Parijs optimistisch over oplossing voor Marokko Adenauer hartelijk verwelkomd door premier Boelganin en Molotof Rampzalige brand dreigde kerk van St. Servaas te verwoesten Verwoestingen over opper vlakte van 25*000 km2 to VREEMDE TALEN Tikguaphone „Een haven!," riepen Katwijkers tegen leden van parlement Kerk te Oegstgeest werd één dag ziekenhal VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, is Donderdag op het vliegveld Wnoekowo, dertig kilo meter van Moskou, aangekomen voor zijn besprekingen met de Russische leiders. De bondskanselier maakte de reis in een „Superconstellation" van de „Lufthansa", die ongeveer vijf uur tevoren van het vliegveld Wahn bij Bonn was opgestegen. Enige tijd eerder was een andere „Supercon stellation", geland, welke de West- Duitse minister van buitenlandse za ken, dr Heinrich von Brentano, naar de Sowjet-Unie bracht. De twee vliegtuigen, die dezelfde avond nog naar West-Duits land zouden terugkeren, waren de eerste Westduitse vliegtuigen, die sinds de oorlog in Rusland landden en boven dien de eerste -„Superconstellations", die de Russen in hun land zagen. De toestellen werden bestuurd door Amerikaanse piloten, die door de „Trans-world-airlines" aan de Luft hansa zijn „uitgeleend". Zij werden bijgestaan door Russische navigators en telegrafisten, die hiervoor naar West-Duitsland waren gekomen. Verwelkoming De bondskanselier werd verwel komd door de Sow jet-premier, maar schalk Nikolai Boelganin, en minis ter van buitenlandse zaken Molotof. Een erewacht van het garnizoen van Moskou presenteerde het geweer en een kapel speelde de volksliede ren van de gasten en de gastheren. Tevoren had minister Molotof zijn collega Von Brentano begroet. Het gewone luchtverkeer van de Russische maatschappij „Aeroflot" was enige uren tevoren gestaakt en het vliegveld was geheel afgezet. Na dat de twee regeringsleiders de ere wacht hadden geïnspecteerd, hield Adenauer een korte toespraak, die evenwel voor de buitenlandse jour nalisten, die door Sowjet-militairen op een afstand werden gehouden on verstaanbaar was. Toen Westduitse correspondenten schreeuwden, dat zij hem niet hadden kunnen verstaan en ook geen foto's hadden kunnen ma ken, wenkte de bondskanselier zijn gastheer en hij begaf zich met hem naar de journalisten, wie hij mee deelde een goede reis en goed weer te hebben gehad. „Dit is een goed teken voor goede onderhandelingen in Moskou", zo meende dr Adenauer. Hierop stapte de bondskanselier en minister Von Brentano in hun grote „Mercedes Benz", die de vorige dag met een speciale trein naar Moskou was gebracht. Zij begaven zich onmiddellijk naar het luxueuze „Sowjetska ja-hotel", dat geheel ter beschikking van de Westduitse dele gatie staat. Weinig diplomaten. Op het vliegveld was o.m. Ook de plaatsvervangende minister van bui tenlandse zaken Wladimir Semjonof aanwezig, die indertijd Russische ho ge commissaris in Oöst-Duitsland is geweest. Van de zijde van het corps diplomatique waren slechts de am bassadeurs van de .V.S., Engeland en Frankrijk, alsmede de Zweedse am- bafsadeur als deken van het -corps present. Hoewel normaal alle diplo maten een buitenlandse regerings leider komen begroeten, had men dit deze keer achterwege gelaten om een ontmoeting tussen de Westduitse po litici en de Oostduitse ambassadeur te vermijden. Van de Westduitse delegatie ma ken o.a. de voornaamste medewer kers van Adenauer op het gebied der buitenlandse politiek, zoals de ver tegenwoordiger bij de V.N., Felix von Eckhardt, prof. Walter Hallstein en de afgevaardigde bij de N.A.V.O., Heihert von Blankenhorn, deel uit. Het parlement is vertegenwoordigd door dr Kurt