mam TUSSEN BALIE mtralie Nieuw initiatief na succes van de Leidse Jeugd-tour „Doe zelf" is de leuze in de jeugdleiderscursussen van L J A Betere sfeer maar geen Dööf Lh Aandachtige jeugd op Leidato in Moskou resultaten DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Leidse Jeugd-olympiade 1956 Half np^Pttihpr nnpninrr tafeltennis, buks-schieten, worstelen, Hdll LFetCmOer «peiling hometrainen, declamatie, zang, mu- Geïnspireerd door het succes met de Leidse Jeugd Tour, hebben een aantal jongelui onder leiding van Dees Egter v. Wissekerke een reeds eerder geopperd plan, verder uitge werkt. Gelijktijdig met de grote Olympia de 1956 organiseren zij voor de jeugd van Leiden en omgeving een „Leidse Jeugd Olympiade 1956". De Olympiade zal evenals de grote Olympiade uit twee delen bestaan: Winterspelen en Zomerspelen. Een voorlopig programma voor de Winterspelen vermeldt o.a. de vol gende nummers: dammen, schaken, klaverjassen, zitvoetballen, sjoelen, Spoelstra voor Natuurvriend Het importeren van aquariumvis Voor een goed bezette zaal gaf de neer C. A. Spoelstra verbonden aan Diergaarde Blijdorp te Rotterdam, gisteravond voor de leden van de Leidse aquariumvereniging „De Na tuurvriend" een lezing over het on derwerp „Importeren en importen". Voorzitter W. Zwart heette alle aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder de heer Spoelstra. Het deed spr. genoegen wederom aan een 5-tal nieuwe leden hun lidmaat schapskaarten te mogen overhandi gen, hij sprak daarbij de wens uit, dat hun lidmaatschap een leidraad mocht zijn in de aquariumkunde. Na de notulen en enkele medede lingen werd de vergadering op de hoogte gesteld van een suggestie, die van de zijde van het hoofdbestuur van de Ned. Bond is gedaan om de Bondsdag 1957 in de Sleutelstad te houden. Hierna nam de heer C. A. Spoelstra de aanwezigen in woord en beeld mee naar de vindplaatsen van vele gevinde exoten uit Suriname. Spr. schetste de enorme moeilijkhe den die overwonnen dienen te wor den eer een transport vis van de vangplaats naar het verzamelstation te Parimaribo is overgebracht. Vele vissen sterven dan ook tijdens het vervoer, zodat uiteindelijk maar 50% de lange tocht naar Nederland over leeft. Na de pauze met verloting behan delde spr. het tweede gedeelte van zijn zeer interessante lezing n.l. het „overwennen" van het geïmporteer de dier in het aquarium. Aan de hand van enkele voorbeelden kon den de liefhebbers opmaken, dat de aanpassing zo geleidelijk mogelijk dient te geschieden vooral wat be treft voedsel. De Natuurvriend kan met voldoening terug zien op een zeer leerrijke avond. Agenda Leiden DINSDAG: Bridgeclub voor R.K. „O.O." Tot hedenavond is er nog .gelegen heid zich op te geven voor deelname aan de morgenavond in „Royal" te houden drive. WOENSDAG: LKC Maredijk, feestavond, St. An- toniuscluibhiuis, 8 uur nam. R.K. Sigarenwinkeliers, vergade ring, Harmonie, 8.30 nam. DONDERDAG: R.K. Toneelgroep De Gastspelers. „De man, die terugkwam". St. Anto- niusclubhuis, 8 uur nam. VRIJDAG: St. Christoffel, vergadering. Har monie, 8 uur nam. Opening bejaardensociëteit, Pie- terskerlcgraoht, 3.30 nam. Beëdiging officieren. Doelenkazerne 4 uur nam. ZATERDAG: K.A.B. Kadermiddag. Leidse Schouwburg, 4.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: Ita liaanse en Nederlandse chiaroscuro houtsneden uit eigen bezit (9 Sept. 1 October). Werkdagen 1417 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Dienst der apotheken. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 10 September 13 uur tot Zaterdag 17 September 8 uur waargenomen door de Apotheek B>oekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20065. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wühelminapark 8, tel. 25274. BIOSCOPEN. De keuring van de K.F.C. van de füirns, die deze week in Leiden draaien, luidt: Lido: Gezworen kameraden (ge- prol. 18 jaar). Luxor: Afgekeurd. Casino: Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). Trianon: Rear Window (18 jaar) Rex: De tiran van Galifornië (14 jaar). ziek, akrobatiek, tekenen, biljarten, dansen. „IJs en weder dienende" zal er ook geschaatst worden. De wedstrijden gaan om persoon lijke en team-titels. Gelijktijdig wordt er een puntentelling bijgehou den om de stand van de verschillen de stadswijken en dorpen te bepalen. De deelname zal voor 4 leeftijds grenzen open staan voor jongens en meisjes van 12 tot 20 jaar. Jeugd organiseert zelf. Dit zeer omvangrijke en grootse plan zal georganiseerd worden door de jeugd zelf. De gehele leiding zal, slechts onder toezicht van een comité van volwassenen, verzorgd worden door jongens en meisjes van 16 tot en met 20 jaar. Bij iedere wedstrijd zal ook een oudere als toezicht aan wezig zijn. Om dit alles goed te doen verlo pen is er een algemene leiding sa mengesteld, waarvan Dees de voor zitter is. Het alg. secretariaat zal door Wil Pompe worden waargeno men en als penningmeester fungeert Hans Otten. Het wedstrijdsecretariaat komt on der leiding van Frans Gerritse te staan. Een speciale commissie is gevormd voor pers en propaganda. Hierin zijn Adri Staats en Jan v. Hees reeds ge kozen; naar een derde man wordt nog omgezien. Baretten. Het verst met de voorbereiding is Plan-Noord, waar Nico Vermeer de touwtjes in handen heeft. Hier zijn al enkele meisjeshulpen aan het naaien van de witte uniform-baret ten geslagen. De witte baret is de dracht van Plan-Noord. De Oranjeploeg komt met een oranje-baret met blauwe Dit kan op de openings-'avond, wanneer de Olympische eed wordt afgelegd, een fleurig schouwspel worden. Dit zal ongeveer half De cember gebeuren. Aanmeldingen voor diverse func ties kunnen alleen schriftelijk gedaan worden aan het alg. secretariaat Haarlemmerstraat 245a. Voor deelname, ook alleen schrif telijk, aan „Leidse Jeugd Olympiade 1956", Poste-Restante Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Hendrika Petro- nella dr van H. A. M. v. Ulden en H. E. J. v. Gendt; Antonius Aarie zn van J. de Groot en M. H. v. Hees; Johanna Elisabeth dr van H. G. v. d. Esoh en J. Keus; Cornelia Agatha dr. van A. Boelee en C. J. Stikkelorum; Wynanda Hermina Felicitas dr van W. Duijendijk en A. M. Elshout; Ali- da Martina dr van J. Parlevliet en M. Vlieland; Jolanda dr van J. Sie- ders en E. Ohaudron; Teunisje Jo hanna Hermina dr van T. v. Doorn en M. H. P. Vinkesteyn; Marianne Henriëtte Wilhelmina dr. van C. H. Heijdt en A. Coblijn; Peter Siardus dr van K. de-Vrij en T. Beukens; Ro bert zn van M. v. Winkel en H. H. Rozier; Conny dr van J. Ravensber- gen en J. v. Tongeren. Gehuwd: H. L. v. Kampenhout en A. P. C. de Groot; C. Linschooten en A. J. Wagemans; J. Bouwman en M. J. C. Waasdorp. Overleden: A. M. A. van den Brink zn 11 jr; J. v. Diemen man 75 jr. In het Koninklijk Besluit van 25 Juni 1955 waambij dr. T)h. G. van Rijssel is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der geneeskun de aan de rijksuniversiteit te Leideri, is het woord „pathologische anato mie" gewijzigd in: ziektekundige ont leedkunde, algemene ziektekunde en gerechtelijke ontleedkunde. LEIDATO LOOPT STORM. De 100.000ste bezoeker van de drie tentoonstellingen nadert met rasse schreden. BROMFIETSER GESLIPT. Gistermiddag om half vier slipte op de Stationsweg te Leiden een bromfietser. Het was de heer M. H. Scholten (52 jaar) uit Oegstgeest. Hij werd met een gebroken rechtersleu- telbeen naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Donderdag 15 September a.s. zal de Ohr. Muziekvereniging „Concor dia" een gemeente-concert geven op het Stadshuisplein. Aanvang 8 uur. Het programma luidt als volgt: 1. Amerilcan