Zeer zware circuit van Frascati bracht de Belg Stanneke Ockers de fel begeerde regenboogtrui Schulte tevreden over amateurs Op de helft van de strijd was laatste Oranjeman van de fiets Oranji Eerste 3 plaatsen bij amateurs zijn door de Italianen veroverd Nederlandse ploeg faalde volkomen 'n Ploegleider was er niet Vierde plaats voor v. Steenselen MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het stuur los, zwaaiend met de armen naar een juichende menigte, zo legde de 35-jarige Stan Ockers, de laatste 300 meter tussen de eretribunes van het Circuit van Frascati af. Hij was op de laatste 5 km in de klim naar de finish, uit een groep van 8 man gedemarreerd en maakte een triomfale intocht door Frascati, welke hem de zo zeer begeerde titel van wereld kampioen der professionals op de weg opleverde. In de laatste kilometers, een lus met een steile helling, waar de toeschouwers van de eretribune af, de renners konden zien aankomen, had de Antwerpenaar voldoende voor sprong verkregen om zijp overwinning veilig te stellen. De vrouw van Ockers, die met haar zoontje en dochtertje aanwezig was, omringd door Belgische supporters, zag de kleine figuur met grijze trui en de nationale kleuren in de diepte naderen, en toen maakte de kleine Belgische kolonie op de eretribune reeds een rondedans van vreugde, als uitlaat voor de nerveuze spanning, waarin men gedurende de laatste vijf ronden omtrent Ockers had geleefd. Want Stan Ockers, die dit seizoen in prachtige vorm is en onder andere LuikBastenakeLuik op zijn naam heeft gebracht, de groene trui in de Ronde van Frankrijk heeft veroverd en leider is in liet klassement van Desgrangecolombo, heeft zijn aanhangers vele uren in gloeiende onzekerheid gelaten over zijn mogelijk winstkansen. Voor de Belgen een feest dag Gedurende de eerste helft van de strijd over veertien ronden van in totaal 293 km had de café-houder uit Antwer pen oudergewoonte in de wielen van anderen gereden, van Bobet, van Coppi, van Magni en ook van Brankart, van wie hij overigens wist, dat de Waal zich niet fit voelde door een zieke maag. Het strijdbeeld was afwisselend ge weest, doordat zich tenslotte een kop groep van acht man had gevormd, be staande uit de Italianen Fornara en Nen- cini, de Belgen Janssens en Derycke, de Fransen Anquetil, Geminiani en Rolland en niet te vergeten de Luxemburger Schmitz, die met Fornara gedurende de gehele wedstrijd in de voorste gelederen heeft gestreden. De finale In de tiende ronde, dus toen er nog bijna vijf ronden moesten worden gere den, maakte Stan Ockers zich los van Coppi, Bobet, Brankart en Schotte en voorts van enkele anderen en tezamen met Bruno Monti en Molinaris, ging hij op jacht naar de leiders. Die jacht is de meest imposante fase van het wereldkampioenschap geworden, j Begonnen met een achterstand van acht min. 20 sec. wonnen Ockers en Monti in een ronde ruim drie minuten terug. Mo- j linaris kon het tempo niet volgen en viel terug. In de twaalfde ronde reed de Belg, die zweette als een rund door het j zeer zware werk, Monti, een der favo- rieten voor de titel, los en met slechts één minuut achterstand op een achttal leiders ging de veteraan de dertiende ronde in. Monti lag toen 2 minuten 39 sec. achter op de kopgroep en Molinaris reeds 8 min. 9 sec. Nog voor de klim had Ockers de leiders ingehaald, zodat nu drie Belgen in de voorste gelederen streden, Janssens, Derfjcke