NIEUWE WEGEN DWARS DOOR DE BOLLENVELDEN De tijd bracht geld in het laatje en maakte verduistering mogelijk Cultuurgronden opgeofferd Het overlijden van Kardinaal De Jong Brand in Nw. Lekkerkerk VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Rimboe-tocht van koninklijk paar Koningin Juliana en prins Bernhard zullen tijdens hun bezoek aan Suri name een rimboetocht maken, die in de vroege ochtend begint en niet voor middernacht eindigt. Met een dieseltreintje rijdt het gezelschap eerst van Zanderij naar Kabel, waar men over de Surinamerivier stroom opwaarts zal varen langs bosneger dorpen. De riviertocht wordt gemaakt met kano's, die deels met een buiten boordmotor, deels met mankracht worden voortbewogen. Koningin en Prins krijgen een plaats in zoge naamde granmancorjalen, die op ri tuele wijze onder trombegeleiding worden voortbewogen. De tocht voert het gezelschap over een rivier, die met woest geweld haar weg zoekt tussen rotsblokken, die de gespierde bosnegers handig laverend weten te vermijden in wat voor iemand, die dit voor het eerst mee maakt, een spel met de dood lijkt. Dan weer is het een rivier, die schijnbaar roerloos ligt tussen de aan weerszijden oprijzende groene en sombere oerwoudwanden, die een onheilspellend stilzwijgen bewaren, dat plotseling verscheurd kan worden door de rauwe kreet van een pape gaai of het brullen van bamboe apen. Naar in Paramaribo verluidt, zou de Koningin zulk een oerwoud- tocht zeer op prys stellen. DR. L. V- d. MEERENDONK t Te Horst in Limburg is op 69-jarige leeftijd overleden dr. L. van den Meerendonk, voorzitter van de Na tionale Federatie van het Wit Gele Kruis. Dr. v. d. Meerendonk was een van de pioniers van de katholieke sociale gezondheidszorg zowel op provinciaal als nationaal gebied. On danks grote persoonlijke bescheiden heid kan de overledene de man van de grote initiatieven worden ge noemd. Zowel van kerkelijke als van we reldlijke zijde zijn de grote verdien sten van deze uitnemende arts en or ganisator erkend. Zo ontving hij on danks persoonlijke protesten de on derscheiding van ridder in de Orde van Oranje Nassau en van ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote. Houthandel in brand In de nadht van Woensdag op Don derdag is een geheel met hout ge vulde loods van 45 x 14 m. en een aangebouwde kantoorruimte van een timmerfabriek en houthandel te Doe- tinchem volledig in de as gelegd. De Doetinchemse brandweer, die het vuur met 16 stralen bestreed, kón voorkomen, dat andere gebouwen en een grote partij hout op het terrein werden aangetast. Een buiten de loos staande truck imet oplegger werd wel door het vuur vernield. De brandweren van Dóesburg en Wisch, die ter assistentie waren uit gerukt, behoefden gen diens te doen. De schade wordt op anderhalf a twee toh geschat; de oorzaak van de brand is niet bekend. AUTO VAN AMERIKAAN LEEGGEHAALD. Een Amerikaan, die gisteravond zijn auto had geparkeerd op het Tournooiveld te 's-Gravenhage, kwam voor een onaangename verrassing te staan bij zijn terugkomst. De wagen bleek namelijk geheel te zijn leegge roofd. Onder meer waren drie cos- tuums, eèn electrisch scheerappa- raat, een fototoestel en een filmap paraat, met een totale waarde van 5800,verdwenen. (Advertentie) Gister stond voor de Rotterdamse rechtbank terecht een 53-jarige post- agent uit Rotterdam, die gedurende zes jaar via een geraffineerd