PËisdgshag! Sterkste vrouw viel flauw van de hitte en de spanning V oorzichtige Duitser Thomsen legde beslag op Drakenbeker Nederlandse dames en heren verloren weer van Duitsland Deelnemers zeilkampioenschappen was ook voor Lenie de hijs Nieuwe kampioen in actie MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 EINDSTRIJD OM TENNISTITELS De wedstrijden om de nationale ten niskampioenschappen op de Mets te Scheveningen behoren weer tot het ver leden. Nel van der StormHermsen veroverde de meeste titels. Zij won het kampioenschap dames enkelspel voor de derde maal, legde samen met Fenny ten Bosch beslag op de titel in het dames dubbelspel en met Dehnert werd zij kampioen in het gemengd dubbelspel. In het herenenkelspel verdedigde Van Dalsum met succes de titel en in het he ren dubbelspel slaagde hij erin met Deh nert ook dit kampioenschap op zijn naam te brengen. Veel nieuwe gezichtspunten hebben deze kampioenschappen niet opgele verd. De finale van het dames enkelspel kwam nimmer tot grote hoogte. Wel zat er spanning in. Nel van der Storm had een zeer slechte start. Zij verloor haar service game, maakte er echter 11 van, maar kwam daarna wederom op eigen service achter te staan. Zij wist van te voren, dat zij het niet op een baseline duel moest laten aankomen de fore- en backhandrives van Fenny ten Bosch wa ren daarvoor te constant. Wilde niet lukken. Aanvallend spel was voor haar dus geboden. Maar dat wilde niet gelukken. Volley's belandden in het net en sma shes kwamen ver buiten de lijnen te recht. Vooral in de eerste set was Fenny beter op dreef. Met 64 won zij deze. Aanvankelijk had Nel" van der Storm in de tweede set haar slagen beter on der controlé, hetgeen haar een 20 voorsprong bezorgde. Doch daarna ver loor zijn deze controle weer en Fenny die nu beter speelde, werkte deze ach terstand weg. Het werd 22 en zelfs 32 voor Fenny. Daarna ging de strijd gelijk op. Beiden maakten double faults en ook de service game verloren zij om beurten. Bij stand 65 in het voordeel van Nel kwam zij in de 12e game op setpoint te staan. Zij miste deze en weer was de stand gelijk: 66. Fenny was kennelijk minder nerveus. Zij slaagde er in wederom een voorsprong te be machtigen: 7—6. Het werd weer gelijk er toen zag haar tegenstandster de kans schoon om met aanvallend spel de twee laatste games te winnen: 97. Hitte spanning. Voor de derde set, die nu noodzakelijk was, werd aan beide speelsters tien mi nuten rust gegund. Voor de oud-kam- piene Nel van der Storm was de span ning en vermoedelijk ook de grote hitte in de schaduw wees de thermometer 82 graden aan te groot geweest. In de kleedkamer viel zij flauw. Toch verscheen zij weer op de baan. Aanvankelijk kwam zij met 0-r—2 achter te staan, maar zij liep deze snel weer in. De spanning was voelbaar en het pu bliek leefde volkomen mee. Door een cpleving in het spel van Fenny kwam zij achtereenvolgens twee maal voor te staan: 32 en 43, doch toen ging de vermoeidheid ook bij haar een rol spe len en met 64 won Nel de set en de partij. Voor de finale van het heren enkel spel verschenen Van Dalsum en Van PAARDENSPORT Peter Townsend won Prix de Cyrano Op de kleine racebaan van Oosten de heeft kapt. Peter Townsend met de vijfjarige kastanjebruine merrie „Kwenda" Zaterdag de Prix de Cy rano gewonnen, een met een prijs van 25.000 Belgische franken begif tigde ren voor amateurs. In de regel trekken de races op deze baan ongeveer 8000 toeschou wers, maar ditmaal waren er bijna twee maal zo veel. De politie moest versterkingen laten aanrukken in verband met de vele verkeersstrem mingen. Het publiek bestond naar schatting voor een vijfde gedeelte uit Engelsen, die begerig waren een glimp op