Franse regering versterkt 't leger in Noord-Afrika Ays' VvCi^lÓC COU/tCttli j MAROKKO Vertrekt vandaag of morgen naar Rabat CYPRUS Londen laai Cyprus niet zó maar los Peron afgetreden Gat in Indon. schatkist Muiters namen de benen Japan wil geen Amerikaanse soldaten meer zien Russische wapens voor de Arabieren Egyptische strafexpeditie Nasser wordt realist Kans op onweer B .4 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955 M J I /V"l SL* 46ste JAARGANG No. 13589 nieuwe Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKËN I HFF.R 1 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. J—I BUREAUX: PAPENGRACHT 32 U*mm Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p'. m.m. Telefoontjes 1.50 GRANDVALS OPVOLGER HEEFT ERVARING UIT TUNESIË De Franse regering heeft besloten het aantal militairen dat onder de wa penen is, uit te breiden met 180-00,0 man, zulks in verband met de gespan nen toestand in Marokko en Algerië. De eerste helft van de dienstplichtige lichting 1954, die binnen een paar weken met groot verlof zou gaan, zal voor onbepaalde tijd onder de wapenen blijven. Dit besluit betreft 77.000 man van de landstrijdkrachten, 25.000 man van de luchtmacht en 2000 man van de marine. Tevens zal een aantal reserveofficieren en onderofficieren uit verschil lende lichtingen onder de wapenen worden geroepen om het kader te vor men. Het ministerie van Defensie heeft de verzekering gegeven, dat deze troepen niet naar Noord-Afrika worden gezonden. Zij zullen uitsluitend worden gebruikt om de Navo-eenheden in Duitsland en langs de grens te vervangen, die naar Algerië en Marokko worden gezonden. GRANDVAL'S OPVOLGER Het staat nu wel vast dat Gilbert Grandval als resident-generaal van Marokko wordt opgevolgd door de 59-jarige generaal Pierre Boyer de la Tour du Moulin, die tot nu toe de zelfde functie bekleedde in Tunesië. Het besluit is echter nog niet officieel bekend gemaakt. Generaal Boyer de la Tour zal vandaag of morgen van Parijs naar Rabat vliegen. Dinsdag is hij uit Tu- nib in Parijs aangekomen. Grandval zal waarschijnlijk niet meer naar Marokko terugkeren. In Parijs heeft Grandval bekend ge maakt, dat hij naar het kleine vis- Sanary aan de Cóte f ANGS DE KUSTEN van de Mid *-4 dellandse Zee rilt en rommelt he voortdurend; het zijn de tekenen van politieke aardverschuivingen in de landen rond de oude wereldzee. Hef tige erupties hebben wij in de afge lopen weken meegemaakt in Noord Afrika (Marokko, Algerië, Tunesië) en in de Soedan, terwijl het op de grens van Egypte en Israël al even min rustig is. Het jongste eendje, dat in de politieke vijver begint te kwa ken, is Cyprus, waar het overigens tot nu toe gelukkig nogal kalm is ge. bleven. Dit grote eiland in het Ooste- 0 lijk deel van de Middellandse Zee wil zich nl. aansluiten bij 'Griekenland en eist van de Britten, wier Kroonkolonie het is, dat zij de aftocht blazen, Evenmin als de Fran sen in Noord-Afrika hebben de Brit ten op Cyprus daar oren naar. Zij hebben al een aparte grondwet en meer zelfbestuur aangeboden, daarmee hebben de Cyprioten zich niet laten afschepen. In Londen is op het ogenblik een conferentie aan de gang tussen de vertegenwoordigers van Engeland, Griekenland en Turkije om over het lot van Cyprus te beslissen. Waarop berust eigenlijk de wens van Cyprus om zich bij Griekenland te voegen? Het eiland heeft niooit onder Grie kenland gehoord, zodat het geen „te rugkeer naar het vaderhuis" bete kent. Het is in de loop der eeuwen bezit geweest van de Assyriërs, de