Russen wonnen prachtig voetbal duel van West-Duitsland met 3-2 REGGIE If de vrolijke speurder^ Late „revanche" in Moskou Bloemen en vriendelijke woorden Kampioen Chelsea begon het seizoen met een nederlaag De Duitse équipe viel in een ravijn Slechts 15 van de 50 renners kwamen over de eindstreep D.W.T. won het waterpolo- tournooi van R.K. Swift Harris gaat niet naar de wereldkampioenschappen MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Het Russische voetbalelftal heeft een wat late „revanche" genomen voor de nederlaag, die Rusland in het Olympische troosttournooi te Stockholm in 1912 leed tegen Duitsland. Dat was namelijk de laatste keer, dat de ploe gen van beide landen tegenover elkaar stonden. In het Dynamostadion te Moskou hebben de Russen thans getracht, die smadelijke en nog steeds niet vergeten verliespartij (160) te wreken. Dat is gelukt, maar de score kwam niet verder dan 32. Het werd een uitermate spannende partij voetbal, waarin de Duitsers, die 1500 supporters met speciale visa hadden meege bracht, bij de rust nog op 11 stonden en kort na de hervatting zelfs met 21 de leiding namen. Het was Zondagmiddag verschrikkelijk warm in Moskou. Een uur voor de wedstrijd werd een temperatuur van 30 graden in de schaduw gemeteri. Toen ontlastte zich tot ieders opluchting een onweer boven de stad, dat gepaard ging met hevige slagregens, waardoor vele straten blank kwamen te staan. Toen de wedstrijd moest beginnen was de temperatuur bijna tien graden gedaald. Uithoudingsvermogen bracht beslissing Tachtigduizend toeschouwers, van wie sommigen een „zwarte" prijs van 200 roebel hadden betaald voor een kaartje van 15 roebel, woonden een openingsceremonie bij, die twintig minuten duurde en waarbij van bei de partijen officials het woord voer den. De president van de sectie voet bal van de Sowjet-Unie riep o.a.: „Leve de vriendschap en de vrede tussen Duitsland en Rusland". De voorzitter van de West-Duitse Voet balbond, dr Bauwens, verklaarde te hopen, dat de sportkameraadschap ook mocht leiden tot vriendschap tussen de volken van beide landen. Kleine wijziging. De wedstrijd werd in heel Duits land door de radio uitgezonden. Al leen tijdens het spelen van het Duit se volkslied verbrak men in Oost- Duitsland de verbinding en werden de opstellingen bekend gemaakt. De samenstelling van de elftallen was trouwens op het laatste ogenblik nog iets gewijzigd. Opvallend was, dat in het Russi sche team niet minder dan acht spe lers van Spartak uitkwamen, o.a. de complete voorhoede van Spartak. De overige spelers waren eveneens van Moskouse clubs. Russen bieden bloemen aan. Nadat de Russische spelers hun tegenstanders fleurige bloemen had den aangeboden, begonnen de gast heren het duel op het zeer gladde veld snel en sterk aanvallend, waar door de Duitse verdediging handen vol werk kreeg, maar niettemin ook de eigen aanval aan het werk zette. Na tien minuten kon men zeggen, dat de Russen licht in de meerder heid waren, hetgeen ook in de cor nerverhouding (3—2) tot uitdruk king kwam. In de 16e minuut viel als een bliksemflits de .openingstref fer. Op ongeveer 7 meter van het Duitse doel kreeg rechtsbuiten Tatu- schin de bal te pakken en hij cen terde meteen door naar zijn vrij staande middenvoor Parchin, die on middellijk vuur; onhoudbaar voor