RIJNSTREEK Amerikaanse industrie op Leidse bodem TUSSEN BALIE en Niet gestolen motor door de voordeur Nieuwe grensincidenten bij Gaza Geen vrede in Saarland Einde van het zwembad Stoephuis brandde uit In Bos- en Basthuizerpolder aan de Trekvliet DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Zondagnacht is een 18-jarige Doe- tinchemer in Ulft op een gestolen motor een woning binnengereden en ernstig gewond. Hij reed met een vriend achterop op een moter, die hij in Doetinchem uit een garage had wegenomen, in de richting van zijn woonplaats. In de gevaarlijke bocht by de Bontebrug in Ulft verloor hij de macht over het stuur. Hij raakte de muur van een huis, bewoond door de familie Du P. en reed vervolgens door de voordeur naar binnen. In de gang bleef hij bewusteloos liggen. Zijn vriend zag aankomen wat er ging gebeuren en sprong in de bocht van de duo. Hij kwam goed terecht, Int zijn vriend in de steek en begaf zich te voet naar Doetinchem, waar hy enkele uren later aankwam. Bij on derzoek bleek de motorrijder geen rijbewijs te hebben, en bleek de motor te zijn gestolen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. MET VOETEN IN HET WIER VASTGERAAKT. Om half acht Zaterdagavond is in de waterplas de Kuil, gelegen op het grondgebied van Prinsenbeek, de 18- jarige J. M. L. uit Breda bij het zwemmen verdronken. De jongen was met zijn voeten verward geraakt in het wier en kon zich daaruit niet meer bevrijden. Deze waterplas is verboden zwemwater. Het ongeluk gebeurde onder de ogen van een neef van het slachtoffer. BUSCHAUFFEUR AAN BRAND WONDEN OVERLEDEN Gisteravond is in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam de 48-jarige buschauffeur Kienhuis, die vorige week Zaterdag door kokend radia- teur-water werd getroffen, aan zijn verwondingen bezweken. De chauf feur verkeerde in de veronderstelling dat het motorrijtuig zonder waterkoe ling was en opende de dop van de radiateur met het gevolg dat het daarin aanwezige water omhoog spoot en hem ernstige brandwonden de.ia oplopen. ALPHEN AAN OEN RIJN TWEEDE LUSTRUM VOOR WELPEN EN VERKENNERSBEWEGING Het 10 jarig bestaan van de Wel pen- en Verkennersbeweging in de St. Bonifaciusparochie te Alphen a/d Rijn en het 25 jarig Jubileum van de Verkenners van de Kath. Jeugd beweging in Nederland, wordt door de Alphense leden op grootse wijze gevierd. De plannen welke op stapel zijn gezet om dit feest op waardige wijze te vieren, zijn samengesteld geheel in de sfeer van het spel van Ver kennen. Het zal een tweedaags feest worden en wel op 3 en 4 Sept. a.s. Hiertoe worden uiteraard niet alleen de leden en hun ouders uitgenodigd, maar ook alle oud-Aalmoezeniers en oud-leid- ders. Het voorlopig programma houdt voor 3 Sept. in, ontvangst der gasten om 18 uur, vervolgens opening, défilé van gecostumeerde groepen langs de genodigden, polonaise, kampvuur en Mariahulde om 21.15 waarna c sluiting. Op Zondag 4 Sept. wordt om 8 uur op het kampterrein (vermoedelijk het Alphense Boys veld) een H. Mis opgedragen. Daarna zal men geza menlijk het ontbijt gebruiken, oud leidsters en -leiders inspecteren daar na de groepen gevolgd door vlag- hijsen, volksspelen, prijsuitreiking, warme maaltijd, demonstraties en sluiting om 16.00 uur. Oud-leidsters en -leiders kunnen op het kampeerterrein kamperen. Tenten zullen aanwezig zijn. De rest moet men zelf meebrengen. Desge wenst kan men ook bij parochianen logeren. Men dient echter alles voor 28 Aug. te regelen bij baas P. v. d. Louw, Visserstraat 4, desgewenst kan In de buurt van zijn woning is Maandag het 2 y,-jarig jongetje Wim Noom uit Krommenie bij het spelen te water geraakt en verdronken. ELKAAR DE SCHULD GEVEN Aan