te vangen van de 41-jarige held van de „Battle of Britain", wiens naam herhaaldelijk genoemd is samen met die van prinses Mar garet. Vele toeristen van de andere zijde van Het Kanaal hadden op het paard van Townsend gewed. Kapt. Townsend, die luchtvaart attaché te Brussel is, heeft verlof tot het einde van de maand. Hij is niet van plan naar Engeland terug te keren vóór 5 September, de dag waarop hij naar Londen zal vliegen om deel te nemen aan de luchtvaart demonstraties te Farnborough. Meegeren op de baan. Veel vertrouwen had laatstgenoemde niet in zichzelf. Uit stekend spelend won Van Dalsum in een kwartier met 60 de eerste set. Meer weerstand ondervond de kampioen in de tweede set van zijn tegenstander. Doch het spel van Van Meegeren was te eenzijdig om gevaar voor Van Dalsum op te leveren. Bovendien beschikte de titelhouder over grotere snelheid. Juiste voorspelling. De voorspelling, dat Van Dalsum deze ontmoeting in straight sets zou winnen, kwam uit. In de tweede set werd het 64, doch niet zonder moeite won hij de laatste. Het fraaiste spel werd in de achtste game gedemonstreerd. Uitste kende cross-drives werden door beide spelers gelanceerd en de stand werd door een prachtige drive langs de lijn door Van Meegeren op 44 gebracht. Via 54 voor Van Dalsum, 55, 65, 6-^6, 76 (voortdurend in het voordeel van de kampioen) werd het 86. Grote verwachtingen had men van de finale van. het gemengd dubbelspel tus sen Nel van der StormHermsen/Deh- nert en Francine Ferir/Karamoy. In de halve eindstrijd hadden Francine Ferir Op de M.E.T.S.-banen te Schevenin- gen zijn gisteren de nationale tennis kampioenschappen gespeeld. Op de foto een actie-opname van de kam pioene dames-enkel, mevr. Storm. met haar partner tegen het paar Fenny ten BoschVan Dalsum voortreffelijk spel laten zien. Zij volleerde en smashte uitstekend. Maar in de finale wilde het niet meer vlotten. De oorzaak school vermoedelijk in te weinig wedstrijd- routine. Ook Karamoy was niet op dreef. Nu troffen zij in Dehnert een uitsteken de dubbelspeler, hetgeen met Van Dal sum niet het geval was geweest. Deh nert profiteerde van enkele footfaults welke door de lijnrechters niet werden opgemerkt. Met 75, 97 wonnen Nel van der StormHermsen en Dehnert de eindstrijd. Door een inzinking in de laatste twee sets zagen Goris en Karamoy zich de titel in het herendubbelspel ontgaan. Met 4—6, 6—3, 4—6, 6—1, 6—2 stuurden Van Dalsum en Dehnert hun tegenstan ders naar de kleedkamer. De laatste partij tussen Reshevsky (V.S.) en Rossolimo (Frankrijk) in het tournooi om het open schaak kampioenschap van de Verenigde Staten eindigde in remise. De Frans man won echter de eerste prijs, een auto, daar zijn percentage van het totaal aantal te behalen punten 62 y, bedroeg, tegen dat van Reshevsky 61^. ATHLETIEK Oostduitse hardloopster liep naar Het Westen De Oost-Duitse athlete Christa Stubnick-Seliger, wereldrecordhoud ster op de 220 yards, die op de laat ste olympische dag te Amsterdam zowel de 100 als de 200 meter ge makkelijk won, is naar West-Duits- land uitgeweken. Christa Stubnick, die tot nu toe voor de sportvereni ging van de Volkspolitie te Potsdam uitkwam, heeft als redenen voor haar vlucht opgegeven, dat zij on enigheid" heeft gehad met de sport- officials uit de Sowjet-zone en dat haar huwelijk met Erich Stubnick, kapitein bij de volkspolitie niet ge lukkig was. NEDERLANDSE DAMES B-PLOEG WON MET GROTE CIJFERS VAN BELGIE A. In het Goffertstadion te Nijmegen is onder bevredigende belangstelling de athletiekontmoeting gehouden tus sen de Nederlandse dames B-ploeg en het A-team van België. Ook dit jaar won Nederland de wedstrijd met ruim verschil van onze Zuiderburen, namelijk