260 Paarden gaven de Leidse gemeentereiniging extra werk Smam rséjmum MaeaengebCettet in de óitateu begeleidde paatdemappen aan beteden ótaf-fianfiaxe Jv jL O B. en W. door optocht geblokkeerd Twee belangrijke onderwerpen door bestuursleden behandeld BIOSCOPEN ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Trouwe viervoeters Hier werden zij door burgemees ter toegesproken, die oprecht ver heugd was over „wat vandaag en morgen" in Leiden op hippisch gebied gepresteerd is en zal worden. Het paard is door de machine ver drongen, stelde de burgemeester vast, daarom is het goed, dat de rij- verenigingen er aan meewerken, dat de waardering voor het paard blijft en groter wordt. Hij was erkentelijk voor het feit, dat ook de Vebo te Leiden zulk een ruime aandacht aan deze trouwe viervoeter heeft be steed. De heer Roelvink dankte de burge meester en geheel Leiden voor de grandiose ontvangst. Met Zuidelijke enthousiasme zijn de ruiters naar Leiden gekomen. Zij hadden niet op zulk een ontvangst en zulk een pro gramma durven rekenen. De gasten werden hierna door het stadhuis geleid. Terug op het bordes aan de achterzijde van het Raadhuis speelden de muzikanten niet te paard voor de zeer gedunde me nigte op het stadhuisplein nog enige marsen en bazuin-fanfares. De karnende en kaas-makende b oerinnen op de Turfmarktsbrug OPENBARE LES SOC. GEW. SCHOOL K.A.B. Men schrijft ons: Op de Openbare Les, die a.s. Maan- dag 5 September gehouden wordt in 260 Paarden kletterden gisteravond door de Leidse straten. Nu kan men geen 260 paarden door een stad laten rijden zonder dat dit voor de gemeen- lereiniging bijzondere consequenties met zich meebrengt. Het spoor, dat de viervoeters achter de gebogen straten lieten liep over de Veemarkt, Turf marktsbrug, Haarlemmerstraat, Hooigracht en Breestaat. De route was aanmerkelijk ingekort en hieraan is het te wijten dat de ruiters langs een stadhuisbordès reden, waarop het gemeentebestuur uit blonk door afwezigheid. Burgemeester en wethouders zijn hiervoor niet te laken. Het was immers afspraak, dat de optocht eerst om kwart vóór acht voorbij het stadhuis zou komen. Om tien minuten voor half acht echter kon digden de bazuinen van de trompetters te paard de komst van de stoet aan. Burgemeester en wethouders vonden intussen de weg, die hen naar het stadhuis moest brengen door de hippische stoet geblokkeerd. Eenzame figuur op stadhuistrappen Alleen wethouder Jongeleen is er m geslaagd het platform te bereiken. Hij stond als een eenzame figuur bo ven aan de trappen, als iemand, wien de last van het gehele college zwaar op de schouders drukte. Hij heeft zich moedig geweerd. De stoet zelf gaf de burger veel te kijken. Alleen het geluid al, dat deze hon derden-meterslange stoet in de Leid se straten maakte, het helder hoeven- getik, dat tegen de gevels van de hui zen opketste, was de moeite waard. Na de trompetters te paard kwa men de besturen van de Vebo en de Ned. Katholieke Bond van landelijke Ruiters verenigingen in rijtuigen voorbij. De pièce-de-milieu was de staffan fare uit St. Oedenrode, kloeke rui ters, die het klaarspeelden de paarden met de voeten te beteugelen en met de vrije handen een goed nummertje fanfare-muziek weggaven. Dit rriiu- ziek-corps te paar telt 42 muzikanten en wordt opgevoerd als een unicum in Europa. De leider is de heer J. de Leyer. Paukenist Waarlijk monumentaal is de pau kenist Jan Sijber, die ondanks zijn 64-jarige leeftijd zowel het paard als het ihytbme onder de knie heeft. Twee zijner dochters roerden in dezelfde paardenstoet de dieptrom- men. Het corps telt voorts vijf bazuin blazers en heeft overigens de bezet ting van een compleet fanfare corps. Het trompetters-corps, dat eveneens de bewondering van de Leidse bur gerij oogstte, is van de rijvereniging uit Oirschot, die in 1953 zijn 50-ja rige bestaan heeft gevierd met een internationaal concours. De stoet was overigens verdeeld in achttallen ruiters, die hun paar den keurig in het gelid hielden., De leden van de Nederlandse Katho lieke bond van landelijke Rui ter ver enigingen verdienen een compliment voor hun onberispelijk rijden. De achttallen werden afgewisseld door enige praalwagens. De Chr. B.P.B. liet op een wagen zien hoe het romige product, dat naar mmmmeer smaakt, gemaakt wordt. L.T.B. en de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen toonden resp. de producten van tuin