Senator Snider gaf in jarig Monnikendam'n familiefeestje Ingesloten mijnwerkers zullen hedenmiddag bevrijd worden Ciske de Rat naar Venetië Een achtste van eersteklassers slachtoffer van onvoldoende schoolrijpheid Het probleem van de overbevolking der aarde MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Wedloop van twee ploegen Boorgaten garandeerden nachtrust De verwachting is dat de drie in gesloten mijnwerkers Bertram, Schoormans en Bertram van de Wil- lem-Sophia reeds vanmiddag bevrijd zullen worden, indien de berekenin gen van de bedrijfsleiding kloppen en indien zich geen tegenslagen voor doen. Aldus werd vanmorgen mee gedeeld door ir. G. J. Bakker na mens de mijndireetie. Boormethode wint. De redders van de boorploeg met twee Duitse boormeesters zullen de ingeslotenen waarschijnlijk het eerst bereiken. De steengang namelijk, de tweede reddingsmethode, zal pas Woensdagmiddag klaar kunnen zijn. De steengang was Zondagmiddag 14 uur 17 meter lang van een totaal van 36 meter. De boormethode zal sneller de weg van de bevrijding van de drie effenen. Vrijdagavond om 20.30 uur werd be gonnen met het eerste boorgat, dat een doorsnee had van 146 millimeter. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag om 0.15 uur was het eerste 37 meter lange boorgat klaar. Risico's te groot. Zaterdagmorgen om 4 uur begon men aan het tweede gat, dat een middellijn had van 270 millimeter. Dit gat was klaar om 11 uur des mor gens. Om 13.20 uur begon de boor ploeg met de verwijding van het gat tot een middellijn van 406 millimeter. Zondagochtend om 4.55 uur was ook dit gat klaar. Even heeft men ge meend de drie mijnwerkers door deze nauwe gang te kunnen redden, doch de hieraan verbonden risico's bleken te groot te zijn. Zondagmorgen om 9 uur werd begonnen met het boor gat van 600 millimeter, dat de mijn werkers zal kunnen verlossen uit de ingestorte steengang via de van een lagere verdieping onder een hoek van 33 graden geboorde koker. Toestand bevredigend. De mannen zij n door 't boorgat van 270 millimeter voorzien van voedsel, de kens en droge kleding. Later werden door het boorgat van 406 millimeter op advies van de inspecteur-generaal der mijnen ir. P. de Haart, luchtbed den naar de ingeslotenen geschoven. De mannen hebben kunnen slapen. Hun toestand is bevredigend. STUURMANSLEERLING VAN „WILLEM RUYS" ERNSTIG GEWOND. De 20-jarige stuurmansleerling A. Maas uit Rotterdam is Zaterdag j.l. in de haven van Tandjong Priok aan boord van de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyld, be kneld geraakt onder het luikdeksel van een der ruimen van het schip, waardoor zijn rechterbeen volkomen afgekneld werd en zijn rechterarm door operatie moest worden geampu teerd. De heer Maas is in een zie kenhuis in Djakarta opgenomen. AMERIKAANSE TOURISTE ONDER TRAM. Zondagavond is met inwendige kneuzingen de 21-jarige Amerikaanse touriste, miss Amy Anne Forte uit Connecticut City, V.S., naar het Bin nengasthuis te Amsterdam vervoerd, nadat ze op het Rokin door de mo torwagen van een tramstel van lijn 9 was aangereden. Het meisje verklaar de, dat ze op of vlakbij de rails lopende de tram niet had horen naderen. echtgenoten van de drie mijnwerkers waren gistermiddag opnieuw op de mijn aanwezig. Hedenmiddag tussen drie en zeven uur zullen de drie ingesloten mijn werkers van de „Willem Sophia" worden bevrijd uit de ingestorte steengang op de 217-meter verdie ping. Het reddingswerk is buiten verwachting vlot verlopen en tussen twaalf en vier uur hedenmiddag zal het laatste boorgat met een door snee van cm en een lengte van 37 meter gereed zijn. Onmiddellijk daarna wordt met de eigenlijke red ding begonnen. Deze mededeling werd hedenmor gen gedaan door de belrijfsleiding van de „Willem Sophia". Er werd en kele uren speling gehouden voor het mogelijke tijdstip van de bevrijding, omdat zich nog moeilijkheden zou den kunnen voordoen. De directie van de mijn vertrouwt er echter op dat vanmiddag de redding van de drie houwers een feit zal zijn. De sectie film van de raad voor de kunst heeft het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen geadviseerd de film „Ciske de Rat", is geregisseerd door de Duitse regisseur Wolfgang Staudte, af te vaardigen naar de filmbiennale in Venetië, die op 25 Augustus a.s. zal beginnen. Dit zal de eerste keer zijn dat Ne derland een speelfilm naar de biën nale inzendt. WOONWAGENBEWONER STAK KASTELEIN. In een café aan het Jacob van Cam- penplein in Den Haag is gisteravond ruzie ontstaan tussen een bezoeker en de kastelein. Be bezoeker, een woonwagenbewoner, trok plotseling een mes en bracht zijn tegenstander daarmede een steek in de arm toe. De kastelein moest voor behandeling naar het ziekenhuis aan de Zuidwal worden gebracht. Hoewel de politie snel ter plaatse was, is het de woon wagenbewoner gelukt te ontsnappen. De man is evenwel bij de politie be kend. en zal worden opgespoord. GEWOND DOOR KOKEND WATER UIT RADIATE UR. Zaterdagmiddag heeft een 48-jarige vervoerbedrijf te Amsterdam brand wonden in de tweede graad aan het gezicht, hoofd, borst en armen opge lopen, toen hij de radiateur-dop van zijn bus (lijn F) opende. Het door het rijden en het warme weer bijzon der heet geworden water spoot on verwacht de radiateur uit. Het ongeval gebeurde bij het eind punt van lijn F op de Burgemeester Roëllstraat in de Slotermeer. De chauffeur verkeerde in de veronder stelling, dat er geen water in redia- teur zat. Vermoedelijk stond deze echter onder flinke druk doordat een deel van het water verdampt was. De chauffeur werd in het Wilhel- minagasthuis opgenomen. Jonge vrouw op vacantiereis gedood De 24-jarig.e mevrouw N. van Doo- dewaard uit Rotterdam, is gistermor gen in het ziekenhuis te Idstein bij Frankfort aan Main aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. Mevrouw van Doodewaard was haar man en haar driejarig dochter tje op de thuisreis van een vacantie- tocht per scooter. Gisteren begon de scooter, die door de heer Van Doo dewaard bestuur werd, door onbe kende oorzaak te slingeren. De heer en mevrouw Van D. en het dochter tje kwamen allen te vallen. Mevrouw van D. kreeg een schedelbasisfrac- tuur, haar man en het meisje werden licht gewond. OUDE MAN OP RIJKSWEG BIJ NAARDEN OVERREDEN Een oude man, die Zondagavond bij de bushalte aan de Thierenslaan op de Rijksweg bij Naarden zonder uit te kijken plotseling de drukke verkeersweg overstak, is door een uit de richting Amersfoort naderende auto, bestuurd door de heer J. uit Huizen, aangereden. Het slachtoffer werd met een sdhedelbasisfracteur naar het Diaconessenhuis in Naarden vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is Overleden. De indentiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. TWEEJARIG MEISJE IN GORDIJNKOORD VERWARD GERAAKT. Het bijna tweejarig dochtertje Jo sé van de familie Vermue, wonende Prins Hendrikpolder op Texel, is, toen het uit een ledikant je wilde klauteren, in een gordijnkoord ver ward geraakt. Toen de moeder, die zich tijdens het ongeluk in een an der vertrek bevond in de slaapkamer kwam, was de kleine reeds overle- I den. Montgomery op Airborn Cemetry" Arnhem Veldmaarschalk Montgomery brengt momenteel een bezoek aan Nederland, en heeft in het kader hiervan een bezoek gebracht aan een van de zwaarst getroffen steden uit de tweede wereldoorlog: Arnhem. Tevens heeft hij het „Airborn Cemetery" bij Arnhem bezocht. Op de foto zien we deze bekende figuur uit de afgelopen oorlog, in zijn karakteristieke houding, in overpeinzing bij de graven van de gevallen soldaten, tijdens zijn bezoek van Zaterdagmiddag. Van Kleuterschool naar lagere school Het Aug. -Sept.