de Israëlisch-Egyptische grens in de buurt van Gaza is het weer mis. Nadat er verleden week een incident had plaats gevonden, waarbij een Egyptische grenspost door Israëlische troepen was overvallen, zijn de strijd krachten van beide landen gisteren daar opnieuw slaags geraakt. Volgens de Egyptenaren werd van uit drie Israëlische vrachtauto's het vuur geopend op de Egyptische post Hernam, ten Oosten van Gaza. Spoe dig daarop werd van Israëlische zijde ook mortiervuur gegeven, dat werd beantwoord. Na enige tijd verschenen nog vijf Israëlische voertuigen al schietend ten tonele. De Egyptenaren zonden toen snel hulp naar de post, waarop de Israëliërs zich terugtrok- -«"Se-Wiggl De pro-Duitse partijen in Saar land hebben het voorstel van de Europese volksstemmingscommissie om gedurende twee weken niet te vergaderen en daarna slechts geza menlijk bijeenkomsten met het rege- ringsblok te organiseren, eenstem mig van de hand gewezen. Ook de Ohristelijke Volkspartij van premier Hoffmann en de Europa- beweging hebben 'het plan afgewezen. Slechts de Saarlandse sociaal-demo craten hebben zich er mee accoord verklaard. Ernstige botsing bij Brussel Maandagochtend zijn bij een ern stige botsing tussen een tram en een vrachtauto te Eiseringen nabij Brus sel vijf personen omgekomen en on geveer vijftig gewond. Toen de tram, bestaande uit een motorwagen en drie aanhangwagens, op weg naar Brussel een helling af reed, bleef de vrachtauto, een wagen van vijf ton, met een geblokkeerde motor op het spoor staan. De motor wagen ramde met volle kracht de Het toestel heeft een bemanning vrachtwagen die eerst tegen een van twee koppen, één piloot en één seinpaal werd geslingerd en vervol- navigator 1 &ens tegen de eerste aanhangwagen, De afstand, heen en weer van j die zwaar beschadigd werd. Na een Londen naar New York, is 11.135 j tweede paal langs de weg te hebben kilometer. De tweemotorige „Can,- geraakt, deed de auto de tweede aan- berra" heeft een gemiddelde snelheid j hangwagen kantelen. De benzinetank van ongeveer 800 km per uur. vatte vlam en even later stond de derde aanhangwagen in brand. I De zes inzittenden van de auto Pakktan hniiwf nipiiwp konden zich 111 veiligheid stellen door 1 dKIMdll ÜÜUWl llieuwe tijdig uit hun voertuig te springen. In de tram, die op de lijn Ninove Brussel reed, zaten talrijke arbeiders, Kardinaal Mindszenty niet ziek Naar aanleiding van de geruchten over een ernstige ziekte van kardi naal Mindszenty verneemt 't Oosten rijkse Katholieke persbureau te We nen uit welingelichte kringen ;e Boedapest, dat de gezondheidstoe stand van kardianal Mindszenty zc wel naar lichaam als naar geest rede lijk goed is. Sedert de vrijlating van i de kardi naal-primaat van Hongerije hebben allerlei geruchten gecirculeerd, vol gens welke de kardinaal in ernstige mate aan t.b.c. zou lijden. Ook zou zijn zenuwstelsel in zulke mate be schadigd zijn, dat genezing niet meer mogelijk kon worden geacht. Deze geruchten worden thans door welin gelichte kringen tegengesproken. Eén-dagsretourtje New York? Van London Airport is vanochtend om acht minuten over zeven plaatse lijke tijd een „Canberra" straalvlieg tuig vertrokken voor een poging om op één dag heen en weer naar New York te vliegen. ken, aldus de lezing van Egyptische zijde. Israël is het met deze lezing van de gang van zaken niet eens en heeft bekendgemaakt, dat een Israëlische patrouille een post in het gebied van Gaza heeft bezet nadat zij onder vuur van Egyptische voorposten was ko men te liggen. De Israëliërs bestorm den de post met de bajonet op het geweer. Waarnemers van de Ver. Naties die zich met spoed naar het terrein van de strijd hadden begeven, slaag