De Kleppende Klippet* Taak van K.A.B. in de woningbouw Ned. verpleegster gedood bij auto-ongeval Verplichte keuring Consumentenbond vraagt minder snelle brommers Wordt 31 Augustus de veiligste dag van dit jaar voor de Betuwe? Gemeente Dordrecht wil 1n oud volksgebruik radicaal uitroeien Ontslagen gehandhaafd Hoge rekeningen voor kunstmest maar er werd weinig gestrooid Gas verstikte oude dame Terschuur vraagt kapper DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nederlander werd een complete Nieuw-Zeelander Een van de 12.000 Nederlanders, die in de laatse zes jaar naar Nieuw-Zeeland is geëmigreerd, Jacob Johan nes Bryce, ontvangt op deze foto zijn complete nationalisatiepapieren uit handen van de burgemeester. Vanaf dit moment is hij officieel Nieuw-Zeelander. Zijn naam heeft hij reeds veranderd en hij heeft een eigen Nieuw- Zeelands huis, een Nieuw-Zeelandse vrouw en een Nieuw-Zeelandse baby. K.A.B.-sfudiedagen te Voorhout gesloten Inleiding J. v. d. Akker „Ik ben voorstander van woning bouwverenigingen, gebonden aan de K.A.B. De K.A.B. is met haar stands- organisatorische taak de betrouwba re, maar ook de enig juiste achter grond voor de arbeiderswoningbouw- verenigingen. De leden van de K.A. B. zullen dan ook het lidmaatschap der vereniging moeten kunnen ver werven en mede het beleid bepalen. Andere katholieken, en in bijzonde re gevallen ook niet-katholieken, moeten bewoner kunnen worden. Doch hun moeten niet de rechten, verbonden aan het lidmaatschap, worden verleend. Alleen leden van de K.A.B. mogen candidaat zijn voor het bestuurslidmaatschap." Aldus de heer J. W. v. d. Akker, tweede voorzitter van dë Ned. Kath. Arbeidersbeweging en oud-voorzit ter van de Haarlemse K.A.B., over de taken van de K.A.B. in de wo ningbouwsector. De heer van den Akker was op Maandagmorgen de laatste inleider van de Studiedagen van de K.A.B. in het bisdom Haar lem, welke van Zaterdag tot en met Maandag gehouden zijn in de Bis schoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Ook Haarlems bisschop gaf door zijn aanwezigheid op de laatste dag blijk van belangstelling voor de nieuwe taken, die de K.A.B. in zijn bisdom zich heeft opgelegd. Sprekend over de huidige woning bouw, was de heer van den Akker van oordeel, dat de vier-kamerwo- ningen niet slechts voor het gezins leven de beste woningen waren, doch dat de bouwprijs van deze woningen in verhouding geenszins hoger ligt dan de na-oorlogse twee-kamerwo ningen. Eindhoven-Venlo wordt modernste spoorweglijn Met ingang van de zomerdienst regeling 1956 zal het spoorwegtraject EindhovenVenlo electrisch worden bereden. Hiermede zal de tweede phase van de electrificatie van het Nederlandse spoorwegnet aanvangen, die zal worden voortgezet op de baanvakken VlissingenNijmegen en AlkmaarDen Helder. Door de uitrusting met automati sche beveiliging, langgelaste rails en betonnen dwarsliggers, zal het traject EindhovenVenlo een van de mo dernste spoorlijnen van ons land wor den. Daarenboven is het ene eind station (Eindhoven), waar ook nog een fraai hoofdgebouw komt, op het gebied van perronaccomodatie naar de laatste eisen ingericht en zijn op het andere eindstation (Venlo) grote werken in uitvoering, waardoor ook Venlo een uiterst modern station zal worden. De tussengelegen stations worden, wat de perron^ betreft, ook gemoderniseerd. ONEERLIJKE BOEKHOUDER De recherche van het bureau Leidse Plein te Amsterdam heeft een 42-ja rige hoofdboekhouder van de Alge mene Nederlandse Bouwbedrijfsbond (aangesloten bij het NW) gearres teerd, nadat