Ste£eidócSoti/fcci/nt Precaire toestand aan Israëlische grenzen de m ISRAELS PR KKELGRENZE1 i Zullen de Ver. Naties er aan te pas moeten komen? OP EN AF Staat van beleg in de Argentijnse hoofdstad Mau-Mau gevaar vermindert Wil de Sultan niet weg? Seintjes van Jupiter VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. P- f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 De toestand in het grensgebied van Israël is op het ogenblik uiterst precair; het gevaar van een openlijke oorlog is niet denkbeeldig. Het zijn niet alleen de voortdurende grensincidenten bij Gaza, welke de spanning opvoeren, doch aan de Syrische grens neemt het gevaar toe. Alle Arabische landen rondom Israël trekken hun troepen samen aan de grenzen. „Zij zullen deze Zionistische staat een dodelijke slag toebrengen", heette het gisteren in een uitzending van een Syrisch radio-station. In de uitzending in het Hebreeuws werden de Israëliërs er voor gewaar schuwd, dat het „uur nul" voor een gezamenlijke Arabische aanval op Israël nadert. VOOR DE VER NATIES? Volgens Groot-Brittannië zijn de gevechten tussen Egyptenaren en Is raëliërs in het gebied van Gaza thans zó ernstig, dat de kwestie aan de Verenigde Naties moet worden voor gelegd, aldus is Donderdavond in ambtelijke kringen te Londen verno men. Deze beslissing werd bekend, na dat het ministerie van buitenlandse zaken te Londen bekendgemaakt had, dat GrootrBrittannië Israel en Egyp te voor de tweede maal ernstig ge waarschuwd heeft voor de gevaren, die verijonden zijn aan de incidenten. Israël heeft gisteravond een voor stel van de bestandscommissie der Verenigde Naties voor een wapen stilstand aan de grens met Egypte aanvaard mits eerst een einde komt aan de aanvallen van de Egyptische strijdkrachten. naar toe in Argentinië; sinds de mislukte opstand in Juni kan men er geen hoogte meer van krijgen. Vlak na de opstand had het er de schijn van alsof de rol van Peron was uit gespeeld; hij hield zich achteraf, sprak van vereniging en verzoeningsgezind heid en wilde schijnbaar weer vrede met de Kerk. Maar naarmate de tijd vorderde, de tegenstanders één voor één konden worden weggewerkt, kwam de oude Peron weer boven. Van de week vond hij blijkbaar de tijd rijp om met een forse zwaai 0 weer helemaal in het zadel te komen en hij deed het op een manier, welke hij al meer heeft toegepast. Hij schreef een brief, waar in hij zijn ontslag nam als president. Het koor der Peronisten, dat goed gedisciplineerd bleek, schreeuwde on middellijk: Dat nooit. Er werden de monstraties georganiseerd, enlin men liet de „volkswil" spreken op de straat. Waarop Peron zwichtte en zei: Nu, vooruit dan maar weer. En hij liet erop volgen: „En nu gaan we vech ten, totdat er geen oppositie meer te bekennen valt". Van hieruit en achteraf bekeken, is dat alles nogal doorzichtig, d.w.z. het spelletje is doorzichtig; de achter grond is nog helemaal niet doorzich tig. Een Amerikaanse journalist, die juist van een reis door Argentinië was teruggekeerd, schreef dezer dagen (evenwel nog vóór de verrassende stunt van Woensdag) als volgt: „Alle feiten duiden er op dat het zwaard van Damocles boven het hoofd van Peron hangt, nadat hij tien jaren lang Argentinië in steeds sterker wordende totalitaire visie heeft weten te vangen. Ik heb in Buenos Aires met vele mensen ge sproken, diplomaten, studenten, pries ters, leiders dqj: K.A., arbeiders, taxi-cauffeurs en huisvrouwen, maar allen zijn van mening, dat de val van Peron slechts een kwestie van tijd is. De algemene indruk, welke ik heb gekregen is deze: Argentinië staat