S)e ftzidaeGoti^cc/nt Gemoederen raakten Zaterdag verhit op de Russisch-Duitse conferentie Premier van Poolse-regering-in -ballingschap naar Polen gevlucht 5)e iaatóte g.iaet aan een ytaat man China laat weer 10 Amerikanen naar hun vaderland terugkeren Duitse ontheemden demonstreerden KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13599 Ondiplomatieke diplomaten Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32' Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Chroesjtjef werd woedend De kwestie van de Duitse krijgsgevangenen blijkt het grote struikelblok te zijn op de Russische-Duitse conferentie in Moskou en Zaterdag heeft dit programmapunt zelfs tot een nogal overhitte bespreking geleid. Nadat Boelganin verklaard had, dat de ongeveer 10.000 Duitsers, die zich nog in Rusland bevinden geen krijgsgevangenen, maar „oorlogsmisdadigers" zijn, liet Adenauer zich verleiden tot enkele opmerkingen over Russische wreed heden in Duitsland. Naar aanleiding van deze opmerkingen stoof Chroesjsjef woedend op. „Ik ontken, dat Rusland wreedheden in Duitsland heeft be gaan", zei hij heftig. „Dit is een belediging van het Rode Leger. Onze troepen vervulden hun plicht. Als Duitsland was aangevallen en zich ver dedigd had, dan zou u kunnen spreken van wreedheden. Maar Duitsland was de aanvaller. Niet wij, maar de Duitsers hebben grenzen geschonden. Als er in Duitsland veel mensen lijden om de gevangenschap van hun bloedverwanten en dat kan ik mij heel goed begrijpen dan moet u de moed hebben de ware schuldigen aan dit lijden aan te wijzen!" samenkomst der Russische en Duitse staatslieden zonder enige resultaat zal eindigen. Men realiseert zich evenwel, dat tot dusverre inzake de beide door de bondskanselier aangesneden kwesties, namelijk die van de Duit se gevangenen in de Sowj et-Unie en die van de Duitse eenheid, geen spoor van toenadering der meningen is te bekennen. Alle aandacht is hier nu geconcentreerd op de besprekin gen, die de Westduitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano Maandagochtend met zijn Russische collega Molotov zal voeren en waar bij zal moeten blijken of de partijen nog een basis zullen kunnen vinden om te discussiëren over het aankno pen van diplomatieke, culturele en economische betrekkingen. Het feit, dat Von Brentano het reeds wenselijk heeft geoordeeld vandaag het besluit van de Duitse delegatie bekend te maken om in ieder geval Woensdag uit Moskou te vertrekken, wordt hier opgevat als eeh onmiskenbaar teken van de ge spannen atmosfeer, waarin de con ferentie reeds zo snel geraakt is. De houding der Russische leiders tegen over de Duitse wensen inzake de krijgsgevangenen en de nationale eenheid heeft, naar de opvatting van politieke kringen in Bonn, zelfs de somberste verwachtingen overtrof fen. Duitse delegatie heeft weinig hoop Adenauer liet deze woordenstroom niet zondermeer langs zich. heen gaan. Hij wees er de Russen nog maals op, dat men het gehele Duit se volk niet aansprakelijk kan stel len voor de misdaden, die door de Nazi's werden bedreven. Zeer veel Duitsers, zo zeide de Bondskanselier, denken met walging aan de jaren van het Hitlerregime. Het is echter nuttig ook te overwegen, dat Hitier aan de macht is gekomen mede door de 'houding van de grote mogend heden, die met deze man onderhan delden en verdragen met hem afslo ten. Deze houding heeft tot gevolg gehad, dat het aanzien van Hitler in de ogen van de kleine man aanmer kelijk steeg. Cynisme. Radio-Moskou heeft Zondag ge meld, dat Adenauer Zaterdag ver klaarde te zullen instemmen met een behandeling van de kwestie van de Duitse krijgsgevangenen in het bij zijn van een afvaardiging, die wer kelijk het Oostduitse volk vertegen woordigt, nadat hij had gezegd, dat de huidige regering van Oost-Duits- land niet gereohtigd is namens de achttien millioen Oostduitsers te spreken. Chroestsjef zeide te kunnen begrij pen, dat Bonn Oost-Duitsland wei gert te erkennen. Hij herinnerde er aan, dat men Lenin ook lange tijd als een fantast had behandeld. Hier op viel maarschalk Boelganin de par- tijsecratris in de rede door te zeg gen, dat de V.S. ook lange tijd, zes tien jaar, geweigerd hadden de Sow- jet-Unie te erkennen. In zijn betoog ter rechtvaardiging van het communistische