Mislukte conferentie over brengt nieuwe haard van Cyprus onrust Turken en Grieken raken slaags Groeiend verzet tegen politiek van Franse regering in Marokko Bondskanselier Adenauer naar Moskou vertrokken Dienstplicht in Oostenrijk Reddingsacties in India en Pakistan Peron niet op 't matje DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Een nieuwe haard van onrust is ontstaan door het verloop van de confe rentie tussen Engeland, Turkije en Griekenland. Van Britse zijde wordt toegegeven, dat de onderhandelingen zijn mislukt. De Britse minister van buitenlandse zaken MaclVlillan heeft ter conferentie verklaard dat het hem speet, dat geen overeenstemming tussen de drie staten over de toekomstige status van Cyprus kon worden bereikt. „Laten wij, rekening houdende met de zeer grote strategische belangen, die samenhangen met het vraagstuk- Cyprus, althans overeenkomen te verklaren dat wij het niet eens konden worden", zeide hij. Van Britse zijde wordt voorts medegedeeld, dat de Griekse delegatie vond dat de Engelse voorstellen, om de Cyprioten zelf bestuur te verlenen, niet ver genoeg gingen. De Turken waren van mening dat geen zelfbestuur diende te worden verleend, voor dat overeenstemming was bereikt over de internationale status van het eiland. MacMillan, die voorzitter was, heeft aan het einde van de zitting van Woensdagochtend voorgesteld om, daar hij nog geen definitieve en volledige antwoorden van de Griekse en Turkse regeringen had ontvangen, het vraagstuk-Cyprus verder langs diplomatieke weg te behandelen en de conferentie te Londen als opgeschort te beschouwen. Groot-Brittannië heeft Griekenland aange boden op Cyprus een volksvertegenwoordiging te doen kiezen, hetgeen zou betekenen, dat een dergelijk parlement een Griekse meerderheid zou hebben. Gruenther, N avo -opperbev elhebb e r •in Europa, en lord Ismay, de secreta ris-generaal van de Navo, waarin geprotesteerd wordt tegen de onlus ten in Turkije. Een woordvoerder van het Griekse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde Woens dag, dat de Griekse regering het Weer 'n kwestie voor de V.N. Van conferentiezijde wordt nog vernomen dat minister MiacMillan niets heeft gezegd, dat zou kunnen worden uitgelegd als een hinderpaal voor toekomstige besprekingen over het toekennen van het recht tot zelf- beschiking aan de Cyprioten. Hij zinspeelde op de mogelijkheid van heropening der besprekingen, nadat op Cyprus zelfbestuur zou zijn inge voerd. De Britse minister van koloniën Hopkinson heeft 28 Juli 1954 ver klaard dat de Cyprioten nimmer kon den verwachten, dat hun het recht tot zelfbeschikking zou worden ver leend. Dit standpunt heeft MacMil lan in geen enkel stadium der Lon- dense besprekingen ingenomen. Reactie in Griekenland. Uit Athene wordt gemeld, dat men zich Woensdagavond in Griekse rege ringskringen uiterst gereserveerd be toonde met het geven van commen taar op het opschorten der Grieks- Britse besprekingen over de status van Cyprus. De Griekse vice-premier Kannel- leopoelos zeide dat een uiteinde lijke beslissing over de Britse voor etellen zal worden genomen, wan neer de Griekse minister van buiten landse zaken Stephanopoelos verslag zal hebben uitgebracht over het ver loop der Londense besprekingen. De Britse zaakgelastigde te Athe ne, Anthony Lambert, heeft Kanel- lopoelos een afschrift overhandigd der voorstellen. Minister Stephanopoelos zal het ka binet verslag uitbrengen over het te Londen verhandelde en hij zal de Britse voorstellen met de leiders van alle Griekse parlementaire fracties bespreken. Staat van beleg. De Turksce premier, Adnan Men- deres, heeft volgens de in Athene ontvangen berichten bij aankomst te Istanbul uit Ankara, onmiddellijk de staat van beleg afgekondigd en •alle samenscholingen op straat ver boden. Verdere