Patrol, Meacham Delhaye; 2. Paraphrase „Boven de Sterren, S. P. van Leeuwen; 3. Ver loren Liefde, Wals, Paul Lincke arr. S. P. van Leeuwen; 4. Andante in G., Batiste arr. G. Mol; 5. Camarades, mars. D. D. Bellefbamme. Na de pau- medewerking van de drumband o.l.v. ze: Non Stop marsch-parade met van C. van Egmond. Leidse cursussen goed bezet „Iedereen heeft behoefte aan spel". Aldus de heer Steinbach, secretaris van de L. J. A. in zijn ,,beurspraatje" ter inleiding van de levendige „han del", die er gisteravond in het Leidse Volkshuis zich ontwikkelde. Inzet was de keur van jeugdleiderscursussen, die door de Leidse Jeugd Actie zijn georganiseerd en die van alle zijden van het Leidse leven belangstelling ondervinden. De heer Steinbach wees er op, hoe het spel kan bijdragen tot een har monische ontwikkeling van de mens. De hedendaagse burger laat zich WASSENAAR Donderdag 15 September zal aan Mgr. Jac. Romeyn, de 49-jarige Was- senaarse priesterzoon, in de parochie kerk van St. Willibroddus de Bis schopswijding worden toegediend door Mgr J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem. De plechtigheid begint om 9 uur 's morgens en zal ongeveer 3 uren duren. Als mede-consecratoren zullen bij de plechtigheid twee missiebisschop pen assisteren: Mgr T. van Valen- burg, apostolisch vicaris van Pontia- nac en Mgr N. Verhoeven, aposto lisch vicaris van Menado. Des middags van 2 tot 4 uur is er receptie in de R.K* Huishoudschool aan de Kerkstraat en 's avonds half acht zal de muziekvereniging Excel sior de nieuw gewijde bisschop een serenade brengen. meer leven, dan dat hij zijn genoe gens in de vrije tijd zelf beleeft. Radio, televisie en andere moderne middelen dragen hiertoe bij. Daarom is het zélf doen voor jeugd en leider van groot belang. De heer Steinbach sprak in de plaats van dr. A. van Bienen die verhinderd was. De heer Van Duine had als gast heer in het Leidse Volkshuis het veelkoppig gehoor, dat zich door regen en de prilheid van het seizoen van komst niet had later weerhou den, van harte welkom geheten. Dr. P. L. Schoonheim, voorzitter van de L. J. A. was verheugd vele cursisten van het vorige jaar en een aantal nieuwelingen te mogen begroe ten. Hierna mengden de docenten van de verschillende vakken zich onder de aanwezigen om van hun cursus een uiteenzetting te geven. Al spoedig ontwikkelde zich op diverse plaatsen een levendige gedachten wisseling. Z0ETERW0UDE AFSCHEID VAN PASTOOR KLAVERWEIJDE. Morgen, op het titelfeest van de parochie van de H. Kruisverheffing te Zoeterwoude zal de aftredende pas toor G. Klaverweijde 's morgens te kwart over acht een plechtige H. Mis opdragen uit dankbaarheid voor de genaden, die God hem in de afgelo pen bijna 25 jaar heeft willen schen ken. 's Avonds zal de pastoor onder het Lof van half acht een afscheidswoord richten tot de parochianen. Na het Lof zal er een afscheidsreceptie zijn in het klooster. Russisch-Duitse conferentie De Russische premier, maarschalk Boelganin, heeft Maandagavond op een receptie in het Kremlin ver klaard ervan overtuigd te zijn, dat in zijn besprekingen met de West- Duitse leiders „alles goed zal gaan". De receptie volgde op een middag bijeenkomst van de voltallige West- Duitse delegatie met de Russische leiders, waarop over geen enkele kwestie overeenstemming kon wor den bereikt. ACHT GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING IN ééN GEZIN Acht van de veertien kinderen van Karon Walsh, een boer in de Ameri kaanse staat Illinois, lijden aan kin derverlamming. Twee jongens en een meisje zijn in een ziekenhuis opge nomen, de vijf andere zieke kinderen worden thuis verpleegd. Geen van de zieken was tegen kin derverlamming ingeënt. Van de zes overige kinderen, zijn er twee gevac cineerd. MASSA-ARRESTATIE VAN BULGAARSE OFFICIEREN