Waar zal het Nederlandse leger in de toekomst moeten nefenen? De B B waakt over de veiligheid der burgers Volgende week: grootse actieweek door heel Nederland Prof. Romme lijsttrekker KVP Nieuw probleem Aardappeleters van Van Gogh j staan met 'n mond vof waften Jeep botste tegen personenauto DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Vier lijsten met dezelfde topman Overeenkomstig de reglementen der K.V.P. heeft het partijbestuur zijn eerste besluiten genomen met betrekking tot de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die in Juni van het volgend jaar zullen worden gehouden. Het te verwachten aantal gekozen K.V.P.-leden werd vastgesteld op 32, bij uitbreiding der Kamer tot 150 leden op 48. Het aantal door de verkiezingsraad definitief aan te wijzen candidaten werd bepaald op 8; bij uitbreiding der Kamer op 12. Er zal worden uit gekomen met vier lijsten, een lijst voor Limburg, een voor de kringen 's Hertogenbosch en Tilburg (dus voor Noord-Brabant), een lijst in de kringen Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arnhem en Nijmegen, en een lijst in de kringen Utrecht, Den Helder, Haarlem, Amsterdam, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Zeeland. Alle vier de lijsten zullen dezelfde lijsttrekker hebben, te weten prof. mr. C. P. M. Romme. Frans Vroons stapt over op toneel Van 1725 September, volgende week dus, zal de Bescherming Be volking een buitengewone activiteit ten toon spreiden in de vorm van een nationale BB-week. De twee jaar, welke sinds de oprichting van de BB verliepen, zijn één voortduren de actie geweest van bekendmaking van doelstelling, werving van leden, aanschaffen van materiaal, houden van cursussen en oefeningen het geen aBes resulteerde in een mach tige demonstratie, welke op 25 Juni te Rotterdam werd gehouden. Sinds dien heerste er vacantierust, uiter dijk althans, want binnenskamers werd onverminderd doorgewerkt, doorgewerkt aan de grote BB-week, welke de hernieuwde activiteit zal gaan inluiden. Volgende week zal door geheel het land de grote trom worden geroerd: één week zal heel Nederland daveren van het tromgeroffel. Eén week slechts, want de Stichting'BB heeft het verstandig geoordeeld een veel geoomprimeerder actie te voeren dan tot nu toe het geval is geweest. In een gistermiddag in Den Haag gehouden persconferentie onder lei ding van de heer Jan Goderie, hoofd van de afdeling Voorlichting van het Bureau BB, die hiermede voor het eerst na het hem overkomen auto ongeval weer de leiding had. „We kunnen rustig zeggen", aldus de heer Goderie, „de BB is er". Dat wil evenwel helemaal nog niet zeg gen, dat er geen propaganda meer nodig is. De personeelsopbouw is nog steeds niet mede door het ge bruikelijk ledenverloop volledig: er kunnen nog genoeg aanmeldingen volgen. Over het gehele land geno men zijn de BB-functies (bij een jaarlijks verloop van pl.m. 20 pet. ■wegens ziekte, verhuizing en emigra tie) voor tweederden bezet. Buiten de grote steden ligt het bezettings percentage gunstiger dan in de ste den, vooral in de grote steden. Maar dit komt ook omdat in de grote ste den veel meer mensen nodig zijn, zodat de werving daar veel langer duurt. Om van 66 op 100 procent be zetting te komen, zal volgende week een „derde man"-actie worden ge voerd. In plaatsen of gebieden, waar de bezetting reeds voldoende is, of waar zelfs een reserve aan aanmel dingen is, zal men zioh meer tot het demonstratieve kunnen beperken. De heer mr. L. Tielenius Kruythof zette uiteen, dat de achtergrond van deze propaganda-week wordt ge vormd door de BB-manifestatie in Rotterdam, waaruit vast kwam te staan, dat de BB een levend orgaan an onze maatschappij is geworden. Nu men in het stadium van consoli datie en hechtere organisatie is ge komen, kan in toenemende mate aan dacht worden geschonken aan kader- vorming en aan het opvoeren van bekwaamheid en paraatheid der nood- wachters. Het feit, dat de BB, aan vankelijk bestemd voor oorlogsteken, ook bij rampen in vredestijd zal kunnen worden ingezet, heeft geen moeilijkheden met de feden der or ganisatie opgéleverd. Wat de BB.