doelman Herkenrath (10). Prachtig spel. De verbluffend snelle Russen pro beerden direct verder door te stoten, maar de Duitse verdediging hield zich uitstekend. Vooral Posipal en Harpers werkten goed samen. Schit terend samenspel van de gasten had de 29ste minuut de gelijkmaker tot gevolg. De combinatie werd uitge voerd door Rahn, Eckel en Fritz Walter, die de Russische linksback Ogonkow handig misleidde en van 20 meter een kanjer losliet, die zelfs voor de gerenommeerde misschien iets te ver uitgelopen Dynamo-kee per Jaschin niet te benaderen viel (11). Met deze stand kwam de rust. Na de rust kwam het spel tamelijk langzaam op gang. Beide teams sche nen de situatie eerst nog eens te wil len verkennen. Wederom kwam het Duitse doel enkele malen onder vuur, maar in de achtste minuut sloe gen de wereldkampioenen vinnig en met alle kracht, die in hen was, te rug. Door een fantastische driehoeks combinatie tussen Fritz Walter, Rahn en Öchaefer, werd de Russi sche defensie open getrokken. De operatie werd afgerond met een enorm hard schot, op kniehoogte af gevuurd door Schaefer. Een sensatie: Duitsland had de leiding: 12. Alles naar voren. Het Sowj et-elftal zette alles op al les. Acht of negen man werden in de aanval geworpen, maar de Duit se defensie liet meteen versterking aanrukken om te proberen de gelijk maker, die de Russen ten koste van alles schenen te willen maken, te voorkomen. Onophoudelijk en onder intense spanning bleef het Duitse doel ech ter in gevaar. In de 24ste minuut was het zo ver met de Russische ge lijkmaker, kort na de twaalfde hoek schop van de gastheren, die bij de naar voren gerukte halfspeler Masl- junkin terecht kwam. Deze kanjer- de, van zeker 25 meter afstand, langs Herkenrath (22). Eindduel. Hierna hebben de Russen, die stuk voor stuk een geweldig uithoudings vermogen demonstreerden, de over winning als het ware geforceerd. Zij lieten hun rechtsbinnen Isajew door Kusnezow vervangen, waarna ook trainer Herberger een van zijn man nen liet aflossen. In de plaats van Morlock mocht Sohroeder midden voor gaan spelen. De Russen bleven in de meerderheid. Herkenrath red de nog tal van hachelijke situaties, maar in de 73ste minuut moest hij zwichten. Aanvankelijk had hij ge luk toen een kopbal van Onikow van de paal terugkaartste. Maar de toe stormende Iljin retourneerde de bal van zo korte afstand en zo hard, dat Herkenrath's reactie weL te laat moest komen (32). Meningen. Valentine Antiponek, chef van de sectie voetbal van het Russische sportcomité, zei dat de Engelse scheidsrechter Bill Ling had laten zien, dat de arbiters uit zijn land tot de besten in de wereld behoren. Dr Peco Bauwens, de voorzitter van de West-Duitse Voetbalbond, was het daar niet mee eens. Hij vond het on begrijpelijk, dat een doelpunt van Rahn wegens buitenspel was afge keurd. Dr Bauwens achtte de Russi sche overwinning echter volkomen verdiend. „Hun onwaarschijnlijk groot uithoudingsvermogen is de ba sis van hun succes", zei hij. De Duitse bondstrainer Sepp Her berger verklaarde: „Het tempo van de Russen was hoger dan dat van ons. Zij spelen voetbal van zeer hoog, internationaal gehalte. Het publiek was objectief". Scheidsrechter Ling had maar één woord voor het gehalte van de wed strijd: „Splendid". League overzicht Zoals in het verleden herhaalde