systeem girogelden aan de P.T.T. onttrokken heeft, hoewel er geen girohouders zijn, die door zijn manipulaties gedu peerd zijn geworden. De rekeninghouders moesten al leen wat langer op hun overschrij vingen wachten en hoewel vele men sen thans verklaren, dat dit hun al tijd een weinig vreemd voorgekomen was, bleek niemand op de gedachte gekomen te zijn een klacht bij de P.T.T. in te dienen. Inmiddels stopte de postagent het ene gat met het andere en naarmate de jaren zich aaneenregen, werd de wachttijd voor de rekeninghouders langer. Angst oorzaak? Verdachte vertelde gister, dat hij tot deze verduisteringen gekomen was doordat hij op zekere dag een te kort van 3.000,— ontdekte. Uit vrees verdacht te worden was hij toen het tekort met de steeds nieuw binnenkomende bedragen gaan dekken. Later, toen hij geld nodig had voor uitbreiding van zijn winkel, had hij 2100,uit de kas genomen. Ook dit was hij weer aan gaan zuiveren, zodat er, toen het uit kwam nog een totaal tekort van 3776.11 was. Verder bleek verdachte nog enkele centen verdiend te hebben door brief pakjes als postpakketten te ver zenden, en zodoende zegels uit te sparen. Dit geld zei hij gebruikt te hebben voor het dichten van de lek ken. BABY STIKT IN WIEG; MOEDER IN ARREST. Waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft een in gezetene van Huizen de hand gesla gen aan haar baby van 4 weken. Blijkens het communiqué dat de burgemeester ons Donderdagmiddag over deze trieste affaire verstrekte, heeft het politie-onderzoek bewezen, dat de vrouw het kind voorover in de wieg heeft gelegd, waardoor het na enige tijd is gestikt. De vrouw heeft een volledige be kentenis afgelegd en is onder arrest gesteld. Hoogwaardige bloembollencultuur- gronden in Noord- en Zuid-Holland zullen binnen enkele jaren worden opgeofferd aan moderne wegen, die noodzakelijk zijn geworden door het snel toenemende motorische verkeer. Dit blijkt uit het antwoord, dat de ministers van Landbouw, Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Zaken geven op vragen van het Tweede- Kamerlid mr. Th. M. J. de Graaf (KVP), waarbij zij er op wijzen hoe na de voltooiing van de Velsertun- nel in 1957 nieuwe Noord-Zuid-ver- bindingen nabij Haarlem noodzake lijk zijn. Binnenkort is al een voorstel te verwachten voor een nieuwe rijks weg ten Oosten van Haarlem en ten Westen van Haarlem is een weg ont worpen, welke ongeveer evenwijdig aan de kust tot Den Haag loopt. In Noord-Holland is van deze weg het meest Noordelijke gedeelte (Delft laan) al klaar, terwijl over de rest van het tracé nog geen beslissing is gevallen. In Zuid-Holland zijn op verschil lende plaatsen de werken reeds uit gevoerd, over de aansluiting met het Noordholland gedeelte is evenwel nog geen overeenstemming tussen de beide provincies bereikt. Hoewel het tracé dus nog niet de finitief is uitgestippeld, achten de ministers het onvermijdelijk dat hoogwaardige bloembollen-cultuur gronden zullen worden doorsneden. „Bij het vaststellen van het tracé zullen evenwel ook in ieder geval andere belangen, zoals die van land- schapsschoon en recreatie, worden getroffen, welke belangen tegen el kaar zullen moeten worden afgewo gen. Daar het hier provinciale we gen betreft, menen de bewindslieden, dat het in eerste instantie tot de taalt van de provincies behoort om in het planologisch overleg tot het afwegen van de verschillende daarbij