-week zal laten zien. Prins Bernhard zal op 17 Sept. om 20.25 uur tegelijkertijd voor televisie en radio een toespraak houden over het werk van de BB. In 143 centra des lands zullen voordien de BB-af- delingen naar bepaalde punten op trekken om deze toespraak te horen en te zien. Naast b.v. een grote brandweer- demonstratie te Zeist, zullen in sa menwerking met andere organisaties congressen worden gehouden. De agenda daarvan luidt als volgt: Te Den Haag zal op 17 Sept. het BB-openluchtspel „Burgers in Blauw" in het Westbroekpark onder regie van Cees Laseur worden opgevoerd, na dien gezamenlijke maaltijd en bin dingsavond in de Dierentuin, waar aan o.a. meewerken het Residentie- Operakoor o.l.v. Nico Riingels, Cees Laseur en Wim Imbo. Op 19 Sept. zal dn Den Haag een landelijk congres voor wijkhoofden, pl.v. wijkhoofden en hoofden zelfbescherming in grote zaal van de Dierentuin gehou den worden. Hieraan zijn verbonden demonstra ties en wedstrijden, alsmede een ten toonstelling van blokploeg-uitrustin- gen. Utrecht gaat op 20 September een landelijk congres voor de bedrijfs zelfbescherming in de grote zaal van de „Handelsbeurs" met demonstra ties van verschillende BB-ploegen herbergen. Arnhem volgt op 21 Sept. met een landelijk congres voor de Dienst So ciale Verzorging in „Musis Sacrum". De congressisten maken een rondrit naar enkele opvangcentra van de BB en naar het in werking zijnde cen traal registratie- en inlichtingenbu reau. Als onderdeel van het congres zal men een massale voedseluitdeling aan de Arnhemmers houden. Voor ieder een wordt een gratis portie eten be schikbaar gesteld. Men wil aldus rou tine verkrijgen, voor het -geval er zich rampen of een oorlog voordoen. De dienst sociale verzorging der BB heeft namelijk tot taak de slachtof fers van een eventuele ramp op te vangen en te verzorgen. Het congres wordt 's morgens ge opend door burgemeester C. G. Mat- ser. 's Middags geschiedt de voedsel uitdeling bij de opvangposten, die door de congressisten zullen worden bezichtigd. Bij een der posten gebrui ken zij ook de maaltijd. Te Rotterdam wordt op 22 Sept. een bijeenkomst gehouden, gewijd aan de bouwkundige consequenties van de bescherming bevolking in het (bouwcentrum. In dezè bijeenkomst zal o.a. het schui-lplaatsenvraagstuk aan de orde worden gesteld. Op de 23e en 24e September zal 's-HertogenbOsdh de tiende jaarver gadering van de Kon. Ned. Ver. van Brandweercommandanten in het Ca sino volgen, die voor een groot ge deelte in het teken van d'e BB zal staan. Demonstraties en een brand- weertentoonstelling vormen de om lijsting van deze vergadering. In Den Haag zal men op 24 Sept. de reprise van de BB-demonstratie „Burgers in Blauw" in het Zuider park meemaken. Tal van plaatselijke activiteiten ziullen dit grote program- ima aanvullen. West Duitsland weer baas in eigen huis Nu Duitsland weer eigen baas in zijn (halve) huis wordt, verschijnt er voor Nederland een speciale moei lijkheid, die de laatste jaren in Ne derland zelf al zeer nijpende vormen heeft aangenomen: het gebrek aan militaire oefenterreinen. Tot nu toe waren de bezetters baas in West-Duitsland en Nederland kon daar practisch vrij zijn leger laten oefenen tijdens grote manoeuvres, waarvoor het volgepakte Nederland geen plaats had. De gastvrijheid van de Duitsers gaat minder ver, hetgeen verschil lende oorzaken heeft. Ten eerste moet Dutsland oefenter- ren hebben voor zijn egen leger van 12 divisies; voorts blijven de geal lieerde legers, die West-Duitsland bezet hebben, als NAVO-partners in Duitsland achter en tenslotte is Duitsland maar matig te spreken over de „promotie", die verschillende van zijn gebieden gemaakt hebben, toen zij tot oefenterrein werden ver klaard. Vóór de oorlog werden er in West- Duitsland practisch nooit legerma- r.oeuvres van enige omvang gehou den, want de grote militaire oefen terreinen lagen in Oost-Duitsland. Daarbij komt, dat Duitsland nu wel niet met een overbevolkingsvraag- stuk kampt, zoals in Nederland, maar dat het door de millioenen vluchte lingen oók een beetje om zijn ruim te moet gaan denken. Al met al moet het uitgesloten worden geacht, dat het Nederlandse leger in de toekomst nog vrij in West Duitsland zal kunnen manoeuvreren; het minste, wat moet worden ver wacht is, dat er financiële konse- kwenties aan verbonden zijn en deze Mgr. deken H .F. Frank van Hilver sum, die gisteren