De Kleppende Klippet Voetgangersvereniging vraagt verbod autorally's en -races Prins Bernhard te Rome Onbewaakte overweg eiste dode Buitenlandse communisten naar huis teruggestuurd VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA - De eerste trek is een GOLD FLAKE waard Moreel gevaar De Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers meent, dat er van auto- en motorraces een demora liserende invloed uitgaat op het ge drag van de weggebruikers, vooral op de jeugdige. In een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat dringt het bestuur van de vereniging er daarom op aan, dat de minister geen vergunning meer verleent voor de auto- en motorrennen te Zand- voort en Assen. De vereniging geeft in dit adres tevens gen, aan de pers ontleend, aantal voorbeelden van excessen bij rally's buiten gesloten circuit, waar bij de verkeersveiligheid ernstig in gevaar werd gebracht en waarbij de Voor de 29ste keer zaak-Jungschlaeger Donderdag is voor het landsgerecht te Djakarta de negen en twintigste zitting gehouden in de zaak tegen de Nederlander Jungschlaeger. Er was ditmaal grote belangstelling. De zit ting werd mede bijgewoond door een vertegenwoordiger van het Neder landse hoge commissariaat. In de loop van de zitting merkte de verdedigster, mevr. Bouman, op, dat de verklaringen van Manoch in over eenstemming zijn gebracht met die van andere getuigen, o.a. met die van Reijnst. De officier van justitie, Sunarjo, vroeg naar aanleiding hiervan aan Manoch, of dit zo was. Manoch: neen, ik ben niet bein- vloed, noch binnen, noch buiten de gevangenis, waar ik bovendien tame lijk geisoleerd zit. Ik heb in de ge vangenis wel met Swartjes gepraat, maar over familiezaken en dat kon gehoord worden door de bewaker. Mr. Sunarjo zegt hierop tot mevr. Rouman, dat haar beschldiging dus ongegrond is en dat als iemand be schuldigingen uitbrengt, hij het dient te zijn. Mevr. Bouman: ik beschuldig niet. Ik herinner de rechtbank er alleen aan. Voor de zitting begon, had,mevr. Bouman verzocht de chef van de nautische dienst van de K.P.M. te willen horen. Deze kan een belang rijk getuigenis a decharge afleggen, omdat hij met Jungschlaeger samen werkte. Deze getuige vertrekt in Oc tober naar Nederland. Rechter Maengkom: Zijn er nog meer getuigen a decharge te ver wachten? Mevr. Bouman: Als het wordt toe gestaan en nodig geacht, zijn er in Holland nog vele getuigen te vinden. Vervolgens verzoekt mevr. Bouman, Manoch en Reijnst voor het landge- recht met elkaar 'te confronteren. Rechter Maengkom zegt dit toe voor de zitting op 22 September. verkeerspolitie onttrokken werd de regeling van het normale verkeer elders. In het adres wordt de hoop uitgesproken, dat daarom als ver volg op het verbod motor- en Brom fiets wedstrijden op de openbare weg te houden een verbod zal worden ingesteld tot het houden van auto- rally's. Prins Bernhard is gistermiddag per vliegtuig te Rome aangekomen. Hij was in gezelschap van zijn moeder prinses Armgard, en een secretaris. Hij zal het vijfde congres van Euro pees-Amerikaanse verenigingen, waarvan hij ere-voorzitter is presi deren. Op het vliegveld waren ter begroe ting, o.m. aanwezig de Nederlandse ambassadeur te Rome, dr. H. N. Boon, mgr. J. W. L. Da men van het Nederlandse gezantschap bij de Hei lige Stoel, de chef-protocol van het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken en de voorzitter van de vereniging Italië-Amerika. Een detachement van de lucht macht vormde een erewacht. De Prins en zijn moeder hebben hun intrek genomen in een hotel te Rome. Prins Bernhard zeide hulde te wil len brengen aan allen, die tot de or ganisatie van het congres hebben bij gedragen. „Ik wil ook een naam noe men en wel de uwe, mevrouw Bi- dault". „Gij hebt met