S)z)Ï2\d6z(3<yvifaM\i I Ingesloten mijnwerkers na vier dagen aan hun „stenen graf" ontrukt Faure spreekt met de grootvizier Fransen straffen de Marokkaanse moordpartijen af De rebellen-nesten worden platgebrand m DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 I ff ^Ls 46stè JAARGANG No. 13582 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Noord-Afrika I Hoofdredacteur: L. a J. ROOZEN. BÜREAIJX; PAPENGRACHT 32 I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 REDDING IN RECORDTIJD VOLTOOID Schaudeftbieedte belette de tedding, daox een gat aan ueeitig. cm Drie oververmoeide doch door hun „stofmaskers" heen stralende mijn werkers werden gistermiddag op de schouders van hun redders gehesen. Iets meer dan 96 uur nadat zij Donderdagmiddag de mijngang waren bin nengegaan, stonden de mannen weer knipperend met de ogen in het felle daglioht. Even later vielen drie gelukkige vrouwen hun bestofte en bebaarde mannen om de hals en verkeerde de gehele Willem Sophia-mijn in vreugde over de mannen die uit het stenen graf" gered waren. Deze redding was de vrucht van een perfecte samenwerking tussen alle bedrijfs- genoten en de Duitse boormeesters, die met de nieuwste instrumenten de weg naar de vrijheid geëffend hebben. Baard als een passiespeler Om zestien minuten over vier, ruim twaalf uur eerder dan verwacht werd, greep Huub Bertram als eer ste het dikke henneptouw, kroop in het 60 cm. brede boorgat, en liet zich 36 meter omlaag trekken naar de lokkende vrijheid. Halverwege de gang riep hij nog naar zijn kamera den, dat hij het ding mooi droog voor hen maakte en enkele seconde later stond hij lachend en druk gebarend naast de overgelukkige directeur van de mijn in de ondergelegen mijn schacht. „Ik heb een baard als een passiespeljer", was zijn cortimentaar. Te brede schouders. Deze eerste tocht was niet zonder gevaar, omdat Bertram letterlijk de weg moest effenen voor zijn kame raden. .Hij moest. opletten of er niet hier en daar steen was losgeraakt, dat gevaar voor de andere mijnwer kers op zou kunnen leveren, die met een grotere schouderbreedte gere gend was. Alles bleek echter in orde en Schoormans met zijn 54 cm van schoudervulling tot schoudervul ling, deed zijn naam geen eer aan en kwam zonder vertraging door de gang. De redding van de laat ste mijnwerker was toen nog slechts een kwestie van minuten. Slecht geslapen. Nadat in de gang de eerste indruk ken waren uitgewisseld en de mijn werkers met tranen in hun ogen hun redders bedankt hadden, stap ten zfj snel in de lift, die hen terug naar de zon zou voeren. Voordat het zover was, werden zij echter eerst nog van top tot teen door een der* mijnartsen onderzocht. Deze achtte hun gezondheidstoestand over het al gemeen bevredigend doch meende dat een goede nachtrust de mannen geen kwaad zou doen. Het dreunen van de boren, die dag en nacht hun werk gedaan hadden, had de inge- slotenen belet een oog dicht te doen. Toch naar de mijn. Bovengronds barstte een oorver dovend gejuich los toen de mannen in het helle daglicht traden. Zij en de Duitse boormeesters werden door de leden van de reddingsploeg en de mannen van de middagdienst op de schouders getild en in triomph naar de auto's gebracht, die hen zo snel mogelijk naar huis brachten. Er was afgesproken dat de echt genoten rustig thuis op hun mannen zouden wachten, doch de dames had den het thuis niet kunnen uit hou den en waren met hun kinderen naar de mijn gekomen om vader te be groeten. De mannen hebben een week ex tra verlof gekregen. Ruim een dag zullen zij hiervan echter in hun bed doorbrengen, om de vermoeienissen en de spanning van de laatste dagen te vergeten. S&ledde tn.ipuu-e\ke\l op. de ichoudeli man de >ieddeli. De mijnwerkers met de boormees ter op de schouders van de redders genomen met links boven de ene Bertram, daar naast de boormeester ir. Grimberg, vervolgens de heer Schoormans en helemaal rechts de andere Bertram. Opstandige Berbers vluchten in de bergen De Fransen zijn thans in Marokko bezig de moordpartijen der Berbers van Zaterdag j.l. geducht af te straffen. Men schat het