„Nozems" wonnen het kort geding en worden weer „burgers" genoemd Belastingsteekspel bij overdracht van bedrijven Een ongezonde toestand EET ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Weekblad veroordeeld In het weekblad „Vrij Nederland" schreef Jan Vrijman een artikelen reeks over de Amsterdamse straat jeugd en om voldoende inspiratie en gegevens op te doen, trok hij met een fotograaf van de Amsterdamse Zee dijk, dat een waar trefpunt van Am sterdamse jongelieden met veel vrije tijd pleegt te zijn. Op de Zeedijk werden twee jonge lieden op een foto gezet, nadat vooraf toestemming van hen was verkregen en terug op de redactie schreef Jan Vrijman een artikel over „De nozems uit Amsterdam". De gefotografeerde jongens lazen het artikel en zagen zich daar met de ietwat twijfelachtige titel „nozem" betiteld. Zij achtten zich beledigd en gingen een kort geding aan. De rechter heeft vanmorgen beslist, dat de titel „nozem" inderdaad bele digend moet worden geacht, weshalve hij „Vrij Nederland" verbood de ar tikelenreeks voort te zetten, zulks op straffe van tweemaal 1.000.—. Tevens moet het weekblad in het eerstvolgende nummer op de voor pagina een mededeling plaatsen, waarin de redactie uiting geeft aan haar spijt, de bedoelde jongelieden beledigd te hebben. Als derde rehabilitatie-maatregel moet „Vrij Nederland" in de dagbla den, waarin reclame is gemaakt voor KATHOLIEKE BOND VAN LEESBIBLIOTHEEKHOUDERS. Dezer dagen werd te Utrecht op gericht de Nederlandse Katholieke Bond van Leesbibliotheekhouders, welke organisatie aangesloten is by de Ned. Kath. Middenstandsbond- Naast het bevorderen van de chris telijke beroepsbeoefenihg bij de le den en het behartigen van de stoffe lijke belangen heeft de organisatie ten doel het bevorderen van een rechtmatige positie van de particu liere winkelbibliotheken in katholie ke kring. De voorzitter van het voorlopig Hoofdbestuur is de heer A. de Visser van Everdingen te Waalwijk; Gees telijk Adviseur de zeereerw. heer prof. dr. A. A. Ariëns te Dijnselburg; secretaris is drs. H. Notenboom, Jan van Nassaustraat 10. Den Haag. de bedoelde artikelenreeks, een ad vertentie plaatsen, waarin eveneens wordt verteld, dat de jongelieden geen „nozems" zijn, maar oppassende burgers. OVERZICHT INZENDINGEN NAJAARSBEURS 1955. Op de Najaarsbeurs 1955, die van 6 t/m 15 September wordt gehouden, zullen producten uit 22 landen wor den geëxporteerd. Het aantal firma's dat aan deze manifestatie deelneemt, is als volgt verdeeld: Landen Aantal inzendingen Vredenburg Croeselaan Totaal Nederland West-Duitsland Enigeland Verenigde Staten Zwitserland Frankrijk Zweden Italië België Oost-Duitsland Denemarken Tsj echo-Slowakij e Canada Oostenrijk Noorwegen Liechtenstein Hongarije Ierland Japan Pakistan Spanje Polen 271 152 AUeutae >ceaident-g.ene*aaC aan Jltaia&fia l Totalen 1296 642 1938 Het zwaartepunt van deze Najaars beurs ligt vooral op het Vredenburg, waar de consumptie- en lichte ge bruiksgoederen, die totaal een opper vlakte van ongeveer 29.000 m2 be draagt, zijn geconcentreerd. De af deling electrische huishoudelijke ap paraten, verwarmings- en verlich tingsartikelen vormt in dit gedeelte een van de voornaamste groepen en beslaat een oppervlakte welke twee maal zo groot is als vorig jaar. na melijk 4500 m2. Benzinepomp op aangegeven afstand. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Algemeen Ten opzichte van de vorige stand valt weliswaar een geringe daling van het aanbod waar te nemen, doch hieraan dient geen reële betekenis te worden toegekend. Het betreft n.l. de normale seizoenschommeling, wrij- vingsfactoren, waarover reeds eer der werd geschreven. Op 27 Aug. 1955 bedroeg het aan bod 190 als geheel werkloos ingeschre venen. Een vergelijking met de stand van het overeenkomstige tijdstip in 1952, 1953 en 1954 wijst uit dat de arbeidsmarkt nog steeds een buiten gewoon gunstig aspect vertoont. De voordelige verschillen bedragen n.l. 1410, 680 en 280. Houdt men hierbij rekening met de natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking, dan blijkt dat de werkgelegenheid in zeer be duidende mate is toegenomen en te recht van hoogcunjunctuur gespro ken mag worden. De vraag vertoonde een geringe daling als gevolg van het hier en daar aflopen van gelegenheidswerk, doch bedroeg nog ruim 400 geregis treerde aanvragen, waarvan ruim 60 betrekking hadden op jeugdigen (15 t/m Ii8 jaar). De plaatsing van ex-scholieren ver liep zeer vlot en leverde dan ook gunstige resultaten op, vooral kwali tatief. Het totale aanbod van ex-scho lieren bleef echter in beduidende mate ten achter bij de vraag, zodat rog steeds een tekort aan jeugdigen bestaat, waarin niet dan na veel over leg en geduld zal kunnen worden voorzien. Vrouwenbemiddeling Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten daalde enigszins en bedroeg op 27 Aug. j. 1. 140. De vraag onderging geen wijziging van enige betekenis en beliep ruim 300. In nagenoeg alle bedrijfstakken bestaat grote behoefte aan vrouwe lijk personeel. Naast het huishoude lijk personeel, waar het tekort het sterkst op de voorgrond treedt, doet zich b. v. ook jn de textielindustrie een tekort gevoelen. Voorts kunnen in vrijwel alle beroepen vrouwelijke arbeidskrachten geplaatst worden. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Hendrikus Ma- rinus z. van H. P. J. Huijing en M. W. Janssen. Sara d. van A. v. d. Blom en C. Sterkens. Johanna d. van D. J. Sdhlagwein en A. Bavelaar. Eva Maria d. van A. Slingerland en H. van Loef. Pieter z. van L. Ouwer- kerk en E. v. d. Blom. Bart z. van A. Sohaiberg en A. Jas. Trijntje Jannigje d. van J. R. Kranenburg en C. B. de Heus. Ohristiaan d. van J. Hidding en N. Ghristiaans. Hermina Clara d. van A. v. Duij venhor e en J. Zijlstra. Overleden: J. Blommendaal wednr. 80 j. H. Krooneruberg 65 j. C. Spaan derman wed. van: Dijkdrenth 82 j. D. Papendreoht huisvr. van: Kuijper 70 jaar. HAARLEMMERMEER Geboren: Marcel, zn van H. W. van Bommel en T. den Ouden; Rita, dr van F. Cornelisse en H. van Dam; Gerda, dr van J. van der Berg en P. M. van Es; Thomas Willem, zn van T. W. Kinkel en N. P. H. de Geus; Albert, zn van C. Kluent en J. Vonk; Marianne Helena, dr van K. van der Meij en W. M. Slootweg; Cornelis, zn van C. v. Iperen en G. C. Dompe ling; Frank, zn van M. de Graaf en A. Sieders; Desirée Martina Astrid Petrus, dr van C. Kaptein en P. M. Nijsen; Jacobus, zn van P. Stroomer en A. C. Hoogeboom. Ondertrouwd: W. Schildmeijer 24 j. en D. Strackké 23 j. Getrouwd: C. D. Langhout en J. Piet; L. W. Bouwman en M. Th. Men- ting; P. C. Vastenhout en C. M. Ten- sen; W. Th. Blokker en A. H. Bank; H. Schutte en J. A. Gortzak; D. J. J. Nordemann en M. M. Brands; S. Dooijeweerd en P. Hofmijster; W. A. H. Terhaag en A. Vermeij. DIPLOMA-ZWEMMEN IN „DE ZIJL". Bij de