S)e &2id6eSoti/fca/nt Stijgende woede onder de Fransen in Noord-Afrika NU de FRANSEN Amerika wenst vrede, maar geen valse vrede I WOEDEND I GRANDVAL'S POLITIEK VER ANTWOORDELIJK GESTELD Foute toestanden niet geaccepteerd Nieuwe orkaan nadert V.S. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13584 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT J Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 WINST EN MIDDENSTAND I. MU DOOR HET AANVAARDEN ook door de Eerste Kamer van de belastingverlagingen o.a. de om zetbelasting op textielgoederen is ko men te vervallen, is de gelegenheid gunstig om terug te komen op een artikel betreffende de handelsmarge- beschikking, welke verleden jaar by de technische herziening der omzet belasting door minister Zijlstra werd uitgevaardigd. Wij schreven toen naar aanleiding daarvan in dit blad een artikel, waarin wij betoogden, dat de procentuele bevriezing, waar toe de minister op verzoek van de middenstandsbonden had besloten voor de detaillisten voordeliger was dan de bevriezing van het winstbe drag, waartoe de minister van Eco nomische Zaken eenst het plan had gehad. Door de verlegging immers van de omzetbelasting van de detaillist naar de fabrikant stegen de inkoop prijzen met rond 4%. Deze kwamen dus per 1 Januari van dit jaar op 104. Zou nu het winstbedrag bevro ren zijn geworden, dan zou bij een brutowinstpercentage van 30 de prijs 134 zijn geworden. Toen de minister bij deze beschikking echter overging tot het systeem van bevriezing van de procentuele handelsmarges werd de verkoopprijs bij een brutowinst marge van 30 de verkoopprijs 30% van 104 is 135,2, een voordeel dus voor de detaillist van 1.2%. Hiermee is meteen duidelijk gemaakt, dat het systeem van de procentuele handels marges alleen gunstig werkt bij stij gende prijzen en het was dus be grijpelijk, dat bij de verwachte prijs verhoging door de technische herzie ning van de omzetbelasting de mid denstandsbonden bij de minister op dit systeem aandrongen. Dit voordeel heeft nu vanaf 1 Januari van dit jaar acht maanden geduurd. Op 1 September immers is het gedaan, omdat vanaf die datum de omzetbelasting geheel zal weg vallen. En nu wordt de situatie, tenmin ste voor de textieldetaillist, belang rijk slechter. Immers tegelijk met de afschaffing van de omzetbelasting voor deze branche is de handelsmar- gebesohikking blijven bestaan. Deze werd indertijd uitgevaardigd, toen minister Zijlstra zijn beleid ging ba seren op rust in de lonen en prijzen met de bedoeling te voorkomen, dat door berekening van de winst over inkoop plus omzetbelasting de prij zen zouden stijgen. Nu echter door de afschaffing van de omzetbelasting op textiel de prij zen zullen gaan dalen, zal deze be schikking in omgekeerde richting gaan -werken. |"\E AFSCHAFFING van de omzet- U belasting op textiel zal een da ling van de prijzen veroorzaken van 10%, welke 10% ten goede moeten komen aan de consument. Dit is een afspraak tussen de verschillende po litieke partijen tijdens de laatste ka binetscrisis. Wat dit echter gaat be tekenen voor de textieldetaillist kan het volgende staatje duidelijk maken. Vóór 1 September 1955 Inkoop 100 Omzetbelasting 11.11 Na 1 September 1955 Inkoop 100 Geen omzetbelasting 100 Bruto winst 30% 30 Bij gelijk blijvende omstandighe den daalt het brutowinstbedrag dus met rond 10%. Aan de hand van de cijfers van het Economisch Instituut voor de Middenstand betekent dit voor de textieldetaillist een verlaging van het inkomen met niet minder dan 24%. Nog een staatje om dit duidelijk te maken: 1953—1954. Hoeveelheid goederen. Omzet 100 Inkoop 78.4 Bruto winst 21.6 Kosten 20.7 Economisch resultaat 0.9 Gewaardeerd loon 8.1 Inkomen 9. Na 1 September 1955 Hoeveelheid goederen. Omzet 90. Inkoop 70.6 Bruto winst 19.4 Kosten 