De nieuwe Amerikaanse industrie te Leiden TULEN Restauratie van Lodewijkskerk begonnen Mgr. Buis celebreerde 'n plechtig lof Woon- en werkmilieu 't onderwerp van de besprekingen Verkenners huldigden bruidspaar Peron zoekt gijzelaars De molen aan de Leidse Rijn MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Foto tijdens de toespraak van de ken M. A. Jansen. Op de achtergrond mgr. J. Buis. „H. Lodewijk, eens koning van Frankrijk en thans delend in de glo rie v. Koning Christus, wij willen uw bijzondere zegen afroepen over de pa rochie, die onder uw bescherming is gesteld". Aldus bad de deken gister avond in de Lodewijkskerk en hij voegde daaraan toe: „Heel bijzonder vragen wij Uw zegen over de opbouw en het herstel van Uw kerk. Deze kerk moet worden het centrum van de parochie, het middelpudt en de bron van waaruit door de H.H. Sacra menten de genaden onze zielen be vloeien kunnen." Het was een bijzondere avond voor de Lodewijksparochie. Honderden hadden op deze zwoele zomer-Zon- dagavond de weg naar de kerk ge vonden, waar plechtig als eerste daad van de restauratie, die morgen een aanvang neemt, de zegen van de leenheer van al het aardse gevraagd werd. De kebk was eivol. Te zeven uur stonden de parochianen en vele gees telijken gereed om de hoge gast van de avond te ontvangen: mgr. J. Buis, die het Lof zou celebreren en door zijn aanwezigheid de ernst van dit moment zou markeren. Na aankomst aan de kerkdeur wérd mgr. Buis naar het priester koor geleid. Hij celebreerde ge kleed in het bisschoppelijk gewaad een plechtig Lof aan het altaar, dat in deze intiem-hemelse kerk een fonkelend, opwaarts wijzend centrum van de eredienst is. Hij werd geassisteerd door pastoor A. van Schalen o.f.m. en kapelaan P. H. L. van Ingen als troondiakens en pastoor G. M. J. Lohuis o.f.m. en ka pelaan C. A. Watervis als diakens. Het parochiekoor onder leiding van de heer J. v. d. Meer zong na de incomste het Ave Verum van Hen drik Andriessen. In de kerk waren vele genodigden onder wie de architecten, de heren ir. H. van Oerle en J. Schrama, de aannemers Bik en Breedeveld. De pastoor van de parochie, deken M. A. Jansen sprak onder het Lof de aanwezigen toe. Hij las eersc het korte levensver haal van de H. Lodewijk, de grote koning van de kruistochten, voor, zoals dit in het brevier op de feesten van de heilige vermeld is. Diit levensverbaal is het stramien, waarop het genaderijke leven van de H. Lodewijk geweven is. Lodewijk was een heilige van zijn tijd. Hij was het type van de monarch van de mid deleeuwen, die absolute macht had' en niet aan wetten gebonden was. Zulk een macht leidde dikwijls tot heerszucht. Bij sommige monarchen bestond het besef, dat de absolute macht aan het geloof onderworpen was. De koning had op zijn beurt weer boven zich de Leenheer Koning Christus. „Dienaar van de dienaren Gods" noemden in die tijd naast de Pausen ook de koningen zich wel eens. Koning Lodewijk was zulk een dienaar. Hij maakte het evangelie tot richtsnoer van zijn regering. In de kruistocht bijvoorbeeld' heeft hij in dienstbaarheid zijn kruisbanier aanvaard. De achtergrond van zijn werken was het geloof. De sfeer in de menselijke macht, aldus de deken, is .veranderd, het geloof is gebleven; het geloof, en dus ook de H. Lodewijk, heeft ons veel te zeggen. Zóveel, dat wij naar uitbreiding van het geloof verlan gen. Wat dit in deze parochie betekent, getuigen de cijfers, die op 3600 paro chianen, verenigd in duizend gezin nen, 380 niet-katholiefce huwelijken aanwijzen. Maar ook wij, zo sprak de pre