nimmer aflatende energie en geestdrift de werkzaam heden van dit congres geleid en het zijn velen, die uit uw voorbeeld de nodige inspiratie hebben geput". Prins Bernhard verhaalde in dit ver band de historie vin de ontsnapping van Hugo de Groot uit 'het slot Loe- vesteyn. Hij haalde de versregel aan, volgens welke „een vrouw dui zend mannen te erg is" als het er op aan komt moeilijkheden te overwin nen. Prins Bernhard dankte mevrouw Bidault namens allen voor het werk, dat zij voor het congres heeft verricht. Hij zeide zich vereerd te voelen, het voorzitterschap uit haar handen te ontvangen. Morgenochtend om half elf zal de Prins door Paus Pius Xn in audiën tie ontvangen worden. POSTBODE VERONGELUKT Gistermorgen is in de nabijheid van het R. T. M.-station te Zierikzee een 42-jarige postbode, die per rijwiel de post in de buitenwijken van de stad bezorgde, door een hem achterop ko mende vrachtwagen gegrepen en op slag gedood. Een dode en een gewonde zijn te betreuren bij een spoorwegongeval op een onbewaakte, van knipperlich ten voorziene spoorwegovergang in de lijn Meppel-Steenwijk. Een personenauto werd gegrepen door de trein van 14.55 uur van Zwolle naar Leeuwarden. De auto werd totaal vernield, ter wijl de trein eveneens defect geraak- Advertentie). Aan in het buitenland gevestigde vreemdelingen, die van plan waren deel te nemen aan het negende zo merfeest van De Waarheid, zoals de heer J. R. Campbell, hoofdredacteur van het (communistische) Engelse dagblad Daily Worker, is op 27 Aug. j.l. de toegang tot ons land gewei gerd uit overwegingen van openbare orde en veiligheid. Dit deelt de mi nister van Justitie mee in antwoord p schriftelijke vragen van de heer G. Wagenaar, lid van de Tweede Ka mer (CPN). De minister is niet van mening, dat het weigeren van buitenlanders, wanneer zij geen fascistische activi teit tegen ons volk hebben verricht, instrijd is met de gastvrijheid en de democratische opvattingen van ons volk. Hij geeft geen toestemming aan „prominente" fascistische figu ren, ons land te betreden en jegens Nederland vijandige redevoeringen te houden. Minister Donker is niet van plan, de desbetreffende maatre gelen te herzien; ook in het vervolg zal hij zijn beleid laten bepalen door hetgeen hij in het belang van open bare orde en veiligheid noodzakelijk acht. ONTDEKKING BIJ OPGRAVINGEN TE GELEEN. Onder leiding van prof. dr. H. Th. Waterbolk, directeur van het biolo gisch archeologisch instituut van de rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek, worden in het Kiuis- veld te Geleen opgravingen gedaan, die tot belangrijke ontdekkingen heb ben geleid. Men heeft hier namelijk een neder zetting ontdekt uit de periode der bandceraimiek. De volken uit die tijd kwamen van de laniden langs de Donau. De meest westelijke neder zetting altijd op losse gronden ontdekte men in de Haspengouw, op •de linker Maasoever in België. Het eindresultaat van het onderzoek, dat nu weldra zal aflopen, was het ont dekken van vijf grote gebouwen, lang 28 tot 35 meter en breed 6 meter. Zij maken d'e indruk van èen strakke bouw en zijn alle Noord-Zuid georiën teerd. Bij deze opgravingen is nu overduidelijk gebleken, dat wat men vroeger voor schuren hield, woon huizen zijn geweest en dat de z.g. hiutkommen geen woningen maar doodigewone af valkuilen zijn geweest. te. De reizigers moesten in een vol gende trein overstappen. Naar wij van de zijde van de spoorwegen vernemen, werkten de knipperlichten normaal. In de auto bleken twee personen te hebben gezeten; de heer Van V. uit Haarlem moet vrijwel direct zijn overleden. De bestuurder van de auto, de 47jarige heer M. van V. uit Amsterdam, bleek ernstig aan armen en benen te zijn gewond en een schedelbasisfractuur te hebben op gelopen. Hij is naar het diaconessen- huis te Meppel overgebracht; men vreest voor zijn leven. De auto werd door de trein een eind meegesleurd en geraakte daar na zwaar beschadigd aan de kant van de spoorlijn. De trein kwam een heel stuk verderop tot stilstand. Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 'Dansmuz. 13.45 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Am us. muz. 14.30 Amateurprogr. VVD: 15.00 V.V. D.-dag te Scheveningen. KRO: 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek overz. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gram. 20.25 „De B.B. leeft", toespraak door Z. K. H. Prins Bern hard. 20.35 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Ge var. muz. 21.40 Gram. 22.00 Rep. 22.10 Gram. 22.15 Radio Philh^rmork. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws ire Esperanto. 23.22 Dansmuz. 23.4524.00 Gram. Aetherküamken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS; 10.55—11.45 Rep. 17-Sep tember-dienst op het Airborne Ceme- try in Oosterbeek. 16.55—18.45 Euro visie: Voetbalwedstr. Zwitserland Hongarije. NCRV. 20.15 Journ. 20.25 „De B.B. leeft", toespraak' door Z. K. H. Prins Bernhard. 20.35 Weerber. 20.38 Ge varieerd progr. 22.05 Dagsluiting. NTS. 22.3022.40 Epiloog vanaf het Airborne-Cemetry in Oosterbeek. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeider i. d. continubedrijven. 11.35 Viool en pla na. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land. en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Gram. 14.45 Streekuitz. 15.10 Boekbespr. 15.25 Kamermuz. 15.45 „Uit vroeger dagen", lezing. 16.00 Kamerork. en solist. 17.00 Act. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Operettemuz. 18.40 Hammond-trio. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Oud-Christelijke kerk in Ierland", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 Licht progr. 21.10 Ork.conc. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.45 „Jur- re Jurk", klankb. 23,15 Nieuws en SOS-ber. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO (15.00—17.00 V.V.D.). KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 WIELRENNEN Lenig cn Snel. Zaterdagmiddag or ganiseert T.W.V. De Bollenstreek uit Sassenheim een clubontmoeting tegen „Lenig en Snel" te Hillegom, start 2 uur. Zondag de tweede rit van de najaars competitie A en B kl. 60 km, C kl. en Jun. 35 km,, start 9 uur vanad de Zijl poort. De uitslag van de eerste najaarscom petitie is geworden; A-kl. 80 km: 1. P. Janssen, 2. Th. Hoogkamer; B-kl.: 1. W. de Mey, 2- P. Otto, 3. J. den Hoed, 4. W. Wassink, 5. F. Janssen; C-kl.; 1. J. v. Tongeren, 2. C. de Jong, 3. H. v. d. Leek; Jun.: 1. Riethoven, 2. H. v. d. Weyden, 3. P. Went. POSTDUIVEN WEDVLUCHT VILVOORDE Wedvlucht navluchten vanaf Vilvoorde afstand 138 km., gelost te 7.30 uur met ZW-wind. De Bonte Duif In concours 78 vo gels. Ie duif te 9.12.46 uur (1336.33 m. p.m.), laatste te 9.24.07 uur. Uitslag: J. Nagtegaal 1; P. J. Fasel 2, 8, 9; N. Ouds hoorn 3; F. N. Bink 4; H. v. Riet 5, 6; OttenDekker 7, 10. s Leidse Postduiven Club In concours 51 vogels. Ie duif te 9. 9.20 uur (1378 m. p.m., laatste 9.25.58 uur. Uitslag: A. Bey 1, 9; W. Stouten 2. 3, 7; J. Filippo 4, 8; J. Pouw 5. 10; W. Meyers 6. Jeugd: (41 vogels) le duif 9.15.48 uur (1294.70 m. p.m.) Uitslag: Prins 1, 5, 6, 9; Driessen 2, 8; van As 3, 7; Althuis 4. De Blauwkras In concours 115 .vo gels. le duif te 9.12.03 uur, laatste 9.30.10 uur. Uitslag Ch. v. Weeren 1, 7; J. Smit 2; P. Gijsman 3; H. Moenen 4; J. Noor- dermeer 5, 6; H. Philippo 8; P. Hansen 9 A. van Royen 10. De Vriendenclub In concours 265 vogels, le duif te 9.15.30 uur; Uitslag: P- Warmerdam 1; H. van Klaveren 2, 3; H. v. d. Lult 4, 9; N. Bemelman 5, 10; B. v. d. Reijden 6; P. van Schie 7; C. P. Gijsman 8. De Witpen (Nieuwveen) Wedvlucht Vilvoorde. Aankomst le duif 9.06 uur, snelheid 1474 m. p.m. Uitslag: Meijer v. d. Leden 1, 2, 17; C. van Bemmelen 3, 12; StraahofDe Groot 4, 10. 