betrok ken belangen en tot het vaststellen van het tracé te komen. „De provinciale besturen zijn er van op de hoogte, dat in het belang van het verkeer een spoedige uitvoe ring van de provinciale wegen op prijs wordt gesteld". Gisteravond omstreeks tien uur brak boven het Rijk van Nijmegen en ook boven de stad Nijmegen een kort, maar fel onweer los, vergezeld van hevige regen. De bliksem sloeg in de kapitale boerderij van de land bouwer G. Jansen op „Alverna" on der de gemeente Wijchen, langs de weg NijmegenGrave. De Wijchense brandweer was met een nieuwe tankwagen onmiddellijk ter plaatse. Ook de Nijmeegse brand, weer werd gealarmeerd. Het water moest gehaald worden uit een we tering, ongeveer 300 meter van de boerderij verwijderd. Men slaagde er in de brand te beperken tot een grote schuur, waarin ongeveer 20.000 kilo hooi en stro was opgeslagen. Deze schuur ging geheel verloren. Het woonhuis, dat 6 a 7 meter van de schuur af lag, kon behouden blijven. De schade loopt in de duizenden. De boerderij was verzekerd. Foutieve basis. De officier, die de man een uiterst misdadige opzet toekende, zei, dat dergelijke dingen zo geraffineerd zijn, dat ze alleen door een toeval uit kunnen komen. De eis was acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. De verdediger zei dat er al tekor ten in de postzegelkas waren, toen zijn cliënt zich nog aan het inwerken was in zijn nieuwe betrekking. Hij meende, dat verdachte slechts een slachtoffer van de omstandigheden was geworden. Uitspraak over veertien dagen. Bereken verlaging door in prijzen Advies van middenstand De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond (NRKM) heeft zijn leden dringend gevraagd de wijzi ging van de omzetbelasting, die op 1 September is ingegaan, ook inder daad in de prijzen door te bereke nen. De daaruit voortvloeiende prijs verlagingen moeten geheel „ten voordele van de consument" komen, aldus de bond. Er doen zich bij de her-prijziing echter enige moeilijkheden voor. In specties van belastingen blijken na melijk nog niet de nodige beschei den te kunnen leveren, waaruit voor de middenstanders kan blijken, wel ke artikelen precies voor de prijs verlaging in aanmerking komen. Het ■gaat hier om formulieren voor de teruggave van omzetbelasting op ■goederen, die vóór 1 Sept. werden ingekocht en om de lijsten voor her inventarisatie. De normale gang van zaken zou zijn, dat formulieren na aanvraag worden toegezonden. Het zal waarschijnlijk nog wel veertien dagen aanlopen voor deze zaak ge heel in orde is. Het beroep, dat de Katholieke Mid denstandsbond óp zijn leden doet, moet zó opgevat worden, dat Op de Nederlandse tomatenmarkt valt o.p het ogenblik een iets betere stemming waar te nemen, hoofdza kelijk voor de betere kwaliteiten. Er is de laatste dagen enige vraag voor uitvoer, waardoor de prijs tot 30 ct. per kg. voor beste kwaliteit plaatselijk kon oplopen. De mindere kwaliteiten zijn nog steeds slecht te plaatsen en de doordraai hiervan blijft nog aanzienlijk. Toch is de to tale aanvoer van de laatste dager ook iets minder geworden. Door het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit is "bepaald dat met in gang van heden tot en met 15 Sept. bij export van tomaten naar West Duitsland een minimumexportprijs zal gelden van 27 cent per kg. To maten die beneden deze prijs op de veilingen zijn gekocht, mogen niet naar West Duitsland