Use kunstschilders mei een snuifie $LmttGAT séymisw Vriendschap tussen Nieuwe Tonge en Leiden met geschenk bezegeld Het overlijden van Kardinaal De Jong Symbool van opbloei der zwaar getroffen gemeente Morgen begint de Leidato Dfitj (\eh DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Afscheid van een prettige samenwerking Nog 2 dagen interessante automobielshow in de nieuwe GARAGE POOT Nog slechts Vrijdag en Zaterdag (tot 10 uur n.m.) kunt U de interessante auto mobielshow in onze nieuwe garage bezoeken. Wij ex poseren de nieuwste model len Austin, Chrysler en Plymouth personenwagens en Austin en Fargo bedrijfs- trucks. Uw bezoek wordt zeer op prijs gesteld door: GARAGE POOT. Hoofdstraat 104-106, Valkenburg, tel. K 1718-2178 FA. VOORTMAN UITGEBREID De fa. J. A. Voortman en Zn. cafe taria en ijssalon aan de Haarlemmer- straat is uitgebreid. 52 m2 is aan de bedrijfsruimte toegevoegd, 42 stoelen geven steun aan het steeds stijgend aantal bezoekers. Dit is de derde uitbreiding binnen 2Yj jaar, die in deze bijna 20 jaar gevestigde salon noodzakelijk was. Gistermiddag werd de inwendig ge restaureerde zaak heropend. TELEGRAM VAN DE PAUS. Paus Pius XII heeft onmiddel lijk nadat hij van het overlijden van kardinaal De Jong op de hoogte was gesteld een condoléance-telegram naar Nederland gezonden. Vervolgens heeft hij zich in zijn kapel teruggetrokken om voor de zielerust van de overleden kardinaal te bidden. De minister-president heeft heden het volgende telegram verzonden aan de aartsbissohop-coadjutor mgr. prof. dr. B. J. Alfrink. „Namens 'het Nederlandse kabinet moge ondergetekende diepgevoelde deelneming tot uitdrukking brengen naar aanleiding van het verscheiden van Z.Eim. Kardinaal dr. J. de Jong, die gedurende een zo groot aantal ja ren leiding heeft gegeven aan de R.K. Kerk in ons land, waarbij in •het bijzonder ook wordt gedacht aan de zeer moeilijke bezettingsjaren. Drees, minister-president." MGR. DR. B. J. ALFRINK BENOEMD TOT APOSTOLISCH ADMINISTRATEUR. Naar wij vernemen is de aartsbis schop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Al frink, benoemd tot apostolisch ad ministrateur. Dit betekent, dat het bestuur van het aartsbisdom in zijn handen is, zo lang er nog geen aartsbisschop is be noemd. Deze mededeling werd hem gedaan door de pauselijke internun tius in Nederland, mgr. Paolo Giobfoe. Slechts omringd door enkele nieuwsgierige burgers vond heden morgen op het Stadhuisplein de over dracht plaats van vijf bloembakken, waarmee de door Leiden geadopteer de gemeente Nieuwe Tonge haar dankbaarheid aan de Leidse burgerij tot uitdrukking brengt. De dank van Leiden voor het ge schenk werd misschien het best ge ïllustreerd door de heer A. Gaillaard, de chef van de Leidse plantsoendienst die de bakken van een fraaie inhoud had voorzien en daarmee met bloe men zei wat in de Leidse harten ge voeld wordt. Omstreeks elf uur arriveerde het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge in twee auto's op het Stadhuisplein, waar de heer Voorbach ter begroe ting aanwezig was. In de koffieka mer van de Raadzaal werd de kennis making met het college van B. en W. voortgezet, dat Maandag j.l. de gast Agenda Leiden DONDERDAG: Ontvangst Nieuwe Tonge. 11 uur v.m. Stadhuis. VRIJDAG: Opening Leidato. 2.30 uur. Stads gehoorzaal. Hoofdstad Operette: Hor mein Lied, Violetta", 8 uur nam. Schouwburg. ZATERDAG: Bonte avond Smit-Röntgen. Ont spanningsvereniging, m.m.v. Sempre Avanti's Jong en Jolig, 8 uur nam., Den Burcht. Ledenvergadering Kon. Ned. Toon kunstenaarsver. afd. Leiden, 8 u. n.m., Gerecht 10. MAANDAG: Voorlichtingsavond cursussen Leid se Jeugd Actie, 8 uur nam., Leidsche Volkshuis. De Natuurvriend. Spr. de heer C. A. Spoelman, 8 u. nam., Gebouw Steen- schuur 6. TENTOONSTELLINGEN. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: Ita liaanse en Nederlandse Chiaroscuro houtsneden uit eigen bezit (9 Sept. 1 October). Werkdagen 1417 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek Kok Rapen burg 9 Tel. 24807, de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid" Hooigracht 48 Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek Wilhelminapark 8 Tele foon 26274. BIOSCOPEN. De keuring van de K.F.C van de films, die deze week in Leiden draaien, luidt: Lido Gezworen kameraden (ge- prol. 18 jaar). Luxor: Afgekeurd. Casino. Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). Trianon: Rear Window (18 jaar). Rex: De tiran van Californië (14 jaar). van Nieuwe Tonge was. Aanwezig waren verder leden van de Leidse gemeenteraad en enkele hoofden van dienst. Na de gevolgen van de lange reis met een pittig kopje kof fie bestreden te hebben begaf het ge zelschap zich naar buiten, waar plaatsing en inhoud van de fraai aangebrachte bakken in ogenschouw werden genomen. Symbool van opbloei. De burgemeester van Nieuwe Ton ge herdacht in zijn overdrachtswoord de ramp die Leiden in Februari 1929 door de brand van het stadhuis ge troffen had en de voldoening die het Nieuwe Tonge gaf, om het in betere Be gemeentebesturen van beide ge meenten in bewondering voor een van de bloemstukken. staat herstelde gebouw te mogen verfraaien. Evenals Nieuwe Tonge is Leiden de rampen, die de stad teister den steeds tegemoet getreden en te boven gekomen, aldus de heer Van Hofwegen. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot aanvaardde het geschenk met een kort dankwoord namens de Leidse bevolking, die slechts door enkele nieuwsgierige voorbijgangers vertegenwoordigd was. Spreker meende dat de bloembakken en him geurige inhoud de hernieuwde op bloei van Nieuwe Tonge uitstekend weergaf. Hedenmiddag maakt het gezelschap een rondvaart door Leidse grachten,, waarna de eilandbewoners tegen vier uur de terugtocht aanvaarden. Vrijdag: Malando; Zaterdag Maria Zamorra en Skymasters Morgen opent de Leidato, de ten toonstelling, waarop de Leidse mid denstand ook thans weer goed vertegenwoordigd in grote ver scheidenheid blijk zal geven van haar activiteit. Wij schreven daar reeds eerder over; ook, dat nu een categorie een kans krijgt, die niet in de eerste plaats „handeldrijvend" is, maar toch in hoge mate productief. Wij denken hier aan de kunstenaars, in casu de schilders, wier activiteit stellig verdient openbare bekend heid te verkrijgen. Nóg meer: zij, die de Leidato be zoeken, wordt ditmaal een .snufje" -cultuur geboden waarvan men niet al leen genieten, doch ook leren kan! Diverse bekende Leidse schilders, o.w. Will Tweehuyzen, Lucia Stein- bach, J. B. Volkers en H. Mertens zullen werken presenteren in de bo vengang van de Stadsgehoorzaal. De collectie wordt verzorgd door de di recteur van „De Lakenhal", hetgeen stellig een waarborg vormt voor -het niveau der inzendingen. Het bestuur van de Leidato hoopt op deze wijze een steentje bij te dra gen tot de culturele ontwikkeling en het artistieke besef der bezoekers, terwijl deze opzet tevens grotere be kendheid aan de scheppingen van Leidse schilders, die reeds herhaal delijk op tentoonstellingen van het Leids Kunstcentrum of anderzins van zich deden spreken, wenst te /geven. Wij kunnen niet anders dan dit streven van harte toejuichen en zijn er van overtuigd, dat deze artis tieke afdeling van de expositie grote aandacht zal trekken. Vrijdag Malando in Stadszaal. Het Leidato-bestuur, dat ook dit maal grote aandacht aan het amuse ment besteedt, presenteert reeds bij de openingsmiddag en -avond het bekende Tango- en Rumba-orkest „Malando". Bovendien zullen zich morgen in de kleine Stadszaal en op de binnenplaats afwisselend laten ho ren het „Dutch Swing College", dat o.a. regelmatig in het Scheveningse Kurhaus met groot succes optreedt, en „The Jackson Square Synopa- ters". Maria Zamora en The Skymasters Hoewel het Leidato-bestuur niet reeds in het begin van de tentoon stelling al zijn muzikale pijlen wenst te verschieten er staan nog vele attracies te wachten heeft het voor de Zaterdagmiddag Maria Zamora met haar ensemble geënga geerd, terwijl „The Skymasters" '3 avonds hun muzikale klankenre gen in de Stadsgehoorzaal zullen uit storten, afgewisseld met het optre den van het Down Town Jasz-en- semble. Corsage voor bezoekers. In overleg met de Fleurop zal aan alle Leidato-bezoekers een cor sage worden aangeboden. Pater J. B. Kors O.P. heeft van middag voor de KRO-microfoon een