$e£aia6e0oti/Ymw Na hst overlijden van Kardinaal dr. J. de Jong Conflict tussen 2 Nato-partners DUITSERS Bloemen voor verjaardag prijken op sterfbed Staakt Griekenland samen werking met Turkije? ifV y Veiligheidsraad wil bij grenzen van Gaza een Niemandsland m VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., 12.15 p. mnd., 16.40 p. kwart. Franco p. p. 16.80. - Advertenties: 15 ct p/m.m. Telefoontjes 1.50 46ste JAARGANG No. 13597 in Moskou*) Vorstelijke deelneming Dezelfde aronskelken en witte le liën, die Zaterdag zouden hebben ge diend ter opluistering van het drie voudig jubileum van onze overleden Kardinaal, sieren thans de chapelle ardente in het huis „met de blauwe ruitjes" aan de Zuidsingel in Amers foort. Drie met zwarte tule omfloerste zilveren kandelabers aan weerszijden van het praalbed opgesteld, werpen hun zacht schijnsel op het gelaat van de overleden kerkvorst, die zon der enige doodstrijd is ontslapen. Twee zusters bidden voortdurend bij het stoffelijk overschot, dat ligt opgebaard in een rode toog, versierd met de rode sjerp met kwasten en de rochet, de kleine cappa. Op het hoofd rust de „Soli Deo" en de rode bonnet. Onder het borstkruis liggen de handen gevouwen. De rode bis schopsring steekt fel af tegen de KLAP VOOR DE NATO ¥>E kwetsbaarheid van het westelij- ke defensiesysteem in het uitge strekte Middellandse Zeegebied treedt de laatste weken wel heel pijnlijk op de voorgrond. Voor een werkelijke veiligheid is de beheersing van het Middellandse Zeebekken en „een vaste voet" in Afrika onontbeerlijk. Aan deze voorwaarden wordt mo menteel lelijk geknabbeld. Noord- Afrika staat op het punt zich van de westelijke wereld los te maken en dat wordt een zware slag, die in kracht overeenkomt met de ontrui ming van de Suezkanaal-zóne door de Engelsen. In de Soedan heerst grote onrust en daar komt nog het weinig opwekkende bericht bij, dat Egypte te kennen heeft gegeven zeer graag Russische wapens te zullen ac cepteren. Overal gist het en of er nog niet genoeg moeilijkheden waren, heeft nu ook de kwestie Cyprus zich ontla den in een stormachtig conflict tus sen de Nato-partners Griekenland en Turkije. Wij schreven reeds, dat de beheer sing van het Middellandse Zeebekken een voorwaarde is voor de veilig heid in dat gebied. Om die toestand te bereiken is de medewerking no dig van Italië, Griekenland en Tur kije. Het was daarom een zeer ge lukkige omstandigheid, toen Turkije en Griekenland indertijd tot de Nato toetraden en bereid waren tot on derlinge samenwerking. Met één con flict dreigt deze samenwerking plot seling te veranderen in vijandschap. De Griekse en Turkse militairen, die elkaar bij de laatste Nato-oefeningen met attenties overlaadden, dulden elkanders aanwezigheid niet meer in de Nato-manoeuvres. En boven dit conflict hangt dan nog de vraag: Zal ook Cyprus als basis voor het Westen verloren gaan? Wij kunnen slechts hopen, dat het Grieks-Turkse conflict nog bijgelegd kan worden door een snel optreden van de Navo-raad. Als dit niet het geval is, zullen in het oostelijk deel van de Middellandse Zee oude veten naai* boven komen en dat zou wel eens een doodsteek kunnen zijn voor de veiligheid in dit toch al zo kwets bare gebied. zwarte rozenkrans, die rond de wit te vingers is gestrengeld. Aan het voeteneinde prijkt de purperen kar- dinaadshoed. Op een fluwelen kussen zijn de versierselen bij de verschillende on derscheidingen gespeld: die van of ficier in de Orde van Oranje Nassau, het grootkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw en van de ere- en devotie-baljuw in de Souvereine Orde van Malta. De familieleden van de Kardinaal hebben het overlijdensbericht via de radio moeten vernemen, daar de te lefoonverbinding niet op tijd tot stand kon worden gebracht. Pastoor De Jong uit Sloten (Friesland) een broer van de Kardinaal heeft giste ren reeds een bezoek gebracht, even nadat de Utrechtse edelsmid Leo Brom in opdracht van het aartsbis dom een dodenmasker van de Kar dinaal had vervaardigd. De inmiddels tot apostolisch admi nistrator benoemde mgr. Alfrink heeft in de