Mevrouw Bouman moet getuige Manoch zachter behandelen GOLD FLAKE FiI tfr Tip Spoorwegen bezitten thans een eigen recherche S.E.R. betuigt instemming met de nieuwe regeling van arbeidsduur Auto raakte tijdens plezierrit te water: 3 jarig jongetje verdronken Man in kist liet gestnlen goed aan huis bezorgen Munitieduikers te Rijswijk Meijelse kermis ging gepaard met moordaanslag en roof VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COL'; "T TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Zaak-Jungschlaeger Op de zitting van het landgerecht te Djakarta in de zaak-Jungschlaeger heeft de verdedigster, mevr. Bouman Donderdag getuige Manoch nader on dervraagd over de twaalf keren, dat hij, naar hij zeide, heeft deelgenomen aan bevoorrading uit de lucht door vliegtuigen. Mevr. Bouman legde in dit verband een verklaring over van luitenant Van Ellekom, van wie Ma noch had verklaard, dat deze zou heb ben deelgenomen aan zulk een be voorrading in 1951. In deze verklaring staat onder meer, dat Van Ellekom in December 1950 naar Nederland was vertrokken, na dat hij twee maanden tevoren was gewond bij een ongeluk met een oef en vliegtuig. Voorts toonde mevr. Bouman Manoch foto's van andere personen, die volgens hem hadden deelgenomen aan de activiteit van de verzetsorganisatie Nigo, doch van wie hij niemand herkende. De, officier van justitie Sunario verzocht hierop mevr. Bouman, zich te onthouden van critische opmer kingen over getuige en zich tot de feiten te bepalen. De officier las vervolgens verkla ringen voor van zekere Sunega, die als spion was binnengedrongen in de Darul Islam-beweging en die o.m. in zijn verklaring zegt een vergadering te hebben bijgewoond, in het Prean- gerhotel in Bandung in 1950, waar Westerling, Kartosuwirjo, Sultan Ha- Gisterochtend heeft prins Bern- hard in zijn functie van lid van de Admiraliteitsraad een kort bezoek gebracht aan de Velsense tunnel bouw. Hij werd daarbij vergezeld door enige andere leden van deze raad, onder wie ir C. Staf, de minis ter van marine, staatssecretaris H. C. W. Moorman, de secretaris-generaal J. J. van Houten, de bevelhebber der zeestrijdkrachten, chef van de mari nestaf, vice-admiraal A. de Booy en vele andere hooggeplaatste marine- autoriteiten. mid en een aantal Nederlandse of ficieren een bespreking hielden. Daar bij was ook aanwezig een bekende Indonesische republikeinse figuur, wiens indentiteit de officier van jus titie niet wenste te onthullen. Deze vergadering had betrekking op po gingen aldus de verklaring om het wettig gezag omver te werpen. De niet met name genoemde Indone siër zou toen hebben voorgesteld, dat de subversieve organisatie diende te werken onder het mom van de Darul Islam. Dit bracht mr. Sunario tot de conclusie, dat de Nederlanders en be paalde Indonesische leiders wel de gelijk steun aan de Darul Islam ver leenden. Rechter Maengkom gaf evenwel als zijn mening te kennen, dat dit rap port geen verband houdt met de zaak Jungschlaeger. Morgen, Vrijdag, zal de volgende zitting worden gehouden. EMISSIE PHILIPS. Commissarissen en raad van be stuur van de N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken hebben besloten de vergadering van houders van prefe rente aandelen te houden op 17 Sep tember a.s. voor te stellen over te gaan tot uitgifte van 173.727.000 gewone aandelen aan de N.V. Ge meenschappelijk Bezit van Aandelen Philips Gloeilampenfabrieken, die op haar beurt voornemens is over te gaan tot een gelijke uitgifte van ge wone aandelen. De inschrijving zal, behoudens de vereiste goedkeuring, op 6 October