aan de rand van een nieuwe revolutie, die inderdaad wel eens op een bur geroorlog zou kunnen uitlopen". „Het is misschien wat sterk gezegd, maar typerend is, dat ieder kind en iedere jongeling eigenlijk bezeten is van de vraag: hoe Peron kwijt te raken. Het is ook de droom van vele arbeiders en handelsmensen en an deren, die de vervolging aan den lijve ondervonden hebben. Het is niet het minst de droom van een groot aantal trouwe katholieken voor wie Peron de meest beruchte en hardnekkige vijand der Kerk geworden is, welke Argentinië ooit heeft voortgebracht". Tot zover het relaas van de Ameri- kaansp journalist. Wij laten in het midden of hij de mentaliteit van de bevolking en de situatie van het ogenblik juist heeft gepeild, maar naar aanleiding van het geschrevene doet zich wel de vraag op, of Peron misschien niet een voorsprong heeft gemaakt. En dan is de tweede vraag, welke daar logisch op volgt: is die sprong gelukt? Het antwoord daarop zal dan de naaste toekomst moeten geven. De strijdlustige toon van Perons rede wijst erop dat de af- en weer op getreden president strijd verwacht en van zins is voor zijn leven te vech ten. De eerste ronde heeft hij reeds gewonnen: de staat van beleg is af gekondigd te Buenos Aires en dat geeft de regering grote bevoegdheden, Waarvan zij wel ruimhartig gebruik zal maken. Generaal Edson Burns, hoofd van de V.N.-wapenstilstandscommissie in Palestina, is er van in kennis gesteld, dat van de zijde van Israël geen aan vallen meer te duchten zullen zijn, mits een einde komt aan de aanvallen der Egyptenaren. Generaal Burns had eerder op de dag een beroep op Egypte en Israël gedaan om een einde te maken aan de vijandelijkheden langs de bestands lijn ten einde een zeer gevaarlijke be dreiging van de vrede te vermijden. Te Caïro verluidde, dat Israël aan Egypte verzocht zou hebben met een staken van de vijandelijkheden in te stemmen. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft in Jeruzalem mede gedeeld, dat van Syrische stellingen met mortieren is geschoten op her ders uit de nederzetting Gonen, drie kilometer ten Noorden van het Hoe- lehmeer. Enkele Syriërs drongen on der dekking van de beschieting door op Israëlisch grondgebied door en dreven kudden naar Syrië. Geen van de Israëlische kolonisten in dit ge bied liep verwondingen op. De Syrische regering heeft de andere Arabische staten voorgesteld de ministers van Buitenlandse Zaken 3_nhet mandaat gebied Palestina "demarcatielijn en internationale grenzen gedemilitariseerde en Defensie in spoedeisende zitting bijeen te roepen voor het samenbun delen van de aan Egypte te bieden hulp ter beteugeling van het Israëli sche gevaar in de strook van Gaza. Meer bevoegdheden voor Peron In het Lagerhuis van het Argen tijnse Congres is gisteren door afge vaardigden van de Peronistische frac tie een wetsontwerp ingediend, hou dende 'een voorstel tot het afkondi gen van een staat van beleg voor het gebied van de stad Buenos Aires. Het voorstel is aangenomen. Volgens de Argentijnse grondwet kan de staat van beleg afgekondigd worden „wanneer binnenlandse on rust of buitenlandse agressie het con stitutionele gezag of de constitutione le overheid bedreigen". De president krijgt in dat geval de bevoegdheid personen te doen arresteren of ver wijderen, doch geen rechtsprekende bevoegdheden. Tijdens de staat van beleg zijn de burgerlijke rechten op geschort. In Argentinië is sinds 1951, toen een poging tot een militaire staats greep werd gedaan, een „staat van binnenlandse oorlog" van kracht ge weest, waarbij de politie van rege ringswege