berichten gewagen van schendingen van drie Griekse ker ken in Istanbul en van de theologi sche school te Ghali. Een kerk in de deftige wijk The- rapia zou men dn de lucht hebben laten vliegen. Alle Griekse winkels dn Pera de voornaamste zakenwijk, zouden zijn geplunderd. De Griekse vice-premier Kanello- poelos heeft de Griekse ambassa deur in Washington gelast, de aan dacht van de Amerikaanse regering te vestigen op de ernst van de toe stand, die door de houding van En geland en Turkije t.a.v. Cyprus was ontstaan. Hij heeft verder de Turk se zaakgelastigde in Athene ontbo den en een scherp protest ingediend naar aanleiding van de anti-Griekse betogingen in Istanbul en Izmir. Verhindering demonstraties. De Griekse regering heeft Woens dag de sluiting van theaters, biosco pen en renbanen gelast als onderdeel van maatregelen om anti-Turkse de monstraties te verhinderen. Naar Thracie in Noord-Griekenland, waar veel Turken wonen, zijn legereenhe den gezonden om de orde te handha- Turkse communiqué over de ongere geldheden onvoldoende acht In Athene is voorts officieel bekend gemaakt, dat geen Griekse afgevaar digden zullen deelnemen aan de conventie van het internationale mo netaire fonds en de wereldbank, die op 12 September in Istanbul begint. Voorzorgsmaatregelen op Cyprus. Het Britse bestuur heeft op Cy prus de reeds gedurende de Londen se besprekingen genomen voorzorgs maatregelen, om wanordelijkheden te voorkomen, verscherpt, nu de con ferentie is opgeschort. Voor politieke kringen op Cyprus was dit opschorten geen verrassing, en de gemiddelde burger maakt er zich evenmin druk over als over de besprekingen zelf. De permanente Griekse afgevaar digde bij de Verenigde Naties, Ghis- tian Palamas, heeft te New York ver klaard dat het de schuld van Tur kije is, dat te Londen geen overeen stemming kon worden bereikt. De volgende fase van het „Spel om Cyprus" zal zich waarschijnlijk te New York afspelen, wanner de al gemene vergadering der Verenigde Naties aldaar op twintig dezer bij een komt. De Griekse delegatie heeft reeds verzocht, dat het toekennen van het recht tot zelfbeschikking aan de in woners van Cyprus een van de agen dapunten der Algemene Vergadering zal worden. Een aantal leden van de Franse nationale vergadering, die 135 con servatieve afgevaardigden vertegen woordigen, hebben Woensdag op een bijeenkomst in Parijs ernstige critiek geleverd op het beleid van de rege- ring-Faure ten aanzien van Marok ko. Roger Duchet, minister' van we deropbouw, en secretaris van de coördinatiecommissie van drie der voornaamste conservatieve groepen in de nationale vergadering, drong op deze vergadering aan op het oefenen van geduld, doch de afge vaardigden besloten Vrijdag opnieuw te vergaderen om een motie te be spreken, welke min of meer tegen de „nieuwe koers" van de regering ten aanzien van Marokko gericht zal zijn. De Gaullistische fractie is Woensdag ook bijeen geweest. Zij nam een motie aan waarin critiek op het Marokkaanse program van de regering werd geoefend. In Marokkaanse nationalistische kringen in Parijs heerst ook ontevre denheid ten aanzien van het beleid van Faure. De leiders van de partij voor democratische onafhankelijk heid voor Marokko zijn Woensdag avond door Faure ontvangen, doch zij wilden na de besprekingen geen commentaar leveren. Franse waar nemers hadden echter de indruk ge kregen, dat de zaken niet zo goed gaan. Voor de bespreking met Faure verklaarde een der delegatieleden tegenover Reuter: „De onderhande lingen zijn op de voornaamste pun ten vastgelopen". Optimisme en pessimisme. De mening der waarnemers over de juiste stand van zaken bij de Frans-Marokkaanse onderhandelin gen is verdeeld. Optimisten zien in de diverse besprekingen het uitoefe nen van druk zoals dat gewoonlijk