worden uitge voerd. Met ingang' van Vrijdag 16 Sept. wordt de minimumprijs ge wij zigd in 20 cent-per kg. NOODWEER BOVEN DE VELUWE. Tijdens een kort onweer, dat gis termiddag omstreeks vijf uur boven de gemeente Apeldoorn woedde is de bliksem op vier plaatsen ingeslagen. De boerderij van K. Modderkolk ■aan de Dalenk te Loenen brandde tot de grond toe af. Daar er geen water voorhanden was moest de brandweer met een tankwagen uit Apeldoorn komen. Verzekering dekt ,-de schade. Een tweede blikesminslag vond plaats in een veeschuur van de land bouwer J. Verwayen aan de Klaren- ibeekseweg te Klarenbeek. Ook deze brandde geheel uit. Verder werden de boerderijen van A. Elsenbroek aan de Droefakkers en van J. Krayenbrink aan de Eer- beekseweg te Apeldoorn door het he melvuur getroffen. In de laatste gevallen was er geen grote schade. Lepe(l)-verduisteraar ontvlucht ziekenhuis Een 26-jarige loswerkman uit Meerten, die onlangs veroordeeld was tot 2 maanden gevangenisstraf we gens verduistering en deswege in de De begrafenis. De begrafenis van Z.Em. Kardinaal De Jong is vastgesteld op Dinsdag aanstaande. Om tien uur worden de Lauden gezongen in de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht, waarna mgr. dr. B. J. Alfrink, Apostolisch Administrator van het aartsbisdom Utrecht, de pon tificale H. Mis van Requiem zal ce lebreren. De Officiaal van het aarts bisdom, mgr. J. A. Geerdinck, zal de lijkrede uitspreken. Morgen is er gelegenheid tot offi cieel rouwbeklag aan de Maliebaan en wel voor geestelijken en religieu zen van 11 tot 12 uur, voor wereld lijke autoriteiten van 16.15 tot 16.45 uur, en voor vertegenwoordigers van nationale instellingen van 16.45 tot 17.15 uur. Voor de gelovigen wordt een nader tijdstip bepaald. Reeds zijn telegrammen van rouw beklag binnengekomen van Z. H. de Paus, H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard, van de Nederlandse regering, van mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, van het Curato rium der Tilburgse Leergangen en vele andere autoriteiten en verschil lende kloosterorden en -congregaties. De inhoud van't pauselijk telegram is als volgt: „De H. Vader, ten diep ste getroffen door het overlijden van Z. Em. Kardinaal De Jong, vergezelt de ziel van deze vrome herder naar God met vurige gebeden en schenkt Zijn vaderlij"^, apostolische zegen aan de geestelijken en alle gelovigen van het aartsbisdom. Kamerzitting verschoven. In verband met het overlijden van de kardinaal heeft de voorzitter van de Tweede Kamer de vergadering op Dinsdag 13 September uitgeschreven tegen 's middags drie uur in plaats van, zoals gebruikelijk één uur. De lustrumviering van de Algeme ne Katholieke Werkgeversvereniging, die was vastgesteld op 13 en 14 Sep tember a.s. wordt tot een nader be kend te maken datum uitgesteld. Na afloop van het normale televi sieprogramma, dat gisteravond door de N.C.R.V. werd verzorgd, heeft de K.R.O.-sectie van de N.T.S. in een ex tra programma aandacht besteed aan her overlijden van kardinaal dr. J. de Jong. Na een korte herdenkings rede werd een filmdocumentaire ver toond, waarin het leven en werk van de Kardinaal werd geschetst. De film eindigde met enige actuele opnamen, die gisteren waren gemaakt na het overlijden van de Kardinaal. K.R.O.-programma wijziging. I.v.m. het Overlijden van Z. Em. Kardinaal De Jong zijn op Vrijdag 9 Sept. en op Zaterdag 10 Sept. de vol gende wijzigingen in het K.R.O.