-nummer van het „Schoolbestuur", een maandelijkse uitgave van het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag bevat een zeer belang wekkend rapport van de heer C. Somen, drs. paed. en de heer B. M. Rijnders M.O. paed. De rapporteurs, beiden verbonden aan het bureau, hebben een uitne mende studie gemaakt van de proble matiek verbonden aan de overgang van de kleuterschool naar de eerste 'klas van de lagere school. Het rap port, dat op een zeer geschikte tijd verschijnt in verband met de kleu- 145 Snieders bijeen Als gewone jongen is de heer Snider lang geleden naar Amerika vertrokken, om nu, bij gelegenheid van het 600-jarig bestaan van zijn geboortestad Monnikendam weer naar Nederland op bezoek te komen, als senator van Alaska. Heel zijn in de loop der jaren sterk uitgebreide familie is in Monniken dam samengekomen. Slechts van de tak, die Jannetje Mars uit de Rijp tot stammoeder heeft, waren de leden aanwezig. Want had men alle bloedverwanten bij elkaar willen hebben, dan zou BALKON INGESTORT, VROUW GEWOND. De 60-jarige mevr. A. Corstanje uit Bergen op Zoom, die op het bal kon met een buurvrouw stond te praten, viel plotseling, doordat het balkon afbrak op de vier meter la ger gelegen binnenplaats. Zij liep een schedelbasisfractuur en inwendige kneusingen op. Haar toestand is zeer ernstig. Het houten balkon bleek ge heel vermolmd te zijn. geen zaal in Monnikendam die héb- ben kunnen bevatten en de senator van Alaska, de bekende Gerrit Hei- nie Snider, die als jongen uit Mon nikendam wegliep om het avontuur in de wereld tegemoet te gaan, wilde alleen maar in zijn geboorteplaats deze .grote familie-reunie, voordat hij zelf in September naar Alaska terug keert. Voetzoekers. Zaterdagavond bleek, dat het groot ste deel van de familieleden het schoenmakersvak uitoefent, ortho paedist of pedicure is, in ieder geval nauw bij schoen of voet betrokken is, evenals de vader van Gerrit Heinie Snider, die schoenmaker was. Het oudste aanwezige familielid was gisteravond de 92-jarige moeder van de senator. Het enige maanden geleden naar Amerika vertrokken echtpaar Hor dijk uit Monnikendam, dat wegens verdiensten in de oorlog bij het ver bergen van joodse vluchtelingen in Amerika een boerderij kreeg aange- De foto toont de senator temidden van zijn niet bepaald kleine familie: 145 leden. boden, behoort ook tot de familie, doch kon uiteraard niet aanwezig zijn. Men bracht de avond door met het ophalen van herinneringen, een ge zamenlijke maaltijd en de vertoning van films over Alaska door Snider. terscboölwet, die iminister Cals op stapel heeft staan, en anet de drang naar vernieuwing, die zich in on derwijskringen steeds sterker mani festeert, heeft een goede basis ge legd voor verdere uitdieping der pro blemen, welker bestudering in ons land vergeleken met de Duitsspre kende landen en met de Ver. Staten nog slechts een aarzelend (begin heeft gemaakt. Het probleem, dat van alle kanten wordt belicht, betreft vooral de- ge volgen van het niet scboolrijp zijn van het jonge kind. Statistieken tónen .aan, dat ieder jaar ongeveer 11 percent der kinde ren die eerste Idas van de lagere school moeten doubleren. Voor 75 percent van deze zittenblij- vers is dit te wijten aan hun niet- schoolrijp zijn. Dat zitten blijven niet het gevolg behoeft te zijn van gebrek aan in telligentie bewijst een onderzoek naar 146 doubleerders, van hen wa ren er 34 niet een i.q. beneden de 90, 88 met een i.q. van 00 tot en met 109 en 24 zelfs met een i.q. bóven de 110. Eveneens grote aandacht wordt besteed aan de aanpassingsmoeilijk heden, die zich