Egyptenaren, de Perzen, de Macedo- niërs, de Romeinen, de Byzantijnen de Kruisvaarders, de Venetianen en de Turken. De laatsten veroverden het eiland in 1571 en in 1925 werd Cyprus Engelse kroonkolonie. De be- doelingwas, dat de Britten het eiland militair sterk zouden maken en dat hebben' zij ook gedaan. Zij hebben bo vendien meer gedaan; zij hebben het ook economisch, commercieel, tech nisch en cultureel ontwikkeld en omhoog gebracht. Een kwart eeuw later zeggen de eilandbewoners: „Dank u wel, verdwijn maar weer". Het eiland bestaat voor ongeveer 80 pet. uit Grieks sprekende orthodoxen (Grieks-Katholieken) en voor onge veer 20 pet. uit inwoners van Turkse oorsprong. De beweging van de „enosis" (de aansluiting bij Grie kenland) staat onder leiding van de Griek-orthodoxe geestelijkheid en heeft dus een sterk religieus tintje; waarschijnlijk ziet de geestelijkheid meer heil in een Grieks bestuur, dat de Grieks-orthodoxe kerk tot staats kerk zal maken, dan in een Engels bestuur, dat de Turken evenveel rechten toekent als de Griekse-ortho- doxen. In elk geval is het een feit, dat de „enosis" een grote aanhang heeft en te Londen voelt men wel, dat daar niet zonder meer voorbij te komen is. Vandaar de conferentie te Londen. Het ziet er naar uit, dat de Engel sen hun positie van politie-agent van het Nabije en het Midden-Oosten, welke zij in het begin van deze eeuw hebben opgebouwd, uiteindelijk toch zullen moeten opgeven. Na het Suez-kanaal volgt Cyprus en stap voor stap zal de verouderde stelling moeten worden verlaten. Maar het valt Engeland niet gemak kelijk. d'Azur zou vertrekken „om een paar dagen rust te nemen". De le Tour moet niet enthousiast zijn over zijn nieuwe functie. Maar de keuze van de Franse regering is waarschijnlijk de beste geweest, die zij kon doen. De naam van De la Tour is verbonden met de hervor mingen voor Tunesië, waarmee ex- premier Mendès-France indertijd een begin heeft gemaakt. De popula riteit, die De la Tour bij de Tune sische nationalisten geniet, zal niet nalaten indruk op de Marokkaanse nationalisten te maken. Tevens zouden zijn militaire ach tergrond en het feit, dat hij onder maarschalk Alphonse Juin in Marok ko gediend heeft, hem aanvaardbaar maken voor de behoudende Franje kolonisten in Marokko. Sultan houdt zich groot. De meer dan 100 jaar oude groot vizier van Marokko, Si Thami El Mo- kri, heeft gisteren zijn heer sultan Mohammed Ben Moulay Arafa, de hoogte gesteld van het Franse plan voor herstel van rust en vrede in het proctectoraat, dat o.a. voorziet in een heengaan van de bejaarde sultan. Uit het wit-ommuurde paleis van de grijze sultan in Rabat is nog geen enkele officiële reactie gekomen. Maar volgens bronnen, die nieuwe contacten met de paleiskring'en on derhouden, is de sultan verlangend om heen te gaan. Het zouden slechts de hoogwaardigheids-bekleders rond de monarch zijn, die hem blijven aan sporen zich schrap te zetten tegen het besluit van de Fransen om hem heen te zenden. Uiteenzetting van MacMillan Op de Brits-Grieks-Turkse confe rentie te Londen heeft de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Mac Millan, de Grieken en Turken giste ren de verzekering gegeven, dat En geland er niet aan denkt Cyprus prijs te geven, zolang het in het kader van de Westelijke verdediging de verant woordelijkheid heeft voor de defen sie van het Midden-Oosten. In zijn, voor de Grieken zeer te leurstellende rede gaf de Britse mi- Er gaan geruchten, dat de presi dent van Argentinië, Juan Peron, zijn