en Ockers, de Luxemburger Schmitz, de Fransen Anquetil, Geminiani en Rolland en ver der de Italianen Fornara en Nencini. Antonin Rolland, zwaar aangeslagen in de laatste dertig km., moest lossen, zodat acht man aan de laatste ronde van ruim 20 km. begon. Vrijwel iedereen gaf de jeugdige Gastone Nencini, de Ita liaan, die „bijna" de Ronde van Italië van dit jaar had gewonnen, de meeste kans op de zege, maar toen onder diepe stilte via de luidsprekers werd aange kondigd, dat Stan Ockers vijf km voor de finish was gedemarreerd, een aanval, welke ondanks verwoede pogingen van de beide Italianen niet meer met succes kon worden beantwoord, was het pleit beslecht. Nederlanders reden slecht Het prachtige resultaat van de Belgen bleef trouwens niet beperkt tot de zege van Ockers. Want achter de Luxembur ger Schmitz, die met 1 min. 1 sec. ach terstand over de eindstreep ging, eindig de Germaine Derijcke op 1 min. 15 sec. als derde en Marcel Janssens werd vijf de, toen hij Jacques Anquetil in de sprint versloeg. Bij dit prachtige suces van België en Luxemburg verbleekten de verrichtingen van de Nederlandse ploeg volkomen. De zeven professionals in de oranjetrui wa ren, toen nauwelijks de helft van de af stand was afgelegd, successievelijk en zeer stilletjes van het circuit verdwenen. Reeds bij aankomst te Castel Gandolfo bleek ons, dat de stemming in het pro fessionalkamp der Nederlanders, veel, of eigenlijk alles te wensen liet. Zonder technische leiding Gerrit Schulte had uitsluitend de opdracht gekregen te zor gen voor de amateurs en met slechts een matige verzorging voor wat de maal tijden en de slaapplaatsen betrof, bleek spoedig, dat de renners weinig vertrou wen in eigen capaciteiten hadden.. Men kreeg sterk de indruk, dat de Hollandse ploeg zich niet op dit zeer zware kam pioenschap had voorbereid. Bovendien was bij de meeste renners de vorm niet aanwezig. Wim van Est en Wout Wagt- mans, waarschijnlijk met de gedachte, dat zij toch niets in de titelkamp zouden kunnen bereiken, hadden voor de eer bedankt. Jos Hinsen gevoelde zich niet fit en hij klaagde over pijn in de zij, welk euvel gepaard ging met moeilijk heden met de ademhaling. In de tweede ronde staakte hij reeds de strijd. Hein van Breenen brak zijn zadel erv- kwam na de derde ronde met losse pedaalges- pen langs de ere-tribune. In de vierde ronde verdween hij van het parcours. Piet Haan, steeds achteraan hangend, kwam na de vijfde ronde niet meer door en Adri Voorting hadden wij een ronde eerder al niet meer in het veld kunnen ontdekken. Thijs Roks vertoonde nog de meeste strijdlust en wist zich geruime tijd in de voorste gelederen te handha ven. Alleen De Groot Maar de man uit Zundert is nu een maal geen klimmer en de elke ronde terugkerende helling ging hem zo zwaar in de benen zitten dat hij in de acht ste ronde de strijd staakte, evenals Jan Nolten, die geen enkele maal op de voorgrond was getreden. De zevende man. Daan de Groot heeft wel de aan dacht getrokken. Hij was het, die tezamen met de Zwit ser Bovay reeds in de eerste ronde er tussen uittrok. Het tweetal kwam met een voorsprong van 1 min. 50 sec. op het peloton voor, een tijdwinst, welke na de derde ronde tot 2 min. 24 sec. was aan gegroeid op de Italiaan Fornara, die reeds vroeg blijk gaf vol aanvalslust te zijn. Het peloton met Stan Ockers aan het hoofd had toen een achterstand van 3 min. 30 sec. In de vierde