3>e CöiebeGou^ant Frankrijks nieuwe koers is in gevaar „BLIJF ZITTEN WAAR |E ZIT"... Watersnood treft 45 millioen mensen in India en Pakistan Middel tegen krimpen van wol Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 6 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13594 Sultan Ben Arafa: BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. |f. mjn. Telefoontjes 1.50 SuCtan ffieti (Ztafa uieiyevt de Mata&fiaatise Uaatt te anttuitnen Sultan Moelai Ben Arafa heeft Maandag tijdens een „lang en vriend schappelijk" gesprek met generaal Boyer de Latour, de Franse resident- generaal, met nadruk gewezen op de „hemelse aard van zijn zending" en verklaard, dat hij verplicht is „op zijn post te blijven tot God hem terug roept", aldus is in een officiële bekendmaking in Rabat bekendgemaakt. Generaal de Latuor had zich Maandagmiddag op verzoek van de Sultan naar het paleis begeven, omdat de sultan de nadruk wilde leggen op zijn verlangen een nauw contact met de resident-generaal te onderhouden. Teneinde „zo dikwijls als mogelijk is de toestand zoals deze zich ontwikkelt, te bespreken", aldus het communiqué. Het was het tweede bezoek van de resident-generaal aan de sultan sedert hij de vorige week in Marokko arriveerde. De sultan verklaarde voorts, dat hij „altijd zijn begrip voor alle politieke realiteiten had getoond". De groot vizier van sultan Ben Arafa, de 108-jarige El Mokri, gaf Maandag een bekendmaking uit, waarin Marokkaanse persberichten werden tegengespro ken volgens welke Marokkaanse religieuze leiders, de Oelama's, zou worden opgedragen te bestuderen, hoe sultan Ben Arafa afstand zou kunnen doen. In Madagascar geheime conferentie Franse politieke waarnemers in Parijs verklaarden Maandagavond, dat als sultan Ben Arafa weigert vrij willig afstand te doen van de troon, een ernstige hinderpaal zal zijn ge plaatst op het pad van de „nieuwe koers", die de Franse regering voor Marokko heeft uitgestippeld. De „nieuwe koers" voorziet in vervan ging van de sultan door een regent- scnapsraad. Reeds tijdens de Frans-Marok kaanse besprekingen van de vorige maand in Aix-les Bains had sultan Ben Arafa verklaard zijn „goddelij ke zending" te zullen volbrengen. WINST EN MIDDENSTAND IL STELDEN wij in het vorige artikel de nadelen in het licht, welke voor de textieldetaillist voortvloeien uit de afschaffing van de omzetbe lasting, welke resulteren in een winstderving van rond 3%, wij we zen daarbij tegelijk reeds op het voordeel, dat zij na Maart hadden van 1.2% door het systeem van de procentuele handelsmarges. De textieldetaillist zal natuurlijk geneigd zijn alleen te rekenen met het verlies van het ogenblik, het verlies, dat hij beginnende 1 Sep tember zal gaan lijden. Maar even goed, als dit een gevolg is van een zuiver politiek compromis tijdens de laatste Kabinetscrisis, was het voor deel van 1.2 winst, dat hij in Maart kreeg louter een gevolg van een zui ver ministeriële beschikking en het is dus alleszins gerechtvaardigd dit voordeel in deze beschouwingen te betrekken. Naast dit voordeel van 1.2% staat bovendien nog een ander voordeel. Berekent men de inkoop prijs op 100 en de marge op 30, dan krijgt men een verkoopprijs van 130. De omzetbelasting daarover be droeg 3.9 welke dus door de consu ment werd betaald. Nu de omzetbelasting echter weg valt behoeft de textieldetaillist zijn prijs niet met 3.9 te verlagen, maar met 3%, wat dus een voordeel geeft van 0.9=. Gaat men echter verder rekenen, dan komt men tot de vol gende berekening. De textieldetail list verdiende bij een inkoop van 100 geen 30, maar 26.1%. Hij mag nu echter toch nog 27% berekenen op de per 1 Januari verhoogde prijs van 104, dat is 28.8, wat verminderd met 26.1 een verschil uitmaakt van 2.7%. Tegenover een nadeel per 1 Septem ber van 3% staat dan een voordeel indien men deze zaak bekijkt van af 1 Januari van 2.7%. Dus altijd nog een achteruitgang, die des te groter is, daar het voordeel zoals wij reeds zeiden slechts acht maan den heeft geduurd en het nadeel zal gelden tot 1 Januari 1957, dat is zes tien maanden. Textieldetaillisten zullen deze be- rekefiing wel verstaan. 