11, 15, 16; mevr. RooversAbels 5, 13, 14; J. v. Leeuwen 6. 7; J. Hoogervorst 8; C. Koeleman 9. De Duinklievcrs (N.'hout) Wedvlucht met oude en jonge duiven v.a. Vilvoorde afstand 149 km, In concours 100 duiven, snelheid 1393.90 m. p.m. Uitslag: Von den Berg—Dijkstra 1, 4. 5, 16, 32, 33; G. Krüse 2; Pav. St. Aloysius 3, 13. 17, 20, 24, 30; PeetersBfoekhof 6. 7, 27, 31; P. Duivenvoorde Pzn 8; K. Duivenvoor de 9. 10. (41) ER GEHOLPEN MOET HOKOENj HORZE LEN ONZE VRIENDEN NIET IRNO.MWBEN m DE NNCHJ ZEILEN ZD UÏTOM HET SPOOK- SCHIP TE M WEN, EN ZETTEN KOERS NRHR NET KREUKEIEÏLRNO HE Ci^ iï jf de vrolijke speurder^ EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 43) „Een dokter....! Is er een dokter onder de reizigers!?" Een heer met een puntbaardje drong zich tussen de mensen door, die om de bewustelozen jongeman in het gangpad stonden. „Hier! Wat is er? Maak wat ruimte, alstublieft!" Hij boog zich over Reggie en voelde hem de pols; dan wenkte hij een con ducteur. „Help mij even, hem in de coupé te leggen", verzocht hij. Met hun beide droegen zij voor zichtig het slappe lichaam naar bin nen en legden het languit op de kus sens van de bank. De dokter sloot de deur en schoof de gordijntjes dicht, waarna hij de bewusteloze het boord losmaakte en hem nauwkeurig onder zocht. De conducteur keek nieuws gierig en afwachtend toe. „Hm'n eigenaardige flauwte", zei de heer, zich oprichtend en na denkend neerziend op de jongeman. Uit een flacon drupte hij wat vocht op zijn zakdoek en hield deze onder Reggie's neus. Er gebeurde niets. Weer luisterde hij aan het hart. Dan wendde hy zich tot de con ducteur. „Wilt u mij even een glas water geven?", verzocht hij. De man spoedde zich weg. Weissman werd plotseling zeer ac tief. Na een snelle blik op de geslo ten gordijntjes zochten zijn handen snel en zeker in Reggie's zakken; een verzegeld pakje verdween met goo chelaarshandigheid in zijn eigen bin nenzak; daarna wist hij nog de koffer aan een snel, doch grondig onderzoek te onderwerpen, voor de conducteur met het gevraagde glas water terug keerde. „Hoelang kan het nog duren, voor we te Calais aankomen?", vroeg hij. WEGDEK LIET LOS. Een vreemd euvel deed zich Woensdag voor op de Kennemer- straatweg te Alkmaar. Op het gedeel. te tussen de Heiloërbrug en de Vier- staten begon het wegdek los te laten. Brokken er van werden door de auto's meegenomen en omhoog ge worpen met het gevolg, dat andere wagens onder de teer kwamen te zit ten. Tot ver in de stad waren de autosporen te volgen. Overal lagen brokken teer. Het aantal klachten dat bij de politie binnenkwam was legio. De politie waarschuwde de Rijkswaterstaat, die de weg in be heer heeft. Deze ging onmiddellijk aan het werk. Het verkeer werd om geleid, de weg opnieuw geteerd, er kwam een dikke zandlaag overheen en 's avonds scheen alles weer in orde. „Een kwartier, dokter". „Zo. De man moet direct bij aan komst naar het ziekenhuiszijn toestand bevalt mij niet!" Hij zette zich op de bank en lette op de bewegingloze passagier. Een kwartier later stopte de trein in het eindstation. Eerst de volgende middag kwam Reggie tot bewustzijn uit zijn ver doving. Doezelig en mat keek hij met flauwe ogen naar de verpleegster aan zijn bed. Maar het duurde nog tot de avofid, voor hij weer normaal was; de ver dovende injectie, die men hem met een naaldspuitje had toegediend, werkte nog lang na. Met de grootste moeite moest de dokter hem rustig houden en het spreken beletten. Slechts na lang aan dringen en nadat zijn toestand weer vrij normaal bleek, bracht