lijk het geval is geweest, is Zaterdag liet Engelse seizoen geopend tijdens een hittegolf en deze eerste wed strijden, die samen bijna een mil- lioen kijkers trokken, hebben heel wat verrassingen gebracht. Publiek en statistici zijn er altijd benieuwd naar, wie de eerste goal in het seizoen scoort. Ditmaal ging die eer naar Tommy Thompson, de laat ste aanwinst van Preston voor wie deze club 25.000 pont sterling aan Aston Villa betaald heeft, in de wed strijd tegen Ever ton. Thompson trof twee minuten na de aftrap de roos en daarna nam Tom Finney, even eens in schitterende vorm, nog twee goals voor zijn rekening. De eind stand van deze ontmoeting, die door bijna 55.000 fans werd bijgewoond, het grootste aantal van de dag, was 4—0. Behalve Thompson waren er nog meer spelers die uitblonken bij hun eerste optreden voor hun nieuwe club. Jock McSeveney maakte twee doelpunten voor Cardiff tegen Sun derland, zijn vroegere vereniging, de_ vroegere midvoor van Preston Phil Higham opende de score voor Notts Forests tegen Liverpool, en Jimmy Gould ex-goalgetter van de Ierse culb Waterford, zorgde er voor dat Charlton Athletic tegen Luton een draw kon halen. Op Stamford Bridge, waar Chelsea uitkwam tegen Bolton Wanderers, viel de opkomst tegen. Er waren ruim 44.000 toeschouwers, natuurlijk goeddeels aanhangers van de Lea guekampioenen. De afwezigen heb ben niet veel gemist, want nadat de Londenaars hun kampioenstrofee rond 't veld hadden gedragen, lieten ze vaak spel zien, waarvoor een der de klasser zich geschaamd zou heb ben. Een goal van Dennis Stevens in elke helft bracht Bolton een ver diende zege. Chelsea zal heel wat beter voor de dag moeten komen wil het dit seizoen een gooi naar het kampioenschap kunnen doen. Wat de andere grote Londense clubs behalve Chelsea aangaat moet worden vastgesteld, dat ook zij een slechte start hadden. Stan Matthews, beter op dreef dan ooit, droeg het zijne bij tot de 31 overwinning van Blackpool op Arsenal, Tottenham verloor op eigen veld van Burnley en Charlton mooht zich zeer geluk kig prijzen met het gelijke spel te gen het pas gepromoveerde Luton. Op het terrein van West Brom- wich Albion zagen 50.000 mensen de wedstrijd tegen Wolverhampton ein digen in een gelijk spel. De thuis club, die geruime tijd zonder haar midvoor Ronnie Allen moest spelen, was vaak in de meerderheid maar kon het toch niet tot een zege bren gen. Op de harde velden werden tal van spelers gewond. Arsenal en Black pool eindigden hun duel met elk tien, man, behalve de spelers die in me-' nige wedstrijd van het veld moesten worden gedragen waren er vele die hinkten toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot. Uitslagen: Eerste divisie: Birmingham City Manchester United 22; Blackpool Arsenal 31; Cardiff CitySunder land 31; Gharlton AthleticLuton Town 22; ChelseaBolton Wande rers 02; EvertonPreston North End 04. Huddensfield TownPorts mouth 10; Manchester City-Aston Villa 22; Newcastle UnitedShef field United 42; Tottenham Hots purBurnley 01; West Bromwich AlbionWolverhampton Wanderers 1—1. Tweede divisie: BarnsleyLeeds United 2—1; Blackburn Rovers Lincoln City 02; Bristol City Swansea Town 21; BuryFulham 15; Doncaster Rovers—Stoke City 24; Hull CityLeicester City 24; Middlesbrough—Notts County 30; Nottingham ForestLiverpool 