met 70 tegen 39 punten. Het vorig jaar had Nederland de over- (Advertentie) winning behaald met 71 tegen 38 punten. Het was een wedstrijd, waar in de Nederlandse dames op bijna alle onderdelen van het programma zich de meerderen toonden. Athletiekles in Groningen Weer heeft Nederland op beide fronten van de Duitse athletiek ver loren, de dames voor de 7e maal sedert de oorlog en de heren voor de vierde maal. De dames werden met 6934 punten verslagen en de heren met 176128. Toch wekt deze uitslag bij de dames geen verwondering in dien men bedenkt, dat de Duitse ploeg vertegenwoordigd was door athleten die bijna allen tot de vijf beste van de Duitse ranglijst van dit jaar behoren en dat haar prestaties van dit seizoen veel beter waren dan Evenals in 1953 toen in Zweden heeft de Duitser Thomsen de gouden drakenbeker de „International Dragon Gold Cup" veroverd. Thomsen en zijn bemanning, bestaand uit Georg Nowka en Erich Natusch, voeren in alle vijf de wedstrijden bijzonder voorzichtig.' De Kielenaar nam geen risico om door aan varingen in gedrang uitgesloten te wor den en gaf vaak meer ruimte dan strikt gesproken noodzakelijk was. By opeen gepakte starts hield Thomsen zich af zijdig cn nam desnoods wat achterstand om dan later naar voren te komen. En dat was een van de sterke punten van Thomsen. Zaterdag bijvoorbeeld werd hij door de Zweed Bohlin te vroeg over de startlijn gedrongen en moest terugkeren. Als laatste begon hij dus aan de* wedstrijd, maar hij eindigde als vijfde van 45 jachten. Overigens kostte dit grapje Bohlin de kans op de cup, want ook hij ging te vroeg over de lijn en moest terug. Maar de Zweed was niet zo snel als Thomsen en hij eindigde in de middengroep, waardoor hij te veel achter raakte in het totaal klasse ment. Groots duel. Daarom ook lieten de vijf overgeble ven kanshebbers: Thomsen, de Denen NoesPedersen en Ole Berntsen en de Nederlanders Van Duyl en Van de Stadt hem in de laatste wedstrijd rustig gaan, toen Bohlin al spoedig op de derde plaats lag. Na het eerste kruisrak leek Thomsen veilig op de zesde plaats, ter wijl Van Duyl (9e), Van de Stadt (11e), Noes—Pedersen (12e) en Ole Berntsen (13e) nog ver achter waren. Aan de kop ging de Portugees d'Almeide Conde de Caria, die aanvankelijk door de Duitser Ravenborg en Bohlen werd bedreigd, maar die, naarmate de wedstrijd vor derde, zijn voorsprong langzaam ver grootte en onbedreigd als eerste over de eindstreep ging. Het grote duel ging na het tweede kruisrak tussen Ole Berntsen toen op de zesde plaats en Thomsen op de zevende. Immers, kon Thomsen deze positie handhaven, dan zou hij eerste in het eindklassement worden, maar kon Berntsen enige plaatsen winnen, dan werd de Deen winnaar. Na het derde kruisrak was het tweetal naar de vier de en vijfde plaats gekropen. Nu had den echter de Canadees Donaldson en de Deen W. Berntsen, die er natuurlijk veel voor over had om zyn naam- en landgenoot aan de zege te helpen, zich by Thomsen gevoegd en op het volgen de aan-dc-windse rak ging de Canadees Thomsen zowaar voorby. De situatie werd voor hem critiek, want in deze positie zouden Ole Bernt sen en hij gelijk eindigen en moesten de plaatsingen de doorslag geven. De Duit ser streed voor wat hij waard was en wist op het laatste kruisrak de twee aan hem klevende concurrenten voor te komen. Weliswaar was zijn voorsprong op de eindstreep gering, maar voldoen de om zijn zege in het eindklassement veilig te stellen. niemand meer op de Nederlanders ge let, die voor het eerst niet tot de eerste vijf behoorden en kansloos achter lagen. Het werd een persoonlijk duel tussen Wim van Duyl en Rikus van de Stadt om de eer de beste Nederlander te zijn. Van Duyl had daarbij