personen in hechtenis kan nemen. De rapporteur, die het voorstel in het Huis van Afgevaardigden indien de, verklaarde, dat hiermee wordt boogd de regering de nodige bevoegd heden te geven „om de vrede op te leggen aan hen, die de strijd willen als natuurlijk middel om hun egoïs me te bevredigen. De staat van beleg wordt beperkt tot de federale hoofd- Voor het eerst sinds drie jaar gele den de acties tegen de Mau-Mau be gonnen zal het aantal actieve troepen in Kenya verminderd worden. In totaal zullen 2.500 man Britse en 1.000 man Afrikaanse troepen in de volgende twee maanden uit de strijd wQrden genomen. Dit is ongeveer een vierde van de aan de acties deelnemende troepen. Verscheidene eenheden zullen naar Engeland terugkeren. Luit.-generaal Gerald Lathbury, op perbevelhebber in Oost-Afrika, heeft gezegd, dat niemand de indruk wil wekken, dat de noodtoestand voorbij is. „Maar ik vertrouw er op, dat de resterende troepen te zamen met de politie en het bestuur voldoende krachtig zullen zijn om met de tanen de macht van de terroristen af te re kenen", zei de generaal. stad, omdat de Peronistische regering de vrijheid niet meer wil beknotten dan noodzakelijk is. De hoofdstad is door onze tegenstanders uitgezocht, omdat naar hun mening de gebeurte nissen in Buenos Aires hun weer slag hebben in de provincie, waar or- dee en rust heerst". KINDERVERLAMMING IN DE V.S. Veertien gemeenten in Massachu setts, waaronder Boston, hebben het begin van het nieuwe schooljaar uit gesteld, zulks wegens het heersen van kinderverlamming. Donderdag wer den 56 nieuwe gevallen in de staat gemeld, waardoor het totale aantal gevallen van dit jaar tot 2.230 is ge stegen, hetgeen zeven maal zoveel is als in 1954. De schoolaanvang is van 8 tot 22 September uitgesteld. Generaal Pierre Boyer de Latour du Moulin, de nieuwe resident-gene raal in Marokko, heeft gisteren zijn eerste ceremoniële bezoek gebracht aan sultan Mohammed Ben Moulay Arafa, de man die hij volgens zijn op dracht uit Parijs er toe moet bren gen af te treden. Men krijgt echter de indruk, dat de resiflent-generaal geen haast zal maken met het afzetten van de sul tan. De 74-jarige sultan is zelf, naar men meent, bereid om heen te gaan, maar zou onder de invloed van zijn adviseurs Marokkaanse en Franse staan, die hun eigen belangen ver dedigen door hem zo lang mogelijk te handhaven. De resident-generaal heeft gisteren voor heel Marokko strenge veilig heidsmaatregelen afgekondigd. Sterke eenheden Franse troepen, ondersteund door vliegtuigen tanks, gingen in centraal-Marokko tot de aanval over op de naar schat ting 4.000 rebellerende Berbers, die zich na de bloedige onlusten van 20 en 21 Augustus in tegenstelling tot andere Berberstammen niet aan de Fransen hebben overgegeven, maar zich met hun wapens in het Midden- Atlasgebergte hebben teruggetrok ken. Het Binnenhof krijgt schilderij van Churchill Ook Hongarije trekt toeristen Volgens het Hongaarse blad „Sza- bad Nep" zal Hongarije een grote campagne beginnen om toeristen te trekken. Het blad zegt, dat gehoopt wordt, dat het volgende jaar het aantal Britse, Oostenrijkse, Franse, Zwitser se, Italiaanse en Scandinavische be zoekers verviervoudigd zal worden. Ook uit Amerika, Egypte en andere landen worden bezoekers verwacht. Er worden thans reeds besprekingen gevoerd over groepsreizen van Zuid- slaven in 1956. Amerik. min. van landbouw in Nederland Donderdagmiddag arriveerde op Schiphol de Amerikaanse minister van landbouw, Ezri Benzon, voor een kort bezoek aan ons land. Ter begroeting was o.a. onze minister van landbouw, visserij