ontslag zdu hebben ingediend. De staatsradio zou het aftreden heb ben bekend gemaakt. De regeringskranten hebben het personeel vanochtend aangezegd, ge reed te zijn om speciale edities te drukken. Ofschoon het in de hoofdstad uiter lijk rustig is, heeft de politie strate gische posities ingenomen in de buurt van de ambtswoning van Pe- Het gerucht gaat, dat de regering delen van het leger van samenzwe ring zou willen beschuldigen. Opinie-onderzoek aan de Saar Volgens de „Neuese Nachrichten", het orgaan van de Duitsgezinde Saar- landse christen-democratische partij, heeft bij een door een Westduits in stituut voor opninie-onderzoek gelei de stemming 79 procent van de Saarlandse bevolking zich tegen het Europese statuut en vóór terugkeer bij (West-) Duitsland uitgesproken, terwijl vier procent de voorkeur gaf aan de huidige toestand van econo mische integratie met Frankrijk. De rest stond onverschillig tegenover de kwestie. De nieuwe Indonesische minister van Financiën, Sumitro Djojohadi- kusumo, heeft bekend gemaakt dat het tekort op de begroting 1955 3H milliard roepias (ruim 1160 millioen gulden), zal bedragen. De schatting van de regering van Sastromidjojo v/as 2]/2 milliard geweest. De minister zei, dat in de oude schatting vele uitgaven niet waren opgenomen, die in het lopende jaar betaald zullen worden. Zijn voorgan ger, Ong Eng Die, had de begroting van 1954 pas halverwege dit jaar bij het kabinet ingediend. Djojohadikusumo hoopte de verlo ren tijd in te halen en in November het wetsontwerp voor de begroting 1955 bij het parlement in te dienen. nister gisteren op de tweede zitting van de Grièks-Turkse-Britse bespre kingen in Londen een historisch over zicht van het Cyprus-probleem, waarin hij geen enkele suggestie voor een oplossing van de kwestie aan de hand deed, maar wel aan de Grie ken verzodht water bij de wijn te doen en accoord te gaan met een compromis-regeling. De Turkse delegatie stak na af loop van de bijna twee uur durende zitting haar voldoening over de on- dubbelzinige verklaring van Mac Millan niet onder stoelen of banken. De Turken zijn fervente tegenstan ders van iedere verandering in de souvereiniteit over Cyprus. Aan het einde van de zitting zei de Britse minister, dat een bestu dering van de inleidende redevoerin gen van de drie delegaties een „basis zou kunnen verschaffen voor con structieve besprekingen". Engeland zal waarschijnlijk een plan voor de politieke ontwikkeling voor het eiland door middel van een zekere mate van zelfbestuur ter tafel brengen. Volgens te Khartoem ontvangen berichten is het merendeel van de muiters in Zuid-Soedan gevlucht, voordat de regeringstroepen het hoofdkwartier van de opstandelin gen bezetten. Zoals bekend hadden de muiters Zondag jl. zich bereid verklaard tot een onvoorwaarelij ke capitulatie. Engeland,Griekenland en Turkije praten over Cyprus Op 29 Augustus zijn te Londen de Drielanden-besprekin gen geopend tussen Griekenland, Turkije en Gr. Brit- tannië, over politieke- en verdedigingszaken met betrekking tot de Oost-Middellandse Zee met inbegrip van Cyprus. Foto: v.l.n.r. de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Stephan Stefanopoulus, Harold MacMillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken en Fatim Rustu Zorlu, plaatsvervangend minister van Buitenland se Zaken van Turkije. Uitlatingen van minister Sjigemisoe, de Janpanse minister van buitenlandse zaken en tevens plaatsvervangend premier, is van oor deel dat Japan lang genoeg Ameri kaanse