Vijf duizend woningen per jaar méér vereist Minister Witte komt met suggestie Valse toegangsbewijzen voor intern, voetbalwedstrijden Ook P.W. te Amsterdam is tegen nieuwe staking Beschikbare arbeidskrachten de grote moeilijkheid Emigrant aanvaardde thuisreis onder tragische omstandigheden duet 2 jaa% kan J\taavdzeekanaaC~pant met penóiaen VIRULY VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DADERS EN HELERS VEROORDEELD De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan tegen vijftien verdachten, die valse toe gangsbewijzen voor internationale voetbalwedstrijden in Rotterdam en Amsterdam hadden vervaardigd of hadden gebruikt om deze voetbalwed- stijrden te bezoeken. Zij (hadden daar van vijf jaar lang geprofiteerd, tot dat 19 Mei j.l. ibij de wedstrijd Ne derlandZwitserland, dank zij een nieuwe nummering van de plaatsbe wijzen, het hele complot werd op gerold. Deze valse kaartjes werden uitsluitend vervaardigd voor de staantribune. De daders waren allen werkzaam in een clichéfabriek te Amsterdam. De twee hoofddaders waren de 41-jarige typograaf C. B. uit Hilversum en de 36-jarige chemigraaf T. van E. uit Amsterdam. E, die voor ieder wedstrijd twee orginele plaatsbewijzen van een buur man leende, werd conform de eis ver oordeeld tot acht maanden gevange nisstraf met aftrek van het volledige voorarrest sedert 28 Mei en met de bepaling, dat van het resterende ge deelte vier maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van drie jaar. Hij en de typograaf hadden, na dat door jonge fotografen en andere personeelsleden cliohé's van de plaats bewijzen waren gemaakt, deze valse kaartjes gedrukt. B. werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek en met de bepaling, dat drie maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was dezelfde straf als tegen E geëist De overbuurman, de 44-jarige me taalbewerker H. F. L. uit Amsterdam, werd wegens opzettelijk gelegenheid en middelen verstrekken tot het ple gen van valsheid in geschrifte en heling (hij kreeg behalve zijn echte ook nog twee valse kaartjes terug) veroordeeld tot vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Deze straf plus een geldboete van VOORWAARDELIJKE STRAF GEëlST TEGEN OVERWEG WACHTER. Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen heeft gisteren terecht gestaan de 23-jarige overwegwach- ter bij de Nederlandse Spoorwegen, G. A. te Groningen. Hij wordt er van verdacht op 6 December van het vo rige jaar te hebben vergeten de spoorbomen te sluiten van de weg langs het Hoendiep. Het gevolg was een botsing van de diesel-electrische trein Groningen-Delfzijl met een vrachtauto die op de vleg langs het Hoendiep reeds. De gevolgen bleven beperkt tot materiële schade, voor namelijk omdat de bestuurder van de „Blauwe Engel", de heer J. Vos, het verzuim ontdekte en krachtig remde. Verdachte is door de Spoorwegen disiplinair gestraft en overgeplaatst naar ander werk. De officier van Justitie eiste tegen hem twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar en f 75.boete. Uispraak over veertien dagen. 75 gulden was tegen hem geëist. Enkele andere personeelsleden, de fotografen en chemigrafen, die daad werkelijk hebben meegeholpen aan de vervaardiging, en tegen wie vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar plus een geld boete van 75 gulden was geëist, wer den veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van twee of drie maanden met een proeftijd Van drie jaar. De overige leden van het per soneel, die wegens heling van de op verduisterd papier gedrukte valse kaartjes terecht hadden gestaan, wer den veroordeeld tot geldboeten. In tegenstelling tot het Amster- dame trampersoneel, is gisteravond een vergadering, belegd door leden van Publieke Werken te Amsterdam, in alle rust verlopen en de driehon derd ambtenaren van Publieke Wer ken, die deze protestvergadering te gen de 61 ontslagen bijwoonden, zijn na afloop rustig uit elkaar gegaai^ zonder dat een poging was gedaan hen tot een Nieuwe staking op te wekken. Tijdens de vergadering voerden twee ontslagen ambtenaren het woord. Zij wezen op de h.i. onjuiste houding van de erkende vakbonden