bouw en landbouw. Kamer van Koophandel vergaderde Critieke situatie. Tijdens de gistermiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel van Rijnland hebben de heren T. M. H. van Waveren en C. F. Meerpoel een inleiding gehouden over twee onderwerpen, die de han del buitengewoon interesseren: name lijk de emigratie en de vestiginsgwet bedrijven 1954. In zijn openingswoord kondigde de voorzitter, de heer Van Waveren, het afscheid aan van mr. De Blécourt, die de K. v. K. van Haarlem als se cretaris gaat dienen. Spreker vestig de vervolgens de aandacht op het onlangs versohenen werkje over Pla nologie van de hand van mr. Knibbe. De heer Meeripoel kwam in zijn •rede over de vestigingswet van 1954 tot de conclusie, dat men ontheffing van het afleggen van een vestigings examen zoveel mogelijk moet tegen gaan, maar dat tevens de examen eisen verlicht moeten worden. In het ibelang van het publiek zal het aan tal vestigingen vooral in de buiten wijken hierdoor belangrijk toenemen. De heer Van Waveren noemde de situatie op de arbeidsmarkt die door de steeds toenemende emigratie ont staan is even zorgvol als een periode van werkloosheid. Inplaats van pre mie op emigratie te stellen zou men olies moeten doen om 'het wegtrek ken van goede vaklieden af te rem men. Na een uitvoerige gedachtenwisse- ling over beide onderwerpen wer den enkele huishoudelijke punten afgehandeld waarna de vergadering werd besloten. De 64-jarige paukenist van de staf fanfare zit hoog te paard. (Foto's: „De Leidse Courant") Weinig muziek De stoet werd op de Veemarkt, van- waar zij vertrokken was ontbonden. De ruiters van de staffanfare en de trompetters uit Oirsohot begaven zich naar het Stadhuisplein, waar zij uit hun voorraad pa ardenmoppen de beste kozen. Het Leidse publiek stel de dit op hoge prijs. Jammer dat de burgerij haar wachten met zo weinig muziek beloond zag. Nadat de leiders van de corpsen door de heer F. J. M. Roelvink, Lan delijk voorzitter van de Ned. Kath. bond van Landelijke rijverengingen waren voorgesteld aan de burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot, de heer J. W. Bonda, voorzitter van de Vebo en aan de heer J. Saassen, voor zitter van de landelijke rijvereniging van de L.T.B., gaven de muzikanten nog één nummertje, waarna zij voor MORGENSTOND MET BAZUINEN AAN DE MOND. Vanmorgen zijn de bazuinblazers te paard, die gisteren al Leiden op zijn grondvesten deden trillen nog maals uitgerukt. Langslapers hebben een kwade morgenstond gehad. Voor de paardenminnaars was het een reveille voor al het hippisch schoon, dat Leiden deze dag nog staat te wachten. Pleisteractie. Als besluit van de pleisteractie vindt a.s. Zondag de collecte plaats aan de St. Leonarduskerk. Kaas voor 5000ste. Mevr. M. H. v. d. GeestBouwman stond gisteravond zonder dat zij er op bedacht was met een vol vette kaas van twaalf kilo in de han den. Zij was de 5000-ste bezoeker van de Vebo-tentoonstelling. „Doe meer met kaas", zegt het voorlichtingsinstituut in de Waag, dus stapte mevr. Van der Geest naar de stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande, die haar een re cept voor kaas-soesjes gaf, dat wij hieronder exclusief voor de Sleu telgat-lezeressen laten volgen. Nog even iets over mevr. Van der Geest. Zij woont in de Wijngaarden laan te Voorschoten en was verge zeld van haar veertienjarige zoon Cok. Cok had gezegd: „Laten wij met de fiets gaan" maar mevr. besliste, dat de tram het geëigende vervoer middel zou zijn. Aan haar voorliefde voor de tram, die het tweetal een kwartier later in Leiden bracht, heeft zij het kaasgeschenk te danken. En nu het recept voor de kaas soesjes: 2 dln water, 50 gr. boter, 100 gr. zelfrijzend bakmeel, 4 eieren, 100 a 150 gr. oude geraspte kaas, zout en peper naar smaak. Bereiding: breng het water met de boter aan de kook, voeg al het meel ineens toe en roer flink tot het meng sel als een bal van de panbodem los laat. Neem de pan van het vuur en voeg de eieren een voor een toe; flink roeren na elk ei, van het roe ren hangt het succes af. Voeg ten slotte kaas, zout en peper naar smaak toe en bak de soesjes theelepels-ge- wijs in frituurvet licht bruin. Ziezo, dit is dan het recept, waar mede de dames in de Waag zulk een succes hebben. Een zelfde succes wenst u toe: SPIEKER. fN DE LEIDSE Trianon. „Bei dir war es immer so schön" is een wonderlijke com binatie van verleden en heden; van