-pro- gramma ingetreden. Vrijdag 9 Sept.: 20.40 uur—22.15 uur: in memöriam Kard. De Jong. 20.40 uur20.43 uur: gramofoon- muziek. 20.43 uur20.50 uur: toespraak van dr. Kortenihorst. 20.50 uur20.57: gramofoonmuziek. 20.57 uur22.15 uur: klankbeeld gewijd aan de overleden Kardinaal. 22.15 uur23.00 uur: concert door het Omroepkamerorkest, samenge steld door Tom Bouws (zie K.R.O.- gids-aankondiging van 21.00 uur). Zaterdag 10 Sept.: 9.55 uur10.40 uur: Requiemmis van Faure. 10.4012.00 uur: herhaling klank beeld van Vrijdagavond. Op Dinsdag 13 September te 10.00 uur zendt de K.R.O. de plechtige uit vaart uit in de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht. Bond zijn leden opwekt, om, ondanks gevangenis aan de Weteringschans moeilijkheden, die veroorzaakt worden d'oor het feit, dat men van andere zijde nog niet geheel met de uitvoeringsregeling gereed is, de wij' iziging van de omzetbelasting zc spoedig mogelijk aan de consument ten goede te laten komen. te Amsterdam vertoefde, slikte Zon dagavond een stuk van zijn lepel in en werd geheel volgens zijn ver wachting naar het Wilhelminagast- huis gebracht, waar de lepel verwij derd zou worden. Daar de politie verzuimd had een bewaking bij de man achter te laten, stond deze Woensdagavond van zijn bed op, kleedde zich aan en wan delde ongehinderd het ziekenhuis uit. De politie is nog aan het zoeken. Nieuw oceaanschip „Rotterdam" 40.000 ton De Holland-Amerika-lijn heeft van de regering toestemming verkregen tot het bouwen van een oceaanschip, dat in uitvoering overeenkomst zal vertonen met de N.-Amsterdam. Het schip, dat een inhoud zal krij gen van 40.000 ton, zal ruim hon derd millioen gulden kosten en de bouw is opgedragen aan de R'damse Droogdokmij. Met de kiellegging van dit schip, dat de naam „Rotterdam" zal krijgen, wordt zo spoedig moge lijk begonnen. Loods en woonark in vlammen Gisteravond half elf is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de materialenopslagplaats van de aannemersfirma De Jager te Kinderdijk (Nieuw Lekkerland), die weldra het gehele gebouw in lichter laaie zette. Het vuur sloeg over naar het langs de Lek staande riet en de daarin gelegen woonark van de veerman Vos. Mevrouw Vos en haar twee kinde ren, die in de ark sliepen, konden nog tijdig de ark verlaten. De gehele opslagplaats met mate rialen ging verloren en de ark kreeg veel schade, evenals het meubilair daarin. Aan het blussingswerk werkten verscheidene brandweren mee. Om streeks 12 uur was men de brand meester, maar de gehele nacht is men nog met nablussing bezig ge weest. De schade bedraagt ongeveer ƒ50.000; de opslagplaats was verze- bouw van 42.924 (v.j. 34.947) wonin- kerd. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER Na in diverse café's in totaal onge veer 13 glazen bier, vijf citroenjene ver en enige glazen kinawijn te heb ben gedronken was een 31-jarige koopman uit Leiden op 14 April j.l. op zijn bakfiets gestapt. In de Steen straat was hij aangehouden omdat hij zijn voertuig niet naar behoren kon besturen. In het laatste café had de eigenaar hem nog drie koppen koffie gratis gegeven, omdat ver dachte niet vertrouwd was zo op de bakfiets te gaan rijden. De caféhou der had hem nog aangeraden een taxi te nemen. De koopman "ontken de nu voor de Haagse Politierechter dat hij een bloedproef had gewei gerd. Hij was