den er in een eind aan de strijd te maken, maar niet nadat aan Egypti sche zijde een kapitein was gesneu veld en vier soldaten waren gewond geraakt. De Israëliërs telden geen verliezen. Bij een tweede treffer later op de dag zijn nog twee Egyptenaren ge dood en vier gewond. Drie Israëlische pantserwagens zouden hierbij buiten gevecht zijn gesteld en een aantal Israëliërs gedood of gewond. hoofdstad De Pakistaanse regering heeft Maandagavond medegedeeld, dat zij een nieuwe hoofdstad gaat bouwen in Gadap, ongeveer veertig km. ten Noordoosten van Karatsji, de huidige federale hoofdstad. ligt op ongeveer 150 meter hoogte en het klimaat is er minder vochtig dan in het overbevolkte Ka ratsji, dat zich reeds in de richting van Gadap uitbreidt. i die zich naar hun werk begaven. TRAGISCH AUTOBUSONGELUK Nabij Spring City in de Amerikaan se staat Tennessee is Maandag een bus met schoolkinderen, tussen zes en twaalf jaar, door een goederen trein aangereden en omgekanteld. Ten minste zeventien kinderen kwa men om het leven. De rest der veer tig kinderen werden gewond. De chauffeur was vrijwel ongedeerd. men telefonisch inlichtingen inwin nen bij hopman B. v. d. Pijl, Van Dijkstraat 2, Tel. K 1720—2389. TANDEM MET AUTO IN BOTSING De heer P. V. N. J. Oosenbrug, wonende in de Oranjestraat te Alphen a/d Rijn werd Maandagavond aan gereden door een personenauto, be stuurd door de heer C. F. N. Tuis, toen hij met zijn echtgenote op een tandem de Gaslaan afkomende de Stationsstraat wilde inzwenken, in de richting Prins Hendrikstraat. Uit deze richting kwam de heer Tuis, aan wie door de wielrijder geen voorrang] werd verleend. De heer Oosenbrug kneusde zijn linkerbeen en zijn echtgenote haar armen en benen. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Dr. J. v. Eek verleende eerste ge neeskundige hulp, waarna de beide slachtoffers door een autobezitter van de Stationsstraat, de heer de Geus, naar huis werden gebracht. ffieed SIMet ffiit £exa&maafkt yeteedöcfïap uaat ftaattaieiió Naar aanleiding van de opening van Decker's carrosserie te Leiden heeft de wethouder van openbare werken enige tijd geleden al aangekondigd, dat nieuwe onderhandelingen met een Amerikaanse industrie tot een goed einde waren geleid. Thans vernemen wij, dat in overleg met het Ministerie van Economische Zaken onderhandelingen waren gevoerd met een ver tegenwoordiger van de Reed Roller Bit Company, gevestigd te Houston, Texas, in de Verenigde Staten, omtrent de vestiging van een dochter-onder neming in Leiden. Genoemde maatschappij fabriceert boorgereedschappen voor het aanboren van olie- en aardgasbronnen en is gespecialiseerd in grondboringswerk tuigen c.a., voor de vervaardiging waarvan zij verscheidene patenten bezit. De oprichting van de dochteronderneming, genaamd „Reed Roller Bit Company (Nederland) N.V." i.o., heeft ten doel hier te lande, en wel in onze gemeente, de vorenvermelde artikelen te gaan fabriceren, die dan van hieruit naar vele landen in en buiten Europa zullen worden geëxporteerd. Het betreft hier dus niet een montage-, doch een productiebedrijf, waarvoor een vrij groot, zeer kostbaar machinepark nodig is. BOSKOOP DE KWAKEL TOURNOOI DAMESHANDBAL. Onder ideale weersomstandigheden heeft de R.K. Dameshandbalvereni ging KDO haar jaarlijks tournooi ge houden. De wedstrijden begonnen met een ontmoeting van Altior uit Langeraar en RKAV uit Aalsmeer. In ALGEMENE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN R.Z. en P.V. „BOSKOOP". Onder stralende weersomstandig heden en flinke belangstelling, wer den in „Het Zuiderbad" de door de I deze wedstrijd speelde de dames van R.Z. en P.V. „Boskoop" georganiseer- RKAV het