TUSSEN BALIE en tralie Congres van jonge China-kenners geopend LWULGAT GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Verwantschap tussen zonen van Hemelse rijk en Chinezen van Europa Twee Russische studenten (rechts in midden) in gesprek met een Ne derlandse congresganger. Met een korte rede van prof. dr. C. C. Berg, is gistermiddag in het groot-auditorium der Leidse Univer siteit het congres van jonge sinologen geopend, dat tot 3 September gehou den zal worden. Bij deze plechtigheid was namens de universiteit aanwezig, de presi dent-curator, dr. E. J. baron de Vos van Steenwijk, en de secretaris van Curatoren, mr. Hofstee, de opvolger van mr. K. Wiersma. Prof. Berg, die zei te spreken na- imens de rector magnificus, prof. dr. J. H. Bakhuizen van den Brink, om dat deze wegens verblijf in Engeland helaas niet aanwezig kon zijn, tachtte zijn welkomstwoord; uit te spreken in de geest, zoals de rector magnificus dit gedaan zou hebben. Op geestige wijze liet hij uitkomen dat prof. Bak huizen van den Brink, theoloog eni kenner van de geschiedenis der Chris tenheid, hoogstwaarschijnlijk een si- nologencongres geopend zou hebben door te wijzen op de relatie tussen het oude Rome en het oude China, als centra van cultuur en (wat Rome betreft) als brandpunt van het Chris tendom in later eeuwen. Spr. stond voorts een ogenblik stil bij de betrekkingen tussen China en Europa, waarbij ons werelddeel in de 19de eeuw, de eeuw van zelfgenoeg- naamheid, China beschouwde als een op cultureel terrein „achtergeble ven gebied". De 20ste eeuw* heeft ons van die waan genezen. Sporen van goede betrekkingen De Leidse Universiteit heeft door haar arbeid in grote mate meege werkt aan de betrekkingen van Ne derland met de landen in het Oosten, en zodoende zijn hedentendage in ons spraakgebruik de sporen daarvan nog aan te wijzen. Iemand, die ons opval lend is, plegen wij „een rare Chi nees" te noemen, terwijl de Hollan ders in het buitenlands spraakgebruik „de Chinezen van Europa" genoemd worden. Prof. Berg zei dit congres als een belangrijke stap te zien naar het ge raken tot een internationaal weder zijds begrip. „In dit auditorium zijn thans mensen van allerlei natiën en tongen bijeen, die zich niet döor po litieke of andere grenzen van elkaar gescheiden weten. Het is niet alleen uw taak om samen te onderzoeken, in de beoefening van de sinologie, hoe het Chinese volk begrepen dient te worden, doch tevens onderling banden aan te knopen, die een schre de kunnen vormen op de weg naar internationale verbroedering". Prof. Berg wenste de congressisten veel succes en een aangenaam verblijf in Nederland, doch in Leiden en om geving in 't bijzonder. 3 Russen Aan het congres wordt deelgeno men door een honderdtal buitenland se sinologen en ongeveer 20 Hollan ders. Tot die buitenlanders behoren o.a. 3 Russen (twee heren en één dame, leden van de wetenschappe lijke staf van het Institute of oriën- tal studies te Moskou), 2 Japanse professoren uit Tokio, 2 Chinese ge leerden uit Peking en de beide Ame- dikaanse hoogleraren John Fairbank en Owen Lattimore. Laatstgenoem de werd, geheel ten onrechte, inder tijd voor de commissie Mc. Carty ge sleept, verdacht door zijn nauwe» relaties