van de zijde van het hoofdbestuur aangifte was gedaan van verduistering, die was ontdekt en waarvan de hoofdboekhouder werd verdacht. Volgens een voorlopig onderzoek zou ca. ƒ40.000.zijn verdwenen. De man heeft bekend cheques en kwi tanties te hebben uitgeschreven, van nagemaakte handtekeningen te heb ben voorzien en zelf te hebben geind. De laatste tijd had hij op te grote voet geleefd, zo verklaarde hij. Een uitgebreid accountantsonder zoek wordt ingesteld. Milieuwerk. Mgr. Huibers, die welkom geheten werd door de bondsvoorzitter, de heer J. A. Kortink, onderstreepte het belang van de huidige structuurver anderingen in de „Randstad Hol land" en prees het streven van de K.A.B., haar koers te veranderen en aan te sturen op nieuwe aan de tijd aapgepaste taken, ingegeven door de gedachte, dat wij geen beroep meer kunnen doen op het verleden. Hij waarschuwde evenwel tegen een al te exclusieve en in zich zelf opgesloten houding, vooral ten aan zien van de levensscholen. Monseig neur wees op het belang van het mi lieuwerk. In de Credo-Pugnoclubs, zo zei hij, ligt de verhouding tussen geloof en strijd, vaak niet geheel juist. Minister onderzoekt de „Rheuma-actie" Alhoewel het voorlopig nog voor barig is om te vermoeden, dat er on regelmatigheden gepleegd zijn met de prijsuitreiking van de grote Rheuma- actie, die enkele weken geleden haar ontknoping vond, wordt het toch on waarschijnlijk geacht, dat de minis ter in de toekomst nog zijn toestem ming zal geven tot dergelijke acties, waarbij „het geheim" gedurende de weken van lotenverkoop gemakkelijk kan uitlekken, waardoor de kans op fraude aanmerkelijk toeneemt. Namens de minister van justitie wordt thanszoals na iedere loterij met ministeriële goedkeuring het ge val is een onderzoek ingesteld naar het verloop van de Rheuma-actie en ook als er geeh onregelmatigheden ontdekt worden, wordt het waar schijnlijk geacht, dat dn de toekomst nog slechts toestemming gegeven zal worden voor verrassing-loterijen, waar bij de loten op dezelfde dag ver kocht worden, als waarop het geheim bekend gemaakt wordt. IN DE BUURT VAN TIENEN Een ernstig ongeluk is gisteravond gebeurd op de weg BrusselLuik on geveer vijf kilometer buiten Tienen. Een Nederlandse auto werd aangere den door een auto, waarin twee Po len zaten. In de Nederlandse wagen zat een gezelschap van de familie Van Dongen, twee broers en drie zus ters. Eén der broers, kapelaan E. H. van Dongen uit Breda, stuurde. Later reed nog een derde auto op de ravage van de twee auto's in. De 37-jarige verpleegster Petronel- la van Dongen uit Roosendaal, werk zaam aan het ziekenhuis op de Cool- singel te Rotterdam, werd zodanig bekneld, dat zij door de weinige om standers, die hielpen, niet meer tij dig gered kon worden. Zij stierf ter plaatse. De arts René van Dongen, die werk zaam is als assistent aan het zieken huis te Tilburg, kreeg een hersen schudding en klaagde over pijnen aan borst en schouders en had ver schillende vleeswonden. Mej. Jeanne van Dongen uit Roosendaal had ver- Om de vijf jaar In verband met de toenemende ver keersintensiteit, welke aan de licha melijke en geestelijke conditie van bestuurders van motorrijtuigen voort durend hogere eisen stelt, heeft de ministerraad besloten, dat chauffeurs in rijksdienst eenmaal in de vijf jaar aan een geneeskundig onderzoek door de Rijks geneeskundige dienst be horen te worden onderworpen. Dit houdt in, dat alle chauffeurs, die thans als zodanig meer dan vijf jaar in dienst zijn, direct voor dit onderzoek in aanmerking komen. Voorts