dikant, hebben kracht nodig om het geloof te bewaren en in liefde te be leven. Dit is niet mogelijk zonder de genade, die door de sacramenten tot ons komt. De eigen parochiekerk is door de sacramenten het centrum van de geloofsbeleving. Met de herbouw en uitbreiding van die kerk is thans een aanvang genomen. Met de blik Op Christus in het altaar gericht vragen we, dat de H. Lodewijk de beschermer moge zijn bij de bouwwerkzaamheden. On der zijn zegen beginnen en voltooien wij dit werk tot eer van God, de Leenheer. Het koor zong nog het Tantum ergo van Jos de Kerk en met het Lode- wijkslied, door allen gezngen, werd de plechtigheid gesloten. Vormingsdagen K.A»B. te Voorhout Op de vormingsdagen van de KAB te Voorhout spraken Zaterdag over de aanpassingsmoeilijkheden in het woon- en werkmilieu diverse spre kers. Mej. Koeleman oefende critiek uit op de architecten. Zij vond bovendien de huidige woningen te klein en te eenvormig. Ook verklaarde zij zich voorstandster van een selectie bij binnenlandse migratie evenals zulks geschiedt bij emigratie. Kapelaan Keet bestreed het fabel tje, dat de randstad Holland de zon- de-olifant is voor de ontkerstening. De bodem, waar de nieuwkomers zich vestigen, moet beter worden. De heer Veenhuizen meende dat de werknemers over de hele linie te weinig contact hebben met hun diverse meerderen en hun eigen bedrijf te weinig, soms zelfs in het geheel niet, kennen. De socioloog dr. J. A. Fonsioen S.C.J. en de bondsvoorzitter in het Haarlemse, de heer J. A. Kortink, waren de inleiders van Zondag. Als menselijke gevollgen van de verstede lijking somde dr. Ponsioen op: de op tredende overgevoeligheid voor alle nieuwe indrukken, waarna 't gevaar dreigt van een te grote afharding, de innerlijke wisselende milieux, als pa rochieleven, ontspanningsleven, werk milieu, terwijl in het dorpsleven al les samenging. Door dat laatste kan de persoonlijkheid verloren gaan. Voorts de totaal andere verhoudingen in stands- en klassenverschillen en vooral de omgang met andersden kenden. De verstedelijking maakt een einde aan het traditioneel belij den van het geloof; thans is een per soonlijke daad vereist. De zwakken en middelmatigen zullen veelal tot nihilisme vervallen; de sterken zul len zidh ontwikkelen tot krachtige persoonlijkheden. Tot slot behandelde pater Pon sioen de veranderingen in de gezins structuur. De heer Kortink gaf in zijn samen vatting enige voorstellen en plan nen van de K.A.B. In samenwerking met het KASKI zal men landelijk gaan bekijken welke de oorzaken zijn van het ledenverloop. Zodra het financieel .mogelijk is, zal de KAB een eigen ledenblad gaan uitgeven. Ook van radio en televisie zal meer ge bruik moeten worden gemaakt. De Credö-Fugnoclubs en het bestaande kader zullen qua vorming en ont wikkeling op een andere leest ge schoeid moeten worden. Een ereboog van verkennersstckken wachtte het bruidspaar Duindam- Van Haasteren bij de uitgang van de St. Josephkerk aan de Herensingel, waar hedenmorgen de huwelijkssluiting plaats vond. De heer Duindam is assistent-districtscommissaris van de R.K. Verkenners en leider van de St. Lodewijksgroep. schuit met hete spoeling was geval len, is Zondagmiddag aan de daarbij opgelopen verwondingen in het Zie kenhuis te St. Antoniushove overle den. Bouwnijverheid Nadat de hui zenbouw enige tijd geen voortgang heeft gemaakt, is de bouwnijverheid in het bijzonder ten Westen van het raadhuis zienderogen toegenomen. In de omgeving van de Prins Hendrik laan en de Willem Pijperlaan worden door de gemeente 48 woningwetwo