afgenomen zwemexamens zijn geslaagd: Jongens A: Gé Rol, Jan Leune, Peter Smitte- naar, Bart Hof, Cor Roelandse, Jopie v. d. Heyden, Evert Jan Altink, Gijs Lagerman, Aad v. d. Spek, Antoon v. d. Wiel, Abraham Jan v. d. Lin den, Anne Heymans, Han Hollebeek, Wim v. d. Linden, Loek Verhoeven, Willem v. d. Mey, Erich Nagtegaal, Frits v. Meegen, Harm Kooreman, Gerard Kooreman, Jan Lips, Gé v. Zwieten, Matthie Vallentgoed, Hans Planjer, Wim Sira. Jongens B: Loeki Brugman, Sjaak de Bree, Ton Warmond, Bert Martijn, Pieter Bekooy, Hendrik Collé, Hendrik Al- tink, Hendrik Blansjaar, Jaap Jan Schinkel, Sjef Straman, Kees Witte- bol, Woud v. Maris, Maarten v. Ton geren, Jaap O verduin. Meisjes A: Annie Visser, Willy Nievaart, Mar ry Stouten, Betsy Piekaar, Ireentje v. d. Horst, Hanneke Uitenhout, Aga van Zijp. Marry Kapaan, Corry La- terveer, Marijke v. d. Reyden, Mieke v. d. Mey, Janneke van Leeuwen, Minke Brinksma, Marijke Rijnsbur ger, Elly Hendriks, Corry Hendriks, Willy Hendriks, Greet je Griffioen, Oegjen Veldhuizen, Maria Louise Otto, Teunie van Soest, Rientje van Beveren, Selma Philips, Beb v. d. Kwaak, Margriet v. d. Kwaak, Jolly Hofstra, Erna v. d. Blom, Martha de Bree, Agnes Verwey, Ria Braam, Dilly Smit, Ria Vallentgoed, Zita Zuidervaart, Alie van Proosdijk. Meisjes B: Wilma v. d. Horst, Willy Lacourt, Hendrika Zaalberg, Miep de Munnik, Anneke Esderts, Corry Vis ser, Nelly van Tongeren, Thea van Tongeren, Ineke v. d. Mey, Thea Kreuger, Nelleke van Zijp, Leni v. d. Broek, Hannie Oosterom, Janny Kijk in de Vegte, Gerda v. d. Voort, Janny nqsaog 'aaag ap *y 'JAaui '§jag *p *a Correl, Henja Vermond, Lia Sloos. Een groot succes voor de badmees ters H. Rol en A. Westbroek onder het alziend oog van examinator A. Gilein. De nieuw-benoemde resident-generaal van Marokko, Boyer de Latour, ontvangt uit handen van de sultan van Marokko, Ben Arafa, de Ouissam Alouite Orde. De resident-generaal houdt het hooft gebogen om de ver sierselen in ontvangst te nemen. (Van onze econ. medewerker). Van de belastingregels, die we de laatste jaren kennen, is een der meest gevreesde, die welke betrekking heeft op de liquidatie van een zaak, waar van vooral detaillisten en andere nrddenstanders de dupe worden bij overlijden of bij overdracht van een zaak. Deze liquidatie-regels werden en worden ook toegepast wanneer een weduwe de zaak van haar overleden echtgenoot voortzet, of een zoon de zaak van zijn vader overneemt. Alle „stille reserves" worden dan belast en er vindt een herwaardering plaats, zodat alle overgenomen onroerende en roerende goederen praktisch steeds tegen een hogere waarde op de balans moeten worden opgeno men. Ook de „goodwill", voor zover deze niet aan de persoon van de uit tredende of gestorven eigenaar hangt, wordt belast. Vele middenstanders kunnen u voorbeelden geven van hoge lasten, die op jonge beginnende zakenmen sen werden gelegd door dit onsym pathieke fiscale gebaar. Immers, hoe dikwijls komt het niet voor, dat een hardwerkend winkelier of grossier plotseling overlijdt. De weduwe zit dan in tal van zorgen of een nog niet geheel in zaken volgroeide zoon moet dan tegen wil en dank de zaak plot seling gaan drijven. Daar zijn dan dikwijls zoveel moeilijkheden aan verbonden, dat de plotseling opgedo ken vordering van de fiscus de ge nadeslag voer een bedrijf kan bete kenen- Nu was het wel reeds zo, dat de hierdoor ontstane hoge