17 R IS ECHTER ook nog een ander voordeel en wel de restitutie van 10% over de gehele voorraad per 1 September van dit jaar, wat een be langrijke verbetering van de liqui diteitspositie voor de textieldetaillist zal betekenen. Maar alweer moet men daarbij dan bedenken, cat de verhoogde inkoopprijzen per 1 Jan. een verslechtering van de liquidi teitspositie betekenden. Berekent men het voordeel, dat hij per 1 Januari genoot, dan moet men ook het na deel van een verslechterde liquidi teitspositie daarin betrekken. 'Het is interessant te citeren, wat „Textilia" het weekblad voor de de tailhandel in de textiel, een onver dachte getuige dus, hierover schrijft: „Een opmerkelijk feit is ook de sinds een aantal maanden snel ver- beterendé liquiditeitspositie van de detailhandel. Geen ding zo slecht of het heeft zijn goede zijde en zo is het ook met de mogelijk wat al te grote bedachtzaamheid van de detailhan del bij het aanvullen van zijn voor raden uit hoofde van de verwachte O.B.-afschaffing. De vorming hier en regering overleg gepleegd over de huidige Franse-Libanese betrekkin- ken. Arrestaties in Frankrijk. Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft later in een com munique bekend gemaakt, dat het optreden van de politie in Parijs en in verscheidene districten in de pro vincie geschied is naar aanleiding van berichten uit Algerije volgens welke agitators, „optredend in ver standhouding met terroristische or ganisaties in Noord-Afrika en him buitenlandse aanstokers", in Frank rijk wilden agiteren onder de daar wonende Algerijnen. Maandagavond is op het ministerie van binnenlandse zaken in Parijs vernomen, dat bij razzia's in geheel Frankrijk 306 Algerijnse zijn aange houden. De arrestaties werden voor namelijk verricht in de departemen ten Seine, Nord, Mossele en Seine- Maritime. Onderkoning voor de Belgische Congo Sedert de reis van koning Boude- wijn naar de Congo is in de Belgische Congo en ook in België de wens naar voren gebracht een onder-koning te 'benoemen voor de Congo. Het te Elisabethstad verschijnende blad „Comgo-Soir" richt in dit ver band het verzoek aan koning Boude- wijn om zijn broer prins Albert tot vice-koning van de kolonie te benoe men. Het Brusselse blad „Le Soir" te kent hierbij aan, dat men in sommige kringen koning Leopold zou willen verzoeken het onder-koningschap van de Congo te aanvaarden. Hetzelfde Ben Joessef op het vliegveld van blad verneemt in ^t venband echter Tananarive aangekomen. Deze dele- van een gezaghebbende zyde dat er geen sprake van is een vice-komng te benoemen voor de kolonie. Dit zou, Nieuwe koers. Intussen vaart men toch verder op het kompas van de nieuwe koers. In de omgeving van de Franse delega tie, die te Antsirabe op Madagascar besprekingen voert met ex-sultan Sidi Mohammed Ben Joessef van Marokko, wordt echter een absoluut stilzwijgen over het verloop der on derhandelingen in acht genomen. Generaal Catroux heeft Maandag, vergezeld van Yrissou, particulier secretaris van de Franse minister van buitenlandse zaken en kolonel Touya, een bezoek gebracht aan Ben Joessef. Inmiddels is Maandag de delegatie van Marokkaanse nationalisten, be staande uit Si Bekkai, ex-pasja van Seffroe, Ben Slimane, ex-pasja van Fez, en Moelai Hassan, zwager van dntaang,ót op, paCeió Saeótdijfi HJVI. de Koningin heeft op paleis Soestdijk deelnemers aan het Internationaal Tuinbouwcongres ontvangen. De Foto toont de Landsvrouwe temidden van de deelnemers. Tananarivo aangekomen. Deze dele gatie „wordt Dinsdag in Antsirabe, waar oud-sultan Ben Joessef woont, verwacht. Gewelddaden in Algerije. Een groep van ongeveer honderd Algerijnse verzetsstrijders heeft Zondagavond een overval gedaan op het dorp Tanefdoer, twintig kilome ter ten Zuiden van Constantine. De aanvallers sneden zeven notabelen, onder wie een lid van de gemeente raad, de keel af. Vier andere perso nen werden verminkt. Naar een vrachtauto, die parachu tisten van Oued Amimine naar Kroubs vervoerde, werd een hand granaat gegooid, waardoor slechts geringe schade werd aangericht. In Casablanca zijn 25 Marokkanen gearresteerd, die er van verdacht worden deel uit te maken van een terroristische cel. Vier jonge man nen onder hen hebben bekend in Juli de bomaanslag op een terras ge pleegd te hebben, waarbij zeven do den vielen en 37 personen, allen Europeanen, werden gewond. Naar te Parijs verluidt hebben de Franse diplomatieke vertegenwoor