Georg Kiesinger, de voorzitter van de commissie van bui tenlandse zaken uit de bondsdag, diens plaatsvervanger prof. Carlo Schmidt van de socialistische oppo sitie en Karl Arnold, de voorz. van tlo c« mmissie van bnter.landse za ken van de bondsraai, De minder belangrijke leden van de delegatie, onder wie detectives, waren reeds een dag eerder met een speciale trein in de Russische hoofd stad aangekomen. Deze uit twaalf rijtuigen bestaande trein blijft voor de duur van de besprekingen waarschijnlijk ongeveer een week in Moskou staan. Hij bevat slaap- en eetwaigens, terwijl er ook een wa gen uitgerust is met telexapparaten voor de verbinding met Bonn. leden van de Westduitse regeringsvoorlich tingsdienst zullen de 82 Duitse jour nalisten, die naar Moskou zijn geko men, op de hoogte houden van het verloop der besprekingen. Volgens het Westduitse persbu reau DPA heeft Adenauer in de openingsvergadering de nadruk ge legd op Duitslands hereniging en de vrijlating van Duitsers, die zich nog in Russische handen bevinden. Hij zeide evenwel uitdrukkelijk, dat een oplossing van deze twee kwesties met een vereiste was voor normali sering van de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie. GEEN GEHEIME MICROFOONS Een Westduitse regeringswoord voerder heeft Donderdag in Bonn be richten uit buitenlaildse bron, dat de leden van de Westduitse delegatie verborgen microfoons hadden ont dekt in het Moskouse Sowjetskaja- hotel absoluut onwaar genoemd. ADENAUER LEGT, BEZOEKEN AF. Vanmorgen heeft dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanse lier, beleefdheidsbezoeken gebracht aan de Russische premier, maarschalk Boelganin, en aan de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Molo tof. Daarna zijn in het Spiridonowka- paleis, een gebouw van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, de eerste officiële besprekingen tus sen de Sowjet-Unie en West-Duits land begonnen. Verbannen sultan wil meewerken Een oplossing van het Marokkaan se vraagstuk is in zicht". Dit hebben woordvoerders van de Franse rege ring gisteren meegedeeld. Zij ver klaarden dat er binnen korte tijd een bekendmaking dienaangaande zal volgen. De officiële woordvoerders wilden niet nauwkeurig op het wanneer van deze bekendmaking ingaan. Maandag aanstaande, 12 September, is de dag, die premier Faure zelf heeft bepaald als de laatste dag voor de oplossing van het vraagstuk, toen hij vorige maand met de Marokkaanse nationa listen begon te onderhandelen. De twaalfde September is ook de dag, waarop de Marokkaanse nationalis ten een algemene staking zullen be ginnen, indien de huidige sultan Mo hammed Ben Moulay Arafa dan nog steeds op de troon zit. Het nieuwe Franse optimisme viel samen met het vertrek van nationa listische afgevaardigden van Mada gascar, waar zij overleg gepleegd hebben met de voormalige nationa listische sultan, Mohammed Ben Joes- sef. Twee afgezanten van de Franse regering, generaal Catroux en Henri Yrissoe zijn nog steeds op Madagas car. PROBLEMEN. Voor de Franse premier Faure worden de moeilijkheden intussen in gewikkelder. Kon hij er tot nu toe Overstromingen in India en Pakistan Honderden mensen uit Thatta, een stad in het Zuiden van de provincie Sind, niet ver van Karatsji, hebben hun toevlucht gezocht op een heuvel Zij zijn geheel van de buitenwereld afgesneden en worden bevoorraad met behulp van vliegtuigen. De over stroming in Sind, veroorzaakt door het breken der dijken van de Indus, wordt nog verergerd door zware re genval. Gemotoriseerde boten van de marine helpen bij het reddings werk. Ten Noorden van Hyderabad is men er in geslaagd een dijkbreuk van ongeveer 