Volgens berichten die Maandag in Wenen uit gewoonlijk betrouwbare kringen in Sofia zijn ontvangen zijn vijftig officieren van het Bulgaarse leger gevangen gezet, omdat zij blijk hadden gegeven voorstanders te zijn een nauwer militair verbond met Zuidslavië. Een aantal officieren had in het openbaar zijn ontevredenheid uitge sproken over de huidige betrekkin gen tussen de twee landen en had aangedrongen op de vorming van een Balkan-federatie. OVERSTROMINGEN IN ITALIë Zware onweersbuien, vergezeld van krachtige windstoten die soms snel heden bereikten van meer dan 100 kilometer per uur, hebben Maandag in verschillende delen van Italië nieuwe overstromingen veroorzaakt. Verscheidene honderden hectaren land zijn ondergelopen, in het bijzon der in het Oostelijke deel van de Po- vallei en in Calabrië, Zuid-Italië. m .p iteiy J&> JEUGD OP DE LEIDATO. De muzikanten van de „Dutch Swing College Band" zijn de moder ne rattenvangers van Hameln. Als zij door de straten zouden gaan al spelend van „When the Saints go marching in", zouden ze gevolgd wor den door een stoet van jongens en meisjes in truien en spijkerbroeken, die de Amerikanen met de naam ten-agers aanduiden. Rook. Zij blijken zo ingespeeld, dat één enkele blik zijwaarts voldoende is om elkaar in de veelklank van een chorus te ontmoeten. Zij roken ter wijl zij spelen. De trombonist inha leert diep de rook van zijn sigaret en speelt dan een improvisatie, ter wijl de blauwe smook uit de trechter van'zijn zilverwitte instrument krin gelt. Kleine zweetdruppeltjes pare len op zijn voorhoofd, het is warm benauwd in het zaaltje. Als hij zijn partij heeft uitge- speeld, klappen de jongelui, die voor Deze muziek lokt de jongelui, zij het merendeel in wijde zakvormige worden er stil van. Men zou ver- jumpers of truien zijn gehuld hem wachten, dat de jeugd bij 't horen van dit rhythme zou proberen de kleine zaal in de Leidato plank voor plank te slopen, maar dat is niet zo. De grote kinderen zitten te luisteren met een devote aandacht, de mond een weinig open, soms het hoofd iets scheef. Alléén de voeten kunnen zij niet stil houden, het obstinaat mee- tikken van het rhythme schijnt bij het ritueel te horen. En de musici nemen er intussen hun gemak van. Dicht op de muzikanten geen noot van de muziek missend staan de jongelui stil en aandachtig te luiste ren. Zo reageert de jeugd op de mu ziek van de „Jackson Square Synco- paters", die op de binnenplaats van de Stadsgehoorzaal spelen. Op de zelfde wijze geboeid, met gefronste wenkbrauwen en de mond half open luisteren de jongelui in de bovenzaal naar de schetterende muziek, die de „Dutch Swing College Band" produ ceert. (Zie ook „Het Sleutelgat"). dankbaar toe. Maar de nieuwe clari nettist, een uiterst virtuose muziilkant, weet daarna met zijn instrument iets los te scheuren bij de jongelui. Als hij zijn vingers water vlug langs de knoppen laat glijden en bijna flui tend het hoogst bereikbare toonge- bied bereikt, ontwringt hij een rau we Ia-eet aan de kelen van enkele heethoofdigen. De „Saints". Een wonderlijke gewaarwording deze jazz-cultus in de Stadsgehoor- zaaL Beneden aan de trap worden de jongelui bij mondjesmaat in de zaal toegelaten. Zij verdringen elkaar, lopen elkaar onder de voet, laten zich pijnlijk tegen de ijzeren leuning van de trap duwen, wachtend tot zij in het jazz-hemeltje van de college band worden toegelaten. En boven dit alles klonk „Wlhen the saints go marching on": als de heiligen opmarcheren", de kinder lijke devote woorden van de Ameri kaanse kleurlingen, die op hun wij ze de dag van het laatste oordeel verklanken. De band VijL van de acht heren musici van de band zijn studenten. Zij zijn met spelen begonnen, omdat zij er plezier in hadden en omdat zij een g?Jedte van hun studiegelden wilden verdie