beste. Het resultaat was de algemene club-kampioenschappen l dan ook een klinkende 70 over- verzwommen. J winning. Nu volgde de wedstrijd Er werd harde, sportieve strijd ge--L KDONSV (Noorden). Ook hier was leverd, iets wat het geheel aantrek- j duidelijk het verschil te zien. De da- kelijk maakte. Het hoogste aantal; mes van KDO waren steeds verre in de meerderheid. KDO won met 70. Hierna volgde een tussenwedstrijd van de KDO-junior en tegen de junio ren van RKAV (Aalsmeer). Deze wedstrijd werd door de Aalsmeerse dames met 41 gewonnen. Na de junioren-wedstrijd kreeg men in de verliezersronde de ontmoe ting AltiorNSV. Dit was een ge- lij kopgaande wedstrijd en de uitslag 1—1 gaf de verhouding goed weer, na strafworpen was het Noorden die als overwinnaar uit de bus kwam. De finale KDORKAV was ook een ge- lijkopgaande wedstrijd, met pracht- tige spelmomenten. Na 5 min. spe len wist RKAV de leiding te nemen, doch de vreugde was van korte duur, want 2 minuten later was de stand weer gelijk (11) door een onhoud baar doelpunt van Thea Voorn in de rechter bovenhoek. Nu trokken de dames van Aalsmeer weer van leer, maar de hechte verdediging van KDO wist van geen wijken. In de 13e mi nuut wist Sjaan van Diemen (in top vorm) KDO de leiding te geven (2 1) door een mooi doelpunt in de' rechter benedenhoek; tot de rust bleef de stand ongewijzigd. 10 Minu ten na rust werd de doeldame van KDO door een boog'oal verrast, zodat de stand wederom gelijk was (22) Nu was het een wedren van het ene doel naar het andere, en er waren nog slechts 3 minuten te spelen toen Thea Voorn door goed samenspel de stand op 32 voor KDO wist te bren gen. Dit namen de dames van RKAV echter niet, en prompt 1 minuut later was de stand weer gelijk (33) waarmede het einde kwam van deze mooie en spannende wedstrijd. Na strafworpen waren het de dames van Aalsmeer die de eerste prijs behaal de en beslag legde op de beker. punten werd behaald door Nico Geers. De uitslagen: Adsp. meisjes 50 m. schoolslag: l.Riet Tijsterman 47.6 sec.; 2. Joke Fase 48.8 sec. 50 meter borstcrawl: 1. Aia Tijs terman 44.8 sec.; 2. Joke Fase 48.8 sec. 50 meter rugslag: 1. Joke Fase 53.4 sec. 2. Tini Verwey 58.8 sec. Adsp. jongens 50 meter schoolslag: 1. Hans Weerheim 42.4 sec.; 2. Kees van Helden 42.4 sec.' 50 meter borstcrawl: 1. Kees v. d. Kraats 33 sec.; 2. Teun v. d. Willik 35.3 sec. 50 meter rugslag: 1. Kees van Leeuwen 40.8 sec.; 2. Kees v. d. .Kraats 42.2 sec. Dames 50 meter schoolslag: 1. Bep Verkade 41 sec.; 2. Janny van Es 48 sec. 50 meter borstcrawl: 1. Gré van Wilgen 38.2 sec.; 2. Mary van Leeu wen 39.8 sec. 50 meter rugslag: 1. Bep Verkade 51.8 sec.;2. Rida Burggraeve 59 sec. Heren 50 meter schoolslag: 1. Nico Geers 39 sec.; 2. Gerrit Ramp 40 sec. 50 meter borstcrawl: 1. Nico Goers 29.8 sec.; 2. Wijnand Hoogendoorn 34.2 sec. 50 meter rugslag: 1. Nico Geers 39.8 sec.; 2. Rien Booy 43.4 sec. BOSKOOP Zaterdag a.s. zal het Boskoopse zwembad c/finitief worden gesloten, aangezien de provinciale werkzaam heden aan de Gouwe-oever zover zijn gevorderd dat een langere openstel ling belemmerend werkt bij de uit voering der werken ter verbetering van de schoeiïng. Zwemlievend Bos koop ziet met lede ogen het slopen van „haar" zwembad aan, want het staat nog geenszins vast, dat volgend zal bieden aan de jeugd om zwemmen zal biden aan de jeugd om zwemmen te leren. Ook de R.Z. en P.V. Boskoop is door het verdwijnen van het zwem bad gedupeerd, want behalve het wedstrijdzwemmen en de beoefening van het waterpolospel, neemt zij een belangrijke plaats in bij de beoefe ning van het reddend zwemmen. Met weemoed in het hart is evenwel toch besloten de sluiting van het zwem- seizoen