100 meter te dichten. In Lahore, de hoofdstad van Pend- jaag, zijn vele hulzen ten gevolge van de zware regenval beschadigd. De regen houdt aan en men ver wacht, dat nog meer schade wordt aangericht. De overstromingen in Voor-Indië (India en Pakistan) hebben verwoes tingen aangericht over een opper vlakte van 25.000 vierkante kilome ter. 45.000.000 personen zijn er door getroffen. In steden aan de Oostkust van In dia zijn postduiven aangekomen met boodschappen, waarin dringend wordt aangedrongen op hulpverle ning aan afgesneden en hongerende inwoners van de Indische staat Oris- sa. Zy werden op last van het be stuur van de staat losgelaten in een wanhopige poging om hulp te doen verlenen aan overstromingsslachtof fers in ontoegankelijke gebieden, waarvan de meesten vijf dagen lang geen voedsel hebben gehad. Een „Dakota" van de Indische Luchtmacht is onmiddellijk na het ontvangen der boodschappen opge stegen om de zich aan boomtoppen vastklemmende en op de daken sa- mengroepende getroffenen van le vensmiddelen te voorzien. Triest overzicht. Hyderabad. Pakistaanse troepen, vliegtuigen en marinevaartuigen zijn in het Zuidelijke gedeelte van de provincie Sind bezig met het weg voeren van duizenden daklozen; Breuken in de dijken van de rivier de Indus zijn door militairen gedicht, die voorts dorpelingen uit boomtop pen en van daken redden. Militaire vliegtuigen wierpen voorraden af. Karatsji. In een te Karatsji uitge geven officiële verklaring wordt ge zegd, dat 15.000 inwoners van de Pa kistaanse staat Khaipoer dakloos zijn geworden. In 200 dorpen werden de huizen beschadigd. Lahore. In het gebied van Lahore (Pakistan) blijft het stortregenen. In zeven uur tijds viel 17 centimeter regen en men verwacht, dat de re gens nog zullen aanhouden, waar door de reeds ernstige overstromin gen nog grotere omvang zullen krij gen. Nieuw Delhi. Per vliegtuig worden van uit Nieuw Delhi uit Amerika en Europa ontvangen medicijnen naar de overstroomde Indische gebieden gebracht, om het uitbreken van cho lera en pokken tegen te gaan. In Oost-Pakistan hebben zich in gebieden, waar het water terugloopt, reeds gevallen van deze twee ge vreesde ziekten voorgedaan. Cuttack, India. In een school in het gebied van Cuttack, in India was een aantal kinderen door de overstro ming, na een dijkbreuk, van de ri vier de Mahanadi, afgesneden. Na vier dagen konden zij gered worden om te vernemen dat hun ouders allen, na het overstromen of weg slaan hunner huizen op de lijst van vermisten staan. Gevreesd wordt, dat vele van deze ouders om het le ven zijn gekomen. zij het dan ook niet al te stellig op rekenen, dat een meerderheid in het parlement bereid was hem te steunen, daarin komt nu wijziging. Om te beginnen weigert de rechter vleugel van zijn eigen coalitie-meer derheid met zijn plan voor Marokko mee te gaan. Verder heeft een groep onafhankelijke republikeinen, die tot nu toe ook voor Faure stemden, hem gezegd, dat zij ten sterkste gekant is tegen het overbrengen van de ver bannen sultan Ben Joessef van Ma dagascar naar Frankrijk. Mochten deze leden Faure inderdaad de voet dwars zetten, dan zou het van weinig nut zijn als generaal Catroux met de verbannen Marokkaanse vorst tot overeenstemming zou komen. Er moet nu eenmaal overeenstem ming zijn tussen Faure (en zijn mi nisters), de regerende sultan en zijn pasja's, de Istiqlal en de verbannen sultan. De verbannen sultan, Sidi Moham med Ben Joessef, heeft zich intussen bereid verklaard de pogingen van de Franse regering om de rust in Ma rokko te herstellen, te steunen. De voormalige vorst zou op ver scheidene punten van het compromis plan van premier Faure voor een grotere mate van zelfbestuur in het protectoraat zijn ingegaan. De beide afgezanten van de Franse regering in Madagascar zouden vol gens welingelichte kringen een opti mistisch rapport aan het Franse ka binet hebben gezonden over de on derhandelingen met de sultan. Tunesiër verkócht- giftig vlees De eigenaar van een kameel, die nabij de Tunesische plaats Sidi Bou Zid door een cobra werd gebeten, slachtte het dier om zijn lijden te verkorten. Hierop verkocht hij het vlees aan de bewoners van een na burig Arabisch tentendorp. 