13; Port. ValeBristol Rovers 11; Sheffield WednesdayPlymouth Ar- gyle 52; West Ham UnitedRo- therham United 11. ZEEUWS KNVB-ELFTAL NEDERLANDS ELFTAL ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Te Goes is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Zeeuws KNVB- elftal en het Nederlands elftal Zater dagvoetbal. De Zeeuwen wonnen de ontmoe ting met 21, een stand welke bij de rust reeds was bereikt. HET AROL-TOURNOOI. Op het terrein van AFC te Am sterdam is de eerste ronde gespeeld van het AROL-tournooi. De uitslagen luiden: HFCQuick (Den Haag) 00 (HFC wint na strafschoppen); DWV—HVV 4—1; AFC—Frisia 3—0; ZAC—HBS 0—4. In de halve finales op Zpndag 28 Augustus komt DWV uit tegen HFC, terwijl HBS aantreed tegen AFC. WIELRENNEN DERKSEN DERDE TE ZURICH Tijdens internationale wielerwedstrij den op de Oerlikonbaan te Ziirich heeft de Zwitser Plattner een sprint wedstrijd voor professionals gewonnen met 6 pnt. Tweede werd de Australiër Patterson met 8 punten, derde onze landgenoot Derksen met 9 punten en vierde de Zwitser Von Bueren met 11 punten. De uitslag van een wedstrijd achter motoren (2 manches: 30 en 50 km.) luid de: 1. Bucher (Zwits.) 2. pnt; 2. Zehnder (Zwits. 4 pnt.; 3. Verschueren (België) 6 pnt.; 4 Vontobel (Zwits.) 9 pnt., 5, Le Strat (Frankr.) 9 pnt.; 6. Martino (Ita lië) 12 pnt. AUTOMOBILISME LUIK - ROME-LUIK Bij de afdaling van de Gavia-pas bij Brescia tijdens de autowedstrijd LuikRomeLuik stortte de wagen van de Duitser Ernst Mayer in een ravijn. In een bocht slipte de wagen en viel 150 meter diep. De bestuur der, Mayer, werd slechts licht ge wond, maar zijn co-equiper was er ernstiger aan toe en moest naar het ziekenhuis te Breno worden overge bracht. Hoewel de deelnemers tot nu toe uitstekend weer hebben geljad, doet de vermoeidheid zich nu bij velen van hen gelden, zodat zij op het ge deelte van Trafoi naar Schilpario hun laatste reserves moesten aan spreken voor de tocht over de Stel vio-, de Gavia- en de Vivionepas. Talrijke slachtoffers liepen hier strafpunten op, ook onze landgenoot Gatsonides, die voordien zijn route boekje schoon had weten te houden. Slechts drie equipes, Genedebien- Stass (B.), Cotton-Lemerle (Fr.) en Claes-Bianchi (België-Italië) zijn nog straf punten vrij. Voorts waren er verscheidene wagens, die de strijd staakten. Hiertoe behoorde de Ne derlandse équipe Hertzdahl-Dassen met Triumph. Bij Schilpario waren er nog 72 deelnemers. RONDE VAN „ST. BAVO" De 9e Ronde van St. Bavo in Noord- wijkerhout is in alle opzichten weer een groot succes geworden. Er was veel publiek waarschijnlijk van wege de warmte echter wel minder dan bij de voorjaarsronde en dit publiek heeft kunnen genieten van een goede sportieve wedstrijd tussen amateurs, die weten wat fietsen is. Bekende namen, zoals v. Wetten, Van Houwelingen, Rol (deze drie zijn, als men dit verslag leest reeds op weg naar Rome), Wallet, gebrs. Bravenboer, gebrs. v. d. Putten, Kooyman enz-, stonden op het programma en zij heb ben onder elkander verwoed gestre den om de overwinning. De grote hitte zal echter wel de voornaamste oorzaak er van zijn ge weest, dat van de 50 renners, die om 3 uur gestart waren, ruim de helft reeds was uitgevallen voordat de eer ste 50 kilometers waren afgelegd. Materiaalpech en een valpartij scha kelden er nog