ronde bereik te Fornara De Groot en Bovay, maar slechts 2 min. 13 sec. scheidde dit drie tal van de grote groep, waarin zich ver der alle favorieten bevonden. In de volgende 20 km. veranderde het strijdbeeld slechts weinig, maar de si tuatie werd onverwacht gewijzigd toen 1 km voor de passage bij de ere-tribune het achterwiel van Fornara brak, op een ogenblik dat hij in een bocht te hard aanzette. Zo passeerden Bovay en De Groot, op 10 sec. achter de Zwitser, de finishlijn met op 1 min. 24 sec. Pasquale Fornara, op 1 min. 43 sec. Mitchell en op 2 min. 58 sec. Darrigade, Trobat, Pusey, Roks, Nencini, Rolland en Coletto. Reeds begon het strijdbeeld zich duidelijker af te tekenen, toen het bericht rondging, dat Daan de Groot, die evenals in de Ronde van Italië op dit circuit sterk de aandacht op zich had gevestigd met zijn solorit, de strijd had opgegeven. Uit het publiek had men hem met een plens water willen verfrissen, maar het gevolg was, dat hij ten val kwam, zijn elleboog blesseerde en schaafwonden aan het dijbeen opliep. Deze val ontmoedigde de Amster dammer zo zeer, dat hij maar meteen van verder rijden afzag. Favorieten uitgefloten. Op de helft van de wedstrijd, na 7 ronden, was de situatie als volgt: Darri gade. Poblet, Bovay, Anqquetil, Rolland, Derijcke, Fornara, Nencini en Coletto, een groep van tien man dus, hadden de leiding met 1 min. 11 sec. voorsprong op Roks, 1 min. 25 sec. op Pusey, 2 min. 6 sec. op Clerici, De Bruyne en Jean Bo bet, 2 min. 43 sec. op Pankoke, 3 min. 30 sec. op Geminiani en Schmitz en..é 5 min. 34 sec. op het peloton, waarin Bo bet en Coppi, beiden afwachtend waren verscholen. Van dit peloton rijders heb ben Anquetil. Rolland, Derijcke, Forna ra, Nencini en ook Coletto in de tweede helft van de bijna 300 km. een belang rijke rol gespeeld. Toen Coppi. Magni, Bobet, Schotte en de anderen in het peloton geen vin ver roerden, om ook maar een minuut van hun achterstand, welke na negen ron den reeds acht minuten bedroeg, goed te maken, werden de favorieten op een fel fluitconcert onthaald, waaraan zij zich overigens weinig stoorden en rustig doorpeddelden zonder enig initiatief te tonen, om ook maar een deel van het tijdverlies in te lopen. De beslissende fase trad in, toen Ockers, Monti en Moli- neris van Coppi en Bobet wegsprongen. Hoe Ockers kans heeft gezien om de grote achterstand in slechts enkele ron den weg te vagen hebben wij reeds ver teld. 65 Renners van tien verschillende lan den waren om tien uur vertrokken en toen om kwart voor zeven de laatste man binnen was, bleek, dat slechts 19 deelnemers de volledige afstand in de verzengende hitte van het vlakke land bij Rome en de bergen van Frascati had den overwonnen. De uitslag van het wereldkampioen schap op de weg voor profs luidt: 1. Ockers (B.) 293 km. in 8 uur 43 min. 29.2 sec., gem. snelheid 33.595 km/u 2. Schmitz (Lux.) 8.44.39.3; 3. Germain de Rycke (B.) 8.44.45: 4. Nencini (It.) z.t.; 5. Janssens (B.) 8.45.09; 6. Anquetil (Fr.) z.t.; 7. Fornara (It.) 8.45.24; 8. Ge miniani (Fr.) 8.46.14; 9. Rolland (Fr.) 8.51.03; 10. Monti (It.) 8.56.21; 11. Moli- neris (Fr.) 8.57.08; 12. Coletto (It.) 9.00.01; 13. Defilippis (It.) 9.00.54; 14. Kubler (Zwits.) 9.02.25; 15. Reitz (Did) z.t.; 16. Junkermann (Did) z.t.; 17. Mo- ser (Zwits.) 