met China van communis tische sympathdën. Verder zijn er si- Gevestigde personen in de week van 22 tot en met 27 Augustus. C. E. S. Arps, Plantage 12. A. A. M. Baake, reli- gieuse-onderwijzeres, Hogewoerd 57. M. J. P. Bakker, hulp in de huish., Celebes- straat 17. E. L. AdolfBartlett, secre taresse. Rijnsb.weg 183. C. J. van Beek en fam., oogarts, H. Rijndijk 19. D. van Beuzekom en fam., kantoorbediende, Kanaalweg 175. A. M. E. Bolman, Rie- tersk.koorsteeg 24. M. C. de JongBoom, en fam.. Wasstr. 23. J. H. Borger, bouw kundige, H. Rijndijk 41. W. A. H. M. Brugman, employé handelsmij, Boer- haaveln 23. A M. C. van Brummelen, Hogewoerd 175. J. Buis. bisschop missio naris, W. Pyrmontstr. 31. R. A. Nassy han Jon Chu en fam., De Gijselaarstr. 17. C. J. H. G. Corsten, religieuse, Pelikaan straat 1. A. Doove, C. Huygensln 35. A. M. van GeunsDorlas, lerares, Pieters kerkhof 4. L. A. E. Fritz, wever, J. van Goijenkade 19. W. A. Goutier, schrijver KM, Noordeinde 2a. G. StokvisDe Haas, Hooigrt 67. S. Hardjoprakoso, arts, Rijnsb.weg 144. J. J. Herskovits, O Sin gel 112. C. Heijkoop, monteuse, Groene- steeg 27. A. LaffraHoff, A. v. Buren- hof 24. A. Hol, 11 verpleegster, Rijnsb. weg 10. C. Holling, timmerman, Mors- weg 13a. H. Holtrust, winkeljuffrouw, Zijlsingel 39. B. J. A. Holweg en fam., aannemer, Burggr.ln 183. C. A. van Hoorn, religieuse-onderwijzeres, Hoge woerd 57. J. W. van der Horst, verple ger, Warmonderstr. 4. J. Hoving en fam., hfd ass. dienstgeleider DB, De Goejestr. 7. E. MarkJongbloed, Haarlemmerweg 74. B. Klerks, marechaussee, Rembrandt straat 27. A. G. Kop en fam., retoucheur, K. Hansenstr. la. J. J. R. Lancel, onder wijzer, Rijnkade 2. H. Mass, Kagerstraat 14. J. C. W. van der Nat, 11. verpleegster, Pioenstr. 4. L. Noteboom. onderwijzeres, Aloëlaan 6. A. Pols, gezinsverzorgster, Morssingel 8. W. H. J. M. de Ruiter, lief de zuster, Hogewoerd 57. M. J. Schrier, apothekersassistente, Burggravenln 203. F. E. Smith en fam., journalist, Lam- menschansweg 59. A. J. Stangneth, we ver. J. v. Goijenkade 19. H. M. C. Sweep, verkoopster, Levendaal 121. J. E. Valent, ordebroeder, Mariënpoelstr. 4. O. Veen, Parkstr. 61. W. J. van der Vlist, Heren- grt 3. J. J. Voeten, analyst, J. de Witt- straat 55. A. J. van der Weel, chauffeur I KM, L. Morsweg 21. K. H. Wendt, wolwever. J. van Goijenkade 19. J. C. M. van 't Westeinde, ass. huishouding, Rijnsb.weg 10. A A. Wierenga. hulp in d. huish. Hooigrt 38. C. Zevenhoven, scheepsmaker, v. d. Werfstr. 54a. J. R. Zweerus, Plantsoen 9B. burg 50, Indonesië; J. Betcke, Boerh.ln 4, Doorn, Parkin 40. L. J. Beukenkamp en fam., O. Singel 118, Ver. Staten van Noord Amerika. F. Blom. Groenhazen- grt 12, Leerdam, Schaikseweg 83. J. W. Brinck en fam., v. d. Brandelerkade 18, Suriname. G. M. Cannoo, Fruinln 16, Den Haag, Copernicusln 84. H. Chris- tiaanse en fam., Öostdw.grt 15a, Nieuwer Amstel, Nieuwenhuysenln 42. T. E. Faatz, Noordeinde 52, Ver. Staten van Noord Amerika. N. S. Fastman, Lijster- str. 14. Den Haag, Apeldoornseln 161. H. M. v. d. Gaag, Hogewoerd 57, Leidschen- dam, Dr v. Noortstr. 8. M. C. E. Gaijke- ma, 3 Octoberstr. 42, A'dam, v. Wal- beeckstr. 