men hem zijn kleren en koffer. Koortsachtig onderzocht hij zijn bezittingen het verzegelde pakje miste hij! Na lang zoeken wist hij genoeg; hij legde zijn hoofd neer en vroeg wat te drinken. Daarna viel hij in slaap. „Weissmann" bleef niet langer in Calais dan nodig was; met de eerst volgende trein keerde hij terug naar Parijs. In zijn bezit was het pakje papieren, geschreven in Blackfields handschrift. Het zou zijn weg vinden naar het Hoofdkwartier van de Spion- nagedienst. Een kort onderzoek had hem overtuigd, dat de stukken waren gesteld in geheimschrift. Welhet Hoofdkwartier beschikte over knappe koppen, die 't ingewikkelste systeem wisten te ontcijferen! Blackfield doodde Dodende Straal, zonder rivaal, kwam aan zijn regering als een bezit, kostbaarder dan alle schatten ter wereld! Reggie, de dwaze jongen, die ge meend had -zich te kunnen meten met de kopstukken van de Spionnage- dienst, reisde terug naar Londen. Hij was ontslagen uit het ziekenhuis te Calais; van de aanslag bleven hem over een lichte duizeligheiden het verlies van zijn verzegeld pakje. Hij voer over naar Dover en kwam te Londen aan, waar hij spoedig Bu reau „Argus" binnentrad en Hoodson de handdrukte. „Thee, ouwe knaap!", verzocht hij. „Ik geef mijn halve kapitaal voor een kop echte, Engelse thee!" Hij viel vermoeid op de divan; het lichte in zijn hoofd speelde hem nog parten. Met een weldoend gevoel ge noot hij zijn thee, door Hoodson met bekwamen spoed gebrouwen. Hoodson pakte de koffer uit en legde alles op orde. Plotseling kwam een blik van afgrijzen in zijn ogen, ontdaan staarde de Onvolprezene naar een voorwerp, dat hij op arm lengte van zich afhield. Zijn neus trok zich in afkeer samen. Reggie keek op. „Wel, Hoodsonwat scheelt er aan?" Hij bemerkte het pakje in Hood- sons hand. „O.... ik zie het al! Jij bent ook geen liefhebber van dat spul? Een souvenir aan de Lichtstad, jongen. Breng het buiten mijn bereik, of ik ga ordinaire Franse uitdrukkingen ten beste geven! Sluit 't in de brand kast, Hoodson! En zet een ogenblikje de ramen open". Hij stond op en nam het pakje over, waarna hij het achter in zijn boekenkast wegstopte. „Sorry, goeie Peter Wancell", zei hij. „Misschien zal dit geurtje je in je graf doen omdraaienmaar ik weet op het ogenblik geen beter plaatsje!" Hij veegde zijn vingers af en wendde zich tot zijn factotum. „Het lijkt mij, Hoodson, dat er maar één manier is, waarop onze buren aan de overzijde van het Kanaal deze versnapering kunnen consumerenze moeten een gas masker opzetten!" Nog diezelfde dag stelde hij zich met Blackfield in verbinding. De broeder van de tragisch om het leven gekomen geleerde vervoegde zich di rect op Reggie's kantoor. Hij was bleek en geagiteerd. Reggie condoleerde hem met de smartelijke gebeurtenis en gaf een omstandig verslag van zijn weder varen. „En...-, het geheim is dus verlo ren gegaan?!", hijgde zijn lastgever. Reggie schudde het hoofd. Uit de boekenkast nam hij het pakje Roquefort-kaas en wikkelde er het omhulsel af; dan brak hij de onwelriekende substantie in tweeën en haalde er een klein rolletje uit te voorschijn. Nadenkend bekeek hij het voorwerpje. Hij reikte het over aan de heer Blackfield, die het bevend van spanning aannam. „Dit filmpje bevat het volledig ge heim van de Dodende Straal", zei hij ernstig. „Maak het niet open buiten een donkere kamer.het is niet ontwikkeld!" „Maaru zei toch, dat men het verzegeld pa'kket heeft gestolen!?" „Inderdaad. Maar dat was een ma noeuvre, welke ik met uw broer op touw had gezetDe documenten bevatten slechts een fictief geheim schrift; mijnheer Bruinhoed en con sorten zullen zich veel en nutteloos hoofdbrekens geven met het ontcijfe ren van die rebus!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6