S)eÊölcbe(2oiiA<mt De spanning in Marokko is nog lang niet geweken Gaza opnieuw 't terrein van gevechten Muiterij in Soedan bedwongen I Koelbloedig Egyptisch protest bij Navo Accoord over zelfbestuur voor Tunis Wat te doen met Cyprus? MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG N Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 WIJZIGINGEN MOETEN TACTVOL WORDEN INGEVOERD Eigenaardige ontwikkeling van het geval-Grandval Het Franse opperbevel in Marokko is Zondag begonnen met het overbren gen van versterkingen naar de dichtbevolkte steden in het Marokkaanse laagland, waar men vreest dat het opnieuw tot anti-Franse betogingen zal komen, wanneer de regeringswijzigingen voor het Protectoraat zullen wor den bekend gemaakt. Volgens personen die de stemming in de inheemse wijken kennen, zal het voor een belangrijk deel van de volgorde, waarin de voorgestelde wij zigingen worden aangekondigd, afhangen of er weer ongeregeldheden zullen uitbreken. Over het algemeen is men van oordeel, dat alleen door eerst de vervanging van sultan Mohammed ben Arafa door een regentschapsraad bekend te maken en dan pas mededeling te doen van het aftreden van re sident-generaal Grandval een nieuw onheil kan worden voorkomen. Naar in welingelichte Franse kringen wordt vernomen, zetten agitators, onder wie enige communisten, de Arabieren in de steden er toe aan, het voorbeeld van hun „Berber-broeders" te volgen en in opstand te komen, indien uit Parijs de bevestiging komt van het bericht over het ontslag aanvragen van Grandval. HET GEVAL-GRANDVAL. Het „geval-Grandval" vormt één van de vraagstukken die nog moeten worden opgelost, wil een bevredigen de regeling tussen Franse en Marok kaanse leiders tot stand worden ge bracht. Zoals bekend, is men het er vorige week te Aix-les-Bains in beginsel over eens geworden, dat de huidiige bejaarde sultan Mohammed ben Ara- fa zal worden vervangen door een regentschap, die dan, naar verluidt tegen twaalf September een repre sentatieve regering moet samenstel len. Met deze regering zal Frankrijk vervolgens onderhandelen over een nieuw verdrag, dat Marokko een gro te mate van autonomie moet geven. In grote trekken komt dit overeen met het plan, dat Grandval tien da gen geleden bij zijn regering indien de, waarbij hij met nadruk waar schuwde, dat verder uitstel bij het nemen van beslissende maatregelen tot ernstige ongeregeldheden zou lei den. Zijn voorstellen werden even- De opstandelingen in Zuid-Soedan hebben zich, hoewel enige uren na het verstrijken van het tweede ulti matum van de gouverneur-generaal, onvoorwaardelijk overgegeven. Soedanese regeringsfunctionarissen en een vertegenwoordiger van de (Britse) gouverneur-generaal hebben zich naar de hoofdstad van Zuid- Soedan, Juba, begeven om toe te zien op de regelingen voor de overgave. Toen de opstandelingen bericht ga ven, dat zij bereid waren zich on voorwaardelijk over te geven, ston den de regeringstroepen reeds ge reed om op te rukken nbar het hoofd kwartier van de opstandelingen in Torit. De opstand brak uit toen zuidelij ke troepen elf dagen gelegen mede deling kregen dat ze naar het noor den zouden worden overgeplaatst. Er bestaan diepgaande verschillen tussen het mohammedaanse noorden en het veel primitievere zuiden. jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH 1 Verblind door het zon- H §j licht zag chauffeur Roelofs uit Nijmegen Zaterdag-mor- H gen niet, dat de spoorbo- H men in de lijn NijmegenM Mook gesloten waren en f| met zijn zware vrachtauto reed hij door de bomen heen. De klap deed hem rem- men, maar even later schoot zijn wagen in volle vaart door de spoorbomen aan de andere kant van de n overweg, want toen de n chauffeur midden op de overweg stilstond, had hij de trein uit Nijmegen zien g naderen. Behouden aan de over- kant aangekomen, sprong hij onmiddellijk uit zijn wagen en trok de gebroken n spoorboom precies voor de aansuisende trein weg, zo- g dat deze voor ontsporing |j werd behoed. Daarna vond chauffeur f§ Roelofs gelegenheid en tijd om zenuwachtig te wor- m den. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH wel afgewezen en de opstandige be weging waarvoor hij had gewaar schuwd, kostte het leven aan onge veer 2.000 Marokkanen en Europea nen. Thans zal het plan-Grandval merkwaardigerwijze waarschijnlijk wel worden aanvaard, op voorwaarde echter dat Grandval zelf verdwijnt ten einde zijn tegenstanders een deel der Franse kolonisten in Ma rokko die zijn denkbeelden te libe raal vindt en Franse conservatieve politico, die verantwoordelijk zijn. voor de aanleiding van de huidige impasse, de verbanning van sultan Ben Joessef twee jaar geleden te vreden te stellen. Een grote moei lijkheid hierbij is evenwel het feit, dat honderdduizenden Marokkanen de resident-generaal zijn gaan be schouwen als het symbool van een „nieuwe koers", waardoor wellicht zijn aftreden zal leiden tot een hef tige reactie van de inheemse bevol king. De Egyptische eerste-minister, lui tenant-kolonel Gamel Abdel Nasser, heeft Zaterdag bij twaalf landen van de Navo, waaronder ook Neder land, geprotesteerd tegen het ge bruik van Franse Navo-strijdkrach- ten in Noord-Afrika, wat hij ,een vijandige daad" van de Navo-landen noemde. Nasser zeide tot de diplomatieke vertegenwoordigers van België, Ca nada, Denemarken, Frankrijk, Grie kenland, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Turkije en West-Duits land; dat Egyp te en de andere Arabische landen de jongste ontwikkelingen in Marokko met „bezorgdheid" gadeslaan. „De aanwending van geweld tegen een weerloze bevolking" wordt niet alleen beschouwd als een „vijandige daad" van Frankrijk, maar van alle Navo-landen. Dezelfde mededeling werd Donder - waker van een boerderij door vier I dag gedaan aan de Amerikaanse am- vogelvrijverklaarden gedood. 1 bassadeur te Cairo Byroade. NOODTOESTAND. TE PHILIPPEVILLE. Zaterdag is in de Algerijnse haven stad Philippeville de noodtoestand af gekondigd, nadat bekend was gewor den, dat groepen opstandelingen zich samentrokken in het gebergte in de onmiddellijke nabijheid van de stad. Politiemannen en militairen pa trouilleerden door de straten, terwijl met 'n vliegtuig verkenningsvluchten werden ondernomen. Aanhangers van de opstandelin gen waren door de Arabische wijken van de stad getrokken en hadden winkeliers aangeraden hun winkels te sluiten, omdat de Europeanen van plan zouden zijn hen allen te doden. Even buiten de stad werd een be- Toch relletjes De 73-jarige Bey van Tunis, Sidi Mohammed Al Amin Pasja, heeft Zaterdag een verdrag met Frankrijk ondertekend, waarbij een einde komt aan 74 jaar van rechtstreeks Frans bestuur van dit Noordafrikaanse ge biedsdeel. Bij het vedrag, dat reeds door Frankrijk is goedgekeurd, zijn voor zieningen getroffen waardoor de rust in het gebied moet terugkeren. De Tunesiërs krijgen zelfbestuur, maar het beleid op het gebied van de verdediging en buitenlandse za ken blijft in Franse handen. Het ver drag zal de volgende maand van kracht worden na uitwisseling van ratificatie-oorkonden in Parijs op 31 Augustus. Intussen is de vrede nog niet te ruggekeerd. Internationale bezorgdheid Israëlische en Egyptische troepen zijn Zondag opnieuw bij Gaza met elkaar in botsing gekomen. Vier Egyptenaren werden gedood; zes Egyptenaren en twee Israëliërs ge wond. In Cairo hebben westelijke di plomaten uitdrukking gegeven aan hun „ernstige bezorgdheidZij vre zen dat de toestand zal leiden tot een hervatting van de vijandelijkheden op grote- schaal, tenzij Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten die in 1950 bij de wapenstilstand be middelden thans opnieuw resoluut tussenbeide komen. De drie Weste lijke mogendheden zijn nog steeds gebonden aan hun belofte om in ge val