zal een geneeskundig on derzoek dienen te worden ingesteld na een ernstige ziekte of een ernstig ongeval van de chauffeur in Rijks dienst, of waimeer de betrokken mi nister dit nodig oordeelt. Tenslotte zullen op last van het terzake be voegde gezag, indien dit daartoe ter men aanwezig acht, eveneens aan een geneeskundig onderzoek kunnen on derworpen andere personen, die ge regeld van een dienstauto gebruik maken. schillende blessures, waarbij een ge broken sleutelbeen. Mej. Jo van Don gen, die lerares is dn Roosendaal, (heeft hoofdwonden en een gebroken pols. De kapelaan heeft inwendige kneuzingen, een duJbbele dijfoeen- breuk en een gebroken pols. De familieleden van Dongen zijn allen in de H. Hart-kliniek te Tienen ter verpleging opgenomen. Daar zijn ook heen gebracht de beide Polen oxit de andere wagen, die beiden eveneens zwaar gewond zijn. De Nederlandse consumentenbond heeft zich tot de ANWB gewend naar aanleiding van het besluit van West- Duitse fabrikanten van bromfietsen en motorscooters geen bromfietsen meer te leveren, die sneller dan 40 km per uur kunnen rijden. De consumentenbond heeft, zo zegt hij, reeds enige tijd met zorg geconstateerd dat vele bromfietsen met grotere snelheid (kunnen) wor den bereden, dan voor een veilig verkeer in de bebouwde kommen in het algemeen en op de fietspaden in het bijzonder verantwoord moet worden geacht, voornamelijk tegen over de vele fietsers en voetgangers. De gedachten van de consumen tenbond gaan in de richting van een wettelijke (sterke) beperking van de toegestane snelheden in bebouwde kommen en op rijwielpaden tot maximaal 25 a 30 kilometer per uur. Hierdoor zal men zich meer dan tot dusver ervan rekening moeten ge ven, hoe snel men rijdt en welke ge varen aan grote snelheden verbon den kunnen zijn. De Consumentenbond zegt voorts zich geenszins op het terrein van de ANWB te willen bewegen; hij werpt dit vraagstuk echter op in de over weging dat de consument, van wie voetgangers en fietsers het grootste en vooral meest kwetsbare deel uit maken, zeer veel belanghebben bij een grotere verkeersveiligheid. De Consumentenbond wacht nu beschouwingen of voorstellen van de ANWB te dezer zake af. GROOTS INITIATIEF De afdeling Eist van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft met mede werking van de gemeente Eist, de rijkspolitie en de rijkswaterstaat, een aantrekkelijk initiatief genomen. Uitgaande van de gedachte dat H.K.H. Prinses Wilhelmina zich bij zonder interesseert voor de veiligheid van het verkeer, wil men trachten, speciaal de 31ste Augustus tot een dag zonder verkeersongelukken te maken en deze vanouds bekende Koninginnedag te maken tot de vei ligste dag van het jaar, om daardoor aan H.K.H. Prinses Wilhelmina een symbolisch geschenk van grote waar de te kunnen aanbieden. De initiatiefnemers, waarbij zich ook de afdeling van Veilig Verkeer in de naburige gemeente Heteren heeft aangesloten, hebben langs de drukke autosnelweg ArnhemNij megen, zomede op verschillende an dere in- en uitvalswegen in de Betu we, opvallende borden, met pakkende opschriften geplaatst, waarin de weg gebruikers worden aangespoord voor al op 31 Augustus de grootst moge lijke voorzichtigheid te betrachten. Het bestuur van het verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht heeft reeds Er helpt geen moeder tje-lief aan Artikel 30 van de leerplichtwet geeft de gemeenteraden de bevoegd heid, bij verordening te bepalen, dat politieagenten gemachtigd zijn een kind, dat zij gedurende de schooltijd op straat aantreffen, te