gebeurt voor. onderhandelingen een hoogtepunt bereiken. Pessimisten achten echter tekenen aanwezig, die wijzen op een groeiend verzet tegen de regeringspolitiek inzake Marokko en zij voorspellen, dat de regering- Faure begin October ten val zal worden gebracht als onderdeel van een campagne om de huidige poging om te komen tot zelfbestuur voor Marokko te torpederen. Faure heeft Woensdag ook een de legatie vah afgevaardigden van ge matigde partijen in de Franse na tionale vergadering ontvangen. Blij kens een wooordvoerder heeft deze delegatie verklaard, dat in Algerije het Franse gezag absoluut gehand haafd moet blijven en dat ex-sultan Ben Joessef niet op de Marokkaanse troon dient terug te keren. Verbazing. Later op de avond gaven de leiders der partij voor democratische onaf hankelijkheid van Marokko een com munique uit waarin werd verklaard, dat zij in hun gesprek met Faure uit drukking hadden gegeven aan hun verbazing, dat de bepaalde punten waarop met de Franse onderhande laars overeenstemming was bereikt, bij de verdere besprekingen steeds weer ter sprake worden gebracht". Donderdag zullen zij opnieuw met Faure besprekingen voeren. Het ver trek van de delegatie der partij naar Madagascar voor besprekingen met ex-sultan Ben Joessef is uitgesteld, aldus de bekendmaking. DOODVONISSEN IN ALGERIJE. Een militair gerechtshof te Con- stantine heeft Woensdag 23 Algerij nen ter dood veroordeeld, van wie 16 bij verstek, wegens een aanval op Chentsjela in November j.l. Twee Franse soldaten werden ge dood en twee politie-agenten ge wond, toen groepen opstandelingen verscheidene punten in de stad aan vielen. Het Hof veroordeelde vier opstan delingen tot levenslange dwangar beid en acht tot dwangarbeid voor uiteenlopende duur wegens hun aan deel in de aanval. Sir Anthony Eden is waarschijnlijk de eerste premier ter wereld geworden die een vlucht maakte met een straalbommenwerper. De Britse eerste-mi- nister maakte deze vlucht vanaf Farnborough, waarheen hij in een helicop ter van de R.A.F. van Chequers was gevlogen, in een z.g. „Vulcan", welke werd bestuurd door „wing-commander" Roland Falk. De foto toont de En gelse minister-president, gekleed in een vliegerspak, terwijl hij langs een luik in de onderzijde, de „Vulcan' binnenklautert. Achter de belangrijke passagier staat Falk op zijn beurt te wachten. Hedenochtend half tieh is bonds kanselier Adenauer van het vlieg veld Wahn bij Keulen opgestegen voor zijn nonstop-vlucht naar de Rus sische hoofdstad. Minister von Bren- tano en de hoge beambten van het ministerie van buitenlandse zaken zullen een half uur vroeger vertrek ken. Een Duitse trein met technisch en administratief personeel, is in tussen reeds in Moskou aangekomen. De besprekingen tussen de Russi sche en Westduitse delegaties zullen vijf dagen duren. Ongeveer tezelfder tijd als Adenauer vertrekt, zal de plaatsvervangende opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Euro pa, veldmaarschalk Montgomery, in Bonn aankomen om besprekingen te voeren met minister Blank en de lei dende militaire deskundigen van diens ministerie. Alhoewel dit sa menvallen een toevalligheid is, ken merkt het toch volgens politici in Bonn de Duitse houding ten aanzien van de in Moskou te voeren bespre kingen. Adenauer wil in geen geval de door West-Duitsland aangegane verbindingen met de Atlantische ge meenschap in Moskou opofferen. De bondskanselier heeft Woensdag zowel voor het kabinet als voor de Tien jaren na de oorlog terug uit Russische gevangenschap buitenlandse commissie van de bonds dag zijn conferentieprogram nog eens toegelicht. Het komt er op neer, dat de Westduitse kanselier wil trachten de Russen ervan te overtuigen, dat het Duitse volk in goede verstand houding met de Sow jet-Unie wil le ven, doch dat een oplossing