korte rede gehouden ter nagedachte- "s van kardinaal De Jong. Pater Kors beschreef de Kardinaal als een man van een stoer karakter, verrijkt met hoge gaven van geest ■en hart, met sterk verantwoorde lijkheidsgevoel en plichtsbesef, een voudig en voor iedereen toeganke lijk. Hij bezat een gezond oordeel en ruime mensenkennis. Hij was een gelovig zoon der Kerk, doch ook een ware patriot. Zijn wilskracht toonde hij vooral in de dagen van Nederlandse knechtschap onder de bezetting, waarin hij pal stond voor de rechten van de vrije -burger op eigen geloofsovertuiging en levensbeschouwing. Hij wist, dat zijn optreden gevaarlijk, ja levens gevaarlijk kon zijn, doch hij was be reid te sterven voor de vervulling van zijn herderlijke plicht. Heel Ne derland is hem hiervoor dankbaar geweest enïs dit nog. Uitermate treffend is, dat deze man, die nooit naar populariteit streefde, door heel ons katholieke volk niet alleen geëerd, doch ook be mind werd, aldus pater Kors. Moge onze dankbaarheid voor wat hij hier voor ons betekende zich uiten in een innig gebed voor zijn zielerust. Dat God met deze zijn ge trouwe dienaar niet in het gericht trede om menselijke tekortkomingen, maar in zijn eindeloze barmhartig heid kwijtschelding verlene en hem doe ingaan in de heerlijkheid, waar in hij geloofde en waarop hij hoop te, de heerlijkheid van het Huis des Vaders, welke God beloofd heeft aan allen, die hem liefhebben, zo besloot •pater Kors zijn rede. EéN VIJF EN VIJFTIG Voel je je niet lekker, vroegen wij gisteren aan een vriend, die wij ruim twee maanden in het stadsbeeld gemist hadden. Hij zag er afgetobt uit, in zijn ogen lag een blik alsof hij pas de millioe- nennota onder ogen had gehad. Het gaat nu wel weer, zei hij en zakte steunend in de stoel, die wij bijtijds onder hem schoven. Zeker op vacantie geweest, begrepen wij, doch ons begrip maakte bij hem een woordenstroom los, waaruit wij het volgende verhaal opgedo ken hebben. Ruim twee maanden geleden was onze vriend met een hoofd vol idealen als een der eersten het tentoonstellingterrein van de E 55 opgewandeld, om zijn plaats ach ter een telefoon in de centrale in te nemen. Ruim twee maanden lang bestond zijn enige conver satie uit de woorden „Met de E 55, ik verbind u door". Honderden malen per dag had hij met opge ruimde en energieke stem, die bij 'n dergelijke uitbarsting van ener gie behoort,, het „Met de E 55" door de hoorn gesprokenen. De E 55 was voor hem een begrip ge worden, dat met braille letters in zijn hersens gegraveerd stond. Op het laatst dacht en las hij E 55 en verscheen het begrip in grote ne onletters in zijn dromen. Hij kon er niet tegen en stapte op een kwade dag naar een café waar men de vloeistof verkocht, waardoor men heden en verleden kan uitwissen. En ja hoor, na de eerste borrel begonnen letters en cijfers- uit te lopen en na de tweede borrel was het hatelijke begrip uit zijn her sens verdwenen. Voor de zekerheid nam hij nog een derde en vroeg toen opgeruimd de rekening. Door de prettige nevel, waarmee Schie dam de schaduwkant van het leven aan onze ogen onttrekt, kwam een man naar hem toe die met een „Eén 55 meneer" de betovering ruw verbrak en onze vriend weer tot een wrak herleidde. „Joyriding" De politie heeft gisteravond een loswerkman aangehouden, die ver- TOTO-Cl ME 1 BBEESTBMT 12? THJie5> TEGENOVER HET 5TADHUI3 fat, 'o'j 0nth°»den „ot mensen vergeten dacht werd van diefstal of „joyriding" van of op een bromfiets. Herexamens De volgende leerlingen van de Ge meentelijke H.B.S. werden na her examen bevorderd tot de tweede klas- Hugo Overmeer, tot de derde kl.: Frans van Diepingen, Niek Was senaar, Jan Beundenman, Erik Bak ker en Tonny Beunders en tot de vierde kl.: Dolce Favier, Rudy Hoek, André de Wolf en Wim Fabriek. Een leerling werd afgewezen. DWARSKIJKER. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrika Wilhelmina d. v. P. F. Stouten en H. W. Witten. Maria Wilhelmina d. v. C. van Laere en W. I. M. Martens. Magdalena Jo hanna Aleida d. v. A. de Bruijn en C. A. G. Keetman. Leendert z. v. H. Ringma en E. J. van Vliet. Catharina d. van J. Springer en L. Stokkel. Albertje Cornelis z. v. M. Brouwer en F. van Luijt. Ondertrouwd: P. M. Hage en E. O. Muller. Gehuwd: D. Uithol en A. Kop. J. «ïagel en J. Ahrens. F BrantCors- tius en E. M. van Druten. P. Laman -en E. Kooreman. J. de Cler en C. G. Bakelaar. J. de Ruiter en J. D. van der Meer. T. H. Overdijk en A. Tol. J. Prins en M. C. van der Mark. C. Zevenhoven en C. Houweling. J. W. Stoop en P. W. T. van Paridon. Overleden: W. H. Levend man 64 j. H. Brouwer man 59 jj G. Schuiling man 47 j. L. F. Servaas wednr. 95 j. Leidse Volksuniversiteit K&O 16 September, 8 uur. Gebouw voor K. en W., Den Haag. DER ZIGEUNERBARON van Joh. Strauss door de NEDERLANDSE OPERA. Deze voorstelling is alleen toegankelijk voor leden van K. O. Prijzen: 4,75 3,75 ƒ2,50 ƒ1,75. Plaatsbespr. bij loting: Zat. 10 Sept. 2 uur in de Leidse Schouwburg. Men kan de plaatsbespreking ook aan K. O. overlaten. Er rijden 2 extra-treinen LeidenDen Haag v.v. Inlichtingen: Bureau K. O., Plantsoen 25, tel. 25033. WORDT LID! Contributie 1,25 p. p. per jaar. Leids bezoek aan Sowjet-Unie Verklarende aantekeningen Ingevolge een reeds vroeger te Rome aaugeuomen resolutie door oe Internationale Federatie van Biblio- thecarissenverenigingen uit 37 ver schillende landen heeft de voorzit ter van de Internationale Commissie voor de uitwisseling en het ruilver keer van wetenschappelijke publica ties van genoemde Federatie, dr. A. Kessen, directeur-Bibliothecaris der Leidse Universiteitsbibliotheek, zich gewend tot de Russische Academie van Wetenschappen te Moskou met het verzoek om alle wetenschappe lijke verhandelingen, ongeacht of deze afzonderlijk als tijdschriftartikel verschijnen, te doen voorzien van résumé's in het Engels of Frans. Daar de Russische Academie van Wetenschappen te Moskou het be langrijkste en hoogste wetenschappe lijke orgaan is in de Sowjet-Unie, waaronder niet minder dan 40 com missies, 57 instituten, 41 musea als mede tal van laboratoria en observa toria ressorteren, zou het van het hoogste wetenschappelijk belang zijn, indien op deze wijze de in het Rus sisch gestelde wetenschappelijke lite ratuur voor bredere wetenschappe lijke kringen toegankelijk zou kun nen worden gemaakt. Dergelijke /er- zoeken werden met goed gevolg reeds eerder gericht aan regeringen en we tenschappelijke instellingen in de Scandinavische landen, Japan en el ders. Z0ETERW0UBE Jeugdbeweging Par. H. Kruisver- verheffing. Hedenavond generale repetitie in het parochiehuis aan de Schenkel. Welpen en verkenners moeten om 7 uur en kabouters en (Advertentie).gidsen om 8 uur aanwezig zijn. BRIDGECLUB VOOR R.K. O.O. Gisteravond hield de Bridgeclub voor R.K. O.O. haar jaarvergadering. De verslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. In de vacature van secretaris werd voorzien door de verkiezing van mej. A. Zwetsloot, terwijl de aftre dende commissaris evenals de wed- strijdcommissaris werd herkozen. Besloten werd het seizoen te ope nen met een propaganda-drive op Woensdag 14 September a.s. 's avonds 8 uur in Royal", waarop alle R.K., bridgers welkom zijn. Opgave bij de secretaresse, Stieljesstraat 8 of telf. 21586. of 30830, voor Dinsdag 13 Sep tember. VOOFiSSS^OTEH Gistermiddag om ongeveer half vijf bleef een tractor met aanhang wagen geladen met mdst op de over weg aan de Papelaan steken. De wa gen kon niet meer weggetrokken worden voor een trein de overweg naderde. Gelukkig kon de machinist de trein ongeveer dertig meter voor de tractor tot stilstand brengen, waardoor ongelukken voorkomen werden. JONGETJE AANGEREDEN Ongeveer op dezelfde tijd stak een 7-jarige jongetje ter hoogte van zijn huis de Papelaan onvoorzichtig over, waardoor hij met zijn fiets tegen 'n auto opreed. De automobilist wist door uitwijken te voorkomen, dat de jongen onder de auto terecht kwam, maar slipte daardoor zelf in het zand van de berm. De jongen bleek toch nog een flinke klap te hebben ge kregen. Dr. Thies constateerde een ge broken sleutelbeen, een hersenschud ding en een diepe vleeswonde aan een der benen. Het slachtoffertje werd zijn huis binnengedragen en behoefde gelukkig niet naar een zie kenhuis vervoerd te worden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2