260 Per sonen vertoonden al spoedig ernstige vergiftigingsverschijnselen en het merendeel van hen moest in een zie kenhuis van Sidi Bou Zid worden opgenomen. Een meisje van zeven jaar is reeds overleden. per gramoloon Het la een onbetwistbaar feit, dat een langdurig verblijf in het betrokken vreemde land de beste metbode is om een vreemde taal te leren spreken en verstaan. Daar dit voor weinigen is weggelegd, heeft men andere methoden ontwikkeld. Eén hiervan is de Lingua- phone-methode. Teneinde dit systeem meer bekendheid te geven bevindt zich van 12 t/m 30 Sept. op de Apofthekersdijk te Leiden een demonstratiewagen, waarin belang stellenden over de Linguaphone-cur- sussen worden ingelicht. Het nieuwe seminarie in Leidschendam Het ontwerpen van de plannen voor de bouw van een nieuwe seminarie te Leidschendam heeft de Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, op gedragen aan de centrale bouwin- spectie voor het bisdom Haarlem, in samenwerking met het architecten bureau ThunissenVan Kranendonk te Den Haag. De bedoeling is een paviljoen-bouw te stichten, waarvan eerst één pavil joen, leergelegenheid en huisvesting, gebiedend aan 110 studenten, ver wezenlijkt zal worden. De uitwerking der gedetailleerde plannen zal nog wel enige tijd vor deren. Waarschijnlijk zal in eerste aanlag nog geen kapel worden ge bouwd, doch de refter welke op een veel grotere capaciteit dan voor 100 leerlingen zal zijn berekend zal aanvankelijk in tweeën worden (gescheiden, waarvan één gedeelte dan dienst zal doen als kapel. Angstige spanning te Maastricht Hedenmorgen half tien werd een zware brand ontdekt in dt beroem de St. Servaaskerk te Maastricht, waar de hoofdtoren enkele ogenblik ken later een vlammende toorts ge leek, hetgeen mede veroorzaakt werd door de stijgers, die rond deze toren aangebracht waren voor her stelwerkzaamheden en die het uit slaande uur dankbaar voedsel ver schaften. De Maastrichter brandweer, die on middellijk met groot materiaal uit rukte, constateerde, dat zij dringend assistentie van enkele grote brand weren nodig zou hebben om de kerk voor algehele verwoesting te spa- „Een haven, een eigen haven", dat riep de menigte, toen gisteravond een twintigtal leden van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal, die op uitnodiging van de Ne derlandse Stichting voor de Visserij een rondreis langs de Nederlandse visserij-problemen maakt, te Kat wijk arriveerden. „Waar is Mansholt", riep men. „Wij willen een haven". De wens naar de uitvoering van dit project, dat minstens 9 millioen gulden moet kosten, leeft zeer sterk onder de Katwijkse bevolking, die voor een groot deel vissersbevol king is. Het Katwijkse vissersbedrijf zucht onder de moeilijkheden van drie tot zesduizend gulden per logger per jaar aan onrendabele kosten, omdat men te IJmuiden in het vangstsei zoen de thuishaven vindt. Kost kapitalen. En men moet immers de vangsten per auto naar de eigen afslag in Kat wijk brengen en bovendien kost de reis van de loggers van Katwijk naar Umuiden langs 29 bruggen kapitalen. Men noemt dit het „Wonder van Kat wijk", omdat ondanks