ÈCven jungschlaeger moet zich tegen algebraïsche formules verdedigen Tegen korting op pensioenen SECRETARESSE Zweden wordt weer Nat' voo r Se Jiaiiaan&e fiajaawmade ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 In de afgelopen nacht bouwde Aalsmeer een Perzische markt MacArthur bezorgde Hirohito geen strop Generaal Douglas MacArthur, de voormalige opperbevelhebber van de igeallieerde strijdkrachten in het ge bied van de Stille Oceaan, heeft Vrij dag in een onderhoud met de Japan se minister van buitenlandse zaken, Sjigemitsoe, onthuld, dat (hij had we ten te voortkomen, dat men keizer Hirohito na de tweede wereldoorlog als oorlogsmisdadiger terecht had ilaten staan, zoals „andere landen dan de Verenigde Staten" hadden geëist. iHij, MacArthur, was tegen een der gelijk proces gekant geweest, omdat idit tot nieuwe moeilijkheden had ge leid voor de bezettingstroepen, waar door men deze met een millioen had moeten versterken. Volgens MacArthur zou Hirohito waarschijnlijk tot de strop zijn ver oordeeld, wanneer het tot een proces was gekomen. De keizer had alle verantwoordelijkheid voor het op treden van de Japanse politici en of ficieren gedurende de oorlog aan vaard en hij was bereid geweest af te treden om zijn lot te ondergaan. Onder het motto „alle hens aan dek" heeft de bevolking van Aalsmeer de afgelopen nacht intensief gewerkt aan de praalwagens die vandaag jong en oud in Amsterdam in verrukking zullen brengen. Op de foto wordt de laatste hand gelegd aan de wagen, die een Perzische markt uitbeeldt. Het proces-Jungschlaeger is giste ren voortgezet met een kruisverhoor, waaraan de verdedigster mevr. M. Bouman de hoofdgetuige-a-charge J. Tomasoa onderwierp. Het kwam tot een heftige woorden wisseling toen aanklager Soenarjo met kracht protesteerde tegen het kruisverhoor, waardoor, volgens hem, mevr. Bouman probeerde het proces te verlengen door Tomasoa te bom barderen met detailvragen. Mevr. Bouman antwoordde, dat het nodig was, omdat zij alle tegenstrij digheden in de vroegere verklarin gen van Tomasoa aan het daglicht wil brengen. Mevr. Bouman heeft geëist, dat Tomasoa wegens meineed vervolgd zal worden. Hechter Maengkom ondersteunde het bezwaar van de aanklager, en het proces werd voortgezet met het voor lezen van een rapport van de inlich tingendienst over de subversieve be drijvigheid van Jungschlaeger, welk rapport is opgesteld door luitenant Suhartono. Het begint in Februari 1951 en zegt een overzicht te zijn van de geheime acties van de Nederlanders in Indo nesië. Behalve de naam van Jung schlaeger zijn alle andere namen door codenummers vervangen, bijvoorbeeld x-14, x-86 en x-91. Onbetrouwbaar In het rapport staat ook vermeld, waar beklaagde op bepaalde data verbleef, met wie hij sprak en wie hem thuis en op kantoor opzochten. Verder leest de Djaksa enkele pas sages uit brieven voor, die Jung schlaeger uit Nederland zou hebben ontvangen. Beklaagde zegt hierop, dat hij een groot gedeelte van de voorlezing niet heeft kunnen volgen. Wel heeft hij een passage uit een brief van zijn schoonvader van 79 jaar herkend, die hem schreef goed op te passen. Hij meent verder, dat het wel waar zal zijn, dat ook andere hem schreven voorzichtig te zijn. Beklaagde zegt niets van het geheime rapport te be grijpen. „De beide keren, dat ik wel in Bandung ben geweest, worden er niet eens in genoemd". Dr A. J. Verhage voor Radio Moskou Dr. A. J. Verhage, directeur van het Bedrijfschap sierteeltproducten en voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", in vak kringen bekend als „de