aantal doden in Marokko thans op ongeveer duizend. Het Franse leger is Maandag een offensief begonnen in het Atlas-gebergte, met steun van tanks en straal jagers; de zuiveringsactie zal „zeer krachtig" worden uitgevoerd. In Algerije hebben de Franse troepen negen Algerijnse nederzettingen vernietigd, waar bannelingen, die afgelopen Zaterdag aan de terreur in het district Con- stantine deelnamen, onderdak hadden gekregen. Volgens Franse autoriteiten werden vrouwen en kinderen uit de neder zettingen geëvacueerd alvorens vernietigd. de „rebellennesten" volledig werden MET VLIEGTUIGEN EN PANTSERWAGENS. HUURWET DIJ DE BEHANDELING van de huurwet in de Eerste Kamer is het befaamde artikel 8, een surro gaat van de Huurbelasting genoemd. In dat artikel wordt bepaald, dat de huurverhogingen niet zullen wor den toegelaten voor woningen, die als gevolg van verwaarlozing, welke aan de verhuurder is te wijten, ken nelijk niet voldoen aan de eisen, die daar aan in verband met instand houding en bewoonbaarheid kunnen worden gesteld. Dit is op zichzelf een gezonde ge dachte. Het is duidelijk, dat wanneer belangrijk hogere huren dan voor heen worden gevraagd, ook de woon dienstprestatie, die daartegehover wordt gesteld, op een behoorlijk ni veau moet liggen. Met andere woor den: de liefde kan niet van één kant komen. Maar de onderhoudszeden zijn sinds de oorlog wel zo ingrij pend gewijzigd, dat in tal van geval len van een redelijk onderhoud nau welijks of in het geheel niet meer kan worden gesproken. Met 5% kan men moeilijk gewa gen van een belangrijke huurverho ging, zeker geen huurverhoging uit de baten waarvan de dikwijls hoge onderhoudskosten, welke noodzake lijk zijn, zouden kunnen worden be streden. Neemt men als voorbeeld twee woningen van verschillend ty pe, dan demonstreert dit wel duide lijk de onzakelijkheid van deze be paling. Het eerst voorbeeld is een ouder arbeiderswoning, die nu zeven gulden huur in de week doet, dat is driehonderd vijftig gulden per jaar. De huurverhoging voor een heel jaar bedraagt dan zeventien gulden vijf tig. Stel daarnaast een woning van twaalfhonderd gulden per jaar, hier bedraagt de huurverhoging dan zes tig gulden. Men zal moeilijk kunnen beweren, dat van deze beide bedra gen onderhoudskosten kunnen wór den betaald. En dan neemt men nog niet eens in aanmerking, dat de huiseigenaren reeds gedurende tien jaren het kind van de rekening zijn geweest. Bo vendien wordt hier het Nederland se volk een mogelijkheid voorge houden om verbetering van wonin gen af te dwingen door te dreigen vrijstelling van de 5% huurverho ging te zullen vragen. Men kan op zijn vingers uitrekenen, wat daarvan zal terecht komen. Men kan dit dan ook niet anders zien dan als het re sultaat van een politiek compromis tijdens de Kabinetscrisis verkregen. Zodoende was enigszins het gezicht gered van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, die een crisis uit lokte, omdat zij weigerde het stok paardje van de huurbelasting op stal te zetten en zich tenslotte toch ge dwongen zag dit beestje voorlopig op te bergen. Toch kan men deze zaak niet voor de volle 100% aldus eenzijdig bezien. Er is, zoals minister Wit.te ook heeft betoogd, in de Twee de Kamer reeds meermalen, ook van Katholiëke zijde, gepleit voor het scheppen van een verdere sanctie op het onderhoud, omdat men voorzich tig zou moeten zijn met het toepas sen van uniforme huurverhogingen zonder rekening te houden met het onderhoud. Een uniforme huurver hoging zal steeds moeilijker te han teren zijn, naarmate men verder af raakt van de peildatum van 1940, omdat enerzijds de huizen veroude ren en ongelijkmatig verouderen en anderzijds de onderhoudstoestand, naarmate de jaren verstrijken bij de verschillende objecten steeds meer zal gaan verschillen. Differentiatie in de huurverhoging dus en men kan dan, zoals minister Witte, op het standpunt staan, dat dit een zaak is, die materieel reeds lang is bepleit en die in dit wetsontwerp uitvoering heeft gevonden. Het zal er bij de geringe huurverhoging, waarom het hier gaat, dan vanaf hangen hoe de ze maatregel