brengen naar het hoofd van de school tot welker leerlingen dit kind behoort; deze ver ordening dateert al vanaf 1903. Of het nu aan de komkommertijd De bijna acht weken oude Michiel Passtoors is Zondag, na een ingrij pende longoperatie in het Antonius- ziekenhuis in Utrecht, als een vol komen normale, gezonde baby per KLM van Schiphol naar zijn geboor te stad Calcutta in India terugge keerd. Bij zijn geboorte, op 6 Juli, werd een ernstige longafwijking geconsta teerd, waarbij ingrijpen noodzakelijk bleek. Daar de zeer speciale operatie, die hiervoor nodig wath, in India niet mogelijk bleek, werd de baby onmid dellijk in een zuurstof tent per KLM- vliegtuig naar Nederland vervoerd. Op 25 Juli arriveerde de kleine pa tiënt met zijn moeder en een ver pleegster op Schiphol, vanwaar hij in een ambulance, eveneens voorzien van een zuurstoftent, naar Utrecht werd vervoerd. Gedurende de over tocht verleende de gehele bemanning in het vliegtuig alle medewerking, terwijl alle passagiers groot medele ven toonden en de gehele reis het roken in de cabine achterwege heb ben gelaten. AMSTERDAMSE TRAMSTAKING Het gemeentelijk scheidsgerecht te Amsterdam heeft, naar wij verne men, thans uitspraak gedaan in de 62 ontslagkwesties, die het gevolg zijn geweest van de stakingsactie in ver schillende gemeentebedrijven te Am sterdam. In alle gevallen heeft het scheidsgerecht het beroep van de ontslagen stakers niet ontvankelijk verklaard. De ontslagen blijven dus gehandhaafd. Vermoedelijk zullen de ontslagen stakers in hoger beroep gaan. ligt of dat het schoolverzuim in Dordrecht de laatste tijd sterk ge stegen isplotseling is men in de Merwedestad tot de conclusie geko men, dat die verordening niet vol doet. Er zijn namelijk enkele be perkende bepalingen in opgenomen: Alleen kinderen, wier namen op een door de commissie tot wering van schoolverzuim opgemaakte lijst voor komen, kunnen worden opgepikt. Als zij zich echter in gezelschap van ouders, verzorgers enz. bevinden, moeten zij ongemoeid worden ge laten Burgemeester en wethouders stel len nu de raad voor die beperkende bepalingen uit de verordening te schrappen. Gaat de raad met dit voorstel accoord, dan helpt er voor de Dordtse kinderen geen moedertje lief aan: Als zij tijdens de schooluren op straat worden aangetroffen, wor den zij met (en misschien wel op) de sterke arm naar school gebracht. Niets zal dat tegen kunnen houden dan een briefje van het schoolhoofd, waaruit blijkt, dat het kind gerech tigd is buiten de schoolmuren te ver toeven. medegedeeld, dat het plan haar volle sympathie heeft en dat men ernstig overweegt deze actie volgend jaar een landelijk karakter te geven. Burgemeesterszoon 12.000ste inwoner Valkenburg in beroering De 12.000ste inwoner van Valken burg heet Alexander Breekpot en is de zoon van de burgemeester. Dit bericht bracht gisteren heel het mooie touristenplaatsje in opschud ding. Het spaarbankboekje en de ge bruikelijke goede gaven waren nu voor de 11.999ste inwoner die op Zaterdagmorgen in de familie Vonc- ken-Notten ter wereld Jtwam. Twee jongensin zee verdronken Gistermiddag zijn twee jongens verdronken bij het zwemmen in zee, resp. in Scheveningen en Kijkduin. Omstreeks kwart voor vier zag men ter hoogte van het Kurhaus een jon gen die in zee stond, vallen en snel wegdrijven. Zwemmend en met de tomboot werden reddingspogingen ondernomen, maar men heeft de jon gen niet kunnen vinden. Wel werden later zijn kleren op het strand aan getroffen. Het was de 13-jarige J. J. H. V. uit Zeist. Omstreeks vier uur