Nederlandse bloemen-ambassadeur", heeft in Mos kou de Nederlandse inzending op de bloemententoonstelling, die daar thans gehouden wordt, aangeboden aan de gemeenteraad, de botanische tuinen en de bevolking van de Rus sische hoofdstad. Van zijn bevindin gen heeft hij gisteravond via Radio Moskou verslag uitgebracht aan de luisteraars in het vaderland. Hij vertelde dat de voorzitter van de botanische tuinen in Moskou vo rig jaar de vereniging „De Neder landse Bloemisterij" heeft uitgeno digd een Nederlandse inzending op de bloemententoonstelling in Miskou te brengen. Nu aan die uitnodiging gehoor is gegeven, wat de heer Ver hage, die door het bestuur van ge noemde vereniging naar Rusland is afgevaardigd, vol lof over de mede werking, die zowel door de Sovjet- Ambassade in Den Haag, als in Mos kou is verleend om het transport van de bloemen goed te doen verlopen. Ook van de gastvrijheid, die de Ne derlanders buiten de tentoonstelling om hebben ondervonden, sprak de heer Verhage met veel waardering. Behalve bloemen zijn kleurenfoto's over Nederland en de Nederlandse bloemisterijen mee naar Moskou ge gaan en deze vielen daar zeer in de smaak, zo zeide de heer Verhage. De heer Verhage is in gezelschap van de heer P. de Boer uit Voor schoten, die de Nederlandse inzending technisch en. artistiek heeft verzorgd. Beklaagde zegt, dat dergelijke in formatie ook vroeger bij de Nefis wel eens door betaalde informanten werd binnengebracht, maar als men het nader onderzocht bleek er meestal niets van over te blijven. Algebra Nadat de Djaska het rapport aan de rechter heeft overgelegd zegt ver dedigster, dat het voor beklaagde on mogelijk is zich hiertegen te verde digen: „Alle namen zijn omgewerkt tot algebra formules. Waarom komt luitenant Suhartono zelf niet hier om zijn verklaringen onder ede af te leg gen? Dan kan hij ook 'hierover onder vraagd worden". (Lnt. Suhartono heeft al eens eerder op een zifting met gesloten deuren, niet onder 'ede, een aantal verklaringen afgelegd en een schema toegelicht over de organi satie van de Nigo). Rechter Maengo vraagt verdedigster of zij dit rapport dus van geen waarde vindt? Verdedigster: Dit is niet anders dan een anonieme verdachtmaking. Ik ben geen rechtskundigen, maar volgens mijn rechtsgevoel kan beklaagde zich hiertegen niet verdedigen. Beklaagde: Als op een avond om acht uur x-356 by mij thuis komt thee drinken, hoe weet ik dan wie hij is? x-86 en x-93 ken ik ook niet. De Djaksa Tinggi verklaart, dat dit PARTIJBUREAU DER K.V.P. OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN. Gisteren is het „Dr Schaepman- huis", het partijbureau van de Ka tholieke Volkspartij, gelegen aan de Mauritskade 25 te Den Haag, offi cieel in gebruik genomen. Het pand, dat reeds voor de oorlog bij de K.V. P. in gebruik was, is sober, maar uiterst modern ingericht. Zo beschikt men onder meer voor de verzending van het partij-orgaan over de nieuw ste middelen. Op de receptie heeft de deken van Den 'Haag, mgr W. Pompe, aan de voorzitter der K.V.P., mr. H. van Doorn, een pressepapier overhan digd, voorstellende het borstbeeld van mgr dr W. Nolens. Aanwezig waren voorts de minis ters mr F. J. F. M. van Thiel, ir H. B. J. Witte en mr J. M. C. Th. Cals, de staatssecretarissen mej. dr A. de "\Yaal, Ph. C. Moorman en dr G. M. J. Veldkamp en de voorzitter en de vice-voorzitter der Eerste Kamer fractie der K.V.P., mr G. C. J. D. Kropman en mr F. G. C. N. Teu- lings. Prof mr C. Romme, die uitste- dig is, had een telegram gezonden. Verder hebben - alle katholieke standsorganisaties en vele