Duitse romantiek en Amerikaanse show, met als bindmiddel een bloed arm verhaaltje. De ouderwetse Duitse films waren romantisch en als vlucht uit de wer kelijkheid vonden velen, wier hart en geest zich niet verheven voelden boven sentiment, er „in de goede oude tijd" een aangename tijdpasse ring in. De Amerikaanse show is harder, minder verfijnd en zoekt zijn heil meer in lawaai dan in romantiek. Een combinatie van beide kan moeilijk tot een succes leiden en dat is deze film dan ook niet geworden. Wie een „echte" Duitse film ver wacht, wordt kregel om het nodeloos ingelaste lawaai en wie Amerikaanse show zoekt, vindt de film weer „te zoet." De romantici worden echter min der teleurgesteld, want vele beken de schlagers zoals Bel Ami,Frauen sind keine Engel, Eine Frau wird erst schön durch die Liebe, e.a. verdringen de drummer. Ook zullen de liefhebbers van de Duitse film weer genieten van het sonore geluid van Sarah Leander, die met het verstrijken van de jaren nog niets van het oude vuur verloren heeft en op meeslepende wijze de wereld poogt te overtuigen van haar fatalistische zucht naar liefde. Zoals we schreven is het verhaaltje ver beneden de maat en de wijze, waar op het gebracht wordt, doet aan di lettantisme denken, maar het is in deze „musical" dan ook volkomen bijzaak. K.F.C. 14 jaar. Rex. „De ondergang van Meta- luna". Het nog onbeploegde land van de atoomsplitsingsmogelijkheden, is voor de filmindustrie minder geheim- zinning, dan voor de atoomgeleerde en lustig fantaserend worden er op het witte doek mogelijkheden uitge broed, die in wetenschappelijke krin gen ongetwijfeld het nodige opzien zouden baren, wanneer het celluloid niet zo geduldig was. Een expeditievergissing redt een vliegenier in deze film het leven en tegelijk gaat voor hem een rijk van mogelijkheden open, waarin hij een belangrijke rol gaat spelen. De film, die met de nodige span ning gepresenteerd wordt, zal sensa tie-minnende bezoekers zeker niet teleurstellen. K.F.C.-keuring 14 jaar. Casino: Fernandel is sinds hij zich in de soutane van Don Camillo wrong niet meer uit de Nederlandse biosco pen weg te slaan. De man die vroe ger slechts kon wedijveren met een Jo Brown en George Formby hing zijn eeuwige paardegrijs aan de wil gen voor een waarlijk acteurschap, dat hem redde voor het droeve ein de van alle lollige broeken. „Geen geld en" toch gelukkig" is kennelijk een film uit de overgangsperiode. Fernandel is niet meer de man, die uit domheid kracht put, maar een arme verschopte wees, die onschul dig de verdenking op zich laadt een hoofdprijs in de loterij gewonnen te hebben. Hij heeft geen geld om aan zijn verplichtingen als millionair te voldoen en niemand gelooft hem als hij beweert een slachtoffer van de omstandigheden te zijn. Het dorp waar hij vroeger zoveel vrienden had stoot hem uit en er is een vrouw voor nodig om hem de gunst van de dorpelingen te laten herwinnen. Een aardige Franse comedie die door volwassenen gezien kan worden. Luxor. „Haat" heet de film, die deze week in dit theater draait en alleen op de titel afgaande, zou men er misschien niet zoveel van ver wachten. Maar deze verwaohting is onjuist. Direct bij het begin wordt men reeds gepakt door dit onderhou dende filmverhaal over een familie, die door naijver wordt verscheurd. Zo echt menselijk is de heerzuchtige vader en zo begrijpelijk de houding van de zoons, die him jongste broer in de gevangenis laten belanden en na de dood van hun vader het land verkopen. Het happy end, dat de jongen, die niets kreeg en drie jaar onschuldig in de gevangenis zat, het aardigste meisje van de streek toe bedeelt, is even charmant als voor de hand liggend. En dat is de ver dienste van deze film eigenlijk. Het is geen groots meesterwerk, maar 'n eenvoudige geschiedenis van een pionierende familie, die zonder al te veel opsmuk en daarom juist zo boeiend wordt verteld. Wie een film wil zien uit het woeste land van het Zuidwesten met rauwe kerels zal van deze film zeker genieten. Boven 14 jaar. Lido. In de film „Gezworen Ka meraden" maken we op realistische wijze kennis met de laatste wereld oorlog en wat er aan voorafging om deze oorlog tot een goed einde te brengen. Dit bestond in de opleiding van vrijwilligers en die opleiding was nagenoeg een oorlogsverschrik king op zichzelf. Deze film geeft daarvan een wel zeer duidelijk beeld. In het opleidingskamp maken we