nen. Nu zijn zij beroemd, honderddui zenden platen wordei. van hun num mers geperst en zij trekken volle za len bij iedere uitvoering. Maar zij weten, eenmaal afgestudeerd een streep onder de rekening te trekken. Zo heeft de leider, Peter Sohilperoord, onlangs zijn loopbaan geëindigd, om dat hij voor het ingenieurs-examen stond en een baan bij Fokker kreeg aangeboden. Opvolger als leider van het orkest is Joop Scihrier, die gister avond verklaarde, dat in de koers van de band geen wijzigingen ge bracht zullen worden. Zij kunnen er van verzekerd zijn dat zij een troep jongelui in hun kielzog zullen meesleuren. Ongrijpbaar Het is toevallig, dat gisteravond voor ons in het teken van. de jeugd stond. Buiten de tot in 't merggevoerde massa in de Leidato, werd in het Leids Volkshuis over de „ongrijpbare jeugd" en leiderscursussen gesproken. Op dit moment werden ook elders plannen gemaakt voor een jeugd- olympiade voor de niet-georganiseer- de jeugd. Het doet ons goed te horen, dat enthousiaste jongelui hun zusters al aan het werk hebben gezet. De meisjes naaien mooie baretten voor de deelnemertjes, die na niet officieel georganiseerde maar goed-marcheren- de jeugd-tour nu alles van deze olym piade' verwachten. De jeugd is toch nog wel geestdriftig te maken, als de leiders met verplaatste bakens reke ning houden. J. A. M. van Zonneveld, bonds- propagandist De heer J. A. M. van Zonneveld, zeer bekend in KVP-kringen, jonge ren-commissaris en lid van het jonge renbestuur van de KVP, voorzitter van het Leids jeugdparlement, is be noemd tot bondspropagandist in het bisdom Haarlem va.n de Nederland se Katholieke Middenstandsbond. Hij komt in de plaats van de heer P. Le gerstee, die een functie heeft aan vaardt bij het Departement. SPIEKER. In onofficiële Westduitse kringen werd vernomen, dat de Russische onderhandelaars gisteren de moge lijkheid naar voren hebben gebracht een commissie van Oost- en West- Duitse vertegenwoordigers met een Russische voorzitter te vormen ten einde de kwestie van de nog in Rus sische gevangenschap verkerende Duitsefs te bestuderen. Volgens deze kringen hebben de Westduitsers in principe toegestemd tezamen met Oostduisters aan zulk een commissie deel te nemen, omdat dit geen poli tieke doch een menselijke kwestie is. Op de receptie bracht maarschalk Boelganin een toast uit op „Het aan gaan van normale diplomatieke en vriendschappelijke betrekkingen" tussen de twee landen en zeide „Ik behoor tot de optimisten". De leider van de communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, voegde hieraan toe: „Als aan beide zijden de wens er maar is". Laatste poging? Na een bespreking met zijn advi seurs heeft Adenauer gisteravond een uitnodiging aan Boelganin ge stuurd vanochtend om tien uur sa men te komen om te pogen de imy passe in de Russisch-Duitse bespre kingen te doorbreken. De Westduitse ministerAvan Buiten landse Zaken, von Brentano, zei, dat Adenauer's gesprek met Boelganin op de gala-receptie in het Kremlin, kennelijk reeds enige vrucht heeft gedragen. „Er was een zekere toena dering, alsmede een vermindering van de spanning", zei von Brentano. Een woordvoerder der Westduitse delegatie heeft na de bijeenkomst van Maandagochtend verklaard dat Von Brentano en Molotof het niet eens konden worden en dat zij géén gemeenschappelijk verslag van het besprokene zullen geven. „Beiden handhaafden hun reeds eerder inge nomen standpunten", zeide hij. Over economische vraagstukken is niet gesproken en er is nog niet definitief besloten, of hierover zal worden beraadslaagd. „De bespreking was openhartig", besloot de woordvoerder. Laatste Berichten Uitvaart Kardinaal De Jong Oip het moment dat het stoffelijk overschot van kardinaal De Jong uit de kathedrale kerk zou worden ge dragen, viel een hevige