bij de overgang van de speelschoo'l naar die leerschool voor doen. In de beschrijving van de pae- dagogisch-didactische situatie be handelen de rapporteurs experimen tele onderzoekingen van het paeda- gogisch centrum van de N.O.V., van de katholieke werkgroep voor de onderwijsvernieuwing op de katho lieke scholen voor L.O. te Amster dam, van de vernieuwingsactie van de K.O.V. en van het Christelijk Piaedagoigisdh Centrum- De oplossing van het overgangs- vraagstuk, a'ldus de rapporteurs, dient als sleutelprobleem Van de ver nieuwing van het Nederlandse on derwijs te worden (beschouwd. Deze vernieuwing zal naar hun me ning niet slagen, als het basisonder wijs van de 'lagere school niet vol doende aan de gestelde verwachtin gen beantwoordt. Dit basisonderwijs kan niet ge zond worden geacht, wanneer reeds bij de aanvang ervan ieder jaar on geveer een achtste van het totaal aantal leerlingen mislukt, zoals thans het geval is. Het rapport dringt dan oók sterk aan op een geleide, systematische, wetenschappelijk verantwoorde en gezamenlijk aanpak van het vraag stuk met ruime financiële steun van de overheid. Onmiddellijk dient een begin te worden gemaakt met een zo volledig mogelijke documentatie omtrent de aanwezige litteratuur, de verrichte onderzoekingen en expe rimenten, de bestaande diagnostische en didactische hulpmiddelen en de huidige, praotische situatie in de kleuterschool en in de aanvangsklas- sen van de lagere school. Daarnaast geeft het rapport tal van suggesties voor experimentele onderzoekingen. Ruimte voorlopig genoeg, maar te weinig voedsel De magistrale rede van H.M. koningin Juliana onlangs gehouden in de Pieterskerk te Leiden, heeft de aandacht van de gehele wereld nogmaals gericht op het grootste probleem waarvoor de mensheid zich gesteld ziet. Velen leven in voortdurende vrees en zien met angstige spanning de ontwikkeling dér politieke gebeurtenissen. Volkomen terecht vreest men een derde wereldbrand, die eventueel gepaard zal gaan met het gebruik van atomische verdelgingsmiddelen, waarvan waarschijnlijk grote aantallen mensen het slachtoffer zullen worden om maar niet te spreken over de catastrofale gevolgen op materieel terrein. Inderdaad is dit een grote drei ging, die de angst volkomen rechtvaardigt. Maar er is een ander nog groter en practisch onafwendbaar gevaar, dat echter overschaduwd wordt door de angst voor een wereldbrand en daardoor niet voldoende onderkend wordt, dat is de dreigende overbevolking van de wereld, die ons de verzuch ting doet slaken: „Waar moet dat heen?" Wanneer wij de cijfers bezien, dan spreken zij een duidelijke, niet mis te verstane taal, die ons de omvang van dit dreigende gevaar volkomen duidelijk maakt. DE CIJFERS SPREKEN. Statistici van wereldnaam hebben zich al eerder op dit probleem ge worpen en hun uitkomsten zijn niet bepaald opwekkend. Zij berekenden in 1948, dat de wereldbevolking met een slordige 25 millioen mensen per jaar toeneemt. Bovendien is deze toeneming progressief, dat wil zeg gen, dat dit getal in de toekomst steeds groter wordt. Zo bedroeg de aanwas in 3 jaar tijds in werkelijk heid 93 millioen mensen. Na 1970 kan zij ongeveer 40 millioen per jaar zijn! Afgeronde cijfers, waarbij niet op een^aar duizend meer of minder wordt gekeken. Het duidelijkst wordt het wanneer wij een langere periode overzien. Zo menen de deskundigen aan te mogen nemen, dat omstreeks het begin van onze jaartelling de aarde bevolkt werd door ongeveer 250 millioen mensen. Gaan wij nu verder, dan zien we dat omstreeks het jaar 300 er 270 millioen en omstreeks het jaar 1000 800 millioen mensen op onze aarde rondzwierven. Een toeneming dus in duizend jaar van ongeveer 550 millioen zielen. Bezien wij nu de volgende tien eeuwen, dan