Schram mag niet starten, van Wees had een verkeersongeluk Pater K. Koppers werd feestelijk ingehaald bij eerste H. Mis De gemeente Hillegom heeft 3400 vuilnisemmers gekocht Int» Zesdaagse te Gottwaldov het DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA HILLEGOM Zaterdagavond werd de neomist, de eerwaarde pater Kees Koppers, M.S.C., onder grote belangstelling verwelkomd aan de grens der ge meente door de pastoor der St. Jo- sephparochio en de kapelaans Ver beek en Van der Laan Nadat de stoet was opgesteld zette de R.K. Harmonie een mars in en voorafge gaan door ons prachtig geuniformd corps kwam men via de Meerstraat, Hofstraat en Hoofdstraat bij de kerk. Daar hadden de verkenners, gid sen en kabouters zich aan weerskan ten van het kerkplein opgesteld, ter- wyl in de kerk langs het middenpad aan weerskanten bruidjes met bloe men stonden. Daartussen door begaf de neomist met zijn ouders en fami lieleden naar voren, terwijl de paro chiële geestelijkheid zich aansloot. Toen de neomist op het priester koor had plaats genomen sprak de pastoor een kort woord van welkom en gelukwens en vroeg aan de neo mist de aanwezigen zyn priesterlijke zegen te geven. Daarna werd er door de neomist, met assistentie van de zeerèerw. pa ter Fr. Lauwers M.S.C. als diaken en kapelaan J. van der Laan, als sub diaken een kort Lof gecelebreerd. Zondagmorgen om 9 uur droeg de neomist zijn eerste plechtige H. Mis op. Daarbij werd geassisteerd door de pastoor der parochie de zeereerw. heer H. Theissen als presbyter assi- stens, de zeereerw. pater Fr. Lauwers als diaken en kapelaan L. Verbeek als subdiaken. Kapelaan J. van der Laan fungeerde als ceremoniarius. Onder de H. Mis hield pastoor Theis sen de feestpreek. Naar aanleiding van de woorden: „Zo moet men ons zien, als dienaren van Christus en uitdelers van Zijn geneden", deed Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. KRO: 17.0017.30 Voor de jeugd. NTS: 20.1522.00 Filmprogr. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35 —9.40 Waterst.). .VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeon-ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instr. trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Hawaiian muz. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 16.00 Instr. kwint. 17.50 Regeringsuitz.: Nederland en de we reld: Jhr. W. J. H. B. Sandberg: „Ne derland op de 3e Biennale te Sao Paulo". 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.40 „Ik heeft gehoord klankb. 18.50 Lichte muz. 19.10 „Aab- bi Amnon van Mainz", hoorsp. VP RO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-ork. 20.35 „Meeuwen boven Sorrento", hoorsp. 22.15 Vioolrecital. 22.45 „Orkanen", caus. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.4024.00 Gram. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.35 „De Inbraak", hoorsp. 12.30 LanJ- en tuinb.meded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Mo derne muz. 14.35 „Prince Igor", opera (gr.). 15.40 Interscholair jeugdtour- nooi. 16.00 Voor dè jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Lichte muz. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsle ven. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koperens. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 I. J. E. Jeugdmeeting. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 21.50 „De kip, het ei en de film", caus. 22.05 Omroepork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-br. 23.15—24.00 Gram. de z.e. spreker uitkomen, dat de Kerk er altijd naar gestreefd had de men selijke waardigheid hoog te houden en dat de Kerk het als haar voor naamste taak beschouwde overal, waar zij haar dienaren zond ter pre diking van het H. Evangelie, dit Evangelie te prediken aan allen zon der onderscheid. Zij neemt tot haar volgelingen en haar bestuurders mensen uit alle rassen. Spr. stelde daarby vast de waardering voor de mens, naar het voorbeeld van haar Goddelijke meester. In tegenstelling met de oude en de moderne heidenen die de mens tot een nummer degra deerden, blijft de Kerk vasthouden aan de individuele waardering van ieder mensenkind en zij zal dat blij- van Algra. ven doen. Dat blijkt bovenal uit de roeping tot het priesterschap. Uit alle lagen der bevolking en uit alle rangen en standen worden er geroe pen tot deze hoge eer en waardigheid. Onder de H. Mis zong het koor het „Ave Maria". Het koor voerde de Mis „Te rogamus Domine" uit van D. Thernigmon en zong na de H. Mis het „Jubilate Deo" van Algra. Op het orgel begeleidde de organist Jan Witteman de kerkelijke gezangen. Na de middag was er een buiten gewoon drukke receptie ten huize van de ouders van de neomist. Om vijf uur werd' deze feestelijke dag voor de St. Josephparochie met een plechtig Lof besloten, gecelebreerd door de neomist met assistentie van de zeereerw. pater Fr. Lauwers als subdiaken en de eerw. pater W. van Deden als diaken. Beiden van dezelf de Congregatie als de neomist. Kape laan Van der Laan fungeerde weder om als ceremoniarius. Onder het Lof werd het Te Deum gezongen en na het Lof wederom het „Jubilate Deo" Weinig animo voor vrij-bouwen Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad - onder voorzitterschap van de burgemeester. Alle leden wa ren aanwezig. De agenda vermeldde een 20-tal punten - ter behandeling. Daaronder was een belangrijk voorstel tot re organisatie van de vuilnisophaal dienst. B. en W. stelden voor een rol- trommelauto aan te kopen en 3400 vuilnisemmers. Deze emmers zouden ter beschikking gesteld worden aan de woningbezitters en om de kosten van deze reorganisatie te dekken stelden zij voor dat voor iedere em mer een bedrag van 6.per jaar zou worden betaald en voor iedere emmer die men daarbij wensen zou een vergoeding van f 4.De raad ging hiermede accoord. Voorts was er een verzoek van het RK. schoolbestuur van de St. Jo sephparochie om medewerking tot uitbreiding van de Jongensschool en de bouw van een gymnastiekgebouw. Ook hiermede ging de raad accoord. Bij een voorstel tot vernieuwing van de ramen die in de reeds be staande St. Joseph jongensschool zich bevinden, bracht de heer Degenaars (P.v.d.A.) naar voren dat het, naar zijn mening, niet juist was om de ra men te vernieuwen. Ze waren nog zonder gebreken. De voorzitter was het daarmede wel eens, maar hij wees er op dat het niet ging om de ramen, maar wel om het licht dat niet voldoende werd geacht. Met deze toelichting was de heer Dege naars tevreden. Ook werd nog besloten tot het aangaan van een geldlening van 760.000,bij de Bank van Neder landse gemeenten tegen een rente van 3 3/8 rente, a pari. Eveneens werden credieten ver strekt tot een bedrag van 79.000 ter verbetering van de Veeneburger- laan en Loosterweg. Of deze weg te zijner tijd zal wor den afgegraven staat hierbij nog geenszins vast. Er dient rekening te worden' gehouden met het wegen plan van de Provincie en andere ge meenten. Reorganisatie waterleiding bedrijf. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting over een voorgenomen herziening van het waterleidingbe drijf. Thans is het zo. De gemeente Hillegom verstrekt aan de gemeen ten Hillegom, Lisse, Sassenheim en Warmond water volgens een inder tijd tussen deze gemeenten gesloten overeenkomst. In de commissie van het Waterbedrijf hadden ook verte genwoordigers van de andere ge meenten zitting. De voorzitter maakte duidelijk, dat de waterverstrekking de laatste tijd niet voldoende was. Hillegom ver strekte wel méér water dan inder tijd contractueel was toegezegd, maar de hoeveelheden die er in de laatste jaren worden gevraagd, zijn niet meer te verstrekken omdat de be staande transportleiding niet in staat is voldoende water door te laten naar de verstafgelegen punten. Nu zijn er besprekingen geweest tussen de betreffende gemeentebe sturen en daarin is vastgesteld, dat er een wijziging, een reorganisatie noodzakelijk is. Algemeen is als de beste oplossing genoemd, de stichting van een ge meenschappelijk bedrijf waarin alle vier de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim en Warmond gemeen schappelijk de lasten voor hun reke ning nemen. De voorzitter vroeg nu, of de raad, in principe, met deze zienswijze accoord ging. Daartegen werd geen bezwaar naar voren ge bracht. Met de bouw van 13 woningen on der auspiciën van de Bouwkas Ne derlandse Gemeenten (BNG) kan nu worden begonnen. De ministeriële beschikkingen tot toekenning van de Rijkspremies is binnengekomen en de raad garandeerde de te verstrek ken hypothecaire geldleningen der spaarders. Het werk is gegund aan de aannemersfirma H. C. Smit en Co te Beverwijk. In de gereorganiseerde commissie van overleg werden de heren C. P. A. Beyersbergen, J. v. d- Vinne en J. Degenaars benoemd. Medegedeeld werd dat thans alle gemeentebesturen bereid waren om op hun scholen melk te verstrekken aan de kinderen. In principe ver klaarde de raad zich accoord hieraan medewerking te verlenen. Een voor stel hiertoe zal in een volgende laadsvergadering komen. Het bouwen in de vrije sector. Door de heer Th. Bakker, was een schriftelijke vraag aan B. en W. ge steld, naar aanleiding van een inge zonden stuk, dat onlangs had gestaan in ,De Bloembollenstreek" en waar in aan B. en W. van Hillegom werd verweten, dat zij degenen die bereid waren in Hillegom in de vrije sector te bouwen, tegenwerkten en wel zo danig dat „al zou men de grond voor r.iets krijgen, men dan nog niet in Hillegom zou willen bouwen". De voorzitter, ten zeerste veront waardigd over deze schrijverij, be gon met er op te wijzen dat men in vroegere jaren zich had ingesteld op de bloembollenteelt en dat men toen daarvoor het bestaande natuur schoon had opgeofferd met als gevolg dat zij die een omgeving wensen, waar dit nog wel te vinden is (en daarvoor kan men dicht in de buurt van Hillegom terecht), daar gaan bouwen. Nu is het niet zó. dat men daarvoor het tegenwoordige gemeen- Simon Schram mag niet in het Zilve ren Vaasteam van Nederland starten, was een van de twee minder aange- e nieuwtjes uit het Nederlandse mo torkamp in hotel Moskwa te Gottwaldov. Schram heeft Zondag een behoorlijke trainingsrit afgelegd, maar de Neder landse offcials vonden het niet verant woord hem heden te laten starten zon der alsnog een medicus te hebben ge raadpleegd. Twee Tsjechische specialis ten hebben Schram onderzocht en daar bij is gebleken, dat een botje van een der polsen nog niet voldoende was vast gegroeid en met klem betoogden de dok toren onze Nederlandse rijder niet aan onnodig risico bloot te stellen. Dus zal Schram niet in het Vaasteam uitkomen. Hij wordt vervangen door Witberg. eer ste reserve van het Vaasteam, die met DKW 175 aan de strijd zal deelnemen. Ongetwijfeld betekende deze beslissing grote teleurstelling voor Schram, die al het mogelijke heeft gedaan om fit aan de start te verschijnen. En voor de Nederlandse vertegenwoordiging