katholieke vakorganisaties, zowel als de A.R.K. A. en het K.O.V. door het zenden van deputaties hun belangstelling ge toond. WEGEN IN HAARLEM BETER BEVEILIGD. In overleg met het gemeentebe stuur van Haarlem heeft minister Algera besloten om op de Rijksstraat weg en de Schoterweg in Haarlem- Noord voorzieningen te treffen, wel ke de gevaarlijke situatie bij de kruis punten voor de voetgangers moeten verbeteren. Er zijn dit jaar reeds meer dan honderd ongelukken op deze punten gebeurd. In het midden van de Zaanenlaan komen vluchtheuvels. De aansluiting op het Soendaplein wordt afgeslo ten. Het is op het ogenblik echter niet gewenst, aldus de minister in zijn antwoord aan het Tweede-Kamerlid, de heer Hooij. dat deze weggedeelten in onderhoud en beheer aan de ge meente Haarlem overgaan, daar zij bijna uitsluitend dienen voor door gaand verkeer. Indien dit verkeer meer gebruik zal maken van de Delft laan, na verbetering en verharding daarvan, en tevens de beschikking krijgt over een verbinding langs de Vondelweg en Spaarndamseweg, kan overdracht nader overwogen worden. rapport onafhankelijk is van het po- litie-onderzoek. De politie was reeds vergevorderd met 't onderzoek, toen dit rapport over de zaak werd inge diend. De rechter sluit hier de zitting. De volgende zitting wordt bepaald op 8 September. Dan zal getuige Manoch wederom gehoord worden. TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden, telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. (Advertentie). In een request aan de Tweede Ka mer hebben de drie grote bonden van gepensionneerden (overheids-, spoorweg- en militair) met een ge zamenlijk ledental van 87000 een protest ontwikkeld tegen de voorge nomen aanpassing (korting) van de bestaande pensioenen in verband met het wetsontwerp inzake een al gemene ouderdomsverzekering. Zij voeren tegen die voorgenomen aanpassing aan, dat juist op grond van het principe van het wetsont werp ouderdomsvoorziening, dat aan ieder ingezetene, onafhankelijk van andere bronnen van inkomen, de volle ouderdomsuitkering wordt verzekerd, geen rechtsgrond bestaat voor korting op een verdiend en verkregen pensioen, waarvoor jaren lang premie is gestort, voortgevloeid uit een recht als ambtenaar, terwijl de ontworpen ouderdomsuitkering gegrond is op een recht als staats burger. Dit recht aldus het adres heeft de gewezen ambtenaar ge meen met iedere Nederlander. Bei de bronnen van inkomen staan dus geheel los van elkaar; de ene bron zal de andere alzo niet nadelig mo gen beïnvloeden. Voor wat betreft de reeds gepensionneerden, is in ver band met de voor dezen erkende fi nanciële achterstand, de uitgespro ken vrees in elk geval niet gerecht vaardigd, dat het effect van behoud van onverkort pensioen zijn zou, dat beide pensioenen te zamen meer zou den bedragen dan het loon, hetwelk door een gelijkwaardig actief amb tenaar wordt verdiend. PARATYPHUS IN SITTARD. Twintig mensen, groot en klein, die bij de landbouwer B. uit Guttekoven hadden meegeholpen bij het aard- appelrooien en in de middagpauze op het veld hadden gegeten, zijn Woens dag allen min of meer ernstig ziek geworden. Zij hadden koorts en klaagden over maagstoornissen. Men heeft hier vermoedelijk te doen met een bijzondere vorm van par a typhus. De besmetting zou moge lijk zijn ontstaan door het drinken van ongekookte melk in de koffie. Allen, die aan het aardappelrooien en aan het koffiedrinken in het veld hebben deelgenomen, zijn naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Men wil daarmee verdere besmetting voorkomen. Vermoedelijk als gevolg van hoge ouderdom is gisteren een 76 jaar oud schip, het Duitse Rynschip „Ba den 25", in de Parkjiaven door mid den gebroken en gezonken. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor Het schip lag te laden langszij het Franse s.s. „Marne", Aan boord be vond zich meel en blikafval. De 43- jarige schipper Erich Zijp uit Mann heim, een matroos en drie haven arbeiders, die in het ruim bezig wa ren, konden zich op tijd in veilig heid stellen. (Ingez. Med.-adv.) Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., CORRESP.: Nederl., Engels, Spaans, Frans, Duits. Kon. Erk. P1TMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Komende maand zal in Zweden de rantsoenering van sterke drank die veertig jaar lalg gegolden heeft, wor den afgeschaft. Als voorbereiding op die stap is met ingang van deze imaand echter een adverteerverbod ingegaan, dat een half jaar lang van ikracht zal blijven en dat naar de be doeling van de regering de Zweden van al te grote begerigheid naar het straks weer vrij te verkrijgen genot middel moet afhouden. Het verbod geldt niet alleen het adverteren in de bladen maar ook het aanprijzen van drank door mid del van lichtreclames en aanplakbil jetten. Alle neonreclames voor sterke dranken zijn afgedekt en de aanplak biljetten zijn overgeplakt met aan prijzingen van niet-alcoholhoudende dranken. Er is geen wettelijke sanc tie op naleving van het reclamever bod ingesteld maar het staats- drankmonopolie heeft de importeurs doen weten, dat negering er van hun 'uitsluiting van de Zweedse markt tengevolge zal hebben. Na Maart •aanstaande zal alleen met soort en prijs van sterke dranken geadver teerd mogen worden. Het plaatsen van afbeeldingen van fles of glas zal worden tegengegaan. Vooraanstaande psychologen, zoals dr. Bo Gerle, hoofd van het instituut voor geesteszieken te Dund, hebben het adverteerverbod onpsychologisch en dom genoemd. Het parlement heeft een bedrag van twee millioen kronen gevoteerd voor een campagne tegen drankmis bruik, welke door een zeventigtal organisaties wordt opgezet. Uitbreiding handel tussen Oost en West Uit de cijfers over de eerste drie a vijf maanden van 1955 blijkt, dat de handel tussen Oost- en West- Europa aanzienlijk is toegenomen, zo is Vrijdag bekendgemaakt door de economische commissie voor Europa der Verenigde Naties (E.C.E.). De totale invoer van West-Europa uit Oost-Europa was 35 procent gro ter dan in de overeenkomstige periode van 1954, terwijl de gezamenlijke uitvoer der Westeuropese landen naar Oost-Europa een toeneming van 9 procent te zien gaf. Het totale han delsvolume nam met 22 procent toe. Bijzonder opmerkelijk acht de E. C.E. de toeneming van .de Oosteuro- pese uitvoer naar West-Europa. De grootste stijging onderging de invoer van Engeland en Turkije uit Oost- Europa, maar ook Oostenrijk, Frank rijk, West-Duitsland, Italië en Zwe den betrokken in de eerste maanden van dit jaar aanzienlijk meer uit Oost-Europa dan in de overeenkom stige periode van het vorige jaar. Indien zich dit jaar geen opzien barende gebeurtenissen voordoen, lijdt het volgens de E.C.E. weinig twijfel, dat, gezien de voortdurende verbetering van de houding aan weerszijden, de grondslag wordt ge legd voor een aanzienlijke uitbrei ding van de handel tussen Oost en West. Telefoon in de nabijheid IEDERE KEER WEER, voordat de grote ontwerpers hun nieuwe creaties prijsgeven, vra gen we ons af, wat zij de vrouw nü weer zullen voorschrijven. Bijna elke vrouw droomt van een nieuwe lijn, die haar, beter dan de vorige, in staat zal stel len haar