krijgen wij een heel duidelijk beeld van wat ons te wach ten staat. Aanvankelijk is de stijging nog niet zo formidabel, want na zevenhonderd jaar, dus omstreeks 1700 is het eerste milliard bereikt, maareen goede tweehonderd jaar nadien, dus omstreeks het begin van onze eeuw, bereikten wij het tweede milliard en bevolkten dus 2.000.000.000 mensen onze aarde. Wanneer de tweede periode van dui zend jaar beëindigd zal zijn, zal de aarde afgezien van bijzondere ge beurtenissen een bevolking van 4500 millioen zielen tellen. Een toe name in die tweede duizend jaar dus van 3700 millioen mensen (4500 800 millioen uit het jaar 1000). Zo gaat het in steeds sneller tempo verder en wanneer we het cijfer voor het jaar 2300 bezien, schrikken we, want dan zullen er mogelijk 15 milliard mensen ruimte en voedsel op de aarde moeten vin den. Verder zullen we niet gaan, want iedereen kan zich wel voorstel len, hoe dit cijfer steeds sneller groeit. Het voedsel en de ruimte. Wat de ruimte betreft, behoeven wij ons voorlopig nog geen zorgen te maken, want daar is voorlopig nog geen gebrek aan, ook al neemt de bevolking op ernstige wijze toe. Grote gebieden in de wereld, zoals Canada, Australië, Afrika en Azië kunnen nog grote aantallen mensen herbergen, maar er is een ander ge vaar en dat is het voedsel. Voor al deze mensen moeten er be staansmiddelen zijn. Grote geleerden hebben zich over dit probleem het hoofd gebroken en zij zijn het die ons wijzen op de grote gevaren die ons bedreigen. Rekening houdende met mogelijke gunstige ontwikkelin gen in de toekomst op het gebied van de bestaansmiddelen berekenden zij dat de grens bij 5 milliard bereikt zou worden, wanneer de mens op de ingeslagen bekrompen, nationalis tische weg zou voortgaan. Past men zich aan en komt men. tot een betere Internationale ver standhouding, dan zou die grens om-' streeks de 11 milliard liggen. Nu is men het over dit aantal niet geheel eens, want deskundigen van de UNO menen, dat de grens lager ligt. Maar hoe dit ook uitvalt, deze grens zal binnen betrekkelijk korte tijd wor den bereikt. Welke maatregelen dienen ge troffen te worden. Natuurlijk zal men zich afvragen: wat kunnen wij tegen dit dreigende gevaar ondernemen? Ten eerste, als reeds boven genoemd zal men ten koste van wat ook tot een betere in ternationale samenwerking moeten komen, wil de mensheid niet in een poel van honger, oorlog en revolutie ondergaan. Bovendien zal men alles in het werk moeten stellen om met behulp van de moderne techniek en chemie tot grotere en betere oogsten te komen. Met dezelfde middelen zal men met vereende krachten moeten trach ten nieuwe gebieden voor de voed selvoorziening geschikt te maken, zoals het project om de Sahara, een gebied van honderdduizenden vier kante kilometers, voor bebouwing én bewoning geschikt te maken. Het zelfde kan gebeuren met andere ge bieden in alle delen van de wereld, waar mogelijkheden liggen. Een en ander zal echter gepaard gaan met gigantische krachtsinspanningen en enorme kosten. Daarom is interna tionale samenwerking van zo buiten gewoon veel belang, omdat geen land in de wereld in staat is dergelijke projecten alleen uit te voeren, waar door het gevaar voor de gehele mens heid aanwezig blijft. Laten wij niet vergeten, dat het treffen van maatregelen tijdig moet gebeuren. De tijd nadert snel dat de grens bereikt zal worden. Wanneer men dan tot actie wil overgaan, is het te laat. Reeds nu moet men de handen ineen slaan om het gevaar, dat de gehele mensheid bedreigt en erger is dan een derde wereldbrand, gezamenlijk te bestrijden, want al leen dan zal men succes hebben en de wereldbevolking voor een ellen dige ondergang kunnen behoeden. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8