eiden en omgeving onder het miniatuur-stadje Madurodam De strijd om Hitlers millioenen ("ÖlIDE BEKENDEN „IN PEN VREEMDE"] ipEen attractiedie Mtyft txekheti Is knoflook een geneesmiddel? Reclame-fabeltjes DE LEIDSE COURANT et plaatsje werd gemaakt op een schaal van 1:25 Een van de attracties uit de na-oorlogse jaren, die zich niet alleen weet handhaven, maar ieder jaar meer binnen- en buitenlandse touristen ocht lar zich toetrekt, is het Haagse Madurodam. Vooral ook in het buitenland :rHg ijkt dit miniatuurstadje een zeer goede naam te hebben, want men kan geen bezoek brengen zonder groepjes Engelsen, Amerikanen en Duitsers n di i ontmoeten. En ieder van deze bezoekers zal, als hij teruggekeerd is in t®jn eigen omgeving, de naam van het stadje verder uitdragen. Een be- eerliieker, die zich teleurgesteld voelt, is in Madurodam ondenkbaar. Wande- nd over de enkele kilometers lange boulevard van het stadje, kan men ch niet onttrekken aan de bekoring, welke ervan uitgaat. Zelfs als de et hin brandt op de smalle grintpaden en een transpirerende menigte lang- is aiiam voortschuifelt, blijft men voortdurend de uitroepen van verbazing bewondering horen. Madurodam is tussen de touristische attracties iets jk mbarts en het heeft ongetwijfeld „nog een heel leven voor zich". i!^ok de bollenvelden loeien er in de zomer Het is ook niet „een vermakelij k- iid zonder meer"! Madurodam is a verantwoorde weergave van een orsnee Nederlands stadje met om ving op een schaal van 1 25. De lossl zoeker ziet meer dan een serie geïmiteerde Ibekende gebouwen spi miniatuur. Men krijgt in een goed »>^ir tijds een duidelijk 'beeld van dat- ne, wat het karakteristieke van Ne- RU rland uitmaakt, de o Uitgebalanceerd De bouwers van de stad hebben de rhoudingen uitgebalanceerd. Zelfs [£j wandel-boulevard van ongeveer 3 V( lometer lengte heeft men ten be- V( leve van de goede verhoudingen antelal 'gehouden. De illusie is daardoor ilmaakter, hoewel anderzijds be- ip Voor de situatie nodig is. Men we in niet raak lopen en dient zich te •uden aan de uitgestippelde route. Degenen, die het stadje al eens 'OO: erdag hebben bezocht, kunnen we n bezoek bij avond aanraden. Als zon verdwenen is, wordt Maduro- m lichtstad. Het heeft dan een heel euwe aanblik. Dank zij tientallen lometers kabel kunnen er ontelbare ihtjes branden. Ook ziet men het :ht van een vuurtoren over het adje scheren en kan men het laat- nieuws lezen via de lichtkrant. Vader en zoon Voor vader en zoon hebben speciaal de technische snufjes een bijzondere aantrekkelijkheid. De trein met de vele stopplaatsen, de haven met sche pen en installaties, de rijksweg met dubbele rijbaan en het lunapark met draai- en zweefmolen en de acht baan. Een soort expositie van de onbe reikbare idealen derkinderkamer. Ieder jaar brengt Madurodam ook nieuwigheidjes. Er komen complexen bij en in de bestaande gebouwen wordt vaak weer een nieuwe attractie aangebracht. Het gebouw van K. en W., waarin jaarlijks 250.0000 personen de concerten beluisteren van het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo, is ook in minia tuur aanwezig. Als men het gebouw bewondert, klinkt er plotseling een stem, die een of ander pianoconcert aankondigd en even later dringt uit het gebouw zachtjes de muziek tot u door. Uit een van de kerken klinkt orgel muziek. Leiden en omgeving Wie de wandeling volgens de route kaart volgt, zal allereerst de fabriek van Zaalberg ontdekken, die een copie is van de Leidse fabriek. Als Oude grachtenhuizen en de deken- fabriek van Zaalberg en Zn. voorbeeld van de omliggende grach tenhuisjes dienden echter een aantal percelen uit Utrecht. Nieuw dit jaar is de Leidse Univer siteit met het gebouw van de V.V.S.L. en de Openbare Leeszaal en Biblio theek. Voorts is er een R.K. Kerk naar een nog niet uitgevoerd ontwerp van ir. N. van der Laan. Het Huys te Warmont, dat bij de opening van dit seizoen reeds te zien was, heeft nu een passende entoura- Rechts: 'n Prachtig stukje werk is het Huys te Warmond, dat ook in Ma durodam een zeer aantrekkelijke omgeving kreeg. Links: Leidse Universiteit en het gebouw van de V.V.S.L. ge gekregen. Dit beroemde huis, dat in 1200 werd gebouwd is in de loop van de geschiedenis enkele malen verwoest. Na de Hoeksche en Kabel- jauwsohe twisten ging het voor de eerste maal tegen de grond en na het beleg van Leiden voor de tweede maal. Telkens is het weer herbouwd. In Madurodam ziet men het in zijn huidige staat (sty 1 Lodewijk XVI) in een zeer landelijke omgeving. Naar de bollen Uiteraard ontbreken ook de bol lenvelden niet. Als en mer vlak bij staat, zeggen ze de toeschouwer niet veel. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat hij er ongemerkt langs loopt. Maar vlak voor men het stadje ver laat, staat er een bordje met het op schrift: „Kijk nu nog even om naar de bollenvelden". En op dit omkij ken zijn deze bollenvelden ingesteld. Op die vermoedelijk uitgebalanceerde afstand ziet men het karakteristieke kleurenspel, dat ons uit het voorjaar bekend is. Tenslotte is ook Zoetermeer verte genwoordigd met de bekende water toren van „De Tiengemeenten". Wij hebben ons hoofdzakelijk be paald tot enige miniaturen, welke be trekking hebben op Leiden en om geving. Destijds schreven wij reeds uitvoerig over Madurodam, maar toch zouden we tekort schieten, als we nog niet even opmerkten, dat het ge heel geperfectionneerd is en dat er steeds nieuwe huizen bijkomen. Wie enkele jaren geleden Madurodam be zocht, zal dit bezoek gerust kunnen herhalen. Want niet alleen blijft de compositie van dit stadje interessant ook als men het voor de zoveelste keer ziet maar men dient zich wer kelijk op de hoogte te stellen van al het nieuws, dat er sindsdien bijge plaatst is. R.K. kerk, gebouwd naar een nog niet uitgevoerd ontwerp van ir. N. v. d. Laan. AANGEZIEN KNOFLOOK in de laatste tijd door tal van leken wordt beschouwd als een waardevol ge neesmiddel, kan het zijn nut heb ben om op deze plaats eens na te gaan of de dokters deze opvatting al dan niet kunnen delen. Knoflookpreparaten worden door de fabrikanten en de verkopers voor namelijk aangeprezen als middelen om jong te blijven. Dit berust waar schijnlijk op de veronderstelde gun stige invloed op hart en bloedvaten. WELNU, omdaar dan maar mee te beginnen: er is volgens de mo derne wetenschappelijke onderzoe kers nog nooit iets gebleken van enige verbetering bij een te hoge bloeddruk wanneer de patiënt knof look gebruikte. Voor de vele lijders aan deze afwijking is dat mogelijk een zeer teleurstellende mededeling. Het is echter een gelukkige om standigheid, dat de geneeskunde se dert enige jaren over werkelijk ef fectieve bloeddlrukverlagende mid delen beschikt. Dergelijke preparaten worden uitsluitend door de dokter voorgeschreven. Met huismiddeltjes komt men er bij verhoging van de bloeddruk zeker niet! Weer anderen hopen oudersdoms- af wij kingen van de slagaderen, de zogenaamde vaatverkalking te kun nen voorkomen en bestrijden door gebruik van knoflook. Ook op dit punt heeft het helaas geen zin ver wachtingen te koesteren. Indertijd heeft een geleerde eens kunnen opmerken, dat een bij mud zen kunstmatig opgewekt verkal kingsproces te remmen was door toediening van knoflook. Er is ech ter geen enkele reden voor om over eenkomst te zien tussen de bedoelde verkalking bij proefdieren en de ouderdomsvaatstoornissen bij de mens. Betere preparaten. WEL schijnen soms lijders aan hartkrampen enige verlichting kunnen bespeuren als zij knofl innemen. Verder kan nog worden vermeld, dat er artsen zijn, die niet geheel afwijzend tegenover toepas sing van dit middel staan bij som mige vormen van buikpijn en bron chitis. Aangezien wij ook hier beschikken over een aantal preparaten, die be ter werken, is er voor de behande ling van bedoelde stoornissen geen behoefte aan knoflook. Maar legen den over wonderdadige medicamen ten hebben nu eenmaal een taai le ven. Reeds in oudheid en middel eeuwen heeft de volksgeneeskunde zich van knoflook bediend! Ook in de moderne tijd duikt het middel telkens weer op. Nu heeft de intuïtieve toepassing van sommige stoffen bij bepaalde ziekten inder daad wel eens tot gunstige resulta ten geleid, maar de resultaten moe ten dan toch op de een of andere manier, zichtbaar worden. Indien eohter van een hooggepre zen uitwerking van een middel bij objectieve onderzoekingen niets overblijft, bestaat er geen reden om met het gebruik ervan door te gaan. Zo is het met knoflook gesteld. We zullen er dus beter aan doen om dit kruid alleen nog maar in de keuken te bezigen om een bepaald aroma aan onze spijzen te geven. Dr Alfrede BRIEDé. Wie zal hem dood verklaren? Tussen West-Berlijn en Berchtes- gaden woedt sinds drie jaren een pa pleren