een aantal uit, zodat uiteindelijk slechts 15 van de 50 ren ners de finish haalden. Van start af ging het bijzonder snel en reeds spoe dig werden de eerste uitlooppingen ondernomen. Kopgroep Er vormden zich weldra een kop groep van 7 renners, t.w. Wallet, Van Rijn, M. Bravenboer, gebrs. v. d. Put ten, v. d, Knaap en C. v. Leeuwen en deze kopgroep had een voorsprong van ruim 10 seconden bereikt, toen V. Wetten er aohteraan sprong. Al gauw kreeg hij hulp van v. Leeuwen, die uit de kopgroep was teruggeval len. Samen zetten zij alles op alles en in de 20ste ronde hadden zij de uit lopers te pakken. Met z'n achten gin gen zij toen door en hoe het peleton zich verweerde nog voor de helft van het totaal aantal ronden gereden was, had dit peleton een lap te pakken van de kopgroep. Rol had nog in z'n eentje gepro beerd de kopgroep in te lopen, maar hij sukkelde met zijn fiets en moest tenslotte opgeven. Van Houwelingen verliet ook het parcours, terwijl de strijd nog lang niet gestreden was. De 8 renners kregen ook met hun ronde voorsprong geen rust. Telkens sprong er iemand weg en onder elkaar 'bleven zij ook strijd leveren. De vele premies, die uitgeloofd werden, maakten natuurlijk ook de strijd steeds weer levendig. Bekroning In de laatste paar ronden werd nog enorm fel gestreden, v. Wetten, die voor eigen publiek reed, was natuur lijk heel erg gebrand op de overwin ning, maar vooral de gebrs. v. d. Put- Er heerste gistermiddag een gezel lige sfeer in het Zuiderbad te Den Haag, waar een Nationaal Katholiek Waterpolo-tournooi gehouden werd, werd, dat door het Haagse Swift was georganiseerd. Alle katholieke verenigingen in! heel het land waren aangeschreven. Jammer was het, dat niet alle ver- enigingen aan deze vriendelijke uit nodiging gehoor hadden gegeven. De Leidse Golfbrekers, die ook een invitatie hadden ontvangen, moesten helaas verstek laten gaan. Ze heb ben de laatste tijd al aan te veel wed strijden deelgenomen. De clubs, die wel een meer of min der lange busreis er voor over had den, waren „Amersfoort" (Amers foort), „de Amstel" (Amsterdam), „de Baronie" (Breda), „de Water trappers" (Haarlem), „Donk" (Gou da), „Hellas" (Sittard), „L. A. C.") (Rotterdam), „Laga" (Zeist), „Na- tando" (Arnhem), „Raket" (Delft), „Swift" (Den Haag), „de Vliegende Vissen" (Alkmaar) en „Wilskracht" (Utrecht). Wat spelpeil betreft, waren de de wedstrijden niet zo groots. De ploegen waren ingedeeld in di verse afdelingen. In Afd. A, waar de beste ploegen waren ondergebracht, zag men uiteraard ook het beste spel. Dit kwam voornamelijk van DWT en Swift, welke eerste ons weer verras te door een buitengewoon vaardige techniek. Een duidelijk krachtsver schil, wat spelsterkte aangaat, was ook goed op te merken. De zuidelijke en oostelijke clubs waren wel het minst, hetgeen zich tegen de supre matie van het westen des te scherper aftekende. De organisator, de heer Wester van Swift uit Den Haag had voor een originele verassing gezorgd door 'n beker beschikbaar te stellen voor die clubs, die in haar wedstrijden de meeste doelpunten wist te scoren. Deze „Wester Bokaal" kwam in han den van de dames van Amersfoort. Het was de derde maal nu, dat dit Nationale Polo-touniooi plaats vond. En het was zeer zeker een geslaagd tournooi, een waarlij ke manifestatie van wat er in de