soldaten heeft aanschouwd en dat het tijd wordt dat Japan zelf voor zijn verdediging gaat zorgen. Bovendien zijn er nog steeds gebie den die tot Japan behoren, maar na de oorlog zijn afgenomen en Japan wacht met ongeduld op de dag dat die gebieden weer onder Japanse souvereiniteit worden gebracht. Tal van landen waarmee Japan in oorlog is geweest houden nog Ja panse onderdanen vast als oorlogsmis- "igers en krijgsgevangenen en uit dat alles blijkt dat Japan nog niet volledig baas is' in eigen huis. Dat is in het kort hetgeen Sjige- mitsoe gisteren heeft verteld tijdens een maaltijd van de nationale pers. Japan wenst, zo zei hij, een ver dedigingsstelsel, gegrondvest op we derkerigheid, dat voldoende veilig heid biedt en tegelijkertijd wrijvingen uitsluit die onvermijdelijk het gevolg zijn van de aanwezigheid van buiten landse troepen op ons grondgebied. Er zijn nu tien jaren voorbij ge gaan, zo vervolgde de Japanse minis ter, sinds wij stonden voor een duis tere en vijandige toekomst. In die Spanning rond Gaza Egypte heeft zich accoord verklaard met het voorstel voor een wapenstil stand in het Gaza-gebied, de beruch te grensstrook tussen Israël en Egyp te, waar het de laatste dagen weer herhaaldelijk tot botsingen tussen bei de landen is gekomen. Het voorstel was afkomstig van generaal-majoor Burns hoofd van de UNO-bestands- commissie in Palestina. Israël heeft echter nog niet op het voorstel geantwoord. Op zijn wekelijkse persconferen tie vertelde minister Dulles gisteren, dat ook Amerika de laatste 48 uur bij de Israëlische en Egyptische re gering stappen had ondernomen om tot het staken van de vijandelijkhe den in het Gazagebied te komen. De Amerikaanse minister deed eveneens de verrassende onthulling, dat er aanwijzingen zijn dat de Ara bische landen vermoedelijk een aan bod voor Russische wapens hebben gehad. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had nog wel geen officiële informaties over deze kwestie ontvangen, zo beantwoordde Dulles verdere vragen, maar erzou volgens hem toch wel iets waars schuilen in deze berichten. Amerika kon zich uiteraard in deze ontwikkeling niet verheugen, maar, zo verklaarde de minister, het zou niets tegen dergelijke wapenleveranties kunnen doen, daar de Arabische sta ten onafhankelijk zijn en geen reke ning en verantwoording aan de V.S. hoeven af te leggen. Op het ogenbik waren er, naar Dullen meende, nog geen bewijzen, dat Arabische landen in het bezit waren van Russische wapens. Alle wapens waarover deze landen be schikken, zouden volgens hem uit niet-communistisohe landen afkom stig zijn. Arabieren niet enthousiast. Dulles verklaarde verder, dat hij nog geen reacties had ontvangen op zijn Vrijdag gedane voorstel voor een veiligheidspact, dat de grenzen van de Arabische landen en Israël zou garanderen en voor financiële hulp om het probleem van de Arabische vluchtelingen op te lossen. Hoewel Dulles dus offcieel nog niets heeft gehoord, wijzen perscom mentaren in Egyptische bladen en een verklaring van het, door de ex- moeftie van Jeruzalem, geleide Ara bische comité voor Palestina er op, dat deze niets van het voorstel van de Amerikaanse minister willen we ten. periode zijn wij verder gekomen dan iemand toen had durven dromen, maar wij zijn er nog niet in geslaagd, alle sporen van de oorlog uit te wis sen. Evenmin is het ons gelukt om onze volledige souvereiniteit te her winnen, die toch het kenmerk is van een geheel onafhankelijk land. Wij hebben voorts nog geen levens vatbare economie