46. S. E. M. VerboonHane- veld en fam., L. Morsweg 86, Canada. H. C. Heuzen, Levendaal 83a, Zoetermeer, Stationsstr. 34. J. C. Jansen, Zoeterw. Singel 34. Alphen a. d. Rijn, Pr. Hen- drikstr. 69. J. L. Keijsper en fam., A. Agnesstr. 18, Vlaardingen, Petuniastr. 25b. W. van Kleeff, Lorentzkade 4, Su riname. G. Laman en fam., W. Singel 73, Delft, Prof. Krausstr. 119. P. A. van Loenhout, Herengrt 100, Australië. G. Lokhorst en fam., Levendaal 43, Canada. E. OuwerkerkLut, Tevelshof 12, Wa- geningen, Pootakkerweg 1. T. Midden dorp, O. Rijn 23, Zwitserland. C? J. Mit chell, Rijnsb.weg 125, Australië. H. J. de Moei, Hogewoerd 57, Steenwijkerwold Gelderingen 1-517. A. F. Mohr, Vreewijk straat 2, Eindhoven, Paulilaan 20. R. No- vak, Brederodestr. 42, Dordrecht J. de Wittstr. 13. G. P. van Rees, Kaiserstr. 36, Oegstgeest, Pr. Bernhardln 21. L. Hoek straRoose, Merelstr. 50, Oegstgeest, Duivenvoordestr. 27. J. M. Roosen, Rijnsb.weg 140, Den Bosch, Vughterweg 37. C. J. O. de la Harpele Roux, Rijnsb.weg 14, Zuid Afrika. D. Rutgers, Zonneveldstr. 1, Den Haag, Hoogwerfln 27. Y. L. Samson. Boerh.ln 5, Alphen a. d. Rijn, Burg. Visserpark 16. R. E. Sa muels, G. Doustr. la, R'dam, Gaffelstr. 121b. H. Scholte en fam., W. Rozenstr. 64, Utrecht, Joh. de Wagenaarkade 69 II. M. G. Smit, Rijnsb.weg 187, Zuid Afrika. J. v. d. Spek, Nachtegaalln 2, Den Haag, v. Alkemadeln 15. A. J. v. d. Steur, Kloksteeg 31, R'dam, Rochussenstr. 49 C. J. A. Stolwijk, Hogewoerd 57, Wymbrit- seradeel, Westheim 68. D. J. Veendorp, Kaiserstr. 13, Canada. A. M. L. Versant- voort, Looierstr. 9a, Tilburg, Alleenhou- derstr. 6S. A. A van Vliet, Koninginne- ln 17, Israël. H. M. C. van Vorst, le Bin- nenv.grt 30, Voorburg, Westeinde 58c. J. H. van Walsem en fam., Langebrug 87 Canada. A. K. Bovenkampvan Welze- nis, Noordeinde 36. Den Haag, Weimar- straat 257. A. K. M. Lutjenkossink Zwart, G. Doustraat 95. Gouda Cronjé- straat 16. nologen uit vrijwel alle landen van Europa, die aan het congres deelne- Béhalve vele voordrachten o.a. ook van de Russen en Chinezen vermeldt het programma een bezoek aan het Museum van Volkenkunde, te Leiden, een excursie naar de Hol landse polders en Den Haag en ont vangst door B. en W. van Leiden ten stadihuize. Agenda Leiden WOENSDAG: DONDERDAG: Bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Landsteiner on derscheidingen, 8 uur nam. Acad. Zie kenhuis. VRIJDAG: Herensingelkerk 9.30 TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Lakenhal 1012 en 25 uur: Schil derijen, aquarellen en tekeningen van Floris Verster en Menso Kamer- lingh Onnes. (Tot 1 September). Dienst der apotheken te Leiden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Apotheek, Wilhelminapark 8^ tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de week van 26 Aug. tot 2 Sept. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Een mooi portret", 14 jaar. Lido: „Van je familie moet je 't hebben", 18 jaar. Luxor: „Drie ring circus", alle leeftijden. Trianon: „Diep in mijn hart", alle leeftijden. Rex: „Het teken van de heiden", 14 jaar. EEN 13-JARIGE GETUIGE Een handelaar uit Kouderkerk had op 16 Oct. van 't vorig jaar met zijn vrachtauto op het Levendaal bij de Nieuwenbrugsteeg op een vreemde wijze gereden. Volgens het 13-jarige meisje M. v. d. Wetering was ver dachte met zijn vrachtauto te veel naar rechts uitgeweken, waardoor hij tegen een huis was opgereden. Het O.M., die het gelukkig vond, dat het nog zo goed was afgelopen, eiste 15.boete of 5 dagen. Verdachte werd veroordeeld tot 15.boete of WIST NIETS VAN DE VERKEERS- VOORSCHRIFTEN AF Een los werkman uit Den Haag had op 16 Juli, komende met zijn bromfiets uit de Bruggestraat te Lei derdorp, in de richting Hoge Rijn dijk geen voorrang verleend, met ge volg dat hij met een motorrijder in botsing was gekomen Het O.M. wees er op, dat hem gebleken was was dat verdachte niets van de verkeersvoor- schriften afwist, en toch maar op 'n bromfiets was gestapt. Het O.M. eiste 25.boete of 10 dagen. Daar de verdachte de schade van 32.ver gled had, werd de uitspraak 15. boete of 5 dagen. TOESTAND OP HAARLEMMER STRAAT Een Hagenaar stond terecht, om dat hij op 24 April op de Haarlem merstraat met zijn auto niet vol doende naar links was uitgeweken, waardoor hij tegen een andere auto was opgereden. Het O.M. eiste 30 boete of 10 dagen. Verdachte vond het 'n treurige toestand op de Haar lemmerstraat. Hij moest voor de tram uitwijken met gevolg de bot sing. De kantonrechter veroordeelde Verdachte tot 20.boete of 8 dgn. LEERPLICHTIG KIND IN DIENST GENOMEN Een koopman had in een consump tietent 'n 14-jarig leerplichtig meisje als ijs ver koopster dienst laten doen. Verdachte erkende de overtreding, die was gekomen door gebrek aan personeel. Het O.M. vond dit een ernstige overtreding en eiste 30. boete of 10 dagen. Uitspraak 10. boete of 4 dagen. Een Leidenaar was op 2 Juni, zon der op het verkeer te letten, met zijn auto op de Haagweg, bij de Da Cos- tastraat, plotseling links afgeslagen om een garage in te rijden. Hierdoor had hij aan het verkeer van rechts geen voorrang verleend, waardoor mej. J. Dubbelaar met de auto in botsing was gekomen. Het O.M. vond dat verdachte op onverantwoorde lijke wijze had gereden en eiste 50 boete of 20 dagen. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot 30. boete of 10 dagen. U nadert een opgebroken weg m Dfröj V A O ihMp il'l Iedere dag een paar toeren Het gaat beter met de vereniging „Sancta Veronica". Dit hoorden wij van de volijverige secretaresse. Zij vertelt, dat de laatste maal verschil lende nieuwe leden zich gemeld heb ben. Er is ook weer voldoende ma teriaal beschikbaar. De secretaresse sohrijft ons nog: „We hopen dat vele nijvere handen van het materiaal iets maken voor haar eigen minder-be- deelde stadsgenoten. Alles heel een voudig breiwerk, voornamelijk onder- kleding voor kinderen. Dus voor geen enkele huisvrouw een bezwaar! Iede re dag een paar toeren gebreid, voor 't goede doel, levert een kledingstukje per maand op! Laat dus niemand zich weerhouden en a.s. Donderdag tus sen half drie en vijf uur even aan lopen in de Vrolijke Arke, P. Kerk- koorsteeg 15". Moge de zitting van a.s. Don derdag van 2.30 tot 5 uur in de ge schiedenis van de vereniging te boek «•taan, als de dag waarop de ver eniging een hoge vlucht nam. Burgerlijke Stand Geboren: Barendina, dr van D. Hofkes en T. de Haan; Susanna He lena Maria, dr van I. Hartevelt en E. H. L. v. d. Vos; Pieter Maarten, zn van P. Dool en