kwamen in zee bij Kijkduin drie jongens in moeilijk heden te verkeren. Een van hen wist men er uit te halen en een tweede kon zich zelf redden .De derde, de 13-jarige S. P. uit Den Haag, kon men echter niet meer vinden. Ruim een uur later werd zijn stoffelijk overschot drijvend aangetroffen. Het is naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht. Boerenknecht door bliksem gedood Tijdens een hevig onweer aan het Leekstermeer te Oostwald is de 15-ja- rige boerenknecht H. Huisman uit Lutjegast bij het melken door de bliksem getroffen en op slag gedood. Ook de koe kwam om het leven. IN DE WIEG GESTIKT. Te Tilburg is gisternacht een jon getje van drie-en-een halve maand, Petrus Kops, in zijn wiegje gestikt in een kapokkussentje. De ouders, die op dezelfde kamer sliepen, von den het kindje 's morgens dood in de wieg. Knoeierijen op vliegveld De Justitie is er in geslaagd klaar- hébben uitgestrooid, dan was voor heid te brengen in de malversaties, welke vanaf 1952 tot en met 1954 op het vliegveld Twente zijn gepleegd, en naar aanleiding waarvan enige tijd geleden enkele arrestaties zijn verricht. Gebleken is, dat er werd ge knoeid met de bemesting van een verpacht gedeelte van het vliegveld en met leveranties van kunstmest. Men bracht minder in de grond dan was voorgeschreven, maar de in de bestekken voorgeschreven hoeveel heid kunstmest werd wel in rekening gebracht. .geschreven en in rekening werd ge bracht. Dat deze knoeierijen moge lijk waren, komt, doordat de opzich ter van het bureau aanleg, beheer en onderhoud van vliegvelden, H. van 't H., in het complot was bétrokken. Hij verzweeg de malversaties tegen zijn superieuren en dat legde hem uiteraard geen windeieren. Ook moet op dezelfde wijze ge knoeid zijn door Van 't H. en de land bouwer A. G. K., die contractueel verplicht was om een door hem ge- .paoht gedeelte van het vliegveld met De Enschedese uitvoerder A. E. is een bepaalde hoeveelheid kunstmest volgens de politie een van de hoofd personen. In overleg met een firma .uit Weerselo, de leverancier van de meststoffen, althans met de boekhou der S., moet hij toen veel minder (26 Voor uit fan!Zét fa wfaer op TJt}. Jkhmtet vlug het mechanisme QKTmfessor!Mier op iZTf! {fatttu opgeletSis ktor, om hem op te vingen! Zltö at met grote bxhtfa abineuit kom te bemesten. Ook de hulpopzichter G. was hiervan op de hoogte, maar met enkele bankbiljetten moet de man tot zwijgen zijn gebracht. E., Van"t H. en G. zijn gedetineerd. De boekhouder S. is ook ingesloten 'geweest, maar hy is inmiddels vrij gelaten. Gistermiddag is te Appingedam een 81-jarige dame door gasverstikking om het leven gekomen. Artsen tracht ten om acht uur gisteravond nog, het leven van haar 92-jarige echtgenoot te redden. Toen een dochter van het echtpaar gistermiddag op haar bellen geen ge hoor had gekregen, werd een deur van de woning geforceerd. Men vond het bejaarde echtpaar op bed liggen. In de keuken bleek een gasslang te zijn losgeraakt. Kapper vraagt bedrijfsruimte Het dorpje Terschuur onder de ge meente Barneveld tobt nu al ruim een jaar lang met een merkwaardig pro bleem: Er is geen kapper. De bijna 400 gezinnen moeten, om zich de haren te kunnen laten knip- nen naar Voorthuizen, Barneveld of Amersfoort gaan. Ondanks vele po gingen om een kapper aan te trekken, is dit totnogtoe niet gelukt, omdat er geen bedrijfsruimte beschikbaar is. Vele gezinshoofden knippen en scheren, zo goed en zo kwaad als het igaat hun kinderen en zichzelf.......

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5