9.03.51; 18. Ebbers (Did) 9.10.53; 19. Müller (Did) z.t.; 20. Preis- keit (Did) geen tijd opgenomen. Alle andere renners er waren er 65 gestart hebben de strijd gestaakt. Stan Ockers, de wereldkampioen op de weg. Hier zien we hem moe, maar dolblij over de eindstreep gaan, de armen in triomf omhoog. Noordwijkerhouter Van Wetten op tiende plaats De nieuwe wereldkampioen amateurs op de weg, Santé Ranucci trekt, om stuwd door een geesdriftige menigte en officials de trui aan, die hij met zo veel strijd heeft weten te winnen. Toen er nog ruim een ronde moest worden gereden in de strijd om de wereldtitel op de weg voor*amateurs, liep een fors gebouwde man in kana riegele trui en pofbroek langzaam naar de eindstreep. Hij was in druk gesprek met enkele Italiaanse offi cials. Maar het gesprek moest elk ogenblik worden onderbroken door de vele uitbarstingen van dolle vreugde der duizenden toeschou wers, die de tribunes bij de finish be volkten. Zij applaudiseerden voor de technische leider van de Italnaanse amateurploeg Proietti, die als een volleerd toneelspeler met sierlijke buigingen en charmant handgebaar dank bracht voor de hulde, hem be toond. Er was meer dan voldoende reden voor deze geestdriftige uitingen van de zijde van het Italiaanse wielerpu bliek. Want bij het ingaan van de laatste der negen ronden, toen er nog ruim 20 km moesten worden af gelegd, had Lino Grassi met de Deen Andresen de leiding, met nog twee Italianen, Ranucci en Bruni, dicht bij het tweetal vluchtelingen. De voorsprong van Grassi en Andresen van 1 min. 24 sec. werd in de afda ling gereduceerd tot 49 sec. Op 12 km voor de eindstreep kregen Bruni en Ranucci de beide leiders te pak ken en toen was het slechts een klein kunstje voor de drie Italianen om de lang niet frisse Deen, die zich overi gens hard verdedigde, kwijt te ra ken. Drie Italianen. Om de beurt demarreerde een Italiaan, en voor dit geweld moest Andresen tenslotte het hoofd bui gen. En nu deed het merkwaardige feit zich voor, dat nog geen twee we ken geleden, op dit circuit over de zelfde afstand van 188 km met een zelfde uur van vertrek, hetgeen dus betekende vele uren rijden in de „Ik ben tevreden, maar het had nog beter gekund", luidde het oordeel van Gerrit Schulte, de leider van de Nederlandse amateurploeg, toen hij Zaterdag avond in restaurant Paganelli te Castelgandolfo na de gezamen lijke maaltijd nog wat zat na te praten over het verloop van de strijd. „Tevreden, omdat de Ne derlandse ploeg in vergelijking met die van België, Frankrijk, Zwitserland, Duitsland en nog enkele andere landen, een uit stekend resultaat heeft geboekt, met de vierde, de tiende en de veertiende plaats. Maar het had inderdaad nog beter gekund, als de renners maar geluisterd hadden. Zeker wel twintig maal heb ik ze ge zegd, dat zij in de laatste 50 km vooraan moesten zitten, dat zij de Italianen in de gaten moesten houden. Want uit de Ialiaanse ploeg moest vrijwel zeker de winnaar komen. Eerst kon Gras si wegkomen met Andresen, maar toen Bruni en Ranucci de marreerden waren onze mannen er niet bij. En dat is de beslis sende fout geweest. Heeft Adri van Steenselen niet schitterend gereden? Heeft hij niet in de laatste ronde één minuut van zijn 2 min. 50 sec. achterstand ingelopen en kwam hij niet fris aan de finish? Hij klom in de Maar een beter resultaat was mogelijk geweest laaste ronde zo gemakkelijk naar boven, dat ik docht: Vrind, je hebt me nog veel te veel reser ve in je body. En toen ik het hem later vroeg, waarom hij pas op