in de practfjk zal wor den toegepast. Men heeft hiermee nog geen ervaring. Zal er nu een stroom van aanvragen om vrijstelling van de huurverhoging van 5% los komen en zo ja: zullen deze aanvra gen dan verdrinken in de stroom van paperassen en ambtelijkheden, die er het gevolg van zullen zijn? Dan weet men in ieder geval voor de toekomst hoe het niet moet. Bij uitvoering van deze maatregel zal het er echter om gaan hoe de norm, dat het verhuurde kennelijk niet voldoet aan de eisen, die daar aan in verband met de instandhou ding en de woonbaarheid kunnen worden gesteld, zal worden toege past. Deze norm is tamelijk zwak, maar de hantering van deze algemene norm zal wel niet overal hetzelfde zijn. Daarom lijkt het ons in ieder geval het beste het verzoek van de vereniging van Nederlandse Gemeen ten te volgen en de uitvoering hier van te leggen in handen van ge meentelijke organen om bij de toe passing persoonlijke opvattingen zo veel mogelijk te ontgaan. Overigens zal dp ervaring.het moe ten leren en hier zal wel meer dan ooit de juiste definitie van de erva ring zijn, dat zij de som is van onze fouten. Men gelooft, dat vele inwoners van Marokkaanse steden, die hebben deelgenomen aan de onlusten van het afgelopen weekeinde, naar de ber gen zijn gevlucht om aan arrestatie te ontkomen. Vliegtuigen van de Franse lucht macht voerden met machinegeweren en raketten Maandag onafgebroken aanvallen uit op kampen van Ber bers en groepen bereden stamleden, die met oude geweren en messen gewapende zijn. Pantserwagens van het vreemdelingenlegioen drongen schietend door in afgelegen dorpen waar opstandelingen zich verschanst hadden na in het afgelopen week einde de steden Kenifra, Oued Zem en Khoeribga aangevallen te heb ben. In deze steden zijn tenminste 60 Europeanen door Marokkanen ge dood. In Khoeribga brandden Maandag nog de fosfaatmijnen, die Zondag door opstandelingen in brand gesto ken waren. Maandag is bekend ge worden, dat de Europese wijk van Khoeribga, die Zondag door duizen den Marokkanen omsingeld werd, slechts dank zij de snelle tussen komst van marine-commando's en legionnaires voor een lot als Oued Zem trof, gespaard is gebleven. Kort vóór de komst van de opstandelingen wferd alarm geslagen door een aantal Marokkanen, die door de Europese wijk renden onder het uitroepen van: „Berg je, ze komen jullie doden". De benden opstandelingen, die zojuist een Frans echtpaar en de vrouw van een Franse marine-officier in han den hadden gekregen en vermoord, werden in de Europese wijk "opge wacht door de commando's, die sal vo na salvo op de opstandelingen losten, waardoor volgens oogetuigen tientallen Marokkanén werden ge dood. Later vormden de Marokka nen nieuwe groepen, die de Europe se wijk van een andere kant aanvie len. Verscheidene openbare gebou wen werden in brand gestoken. Met behulp van vliegtuigen. Vliegtuigen, die per radio waren gewaarschuwd, vielen daarop met .machinegeweervuur en raketten de uitgestrekte wijken rondom de Euro pese wijk van Khoeribga aan, ter wijl legionnaires met zware machine geweren van alle kanten op deze wij ken schoten. Toen de betogers vluchtten, dron gen de legionnaires de krottenwijken binnen, waar veel arrestaties wer den verricht. Volgens sommige be richten werden de lijken van 200 Marokkanen gevonden. D'e schade die in Khoeribga werd aangericht ■wordt geraamd op een milliard ■franken. 's Avonds trokken benden bereden stamleden in de buurt van Khoerib ga en Oued Zem rond. Zij staken spoorwegstations in brand en ver nielden spoorwegovergangen. Voorts staken zij een bos in brand. Bij Kenifra, waar 400 ruiters van de Zaianstam Zondag trachtten een Frans vliegveld aan te vallen, vie len vliegtuigen Maandag onophoude lijk sterkte van de stamleden op heu veltoppen aan. Volgens berichten hebben veel stamleden zich, na langdurige onder handelingen tussen legerofficieren en oaids, overgegeven. Een aantal Marokkaanse kinderen leverde Maan dag bij een Franse versperring een dertigtal geweren in, waarvan som mige Vrijdag j.l. tijdens gevechten ■met Franse parachutisten door de op