loop van de middag aan het sterfbed vertoefd te zamen met de vicaris generaal mgr. Th. Huur- deman, en deken G. Smit van Amers foort. Zoals gemeld waren des morgens reeds mgr Giobbe en mgr dr Jan Olav Smit op condoléarce bezoek ge weest. De eerste krans aan het strefbed is afkomstig van Prinses Wilhelmina. Haar privé-secretaresse, mej. Gel- dens, heeft deze krans neergelegd in de chapelle ardente. Hedenavond om zeven uur ver trekt de lijkstoet per auto met het stoffelijk overschot vanaf de Zuid singel in Amersfoort naar het aarts bisschoppelijk- paleis in Utrecht. In deze stoet rijden mee mgr Alfrink, mgr Huurdeman, de leden van het bisschoppelijke regelingscomité o.l.v. mgr Wigerink, deken van Utrecht, deken Smit van Amersfoort, de al gemeen overste van O. L. Vrouw, moeder Theophila, en de zusters, die de Kardinaal hebben verpleegd, zus ter Anastasio, zuster Celestine, als mede zuster Barthelomeo, die secre taresse van Zijne Eminentie was. Het stoffelijk overschot wordt niet gekist maar vervoerd op een bran card. Het gemeentebestuur van Amersfoort is uitgenodigd de stoet te begeleiden tot even buiten de stad bij het pensionaat St. Louis. Langs de stadsroute, die stapsvoets zal wor den gereden, zullén de katholieke schooljeugd en vele leden van ka tholieke organisaties staan opgesteld. Tot het einde van 1953 had de Kar dinaal in de kapel van het huis de H. Mis gelezen. Toen zijn lichamelij ke toestand dit niet meer mogelijk maakte, heeft de H. Vader hem toe gestaan zittend de H. Mis te celebre ren, maar ook dit putte hem nog te veel uit, zodat hij op zijn kamer een altaarsteen heeft laten plaatsen. Van de toestemming van de H. Vader in meer rustende houding het Misoffer op te dragen, heeft de overleden pre laat nimmer gebruik kunnen maken, omdat hij van dat ogenblik af (Fe bruari 1954) zijn ziekbed niet meer heeft kunnen verlaten. Vaak reden de zusters hem naar het balcon naar de achterkant van het huis, waar vele Amersfoorters hem van verre een stille groet brach ten. Maar meestal lag hij op zijn bed kranten te lezen of te luisteren naar de radio. Ook vermaakte hij zich graag met te kijken naar zijn lieve lingskanarie. Dan zagen de Amers foorters van verre de felle lamp bo ven het bed. Sedert vorig jaar be schikte de kardinaal over een tele- Het stoffelijk overschot van Z. Emi nentie Kardinaal dr Jan de Jong, opgebaard in de sterfkamer te Amersfoort. reotiepe antwoord: „zo hetzelfde". De warmte van de laatste maanden heeft geen goede invloed gehad op de lichamelijke toestand van de Kar- dinaaL Bovendien verkeerde hij ge durende zijn leven altijd in spanning wanneer er iets ging gebeuren, waar bij hijzelf betrokken zou zijn. Zo heeft ook de nadering van zijn ver jaardag de Kardinaal geen goed ge daan. Na enige dagen van lichte inzin king voelde de Kardinaal zich op de dag voor zijn overlijden weer uitste kend. De Kardinaal heeft nooit gewild, dat er bij hem gewaakt werd. Zuster Anastasio, die gistermorgen iets eer der dan anders op de slaapkamer van de Kardinaal verscheen, heeft als eerste de dood kunnen constate ren, die slechts een half uur voor haar komst, om vijf uur, moet zijn ingetreden. Over de doodsoorzaak heeft de be handelende geneesheer dr Deelen niets officieels medegedeeld. Aangenomen wordt, dat de nog onverwachte dood het gevolg is ge weest van een voortschrijdende ver lamming, die het hart niet meer heeft kunnen doorstaan. De kerkelijke voorschriften staan toe dat aan het ziekbed van de Kar dinaal een H. Mis wordt opgedragen. De laatste maanden werd dit op ker kelijke feestdagen gedaan door rec tor Hoegen. Iedere dag ontving de Kardinaal de H. Communie. Heden morgen heeft de deken van Amers foort, mgr Smit, een H. Mis opgedra gen in de chapelle aj-dente en om half acht mgr W. van de Hengel uit Amersfoort. Om acht uur heeft de officiaal van het aartsbisdom, mgr Geerdinck, een H. Mis opgedragen, visietoestel. Wanneer dr Hoegen rec-1 eveneens in de chapelle ardente voor tor van het huis, vroeg hoe Zijn I ^e zielrust van de KardinaaL Eminentie het maakte, was het ste- 1 Vervolg pag. 2, 2e blad. De Veiligheidsraad heeft gisteren in New York met algemene stemmen een Westelijk voorstel goedgekeurd, waarin wordt aangedrongen op het instellen van een niemandsland met een breedte van een kilometer langs de grens bij Gaza. Indien Israël en Egypte het plan aannemen, zullen er ook versperrin gen, zoals prikkeldraad worden op gericht. Deze maatregelen waren voorge steld door gen.