deze verliezen en tal van persoonlijke inconveniën- ten de haringvisserij zich toch nog staande houdt. Het zijn echter niet alleen deze moeilijkheden, die Kat wijk en visserij beheersen. Van ouds her heeft deze gemeente een groot aantal visserlieden en zeevaarders Opgebracht. De visserij te Katwijk bloeit ondanks alle moeilijkheden. Twee belangrijke pijlers steunen deze visserij, n.l. de verwerkingsin* dustrie die een der grootste en be langrijkste van ons land is gewor den en de visserijs-chook Deze school, sedert 1860 gegroeid en gebloeid, heeft thans zo'n grote toeloop in het ultra moderne gebouw dat men het aantal leerlingen zo nu en dan moet afremmen, Indien Katwijk echter geen haven krijgt, dan bestaat het gevaar, dat de bevolking langzaam maar zeker naar andere centra zal afvloeien en dat dit visserij dorp ver strooid zal raken over andere ge meenten. Daarmee zal naar men [vreest ook een einde aan deze zee visserij gekomen zijn. Het is name lijk reeds gebleken, dat dat deel van de beroepsbevolking, dat uit de ge meente weggetroken is, zich in alle opzichten van de zee afwendt. Zelfs al zou de aanleg, zo redeneert men, van een haven te Katwijk niet geheel en al economisch te verant woorden zijn, althans in guldens niet te verantwoordten zijn,er zijn andere maatstaven die deze belang rijke kwesie niet in guldens uit te tellen maken. Onontbeerlijk. Dit was hetgeen tijdens het diner op de boetzolder van de visserij- school door vertegenwoordigers van de rederijverenigdng „De Vuurbaak" en van de vereniging van schippers- eigenaars betoogd werd. Indien Kat wijk geen haven krijgt, dan gaat dit vissersbedrijf waarsohijnlijk in een betrekkelijk klein aantal jaren teloor en daarmee zal ook een stuk volks welvaart en bovendien een der be langrijke bronnen van de koopvaar dij bemanningen verdwenen zijn. De IJmuidense haven is volkomen on toereikend voor de Katwijkse vis serij en ook voor de afzet van de vangsten. Katwijk blijft bij de afwij zing van de overheid van een eigen haven te ver la-ij gen echter niet stil zitten. Men wenst een haven, die voor de moderne schepen geschikt is en omdat het frapper toujours in de practijk nog altijd blijkt uitste kend te voldoen heeft men opnieuw een rapport over deze havenproble- imen laten samenstellen. Dit rapport is tot stand gekomen onder de super visie van de voorzitter van de Rot terdamse Kamer van Koophandel de heer K. P. van der Mandele, de di recteur van het nationaal planbureau de heer Z. IJ. van der Meer en het lid van de Tweede Kamer drs. V. W. Nederhorst. Dit rapport komt een dezer dagen ter perse. Volgens verklaringen van reders en scheepseigenaars van de Katwijk se vloot is dit rapport zeer zakelijk en objectief wetenschappelijk. Het komt in vijftien conclusies tot de slotsom, dat in nationaal econo misch opzicht tot behoud van de Kat weker welvaart in al haar geledin gen de aanleg van een vissershaven geschikt voor moderne schepen, strikt noodzakelijk is. INSTITUUT AMSTERDAM (Advertentie), Mgr J. Buis celebreerde plechtig lof Toen de ruim 70 zieken, die gis teren in de parochiekerk van Kerk- werve bijeen waren ter gelegenheid van de jaarlijkse ziekendag en op het einde van deze dag de traditio nele bioemenruiker ontvingen, van de kleine in 't wit geklede bruidjes, waren zij zichtbaar ontroerd, door deze attentie; maar tevens waren zij innerlijk blij en gelukkig, omdat zij deze hele dag met zijn plechtige Hoogmis, zegeningen en processie hadden mogen meemaken. En zij hadden dit alles intens en volledig mee-beleefd, zij waren er geheel in opgegaan, en zij waren dankbaar, buitengewoon dankbaar voor al het geen hen deze dag