zijn veertigjarige priesterschap vierde, is door H. M. de Koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De bur gemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot stelde de jubilaris van de benoeming in kennis en overhan digde de versierselen die bij de onder scheiding behoren. Burgemeester Boot prees mgr. Frank als een man die grote verdiensten heeft verwor ven voor het Gooise openbare leven. zullen niet gering zijn, want vanaf 1 November a.s. zal er door Neder land in West-Duitsland per dag en per man betaald moeten worden. Momenteel worden er tussen de geallieerden besprekingen gehouden om aan deze nieuwe situatie het hoofd te bieden. POST VOOR OVER ZEE Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Eva Peron 19 Sept.; Australië: ss Strathmore via Enge land 17 Sept.; Brazilië: ss Eva Peron 19 Sept.; Canada: ss Zuiderkruis 17 Sept.; Chili via New York 15 Sept.; Ned Antillen: ms Baarn 19 Sept.; ms Poseidon 19 Sept.; Nieuw Zeeland via Engeland 17 Sept.; Suriname: ms Cottica 21 Sept.; Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: ms Oranje fontein 20 Sept. Inlichtingen betref fende de verzendingsdata van post- paketten geven de postkantoren. Russisch bezoek aan Najaarsbeurs Toenemende belangstelling Gistermorgen heeft een Sovjet- Russische delegatie de najaarsbeurs in Utrecht bezocht. Het gezelschap bestond onder meer uit de ondermi nister van binnenlandse zaken, de heer L. Bopuhov en de leider van de handelsvertegenwoordiging van de Sovjet Unie in Nederland, de heer N. P. Gourov. De delegatie werd ontvangen in de buitenlandseclub van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs door de voor zitter van de raad van beheer, mr W. H. Fokkema Andreae, het gedele geerde lid mr J. Milius" en de direc teur van de jaarbeurs, mr H. A. R. Schuit. Naar wij vernemen bestaat er een opmerkelijk toenemende za kelijke belangstelling van de zijde van de landen achter het ijzeren gor dijn. Op de eerste dag van de beurs kwamen reeds Russen, op de tweele dag gevolgd door Hongaren en ver volgens Roemenen en Tsjechen. Als reden van het bezoek van deze ver tegenwoordigers van de landen ach ter het ijzeren gordijn werd opgege ven belangstelling voor in- en uit-1 voérmogelijkheden. NATIONALE NOVENE TER ERE VAN DE H. KL. THERESIA 24 SEPT.—2 OCT. '55 Als wij in deze novene-dagen, op 30 Sept. de sterfdag herdénken v. d. H. KI. Theresia, komen ons als van zelf haar woorden en raadgevingen dn de geest. Als in die laatste maanden van haar leven de zusters van onze heili ge (haar vroegen: „als ge in de hemel zult zijn, zult ge op ons neerzien, niet- waar?", kregen zij ten antwoord: neen, dat niet, ik zal tot u afda len!" Ja nog steeds daalt zij tot ons af; nu eens als een engel van vrede, om ii$ de gezinnen, waar de vrede en 't igeluk verstoord zijn, déze te herstel len, dan weer om troost en bemoedi ging te 'brengen aan hen, die gedrukt gaan onder zorg en leed, alsook om genezing en verlichting te brengen aan hen, die lijden, of geduld en 'be rusting als dit tot groter welzijn strekt en kracht en lijdensmoed voor de vervolgden, ofwel raad en bij stand aan alilen, die werken aan de uitbreiding van 't Godsrijk op aarde. Maar de voorwaarde, die vereist wordt om haar te doen afdalen, is 'n onbegrensd vertrouwen. Dit is 't enige, maar dan Ook absoluut nood zakelijke. Op aansporing van dé H. Vader bidd'en wij in deze novene voor de vrede onder de volkeren en de beikering van Rusland. Bij deze algem. intentie kan 'n ieder zijn per soonlijke intenties vormen en deze inzenden, welke dan geplaatst wor den bij de beeltenis en relikwieën van de heilige in het koór der zusters, die gedurende deze novene hun ge bed en offer, hun boete en werken aan God opdragen voor alle aanbe volen intenties. Op aanvr aag worden novene - plaatjes toegezonden, evenwel wordt zó mogelijk 'n kleine vergoeding gaarne dankbaar aanvaard. Zrs. Carmelitessen. Giro No. 39730 Eigmond a. d. Hoef (N.