en voetselvoorziening, de heer S. L. Mansholt aanwezig, die: we hier met zijn Amerikaanse collega onderweg zien naar de douanehal. De kunstenaar Max Nauta is een portret van de gTote Engelse staatsman Sir Winston Churchill aan het maken, dat bestemd is voor het Nederlandse parlement. De foto toont de voorstudie van het schilderstuk, op het land goed „Chartwell" gemaakt, tijdens de eerste zitting. Sir Winston Churchill vond deze tekening „excellent and admirable" en heeft haar van zijn hand tekening voorzien. De kwestie-Cyprus De ministers van buitenlandse za ken van Groot-Brittannië, Grieken land en Turkije hebben besloten via geheime besprekingen te trachten de impasse in het overleg, over de toe komst van Cyprus te doorbreken. De eerste geheime bijeenkomst wordt vandaag gehouden. De ministers zul len dan slechts door een beperkt aan tal adviseurs worden vergezeld. De standpunten tot dusver zijn, dat Engeland de bestaande toestand Cyprus is een Britse kroonkolonie zoveel mogelijk wil handhaven ten einde zijn verplichtingen op defen siegebied in het Oostelijke deel der Middellandse Zee te kunnen nako men. Griekenland eist voor de bevol king van het eiland het „menselijke recht" op om haar eigen regeerders te kiezen. Dit verzoek om zelfbeschik. kingsrecht voor de ongeveer 500.000 bewoners van Cyprus is evenwel door de Turkse minister verworpen. Bekrompen Parijse terrasjes In hun strijd met parkerende auto mobilisten hebben de exploitanten van de café-terrassen aan de Champs Elysèes in Parijs een ronde verloren. Het nieuwe verkeersreglement van het departement Seine beperkt de diepte van de terrasjes tot vijf meter, om meer parkeerruimte te winnen. Ofschoon het nieuwe reglement pas in Januari van kracht wordt, zijn er reeds luide protesten geuit. De heer Frangois, president van de restaura teurs, verklaarde: „De terrasjes aan de Champs Elysées met meer dan een derde in te korten om nieuwe par keerruimte te vinden, is hetzelfde als kanalen in Venetië te dempen om trottoirs te laten aanleggen. Deze be slissing is uit toeristisch en zelfs uit economisch oogpunt te betreuren. Eens per week vangt men in Aus tralië radioseinen op van de planeet Jupiter, de grootste onder de plane ten met een diameter van elf maal die der aarde. Zij schijnen afkomstig te zijn van een punt op de planeet, dat men met de daartoe bestemde apparatuur kan waarnemen als een witte vlek. Dit is bekendgemaakt door dr. E. G. Bowen, hoofd van- de afdeling ra- diophysica van de wetenschappelijke researchorganisatie van het Geme nebest. Reeds in 1950 en 1951 heeft men de seinen opgevangen, die toen slechts een paar minuten duurden. Bowen zei dat de seinen moge lijkerwijs het gevolg zijn van reus achtige electrische storingen in de atmosfeer van Jupiter. Deze storingen moeten gezien de sterkte van de ont vangen seinen een veel grotere in tensiteit bezitten dan onweders op onze aarde. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELENDE BEWOLKING, j Wisselende bewolking met en. I kele buien. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk nu en dan harde Westelijke wind. Iets koe- Ier. 3 3 Sept. zon op 5.55, onder 19.27; maan op 19.20, onder 7.23. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. 22 C. zwaar bew. 21 zwaar bew. 22 zwaar bew. 22 zwaar bew. 24 mist 24 nevel 25 mist 26 onbewolkt 24 onbewolkt 28 nevel 22 mist 21 nevel 22 nevel 25 onbewolkt 18 nevel 22 nevel 18 nevel 29 onbewolkt 27 licht bew. 32 Korreltje Niets maakt zo oud als de ijver om jong te schijnen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1