kennis met Danny Forrester, een ver loofde jongeman, die verliefd wordt op de leidster van een Militair Te huis, doch door zijn sergeant weer op het rechte spoor gebracht wordt; met Marion Hodgekiss, de boeken wurm, die aan geen meisje denkt en alleen voor zijn boeken leeft, tot dathij kennis maakt met de ge heimzinnige Rae, die later blijkt een soldatenvriendin te zijn; met de houthakker Andy Hookans, een vro lijke Frans, die verliefd wordt op een oorlogsweduween met nog verschillende anderen, allen met hun eigen karakters, met hun eigen op vattingen over het leven, maar in de harde, soms veel te harde strijd om een goed soldaat te worden, voelen zij zich één en zijn zij elkander tot steun. Dat zijn zij in de verschrikkelijke mars, die hun wordt opgelegd door majoor Sam Huxley, een ijzervreter, die hen echter in alles voorgaat. Ook in de hevige, verbitterde gevechten, die volgen als de landingstroepen de invasiestrijd tegen de Jappen op Sai- pan aangaan. Een bijna onmenselijke taak is de soldaten op de schouders gelegd, maar hun hardheid, verkre gen in de opleiding, brengt hen zij het ten koste van hevige verliezen tot de begeerde overwinning, terwijl velen een nieuw leven wacht. Het geheel is een beeld uit het on stuimige leven van een oorlogswe reld, waarin de mensen heen en weer geslingerd worden van het ene uiter ste naar het andere, maar waarin de aanvankelijk vreemden voor elkaar, trouwe kameraden werden, die lief en leed gezamenlijk droegen. Door de KFC boven 18 jaar ge keurd. het Gebouw voor Chr. Sociale Belan gen, Oude Singel 243 Leiden, is elke K.A.B.-er uit Leiden en omgeving van harte welkom. In verband met het vastgestelde programma wordt er beslist om 8 uur begonnen. De leraren zullen elk vanuit hun vakoogpunt behandelen het onder werp: „De Katholieke arbeider in het openbare leven". Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Yoor Geboorteaankondigingen (Advertentie.) GEM. AANKONDIGING. De Burgemeester van Leiden -brengt, ter voldoening aan het be paalde bij artikel 10, lid 8, der We- deropbouwwet, ter openbare kennis, dat met ingang van 7 September 1955 gedurende een week ter gemeente secretarie, (afdeling Openbare Wer ken, kamer 111), voor een ieder ter inzage is neergelegd een 'besluit van de raad dier gemeente d.d. 29 Augus tus 1955, tot onteigening krachtens artikel 10, eerste lid, onder 2e, der Wederopbouwwet, ten name van de gemeente Leiden,- van een terrein, gelegen tussen de Boerhaavelaan en ae Mariënpoelstraat, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie P, no. 2590 (ged.) Leiden, 3 September 1955 De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT VERKEERSMAATREGELEN UTRECHTSE VEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis: I. dat de Gemeenteraad in zijn ver gadering van 29 Augustus 1955 heeft besloten de geslotenverkla ring voor het verkeer met alle motorrijtuigen en met rijtuigen, geldende voor het Utrechtse Veer, voorzover gelegen tussen de Singelbrug en de Plantage, in de richting naar de Plantage, in te trekken. II. dat hun College heeft besloten voor het Utrechtse Veer, voorzo ver gelegen tussen de Singelbrug en de Plantage, een wachtver- bod in te stellen, zulks met in gang van 5 September 1955; III. dat hun College heeft besloten ten aanzien van de Singelbrug, voor de richting Utrechtse Veer ■—Zijlsingel, een doorgaan verbod in te stellen, zulks met ingang van 5 September 1955. Afschriften van bovengenoemde besluiten zijn verzonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de door de Mi nister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan de Gedeputeerde Agenda Leiden TENTOONSTELLINGEN Lakenhal 10—12 en 2—5 uur: Schil derijen, aquarellen en tekeningen van Floris Verster en Menso Kamer- lingih Onnes, (Tot 1 September). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Zondagsdienst der huisartsen. A.s. Zondag 4 September zal de dienst worden waargenomen door de dok toren: Hartman, Jasperse, Lahr, Lan- gezaal, Verbrugge en v. Wingerden. Dienst der apothekenDe avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 10 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek Kok Rapen burg 9 Tel. 24807, de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid" Hooigracht 48 Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek Wilhelminapark 8 Tele foon 26274.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5