digers in verschillende Arabische landen kortelings geprotesteerd te gen de anti-Franse uitlatingen, die de laatste tijd met betrekking tot de verhouding tussen Frankrijk en Noord-Afrika zijn gedaan. De diplomatieke vertegenwoordi ger in Libanon* heeft aldaar met de daar bij de industrie van enige voor raden, om dezelfde reden, had bo vendien tot gevolg, dat de detailhan del zich bij de meeste artikelen toch, zo nodig, weer snel kon herbevoor- raden, wat een goede invloed op de omzet snelheid moet hebben gehad, Met een geslaagde zomeropruiming daar nog overheen en straks nog een terugbetaling van 10% op de voor raden per 1 September moet de li quiditeit van de gemiddelde detail list straks beter worden dan ze in jaren is geweest. Want omdat de in koopsprijzen straks dalen met 10%, is die terugbetaling, hoewel geens zins winst, stellig een liquiditeits verbetering van volle 10% over de gehele voorraad, wat in de textiel- detailhandel een aanzienlijk bedrag betekent". Tot zover „Textilia". Daarna verwacht men door de da ling van de prijzen per 1 September een verhoging van de omzet, wat echter tevens inhoudt, dat zich voor dien hier en daar wel een verminde ring, kopersstaking, zo men wil, zal openbaren. Summa summarum is het zo, dat hoe men de zaak ook beziet dus niet alleen de nadelen per 1 Septem ber, maar ook de voordelen per 1 Januari de afschaffing van de om zetbelasting voor de textieldetaillist een vermindering van inkomen zal betekenen. Terwijl de consument een prijsda ling van 10% op textielgoederen zich straks zal zien toegewezen, zal de textieldetaillist zijn aandeel in de gestegen welvaart niet krijgen. Van af 1 September alléén bezien, zal hij zich een winst van 3% zien ont gaan, in het verband gezien van de gehele handelsmargebeschikking, dus mét de voordelen van 1 Januari zal het altijd nog een winstderving van een V*% voor hem betekenen. Voor de textieldetaillist zal er dus geen reden zijn om vriendelijk over het laatste politieke compromis in zake belastingverlaging te denken. zo wordt opgemerkt, een diepgaande studie op constitutioneel plan nood zakelijk maken, die aanleiding zou geven tot allerlei controversen. KONING VAN GRIEKENLAND IN ZUID-SLA'Vlë Koning Paul van Griekenland is vandaag met koningin Frederika voor een bezoek van acht dagen in Zuid- Slavië aangekomen. Dit is het eerste koninklijke bezoek aan het land sinds de oorlog. Het koninklijke paar zal van de grens in een speciale trein naar Belgrado reizen, waar het mor gen, Dinsdag, wordt verwacht. President Tito bracht in 1*954 een bezoek aan Griekenland. Grote delen van India en Pakistan staan onder water. Millioenen men sen zijn dakloos. De overstromingen worden de ergste in de geschiedenis van Azië genoemd. Een functionnaris van het interna tionale Roode Kruis, dr. Frangois Daubenton is te Genève terugge keerd van een bezoek aan de getrof fen gelbieden in Voor-Indië. Hij wil snel maatregélen treffen om de 45 millioen getroffenen van het hoogst- nodige te voorzien. Ook uit Mexico en Italië wordt watersnood gemeld. In een dorp 80 km. ten N.O. van Rohe zijn vier do den en zeven vermisten als gevolg van een overstroming door zware re genval. In Mexico-stad vielen twee slacht offers en worden vijf mensen ver mist. 40.000 huizen werden Over stroomd. Dr. Daubenton heeft een beroep op de Roode Kruisvereniging in de verschillende landen gedaan voor In dia en Pakistan minstens 20 millioen dollar bijeen te brengen. Maandagavond zijn zeven Ameri kaanse militaire Vliegtuigen uit Ge nève vertrokken met 28 ton goede ren voor Nieuw Delhi en Karatsji. In Voor-Indië strekt het over stroomde gebied zich uit van de Noord-Westelijke grensprovincie jn Pakistan tot Assam in Oost-Indië en in het Zuiden tot* de provincie Cris- sa, aan de Golf van Bengalen. De Brahmapootra, de Ganges en de Indus, gezwollen door de zware re gens van Juli en een geweldige hoe veelheid smeltwater uit de Hymalaja, zijn buiten de oevers getreden. Dr. Daubenton zei dat ongeveer 15 millioen mensen, d.w.z. elf procent van de bevolking van de Indische staten Assam, Bihar, Oettar Pradesj en West-Bengalen, getroffen zijn en dat meer dan 20.000 dorpen zijn ver woest. In Oost-Bengalen, Sind, de Pends- jaab en het Noord-Westelijke grens gebied van Pakistan zijn een 30 mil lioen mensen getroffen. Uit Bombay wordt officieel ge meld dat vier grote rivieren in de provincie Crissa het gevaarlijke peil hebben overschreden. 