20.7 Negatief economisch resultaat 1.3 Gewaardeerd loon 8.1 Inkomen6.8 Deze cijfers zijn ontleend aan het rapport van het Economisch Insti tuut voor de middenstand en laten zien dat het inkomen van de textiel- Het Franse parlement maakt zich ongerust Hoewel het verzet in Noord-Afrika over het algemeen onderdrukt is, heb ben zich toch hier en daar nog gewelddaden op kleine schaal voorgedaan. Franse autoriteiten vrezen dat de stijgende woede onder de Europeanen die in Noord-Afrika wonen, zal leiden tot een wraakcampagne die in fel heid niet zal onderdoen voor de bloedige ongeregeldheden van het afgelopen weekeinde, die volgens de laatste cijfers meer dan 1.700 levens hebben gekost. De minister van Binnenlandse Zaken, Bourgos-Manoury, heeft aan de premier verzocht opnieuw zes bataljons naar Algiers over te brengen en de staat van beleg voor heel Algiers af te kondigen. GRANDVAL UITGEJOUWD. Hoe hoog de Franse kolonisten het afgelopen weekeind opnemen, bleek gisteren toen de Fransen resident-ge neraal Grandval in Rabat sprak bij de begrafenis van generaal Raymond Duval, die Maandag bij een vliegtuig ongeluk omgekomen is. Duval was opperbevelhebber van alle Franse troepen in Marokko. De woorden van Grandval gingen verloren in het ge roep: „Treed af, treed af", en „Moor denaar". Vele kolonisten ziijn kant tegen de liberale politiek van Grandval, die de Marokkanen een groter aan deel in het bestuur over het protec toraat wil geven. Het is bekend, dat Duval daarentegen een voorstander van een krachtige politiek in Marok ko was en daardoor herhaaldelijk met Praag volgt 's meesters spoor De Tsjechische regering heeft gis teren besloten de sterkte van de strijdkrachten, naar het voorbeeld van Rusland, met 34.000 man te vermin deren, aldus heeft radio Praag bekend gemaakt. Volgens de bekendmaking is de vermindering der strijdkrachten een gevolg van een verbetering van de internationale toestand. Volgens niet- officiële schattingen telt het Tsjechi sche leger thans 200.000 man. detaillist per 1 September daalt van 9 tot 6.8, want nog iets meer is dan 24%. Dit is het gevolg van een politie ke overeenkomst waarbij de omzet belasting op textiel wordt afgeschaft, maar wij hebben reeds betoogd, dat tengevolge van een andere beschik king namelijk van de handelsmarge beschikking van minister Zijlstra op 18 Maart een voordeel werd behaald van 1.2. Bovendien staan daar nog enkele andere voordelen tegenover. Maar niet zó, dat daarmee een door het genoemde Instituut per 1 Sep tember berekende verlaging van 3% op de winst, wordt goedgemaakt. Bo vendien heeft men te bedenken, dat het voordeel slechts vijf maanden heeft geduurd en het nadeel voorlo pig op zestien maanden is geraamd, omdat de afschaffing van de omzet belasting zal gelden tot 1 Januari 1957. Op deze zaken zullen wij in een volgend artikel terugkomen. Grandval overhoop lag. De kolonis ten zijn er van overtuigd, dat een politiek van kracht de massamoord van het afgelopen weekeinde voorko men zou hebben. In Philippe-vine, in het departe ment Oonstantine, is het bij de be grafenis van zestig slachtoffers van de opstand tot demonstraties tegen de Franse regering gekomen. Tijdens de plechtigheid verklaarde de ge meentesecretaris, dat de regering de blanken niet bijtijds van wapens had voorzien. Toen het Franse volks- hed werd gespeeld, liep de burge meester van de stad naar voren en rukte de linten van de kransen, die namens de regering waren neerge legd. Hierop werden deze bloem stukken door de menigte vertrapt. Geruchten over aftreden. In Casablanca blijven de geruch ten aanhouden, dat Grandval is afge treden of op het punt staat dit te doen. Het is bekend dat Grandval gis teravond een langdurig telefoonge sprek heeft gehad met premier Faure in Aix-les-Bains. Hij zou in het bij