belasting schuld meestal in vijf jaren mag worden voldaan, maar de zorgen zijn er niet minder om. Uit de vele protesten resulteerde een eerste verlichting, in de vorm van een vrijstelling van de eerste 5000,liquidatie winst. Deze ver mindering is niet hoog wanneer men b.v. denkt aan de waardestijging van gebouwen. Een winkelpand stond voor de oorlog bijvoorbeeld te boek voor 10.000.De waardering was meestal niet aan de ruime kant. Thans is datzelfde pand in veel ge vallen 30.000 waard. Het gevolg: een bedrijfswinst van 20.000! Ge lukkig wordt er naar gestreefd de fiscale lasten op dit terrein verder te verminderen. Zo houden de jongste belasting wijzigingen een verhoging in van de aftrek voor liquidatie-over dracht van 5000,tot 7500. Alhoewel deze verbetering wel moet worden toegejuicht, kan men nog niet spreken van een bevredi gende oplossing. In ieder geval zal men o.i. zo ver moeten gaan dat een weduwe en/of kinderen bij overlij den de zaak kunnen overnemen, zon der deze bedreiging van liquiditeit of solvabiliteit. Bij de bedrijfsvoe ring moeten ouders het genoegen hebben te weten dat zij iets kunnen opbouwen voor hun kinderen. De continuïteit van een zaak mag niet bedreigd worden door het ontstaan van schulden bij een geval van over lijden. Meten met twee maten. De N.V. neemt hier een bevoor rechte positie in boven de eenmans zaak en wij achten de fiscale bepa lingen omtrent overdracht een voort durend dreigend zwaard voor mid denstandszaken. Bij overname door anderen dan kinderen of weduwe treedt een nieuwe vermogensbezit ster toe. Voor dit geval zal de fiscus een andere houding kunnen aanne men. Vanzelfsprekend doen eigenaars van eenmanszaken, die hun bedrijf willen verkopen, alles om aan de dreigende heffing van de fiscus te ontkomen. Allerlei constructies wor* den uitgedacht om fiscaal de eigen dom 'aan de oude eigenaar te laten, terwijl er economisch toch verande ringen optreden. Wij denken aan overeenkomsten met lijfrenten en verhuur van een zaak. Er zitten zo veel haken en ogen aan deze rege lingen, dat men er het beste aan doet het advies van deskundigen in te roepen. Zelfs deze deskundigen kunnen hierbij voor grote verrassingen ko men te staan, omdat veel gemaakte overdrachtsconstructies zich door de aard der zaak op het grensgebied be vinden tussen overdracht en behoud van de bestaande toestand. Veel van de meningsverschillen tussen de in specteurs en de belanghebbenden vinden tenslotte hun weg naar de Hoge Raad, die dan het laatste woord spreekt. Bij het vernemen van de uitspraak van dit hoogste college in rechtspraak fronsen beurtelings de inspecties en de belastingplichtigen de wenkbrauwen, omdat men soms een beslissing verneemt, waaraan geen der partijen had gedacht. Een voorbeeld. Een treffend voorbeeld vindt men in het slagersarrest van 26 Januari 1955, waarbij een slagerij-bedrijf de inzet van het spel was. Een slager had in 1948 zijn bedrijf gestaakt. Hij had zijn zaak niet verkocht, doch verhuurd voor 60.00 per week met inbegrip van de goodwill, de inven taris en alles wat er verder aan een slagerij vast zit. Volgens de gangbare opvatting tus sen alledaagse burgers was deze sla ger na de verhuur geen slager meer. Zijn beroep had hij prijsgegeven en dit had de man zelf in zijn aangifte biljet voor de inkomstenbelasting vermeld. Bovendien had hij opgege ven dat zijn vermogen niet meer in het bedrijf