persoonlijke, kwalitei ten naar voren te brengen, of eventuele gebreken te verber gen. De lijn van het costuum van deze eeuw, gecreëerd voor vrouwen van volmaakte li chaamsbouw, zal echter geen op merkelijke verandering onder gaan en nog veel minder zich aanpassen bij persoonlijke ver langens. Misschien zal echter de mode voorkeur kunnen geven aan een ander type vrouw. Mis schien zal het katachtige meis jestype dit keer op de achter grond raken, om plaats te bie den aan de „fatale vrouw 1956", met een geraffineerde en ge heimzinnige schoonheid, die vele seizoenen lang afwezig is ge weest. ]>E NIEUWE WINTERSTOF- FEN. In de allereerste plaats worden voor tailleurs, ensem bles en mantels Shetlandstoffen gebruikt, die vaak omkeerbaar zijn en dan een achterkant ver tonen van zachte, geruigde wol. Voor sportieve mantels, vermoe delijk van soepele, rechte lijn, worden zeer grove tweeds ge bruikt en boutonnes met ge- ruigd oppervlak in een nieuw soort versmelting van kleuren. De bouclé's zien er minder krul lerig uit, dank zij een nieuw scheerproces, dat een deel van het bouclé wegneemt en slechts een aanduiding van een krulle tje achterlaat, zodat de opper vlakte van het weefsel effener wordt. De harige wolsoorten zijn op de aftocht, terwijl pluche achtige stoffen, zacht en dicht als poile de castor en bijzonder warm en licht, een belangrijke rol spelen. Ze zijn ideaal voor wintermantels voor de ochtend en voor de reis. Het loden wordt aan een speciaal scheerproces onderworpen, waardoor de op pervlakte op zeer effectvolle wijze geciseleerd wordt in rui ten of cirkels. Voor sportmantels zal casen- tino bouclé met uiteen geplante krul worden gebruikt, evenals wol geweven op de wijze van stromatten, in aren of als zak- kenstof. Voor geklede tailleurs zullen bij voorkeur wollen crêpestoffen worden gebruikt, zoals crêpe ro- maine, crêpe georgette, georget te-satin, alle met een zachte, warme „gasé" achterkant. Voor geklede mantels zal men de voorkeur geven aan zwaar laken, gravurevelours met geo metrische ciselering in glans- en mateffecten en sterk glanzend „zeehondenvel". Kleuren voor 1950: Shetland: in ëavoieblauw, grijsgroen en noisette. Bouclé: hoofdzakelijk in lichte tinten in het gamma van onge brande Sienna tot bruining, sma ragdgroen met een tikkeltje blauw. Tweed: met lichtgetint fond, gespikkeld in felle tinten: rood, groen, geel. Veel wit/zwart con trasten. Geruigd bouclé: met licht fond, gemengd met alle kleuren van. het palet. Pied de poule: met groot des sin in zeer intense, doch donkere kleuren zwart/groen, geel/bruin blauw/zwart. Flanel: in effen grijs en grijs met witte of zwarte strepen. Velours en laken: in donker blauw, zwart, beverbruin. Crêpes: in zwart, beige en bruin. Geschoren loden: in donker groen, donkerblauw en het hele gamma van bruin. Bij de tekeningen: a) Evolutie van de lijn van de mantel: vanaf de overdreven ruimte van 1953 is een duide lijke inbinding der ruimte tot meer gestyleerde vormen te constateren. Indien men in deze richting voort gaat, zou de lijn voor de komende winter wel eens overdreven streng kunnen worden. b) Evolutie van de kraag: zul len de kragen doorgaan met groeien? In dat geval zouden we wel eens aan een onwaarschijn lijke tochtschermkraag toe kun nen zijn. c) Evolutie van de taillelijn: komt zij hoog of laag te zitten? Dit probleem is niet gemakke lijk op te lossen, alles hangt er van af, of het lijf dan wel de benen overheersen in het even wicht van de silhouet. IIOIIOIIO'IIOIIOIIOIIOIIOIIC

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9