katholieke zwem- wereld omgaat. Tot slot de gedetailleerde uitsla gen: Alf. A. heren: DWT 1Vliegende Vissen 1 80; Wilskracht 1Swift 1, 1—5; VI. Vissen 1—Wilskracht 2— 1; DWT 1—Swift 1, 6—1; winnaar DWT. Afl. A. Dames: DWT 1—Raket 1, 3—0; Raket 1—Hellas 1, 4—3; Hellas 1DWT 1 2—8. Winnaar: DWT. In afd. B heren werd Donk eerste en bij de dames Wilskracht. De eer ste plaats in de afd. C heren was voor Swift 2 en bij de dames voor Amersfoort. In de afd. D, waren de eerste plaatsen voor Amersfoort bij de heren en Swift bij de dames. ten gunden hem die niet. In de sprint waren J. v. d. Putten, v. d. Knaap en v. Rhijn beter dan v. Wetten, zodat hij uiteindelijk met de, zij het dan zeer eervolle 4e plaats genoegen moeót nemen. De einduitslag werd: 1. J. v. d, Putten, Den Haag; 2. T. v. d. Knaap, Wateringen; 3. G. v. Rhijn, Wasse naar; 4. A. v. Wetten, Noordwijker- hout; 5. A. v. d. Putten, Den Haag; 6. C. v. Leeuwen, Wassenaar; 7. M. Bravenboer, Rotterdam; 8. M. v. Rijn, Den Haag; 9. D. Wallet, Leimuiden; 10. J. Groot, Beverwijk; 11. W. Over- devest, Naaldwijk; 12. J. de Vroomen, Warmond; 13. H. Vroom, Haarlem; 14. Th. de Vroomen, Warmond en 15. H. Hoogeveen, Noord wijk. De totaaltijd van de overwinnaar was 2 uur ,32 min. 27 sec. De afstand bedroeg 100 km. M. Bravenboer, die bij een valpartij betrokken was, reed eerst op zijn gehavende fiets met een scheef stuur door, kreeg echter spoedig een ander en luid aangemoe digd door het publiek wist hij de finish te bereiken met hooguit een minuut achterstand op de kopgroep. De groep met 1 ronde achterstand kwam ruim 2 minutpn na de over winnaar binnen. Bij de nieuwelingen, die om 1 uur ggstart waren voor hun course van 60 km. waren ook een aantal renners, die wat beloven voor de toekomst. Ook in deze course is enorm hard ge fietst en sportief gestreden. Winnaar in de sprint werd F. v. Velthoven uit Poeldijk, verder was de uitslag; 2. H. Henriks, Heemskerk; 3. C. Visser, Santpoort; 4. R. Kayer, Zuidermeer; 5. H. Folkert, Vlesen; 6. H. Biester- veld, Amsterdam; 7. H. v. Asten, Den Haag; 8. H. v. Engelene, Harmeien; 9. J. v. Wetten, Noordwijk en 10. H. Arends, Amsterdam. De wereldkampioen professionals sprint, de Brit Reginald Harris, is tij dens de training op de baan van het Ordrup-stadion te Kopenhagen komen te vallen en heeft een sleutelbeen ontwricht. Hij werd naar het zieken huis vervoerd, doch nadat de dokter hem had onderzocht mocht hij het hospitaal weer verlaten. Zijn verwon ding is echter van een dergelijke aard, dat hij tenminste gedurende enkele weken niet in wedstrijden kan uitkomen. Dit houdt in ,dat hij op de wereldkampioenschappen op de baan, zijn titel niet kan verdedigen. Van Est won het criterium van Etten Wim van Est heeft het wielercriterium van Etten voor professionals gewonnen, dat verreden werd in de vorm van een omnium Dit bestond uit een tijdrit en twee manches achter scooters. De uit slag van de tijdrit over 10 km. luidde: 1. Wim van Est. St Willibrord, 13 i 36 sec.; 2 Schulte, Den Bosch, 14.13 Wagtmans, St. Willibrord, 14.16; 4. Gil len, Luxemburg, 14.25; 5 G. Peeters, Haarlem, 14.39; 6. Van Breenen, Am sterdam 14.41; 7. Schotte, België, 14.41; 8. Nico van Est, Fijnaart 14.43, 9. Roks, Zundert, 14.49. Eerste manche achter scooters (32 km) 1. Wim van Est, 38 min. 18 sec.; Schulte