was belegd. De inspecteur van belastingen vond daarin aanlei ding het verschil tussen werkelijke waarde en boekwaarde van het be drijf te belasten volgens art. 48. Dit was niet in overeenstemming met de gedachtengang van de slager, die blijkens zijn opgave zijn bedrijf had gestaakt, maar blijkbaar van ge dachten was veranderd toen hij zijn aanslag bestudeerde. Nu is hetgeen men in de aangifte vermeldt niet zo belangrijk als velen menen. De aan gifte is een hulpmiddel bij het vast stellen van een aanslag. Niet minder en niet meer, zodat zowel de inspec teur als de belastingplichtige er la ter nog op kunnen terugkomen. In licht bezien was het niet zo vreemd dat onze slager in beroep ging en tenslotte zijn levenswerk voorlegde aan de Hoge Raad. Men moe voorzichtig zijn met uit spraken als zouden winkeliers etc. geen inzicht hebben in belastingza ken, want deze slager had de wet volgens de H. R. beter gelezen dan de inspecteur: hij kreeg gelijk! Volgens het bedoelde arrest van de Hoge Raad wordt een bedrijf geliquideerd wanneer het stukje bij beetje wordt uitverkocht of wordt overgebracht naar het privé-vermogen. Overdracht van een bedrijf vindt plaats wanneer men de bedrijfsuitoefening met toebe horen in stand houdt en aan een an der in eigendom overdraagt. De Hoge Raad was van mening, dat de slager zijn bedrijf bleef uitoefe nen. Vóór de- verhuur was er sprake van wisselende ontvangsten der eigen exploitatie en nadien beurde de man een vast bedrag per week. Maar ook na de verhuur bleef hij ondernemer, bleef hij zijn bedrijf uitoefenen. Een ingewikkelde materie. Hoe men zich ook vreemd voelt bij deze uitspraak, bij nadenken zal men moeten toegeven, dat die slager veel risico bleef aanvaarden. Wtnt wan neer zijn zaak gedurehde de verhuur door de huurder niet goed wordt be heerd, dan kan die huurder de over eenkomst opzeggen en vertrekken, Maar die slager-verhuurder heeft de strop van een verlopen zaak. Er is dus wel een redenering te vinden, die de uitspraak rechtvaardigt. De feitelijke gevolgen van dit ar rest zijn nogal belangrijk, want niet alleen die slager, maar alle midden standers in gelijke omstandigheden kunnen dus hun zaak verhuren, zon der dat zy de exploitatie beëindigen. Dat kan ook nadeel brengen maar voor degenen, die op deze wijze al thans tijdens hun leven een vorde ring van de fiscus kunnen voorko men, betekent dit voordeel. Intussen bewijst dit geval nog eens hoe ingewikkeld die materie van overdracht en liquidatie is geworden en hoe men door een kleine zijsprong veel geld aan de fiscus kan onthou den, maar ook in handen kan spelen Een ongezonde toestand. WEET U HET OOK NIET Vraag: Is het suggestie of is het inderdaad waar, dat als iemand pal achter je rijdt per fiets, de voorste fietser zwaarder moet trappen. Ik had inderdaad het gevoel, dat het zo was, toen er iemand de gehele weg, namelijk 10 km, achter me bleef rij den. Antwoord: In kort bestek is deze vraag niet gemakkelijk te beant woorden, althans niet volledig. Toch zullen we een poging wagen. Ver schillende factoren spelen in deze kwestie een rol. Om er maar één te noemen: de wind. Bij tegenwind heeft degene, die „kop doet" 'n zeer zwaar karwei. Naarmate men meer in het achterste gelid rijdt, wordt 't gemakkelijker. Men vangt dan uiter aard minder wind. Over het algemeen echter geloven wij, dat de suggestie in de hier aan gesneden kwestie een grote