enigszins feestelijk te doen geschieden. In de middaguren is ge legenheid opengesteld tot het beha len van het zwemdiploma waarvoor zich reeds een honderdtal jeugdige zwemmers (sters) heeft opgegeven. Daarna zal het komische spel ,,'t Vis sertje" worden opgevoerd, waarin een demonstratie van reddend zwem men wordt gegeven. Vervolgens staat een p-olowedstrijd tussen het eerste zevental van Boskoop en een vete ranen zevental op het programma waarna hardzwemmen met hinder nissen. Het slotnummer wordt ge vormd door een gecostumeerde polo wedstrijd. Het zal echter nog mogelijk zijn te blijven zwemmen in de ondiepe ba den, zolang de werkzaamheden aan de Gouwe-oever dit toelaten. „CONCORDIA" HAD SUCCES IN ANTWERPEN De Boskoopse Harmonie „Concor dia", die Zaterdag j.l. op uitnodiging van het stadsbestuur van Antwerpen aan een concert-wedstrijd heeft deel genomen, heeft een goed figuur gesla gen. De vele aanwezigen waren vol lof over de prachtige uniformen en staken hun bewondering ten opzichte van de „Concordia" drumband, die tijdens een mars behoorlijk van zich deed spreken, niet onder stoelen of banken. Bij de ten gehore gebrachte num mers tijdens het concerteren, oogsten de nummers „Souvenir Walzer" en „Suite Ballet" een geweldig applaus. Na afloop maakte de heer Fr. de Gruyter, als vertegenwoordiger van de stad Antwerpen, „Concordia" een compliment voor haar kunnen, zowel voor het concert als het marcheren. Namens de stad Antwerpen werd het corps een medaille geschonken. LEIDERDORP Aan de heer L. Kranenburg, metselaar bij de fa. Van der Velden en De Jong is wegens langdurige trouwe dienst verleend de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. NIEUWVEEN Aan de heer G. Kesting, huis knecht-chauffeur bij dr. B. Nout, is wegens langdurige trouwe dienst ver leend de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. HIEUWKOQP Bij de landbouwer H. Nieuwenhui zen aan de Nieuwveense weg ontstond "brand in het z.ig. stoephuis. De ben- zine-motor, die men gebruikte voor de wasmachine, explodeerde, waar door in een ogenblik de gehele ruim te in lichterlaaie stond. Met twee brandblusapparaten trachtte men de vlammen te doven, maar beiden weigerden. Gelukkig was er spoedig assistentie van per soneel en omwonenden, zodat met emmers water de brand geblust kon worden. Het grootste gevaar bestond hierin, dat de vlammen zouden over slaan naar de grote tas, die aan het gebouwtje grenst en waarin veel hooi en stro wgs opgeslagen. Dit kon ech ter voorkomen worden. De gemeentespuit van Nieuwkoop en de spuit van de Coöperatieve waar borg maatschappij uit Noorden, waren spoedig present, maar behoefden geen water te geven. De heer Nieuwenhuizen, wiens ge hele bedrijf voor enige jaren geheel afbrandde, was tegen brandschade verzekerd. RIJPWETERING Bij de publieke aanbesteding van de verbouwing der Chr. Kleuter school te Hoofddorp heeft het Arch. Bur. v. Dammen Hofman het werk gegund aan H. J. Strijk te Rijpwete- ring. ZOETERWOUDE Heden slaagde de heer Theo Steijn te Amsterdam voor het vakdi ploma rijwielhersteller van de R.E. M.E.C. Het voornemen bestaat te begin nen met weinig personeel, nl. voors hands met ca. 20 personen, waarvan de helft op het kantoor werkzaam zal zijn, en het personeel later gelei delijk uit te breiden, waarbij ge dacht is aan een uiteindelijke bezet ting met pl.m. 115 personen, t.w. 87 in de fabriek (alleen mannen) en 28 in de kantoren. Gevraagd werd een terrein, gelegen aan weg en water, met goede vei'bin- dingen met de hoofdwegen, in 't bij zonder met Rijksweg 4a, de in aanleg zijnde verkeersweg beoosten Leiden. Hiervoor kwam in aanmerking een gedeelte van het industrieterrein in aanleg