toen in de ellende ge weest, omdat hij vier weken gevan genisstraf moest uitzitten wegens diefstal. Nu zou hij een anti-drank- kuur hebben gehad en van de drank af zijn. „Je komt hier keer op keer", zei de officier van Justitie. „Dat moet nu eens uit zijn". De eis luidde 30 boete of 15 dagen, het vonnis 20,— boete of 7 dagen. KAPPERS GENOEG. Hét kapperloze dorp Terschuur bij iBarneveld, heeft, na het bekend wor den van het nijpende tekort aan Figaro's, tientallen kappers uit het ■gehele land op sollicitatiebezoek had. Het gemeentebestuur zoekt be drijfsruimte en zal uit de gegadigden een keus maken. IN AUGUSTUS MEER VERLOREN DAGEN DOOR STAKING. In Augustus jl. gingen door werk stakingen en uitsluitingen 'belangrijk meer arbeidsdagen verloren dan in Juli, n.l. 23.854 tegen 3091. In Aug. 1954 beliep het aantal verloren ge- igane arbeidsdagen 4934. In de afge lopen maand kramen in ons land 8 (v. m. 5, v. j. 9) arbeidsgeschillen voor, waarbij gemiddeld 13.637 (490, 1303) werknemers waren betrokken, aldus het C.B.S. JULI SLECHTE MAAND VOOR WONINGBOUW. In Juli jl. werden in ons land 5576 woningen voltooid, tegen 5602 in Juni en 6247 in Juli van het vorige jaar. Begonnen werd in Juli aan de ■bouw van 6789 (v.m. 7857, v.j. 4206) woningen. Aan het einde van de maand waren 74,202 (73.000, 67411) woningen in uitvoering, aldus het C.B.S. In de eerste zeven maanden van dit jaar werden in totaal 29.347 wo ningen voltooid, tegen 34.727 in de zelfde periode van 1954. Begonnen werd in genoemde periode aan de Wilt U iets weten? Vraag: Mijn loon is 63.— p. week terwijl mijn vrouw f 15.per week verdient. Ons gezin bestaat uit man, vrouw en drie kinderen. Hoeveel be lasting moet mijn vrouw betalen? Antwoord: Van het loon van uw vrouw is geen loonbelasting ver schuldigd. Maar omdat u beiden een dienstbetrekking vervult, valt de man in de inkomstenbelasting. Hier voor wordt 't jaarloon van de vrouw bij dat van de man gevoegd. Uw bei der loon bedraagt over 'n geheel jaar 4056.Na aftrek van 100.ver wervingskosten is volgens tarief groep III met drie kinderen 55. inkomstenbelasting verschuldigd. De reeds door de man betaalde loonbe lasting wordt hierop nog in minde ring gebracht. Opmerking: Met ingang van 1 Sep tember 1955 is het tarief verlaagd en wordt het bedrag van de verwer vingskosten van het loon verhoogd tot 200.als de inkomstenbelas ting uit dienstbetrekking ook van de zijde van de vrouw opkomen. Dit laatste geldt voor 't gehele jaar 1955. Vraag P. J. M. te L. Wij hebben jonge rozenbomen en jonge seringen bomen, wanneer kan men die het beste verpoten in het voor- of najaar? Antwoord: a) jonge rozen. De beste tijd is in het najaar, ongeveer half October; men kan hiermede doorgaan tot ongeveer half November. Bij vroeginvallende vorst eindigt planttijd natuurlijk eerder. Heeft men in het najaar geen tijd, dan moet men wachten tot MaartApril. Plot' selinge weersveranderingen, vorst, ijzel, sneeuw kunnen veel nadeel op leveren voor de pas geplante of ver plante struiken of bomen. b) seringen. Deze jonge boompjes kunt u in het najaar verplanten. Ruim uitgraven en met een flinke kluit aarde aan de wortels overbren gen. Oude stalmest vermengd met aarde toevoegen en flink water ge ven. Vraag mej. J. W. Kunt u mij het recept geven van a) boerenjongens, b) boerenmeisjes? Antwoord: a) 2% kg. grote rozij nen, 34 kg. suiker, 34 liter water, een