oorlog om het overlijdensbe- wijs van Hitier. Helaas schijnt West- Berlijn deze strijd op formeel -juri dische gronden te zullen verliezen. In 't begin van dit jaar had de „Spruch- kammer", een instantie, die men in Nederland niet kent, het kantonge recht te Berlijn-Schöneberg verzocht, haar een officiële* oorkonde van Hit- Iers overlijden uit te reiken, omdat naar het oordeel van de verzoekster Berlijn, namelijk de rijkskanselarij, Hitiers laatste woonplaats was ge weest. De „Spruchkammer'' had dit document nodig om namens de stads regering een proces tegen wijlen Hit- Ier aanhangig te kunnen maken en, in geval van beoordeling, de erfge namen de geldstraffen te laten beta len. De waarde van Hitiers nalaten schap wordt op vele millioenen gul dens geschat. De familieleden van de overleden dictator hebben de bruta liteit gehad, daarop aanspraak te ma ken! In Berchtesgaden echter stelde men zich op het standpunt, dat niet Ber lijn, maar Berchtesgaden de woon plaats van wijlen de „Führer" was geweest. Zojuist heeft nu de hóógste rechter lijke instantie van het land Beieren, het „Oberste Landesgericht", ibeslist, dat het kantongerecht te Berchtes gaden in dit geval competent is. Het „Landesgericht" overwoog daarbij, dat het kantongerecht te Berchtesga den reeds drie jaar geleden een over- lijdensbewijs van Hitler had uitge reikt aan de Oostenrijkse beheerder- ders van vroegere Nazi-vermogens. Maar die oorkonde is, dank zij West- Berlijnse bemoeiingen, reeds lang ge leden geannuleerd en dus ging het „Landesgericht" van een valse voor waarde uit. In West-Berlijn is men daarover woedend en verwijt men de Beieren, dat zij de zaak onder alle omstandig heden aan het kantongerecht te Berchtesgaden willen overlaten, op dat Hitiers erfgenamen daarvoor him aanspraken geldend kunnen maken. Gelukkig bevindt zich het grootste deel van Hitiers nalatenschap nog in handen der Westelijke mogendheden. Maar daarnaast zijn toch aanzienlijke waarden voorhanden, die reeds ver deeld zouden kunnen worden. Daar nu in Beieren, in tegenstelling met West-Berlijn, de zogenaamde denazi- ficeringsprocessen definitief zijn af gesloten, kunnen familieleden daar principieel aanspraak op de bezittin gen van Hitler maken, tenzij 't parle ment, de „Landtag", alsnog een wet aanneemt, die de inbeslagneming er van beveelt. Nog andere erfenissen Buiten het „geval-Hitler" zijn in West-Berlijn nog drie dergelijke ge vallen aan de gang. De „Spruchkam mer" heeft een zogenaamde „Arbeits- fahxen" aanhangig gemaakt tegen Ro bert Ley, de leider van het '„Arbeits- front" der Nazii's, dde zichzelf in de gevangenis van Neurenberg van het leven beroofde; Ley heeft in Berlijn waardevolle percelen grond achter gelaten. Een tweede proces dreigt •tegen Guenfher d'Alquen, de vroe gere hoofdredacteur van het blad der S.S. „Schwarze Korps", die op het ogenblik in Bremen woont en ook grote bezittingen in Berlijn had. En tenslotte zal er nog een proces wor den gevoerd tegen de dode Eugen Ha- damowsky, een van Göb'bels voor naamste medewerkers. Van Göb'bels zelf kon tot nog toe slechts een buitengoed bij Schwanen- werder !in beslag worden genomen. Göbbels had een enorm vermogen „verdient", maar waar het gebleven is, is onbekend. Aangenomen wordt, dat het grootste deel ervan zich in Oost-Duitsland bevond. Overigens is er ook over het ver mogen van Görinig meniigsversohil tussen West-Berlijn en Beieren. Er zijn namelijk plotseling bankrekenin gen van Göring, ter hoogte van meer dan een half millioen gulden, ont dekt. Deze rekeningen bij Berlijnse banken kwamen merkwaardigerwijze eerst te voorschijn, toen een denazifi- cerings-autoritetit een onderzode in stelde naar mogelijke rekeningen van Hit Ier. Waarom deze banken verzwe gen hebben, dat zij geld van wijlen Göring onder zich hadden, is nog een vraagteken. Toen het bestaan van deze reke ningen openbaar werd gemaakt, maakte het land Beieren er onmid dellijk aanspraak op, omdat Göring door zelfmoord in Neurenberg is ge storven en de beschikking over zijn nalatenschap daarom in Beieren zou moeten geschieden. Maar evenals in het geval van Hitier betoogt West- Berlijn, dat Göring als minister in de hoofdstad van het land, dus in Ber lijn zijn woonplaats had. De watertoren van de Tiengemeenten uit Zoetermeer in een vreemde omgeving.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11