a5/0LcicbcC^w/^i^u r^M j directeur: c. m. v. hamersveld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN E1N OMSTREKEN Nederland Auto duwde tram uit rails Brief aan ontslapen Kardinaal Herziening van prijsstelsel brood nodig geoordeeld Op basis van deskundigheid Wetsontwerp economische mededinging A DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 M 0 I /a 4La 46ste JAARGANG No. 13596 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ét. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Vanmorgen vroeg is te Amersfoort overleden Zijne Eminen tie Johannes kardinaal De Jong. De Kardinaal zou Zaterdag a.s. 70 jaar geworden zijn. Het overlijden van Kardinaal De Jong is zeer onverwacht ge komen. Zijn toestand baarde de laatste dagen geen zorgen. Zuster Anastasia, die met de verpleging van de Kardinaal was belast, wilde hem vanochtend om vijf uur, zoals gewoonlijk, wekken voor het toedienen van medicijnen. De Kardinaal was toen reeds overleden. Direct werd de rector van het moederhuis van de Zusters van Onze Lieve Vrouw te Amersfoort, dr. A. W. Hoegen, gewaar schuwd, die de Kardinaal het Heilig Oliesel toediende. Later arriveerde ook de particuliere arts van de Kardinaal, dr. T. Deelen, geneesheer-directeur van het St. Elisabeth-zie- kenhuis in Amersfoort. Hij stelde later de dood officieel vast. De Aartsbisschop-coadjutor, mgr. B. J. Alfrink, vertoeft bui tenslands, doch werd direct gewaarschuwd. Hij is nog vanmorgen op het aartsbisschopelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht gearriveerd. Naar alle waarschijnlijkheid zal de pontificale uitvaart aan staande Dinsdag in de kathedrale kerk te Utrecht zijn, waarna het stoffelijk overschot op de R.K. begraafplaats te Utrecht zal worden bijgezet. Direct na de nieuwsdienstuitzending van 7 uur wijzigde de K.R.O. zijn programma. In het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht zal een chapelle ardente worden ingericht. Sinds 1951 vertoefde Kardinaal De Jong in het moederhuis van de Zusters van Onze Lieve Vrouw in Amersfoort. Feestviering, welke niet doorging. Voor de verjaardag van kardinaal De Jong op Zaterdag 10 September waren reeds tal van voorbereidingen getroffen. In de kapel van 't moederhuis der Zusters van O. L. Vrouw te Amers foort zou Zaterdagmorgen door de aartsbisschop coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink, een pontificale Hoogmis worden opge dragen. Door een speciale voorziening van de. K.R.O.-televisie zou kardinaal De Jong op zijn kamer ooggetuige zijn van deze plech tigheid. Eminentie! Gij onverwacht onttrokken zijt aan de bescheiden hulde, die U op Uw ziekbed zou zijn gebracht bij de zeventigste verjaardag van Uw geboorte, de twintigste verjaardag van Uw bisschopswijding, de komende tiende ver jaardag van Uw verheffing tot Kardinaal, zenden wij U deze brief. De dobd heeft zich over U ontfermd, Uw hoge titels en onderscheidingen, het Kardinaalspurper, zij zijn van U afgegleden, en daarmede ook de last, die Gij zovele jaren hebt gedragen om onzentwille. De lusten noch de las ten van Uw hoge ambt hebt Ge begeerd of nagestreefd. Zij zijn U bij ver rassing op de schouders gelegd, maar eenmaal opgedragen, hebt Ge ze trouw, moedig en in eenvoud des harten gedragen, tot Uw lichamelijke ge steltenis er onder bezweek. |7minentie! Met Uw critische zin als historicus hebt Gij de voosheid van alle welwillende lof en vleiende hulde, door mensen gebracht, door zien. Als historicus weet Gij, dat het eerlijk oordeel van de wetenschap over