stukje kaneel, 1 liter brandewijn en desgewenst 200 gr. amendelen. De ro zijnen wassen en goed laten uitlek ken. Het water aan de kook brengen, de suiker er in smelten, kaneel en rozijnen gieten. De gepelde amande- zacht laten worden. Ze dan in een goed schoongemaakte fles overdoen. De suiker-oplossing nog iets inko ken, geheel laten afkoelen en over de rozijnen gieten. De geeplde amande len toevoegen. Wanneer de massa ge heel koud geworden is, de brandewijn er door mengen en de fles lucht dicht afsluiten. b) 3Ü0 gram gedroogde abrikozen, 356 gram suiker, J4 liter water, ci troenschil, 1 liter brandewijn. De abrikozen met heet water wassen en 24 uur laten weken in 34 liter water. Het weekwater daarna aan de kook brengen, de suiker er in oplossen en vervolgens de geraspte citroenschil en de abrikozen toevoegen. De massa ongeveer 15 minuten zachtjes ver warmen. De vruchten uit het nat ne men en in de fles overdoen. Verder als boerenjongens behandelen. Vraag Schone slaapster. Welke matrassen zijn beter, die van schuim rubber of die van sehuimplastic? Wat zijn ongeveer de prijzen van een tweepersoons-matras? Antwoord: Matrassen van sehuim plastic kennen wij niet. Er zijn te genwoordig naast de kapokmatras sen in allerlei prijzen, matrassen met binnenvering en matrassen van schuimrubber. De binnenveringma. trassen zijn ook prima, maar zwaar der dan die van schuimrubber. Een goed tweepersoons-matras (ongeveer 10 cm. dik en zeer licht) komt op rond ƒ260. Vraag Piekel. Kunt u mij een recept geven om picalilly zelf te ver vaardigen. De grondstoffen en hoe veelheden? Antwoord: Picalilly of mixed pickels gemengd mosterzuur. Be nodigd (naar hoeveelheid): 50 augurkjes, 50 pareluitjes, kleine bloemkool, 25 jonge worteltjes. 25 hele jonge boontjes, 100 gram Engel se mosterdpoeder, 1 fl. wijnazijn, 20 gram zout, lepel cayennepeper, hoogstens 3 gram gemberpoeder. De mosterdpoeder aanmengen met koude azijn, daarna de overrige azijn hier aan toevoegen, deze massa vervolgens aan de kook brengen, onder voortdu rend roeren, tot een gebonden saus laten inkoken en dan alles laten af koelen. De groenten goed schoonma ken en in gelijke stukjes verdelen augurkjes en uitjes een paar uur la ten uitlekken, vervolgens zout en groenten door de saus roeren en in een pot of fles met wijde hals over doen. Vraag Th. L. Hoe kan ik het beste houtworm uit mijn slaapkamer ameublement krijgen? Ik heb het ook waargenomen in de w<ndbetimme- ring. Antwoord: Dus het zit reeds overal in. Wij raden u aandirect gebruik te maken vam DDT-stuifmiddelen en volhouden. Het nieuwe, in de handel gebrachte middel door een onzer in- dustriën moet ook zeer goed zijn. Uw drogist heeft het. Scheepsberichten ALDABI 8 nm te Refice. ALGENIB p. 9 Ouessant n. Gdynia. ALMDIJK 9 te Havanna. AMPENAN 8 van Port Said n. Genua. ARIADNE 9 te R'dam. BLOM- MERSDIJK p. 8 Finisterre n. R'dam. BOSCHFONTEIN 9 te Port Sudan. CIS- TULA 8 v. R'dam n. Stanlow. COTTICA 8 240 m. ZW Landsend n. Plymouth. DELFLAND 8 v. Las Palmas n. A'dam DUIVENDRECHT 9 te Philadelphia. HE- LCON 8 te R'dam. MAASDAM 8 v. New York n. Cobh. NOORDZEE 9 te R'dam. OUWERKERK 8 te R'dam. SIBAJAK 9 te R'dam. SLIEDRECHT 8 v. Eva Pe- ron n. Kaastad. STAD VLAARDINGEN 8 v. Kirkeness n. R'dam. TERO 8 v. St. Vincent n. Antwerpen. WIELDRECHT 9 te Amuaybay. WILLEM RUYS 9 te Napels. d

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6