rol speelt Wie voorop rijdt, heeft het gevoel, dat hij degene, die aan zijn wiel hangt, moet trekken en dit gevoel alleen heeft reeds dikwijls een ver lammende invloed op de kuitspieren, Op trektochten gebeurt het vaak, dat er plotseling een onbekende achter u rijdt en dat vele kilometers vol houdt. Men wordt daardoor geïrri teerd en ook dat brengt „ver moeienis" met zich mee. Het is dan de suggestie, die de ver moeienis teweeg brengt, want wij ge loven niet, dat het eigenlijke „trap- werk" zwaarder is dan wanneer men alleen rijdt. Een andere kwestie is, dat iemand, die in tweede of derde positie rijdt, het gemakkelijker heeft dan wanneer hij alleen zou rijden. Het feit, dat een ander het tempo aangeeft, dat men zijn benen ziet draaien en het „zin gen van zijn banden hoort", brengt de volger gemakkelijker in een goede cadans. Hij wordt bijna een auto maat, die vanzelf draait, en daardoor wordt de fietstocht voor hem lichter. De „trekker" is zich dat bewust en voelt zich daardoor de man, die het werk moet doen. Vraag. Ik heb teervlekken in mijn regenmantel. Met wasbenzine gaat het er niet uit, maar er komen gro tere kringen van. Het is geen gabar dinemantel. Wat nu te doen? Antwoord: Het opliggende vuil zo veel mogelijk droog verwijderen, met b.v. de stompe kant van een mes. Is de vlek intussen hard geworden, dan deze eerst week maken met petro leum en nabetten, maar vooral wei nig vocht gebruiken, om het ont staan van (meerdere) kringen te voorkomen. De overgebleven vlek ken uitwassen en zonodig behande len met tetra (voor een open raam of buiten). Vraag: We hebben last van mieren in huis. Wat is daartegen te doen? Antwoord: Overal waar u mieren aantreft, maar vooral op de loopwe gen kunt u jampotjes plaatsen, waar in watten, lapjes of spons, gedrenkt in geconcentreerd suikerwater, ver- HAAGS GERECHTSHOF. WEER EEN WEEK GEVANGENISSTRAF GEëlST. De procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof requireerde be vestiging van het vonnis, waarbij een 67-jarige schipper en handelaar uit Leiderdorp was veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Hij had op 2 Maart?" jl. in Leiderdorp dron ken op een fiets gezeten. Verdachte gaf het strafbare feit wel toe, maar hij vond de straf te hoog. „Ik had maar 3 borrels op". „Niet te mooi maken", waarschuw de de president. Verdachte was reeds eerder ver oordeeld wegens het besturen van een fiets terwijl hij onder alcohol invloed verkeerde. De goede Tempe lieren hadden zich ook al eens met hem bemoeid. „Zou je maar niet weer eens hier heen gaan, die kunnen je misschien droogleggen", adviseerde de presi- den. De verdachte vertelde niet meer tegen borrels te kunnen. Na drie borrels zou hij al beschonken zijn. Na de eis zei verdaohte: „Ik ben 67 jaar en heb nog nooit in de gevan genis gezeten". Arrest 16 September. Germaans leger verdwenen in V.S. Het Amerikaanse leger is er achter gekomen, dat de „National Gallery of Art" te Washington 423 van de in 1945 uit een Museum te Hersbruck (Duitsland) verdwenen 50.000 tinnen soldaatjes heeft. De autoriteiten hadden na vele na vragen een verzoek aan president Eisenhower gericht, om zijn mede werking te verlenen bij de opsporing van de verzameling, die soldaten uit de Germaanse tijd tot machinege- weerschutter uit de eerste wereld oorlog omvat. De verzameling was in 1945 door een Amerikaanse kapitein gevorderd en aan zijn superieuren