aan geestelijk goed was geschonken. Ziekenwagens, Roode Kruis-auto's en particuliere wagens reden al vroeg in de morgen af en aan om alle deelnemende patiënten van huis te halen en naar het prachtig versierde Godshuis te brengen. De banken in het middensohip van het kerkgebouw hadden plaats ge maakt v%or een aantal bedden en ruststoelen die keurig gereed ston den om deelnemers en deelneemsters te ontvangen. Door een schare hulp vaardige verpleegsters onder leiding van zuster Servatia werden zij hier met alle zorgen omringd. Toen alle patiënten aanwezig waren begon de plechtige Hoogmis, gecelebreerd door prof. dr. Jac. Nouwens, M.S.C., uit Stein, met assistentie van kap. van Balgooy als diaken en kap. F. M. v. dr Zon als subbdiaken. Het parochiale zangkoor voerde ofider leiding van de heer J. van Schaik de kerkelijke gezangen uit. Mgr. J. Buis. Na de Hoogmis zorgde een staf van dames en verpleegsters voor de in wendige mens. Daarna te één uur de wendige mens. Daarna te één uur volgde de handoplegging. Na een uurtje rusten volgde te drie uur een plechtig lof, dat gecelebreerd werd door mgr. J. Buis, Apost. Vi caris van Jesselton, met assistentie van prof. J. v. d. Gaaf en een pater der Kruisheren. Pastoor Looyaard had in 't cos- tuum van erekanunnik van Lourdes op het priesterkoor plaats genomen. De predikatie werd gehouden door kap. J. van Adrichem uit Leiden, die tot tekst had gekozen: „Ik heb U uitverkoren om vrucht te dragen". Wie zal in staat zijn de gevoelens van dankbaarheid te beschrijven die bij het sluiten van de ziekendag le ven in aller harten, aldus de predi kant. Stellig maakt u vele dagen mede, dat u mistroostig zijt, vandaag echter beleeft u grote vreugde, Voorbeeld van Christus. Wanneer ge over enige uren weer thuis zijt zult ge meer beseffen dat uw lijden dient voor de mensheid en daardoor lichter wordt. Christus zelf heeft het voorbeeld gegeven. Immers Christus heeft door Zijn lijden en dood het mensdom moeten verlossen. Vervolgens schetste de predikant het lijden van Christus in de hof van Olijven tijdens „Zijn kruisweg". Houdt Zijn voorbeeld voor ogen in dagen van neerslachtigheid en bid tot Maria, dat Christus u allen door haar voorspraak mag zegenen. Daarna volgde de plechtige pro cessie met het Allerheiligste (gedra gen door mgr. Buis) en kreeg iedere zieke persoonlijk de zegen met het H. Sacrament, terwijl pastoor Looy aard met alle aanwezigen smeekbe den en aanroepingen bad. En toen na deze schone plechtig heid de bruidjes aan alle zieken een ruiker bloemen kwamen aanbieden en pastoor Looyaard hen allen een medaille uitreikte konden velen hun spontaan opwellende tranen niet be dwingenuiting van hun grote dankbaarheid. Zo kwam er weer een einde aan deze ziekendag en werden allen vlot naar hun bestemming gebracht. Het comité en „stille werkers" to gen direct weer aan de arbeid om het Godshuis in korte tijd wederom zijn gewoon aanzien te geven. ren en telefonisch werden de brand weren van Aken en Heerlen om bij stand gevraagd. Inmiddels begjon de Maatriohter brandweer zelf de strijd tegen het vuur, die vooral in het begin met izeer pover resultaat gevoerd werd. Torenspits ingestort. De grote hoogte van de toren maakte het voor de brandweerlieden tzeer moeilijk de vuurhaard, die zich hoogstwaarschijnlijk in de hoofdto ren heeft bevonden, aan te tasten en is na een half uur stortte de to renspits in, waarvan de brokstukken dwars door het hoofd dak van de kerk in het gebouiw zelf terecht kwa men. Het hoofddak was op dat moment ,al zwaar geteisterd door andere brok stukken, die tijdens het eerste half uur van de brand daarop terecht ge komen waren. Hedenmorgen