zal het niet-meerijden van Schram een ver zwakking zijn. immers het is juist de Amsterdammer geweest, die het vorig jaar zo'n belangrijk aandeel heeft gehad de verovering van de Zilveren Vaas. Het tweede minder prettige nieuwtje had betrekking op Joop van Wees, met Schram lid van het Maico-team, die door een verkeersongeluk werd uitgeschakeld van deelneming aan de Zesdaagse. Op de terugweg van een trainingsrit botste hij, op nog geen 100 meter van het hotel, tegen een auto op, die de voorrangsweg onverwacht dwars overstak. Een botsing was niet te vermijden, met een lichte hersenschudding en ge kneusde ribben werd Van Wees opgeno men. De doktoren hebben hem drie da gen volkomen rust voorgeschreven, zo dat ook hij van de deelnemerslijst moest worden geschrapt. Overigens namen de Tsjechische autoriteiten geen halve maatregelen: de bestuurder van de auto werd voor drie jaar het rijbewijs afge nomen. TAFELTENNIS Docos Aan het eind van vorig sei zoen is door een fusie de jarenlange be kende vereniging „De Sleutels" in de ver. „Docos" Opgenomen. Hierdoor is Docos wat aantal leden betreft zeer sterk uitgebreid. Doch niet alleen uit breiding van ledental had deze fusie ten gevolge, maar ook een versterking van het spelersmateriaal. In de a.s. competi tie gaat zodoende, het eerste herenteam in de eerste klasse en het eerste dames team in de tweede klasse spelen. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: J. Meiman, voorzitter. N. van Cassel, se cretaris, G. Friedhoff, penningmeester, Th. v. Kampen en J. Bouwmeester. Als voorbereiding voor de a.s. compe titie spelen er enkele teams mee in de bekercompetitie van de NTTB. Het eer ste team moest het in de tweede ronde opnemen tegen het sterke Scylla III. Door drie overwinningen van G. Bakker en W. Steenbergen en twee van Th. v. d. Berg werd het een klinkende 81 Docos- overwinning. Het derde team sneuvelde helaas in de eerste ronde tegen Steeds Vooruit I met 54. Het programma van de bekercompeti tie voor deze week is: Dinsdag: Docos 4 Cebusta 1. Donderdag: Docos 1FSA 1 en Docos 2HBS 5. van het college niet eens nodig, al dus de voorzitter. Als die wel nodig mocht zijn, dan werd en wordt ze ten volle verleend. De heer Bakker was over dit ant woord tevreden. Hij meende echter duidelijk te maken hoe funest het is cm te schrijven over de woningbouw en de daarmede in verband staande kwesties als men er geen verstand van had. De motor van Dick Groeneveld uit IJsselmonde, een Victoria 250 cc gaf Zon dag plotseling de geest. De gehele nacht heeft men aan de machine gesleuteld, met het resultaat, dat Groeneveld giste ren nog een stevige trainingsrit kon ma ken om de nieuwe onderdelen in te rij den. Hedenmorgen startten 18 individuele Nederlandse rijders alsmede de beide zij spannen voor het eerste traject, dat 388 km. lang is en over Loucka, Makov, Su- lov, Ostravice, Solanec weer naar Gott waldov terugvoert. Hoewel het juiste aantal deelnemers gisteravond nog niet officieel bekend was, mag worden aan genomen, dat in totaal 245 rijders in de Zesdaagse van dit jaar zullen uitkomen. Om precies 6 uur viel de vlag voor de eerste deelnemer, een Italiaan met een 98 cc-motor, de enige rijder in deze klasse. De weerberichten voor heden waren niet bepaald gunstig. De voor spelling was nl.: regen en als die voor spelling uitkomt zal het niet gemakkelijk zijn om de vele steile hellingen en afda lingen te overwinnen, althans met het voorgeschreven gemiddelde. Bijzonder belangwekkend nieuws werd Zondag nog vernomen op een officiële ontvangst. Daar werd van Russische zijde medegedeeld ,dat dit land zich binnen kort als lid van de FIM zal aanmelden en dat het beslist de bedoeling is, dat Rusland het volgend jaar aan de inter nationale Zesdaagse zal deelnemen. Bo vendien verklaarden de Tsjechische offi cials, dat Tsjechoslovakije in 1956 zal in schrijven voor de Motorcross des nations. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN Ook dit jaar worden wederom de kam pioenschappen van Leiden verspeeld. Er zal gespeeld worden op de Woensdag avonden in de weken, dat er geen com petitiewedstrijden zijn. De wedstrijden worden gespeeld in het clublokaal DCL. Breestraat 19. Men kan zich opge ven Voor hoofd-, eerste en tweede klasse. Opgaven dienen voor Zaterdag 17 Sep tember binnen te zijn bij de club-secre tarissen of bij het algemeen secretariaat: Oosterdwarsstraat 4. WIELRENNEN Swift-Combinatie Bij de gehouden clubkampioenschappen van Zuid-Hol land, wist de Swift-Combinatie de 2e plaats te bezetten. Na een fel duel met de Hoekse Renners, waarbij gedurende 100 km. de strijd vrijwel gelijk opging, moesten de Swiftrenners eerst in de laatste kilometers het hoofd buigen. De uitslag was: 1. Hoekse Renners 120 km. in 2.59.16 met de renners A. v. Steense- len. W. Verhoeven en J. Lagenweg; 2. Swift-Combinatie 3.01.14 met A. van Wetten, A. v. Houwelingen en C. Plas- meijer; 3. Westland Wil Vooruit 3.07.50; 4. Coureur (Vlaardingen) 3.10.11; 5. De Mol (Dordrecht) 3.11.19; 6. Apollo (Rot terdam) 3.11.52: 7. Rotterdam 3.12.16; 8. Rotterdamse Leeuw 3.14.57; 9. De Mol Delft) 3.16.17: 10. De Kampioen (Sche- veningen) 3.36.25. POSTDUIVEN Fondclub Leiden en Omstreken Gebrs. De Wit uit Koudekerk waren op diverse vluchten sterk favoriet en be haalden met groot puntenverschil het kampioenschap en maakten enkele zeer fraaie uitslagen: Orleans (5 Juni): 1. Gebrs. de Wit, 2. A. v. d. Hulst, 3. J. Verkade. Chateauroux (18 Juni): 1. 2. en 3. Gebr. de Wit. St. Vincent (24 Juni): 1. Gebr. de Wit. 2. P. G. Borgers, 3. J. Lansdaal. Limoges (4 Juli): 1. J. Brou wer. 2. P. J. Fasel, 3. H. v. Vegten. Bor deaux: 1. J. Rakhorst, 2. P. G. Borgers, 3. L. Noordervliet. Orleans: 1. Gebr. de Wit. 2. Otten-Dekker, 3. P. J. Fasel. Jon- geduiven Orelans: 1. J. v. d. Niet. 2. Gebr. Passchier, 3. M. v. d. Wiel. Beker voor kamp. duif gewonnen door Fr. Hof- De afdeling junioren maakten dezelfde vlucht. Uitslag: G. Kas 1. 2, 8; J. Bos 3; A. Plaisier 4. 5; Th. Baas 6, 7, 9, 10. Uit slag generaal kampioenschap: 1. A. Plai sier; 2. G. Kas; 3. J. Bos en 4. Th. Baas. De Reisduif (Hazerswoude) Laat ste wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Maastricht, afstand 158 km. In concours 158 duiven, gelost om 12.15 uur met sterke ZW-wind. Aankomst eerste duif 15.16.45, snelheid 872 m. p.m., laatste 15.59.07 uur, snelheid 720 m. p.m. Uitslag: W. vat? Veen 1, 2, 3, 4, 6, 17; P. J. Fase 5. 8. 15. 16: W. G. de Jongh 6. 12. 14. 18. 19; P. van der Male 9. 10. 11. 13. Kam pioen-generaal 1 en winnaar wisselbeker: P. J. Fase; 2. W. G. de Jongh; 3. P. van der Male. De Luchtbode Wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand 128 km. gelost om 7.30 uur. Aakomst eerste duif 9.03.48, laatste 9.16.41. In concours 57 duiven. Uitslag: J. de Kooter 1, 8, 19; J. Degenkamp 2, 9, 16. 18; W. H. van Muiden 3. 4. 5. 11, 14. 15; Verhoef en Co 6, 7. 13; G. Lamoree 10, 12. 17. Alphense Vriendenclub Concours- vlucht vanaf Maastricht, 160 km. gelost om 12.15 uur bij NW-wind, aankomst eerste 3.18.56 uur. laatste 3.56.11. Uitslag: Th. Godthelp 1, 10; M. Bijsterveld 2, 5, 11. 18, 19; D. Verkade 3; Gebr. Groenen dijk 4. 15; Th. v. d, Elshout 6.22; J. Martens 7. 13.20; C. Hoogeveen 8. 