslepend. Mooi is het klopmotief in 't orkest bij "t vinden van de schat en de volgende vrolijke wals. Tijdens een markant smidskoor smeden de strijdlustige Zigeuners hun wapens. Graaf Homonay roept vrijwilligers op voor 't leger en Zsu pan, Ottokar en Barinkay worden aangewerfd. Zegevierend komt 't le ger terug uit de strijd tegen de Span jaarden. ALS CARNERO IS JAN VOOGT een geslaagd type in het droog komische genre en de rol van zijn ega de Mirabella werd door Lidy v. Veen ten volle beheerst. Als de troe pen binnenkomen hoort men een mooi koor en brillant koper. De pochende Czipan doet 't weer best, ook in 't marslied. De oude graaf Ho monay vindt in Jan v. Mantgem een sympathieke vertolker. De Finale van de 3e acte brengt aan allen het beloofde geluk dat zich in duister verschiet al had aangekondigd. Nelly Burbach zong als Arsena welluidend. EEN INGELAST BALLET naar „Geschichten aus dem Wiener- wald" werd naar de speciale eisen van ballet en toneel met veel charme uitgevoerd volgens de persoonlijke inzichten en choreografie van Fran- goise Adret, die men ook gracelijk soliëren zag. Lof aan de dirigent Alexander Krannhals, die de muzi kale teugels strak hield of wel liet vieren, naar gelang van omstandig heden. Albert Felmar zorgde voor een effectvolle mise en scène en Hans Norden ontwierp décors die mooi waren, en de costuums van tin telende kleur. De regie was goed en bezat een zekere, bij deze opera zeer wel passende levendige opgewekt heid. Aan 't slot een grootse hulde met bloemen en toejuichingen als blijk van waardering voor deze op voering die verre boven het gebrui kelijke aardige genre uitgestoken heeft en waarmede K. en O. haar leden een gelukkige avond heeft be zorgd. J. KORTMANN. De troepen van president Peron» die het hoofd moeten bieden aan een nieuwe opstand in het leger, schijnen de toestand meester te worden in verscheidene gebieden van Argen tinië, zo blijkt uit berichten, die in de loop van de ochtend in Bueons Aires zijn ontvangen. Volgens een regeringsbulletin heeft de door de opstandelingen bezette basis Rio Santiago, op ongeveer 65 km. van de hoofdstad gelegen* zich gisteravond overgegeven. De opstan delingen zouden in twee schepen naar Uruguya gevlucht zijn. Het bulletin verder van voortdurende gevechten in de vlootbasis Puerto Bel- grano, aan de Atlantische kust, onge veer 57'5 km. ten Zuid-Westen van Buenos Aires. Verder zou de stad Cordoba, de op twee na grootste stad van Argentinië, die zich in banden van de opstandelingen bevindt, door- troepen die door de lucht naar het vliegveld Pajas Blancas gebracht zijn, aangevallen worden. Berichten van regeringetrouwe zij- maken voorts melding van de overgave van de opstandelingen te Ouruzu Ouatia, in de provincie Entre Rios, waardoor Cordoba en Puerto Relgrano als de voornaamste bol werken van de rebellen zijn overge bleven. De rebellerende troepen zou den ook Bahia Blanca, 560 km. ten Zuid-Westen van Buenos Aires in hun macht hebben. Over de bewegingen van de vloot was vanmorgen te Buenos Aires wei nig of niets bekend. Berichten, dat de gouverneur van de provincie Cordoba, Raul Alejandro Luchini, door de rebellen is gevan gen genomen, zijn tegengesproken. Volgens de laatste berichten zijn valschermtroepen van de regering Cordoba binnengedrongen en imet de opstandelingen in gevechten gewik keld in Parque Sarmdënto, een open ruimte die uitziet op het oude deel van de stad. In sommige berichten wordt ge zegd, dat Ouruizu nog in handen van de rebellen is. De revolutionnaire be weging zou in kracht toenemen in de centrale en Noordelijke provin cies en in de streek langs de Atlan tische kust. Naar verluidt zouden opstandige marinetroepen in het bezit zijn van Puerto Eelgrano en Bahia Blanca. Daarentegen zouden regeringstroepen de toestand te Rio Santiago, bij Eva troepen uit Buenos Aires en Men- doza zouden op weg zijn naar Cor doba. Peron, beheersen. Andere regerings-1 foon 26274. Agenda Leiden ZATERDAG: „Ons Toneel" brengt „Gaslicht", 8 uur nam. St. Antonius Clubhuis. K. en O.-excursie, 3 uur nam. Gra vensteen. Feestavond Ver. van Oud-Mathe- sianen, 815 uur nam. Den Burcht. ZONDAG: Bezinningsmorgen N.R.K.M. 9 uur v.m. H. Mis in kapel Oude Vest 45, 10 uur v.m. ontbijt in „In den Vergul den Turk", 10.45 uur, rector Son- daal over: „Niet-katbolieken en wij". DINSDAG: Kring Leiden kath. Vrouwengil de. Oprichtingsvergaderingkring. In den Vergulden Turk, 3 uur nam. R.K. Houtbewerkers. Vergadering Den Burcht, 8 uur naan. St. Antonius. Vergadering, c/liub- huis. 8 uur. naan. WOENSDAG: Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk. 7 uur nam. Vergadering Hoog heemraadschap Rijnland. 11.30 uur. v. m. B.B.'