van grensschendingen onmiddel lijk ,in en buiten de Verenigde Na tie" in actie te komen. Volgens Egyptische bronnen zijn de gevechten van Zondag onder steund door mortier- en artillerie vuur. Bij het aanbreken van de dag, aldus Egyptische woordvoerders, vie len Israëlische troepen vijf Egyptische grensposten aan. De Egyptische troe p-en beantwoordden het vuur en er ontstond een artillerie-duel. Eerst twee uur later slaagden UNO-waar- nemers er in het gevecht te beëindi gen. In Tel Aviv verklaarde een Israëli sche woordvoerder, dat Egyptische batterijen zonder aanleiding het vuur hadden geopend op een Israëlische patrouille. Daarop kwamen Israëlische kanonnen en mortieren in actie. Het artillerie-duel woedde over een front van 11 kilometer en een Egyptische batterij werd tot zwijgen gebracht. De gevechten van gisteren hebben de balans van de incidenten sinds de Egyptisch-Israëlische besprekingen vier dagen geleden werden afgebro ken, op 20 doden gebracht; zeven Egyptenaren en 13 Israëliërs. Vertegenwoordigers van de Ara bische staten zullen komende Zater dag in Cairo bijeenkomen om een voorstel te bespreken van Amerika en Engeland, die formele garanties hebben aangeboden voor de toekom stige grenzen tussen Israel en de Arabische staten. Het voorstel is door de Arabieren ongunstig ontvan gen. Het grootste Egyptische dagblad klaagde, dat het voorstel in het ge heel geen rekening hield, met de wen sen van de UNO voor een verdeling van Palestina, repatriëring van de Arabische vluchtelingen en de in ternationalisatie van Jeruzalem. Een dagblad in Bagdad zei, dat het plan een poging was om een officiële er kenning van de staat Israel af te dwingen. Bijna alle Syrische dagbla den schreven, dat het voorstel alleen begunstiging van Israel beoogde. De Franse autoriteiten maken nl. melding van een bloedige strijd die zich in Tunesië heeft afgespeeld en waarbij 23 doden en ten minste elf gewonden zijn gevallen. Deze gevechten tussen rebellen en afdelingen van de veiligheidstroepen hadden in de afgelopen twee dagen plaats in Djebel Bou Ramli. De Fran sen telden elf doden en elf gewon den. Aan de kant van de rebellen sneuvelden twaalf man. Atoomgesprek achter gesloten deuren Dertig atoomgeleerden uit zes lan den hebben Zaterdag in Genève een reeks geheime besprekingen beëin digd. Zij hebben de vraag besproken hoe er voor gezorgd kan worden dat splitsingsmateriaal, ter beschikking gesteld van een toekomstig interna tionaal lichaam voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie, niet wordt misbruikt voor militaire doeleinden. Aan de conferentie namen geleerden deel uit Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk, Canada en Tsjecho-Slo- wakije. Het korte slotcommuniqué zegt nog dat men 'n aantal technische vraag stukken heeft besproken. De techni sche deskundigen hebben enige voor lopige voorstellen onderzocht die door verschillende landen zijn ge daan. Een nuttige uitwisseling van technische meningen was het resul taat. De problemen zullen verder door de regeringen worden behan deld, zegt het communiqué. Van be voegde zijde verneemt men, dat deze verdere behandeling door de regerin gen niet tijdig gereed zal komen voor de algemene vergadering der Ver. Naties, die de volgende maand in New York bijeenkomt. In die verga- ctering zal vermoedelijk de eerste stap gedaan worden tot de oprichting van een internationaal bureau voor atoomenergie. Het is niet onmogelijk dat de ge leerden nog eens zullen bijeenkomen om hun uitwisseling van gegevens voort te zetten. Redding van brandend schip in volle zee Een beeld van de redding op volle zee, gefotografeerd door een passagier van het Zweedse lijnschip „Kungsholm", dat op het S.O.S.