en drongen met klem aan op ver betering van de lonen. Ook protes teerden zij fel tegen de beslissing van het Ambtenarengerecht en noemden de maatregelen tegen de stakers fas cistisch. Zij verklaarden, dat de stemming van het trampersoneel waarbij het merendeel tegen een nieuwe staking bleek te zijn niet weergaf, wat in de harten van deze werkers leeft, maar achtten zelf een nieuwe staking momenteel ook niet gewenst. TWEEMAAL BIJNA DOOR TREIN OVERREDEN. Donderdagmorgen is de 64-jarige landbouwer W. ter H. tot tweemaal toe aan de dood ontsnapt, toen hij met paard en wagen een onbewaakte overweg in de spoorlijn Hengelo- Borne wilde oversteken. Ter H. wilde zich met paard en wagen naar zijn land begeven. Het was zeer mistig en zijn zoon liep vooruit. Bij de overweg luisterden beiden of een trein naderde. Toen alles veilig scheen, staken zij de spoorbaan over. Juist op dat moment naderde een personentrein uit Hen gelo. Ter H. trachtte nog snel de spoorbaan te passeren. Dit gelukte gedeeltelijk, maar de achterzijde van de wagen werd door de trein ge raakt. De landbouwer viel hierbij op de andere spoorlijn, juist voor een uit Borne naderende goederentrein. De zoon zag gelukkig kans zijn vader op het laatste ogenblik van de rails weg te trekken. De belangrijkste rem voor bouw van méér woningen ligt mo menteel uitsluitend bij het aantal beschikbare arbeidskrachten, aldus sprak de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting gistermiddag in de radiorubriek „Uit het Bedrijfs leven" ter opening van een serie uit zendingen over het probleem van de woningbouw. De minister deed uit komen, dat slechts drie wegen open staan om tot grotere woningproduc tie te komen. De eerste mogelijkheid is uitbrei ding van het aantal geschoolde bouw vakarbeiders. De regering doet wat zij kan om de scholingsmogelijkhe den zo groot en zo veelsoortig mo gelijk te doen zijn. Bij de huidige schaarste aan arbeiders in vrijwel al le bedrijfstakken, moet het bouwbe drijf echter concurreren met alle an dere vakken en beroepen om de mensen naar zich toe te trekken. De tweede weg is het beperken van de uitvoering van bouwwerken, die, alhoewel ze op zichzelf zeer nut tig en vaak noodzakelijk zijn, toch niet zó urgent kunnen worden ge acht als de woningbouw. In Juni 1954 zijn we weer begonnen met het af remmen van werken, die meer dan 190.000 kosten. In totaal is reeds voor rond 200 millioen aan plannen voor raadhuizen, voor kantoren, voor ziekenhuizen, scholen, enz. opgehou den. Afremming. Nu bleek, dat hierdoor nog niet ge noeg ruimte voor de woningbouw Werd geschapen, worden sinds 1 Aug. jl. ook bouwwerken, die van 10.000 tot 100.000 kosten, afgeremd. De derde weg is die, waar de grootste mogelijkheden liggen. Dit is echter ook de meest moeizame weg, waarop eerst op lange termijn grote resultaten bereikt kunnen worden. En dat is de weg van de opvoering der productiviteit. Om langs deze weg resultaten te bereiken, is de me dewerking van velen nodig, van ar chitecten, van aannemers, van arbei ders, fabrikanten, gemeentebesturen en van ambtelijke instanties. Het gaat hier o.a. om een betere organisatie van het werk, een hoge re arbeidsprestatie per man, langer werken in de zomer, een stimulerend tariefstelsel, doorwerken in de win ter, normalisatie en standaardisatie van plattegronden en onderdelen, en pre-fabricage, dus op de fabriek in serie-productie klaarmaken van on derdelen met als uiterste resultaat de systeembouw. Samenweilting. 'Het is duidelijk, dat voor verdere opvoering van de productiviteit in tense samenwerking tussen de be- Voor studenten, die voor het bij wonen der lessen aan een Rijksuni versiteit of de Technische Hogeschool collegegeld verschuldigd zijn, be- cianus Elskamp, Delft; Orland Uiter- drijfsgenoten, werkgevers en werk nemers en de architecten moet plaats vinden en dat ook de overheid in dit overleg een rol kan en moet spe len, omdat zij door haar voorschrif ten en subsidie-politiek enerzijds, stimulerend kan werken, anderzijds aanwezige hindernissen kan oprui men. Alle drie genoemde middelen, de opvoering van het aantal bouwvakar beiders, afremmen van minder