17; L. Starreveld 9. De punioren-afdeling maakte dezelfe vlucht: A. Groenendijk 1. 2. 4; J. van Rijn 3. 5; N. van Wilgen 6, 9; J. Dom burg 7, 8. Schaakspel „Wie het onderste uit de kan wil heb ben. krijgt het lid op de neus" is een bekend spreekwoord. En de waarheid van deze zegswijze gaat ook in het schaakspel op! Wanneer een pion de achtste lijn heeft bereikt, promoveert deze totdame, in de regel. Maar 't komt soms voor. dat het verkrijgen van de sterkste figuur van het schaakspel niet het gewenste re sultaat oplevert. Een mooi voorbeeld ont lenen wij aan Berger's beroemde boek over het Eindspel. ABCDEFGH Na enige bestudering is het duidelijk, dat wit's enige zet moet zijn: 1. Tg7xg5t. (op elke andere zet volgt Tel mat). Ook zwarts antwoord is gedwongen: 1. Tc7xg5; 2. f4xg3. En nu lijkt 't zo eenvoudig voor wit; de g-pion loopt door en wint. Maar 't is niet zo gemak kelijk als 't misschien wel lijkt. 2 h3h2; 3. g5—g6 (er is niet anders) Kg3 h3; 4. g6g7, h5—h4! En op g7—g8D is zwartpat! De witte pion moet promoveren, mag geen dame of toren kiezen. Er blijft dus de keuze tussen loper of paard. We zullen zien dat slechts een loper de winst kan brengen. 5. g7g8L, Kh3—g3; 6. Lg8—e6. h4— h3; 7. Lc6d7, Kg3—h4. 8. Khlxh2 en daarna valt ook h3. waarna de witte ko ning naar a3 wandelt en daarna pion a2 op a8 ('t veld van dezelfde kleur als de loper!) kan promoveren. Had wit na g7g8 een paard gekozen, dan had de zwarte koning in vijf zetten veld b2 bereikt en a2 verovert eer 't paard a3 kan slaan. EEN OPGAVE i p de vrolijke speurder^ EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN ,1. 1 iüf «ja»w r: g i'éa j;: K ABCDEFGH door JOHAN BERNDT 40) HOOFDSTUK XVI. PARUS OPLOOPJE De uitvinder verplaatste het ge heimzinnige toestel en sloot het aan op een stopcontact. „Ik werk met dit model slechts op 200 Volt", verklaarde hij. „Voor het werkelijke instrument zou een aan zienlijk sterkere stroom benodigd zijn; voor mijn experiment in het klein echter is dit voldoende. Hij ging naar een hoek van het vertrek en keerde terug met een houten kooi, waarin Reggie twee witte muizen zag ronddribbelen. Deze kooi plaatste hij op tafel, voor een scherm van dun plaatijzer. „Welnu, opgepast!", zei de heer Blackfield. „Komt u hier naast my staan en let goed op!" Reggie was één- en al aandacht. De muizen in de kleine kooi wipten heen en weer; 't geschuifel van hun kleine pootjes klonk op het hout en de neusjes snuffelden met snelle ner- veuse bewegingen. „Dit zyn volkomen normale, ge zonde dieren", verklaarde de geleerde. „Ik zal u nu tonen, hoe mijn model werkt op de kleine beestjes. Wat u thans gaat zien gebeuren, zal in het groot mogelijk zijn met behulp van het werkelijke toestel. Zie!" Hij richtte de machine, welke in haar geheel draaibaar was op een spil; dan haalde hij een handle over. De lampen in het toestel begonnen te fosforiseren en een brommend ge luid zoemde in de condensatoren. „Het eigenaardige is, dat de straal, welke ik zo dadelijk op de dieren richten ga, niet voor het oog waar neembaar is; dus onzichtbaar blijft, terwijl hij zijn werking verricht. Nu.let op!" Hij drukte een tweede handle naar beneden. Reggie staarde naar de witte muizen, die onbewust van enig on raad, vrolyk rondsprongen; een ervan klauterde tegen een trapje op, dat in het midden van de kooi was geplaatst. Plotseling begon zijn hart te bon zen; hij haalde zwaar adem en keek star naar de kleine dieren De snelle bewegingen hielden als bij toverslag op; een schok ging door de kleine lichaampjes.... de ene muis, welke op het stokje was ge klommen, viel eraf en bleef met ge kromde pootjes liggen; de andere