de eertijds leidinggevende figuren van een volk dikwijls anders uitvalt dan de toespraken en de beschouwingen, welke tijdens het leven aan hen werden gewijd! Gij zijt vandaag in het verleden getreden en in de eeuwig heid opgenomen, welke geen heden of verleden kent. Uw geschiedenis als priester, professor, aartsbisschop, en kardinaal is voltooid. Uw levensboek is vandaag gesloten. In het stille morgenuur van de laatste bladzijde bleef het papier plotseling blank Eminentie! Noch de eerbied aan Uw hoge ambt verschuldigd, noch de wel willendheid van mensen jegens mensen kunnen meer beïnvloeden het oor deel van de gemeenschap, aan welker hoofd Gij hebt gestaan. Wij hopen, dat dit oordeel eensluidend is met de eeuwige toekomst, welke Gij zijt in gegaan; dat Gij trouw en voorzichtig, wijs en moedig, eenvoudig en bewust van Uw waardigheid, goedhartig en sterk Uw ambt hebt vervuld, een voor beeld voor de Christenheid, een heldhaftig verdediger van de nationale vrijheid, een sieraad van de edelste hoedanigheden van het Nederlandse volk. Uw levensgeschiedenis is thans voor de mensen voltooid en dichtgeslagen. Zij ligt thans opengeslagen voor Hem, „die harten en nieren door grondt', Die „Uw zitten en opstaan" kent. Moge de Allerhoogste Majesteit, erbarmend voor het gebed van geheel Katholiek Nederland, haar met dezelf de welwillendheid lezen en Haar „nihil obstat" geven! Het college van kardinalen, dat in 1953 voltallig was (het bestaat uit ten hoogste 70 prelaten) telt thans, na het over lijden van Kardinaal De Jong, nog 63 leden. Het K.R.O.-programma gewijzigd. Naar aanleiding van het overlijden van Kardinaal De Jong zendt de K.R.O.-televisie hedenavond omstreeks 21.50, aan sluitend op het N.C.R.V.-programma, een verfilmde levensbe schrijving van de Kardinaal uit onder de titel ,,Dominus mihi adjutor". Dit programma duurt ongeveer een half uur. In het K.R.O.-radioprogramma van morgenavond zal een groot klankbeeld, gewijd aan de Kardinaal, worden opgenomen. Het programma van de K.R.O. voor vandaag en de komen de dagen is ook verder gewijzigd. De populaire muziekprogram ma's zijn vervangen door ernstige muziek. Hedenmiddag om vijf voor een spreekt de voorzitter van de K.R.O., prof. dr. B. J. Kors, O.P., voor de microfoon een korte herdenkingsrede uit. Na het nieuws van een uur volgt daarop een korte radionecro logie. Verschillende uitzendingen, die men voor Zaterdag in het programmaschema had opgenomen ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van Kardinaal De Jong, komen uiteraard te ver vallen. De K.R.O. is voornemens Dinsdag de Requiemmis en de be grafenisplechtigheden zo mogelijk volledig uit te zenden. Nader wordt uit Utrecht gemeld De pauselijk internuntius, mgr. Paolo Giobbe, heeft vanmor gen samen met zijn secretaris, een bezoek gebracht aan het sterfhuis van Kardinaal De Jong, in het moederhuis van de Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort. De pauselijke internuntius bracht ruim een uur in het kloos ter door. Ook was hier aanwezig de oud-gezant van Spanje, de heer M. van Vollenhoven, een persoonlijke vriend van de Kardinaal, die samen met zijn echtgenote vanmorgen bij de Kardinaal op bezoek zou komen. Morgen zal aan de Amersfoortse ingezetenen van 11 tot 13 en van 16 tot 18 uur in de chapelle ardente gelegenheid worden gegeven afscheid van de Kardinaal te nemen. Wellicht zal Vrijdagavond het stoffelijk overschot van de Kardinaal worden overgebracht naar Utrecht. De K.R.O. zal, zoals bekend, vanavond in zijn T.V.