nood- ^Yj zakelijke bouw en opvoering van de I len die bij de uitvoering van deze productiviteit, zullen toegepast moe- taak zijn betrokken, de grootst mo ten worden. gelijke inspanning en de grootst mo- Dan zal het mogelijk zijn de tijd,gelijke samenwerking mag worden waarin het woningtekort kan wor-1 gevraagd. Niet alleen op de rege- den ingehaald, met jaren te bekor- ring, maar ook op het bedrijfsleven, *8t' j rust daarbij een grote verantwoor- Iedere 5.000 woningen die wij meer I delijkheid. bouwen, vormen voor de inhaal van het woningtekort een zeer belangrij ke bijdrage. Van alle gebouwde wo ningen blijven slechts 20.000 per jaar over voor de inhaal van het tekort, omdat alle andere gebouwde wonin gen voor het opvangen van de bevol kingsgroei en voor vervanging wor den gebruikt. Vijfduizend woningen per jaar méér bouwen betekent, 25.000 inha len in plaats van 20.000, dus beëin diging van het woningtekort na 8 jaar in plaats van na 10 jaar. Zal het woningvraagstuk werke lijk als sociaal probleem no. 1 wor den opgelost, zo besloot minister Witte, dan betekent dit, dat van al- Het publiek betaalde de overtocht Het Nederlandse emigrantengezin Englander heeft onder zeer tragische omstandigheden de terugkeer naar Nederland aanvaard. Een paar maan den geleden heeft 'n dokter in Aus tralië namelijk bij het gezinshoofd een ongeneeslijke ziekte geconsta teerd, waaraan de man binnen een half jaar ten gronde zou gaan. Het gezin was in November 1954 in Australië gearriveerd om de ouders van mevrouw Englander te bezoeken, die reeds voor de oorlog naar Australië geëmigreerd waren. De heer Englander ging in Australië werken, maar werd dit jaar ernstig ziek. De dokter constateerde een fa tale ziekte aan beide nieren, waar aan de emigrant binnen het half jaar zou sterven. Toen de couranten vermeldden dat de heer Englander graag naar Ne derland wilde om voor zijn dood zijn WIJDINGEN MINDERBROEDERS FRANCISCANEN. Op Zondag 4 September a.s. zal Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Constans Kramer O.F.M., Bisschop van Luan in China, in de Minderbroederskerk van de H. Hieronymus te Weert de H. Subdiakenwijding toedienen aan de eerw. fraters: Jeroen Schinkel, Cabauw-Lopik; Christinianus van Deelen, Lottum-Grubbenvorst; beide van de Orde der Minderbroeders. De H. Diakenwijding aan de eerw. fraters: Michaël Keverkamp, Rotter dam; Georgius Ruijgrok, Gouda; Theodulphus Olsthoorn, Den Hoorn- Sohipluiden; Godschalk Bouman, Venlo; Godebertus Koot, Alphen a. d. Rijn; Melchior Baan, Amsterdam; Ronald Hölscher, Amsterdam; Mar- staat de mogelijkheid voor het stu diejaar 1955/1956 het collegeld te voldoen in twee gelijke termijnen. De eerste van deze termijnen vervalt bij de inschrijving, de tweede op 1 Maart 1956. Deze maatregel houdt verband met het bij de Tweede Kamer aanhangi ge wetsontwerp tot wijziging van de Hoger-Onder wijs wet, waarvan de aanneming te zijner tijd tot een ver laging van collegelden zou kunnen leiden. waal, Utrecht; Evaristus Aalmans, Blijerheide-Kerkrade; Joël Postma, Den Haag; Daniël van Opstal, Am sterdam; Siardus van der Klei, Bol- sward; Wilgisus Creemers, Venlo; Melchiades Wienk, Hengelo (O); Ag- nellus Verheijen, Rotterdam; Es- dras Steneker, Franeker; Germanus de Kok, Den Haag; Edmar Vergou wen, Voorhout; Ericus van Lindert, Nijmegen; Respicius Weys, Leunen; Lazarus van den Berg, Haarlem; alle van de Orde der Minderbroeders. ouders te kunnen zien, begonnen de bijdragen van het publiek binnen te stromen. Het bedrag groeide aan tot 725 Australische ponden, voldoende om de scheepspassage van het gezin te betalen. Toen het schip op 1 Augustus uit Adelaide vertrok, kwamen vele vrienden afscheid nemen van Louis Englander, diens vrouw en kinderen, die naar Amsterdam terugkeerden. Vragen over woningwetwoningen Het Tweede Kamerlid de heer An- driessen heeft aan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting schriftelijk de volgende vragen ge steld over het feit, dat op een totaal van 32.617 verleende bouwvergun ningen een aantal van 13.779 woning wetwoningen, zijnde 42 pet, gezien de enorme behoefte aan volkswonin gen, een onjuiste verhouding