rolde om en bewoog niet meer. Er heerste diepe stilte in het labo ratorium. De heer Blackfield leunde zwijgend tegen de tafel met over elkaar ge slagen armen; zijn scherpe ogen gin gen schuil onder zware wenkbrau wen. Reggie staroogde roerloos naar de bewegingloze diertjes op de bodem van de kooi; een kille huivering trok langs zijn ruggegraat omhoog. Een scherpe klik verbrak de ijzige stilte; Blackfield stelde het -toestel buiten werking. „Voila", zei hy kort. Reggie bevochtigde zijn droge lip pen en wendde met moeite zijn ogen af van het kooitje met de stille ten gere dierenlijfj es. De geleerde keek hem aan met een grimmig glimlachje. „Wel.u hebt het gezien.de dieren zijn dood. Hoe vindt u de uit werking van mijn vinding?" „Verschrikkelijk!", fluisterde Reg gie. Hij zag bleek. Het korte, ongelooflijke drama had hem zeer aangegrepen. De gastheer lachte, een kort, droog lachje. „Kunt u nu begrijpen, waarom men alles in het werk stelt, om dit ge heim in handen te krygen.Wie dit op grote schaal toepast, is in staat alle moderne wapenen te overvleu gelen en waardeloos te maken". Hij staarde peinzend voor zich uit. „Ik heb mijn uitvinding voleindigd en zal het resultaat overdragen aan de regering van mijn landU is ook Engelsman! Welnu.... ook u zult uw kracht bijdragen tot het vei lig overbrengen van mijn geheim naar ons land. Hij keerde zich om en begon het toestel weg te bergen in zijn schuil plaats. „Wij moeten thans de mogelijkheid bespreken van de middelen die ons ten dienste staan om de waardevolle napieren hier weg te krijgen en naar Engeland over te brengen. U begrijpt natuurlijk nu nog duidelijker dan ooit, dat het geheim onder geen be ding in handen van spionnen komen mag! Het is dus een zware taak, wel ke ik op uw schouders leg; u draagt alle verantwoordelijkheid voor de veilige overkomst.Niet alleen tegenover mij, maar in de eerste plaats tegenover ons vaderland!" Hij pauzeerde, met iets extatisch in zijn blik. Dan vervolgde hij kalmer: „U be grijpt, dat uw aanwezigheid hier en het vermoedelijk doel van uw komst volkomen bekend is bij de spionnen!" Reggie vertelde, hoe hij gevaren was met „Bruinhoed". „Vanmorgen heb ik het zekere voor het onzekere genomen en mijn hotel door een achterdeur verlaten, om eventuele bespieders op een dwaal spoor te leiden", zei hij. Blackfield lachte grimmig. „Maak u geen illusies!", zei hij. De geraffineerdste spionnen liggen reeds maanden op de loer; die heren zijn te goed door de wol geverfd, om zich door zulke eenvoudige trucjes te laten beetnemen! Op dit moment liggen zij op verschillende plaatsen om mijn huis heen gelegerd en wach ten, tot u er uitkomt. Geen muis zou dit gebouw kunnen verlaten, zonder dat zij het opmerkten.Uitgelezen geheime agenten zijn voor dit werk uitgezocht, want het betreft hier een der belangrijkste projecten op inter nationaal gebied. Ik zei het u reeds: wie over deze geheimen beschikt, u. practisch de sterkste mogendheid ter aarde!" Reggie knikte. Hij zag de geweldige moeilijkheid van zijn taak. „Luister", vervolgde Blackfield, na een korte pauze-. „We zullen nu ern stig denken over een plan, dat kans op uitvoering biedt. In het kort komt uw taak hierop neer. Ik heb hier ds volledig uitgewerkte tekeningen van mijn geheim. Hiernaar kunnen de machines worden vervaardigd en het is dus zaak, dat u deze plannen hier vandaan brengt. De papieren, welke ik u medegeef, nemen slechts weinig plaats in; eigenlijk gezegd, zijn het geen papieren. Zie!" Hij bracht uit de kleine, verzekerde kast een rond voorwerpje te voor schijn. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7