zonder ontstemd zijn over de demon straties tegen zijn persoon tijdens de begrafenis van generaal Duval. Hij zou Faure meegedeeld hebben dat hij niet in Marokko kan blijven, aangezien de Fransen hem niet meer willen. Faure zou echter de resident- generaal verzocht hebben op zijn Verzonnen tuinfeest Een mededeling van de zijde van het Buckingham-paleis heeft Woens dag een aantal Britse bladen voor leugenaar gezet. In de pers waren namelijk kleu rige verslagen verschenen over een tuinfeest, dat Maandagavond ter ge legenheid van prinses Margareth's 25 e verjaardag op een Schotskasteel zou zjj^i gegeven. De ene courant wist nog meer aardige bijzonderheden over deze „Barbecue" te melden dan de andere. Nadat eerst de „Daily Telegraph" de fantasten aan de kaak had gesteld, kwam een woordvoerder van het Buckingham-paleis er aan herinne ren, dat tevoren bekepd was ge maakt, dat de verjaardag van de prinses alleen in familiekring op het Balmoral-kasteel zou worden gevierd. Dit was inderdaad zo gebeurd en de kleurige verslagen over het tuin feest waren van A tot Z verzonnen. De vijf gematigde rechtse groepe ringen in de Franse regeringscoalitie hebben geëist dat premier Faure het parlement van het zomerreces terug roept om de ernstige toestand onder ogen te zien die ontstaan is in Nor Afrika. De positie van het Franse ka binet wordt door deze eis belaagd. De vijf fracties beschikken samen over 214 zetels in de Nationale Ver gadering. Er zijn nog honderd hand tekeningen meer nodig om het parle ment terug te roepen. Premier Faure zet intussen onverstoord te Aix-les- Bains de besprekingen met de Ma rokkanen voort. DE MOORDEN TE WED ZEM. Bij de ongergeldheden te Wed Zem, die afgelopen Zaterdag plaats had den, zijn in totaal 70 Europeanen om het leven gekomen. Onder hen be vonden zich 21 kinderen en zuigelin gen. Twee-en-twintig Europese man nen, vrouwen en kinderen werden eerst verminkt en vervolgens ver brand. Amerikaanse neger maakte amok Een opgedreven en ingesloten Amerikaanse militair, sloeg gisteren op een drukbevolkt strand in Zuid- Engeland de hand aan zich zelf, na- üat hij in een vlaag van verstands verbijstering drie andere militairen doodgeschoten had. De achtervolgde, Napoleon Green, een neger, die diende bij de Ameri kaanse luchtmacht, maakte plotseling amok, op de luchtbasis Manston, greep een karabijn en een revolver en schoot twee militairen dood voor dat hij de uitgang van de basis had bereikt. Van de zeven mensen, die door de kogels gewond werden, over leed er later een in e^n ziekenhuis, vervolgens vluchtte de dader naar 't strand. De honderden vacantiegangers werd aangezegd hun kinderen uit het water te halen en zich van het strand terug te trekken. Amerikaanse mili taire politie, leden van de RAF en van de Engelse politie hadden intus sen het strand over een afstand van vijf kilometer afgezet en begonnen de jacht op de amokmaker. Zij sloten hem langzaam in en toen tenslotte twee leden van de Amerikaanse poli tie het met hem uitvochten, floten de kogels over het strand. Toen Green door een kogel werd geraakt, viel hij half in het water en maakte hij met.de karabijn een einde aan zijn leven. Belgen gaan naar Moskou Radio-Moskou heeft officieel be kend gemaakt, dat beide Huizen uit het Belgische parlement een Rus sische uitnodiging aanvaard hebben om een parlementaire delegatie naar Moskou te zenden. De missie zal onder leiding staan van de voorzitter van de Belgische Kamer van Afgevaardigden, de be jaarden socialist Camille Huysmans. Volgens radio-Moskou wordt de Belgische delegatie op 5 September in Praag verwacht op doortocht naar Moskou. Dean Acheson op bezoek in Nederland Dean Acheson, de vroegere Amerikaanse min. van Buitenlandse Zaken, kwam hedenmorgen met de Nieuw Amsterdam voor een kort verblijf