geeft. Hij vraagt of de minister kan mede delen, waarom in het eerste halfjaar 1954 die verhouding 16.508 woning wetwoningen op een totaal van 31.807 woningen: derhalve 53)4 pet. was? en zou één van die maatrege len ook niet moeten zijn in het op leggen van een verplichting tot ver huur van een bepaald deel van met rijkspremie gebouwde woningen. TWEE KINDEREN DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Twee kinderen, 8 en 6 jaar oud, zijn in hun ouderlijk huis aan de Mellvil van Carnbeeklaan in Drie bergen door gasverstikking om het leven gekomen. De ouders waren niet thuis en de oppas, het dienstmeisje, was met griep naar bed gegaan. De versleten gasslang schoot van het gasstel en vulde het huis met gas. Toen de ouders om half elf thuis kwamen ro ken ze een sterke gaslucht, snelden naar hoven en vonden daar hun twee kinderen bewusteloos in bed liggen. Zij zijn niet meer bij bewustzijn gekomen. Twee andere kinderen zijn, even als het dienstmeisje, aan de dood ontsnapt, omdat de vensters van hun vertrek geopend waren. Heftige heidebrand door schietoefeningen Tussen Wezep en Oldebroek heeft gisteren op het militaire oefenterrein een hevige bos- en heidebrand ge woed. Ruim drie en half uur zijn honderden militairen bezig geweest het vuur te bedwingen. De brand ontstond na schietoefeningen. De heidebrand bij het kamp We zep was gistermiddag omstreeks vier uur vrijwel bedwongen. De militai ren begonnen toen in te rukken. Over de oorzaak deelt de leger- voorlichtingsdienst mede, dat reeds Woensdag een begin v.an brand werd ontdekt nadat ter plaatse schietoefe ningen waren gehouden. Deze brand werd toen geblust, terwijl op de plaats, waar de brand had gewoed, wachtposten werden geplaatst. Men neemt aan, dat het vuur in de veen laag onder de heide is blijven smeu len en dat gistermorgen de brand opnieuw is opgelaaid. Een aangren zend boscomplex, dat gistermorgen met het oog op de windrichting ge vaar liep voor het vuur, kon echter behouden blijven. Hoeveel hectare heidegrond door de brand is verwoest, kon nog niet worden medegedeeld, doch het schijnen er verscheidene te zijn. Op de Noordelijk eoever van het Noordzeekanaal wordt dagelijks hard gewerkt met staal en beton, om de tunnel onder het kanaal te voltooien, teneinde het ver keer te bevrijdenvan de tijdrovende pont. Aan de Zuidelijke over is de bouw in een verder gevorderd stadium en over twee jaar hoopt men de tunnel voor het publiek te kunnen openstellen. De foto toont de werkzaamheden aan de spoorwegtunnel, gezien in de richting van Beverwijk. verlaat de vliegerij Met ingang van 1 September 1905 heeft oud-commodore Adriaan Viruly op eigen verzoek de dienst van de K.L.M. verlaten; Viruly zal zich na een 28-jarige vliegersloopbaan waarvan 23 jaar bij de K.LM. geheel aan zijn literaire werkzaam heden gaan wijden. In. het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag hebben leden van de directie en de staf gistermiddag in een intieme bijeenkomst afscheid van de heer Viruly genomen en hem hulde gebracht voor het vele dat hij in een lange reeks van jaren voor de KX.M. en de verkeersluchtvaart in het algemeen heeft gedaan. Viruly trad na een militaire vlieg- opleiding in Mei 1931 bij de K.L.M. in dienst als vlieger. Na het uitbre ken van de laatste wereldoorlog werd Viruly die voor 1940 bijna 20 Indië- vluchten op zijn naam had staan, op non-actief gesteld. Hij slaagde erin naar Zweden uit te wijken en van daar Engeland te bereiken. Hij werd vlieger op de befaamde „Lifeline" van de K.L.M., die tussen Bristol en Lis sabon werd onderhouden. Later werd hij „Ferry" piloot op de Noordatlan- tische luchtroute. Na de bevrijding keerde hij naar Nederland terug en was hij gezagvoerder op de eerste transatlantische K.L.M.-vlucht van Amsterdam naar West Indië. Daarna was hij gezagvoerder op de diensten naar het verre Oosten en had hij zijn aandeel in de Maritius-vluchten. Als auteur van luchtvaartboeken 18 heeft hij er op zijn naam staan en van tal van artikelen voor binnen- en buitenlandse bladen en ook als spreker geniet de heer Viruly be kendheid.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5