-program- ma een speciale uitzending wijden aan het leven van Kardinaal De Jong. Getracht zal worden aan deze uitzending ook een actueel accent te verlenen, door T.V.-opnamen in de chapelle ardente. De ere-voorzitter van de Groning se vereniging van oud-leerlingen en leerlingen van de Groninger Bak kersvakscholen, de heer J. Bakker, opende gistermiddag de tweedaagse tentoonstelling van brood en banket bakkerijen met vakwedstrijden Groningen. De heer Bakker gaf een schets van de na-oorlogse ontwikke ling in het Bakkersbedrijf, dat te genwoordig worstelt met een ge brek aan vakkundigen. Vele kleine bakkers kunnen het thans niet meer bolwerken. Vooral banket wordt dikwijls onder de kostprijs verkocht. Vele bakkers durven de prijzen ook niet te verhogen en de heer Bakker achtte in dit verband een herziening van het prijzenstelsel noodzakelijk, op basis van vakkunde. Door de con centratie van bedrijven en vooral de oprichting van broodfabrieken kwam het eigenlijke ambacht in het nauw. Hij achtte tentoonstellingen met een wedstrijdelement van veel beteke nis voor de opvoering van de kwa liteit der producten. De voorzitter van de jury de heer H. J. Koster uit Leiden deelde mee, dat het aantal in zendingen dat ruim 700 bedraagt niet groot is doch dat de kwaliteit zeer goed is. De gasten en autoriteiten die de opening bijwoonden weVden verwelkomd door de voorzitter van Hedenmorgen had bij de Lamme- brug een zeer merkwaardig ongeluk plaats, waarbij een tram bij een bot sing met een vrachtauto volkomen uit de rails gedrukt werd. De vracht auto, die met zand geladen was kon na van zijn vracht ontdaan te zijn normaal doorrijden. Omstreeks negen uur naderde uit de richting Leiden een vrachtauto van de firma Post in Nootdorp de toen in volle vaart uit de richting Voorschoten de blauwe tram aan kwam rijden. De vrachtauto pro beerde nog juist voor de tram langs te glippen doch werd door de motor wagen in het midden geramd. Door de zware lading sloeg de auto niet ora maar werd slechts enkele meters voortgeduwd. De tram kon deze te genstand niet verwerken en werd volkomen uit de rails geduwd. Het herstel aan de rails nam verscheide ne uren in beslag. De foto geeft een overgang bij de Lammebrug'\ juist beeld van de ravage. Werkgevers willen beroepsinogelijkheid Het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Prot.-Chr. Werkge vers hebben gezamenlijk een nota aan de Tweede Kamer gezonden inzake het wetsontwerp „economi sche mededeling". In deze nota ver klaren de werkgeversverbonden dat zij blijven aandringen op de instel ling van een college van beroep dat zal moeten nagaan: a of de door de ministers uitgevaar digde beschikkingen niet in strijd zijn met een algemeen verbin dend voorschrift; b of de overheid bij het nemen van haar beslissingen van haar 'be voegdheid kennelijk een ander ge bruik maakt dan de wet bedoelt; c of de beslissingen redelijk zijn te .achten en d of de overheid niet in strijd heeft handeld met enig algemeen be ginsel van behoorlijk bestuur. Reeds eerder hebben de werkge versverbonden zich met een nota tot de Tweede Kamer gewend, doch uit de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp was gebleken, dat de regering voor de suggestie van de werkgevers weinig voelt. De werk geversverbonden stellen daar nu in hun tweede nota tegenover dat hun bedoeling geen andere is dan een minimum aan rechtszekerheid voor de betrokkenen te scheppen. Ook op andere punten blijven de werk geversverbonden ernstige bezwaren houden tegen het