in de Bos- en Gasthuispolder, groot pl.m. 11240 m2, enerzijds gren zende aan de Trekvliet en anderzijds aan de geprojecteerde Noord-Zuid lopende industrieweg. Reeds bij de eerste onderhandelin gen bleek, dat de belangstelling uit ging naar een fabriek in hetzelfde systeem, ook wat de centrale verwar mingsinstallatie e.d. betreft, als de aan Tokheim N.V. verhuurde fabriek aan de Trekvlietweg en tevens, dat men een dergelijke te bouwen fabriek wenste te huren, echter uitdrukkelijk met recht van koop. Schetsplan. Om aan deze wens te kunnen vol doen, heeft men aan de hand van een dezerzijds in overleg met de ver tegenwoordiger van de maatschappij opgemaakt schetsplan aan de N.V. „Panagro" te Warmond prijsopgave gevraagd voor de bouw van het fa brieksgebouw met een oppervlakte van pl.m. 2700 m2, aan de N.V. Warm- te-Technisch Bureau „Koningsplein" te Amsterdam voor het daarin aan brengen van een centrale verwar mingsinstallatie en aan de „Iemco" N.V. te Leiden voor het aanbrengen van een electrische verlichtingsinstal latie, alsmede voor het leveren en aanbrengen van verlichtingsarmatu- Aan de hand van de aanbiedingen zijn de totale stichtingskosten van de fabriek geraamd als volgt: aannemingssom N.V. „Panagro' 479.088.—; bijkomende kosten en werker 53.800.—; onvoorzien en afronding ƒ7.112.—; totaal 540.000. installaties: centrale verwarming ƒ87.280. electrische verlichting met ornamen ten ƒ55.813.70; onvoorzien en afronding 906,30. To. taal 144.000.Algemeen totaal 684.000. Ten aanzien van het terrein kan worden vermeld, dat de huuïpriji van de grond, gebaseerd Op de prijs van dit industrieterrein ad 14. per m2, bouwrijp en opgehoogd, gesteld op ƒ0,63 per m2 per jaar. De uitvoerige onderhandelingen hebben geleid tot het schrijven van de maatschappij, waarbij zij verzoekt aan haar dochtermaatschappij „Reed Roller Bit Company (Ned.) N.V." met recht van koop gedurende de huur- tijd, het vorenvermelde iradustrieter rein aan de Trekvliet, alsmede het daarop door de gemeente te bouwen fabrieksgebouw met kantoorruimten enz. voorzien van een centrale ver warmingsinstallatie en van een elec trische lichtinstallatie, een en ander overeenkomstig de aanbiedingen met daarbij behorende tekeningen, om schrijvingen enz. van de drie voren vermelde firma's en voorts overeen komstig het bij het schrijven gevoeg de schema van het huurcontract, waarin de voornaamste in de over eenkomst op te nemen voorwaarden zijn vervat. Huurprijs. Volgens de in dit schema opgeno men basis voor de berekening van de huur zal d»e jaarlijkse huur, uitgaande van de vorenvermelde becijferingen, 80.500.bedragen, echter op basis van herberekening, d.w.z. de huur zal te zijner tijd, zodra de werkelijke bouw- en aanlegkosten bekend zijn, aan de hand daarvan op de overeen gekomen wijze van berekening defi nitief worden bepaald, waarbij zij op gemerkt, dat de prijs van de grond ad 14per m2 en de daarvoor be rekende huur ad 0.63 per m.2 per jaar onveranderlijk zijn. Rechten. De huurster zal overeenkomstig de in het schema opgenomen voorwaar den het recht hebben om gedurende de huurtijd het object te kopen tegen de som van de totale grond- en stich tingskosten, echter met dien verstan de, dat de koopsom dan wordt ver minderd met de in de betaalde huur- sommen begrepen bedragen voor af schrijving en risico, hetgeen o.i. re delijk is en waardoor tevens t.z.t. aan koop voor de huurster aantrekkelijk wordt gemaakt. Voorts heeft zoals gezegd de huurster het recht om de huur t.z.t. met 10 jaren te verlengen op dezelfde huurbasis, waarin dan echter de risi co-factor niet meer is opgenomen. Van het Ministerie van Economi sche Zaken werden zeer gunstige in