regen. De geestelijke autoriteiten, waarvan ve len slechts een superlie over de toog droegen, konden onmogelijk zich in de stoet formeren. Om precies vijf minuten voor half één zette de stoet zich in beweging. Op dat moment ook liet de Dom toren zijn zware bronzen stemmen over Utrecht klinken, hetgeen voor de katholieke kerken tevens het te ken was om de doodsklokken te lui den. De vertegenwoordigers van H. M. de Koningin waren evenals de rege ringsvertegenwoordigers de minis ter-president dr. W. Drees en de mi nisters Donker en Kernkamp per auto reeds tevoren naar het kerkhof vertrokken. De tienduizenden toeschouwers hebben evenwel de regen getrotseerd om getuige te zijn van de begrafenis stoet. Belg zette de bloemetjes buiten Nederland is een fraai land om de blommekes eens goed buiten te zet ten, had een Belg ongetwijfeld ge dacht, doch de manier waarop hij in de nacht van 11 Juni bij het station de bloemen huiten de met zoveel zorg aangebrachte bloembakken had gezet, werd in Nederland weinig ge apprecieerd. De ambtenaar van het O. M. aan het Leidse kantongerecht kon ten minste niet begrijpen, wat voor lol de man er aan beleefd had. Verdach te kende zichzelf ook niet meer te rug en sprak vol spijt over de bal dadigheid die zijn andere ik bedre ven had. Het O.M. vroeg 15.boe te, waarvan de verdachte geducht op keek. De kantonrechter, die vermoe delijk begreep dat de Belg die kwade nacht waarschijnlijk geen middelen had gehad om de blommetjes op een geschikter manier buiten te zetten, maakte er tien gulden van. Kattenmeppers. ,,'t Is om uit je vel te springen", hadden de katteneigenaren in War mond gedacht, toen in het vroege voorjaar alle poezen op raadselach tige wijze verdwenen. Oorzaak van deze „ontkatting" was een Warmon- der, die het bovengenoemde gezegde voor de katten in practijk bracht en de vellen doorverkocht aan een Leid se opkoper. Deze was zo onverstan dig om de vellen niet in zijn register in te schrijven, zodat het Ö.M. moest concluderen dat hij had geweten dat zij van misdrijf afkomstig waren. De uitspraak luidde f 40.boete. Drankwet overtreden. Niemand minder dan de bekende advocaat-schrijver Abel Herzberg trad gisteren als verdediger op van een Leidse wijnhandelaar, die terecht stond voor het overtreden van de drankwet. Zonder vereiste vergun ning had de man 3 liter sterke drank in Sassenheim verkocht. Volgens de verdediger had de handelaar de nieuwe drankwet niet overtreden, omdat niet hij maar zijn vertegen woordiger de drank verkocht had. Over veertien dagen zal schriftelijk vonnis gewezen worden. 105 Graden speling. Een chauffeur uit Leiden, had op 16 Juni met een vrachtauto te Voor schoten gereden, die zó goed als stuurloos was. In de stuurinrichting zat 105 graden speling, en bij des kundig onderzoek door de politie was gebleken, dat de verbindingen en bouten totaal versleten waren en ook de auto slecht onderhouden was. Het O.M. vond verdachte een slechte chauffeur, om met zo'n auto te gaan rijden, wat treurig en zeer gevaar lijk is. De kantonrechter veroordeel de de chauffeur tot 20,boete of 8 dagen en de man die hem had la ten rijden tot 40. Levensgevaarlijke manoeuvre. Een koopman uit Den Haag stond terecht, omdat hij op 14 Juli op de Wassenaarseweg te Katwijk zonder met het verkeer rekening te houden, plotseling het linkerportier van zijn auto geopend had, waardoor mej. de Mooij uit Katwijk die met haar fiets passeerde, getroffen en tegen de weg geslingerd werd. Het O.M. vond dit één der ergste verkeersovertredingen en eiste 100,boete of 30 dagen, en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De plv. kantonrechter mr. W. de Koning, veroordeelde verdachte tot 75, boete of 25 dagen met toewijzing van de civiele vordering a 5.85.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2