overgedragen. Het ministerie van buitenlandse zaken moet thans be slissen wat er met de 423 gevonden soldaatjes moet geschieden. Nader wordt gemeld, dat het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken de terugzending van alle 50.000 soldatjes heeft gelast, als deze ge vonden. worden. Een functionnaris van de afdeling Kunst en Monumenten van het State Departement verklaarde, dat de sol daatjes waarschijnlijk geconfiskeerd waren volgens het demilitarisatie- en denazificatieprogram, daar de sol daatjes de Duitse verheerlijkt zouden hebben „welbeschouwd is het echter belachelijk", zo voegde de function naris eraan toe. Marktberichten ROELOFARENDSVEEN, 2 Sept. Bloemen. Asters 720; Helianthen 1327; Zinnia 812; Gladiolen 12 27; Montbretia 915; Freesia's 41 43; Asp. Plumovis 2447; Dahlia's 817; Troschrysanthen Chatsworth 2344; Mosquito 2228; Sept. Geel 3175 per 'bos; Champion 14—17; Mi- goli 1116; Millerdale 812; Sept. Geel 24—33; Utopia 10—13; Am. An jers 412; Cyclamen 6576 per stuk. Groenten. Aardbeien 6580; id. afw. 3143 per 2 ons doos; Kropsla I 8.90—15.90; idem II 3.00—9.20; an dijvie 6.008.00; komkommers 8.00 13.00; tomaten A 20.00—22.00; idem B 20.0025.00; idem C 20.00; snijbo nen 22.00—37.00; pronkbonen 14.00 15.00; stokprinsen 36.048.00; stam- bonen 20.0039.00; augurken C 32.00; idem D 15.0016.00 idem A 23.00; id. E 3.00; idem CD 13.00. TER AAR, 2 Sept. Groente. Snij bonen 2.204.20; idem kas 3.805.20; sperciebonen 2.703.60; idem B 2.00 2.40; stokprincessebonen 3.104.20; idem B 2.002.80; spekbonen 1.80 2.10; witte pronkers 1.40 alles per 10 kg.; tomaten A 0.200.27; idem B. 0.200.24; waspeen 0.100.19; idem B. 0.070.09; aardappelen 0.080.10; postelein 0.1; uien 0.060.17; spinazie 0.040.16; andijvie 0.120.14 alles per kg.; rode kool 6.00; kroten 4.505.50 alles per 100 kg.; sla A 0.080.16; id. B. 0.03—0.07; bloemkool A. 0.24—0.36; idem B. 0.200.21idem C. 0.09 0.12 alles per stuk; komkommers 0.09 0.19 per stuk; bosselderij 0.02; bos- kroten 0.02 per bos; appelen: Zigeu nerinnen 0.270.40; Early Victory 0.090.17; James Grieve 0.51 alles per kg.; blamen 0.30 per doosje; augur ken fijn: 0.45; fijnbasterd 0.33; bas terd 0.31; grof I. 0.140.15 grof A. 0.23; CD. 0.10; E. 0.03 alles per kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 Sept. Groeente. Bloemkool A. 37.00 54.00; bloemkool B 17.00—32.00; bloemkool C. 9.0019.00; waspeen A. 16.0023.00; waspeen B. 11.00 15.00; bospeen 26.00—33.00; stamprin- cessebonen 20.0045.00; stokprinces sebonen 39.0049.00; stoksnijbonen A. 141.00—49.00; idem B. 22.00—24.00; 'prinkbonen 18.0019.00; sla 13.20 13.40; augurken grof: 4.00—6.00; id. middel 14.0019.00; komkommers A. 14.00—18.00; idem B. 9.00—11.00; an dijvie 8.30—10.90; uien 13.20—13.40; tomaten A. 16.0024.00; tomaten B. 20.00—26.90; tomaten C. 16.00—20.00; selderie 3.804.70; peterselie 2.50 mengd met sublimaat. De potjes af dekken met deksel, voorzien van een paar gaten, waaromheen wat suiker korrels en eveneens suikerkorrels op de toegangswegen. Daar waar geen gevaar bestaat voor kinderen enz. kan men ook schoteltjes plaatsen, met deze suikeroplossing. Vraag V. te V. inzake een zoek geraakte naaimachine. Antwoord: U zult verhaal moeten zoeken op de bode, die de machine gehaald heeft. Kent u de monteur ook niet, die de bode gestuurd heeft? Wend u anders tot de politie.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3