van het vraagstuk der Duitse hereniging een voorwaarde is voor een beter begrip tussen Oost en West. De hereniging dient volgens de West-Duitsers aan het begin der ontspanning te staan, en het vraagstuk der Europese Vei ligheid kan niet van deze tiereniging worden losgemaakt. Het aanknopen van betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en de Bondsrepubliek mag vol gens de WestjDuitse opvatting slechts als een étappe op de weg naar Duitse eenheid worden gezien. Het vraag stuk der Duitse gevangenen moet vol gens Adenauer in het kader van de normalisatie van de betrekkingen worden opgelost. Tevredenheid. In de Woensdag gehouden zitting van de buitenlandse commissie van de bondsdag heeft Adenauer zijn te vredenheid uitgesproken over de sa menwerking van bondsdag en rege ring bij de voorbereiding van zijn reis naar Moskou. De bondskanselier vond zelfs waarderende woorden voor de standpunten, die de leider der socialistische oppositie, Ollen- .hauer, in deze zitting had ontvouwd. Dat wil evenwel niet zeggen, dat de ontstemming der socialisten over de voorbereiding der jreis verminderd is. Integendeel, de oppositie-partij heeft nog eens nadrukkelijk ver klaard, dat zij op het program van de kanselier generlei invloed heeft kunnen uitoefenen. De kans, dat in Moskou inderdaad tot een diepgaand gesprek over het voornaamste nationale vraagstuk der Duitsers zal komen, wordt in Bonn uitermate gering geacht. Juist in de laatste dagen heeft de bondsregering deze indruk versterkt door te laten v/ijzen op het feit, dat inzake de Duitse eenheid in feite niet meer ge daan zal kunnen worden dan de we derzijdse standpunten op te helderen. worpen om president Peron uit te nodigen in het parlement een uiteen zetting te geven van de beweegrede nen van zijn rede van 31 Augustus, waarin liij zijn aanbod om af te tre den in trok en verklaarde, dat voor elke aanhanger van de Peronistische partij, die gedood zou worden, vijf te genstanders het leven zouden laten. De radicale afgevaardigde Yada- rola verklaarde ter ondersteuning van dit verzoek, dat „het tijd wordt, dat het Huis overweegt of de presi dent in staat van beschuldiging ge steld moet worden". Het bestuur van het machtige Ar gentijnse algemene vakverbond en de secretarissen-generaal van aan gesloten verenigingen hebben een voorstel aan het leger om arbei dersmilitie te vormen „ter verdedi ging van de sociale rechten die on der het regiem van generaal Peron zijn bereikt", goedgekeurd. President Peron heeft Woensdag tegenover arbeidersdelegaties ver klaard dat, nu de oppositiepartijen haar medewerking geweigerd hebben, alle wegen naar een politieke over eenkomst zijn afgesneden. „Ons rest nu nog ons voor te bereiden op de strijd", aldus Peron. „Ik ben van me ning, dat men verdraagzaam en voor zichtig moet zijn, maar ook, dat zo nodig drastische maatregelen moeten worden genomen". Amerikaans congreslid in Moskou bedreigd Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld dat de Ver. Staten bij de Sowjet-Unie hebben ge protesteerd naar aanleiding van een incident te Moskou, waarbij het Ame rikaanse republikeinse congreslid Joseph Holt en een lid van de Ame rikaanse ambassadestaf door een lui tenant van het rode leger met een revolver werden bedreigd. Holt behoorde tot een aantal con gresleden, die door de Russische re gering voor een bezoek aan de Sow- jet-Unie wiaren uitgenodigd. Het in cident deed zich voor, toen Holt en de ambassade-employé een school verlieten, waar zij geen foto's had den mogen maken. Een luitenant van het rode leger naderde de auto, waarin Holt en de andere Amerikaan waren gezeten, trok zijn revolver en gelastte beiden uit te stappen. Een kapitein van de Sowjet-Russische politie begaf zich eveneens naar de auto, en zeide tot de beide Amerikanen