M. C. Sierag; Le na Adrina, dr van A. K. de Groot en A. A. v. d. Straaten; Hans zn van H. G. Veldkamp en D. M. Emke; Benjamin, zn van D. v. Turenhout en T. Hensen; Lambertus, zn van J. Schilthuizen en M. de Mey; Erik An- tonius zn van A. Speekenbrink en B. M. Brandehof; Hendrik Cornelis, zn van A. Oexman en J. Geitenbeek; Cornelis zn van G. Z. Grootveld en N. Zwart. Gehuwd: A. H. v. d. Veen en M. J. Bresser; J. C. Fles en C. M. J. J. O verdijk; J. P. F. "Vermond en M. P. R. Helvenstein; L. de Visser en H. A. de Gunst. Overleden: H. J. C. van den Brink wednr, 72 jr; J. Vonk, man, 83 jaar; A. van Lunsen, man 81 jaar; T. Hen sen, huisvr. van Turenhout 37 jr; A. Steenks, vrouw 79 jr; C. v. Duijn, man 63 jaar; N. Donker dr 1 jaar. Wilt U iets weten? Vraag: Hoe verwijdert men fiet- senolie uit een cocosmat? Antwoord: Grauw papier erop en dan met een warm strijkijzer over de betreffende plek gaan. Daarna met warme lodaline de restjes tus- n de weefsels verwijderen. Vraag: Route per auto van Voor hout naar Alverna; hoeveel km? Antwoord: Voorhout, Leiden Al phen, Bodegraven, langs Utrecht, Rij- senburg, Driebergen, Doorn, Ame- rongen, Tiel, Wamel, Leeuwen, Dru- ten, Bergharen, Hemen, Leur, Wy- chen, Alverna; afstand 115 km Vraag: Radioteohnische school in Den Haag. Antwoord: Richt u tot het Gew. Ar beidsbureau in Den Haag. Daar zal -men u vermoedelijk goede adressen kunnen verstrekken. Vraag: Moet men vermogensbelas ting betalen, als men 15.Ö0O bezit? Antwoord: Een vermogen van 15.000 is voor gehurwden tot nu toe vrij geweest van vermogensbelas ting, 10.000 voor ongehuwden. Met ingang van het belastingjaar 1956 worden deze bedragen resp. 30.000 en 22.500. Vraag Hoeveel successierechten Tankschip Kraussinain Rotterdam te water relaten Van de werf van de N.V. P. Smit Jr. te Rotterdam is Maandagmiddag met goed gevolg het 18000 ton metende tankschip „Kraussina" te water gelaten. Het ruim 169 meter lange schip, dat gebouwd wordt voor rekening van de N.V. Petroleum Mij. „La Co rona" is het laatste schip van de serie van drie, welke de Koninklijke Shell-roep aan deze werf in opdracht heeft gegeven. Op de foto zien we het schip naar zijn element glijden. De bejaarden-sociëteit De bejaarden van de Harteburgs- sociëteit zullen elkaar 1 September a.s. na een zomervacantie weer eens de hand kunen drukken. Het bestuur vraagt voor de sociëteit, waarvan de leden dol zijn op een stukje goede muziek, een pianist voor één avond in de week. Vraag Het raadslid, de heer Sommeling, vraagt schriftelijk aan B. en W.: „Kunnen B. en W. hun plannen t.a.v. de tarieven voor gas- en elec- triciteit mededelen, in verband met de vrijstelling van betaling van om zetbelasting op deze producten". SPIEKER. Laatste Berichten DODELIJKE MOTORBOTSING OP RIJKSWEG BIJ NAARDEN In het Diaconessenhnis te Naarden is gisternacht overleden de 32-jarige J. H. V. uit Amsterdam, die bij een motonbotsdng op de rijksweg gisteren tegen de avoncf zeer ernstig werd ge wond. Deze V reed met zijn vrouw achter op en wilde links af de Wagnerlaan inslaan. Op dat moment werd hij aan gereden door een links achter hem rijdend motorrijwiel, bestuurd door de 26-jarige J. van D. eveneens uit Amsterdam, die zijn verloofde