-contactavond, Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. Tuinbouw en plantkunde, Gerecht 10, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: Ita liaanse en Nederlandse chiaroscuro houtsneden uit eigen bezit (9 Sept. 1 October). Werkdagen 1417 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Zondagsdienst der huisartsen. A.s. Zondag 18 September zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: Jansen, Langezaal, Pie- terse, Postel, Veldhuyzen Dienst der apothekenDe avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Sept. 13 uur tot Zaterdag 24 Sept. 8 uur waargenomen door: de Apo theek Herding Blanken, Hoge- v/oerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhlminapark 8, tele- IN DE LEIDSE Bezoek von het Koninklijk Paar Casino: De „Ontsnapping uit Colditz" is de zoveelste Engelse film die het thema van de krijgsgevange' nen bezingt. Vanzelfsprekend zijn het ook hier slechts mannenstemmen die dit loflied zingen en is het voor het zwakke geslaoht weinig bemoe digend te constateren, hoe zonder haar inmenging een zeer goede film tot stand kwam. Colditz was in de oorlog de burcht waar de Duitsers de krijgsgevangenen opsloten, die reeds meerdere malen een ontsnap pingspoging gewaagd hadden. Het gezelschap, dat op deze wijze bij el kaar is gebracht, slaagt er na korte tijd wel in het kasteel te ondermijnen met gangen, maar niet om te ont snappen. Teklens weer duikt er ech ter iemand op die een nieuw plan heeft en wordt met hernieuwde moed aan de ontsnapping gewerkt. Van de bijnA vierhonderd pogingen die er in de oorlog ondernomen zijn slaagde er echter slechts een vijftig tal. De film is spannend en met En gelse humor doorkruidt. Het is ech ter geen film om in de Bredase straf gevangenis te vertonen. (14 jaar). Lido. In de film. „Vrouwen op avontuur", onder bekwame regie van Jean Sacha, wordt een dubbele strijd gestreden: de ene om het bezit van een mijn, de andere om het bezit van een vrouw. Georges Marchal vertolkt de hoofdrol als hoofdinge nieur Keancy in de mijn Barranca, eerst eigendom van Karl Worden, die ook de Norracho-mijn bezit, doch nu eigendom van Moira, de vrouw van Worden. Als blijkt, dat de Barranca uranium rijk is, tracht Worden op al le mogelfike manieren de Baranca in zijn bezit te krijgen en geen mid del daartoe laat hij onbeproefd, ge holpen door een van de drie vrou wen, die strijden om de liefde van, Keancy, maar daarbij afgewezen wordt. Het is een spannende film met hier en daar voortreffelijk spel. Het leven in de mijnen, het harde en zenuwslopende werk, de harde strijd ook voor het recht, dit alles maakt, dat men deze film van begin tot ein de met interesse zal volgen. Natuur lijk zegeviert ook hier het recht er wordt de strijder daarvoor overwin naar, ook al dreigt hij herhaaldelijk het slachtoffer te zullen worden van dè intrigues, waarin zijn hem dreigen te doen omkomen. Door de KFC gekeurd voor vol wassenen. Trianon. Het verhaal van de be kende Franse auteur Jules Verne: „20.000 mijlen onder zee" heeft Walt Disney, de maker van de film, wel ke deze week in het Trianon-theater draait, geïnspireerd tot een verhaal over een zeemonster, dat zodanige schrik brengt onder de zeelieden; dat het dikwijls moeilijk valt manschap pen voor de schepen te monsteren. De meest fantastische verhalen over de zeemonster deden de ronde en geleerden waren op onderzoek uit om vast te stellen van welke aard dit monster was. Daartoe werd de gelegenheid geboden op een oorlog schip. En als de kapitein tenslotte na maandenlang ronddolen over de zeeën besluit terug te keren, wordt het schip aangevallen door het zee monster, dat niet anders blijkt te zijn dan een vervaarlijke onderzee boot. De geleerden, die zich met zijn hulpje (Peter Lorre) en een zeeman in een sloep weten te redden, komen na enige omzwervingen op deze on derzeeër terecht. Bevelvoerder is hier kapitein Nemo, een legendari sche figuur, die de strijd heeft aan gebonden tegen de chaotische we reld, die veroveringsoorlogen voert, en daaraan onschuldigen ten offer brengt. Zijn genie voert hem tot de meest waanzinnige denkbeelden, maar hij gaat er tenslotte zelf aan ten gronde. Uit deze film blijkt op- nie,uw de grote verbeeldingskracht van Walt Disney. De film is gekeurd voor 14 jaar. Luxor. „Weg ohne Umkehr" heet de film in Luxor; men begrijpt, dat een film met een dergelijke zwaarmoedige titel weinig rozen geur te reuke geeft. Het verhaal speelt zich grotendeels af aan de sombere kan van het ijze ren gordijn. Een Russische ingenieur, voor een organisatorische opdracht in Oost-Duitsland, krijgt moeilijkhe den met de G.P.U. omwille van een meisje. De stemming van de gehele film is nerveus. Hiermede heeft de maker, Victor Vicas, goed de zenuw slopende sfeer in dit milieu getrof fen. Soms zijn de scènes door trage beelden-opvolging en suggestieve muziek adembenemend van span ning. Vele meters van deze rolprent echter zijn waardeloos door spel- monenten, waarvan de filmfabriek er dertien in een dozijn kan stoppen. De ingenieur ontsnapt met het meis je naar het Westen, het meisje wordt echter over een weg zonder omkeren naar het Oosten teruggevoerd. 18 jaar. Rex: De film „Het dal der konin gen" speelt zioh in en om de pyra- miden van de pharao's. Een jong archeoloog wordt er door de beeld schone dochter toegebracht het on- derzoekigswerk van haar vader zali ger voort te zetten. Om hem lekker te maken toont zij hem een gouden beedje waarvan er nog enkele onder het zand bedolven moeten liggen. Het blijkt echter dat het beeldje van grafschenners afkomstig is en veel verwikkelingen zijn ondig om het tweetal met goud en geluk beladen naar Amerika terug te laten keren. Toegang 14 jaar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2