bewind in Oost-Duitsland bracht Chroesjtsjef ook nog de „verantwoordelijkheid" voor het communisme ter sprake. Z.i. waren de Duitsers ook „schuldig" aan het communisme, omdat Marx en Engels in Duitsland werden ge boren. Onder algemene hilariteit ci teerde de partijsecretaris hierop een Russische spreekwoord, dat zegt: „Gij hebt de „Kasja" (gruttenpap) klaargemaakt, ge moet het zelf op eten." Somber perspectief. Na de scherpe wending, die het Russisch-Duitse gesprek in Moskou Zaterdag genomen heeft, wordt in Bonn de vraag gesteld of de confe rentie nog tot resulaten zal kunnen leiden. Woordvoerders der bondsregering 'geven toe, dat de besprekingen op een dood punt zijn aangeland, doch zij voegen eraan toe, dat dit nog niet de conclusie rechtvaardigt, dat de SOW JET-TOERISTEN IN STOCKHOLM Zondag zijn in Stockholm 40 toeris ten uit de Sow jet-Unie aangekomen. Dit is de eerste maal, dat Sowjet- burgers zich voor toeristische doelen naar het buitenland begeven. Een tweede groep wordt dezer dagen ver wacht. Twee Zweedse groepen toeristen hebben de vorige maand reeds een bezoek aan de Sowj et-Unie gebracht. Een en ander geschiedt volgens een overeenkomst, welke door het Sowjet-russische reisbureau „Intoe- rist" en twee Zweedse reisbureaux is gesloten. bood Boelganin de bondskanselier een grote doos chocolade aan, waar na Adenauer op zijn beurt het Rus sische staatshoofd verraste met veer tig flessen Rijn- en Moezelwijn. 's Avonds woonden dr Adenauer en Von Brentano, vergezeld van pre mier Boelganin, Chroesjtsjef, Molo- tof en Perwoechin in het Bolsjoi theater een uitvoering bij van het ballet „Romeo en Julia", waarin de beroemde ballerina Galina Oelanova danste. Adenauer zat ter rechterzijde van Boelganin in de regeringsloge. Een Duitse woordvoerder zei, dat Zaterdag openhartig was gesproken. Op een vraag, of de Duitsers teleur gesteld waren, antwoordde hij: „Wij zijn niet teleurgesteld, aangezien wij niets verwachtten. Wij zijn realis tisch." Hij voegde hieraan toe: „Er is een vrije uitwisseling van tegen gestelde meningen geweest". Iets gezelliger. Na de opwinding van Zaterdag- BONDSKANSELIER AUDENAUER WOONT ZONDAGSMIS BIJ IN ST. LODEWIJKSKERK TE MOSKOU In de St. Lodewijkskerk, de enige katholieke kerk in Moskou, heeft bondskanselier Adenauer, samen met een tiental leden van de Duitse dele gatie, Zondagochtend de H. Mis bij gewoond. Een Poolse geestelijke, die sedert jaren de kleine Poolse katho lieke gemeente van de Russische hoofdstad leidt en ook sinds enkele tijd, als enige katholieke priester in Moskou, de zielzorg voor de katho lieke leden van de buitenlandse ver tegenwoordigingen heeft opgenomen, heeft de H- Mis gelezen. De kerk, een eenvoudig witgekalkt I gebouw met een gracieus gemetseld kort klokkentorentje, ligt een weinig achteruit gebouwd tussen de huizen- rij van de Kleine Jjubljankastraat. Zij stamt uit de tijd van Tsaar Niko- laas I en is, als voormalige kerk van de Franse ambassade te Moskou, ge wijd aan de H. Lodewijk, koning van Frankrijk, wiens beeld het zij-altaar aan de evangeliekant versiert. Het altaar aan de epistelzijde is, als Ma- ria-altaar, versierd met een beeld van O. L. Vrouw van Lourdes, en een schilderij waarop de Zwarte L. Vrouw van Tsejenstochowa is afge beeld. Volgens radio-Moskou is Hugon Hanke, premier van de Poolse-regering- in-ballingschap te Londen, naar Polen teruggekeerd. Hij zou zijn vrienden hebben opgewekt, zijn voorbeeld te volgen. Hanke was teruggekeerd, ver trouwend op de aangekondigde algemene amnestie. De president van de Poolse-regering-in-ballingschap, August Zaleski, verklaarde te Londen geschokt te zijn door het bericht over Hanke's terug keer. Hanke was pas tot premier benoemd. Volgens Zaleski kan Hanke niet uit vrije wil naar Polen teruggekeerd zijn. Hij was christen-democraat en volkomen tegen het communisme gekant. Hanke was op 2 September naar Parijs gevlogen en vandaar naar Rome voor overleg met de Poolse aarts bisschop Gawlina. Sedert het bezoek aan de aartsbisschop op 5 September had men van Hanke geen bericht ontvangen. Hij keerde niet volgens plan naar Parijs terug. Men wacht op opheldering uit Rome. Het Poolse persbureau PAP meldt, dat Hanke in een brief aan Zalewski heeft verklaard, dat de reden voor .zijn