als duo-passagier had. Waarschijnlijk had van D. op dat moment een snelheid van circa 70 km. Een tussen beiden rijdende auto kan het zicht even be lemmerd hebben. V. is bezweken aan zeer ernstige hoofdwonden en een beenfractuur, van D. liep een schedelbasisfractuur op; zijn toestand is zorgwekkend. De verloofde, van D. kreeg een shock, mevr. V. liep slechts lichte verwon dingen op. ZATERDAG SLUITING VAN DE „E 55". De „E 55" zal op Zaterdagavond 3 September om 7 uur met een korte plechtigheid worden gesloten. Op het Elf Provinciënplein zullen dan de na tionale en provinciale vlaggen wor den gestreken, ten teken dat de ma nifestatie van Nederlands energie be ëindigd is. De algemene voorzitter, ir J. W. Ernste, zal een korte toespraak houden, muziekkorpsen zullen de plechtigheid luister bijzetten. „Maar Nederland bouwt verder": dat wil men de grondstoon laten zijn van de sluitingsplechtigheid. De na tionale en provinciale vlaggen zul len dan ook gestreken" worden door aspirant-vakarbeiders, horlogema kers, loodgieters, timmerlieden, met selaars, schilders), scheepsbouwers enz. Zij zullen die taak vervullen in hun werkkleding, teneinde duidelijk te maken, dat al is de „E 55" beëin digd, het werk van Nederlands op bouw gewoon doorgaat. Het pretstadje „Unifest" wordt eveneens die Zaterdagavond gesloten, n.l. om middernacht. moeten betaald worden als man of vrouw komt te overlijden. Antwoord: Indien geërfd wordt door één der twee echtgenoten be draagt het percentage 3% van ƒ1000, van ƒ1000—2000, 5% van ƒ2000 -ƒ 5000, 6% van 5000—10.000, 7% van 10.000-^ 25.000; 9% van 25.000 50.000; 11% van 50.000-/ 100.000. Voorts 13, 15 en 17% voor nog ho gere bedragen. Mevr. T. Kunt u mij ook zeg gen of er in Indonesië invoerrechten betaald moeten worden voor boeken? Antwoord. Ontegenzeggelijk, maar we weten niet hoeveel. Wellicht kan het Hoge Commissariaat te Den Haag u inlichten over de nieuwste tarieven en of er wellicht binnenkort nieuwe te verwachten zijn. Vraag: Ik heb een gemetselde schoorsteen van rode stenen, die wit gevoegd zijn. Nu zijn de stenen niet rood maar grijsachtig wit. Wat er mee gebeurd is, weet ik niet. Ik heb ze afgeborsteld met water en azijn. Wanneer hij nat is, wordt hij prach tig rood, maar zodra hij droog is, heeft hij weer een vale kleur. Mis schien weet u er een middel voor? Antwoord: Voor dit doel wordt een behandeling met soda-oplossing ge bruikt. Ook gebruikt men wel sterk verdunde oplossing van zoutzuur, maar dat is niet zonder gevaar, voor al binnenshuis. In beide gevallen goed nawassen. Vraag: Ik heb thuis een grote gla zen pot, met welke verfsoorten kan ik deze het beste bewerken en hoeft men na het schilderen niets meer aan de pot te doen? Antwoord: Naar onze mening komt plasticverf hiervoor zeer wel in aan merking. Na het schilderen zult u de pot wel moeten schoonhouden- Vraag A- J. K. te L.: Ik ben ge trouwd en heb 1 kind; ik trek 22, invaliditeitsrente. Hoeveel mag ik er bij verdienen zonder in aanmerking te komen voor loonbelasting? Antwoord: Volgens de nieuwste coördinatietabel is de loongrens, waarbij in uw groep geen loonbelas ting verschuldigd is, 51.50 p. week.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8