om half elf was de brandweer uit Aken, die met speciale iblussinigsrniddelen onderweg was, nog niet in Maastricht gearriveerd en vanuit verscheidene delen van de 6tad is de ramp, die zich over dit bouwwerk, waaraan dr. P. Guypers in 1880 nog restauratiewerkzaamhe den verricht heeft, voltrekt, duide lijk zichtbaar, waardoor grote groe pen mensen op de been kwamen. In de morgenuren waren de kerk, de sacristie en de schatkamers ont ruimd, zodat het carillon, dat om streeks 11 uur omlaag stortte, geen schade aan meubilair e.d. kon aan richten. H. Mis onderbroken. Toen omstreeks vijf voor tien de «torenspits van de brandende toren naar omlaag viel, dwars door het dak van het middenschip, drong de stalen spits, welke versierd was met de Duitse adelaar, ook door het kerkgewelf heen, en sleurde daar een zeer grote koperen kaarsenluch- ter mee, vernielde een gedeelte van een van de pilaren in de kerk en kwam toen in stukken op de kerk vloer terecht. Enkele minuten tevoren was de kerk, waar een Mis werd opgedra gen voor leerlingen van het meisjes lyceum, ontruimd. Om kwart voor elf zijn de brand weren van Heerlen en Aken gearri veerd, de eerste met een spuitwagen ien een gereeds chappenwa gen; deze mam de bijzondere taak op zich, de druk van het water zo hoog moge lijk Op te voeren, terwijl de Akense brandweer met ladderwagens de (brandhaard aan de zijde van het Vrijthof aantastte. Omstreeks elf uur was men het ernstigste deel van de brand mees ter. De resten van de steigers, die om de torensplit hadden gestaan, stortte naar beneden, maar met vele stralen van de drie brandweren werd het vuur in deze resten op het dak Op het terrein van de brand waren natuurlijk duizenden Maastrichtena ren van alle kanten samengestroomd en men heeft met angst het verloop van de brand aangezien. Enkele igroepen katholieken onder de me nigte belangstellenden hebben geza menlijk nog gebeden voor het behoud van het monumentale kerkgebouw- Op het terrein van de brand gaven -vele autoriteiten blijk van hun be langstelling. St. Servaasklok behouden. De grote zorg van de brandweer gold het behoud van de tweede ver dieping van de toren, waar de grote «Sint Servaasklok, het zeS ton we gende gevaarte, dat in de volksmond bekend staat als „graammeer" (grootmoeder). Deze klok en het ca rillon, dat in deze tweede omgang van de toren beveiligd is met een betonnen vloer er onder, schijnen behouden te zijn. Uiteraard is de schade, aan de kerk aangericht, groot en de toren welke door dr. Cuyper in 1880 werd gebouwd ter vervanging van een Barokke toren uit de helft van de 16e eeuw, kan als verloren beschouwd worden. Wat de oorzaak van de brand be treft dient het volgende opgemerkt te worden: Men was in de torep be- izig met herstelwerkzaamheden. De restauratie van het houtwerk, dat voor een gedeelte vergaan was, poc- te eindelijk en men was nu bezig met de lei-dak-bedekking. Waarschijn lijk is er een onvoorzichtigheid be gaan bij het gebruiken van vuur, waardoor de brand ontstaan is. Leidenaar deed lelijke val Hond sprong voor zijn moioi De motorrijder M. Meijer, wonen de te Leiden en werkzaam bij de Kamer van Koophandel aldaar, kwam Donderdagmiddag omstreeks 1 uur in de Raadhuisstraat, ter hoog te van de Betonfabriek fa'. J. van Dij ijk Jr., te Alphen aan den Rijn met zijn motor zeer ernstig te val len, doordat een loslopende hond plotseling voor zijn wielen kwam. De heer Meijer liep een ernstige schedel'basisfractuur op. Dr. A. J. Zwartendijk, die de eerste bijstand verleende, achtte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden (noodzakelijk.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2