laatst liet zien wat hij kon, was het anthwoord, dat hij niet eerder had gedurfd. Dat kan al leen komen uit de mond van een renner, die nog over weinig er varing beschikt, die niet precies weet, wat hij wel en wat hij niet kan. Dat is ook het grote verschil met de Italiaanse amateurs, die niet alleen het circuit op hun duimpje kennen, maar zovele trainingsritten achter de rug hadden, dat zij de grenzen van eigen capaciteiten nauwkeurig kenden". Waarom heeft Piet van den Brekel de laatste ronde niet uit kunnen rijden? vroegen wij. „Vergeet niet, dat de Limburger pas vijf maanden geleden uit dienst kwam", luidde de repliek van Schulte. „Hij heeft veel ge traind, maar een renner, ook al beschikt hij over voortreffelijke kwaliteiten, kan niet in topvorm zijn na een zo korte voorberei dingsperiode. Ook bij Verhoef was het de vermoeidheid, die hem parten speelde. Van den Brekel kon in die laatste ronde niet meer. Wij verloren drie man, volkomen begrijpelijk, maar nogmaals, Van Steenselen, Van Wetten en Stolker hebben 'n uitstekende plaats veroverd". verzengende hitte, een laatste selec- rit voor de definitieve samenstelling van. de Italiaanse ploeg was gehou den, welke.... door Santé Ranucci was gewonnen. Van het drietal lei ders was de 22-jarige Ranucci hij komt uit Montefiascone bij Florence, dus uit het hart van Toscane on getwijfeld de beste klimmer en de beste sprinter. En in de laatste kilo meters moesten de renners immers, nu voor de negende keer die lastige en lange klim naar Frascatie over winnen, waar de middaghitte nog zwaar hing en de lastige keien ir> de nauwe straten de laatste reserves uit de oververmoeide lichamen zouden persen. Op die helling van de Ver- micino lieten de drie Italianen An dresen, die met een zware morele en physieke inzinking te kampen had, zonder mededogen staan. Op de laat ste kilometer demarreerde Ranucci kort en krachtig. Bruni moest hem laten gaan, maar Grassi rtachtte aan het wiel te blijven van de Toscaan, maar met veel gemak wist de laatste zich los te rijden en rustig achterom kijkend, zonder er een sprint uit te gooien, ging Ranucci als eerste over de finish met 50 meter voorsprong op Grassi. Veel uitvallers. De strijd om de regenboog-trui van de UCI heeft een beloop gehad, zoals algemeen werd verwacht. De negen ronden van ruim 20 km vormden in feite tezamen een afvalrace, welke gepaard ging met vele demarrages, waardoor het veld van 104 renners, elk half uur werd gedund. De vermoeidheid ging bij hen, die niet voldoende in vorm waren, al heel gauw parten spelen. De hitte was vooral in de lus op het laagste punt van het circuit, in de vlakte van Rome, vlak bij de Via Appia on dragelijk. En degenen, die niet over voldoende souplesse beschikten, moesten veel te vroeg hun reserves aanspreken. Van de buitenlandse deelnemers hebben de Nederlandse amateurs ge stoken in het oranje-shirt een uitste kende wedstrijd gereden. De stijl rijder Adri van Steenselen uit Mijns- herenland, die zijn vriend de kam pioen van Nederland, Schalk Ver hoef, in de voorlaatste ronde verloor, legde op fraaie wijze beslag op de vierde plaats, achter de drie Italia nen, en de natuur- en krachtmens Arie van Wetten uit Noordwijker- hout, die een goede training had ge had in de zogenaamde Ceintuur van Barcelona, onder de brandende zon van Spanje, eindigde als tiende. Mies Stolker, misschien de meest intelli gente en zeker de meest