opgebouwd. Wij zijn nog steeds niet de baas in eigen huis wat onze defensie betreft. Egyptische commando's hebben Dinsdag vijftien Israëliërs gedood bij een „strafexpeditie", waarbij zij veertig km ver op Israëlisch grond gebied doordrongen, aldus is Woens dag uit Egyptische bron in Cairo vernomen. Een Israëlische legerwoordvoerder verklaarde Woensdag in Jerusalem, dat een Egyptische „zelfmoord-ben de" Dinsdagavond de zendmast van 't radiostation „De stem van Israel" in het kustgebied tussen Gaza en Tel Aviv heeft opgeblazen. Dit radiosta tion had kort voor de aanval in een uitzending Egypte gewaarschuwd voor de gevolgen van aanvallen op Israëliërs. Volgens de woordvoerder had de bende, die tot op 16 km van Tel Aviv was doorgedrongen, in de afgelopen twee dagen zeven burgers gedood. Politieke commentators te Caïro hebben Dinsdag verklaard, dat ma joor Salah Salem „voor onbepaalde tijd verlof" heeft gekregen als minis ter van voorlichting en van Soedanese zaken, wegens zijn campagne tegen de Soedanese eerste minister. Volgens deze commenators zal Egype een nieuwe politiek tegenover de Soe dan voeren door de feiten te aanvaar den. Kolonel Nasser, de Egyptische pre mier, zou majoor Salem herhaalde lijk de raad gegeven hebben, zijn campagne tegen premier Ismail el Az- hary van de Soedan te staken. Salem bleef zich echter bedienen van radio- Caïro en de Egyptische pers om Az- hary te gispen omdat hij niet "genoeg ijverde voor het samengaan van de Soedan met Egypte. De Soedanese politieke leiders blijken thans beslo ten te hebben, te streven naar volle dige onafhankelijkheid van Egypte en Engeland, die 56 jaar lang de heer schappij over het land gevoerd heb ben. De laatste dagen heeft de Egypti sche pers zich volledig onthouden van enige critiek tegen Azhary. TSJECHISCHE PRESIDENT ZIEK Radio-Praag meldt, dat de Tsjechi sche president, Antonin Zapotocky, Dinsdag ernstig ziek geworden is. Hart en bloedsomloop zijn niet in orde. De president is 70 jaar. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) IETS MINDER WARM Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen- of on- S weersbuien. Overwegend matige wind, aanvankelijk Zuidelijk, la- j ter uit Westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. 1 Sept. zon op 5.52, onder 19.32; maan op 18.44, onder 4.53. Het weer in Europa STOCKHOLM onbew. 27 C. OSLO nevel 25 KOPENHAGEN zw. bew. 24 AMSTERDAM nevel 22 LONDEN zw. bew. 24 LUXEMBURG nevel 24 PARIJS nevel 25 BORDEAUX nevel 30 GRENOBLE zw. bew. 27 NICE licht bew. 26 GENEVE nevel ZURICH zw. bew. 24 WENEN nevel 23 INNSBRUCK regen 24 ROME licht bew. 31 AJACCIO zw. bew. 29 MALLORCA zw. bew. 33 In bijna geheel West-Europa heeft de laatste dagen warm, rustig nazo- merweer geheerst, waarbij de maxi mumtemperaturen over het alge meen tussen 20 en 30 graden Celsius lagen. Alleen in Zuid-Frankrijk steeg het kwik tot iets boven dertig graden en in die omgevAg kwam het gisteren tot onweersbuien. Dit on weer heeft zich vannacht naar het Noorden verplaatst. Terwijl de barometers in Europa vanmorgen een nijging tot dalen vertoonden, steeg de luchtdruk op de Atlantische Oceaan ten Westen van de Britse eilanden. Mede in ver band met de aanwezigheid van een trog in de hogere luchtlagen bestaat er daarom een toenemende kans op onweer, waarna iets minder warme lucht van de Noordzee ons land kan binnenstromen. Korreltje Wat men van het moment weigert aan te nemen, geen eeuwigheid geeft het terug.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1