a.s. worden opengesteld voor aandeelhouders en wel in dier voege, dat twee gewone aandelen respectievelijk zes preferente aande len N.V. Philips of N.V. Gemeen schappelijk Bezit recht geven op een gewoon aandeel tegen een koers van 100 procent. Het prospectus zal 19 September a.s. ter beschikking wor den gesteld. VERGIF DOODDE KNAAPJE De 5-jarige Gerrit de Man uit 's Gravendeel, die, omdat zijn ouders met vacantie waren, bij familie lo geerde, heeft Woensdagmiddag uit een fles gedronken, die een land- bouwvergif bevatte. Het kind werd onmiddellijk nadat men ontdekte wat het gedaan had, naar het ziekenhuis in Dordrecht gebracht, maar bij aan komst daar was het reeds overleden. Onafgebroken rusttijd van 36 uur De Sociaal Economische Raad heeft zijn instemming betuigd met het ver bod van nachtarbeid voor jeugdige personen en het voorschrijven van een nader omschreven dagelijkse rust voor jeugdigen en volwassenen. In het advies van de S.E.R., waar aan deze mededeling is ontleend, wordt verder gesproken over een uitbreiding van de dagelijkse rust voor sommige groepen van 10 tot 12 uur. Het lichaam acht het wenselijk dat de regeling in zake een maxi mum arbeidsduur van 10 uur per dag en 55 uur per week werkelijk heid wordt. De wekelijkse onafge- Balkon bezweek onder nieuwsgierigen Een jongetje van drie jaar is gis teren het slachtoffer geworden van een tragisch ongeval op de Soest- dijsekade te Den Haag. De driejarige Frank de Jongh maakte met^ een vierjarig meisje een plezierrit je in de auto, bestuurd door de 42-jarige H. B. Op de Soestdijksekade raakte B. een geparkeerde auto, waardoor hij de macht over het stuur kwijt raakte. Hij reed een fietser aan en kwam vervolgens in het water van de Soestdijksekade terecht. Enkele voorbijgangers, die het on geluk zagen gebeuren, begaven zich onmiddellijk te water om te trach ten de inzittenden van de bijna geheel onder de waterspiegel verdwenen auto te redden. De bestuurder en het vierjarige meisje wisten zich door een raampje te rédden, doch alle pogingen om het jongetje te bevrij den bleven vruchteloos. Eerst toen de brandweer een half uur later de auto met behulp van een kraanwa gen weer op straat had gezet, kon het stoffelijk overschot van het jon- igetje geborgen worden. De aange reden fietser moest in het zieken huis behandeld worden. „Ongezonde" nieuwsgierigheid. De belangstelling bij de reddings pogingen was in de zeer drukke buurt uiteraard zeer groot. Tallo zen verdrongen zich op de kade aan de overkant om zich niets van de verdere gebeurtenissen te laten ont gaan. Velen gingen daarbij op het achterbalkon van een woonschip staan, dat niet op een dergelijke be lasting berekend was en afknapte. Een tiental nieuwsgierigen kwam in het water terecht, doch kon even la ter weer ongedeerd op de wal ge holpen worden. GEELZUCHTEPIDEMIE IN BARNEVELD. In Barneveld heerst een geelzucht epidemie. Het aantal patiënten be draagt thans ongeveer 300, van wie de meesten schoolgaande kinderen. broken rusttijd dient 36 uur te be dragen. Uitzonderingen. Voor een aantal beroepen wordt een uitzondering gemaakt. Zo zullen buiten deze nieuwe regeling vallen: bedrijfsbrandweerlieden, opvarend personeel, handelsreizigers, slaapwa genconducteurs, vliegend personeel, acquisiteurs, artisten, colporteurs, reisleiders, verzekeringsinspecteurs, en -agenten. Verder zijn nog enkele uitzonde ringen mogelijk die verband houden met de aard van het bedrijf en het seizoen. De voorbereidingen van der gelijke uitzonderingen dient volgens de S.E.R. plaats te vinden in over leg van de arbeidsinspectie