standelingen waren buitgemaakt. Bij Kenifra zijn patrouilles met ■pantserwagens, onder leiding van Marokkanen, op zoek naar leden van de Ishkenstam, die Zaterdag drie Franse journalisten hebben over vallen en gedood. In Marrakesj. In Marrakesj deden zich gisteren de gehele dag wanordelijkheden voor. Leden van het vreemdelingenlegioen Hij is 108 jaar oud Temidden van de Noordafrikaanse spanningen zijn de Franse premier Edgar Faure en een groep Marok kaanse leiders bijeengekomen t< Aix-les-Bains aan de Zwitserse grens om een oplossing voor het Marok kaanse vraagstuk te vinden. De eer ste Marokkaan die uitgenodigd werd om met de Fransen te overleggen, was de 108-jarige grootvizier El Mo- kri, die op deze conferentie het wan- raakten in de Arabische wijken slaags met betogers, die zij met behulp van traangas uiteendreven. De menigte drong een moskee binnen, doch zij werd door de politie verdreven. Vele winkels werden geplunderd en in brand gestoken. Demonstranten wierpen voor en achter de troepen barricades op ten einde hen in de nauwe stegen van ham hoofdmacht af te snijden. In de omgeving van Marrakesj werden vele boerderijen van blan ken in brand gestoken. Volgens on bevestigde berichten bestookten Franse vliegtuigen betogers op de heuvels rondom de stad met bom- Naar wij vernemen is van de Ne derlandse consul-generaal in Rabat bericht onvangen, dat er geen Neder landers zijn onder de slachtoffers van de recente onlusten in Marokko en dat zij geen materiële schade hebben geleden. Het aantal in Marokko verblijvende Nederlanders wordt geschat op 200. Opperbevelhebber in Marokko verongelukt De opperbevelhebber van de Fran se troepen in Marokko, generaal Duval, is Maandag bij een vliegtuig ongeluk om het leven gekomen, aldus is in Rabat bekend gemaakt. De kleine Piper Cub, waarin de ge neraal vloog, stortte ongeveer 20 km. van Kasba-Tadla, bij Wed Zem, neer. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Er zaten slechts twee personen in het verongelukte vliegtuig: generaal Duval en zijn adjudant Chabrol. De opperbevelhebber maakte een inspectievlucht. Generaal Duval is 60 jaar gewor den. Hij was sinds 1949 opperbevel hebber in Marokko. Voordien was hij opperbevelhebber in Tunesië. DE TOESTAND IN NOORD AFRIKA kele regiem van Sultan ben Moulay Arafa vertegenwoordigt. Hij is waar schijnlijk de oudste staatsman ter wereld. Premier Faure wordt door vier van zijn belangrijkste ministers bijge staan. Vandaag zouden de eigenlijke besprekingen beginnen, die tot Vrij dag zullen duren. De voorbesprekin gen van gisteren met de stokoude vizier, die al op leeftijd was toen de Fransen zijn land in 1912 binnentrok ken, werden gevolgd door een re ceptie, die werd aangeboden aan de pasja van Marrakasj, El Glaoui, de pro-Franse leider van de Marok- kaanes Berbers. Het doel van het Franse kabinet is de standpunten van de Franse en Marokkaanse rechtse partijen, die sultan Ben Arafa steunen en slechts gematigde bestuurswijzigingen in Marokko voorstaan, te verzoenen met de verlangens van de linkse en centrumpartijen van de Arabische nationalisten, die de sultan gaarne zien vertrekken. Komt deze verzoe ning tot stand, dan kan een kabinet op brede basis worden gevormd. PRIJS VAN 50.000.—. In de 528ste staatsloterij, vierde klasse, tweede trekking is een prijs van f 50.000.gevallen op lot no. 1155. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 2 10 uur). warm Droog, overwegend zonnig en warm weer met dezelfde of iets i lagere temperaturen. Zwakke i tot matige wind in hoofdzaak tus- sen Noord en Oost. 24 Aug. zon op 5.39, onder 19.50; maan op 13.44, onder 22.01. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN- INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA half bew. 23 C. licht bew. 25 nevel 26 licht bew. 28 nevel 31 onbewolkt 27 onbewolkt 31 onbeewolkt 31 onbewolkt 29 onbewolkt 28 nevel 27 mist 26 onbewolkt 28 geheel bew. 29 nevel 29 half bew. 26 nevel 27 nevel 28 onbewolkt 31 onbewolkt 29 half bew. 31 Korreltje Rijke mensen zijn arme mensen, die geld hebben.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1