-H.). NA VAL VAN TRAP OVERLEDEN De 76-jarige H. B. uit Almelo is Zondagavond in een kelder van een café aan de Rohofstraat gevallên. Hij vergiste zich in de deur. Toen enkele uren later een der familieleden naar H. B-, die inmiddels op advies van een dokter naar huis en te 'bed was ge gaan, ging kijken, bleek, dat hij was overleden. De dokter had geen ern stige verwondingen geconstateerd. Jocooocx>oo(xx5ocoooooc50oooooooocioa3ooocxxioocxicxxxxxxx!cocooooooop0(x)oa>xocxxooocx)oooooooocciciooooooooooo „Vertoning" in Cinetone-studio's Nederland wordt op het ogenblik geteisterd door een sterrenplaag uit Hollywood. De meest opvallende verschijning is die van de heer Kirk Douglas, die het levende zelfportret van onze grote Vincent van Gogh moet voorstellen. Daartoe draagt de man een flaphoed, een rode baard en een portretlijst, waar hij op elke persconferentie met een idiote grijns rond zijn gepleisterde kaken doorheen kijkt. „Net Van Gogh", zeggen de mensen dan, die Van Gogh nog nooit gezien hebben en Douglas vertelt dan trots dat hij uren lang voor een zelfportret van de meester gezeten heeft om in het wezen van de man do^r te dringen. Natuurlijk is hem dat gelukt en stuk voor stuk heeft hij alle sporten van het genie Van Gogh beklommen. Dat kan als je een Amerikaan bent en een paar millioen per jaar ver dient. De boertjes uit Nuenen, die door de bovenmeester uitgezocht zijn om de bekende aardappeleters voor te stellen moeten het in ieder geval met minder doen. Ook zij hebben een speciaal Van Gogh film-petje en een retourtje Amsterdam gekregen. En nu staan zij in de Cinetone-studio voor de camera's met een mond vol watten om de kaken bol te maken. „Geen érdeppels", zei een van hen bitter, „dat is zeker te duur". MILITAIR GEDOOD Bij een aanrijding die gistermid dag is ontstaan tussen een militaire jeep en een personenauto is een mi litair gedood en werden twee ande re militairen en een dame gewond. Het ongeluk gebeurde Op de Amers- foortseweg tussen Nieuw en Oud Milligen, toen, vermoedelijk ten ge volge van de gladheid van de weg, de jeep, waarin zich drie militairen bevonden, begon te slippen, met ge volg, dat hij in botsing kwam met een uit tegenovergestelde richting komende auto. Bij de botsing werden de drie mi litairen gewond, evenals een dame uit Apeldoorn die in de luxe auto zat. Een van de milairen, de 21-jari- ge dpi. soldaat P. J. Kroon uit Half weg was er zo ernstig aan toe, dat hij zich niet in veiligheid kon stel len, toen de jeep in brand vloog; ten gevolge van brandwonden, die hy opliep, verolor hij het leven. Niet ernstig gewond werden de dpi. soldaten J. Rotterman uit Bar- neveld en C. J. Slooter uit Gouda, beiden eveneens 21 jaar oud. Zij zijn naar het militaire hospitaal te Arn hem overgebracht. De dame, die zwaar werd gewond,, is naar het Jhlianaziqkenhuis in Apeldoorn overgebracht. Frans Vroons, de tenor van de Nederlandse Opera, die zich als zodanig reeds een aanzienlijke hoeveelheid lauweren verwierf, heeft de mlse en scène gemaakt voor de nieuwe voorstelling van Verdi's „Traviata" en zal nu op 15 September a.s. met zijn oude ensemble als regisseur van deze opera in de Amsterdamse Stadsschouwburg debuteren. De foto toont Vroons als regisseur tijdens het repeteren in de Amsterdamse Stadsschouwburg van de vierde acte van de nieuwe „Traviata", met de vertolkster van de Violetta-rol: Marilyn Tyler. (Advertentie OUD-ADE ZR. ROSALIA TERUG NAAR DE MISSIE. Op Donderdag 29 September zal de eerw. zuster M. Rosalia (vroeger mej. M. Plasmeyer van de Rode Mo len te Oud-Ade) weer vertrekken naar de missie van Medan in Indo- de vruchten mogen plukken. Vanaf Zaterdag 17 September zal zij nog een drietal dagen doorbren gen bij haar ouders om afscheid te nemen van familieleden en vaarwel te zeggen aan de parochianen van Oud-Ade. Pastoor Lampe. Betreffende pas toor Lampe vernamen wij Maandag avond uit de Maria-stichting dat de toestand van de patiënt nog zeer ern stig is, maar toch geeft de behande lende geneesheer nog hoop op her stel. Opbrengst collecte. De opbrengst van de inzameling voor het Konin gin Wilhelminafonds ten behoeve van de kankerbestrijding bedroeg ƒ90,10. nesië. Zij vertrekt in gezelschap van twee inlandse zusters, die hier in Holland nun opleiding hebben genoten, om haar missietaak te hervatten, die zij reeds gedurende zeven jaren te Me dan vervulde. Zij heeft negen maan den hier doorgebracht, die besteed zijn aan vacantie en verdere ontwik keling, waarvan de zieken in Medan

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8