ningen gebouwd, welke uit 4 kamer flats bestaan en o.a. bestemd zijn voor het personeel van het PTT-la- boratorium. Voorts komen daar nog 12 middenstandswoningen in flatver- band. Deze woningen worden toege wezen aan Leidschendamse ingezete nen terwijl ook een gedeelte van het personeel van het laboratorium hier in wordt ondergebracht daar een con tingent van 100 woningen hiervoor werd toegewezen. Ook de particuliere bouw is flink ter hand genomen. Met financiële steun van de verzekeringsmaatschap pij „De Olveh" bij Den Haag, worden aan de van Ruysdaellaan (Veurse- achterweg) 75 eengezinswoningen gebouwd, welke bestemd zijn voor ingezetenen van Leidschendam en omgeving. Behalve deze bouw in de particuliere sector zal de Bouw- spaarkas van Noord Nederlandse ge meenten ook nog 21 huizen bouwen, terwijl de aannemer v. d. Elshout bo vendien nog 30 middenstandsflats en 5 herenhuizen zal optrekken. Het opruimen van de z.g. krotwo ningen heeft ook bevredigende voort gang. Daar de gemeente van oude datum is zijn hier vanzelfsprekend veel krotwoningen. Sinds de oorlog zijn echter reeds 34 krotwoningen opgeruimd. In totaal moeten nog 40 krotwoningen opgeruimd worden en daar het gemeentebestuur zich tot taak heeft gesteld ieder jaar minstens 5 krotwoningen op te ruimen zal het toch nog 8 jaar duren vooraleer deze woningen voorgoed verdwenen zijn. Burgerlijke Stand Geb.: Sonja Johanna Maartje, d. v. C. S. D. Hoekstein en M. J. Sangers; Tik Swie, z. v. L. H. Tio en H. H. Kwee; Catharina Elisabeth, d. v. N. van den Dop en E. v. d. Vliet; Jacob, z. v. G. v. d. Linden en C. v. Duin; Roelof Hendrik, z. v. H. Smit en D. van de Boer. CORRESP. - CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans, Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558. (Advertentie) Een onbekend aantal jongere leden van de aanzienlijkste Argentijnse fa milies is iü de nacht van Vrijdag op Zaterdagochtend gearresteerd. Aan genomen werd, dat er vuurwapenen en een hoeveelheid springstof door de politie in beslag werden geno men. Generaal Felix Mania Robles, se dert Donderdag het hoofd van het nieuwe departement van binnenland se zaken, Oscar Albrieu, zeide vorige week; dat het ontoelaatbaar is, dat 200 families de rust van negentien mil'lioen Argentijnen verstoren. Nee, de Rijn wordt niet leeggemalen of door deze molen in het polder-be- malingsplan opgenomen. De wieken van deze molen slaan boven een Aal markt die dezer dagen gonst van Vebo-activiteit. Werklieden zijn bezig in dit gebied het verkavelings-probleem met een reusachtige maquette te il lustreren- De molen op de voorgrond toont aan hoe het oude behouden kan worden en toch aan de nieuwe bemaüngseisen kan worden aangepast. In de molen bevindt zich een hujpmotor, die bij afwezigheid van wind het water op peil houdt. Foto „De Leidse Courant". Zoals in dit blad reeds omstandig is bericht, wordt er te Leiden aan de overzijde van de Trekvliet een Ame rikaanse industrie gevestigd, die ma teriaal benodigd bij olie-boringen zal gaan fabriceren. Wij hebben de hand kunnen leggen op de tekening voor deze fabriek, die door de gemeente Leiden gebouwd zal worden. De bouw van deze fa briek, de Reed Roller jBit Company, wordt heden in de Leidse Raad be handeld. De bouw van de fabriek zal ge schieden door de N.V. Panagro te Warmond; architect is de heer Jean M. Bodt uit Oegstgeest. LEBITSCHENDAM AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Het 6-jarig jongetje J. Th. M. Scholtes, dat Woensdagmorgen in een

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8