-majoor Burns, het hoofd van de bestandscommissie der Ver. Naties. Ze waren door Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk in een resolutie overgenomen. Even voor de stemming hebben vertegenwoordigers van Israël en Egypte te verstaan gegeven, dat zij gereed zijn de onderhandelingen met Burns te hervatten over maatregelen om verdere botsingen te voorkomen. Ds Israëlische ambassadeur Ebba Eban verklaarde, dat zijn regering bereid is, samen te werken aan be vestiging van het bevel het vuren te slaken en daarover nieuwe bespre kingen te voeren. De Egyptische ambassadeur Omar Loutfi zei dat Egypte bereid is de aanbevelingen van generaal Burns in overweging te nemen. De laatste spreker was de Sovjet afgevaardigde' Sobolew, die zijn vol ledige steun gaf aan de Westelijke resolutie. Eerst had een schermutseling plaats gehad tussen de afgevaardigden van de Sovjet-Unie en nationalistisch China. De Russische afgevaardigde protesteerde tegen de aanwezigheid van dr. Tsiang, van nationalistisch China, die deze maand voorzitter is. Volgens Rusland zou communistisch China de wettige vertegenwoordiger van China moeten zijn in de raad. Stephen Stephanopoelos, de Griekse minister van buitenlandse zaken, heeft Donderdag op een persconferentie te Londen medegedeeld, dat Grie kenland het recht van zelfbeschikking voor het volk van Cyprus „na een redelijke periode van zelfbestuur" heeft geëist. Hij vroeg zich af, waarom Engeland de bevolking van Cyprus dit recht op zelfbeschikking zou ont zeggen. „Het voorwendsel is: Strategische redenen. Doch militaire bases zijn slechts krachtig en veilig wanneer de bevolking meewerkt aan de defensie. De militaire ervaring van de Navo heeft dit aangetoond", aldus de Griekse minister. Stephanopoelos heeft aan het hoofd gestaan van de Griekse delegatie naar de driemogendhedenconferentie over Cyprus, die Woensdag is opgeschort. Uit Athene wordt gemeld, dat volgens, door het ministerie van buiten landse zaken in Istanbul in de nacht van de ongeregeldheden 29 Griekse kerken in brand zijn gestoken. De abt van de theologische school van Chalki, wordt vermist sinds de menigte een aanval op zijn school deed. De bureaux en de persen van de Griekse couranten zijn vernield en er komen geen Griekse bladen uit. Hik Met Bil, secretaris van de beweging „Cyprus is Turks", is met 96 leden van de organisatie gearresteerd. Ernstige toestand Op een bijz. besloten vergadering van de Raad van de Navo, die giste ren, Donderdag, is gehouden, heeft de Turkse vertegenwoordiger namens zijn regering de verzekering gegeven, dat een herhaling van de „betreu renswaardige anti-Griekse demon straties in Turkije" voorkomen zal worden. De vergadering werd bij eengeroepen door de secretaris-gene raal, lord Ismay, die als voorzitter optrad. In kringen van het opperbe vel van de Navo verluidt, dat uit in lichtingen van het Navo-hoofdkwar- tier in Izmir is gebleken, dat het hoofdkwartier normaal functionneert. Het opperbevel slaat de toestand in Izmir nauwlettend gade. Uitgaansverbod. De militaire bevelhebber van Istan bul heeft Donderdag een uitgaans verbod afgekondigd van elf uur des avonds tot vijf uur 's ochtends. De bevelhebber, luitenant-generaal Nu- retting Aknoz, verbood ook alle ver gaderingen, behalve godsdienstige bijeenkomsten en examens van scho len. De voorzitter van de Bond van Griekse Reders heeft alle kapiteins van Griekse passagiers- en vraoht- schepen opdracht gegeven, voorlopig geen Turkse havens te doen, aldus is Donderdag vernomen. Het 6.790 ton metende Turkse pas sagiersschip Ordu, dat Donderdag in Piraeus werd verwacht, heeft naar verluidt een andere bestemming ge kozen, evenals het passagiersschip Ankara. ERNSTIGE