in Nederland' aan. Hij werd aan boord begroet door de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Thomas A. Stone. In Aix-les-Bains poogt men Marokkaanse strijd op papier te keren President Eisenhower heeft giste ren gezegd dat de Verenigde Staten op het ogenblik bezig zijn met een kruistocht voor de vrede, maar dat zij nooit uit verlangen, een oorlog te vermijden, het onrecht, dat de Russen mensen en volken hadden aangedaan, zouden kunnen aanvaar den. Dat verlangen naar vrede zou kunnen leiden tot overeenkomsten waarbij de onrechtvaardigheden en foute toestanden van het ogenblik voorgoed bestendigd zouden worden. Wij moeten geen deel hebben in een dergelijke verkeerde overeen komst. In de geschiedenis zouden wij bekend staan als lieden die de vrij heid van mensen hebben verkocht voor een valse vTede. Maar buiten dien, als wij dat zouden doen, zou den wij een toekomstig conflict in het leven roepen. De verdeling van Duitsland. De verdeling van Duitsland vindt geen steun in argumenten die geba seerd zijn op grenzen, taal of ver schil van ras. Evenmin kan de over heersing van slavenstaten langer worden gerechtvaardigd door enige bewering dat die nodig is uit veilig heidsoverwegingen! En verder kan een internationale politieke machi nerie, die opereert binnen de gren zen van souvereine staten teneinde er een politieke en ideologische om wenteling teweeg te brengen niet worden goedgepraat door te spreken van een oulturele beweging. Dergelijke tóestanden en wijzen van optreden zijn schendingen van Terwijl in Marokko de strijd woedt wordt in Aix-les- Bains geconfereerd: we zien hier v.l.n.r. minister Robert Schuman; de zoon va nde Grootvizier Si Thami El Mokri; de Grootvizier El Mokri; de heer Pierre July en Premier Edgar Faure. 1 Een nieuwe orkaan, die de naam „Edith" heeft gekregen, nadert de Verenigde Staten uit dezelfde richting als de orkaan „Diana", die in negen Amerikaanse staten zulke grote ver woestingen heeft aangericht en uitge breide overstromingen heeft veroor zaakt. De orkaan „Edith", met windsnel heden van 130 tot 140 kilometer per uur, bevindt zich op het ogenblik nog 1700 mijl ten Oosten van Miami. Het scheepvaartverkeer in dit gebied is gewaarschuwd. Intussen wordt overal in het Noordelijke deel van de V.S. hard gewerkt om de schade te her stellen, veroorzaakt door de orkaan „Diana". Eenheden van de genie heb ben de beschikking gekregen over 100 milloen dollar om nieuwe brug gen te bouwen en de waterleidingen te herstellen. de rechten van de mens en de vol ken, aldus Eisenhower. Zij zijn waarschijnlijk het gevolg van achter- dodht en vrees. Dat verklaart een en ander wel, maar is er geenszins een verontschuldiging voor. Als wij rechtvaardig zijn tegenover anderen en onszelf kunnen wij nooit dit on- redht accepteren als een deel van de vrede die wij verlangen en zoeken. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP ONWEER. Meer bewolking met plaatse- Tijk in hoofdzaak in de Zuid- Oostelijke helft van het land regen- of onweersbui. Vrij warm. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige of vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. 26 Aug. zon op 5.42, onder 19.45; maan op 15.41, onder 23.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbew. 26 C. OSLO licht bew. 29 KOPENHAGEN onbew. 26 AMSTERDAM onbew. 25 LONDEN zwaar bew. 28 LUXEMBURG half bew. 26 PARIJS licht bew. 31 BORDEAUX licht bew. 32 GRENOBLE licht bew. 30 NICE onbew. 28 GENEVE zwaar bew. 27 ZURICH zwaar bew. 26 LOCARNO geheel bew. 26 BERLIJN geheel bew. 24 FRANKFORT licht bew. 26 MUNCHEN zwaar bew. 24 WENEN half bew. 24 INNSBRUCK regen 28 ROME licht bew. 31 AJACCIO onbew. 27 MALLORCA licht bew. Korreltje Iedere ezel hoort zichzelf graag balken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1