100.000 men sen zijn daar van de buitenwereld afgesloten. Uit Haiderabad wordt bericht, dat de West-Pakistaanse stad Matiari (15.000 inwoners) met verwoesting door het water van de Indus be dreigd wordt. Geleerden hebben een middel ontdekt om een einde te maken aan het krimpen van wol. Dr. E. C. Carter, technisch directeur van het Interna tionale Wol Secretariaat te Melbourne, heeft mededelingen gedaan over een nieuwe techniek, die tot ontwikkeling werd gebracht in de laboratoria van de raad der organisatie voor wetenschappelijk en industrieel onder zoekingswerk. Tijdens een openbare demonstratie aan de universiteit te Melbourne deelde dr. Carter mede, dat het krimpen van wol, dat veroor zaakt wordt door het dragen en het wass, voorkomen kan worden door het aanbrengen van een kleine hoeveelheid synthetische hars, waardoor min of meer de vezels plaatselijk aan elkaar gelast worden. Uit genomen proe ven is gebleken, dat op deze wijze behandelde sokken practisch niet krompen, en dat dezelfde soort sokken die niet bewerkt werden en op dezelfde wijze gewassen werden, niet meer gedragen konden worden door krimpen en vervilten. Dr. Carter deelde verder nog mede, dat de nieuwe techniek commercieel werd toegepast op heren- en jongssokken en spoedig ook voor andere kle ding gebruikt zou worden. STAKINGSGOLF IN CHILI WEGGEëBD Als gevolg van Zaterdag bereikte overeenkomsten zijn de meeste sta kers in Chili Maandag weer aan het werk gegaan. Bij de douane en de belastingen is de toestand weer nor maal. Alleen bij de gezondheidsdienst en in de ziekenhuizen had Maandag ochtend nog net het gehele personeel het werk hervat. In het algemeen gelooft men, dat het einde van de staking een over winning voor de regering betekent. De stakers zijn onvoorwaardelijk aan het werk gedaan. Er zullen pas onder handelingen over de eisen der sta kers geopend worden als de normale toestand hersteld is. De vereniging van Chileense stu denten heeft Maandagmiddag beslo ten tot een staking van 48 uur uit protest tegen de arrestatie van vak verenigingsleiders en een verhoging van de transporttarieven. Kortere militaire diensttijd in België De partijraad van de Belgische Katholieke Volkspartij heeft zich tij dens een het afgelopen weekeinde ge houden bijeenkomst o.a. bezig ge houden met het vraagstuk der mili taire verplichtingen van België. In een na afloop uitgegeven commu nique wordt verklaard, dat een ver- De politie jaagt de betogers uiteen in Santiago zoek aan de regering zal worden ge richt om na te gaan in hoeverre de militaire lasten van België, als gevolg van de ingetreden ontspanning op internationaal gebied, kunnen worden verlicht. Volgens het katholieke blad ,La Libre Belgique" zou de partij raad der CVP in het bijzonder van oordeel zijn dat de duur van de mili taire dienstplicht aanzienlijk kan worden verminderd. Andere bladen maken er melding van, dat men van katholieke zjjde deze dienstplicht ver minderd wenst te zien van 16 tot 12 maanden. Zoals bekend verlaagde de huidige socialistische-liberale rege ring toen zij aan het bewind kwam de duur van de militaire dienst van 21 tot 18 maanden, waarmee zij een verkiezingsbelofte nakwam. (Geldig van Dinsdagavond tot s tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Koude nacht met hier en daar 2 mist en weinig wind. Morgen 2 geleidelijk toenemende be wol- S king met later kans op enige re- j gen, tot matige of vrij kachtig 2 toenemende wind krimpend naar 2 Zuid tot Zuidoost en ongeveer S dezelfde temparturen als van- 7 Sept. zon op 6.01, onder 19.18; maan op 21.07, onder 12.38. Het weer in Europa De politie maakt gebruik van geweerkolven, om de studenten uiteen te drijven, die protesteren tegen de ver hoging van het transport-tarief van ;30 tot 100 procent. In Chiü zijn op het ogenblik 2.000.000 arbeiders aan het staken. STOCKHOLM KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. mist half bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt regen onbewolkt licht bew. onbewolkt Korreltje Wees voorzichtii g in voorspoed, stoutmoedig in tegenspoed.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1