complete amateur uit de Nederlandse ploeg werd veertiende, met nog geen drie minuten achterstand op de winnaar Ranucci. Rol had,pech. Jan Rol uit Alkmaar, die in de tweede ronde het initiatief tot een uitlooppoging had ondernomen, teza men met de Belgische kampioen Saelens kreeg de volgende 20 km moeilijkheden met zijn versnellings apparaat, waardoor hij zich niet meer in het peloton kon handhaven. Zijn achterstand werd steeds groter en in vijfde ronde, ongeveer na 90 km stapte hij af. Schalk Verhoef kwam na de zes de ronde met 2 min. achterstand op een leidende groep van dertig ren ners voorbij ae ere-tribune en toen Lino Grassi en Erick Andresen in de zevende ronde een aanval lanceerden en scherp hadden gedemarreerd, waardoor het tempo omhoog vloog, begon de Rotterdammer met zes mi nuten achterstand aan de laatste twee ronden. Ook hij staakte toen de strijd, terwijl Piet van den Brekel, die tezamen met Stolker aan de laat- se ronde was begonnen, met 2 min. 50 sec. achterstand op de beide lei ders Grassi en Andresen, niet meer door de finish kwam. De helft van de Nederlandse ploeg heeft dus de strijd gestaakt, hetgeen overeenkomt met het algemene per centage uitvallers, dat even boven de 50% kwam te liggen, want slechts 48 deelnemers van de 104, die om één uur door de UCI-president Joinard waren weggeschoten, wisten de to tale afstand te overwinnen. Hier volgt de rangschikking van de eerste twintig: 1. Santi Ranucci (Italië) 188,442 km in 5 uur 36 min. 9 sec., gemid delde 33.635 km per uur. 2. Lino Grassi (It.) z.t.); 3. Dino Bruni (It.) 5.37.51; 4. Van Steenseleen (Ned.) 5.38.13); 5. Elliot (Ierl.) 5.3849); 6. Christian (Oostenr.) z.t.; 7. Fallarini (It.) z.t.; 8. Lothar (Saar) z.t.; 9. Booty (Eng) z.t.; 10. Van Wetten (Ned.) z.t.; 11. Pavard (Fr.) z.t.; 12. Andresen (Den.) 5.39.04); 13. Brit- tain (Eng.) z.t.; 14. Stolker (Ned.) z.t.; 15. Petrovic (Zuidsl.) z.t; 16. Hoevenaars (Belg.) 5.39.17); 17. De- bussmann (Saarl.) 5.39.25; 18. Goe- ransson (Zweden) z.t.; 19. Meier (West-dld) 5.39.33); 20. Mastrotto (Fr.) 5.39.58. WIM VAN EST WERD TWEEDE FN BELGIë Een wielerwedstrijd over 100 km. van St. Michiels naar Brugge is ge wonnen door de Belg Van Steenber gen in 2 uur 41 min. Onze landge noot Wim van Est werd tweede met De Munter (Belg) op de derde plaats. De Belg Rosseel bezette de vierde plaats en de Oostenrijker Schneider werd vijfde. „Herenigd Duitsland" naar Olympische Spelen Voor de eerste maal na de oorlog zullen in 1956 wederom athleten uit geheel Duitsland aan de olympische spelen deelnemen. Tijdens te Hinter- zarten (Zwarte Woud) gehouden be sprekingen zijn vertegenwoordigers van de Olympische Comité's van West- en Oost-Duitsland namelijk overeengekomen, dat zowel naar de winterspelen te Cortina als naar de zomerspelen te Melbourne een ge combineerde Duitse ploeg uitgezon den zal worden, welke zal worden samengesteld op basis van de presta ties. De president van de Olympische Comité's blijven evenwel verant woordelijk voor de athleten uit hun rayon. Overeengekomen werd dat in geval van individuele overwinnin gen het volkslied gespeeld zal wor den van het gebiedsdeel van de over winnaar. Welk lied zal worden ge kozen bij een ploegoverwinning zal later worden beslist. Alle athleten zullen dezelfde kleding dragen, en de vlag is ook voor allen hetzelfde: zwart-rood-goud.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5