terugkeer de wens is om „het vaderland te dienen" en de overtuiging, dat de regering in ballingschap dit niet alleen niet kan doen, maar het Poolse volk slechts nadeel kan brengen. Hanke verklaart, dat hij trouw blijft aan zijn christelijk geloof en dat hij verre staat van het communisme. Hanke noemt de Poolse regering' in ballingschap een „speeltuig in de handen van mogendheden welke het welzijn van Polen niet ter harte gaat" en zegt dat in deze regering „mannen zijn, die samenzweren met agenten in Bonn en bereid zijn aan de Duitse revanchezoekers de westelijke ge bieden van Polen terug te geven". De emigranten zouden slechts hopen op een derde wereldoorlog. „Men kan zijn ogen niet sluiten voor het feit, dat o Polen zijn plaats in de huidige wereld zonder onze deelneming heeft ver- middag zijn er toch ook nog wat kregen", aldus Hanke. vriendelijkheden uitgewisseld. Zo Hanke roept alle Poolse emigranten op zijn voorbeeld te volgen. Langs het stoffelijk overschot van wijlen Johannes Kardinaal De Jong, dat ligt opgebaard in de kathedraal van Utrecht, marcheren zonder ophouden rouwende Rooms Katholieken uit alle delen van Nederland, om op deze wijze de laatste eer te bewijzen aan hüb overleden leider. Deze foto, Zondag gemaakt in de kathedraal, toont op de voorgrond biddende gelo vigen, terwijl langs de baar, welke zichtbaar is op de achtergrond, de stroom in devote stilte verder vloeit. Communistisch China en de V.S. hebben Zaterdag overeenstemming over de repatriëring van burgers in eikaars landen bekend gemaakt. Ge zegd werd, dat tien Amerikanen in China twee vrouwelijke presbyte riaanse geestelijken, drie burgers en vijf andere geestelijken binnen een paar dagen in Hongkong zullen aankomen en dat alle Chinezen in de V.S., indien zij dit wensen, zonder moeilijkheden naar hun land kunnen terugkeren. Ongeveer 5000 Chinezen studenten in de V.S. zullen op grond van de overeenkomst naar huis kun nen terugkeren, maar Amerikaanse functionarissen zeggen, dat slechts ongeveer 150 van hen dit willen. Een Chinese woorvoerder zei, dat de overeenkomst betekent, dat het overleg over de repatriëring van bur gers punt één van de agenda der Chinees-Amerikaanse besprekingen, die op 1 Augustus te Genève begon nen is afgelopen. Maar een Amerikaanse woordvoer der zei, dat nog achttien Amerikanen in Communistisch China worden vastgehouden. „Wij zijn niet van me ning, dat de behandeling van dit punt is afgelopen", zei hjj. De Ame rikaanse delegatie wenst de terug keer van alle burgers, die dit willen. Hij wilde niet zeggen, of Alexis Johnson, de Amerikaanse ambassa deur in Tsjecho-Slowakije, en Wang Ping-Nan van China bij de hervatting der besprekingen op Woensdag tot het tweede agendapunt zaken van practisch belang voor beide partijen zullen overgaan. De Britse zaakgelastigde te Peking en de Indische ambassadeur te Wash ington zullen helpen bij de uitvoering van het repatriërings-program. Iede re Chinees of Amerikaan, die moei lijkheden ondervindt bij het verlaten van de respectievelijke landen, kan zich tot genoemde diplomaten wen den. Katholieke geestelijken. Dinsdag j.l. werd door Communis tisch China bekend gemaakt, dat twaalf Amerikanen waren vrijgela ten. De tien, van wie thans sprake is, zijn voor het merendeel geestelij ken en zakenlieden. Zij komen allen voor op de lijst van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, waarop veertig Amerikanen vermeld staan, die in Communistisch China gevangen zaten of werden vastgehou den. beschuldigd werd een .imperialist en vijand van het volk" te zijn, en de baptistische zendeling Levi Lo- vegren, die in 1951 wegens spionnage werd gearresteerd. De drie overige mannelijke geestelijken zijn katho liek. Zij hadden huisarrest. De vijf anderen zaten in de gevangenis. On der hen bevindt zich een burger piloot, die in 1950 met zijn vliegtuig in China is neergestort. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zei in Washington te menen, dat de bereikte overeenkomst alle Amerikaanse burgers in Communis tisch China zal toestaan naar hun land terug te keren, indien zij dit wensen, „het zij zij in de gevangenis zitten of zich elders bevinden". President Eisenhower zei, dat „wij allen God kunnen danken" voor het feit, dat meer Amerikanen Tot de tien behoren de voormalige volg van de overeenkomst naar huis rooms-katholieke rector van de uni- kunnèn terugkeren. Hij sprak de versiteit Foe Jen in Peking, die in hoop uit, dat nog meer Amerikanen 1951 werd gearresteerd en er van'spoedig zullen worden vrijgelaten. Ontslagen in Turkije Zaterdagavond is officieel bekend gemaakt, dat de Turkse minister van binnenlandse zaken, Namik Gedik, is afgetreden na de anti-Griekse onge regeldheden in de afgelopen dagen. De minister van defensie, Ethem Men- deres is benoemd tot waarnemend minister van binnenlandse zaken. Voorts is bekend gemaakt, dat de directeur voor veiligheidszaken te Istanbul eveneens is afgetreden en vervangen door de gouverneur van Beyogloe, een administratief district van Istanbul. Ethem Jetkiner, direc teur-generaal van het Turkse depar tement voor veiligheidszaken, heeft een nieuwe functie gekregen als gou verneur van Konja. Kemal Aygum, gouverneur van Ankara, is tot zijn op volger benoemd. Drie generaals zijn van hun post ontheven. Ethem Menderes is naar Izmir ver trokken. De bezoekers van de inter nationale jaarbeurs te Izmir is ver zocht naar huis terug te keren. In Izmir zijn tot dusver 60 personen in hechtenis genomen. Het Turkse parlement is voor Maandag in buitengewone vergade ring bijeengeroepen. £ita deed in ffieiytada een ópjcaakjeó&fee% hetteaen In West-Berlijn hebben ongeveer 20.000 ontheemden uit Oostduitse ge bieden een demonstratie gehouden, terwijl in Moskou besprekingen over de hereniging van Duitsland en het repatriëren van Duitsers uit de Sow- jet-Unie gehouden worden. Zondag was voor de ontheemden de tiende herdenkingsdag van het verdrijven van 18.000.000 Duitsers uit het Oosten. Het motto van de dag luidde „Vrijheid, recht en vrede". Er werd een monument onthuld met genoemd motto als opschrift. Vele vooraanstaande politici legden kransen. Jakob Kaiser, minister voor kwes ties betreffende geheel Duitsland, zeide onder meer, dat het Duitsland van Hitier veel leed over andere volken heeft gebracht. Het onrecht mocht echter niet steeds door onrecht en geweld niet met geweld vergol den worden. De woordvoerder van de ontheem- I y den, Alfred Gilles, zei, dat niet 9.626 „oorlogsmisdaligers" in de Sowjet- Unie worden vastgehouden, zoals premier Boelganin op de conferentie van Moskou had verklaard, doch dat de Sowjet-Unie nog meer dan 100.000 gevangenen tegenhield. De vooorzit- ter van het parlement van West- Berlyn, Willi Bandt, zei, dat de Duit sers zich nooit zullen neerleggen bij de verdeling van het land. Maarschalk Tito, het Joegoslavische staatshoofd, heeft in zijn witte paleis te Belgrado een sprookjesachtige receptie gegeven ter ere van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland, die op het ogenblik een statiebezoek aan zijn land brengen. Deze foto, gemaakt tijdens een galadiner in het witte paleis, toont van links naar rechts: koningin Frederika, president Tito, koning Paul en mevrouw Tito. IR. DORSEMAGEN f Hedenmorgen is op zijn villia in Berg en Dal bij Nijmegen plotseling overleden ir. J. M. A. Dorsemagen, sinds 23 jaar voorzitter van het da gelijks bestuur der Heiliige Land stichting. In het verleden heeft hij in samenwerking met de overdeden rec tor A Zuis zeer veel gedaan voor de voltooiing van verschillende werken op de H. Landstichting. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN In het Zuidoosten van het land aanvankelijk nog vrij veel be- wolking. Later overal flinke op- I klaringen en op de meeste plaat- sen droog weer. Matige, morgen langs de kust vrij krachtige Westelijke wind. Vannacht iets kouder, morgen ongeveer dezelf- de temperaturen als vandaag. 13 Sept. zon op 6.11. onder 19.04; maan op 2.41, onder 17.29. Het weer in Eurona STOCKHOLM regenbui 18 C. OSLO half bewolkt 19 KOPENHAGEN regen 21 AMSTERDAM geheel bewolkt LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA onbewolkt 18 onbewolkt 19 onbewolkt 23 mist 23 zwaar bewolkt 19 half bewolkt 24 nevel 20 nevel 17 half bewolkt 22 nevel 21 mist 21 mist 15 zwaar bewolkt 19 zwaar bewolkt 19 regen 25 licht bewolkt 23 onbewolkt 26 Korreltje De liefde voor het recht is bij de meeste mensen niets anders dan de vrees onrecht te zullen lijden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1