met de betrokken organisaties van werkge vers en -nemers. Negen auto's in kluwen over de weg Op de Arnhemseweg ter hoogte van de Smitteberg te Apeldoorn heb ben zich gistermorgen binnen enkele ogenblikken twee verkeersongeval len voorgedaan, die een zeer gecom pliceerd karakter hadden. Negen auto's die in militaire conlonne re den, vlogen op elkaar en vormden een welhaast onontwarbare kluwen. Hoewel het verscheidene uren duurden om de orde in de chaos te scheppen, deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Over de toedracht van de onge lukken het volgende: Uit de richting Arnhem naderden vier jeeps, die op een teken van een verkeersagent plotseling moesten stoppen. De voorste chauffeur die het gebaar van de agent zag, stopte onmiddellijk. De drie andere bestuur ders hadden hier kennelijk niet op gerekend en reden met een gewel dige klap op elkaar. Nog geen tien minuten later naderde een tweede colonne wagens, waarvan de voorste wagen slipte. De auto schoot vlak langs de gevel van een hotel en kwam toen dwars op de weg te staan. De drie volgende auto's scho ven met veel lawaai in en op elkaar. Een tankwagen die vlak achter de vier wagens reed, sloeg over de kop. Kleine cadeautjes onderhouden sterke vriendschapsbanden mm I mm lm III De eerste trek is een GOLD FLAKE waard! Iedere roker kan 't hiermee eens zijn. Naast dé bekende Gold Flake kunt U nu immers ook ge nieten van de nieuwe GOLD FLAKE filter tip. Van de eerste tot de laatste trek rookt U nóg milder "Natuurlek in cellophaan, dus steeds vers! Het uiterst fijne filter doet z'n werk goed. Nóg zachter - nóg fijner - nóg geuri ger komen de uit zonderlijke Gold Flake tabakken tot hun recht Diefstallen te veelvuldig en te geraffineerd Gouverneur van Suriname In verband met de vele diefstallen hebben de Nederlandse Spoorwegen personeel, dat hiervoor geschikt was, als spoorwegrechercheur aangesteld, om onder leiding van mr P. J. Arends als hoofd van de spoorwegrecherche diefstal tegen te gaan of op te spo ren. Nu is kortgeleden de spoorweg recherche door de Minister van Jus titie officieel erkend. Zij heeft thans alle politie-bevoegdheden op de spoorwegterreinen, zodat de spoor wegrecherche een zaak die zij in be handeling heeft genomen, zelfstan dig kan afhandelen, hoewel in vele gevallen een nauwe samenwerking met rijks- en gemeentepolitie bestaat Het belangrijke voordeel van een eigen politie-apparaat voor de Ned. Spoorwegen is, dat binnen het be drijf zelf één centraal punt is, waar alle meldingen op korte termijn bin nenkomen, en dat het gehele werk terrein kan worden overzien. Dit werkterrein is in vijf rayons ver deeld. Aan het hoofd van elk rayon staat een rayonchef, die geassisteerd wordt door één of meer adjudanten, brigadiers en opsporingsambtenaren. In totaal zijn er bij de spoorweg recherche, die onder de bekwame lei ding staat van de heer K. Chr. de Pous, gewezen waarnemend hoofd commissaris van politie, honderdtwin tig man werkzaam. „Duvel in doos". Eigenaardige diefstallen komen Ieder draagt de Zweedse bevolking een warm hart toe, vooral bij de gedachte aan de steun die het Nederlandse volk in de laatste wereldoorlog en bij de watersnoodramp in 1953 heeft mogen ondervinden. Op de grote beurs in Stockholm is Nederland met zijn producten sterk vertegenwoordigd en als een speciale geste aan het Zweedse volk wordt het fruit van de Nederlandse inzendingen, dat tijdens de beurs 3 a 4 maal vernieuwd moet worden, ter beschikking gesteld van de ziekenhuizen in Stockholm. Op de foto worden dé kisten met fruit van de wagen geladen en de