op 25 sec.; 3. Wagtmans op sec.; 4 Roks op 1 min. 30 sec.; 5. Schotte op 2 min. 10; 6. Peeters op 2 min. 35 sec. 7. Gillen op 2 min. 45 sec.; 8. Nico van Est op 3 min. 11 sec.; 9. Van Breenen op 2 ronden. Tweede manche achter scooters (48 kilometer); 1. van Breenen 58.06.4; 2. Wim van Est op 12 sec.; 3. Schulte op 21 sec.; 4. Roks op 58 sec.; 5. Schotte op 1 min. 10 sec.; 6. Wagtmans op 1 ronde; 7. Nico van Est op 1,5 ronde. Eindklassement: 1. W. van Est 4 pnt.; 2. Schulte 7 pnt.; 3. Wagtmans 12 pnt.; 4. Van Breenen 17- pnt.; 5. Schotte 17 pnt.; 6. Roks 18 pnt.; 7. Nico van Est 23 pnt.; 8. Gillen 25 pnt.; 9. Peeters (op gegeven in laatste manche) Hans Preiskeit heeft Zondag het kam pioenschap van Duitsland op de weg voor profs gewonnen. Hij reed het par cours van 150 kilometer (60 ronden van 2,5 km.) in 5 uur 3 min. 15 sec. Tweede werd Junkermann 5.05.10 en dex-de werd Schild 5.05.30. EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 21) „Wat hebben we daar, Watson?", zei de nieuwbakken beroemdheid, terwijl hij het deftige gelaat van Hóodson beschouwde en de enveloppe van geschept papier aannam. „Hm.een kroontje.Ik be gin lont te ruiken!" Hij sneed met een vouwbeen de enveloppe los en sloeg de brief open. Snel doorliep hij de inhoud en reikte met een triomfantelijk gebaar Hoodson het papier toe. „Lees, compagnon!" Hoodson keek de brief in en vouw de dan het blad plechtig dicht. „Wel.makker?" „Heel mooi, mijnheer! Het ziet er naar uit, of welverdiend succes u ten deel gaat vallen!" „Je bent een vleier, Watson....! Hoe dan ook.ik zal met de meeste spoed aan deze veelbelovende uitno diging gevolg geven". Hij leunde achteruit in zijn fauteuil en doorliep nogmaals het schrijven, dat een vei'zoek behelsde, zo spoedig mogelijk in conferentie te komen met Lord Wingrove, Berkeley Square. On der grootst mogelijke discretie, werd er nadrukkelijk bij vermeld. Dit kon onmogelijk iets anders zijn dan een opdracht. „WelHoodson, dan maar di rect er op los!" „Mr. Moore" onder deze naam had Reggie, volgens opdracht in de brief, zich laten aandienen werd direct naar de bibliotheek geleid. Hij behoefde slechts kort te wach ten; toen trad een rijzig heer het vertrek binnen, Lord Wingrove. Reg gie kende hem van aanzien. Lord Wingrove sloot eigenhandig de deuren van de bibliotheek en zette zich tegenover Reggie. „Mijnheer Felhamik wil kort en onomwonden met u spreken over het doel van mijn uitnodiging. Mijn aandacht is op u gevallen door de berichten, welke over u in de pers werden gelanceerd naar aanleiding van uw prestaties in de Farnhamzaak. In het bijzonder heeft mij daarin ge troffen het blijk van doortastend op treden, dat ge daarbij ten toon ge spreid hebt". Reggie boog. „Mijnheer Felham, ik zou er prijs op stellen, een delicate aangelegen heid, welke mij zeer nauw aan het hart ligt, te zien opgelost". Zijn Lordschap pauseerde even en streek bedachtzaam de slanke vingers over elkaar. Dan ontmoette zijn spre kende ogen de blik van Reggie. „Ikvertrouw op uw volledige discretie, mijnheer Felham". Reggie boog even. „Uw wens is verstaan, Mylord!" „Goed. Ik zal u dan zeggen, waar om mijn verzoek draait, in korte woorden. Mijn zoon, Mr. Llewellyn, heeft zich ongelukkigerwijze laten beïnvloeden door een zeer betreu renswaardige afdwaling, die welis