DREIGING. Uiteraard is deze uitbarsting tus sen twee Navo-landen zeer betreu renswaardig. De dreiging, dat Grie kenland zijn politiek van samenwer king met Turkije zal herzien, blijkt uit verschillende besluiten van de Griekse regering. Wegens de aanwe zigheid van Turkse strijdkrachten zal het Griekse leger niet deelnemen aan de Nato-manoeuvres op 22 Septem ber. Evenmin zal de Griekse vloot deelnemen aan de Navo-oefening, die volgende week in de Middellandse Zee begint. Tenslotte zal Griekenland de kinderverlamming in de verenigde staten. Volgens de Amerikaanse openbare gezondheidsdienst heeft de kinder verlammingsepidemie in de Verenig de Staten haar hoogtepunt overschre den. In de week eindigend op 3 Sep tember werden 2.033 gevallen gere gistreerd (in dezelfde periode van het vorige jaar 2.010). In de week voor afgaande aan de eerder genoemde werden 2.289 gevallen geregistreerd'. Hetgeen 256 meer is. DUITSLAND EN ZWITSERLAND BIDDEN VOOR WELSLAGEN VAN BESPREKINGEN IN MOSKOU. Vijf en dertig katholieke mannen, afkomstig uit het aartsdiocees Frei burg, zijn gisteravond in Saohseln (Zw.) bij het Allerheiligste hun dag en nachtwaken begonnen voor het welslagen van de besprekingen van bondskanselier Adenauer ini Moskou. De kapel in Sachseln, waar het gebed onafgebroken tot Dinsdagmorgen wordt voortgezet, staat op de plaats, waar nu bijna 500 jaar geleden de Zwitserse heilige Nikolaus von Fluee al biddend en offerend de vrede voor zijn vaderland verwierf. In talrijke kerken in Duitsland wordt eveneens i.v.m. de besprekin gen van bondskanselier Adenauer in Moskou voor de vrede gebeden. Priesters bidden dagelijks onder de H. Mis het gebed voor de vrede, in Mannheim, Karlsruhe, Konstanz en Pfulendorf wordt het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld; de gelovi gen in Limburg zijn opgeroepen tot het bidden van de rozenkrans en vele kloosterorden wijden hun gebed aan de wereldvrede. ook de conventie boycotten van het Internationale Monetaire Fonds van de Wereldbank. COMMUNISTISCH VOORSTEL. De Cyprische communistische par tij heeft voorgesteld „na het misluk ken der Londense besprekingen" een verenigd politiek front te vormen, dat een gemeenschappelijke campag ne zou moeten voeren voor: Onver wijlde, onvoorwaardelijke toeken ning van zelfbestuur aan Cyprus, het niet toestaan van militaire bases aan buitenlandse mogendheden en het verwerpen van elke Brits voorstel voor het afkondigen van een grond wet op Cyprus. In het verleden zijn dergelijke voorstellen der communisten door aartsbisschop Makarios verworpen. O y s> V (Advertentie). HOE wordt weer De weersverwachting medege- deeld door het K.N.M.I. in De j Bilt, geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: IETS KOELER. Wisselend bewolkt met plaat- selijk enkele buien. Iets koeler. Overwegend matige wind tus- j sen Zuidwest en West. 10 Sept. zon op 6.06, onder 19.11; maan op onder 15.50. Het weer in Europa weer gistefen STOCKHOLM onbewolkt 26 C. OSLO regen 21 KOPENHAGEN half bewolkt 25 AMSTERDAM zwaar bew. 21 LONDEN licht bewolkt 24 LUXEMBURG zwaar bew. 21 PARIJS zwaar bewolkt 23 BORDEAUX half bewolkt 26 GRENOBLE zwaar bew. 27 NICE zwaar bewolkt 26 GENEVE zwaar bewolkt 24 ZURICH mist 24 LOCARNO zwaar bewolkt 21 BERLIJN mist 26 FRANKFORT zwaar bew. 23 MüNCHEN nevel 23 WENEN onbewolkt 26 INNSBRUCK regen 25 ROME regen 29 AJACCIO half bew. 29 MALLORCA zwaar bew. 29 Korreltje Niet wat we beleven is ons lot, maar hoe we het dragen. Adenauer vertrok gisteren naar Moskou Na langdurige voorbereidingen, waarbij niets aan het toeval is overgelaten, is de Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, Donderdag per vliegtuig uit Bonn vertrokken om gevolg te geven aan de Russische uit nodiging voor een bezoek aan Moskou. Deze telefoto toont van rechts naar links op de trap van het vliegtuig wuivend kort voor het vertrek, dr. Aden auer, dr. Kiesinger, lid van de C.D.U. in het parlement te Bonn en prof Carlo Schmidt, lid van de S.P.D. in het parlement. Beide heren zullen de kanselier vergezellen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1