heren H. M. Velders en S. J. de Reus hebben de heerlijke taak de kreupele patiëntjes van een ziekenhuis te verblijden met het kostelijke fruit. Explosief zwembad In het zwembad „de Put" te Rijs wijk hebben jongens de afgelopen weken geregeld staafjes buskruit, die daar blijkbaar door de Duitsers zijn achtergelaten, opgedoken; ook zijn enkele kleine granaten gevonden. Deze staafjes werden in een spe ciaal daartoe bestemd mandje gede poneerd en van tijd tot tijd door de hulpverleningsdienst uit Barneveld, ressorterend onder binnenlandse za ken, weggehaald. Omdat deze muni tie, als zij eenmaal boven water is georacht, gevaar kan opleveren, heeft de Rijswijkse politie nu een duik ver bod voor dit zwembad ingesteld. Na soms aan het licht. Zo werd een gro te kofferkist normaal per spoor naar een station verzonden. Toch was er iets abnormaals aan de kist of lie ver: in die kist. Er zat namelijk. een man in. Wanneer nu die kist in een loods stond, en de kust veilig was, klauterde die man eruit, nam het voorwerp van zijn gading uit de massa goederen weg en plaatste dit in de kist, waarna hij zelfs op slinkse wijze de loods verliet. Daarna onder ging dan de kist de behandeling die op de vrachtbrief was aangegeven en ontving de man het gestolen goed netjes thuis. Met kofferkisten heb ben ook anderen zich wel in de vin gers gesneden. Zo gebeurde het dat een der rechercheurs in Den Haag op een dag een grote kofferkist in de goederen loods van Den Haag H.S. zag staan, uit Amsterdam afkomstig. Op het plakbrief je was vermeld, dat de geadresseerde de kist zou afha len. De afhaler kwam inderdaad en liet de kist door twee kruiers van de goederenloods naar de bagage-afde ling overbrengen. Daar bood hij de kist opnieuw ter vervoer aan, als ex- ipresgoed naar Amsterdam. Kist en eigenaar kwamen inderdaad in Amsterdam terecht maar op een an der adres dan de eigenaar bedoeld had J. van Tilburg, lid van de Rotter damse gemeenteraad en lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, die benoemd is tot Gouverneur van Suriname als opvolger van Mr. J. Klaasesz. Caféhouder ernstig gewond Terugkerend van de kermis te Meyel, waarop hij Dinsdagavond met zijn vrouw had vertoefd, is een café houder te Panningen Woensdagmor gen in zijn woning opgewacht door een 26-jarige plaatsgenoot, die hem met een hamer verscheidene slagen op het hoofd toebracht. De caféhou der zonk met enkele gaten in het hoofd en met een zware hersenschud ding; ineen, waarna de dader zich uit de voeten maakte. de sluiting van het badseizoen zal de hulpverleningsdienst het bad sys tematisch afzoeken, o.a. met electro- magneten. Zolang de munitie op de bodem van het zwembad ligt, kan zij geen kwaad, zo deelde genoemde dienst ons mee. Enkele uren later werd hij door de rijkspolitie van zijn bed gelicht en in verzekerde bewaring gesteld. Aan gezien de dader een verhouding on derhield met de vrouw van de café houder en er ernstige verdenkingen ontstonden van medeplichtigheid, werd ook de vrouw gearresteerd. Na een eerste medische behande ling ter plaatse is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar men Woensdagavond het levens gevaar geweken achtte. Op dezelfde kermisavond is na een gezamenlijk bezoek aan de Meyelse kermis een inwoner van Roggel door een kermisganger uit Helden-Gras- hoek en een bewoner van het woon wagenkamp Buggenum op een land weg gelokt, waar hij werd neergesla gen en beroofd. Het enige waarde volle dat men buit kon maken was een polshorloge; ook deze daders zijn gearresteerd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5