dat zij huns weegs konden gaan. De luitenant was was het hier echter niet. mee eens en er volgde, onder groeiende belang stelling van het Moskouse publiek, een woordenwisseling, welke onge veer een kwartier aanhield. Er werd een einde aangemaakt door een Sow- jetrussisohe kolonel die, na het pas poort van Holt en het identiteitsbe wijs van de ambassade-employé te hebben bekeken, de Amerikanen me dedeelde dat zij door konden rijden. De Oostenrijkse Nationale Raad (Tweede Kamer) heeft Woensdag de wet die voorziet in een Oostenrijks leger goedgekeurd. Voor stemden de partijen van de" regeringscoalitie, (de Rechtse Volkspartij en de Socialis ten), tegen waren de Liga van On- afhankelijken en de Volksopposilie- partij (Communisten). Men ver wacht, dat het wetsontwerp binnen 14 dagen ook door de Federale Raad (Eerste Kamer) zal worden goedge keurd en dat binnen drie weken het eerste bataljon van het nieuwe Oos tenrijkse leger zijn intrede in We nen zal doen. De eerste Oostenrijkse soldaten sedert 1938 worden in feite reeds opgeleid als „politie klasse B". De wet voorziet in een dienstplicht van 9 maanden. Mannen tussen 18 en 51 jaar kunnen voor militaire dienst worden opgeroepen. Vrijwilligers voor speciale wapens, zoals artille rie, zullen een opleiding van 15 maanden krijgen. Voor het corps officieren en instructeurs zal be- roepspersoneel worden aangeworven. Griekse vliegtuigen hebben Woens dag uit Izmir de gezinnnen van Griekse officieren, die funoties bij het Navo-hoofdkwartier in Zuid- Oost-Europa bekleden, geëvacueerd. Vice-premier Kanellopoelos heeft telegrammen gezonden aan generaal STAKING IN HAVEN VAN NEW YORK De haven van New York wordt bedreigd met een staking, die zich gemakkelijk zou kunnen uitbreiden tot andere havensteden aan de Oost kust van de Ver. Staten. De vakbond van havenarbeiders beweert dat het havenbestuur van zijn positie misbruik maakt om de vakbond te verzwakken door juist aan de leden van de bond hun werk vergunningen te ontnemen. Op vier grote passagiersschepen lag het werk gisteren al stil. De Argentijnse Kamer van afge vaardigden heeft Woensdag een ver zoek van de radicale minderheid ver- Engelse premier werd hoogvlieger Vier van de zeven uit Russische gevangenschap ontslagen Nederlanders zijn per trein in Oldenzaal aangeko men. Op de foto verlaten twee hunner onder politiebewaking de trein en worden overgebracht naar een ge reedstaande auto. Links (met koffer) de heer Bras en rechts de heer*Ten Hoff, uit de gemeente Onstweddë, wiens echtgenote inmiddels is hertrouwd. Leger en luchtmacht in Indië zijn begonnen met een grootscheepse red dingsactie in de Indische staat Orissa, waar 300.000 mensen tengevolge van de ernstige overstromingen in groot gevaar verkeren. Met gemotoriseerde vaartuigen wordt gezocht naar mensen, die zich op daken, in bomen en op andere hoge punten in veiligheid hebben gesteld Amerikaanse marinevliegtuigen, die hun basis tijdelijk te Nieuw Delhi hebben werpen boven de overstroomde gebieden medicijnen, deken en beddelakens af, die geschonken zijn door de Rode Kruisverenigingen in de Verenigde Staten, Canada, Italië, Zwitserland en Luxemburg Men verwacht, dat nog meer vliegtuigen in de komende dagen voor raden zullen afwerpen. 6 In het Noorden van India klampen honderden mensen zich aan bbom- toppen vast. Gemeld wordt, dat 150 personen door het wild kolkende water zijn meegesleurd. Zware slagregens hebben de reeds ernstige toestand in het door over stromingen geteisterde zuidelijke gedeelte van de Pakistaanse provincie Sind nog verergerd. De steden in de omgeving van Hyderabad zijn door water omgeven. De meeste inwoners zijn weggevoerd. In Oos> Pakistan wordt op grote schaal ingeënt tegen cholera en pokken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9