waar op rekening van zijn onbezon nen jeugd kan gesteld worden, doch daarom niet minder gevaarlijk blij ken kan. De smadelijke gevolgen, zo wel als het verdriet dat hij ons be rokkenen zou, zijn niet te overzien, wanneer hij niet te rechtertijd tot in keer gebracht wordt en zijn ongeluk kige voornemens laat varen Met een waas van verborgen leed staarde zijn ^Lordschap een moment door het venster. Dan hernam hij het gesprek. „Mijn zoon heeft zich in het hoofd gezet, verliefd te zijn.op een revue-girl!" Met enige moeite sprak hij het voor hem verfoeilijke woord uit. Er lag diepgewortelde verachting in zijn stem. De oude Patriciër in hem vocht tegen het lichtzinnige moderne ge slacht, dat oude tradities met hun ruwe voeten vertrad. „Niet alleen, dat hij zich voorstelt, verliefd te zijn hij is van plan, haar te trouwenging zijn Lordschap voort. „Een voorbijgaande kalver liefde zou mij geen zorg baren; ik ken mijn jonge jaren nog. Maar hij zet deze dwaze geschiedenis door met een ernst, die noodlottig dreigt te worden. Tegen onze zin en alle ver maningen in wil mijn zoon zijn plan doordrijven! Dit moet, ten koste van alles, voorkomen worden!" Lord Wingrove stond op en stapte aan zijn emoties ten prooi, nerveus door het vertrek. Reggie oogde hem na en wreef na denkend de neus. Zijn Lordschap hield plotseling de stap in en wendde zich bruusk tot Reggie. „Mijnheer Felham.ik stel mijn laatste hoop op u. Wellicht kunt u door een.... laat ik zeggen: een staatsgreep.... mijn zoon terughou den van zijn ongelukkige voorne mens. Stel uw vindingrijkheid, uw doortastendheid in het werk. Ik geef u carte blanche. Deins desnoods niet terug voor harde maatregelen maak, dat in elk geval dit huwelijk niet plaats vindt!" Reggie staarde, een weinig in ver legenheid, voor zich uit. Dan hief hij met een energiek rukje het hoofd op. „Mylordik neem de opdracht. aan. Ik zal een middel bedenken en direct voor u aan het werk gaan. U hoort zeer spoedig van mij; mocht ik introducties nodig hebben, dan zal ik mij met u in verbinding stellen". Lord Wingrove stak hem verheugd de hand toe. „Mijnheer Felham.... mijn vurige hoop en dankbaarheid vergezellen u. Mogen uw bemoeiingen met het ge wenste succes worden bekroond!" Toen Reggie het imposante huis op Berkeley Sqare verliet, speelde een trekje van kluchtige wanhoop op zijn gelaat. „Pharao mag weten, hoe ik mij daar uitwerk!", mompelde hij tragisch. -:ck Reggie werkte een halve week koortsachtig aan het vergaren van inlichtingen en gegevens omtrent het doen en laten van Mr. John Llewe llyn. Het gevolg hiervan was, dat hij door middel van geheimzinnige in troducties als gast verscheen op „Ashcomb House" in Sussex. Reggie wist zich met het hem aan geboren gemak tussen de overige gasten van Ashcomb House te be wegen. Zijn komst baarde geen op zien; de kleurige kring van zorgeloze jonge mensen uit de grote wereld wisselde steeds. Cyril Moore werd in de kring opgenomen als alle an deren. Aangezien Reggie zeer goed brid gen, pianospelen en flirten kon, werd hij zelfs spoedig een der populairste gasten. Uiterlijk brak een zorgeloos leventje voor hem aan. Hij bracht de dagen door met futiliteiten, causeerde en luierde. Verder gedroeg hij zich precies eender als zijn omgeving. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6