wetsontwerp eh zij verzoeken daarom alsnog de door hen gewenste wijzigingen aan te brengen. Behalve de gezamenlijke werkge versverbonden heeft ook het Ver bond van de Nederlandse Groothan del een adres aan de Tweede Kamer gezonden waarin soortgelijke bezwa ren tegen het wetsontwerp worden J. v. Tilburg gouverneur van Suriname Bij K.B. van 6 Sept. no. 23 is aan de heer mr. J. Klaasesz op zijn ver zoek met ingang van 15 Februari 1956 eervol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Suriname onder dankbetuiging voor de ge wichtige diensten in dat ambt be wezen. Bij hetzelfde K.B. is met ingang, van de dag, waarop hij zijn ambt in Suriname zal aanvaarden, benoemd de heer J. van Tilburg, wethouder van de gemeente Rotterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De heer Van Tilburg is op 16 Juni 1900 te Rotterdam geboren en bezocht daar de HBS. In 1921 werd hij surnumerair bij de directe belastin gen en in 1926 inspecteur, toegevoegd te Hoorn. Twee' jaar later werd hij hoofd van de inspectie te Lobith en na korte tijd in Old'enzaal werkzaam In 1945 volgde zijn benoeming tot hoofdinspecteur. Van de oprichting af was hij docent aan de Rijksbelas ting-academie. In de bezettingstijd speelde de heer Van Tilburg een belangrijke rol in de illegaliteit. Hij was financieel ad viseur van het N.S.F. (Nationaal Steunfonds) en voorzitter van he L.W.C. (Locaal Werkcomité Illegali teit). Sinds 1945 is de heer Van Tilburg lid van de gemeenteraad van Rotter dam en wethouder .van Financiën, sinds 1946 lid van de Provinciale Sta ten (Partij van de Arbeid). De wet houder van Financiën heeft tevens zorg voor de havenaangelegenheden en wethouder Van Tilburg was dan ook als voorzitter van de raad van beheer de ziel van de tentoonstelling Rotterdam-Ahoy. Sedert Juli 1951 maakte de heer •te zijn geweest, keerde hjj in 1935 Van Tilburg deel uit van de Eerste naar Rotterdam terug, waar hij leider Kamer. Hij bedankte toen als lid van werd van de verificateursopleiding. 1 de Provinciale Staten. ontwikkeld. Onbegrijpelijk en onaan vaardbaar, aldus dit verbond, is het dat de regering niet alles heeft ge daan voor het scheppen van waar borgen voor rechtszekerheid tot de grens waarbinnen zulks zonder be zwaar in het kader van het door haar gekozen systeem mogelijk is. Voor het geval de regering mocht blijven weigeren een beroepsinstantie in te stellen geeft het Verbond aan hoe naar zijn opvatting omtrent de eco nomische mededinging de rechtsze kerheid nog op andere wijze kan worden bevorderd, welke in geen enkel opzicht strijdig is met de door de regering gekozen opzet. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt 10 uur). OCHTENDMIST. Opklaringen maar aanvanke lijk ook hier en daar enkele buien. Vannacht en morgenoch tend plaatselijk mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. 9 Sept. zon op 6.05, onder 19.13; maan op 22.53, onder 14.57. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, luiden: STOCKHOLM mist 23 C. OSLO zwaar bew. 23 KOPENHAGEN onbewolkt 24 AMSTERDAM mist 22 LONDEN half bew. 23 LUXEMBURG zwaar bew. 19 PARIJS onbewolkt 22 BORDEAUX zwaar bew. 26 GRENOBLE zwaar bew. 23 NICE onbewolkt 25 GENèVE onbewolkt 21 ZURICH geheel bew. 21 LOCARNO geheel bew. 21 BERLIJN zwaar bew. 24 FRANKFORT mist 19 MüNCHEN half bew. 16 WENEN zwaar bew. 25 INNSBRUCK zwaar bew. ROME licht bew. 29 AJACCIO half bew. 26 MALLORCA zwaar bew. 29 Korreltje „Men zegt" en „misschien" lakeien van de laster.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1