-teken van de Britse vrachtboot „Argobeam" naar de plaats des onlieils was gevaren. De 29 bemanningsleden van de vrachtboot werden allen veilig opgepikt; de kapitein en de eerste stuurman, die aanvankelijk aan boord waren gebleven, werden later ook door het vuur.gedwongen hun schip te verlaten en naar de „Kungsholm" te gaan. Het toneel speelde zich ongeveer 450 km buiten de Schotse kust af. Vandaag is te Londen een confe rentie begonnen van Engeland, Tur kije en Griekenland over „politieke defensiekwesties in het Oostelijk deel van de Middellandse Zee Cyprus in begrepen". Engeland heeft deze conferentie be legd wegens de steeds krachtiger wordende eis van het Griekse volks deel van Cyprus tot „enosis" (ver eniging met Griekenland). In Londense diplomatieke krin gen gelooft men, dat het Britse ka binet minister MacMiillan vorige week o.a. heeft gemachtigd het aanbod van een grondwet aan Cyprus voor het eerst in 1948 gedaan te her nieuwen, maar te weigeren afstand te doen van de souvereiniteit over het eiland of het beginsel van zelf beschikking te aanvaarden. Griekenland staat achter het ver langen van het Griekse bevolkings deel naar vereniging met Grieken land en steunt ook de aanspraak op zelf besch ikkingsr edbt. Turkije is tegen verlenging van dat recht. (De Turkse minderheid qp Cyprus is 18 procent van de totale bevolking) Van de 'bevolking van Cyprus zelf nemen geen vertegenwoordigers aan de conferentie deel. Cyprus staat sinds 1878 onder Brits bewind. In 1925 is het een Britse kroonkolonie geworden. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot; Kapelaan te Wassenaar (de Goede Herder) en tevens tot Moderator en Godsdienstleraar van het St. Adel- berts-College te Wassenaar, de Wel- eerw. heer N. P. Landsman; tot kapelaan te Sassenheim, J. P. M. v. d. Does; te Middelburg: Th. J. Kempers (Neom.); te 's Gravenhage (O. L. Vr. v. Goede Raad), J. S. Steenman; te Zandvaart, L. Cornelis; te Alkemade, J. C. v. Roode (Neom.); te Amsterdam (H. Ger. Majella), J. P. H. Koomen; te Vlaardingen (H. Joan, de Doper), S. C. Th. de Vette; te Spierdijk, J. C. van Klink (Neom.). Prinselijk bezoek bij herdenking rampjaar in Groningen Ook zwaar weer boven W. Duitsland Zware onweders, die in het week einde boven het Noordelijke deel van West-Duitsland hebben gewoed, heb ben alleen in de staat Sleeswijk-Hol- stein al aan acht personen het leven gekost. Zij werden door de bliksem getroffen. Mede door de hevige hagelbuien, waarvan het onweer vergezeld ging, werd er aanzienlijke schade aange richt. weer i (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Veranderlijke bewolking met enkele opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk 2 mist. Overwegend droog weer maar morgen, later op de dag S kans op wat regen vanuit het Westen. Zwakke tot matige, later aan de kust wellicht vrij krach- i tige Zuidwestelijke wind. Dezelf- de of iets lagere middagtempe- raturen. 31 Aug. zon op 5.50, onder 19.34; maan op 18.24, onder 3.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bewolkt 27 C. KOPENHAGEN licht bewolkt 27 AMSTERDAM zwaar bewolkt 24 LONDEN LUXEMBURG i PARIJS OSLO BORDEAUX GRENOBLE 1 NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN TNNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA motregen 19 mist 22 nevel 23 zwaar bewolkt 27 licht bewolkt 30 half bewolkt 28 licht bewolkt 26 nevel 26 mist 22 onbewolkt 24 regen 25 regen 24 onbewolkt 24 nevel 24 nevel 23 onbewolkt32 onbewolkt 28 licht -bewolkt Groningen viert feest ter gelegenheid van het ontzet in 1672, Een van de hoogtepunten van de viering was het bezoek, dat Z.K.H. Prins Bernhard Zaterdag aan de stad bracht. Eén van de programmapunten van het prinse lijk bezoek was de bezichtiging van de tentoonstelling „Wagens en tuig", welke in het Gronings Museum wordt gehouden. Onze fotograaf maakte daar deze foto van de prins, terwijl hij een oude Friese sjees bekijkt. Korreltje Geweld overwint dikwijls, maar zijn zegepralen duren nooit lang.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1