lichtingen verkregen omtrent de eco nomische en financiële positie van de onderhavige maatschappij. ZIJN VROUW BEDREIGD EN MISHANDELD. Een koopman uit Leiden,"stond te recht, omdat hij zijn vrouw had be dreigd en mishandeld. Toen - zijn vrouw hem geen geld wilde geven om te gaan drinken, had hij haar bij dè polsen gegrepen en wilde haar armen omdraaien. Op haar hulpgeroep was de politie de woning binnengedrongen en deze had de vrouw ontzet. De man had zich vervolgens tegen de politie, die hem wilde arresteren, verzet en de boeien verbroken. Het O.M. die vond dat verdachte zioh min had aangesteld, tegenover zijn vrouw eiste 40 boete of 10 dagen en een week hechtenis. Daar dit zich niet op de openbare weg, maar in huis had afgespeeld veroordeelde de plv. kantonrechter hem tot 10 boete of 4 dagen. VERKEERDE NAAM OPGEGEVEN Een dekenwever uit Leiden had toen hij werd aangehouden voor een kapot achterlichtje, een valse naam opgegeven, wat het O.M. erg dom vond, want nu werd het een duur achterlichtje. Het O.M. eiste voor het achterlichtje 4 boete of 2 d. eiste en voor het opgeven van een valse naam 25 boete of 10 d. Over eenkomstig de eis van het O.M. werd hij veroordeeld. BROMFIETSEN NATIONALE RAMP. Een schipper uit Katwijk was op 27 Mei na gebruik van 4 borrels te Oegstgeest op de Rijnzichtweg op zijn bromfiets gestapt en met een 45 km snelheid de bocht doorgereden, waarbij hij een wielrijder, die be hoorlijk rechts reed, had aangereden. Het O.M. die de bromfietsen een na tionale ramp vond, wees er op dat bij gebruik van alcohol het reactie vermogen veranderd. Het O.M. eiste 75 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak 75 boete of 25 dagen. ELF OVERTREDINGEN. Een veehouder uit Stompwijk stond terecht, omdat hij op 20 Mei op de openbare weg te Stompwijk had gereden met een tractor, zonder kenteken, of bewijs van kenteken, geen spiegel, geen richtingaanwijzers geen hoorn, geen goede remmen, geen stoplichten, niet voldoende aan de aanhangwagen gekoppeld, geen goede stuurinrichting enz. te san elf overtredingen. Het O.M. eiste elf maal 10 boete of elf maal 4 dagen te samen 110 boete of 44 dagen. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot elf maal 10 boete is 110 boete of 44 dagen hechtenis, met te ruggave van de inbeslag genomen tractor. RIJBEWIJS VOORWAARDELIJK INGETROKKEN. Een veehouder uit Zoeterwoude stond terecht, omdat hij op 12 Juni met zijn tractor op de Vrouwenweg te Zoeterwoude niet rechts had ge reden en een chauffeur uit Moerka- pelle stond terecht, omdat hij met zijn auto, hoewel er op de smalle weg, geen ruimte voor was, toch met 80 km snelheid was gepasseerd, met als gevolg'een ernstige botsing. Een broer van verdachte werd op ver moeden van meineed uit de recht zaal gezet. De pl.v. kantonrechter mr W. de Koning veroordeelde de Zoeterwou- denaar tot 50 boete of 25 dagen en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar en de twee de verdachte tot 10 boete of 4 da gen hechtenis. ROEKELOOS GEREDEN. Een koopman uit Den Haag was op 21 Febr. komende van Amsterdam met zijn auto op de oprit van dc Rijksweg terechtgekomen en had aldaar, hoewel dit streng verbo den was, gestopt, waardoor hij de heer Bodt van Oegstgeest, die van de Rijnzichtweg naderde had aangere den. Het O.M. die het rijden van ver dachte me redan treurig vond, eiste 100 boete of 30 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 75 boete of 25 dagen hechtenis. Een aantal bromfietsers uit Lei den en omgeving die geen voorrang verleend hadden, de doorgang niet vrij hadden galaten, werdien ver oordeeld tot 15 en 25 boete of 6 en 10 dagen hechtenis.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2