de beste papie ren, want hij had na vier wedstrijden ruim 200 punten meer dan zijn rivaal. Toen hij er bovendien in slaagde voor Van de Stadt op de achtste plaats te fi nishen, was hij niet alleen de beste Ne derlander maar behield bovendien zijn eervolle vierde plaats in de eindrang schikking achter Thomsen, NoesPeder- n, Ole Berntsen en voor Van de Stadt. Ook op de laatste dag van deze inter nationale wedstrijden liet de Neder landse zomer zich van zijn beste zijde Goede plaats Nederland. In de hitte van de strijd had bijna zien. Opnieuw brandde de zon boven de Zuiderzee, zodat de deelnemende bui tenlanders wel een zeer geflatteerde in druk van het weer hier hebben gekre gen. Jammer was echter, dat ook op de laatste dag de wind zwak bleef, zodat de licht-weer-zeilers in deze wedstrijd- reeks beslist een streepje voor hebben gehad. Het eind-klassement luidt: 1. Th. Thomsen (Did) 6523 pnt.; 2. Ole Bernt sen (Den.) 644 pnt. 3. H. NoesPeder sen (Den.) 6064 pnt.; 4. W. P. van Duyl (Ned.) 5990 pnt.; 5. E. G. van de Stadt (Ned.) 5763 pnt.; 6. F. I. R. Bohlen (Zweden) 5579 pnt.; 7. S. de Wit (Ned.) 4368 pnt.; 8. H. Ravenborg (Did) 4357 pnt.; 9. C. Groot (Ned.) 3954 pnt.; 10. B. M. d'Almeide Conde de Caria (Port.) 3693 pnt. Aan de Nederlandse zeilkampioen schappen die op 3, 4, 10 en 11 September a.s. op de Westeinderplassen en de Zui derzee worden gehouden, zullen de vol gende zeilers deelnemen: Drakenklasse: S. F. M. Bakker, J. R. van der Berg, dr. J. R. Blickman, C. Groot, J. C. P. Hofkes, R. Ph. Keegstra, E. G. van de Stadt, S. de Wit en G. van Wijk. Regenboogklasse: J. Alberda, G. A. Begunstigd door ideaal weer is 14de Internationale Scheldebekerwed strijd gehouden. Bij de heren werd evenals verleden jaar Kayser, van de Robben uit Hilversum, winnaar. Bij de dames moest mej. A. Meinsma, winnares van de 13e Schel de bekerwedstrijd, met de vierde plaats genoegen nemen. Ditmaal tik te Lenie de Nijs bij de dames als eerste aan. Duizenden badgasten sloegen de zwemsters en zwemmers gade. On danks de gunstige weersomstandig heden vonden de deelnemers de wed strijd zeer zwaar. De uitslag luidt: Heren: 1. Kayser (De Robben, Hil versum) 1 uur 29 min. 7 sec. 2. De Bruyn (Neptunus, Amersfoort) 1.34.56. 3. Ventevogel (De Zeehond, Vlissingen) 1.38.36). 4. Moolhuyzen (Neptunus, Arnhem) 1.41.34. Dames: 1. Lenie de Nijs (De Rob ben, Hilversum) 1.30.27. 2. Jannie Koster ('t Gooi, Bussum) 1.32.04. 3 mej. Al. Prins (HDZ, Amsterdam) 1.42.55. 4. mej. A. Meinsma (HZC, Hilversum) 1.44.16. Bakker, C. J. van der Bas, D. van der Hulst, C. van Staveren, K. J. Tol en J. C. van der Velde. Pampusklasse: G. Biesot jr., M. Blok, C. Huisken, W. Kost, H. J. de Ruijter en mej. G. de Waard. Valkenklasse: N. Both jr.. M. C. Breu- ning, P. C. Eveleens, H. Geveke, F. G. P. C. Goudriaan, E. J. Hoppe, G. A. S. Jongeneel, J. D. Jonker, H. C. Kirkenier, W. Metelerkamp Cappenberg, J.. Prins, C. Scherpel jr., J. M. Snijders, B. Staar tjes, J. C. van Tienhoven en A. Wester. 16m2 Streepklasse: J. Bol, P. C. J. Bol, A. W. Endstra, Joop A. Helder, W. Horst, J. Nederveen, P. Spaargaren, S. v. d. Steeg, A. A. Taselaar en P. Ver hoeven. Vrijheidsklasse: L. Amons, T. Amons, H. C. Blok, Jac. Bouwhuis, Ed. R. Frech, P. H. Frech, C; de Haas jr., J. J. Mees ter en J. Stenhuis. 12 m2 Sharpieklasse: W. Guldemond, B. Kraan jr., Jac. Kraan, N. Oerlemans, J. C. J. van Staveren, B. Verhagen, G. Visser en B. van Wijk. Olympiajollenklasse: S. H. H. Haaks ma, J. J. Huurman jr., H. Lesage, H Prins, H. Sleeswijk, Jac. F. Stap, B. W. Willems en H. Willems. 12-Voetsjollenklasse: ir. F. van Eek, M. J. van Geijn, L. H. van Leeuwen, A. W. Reyers, J. Sweerts de Landes en G. de Vries Lentsch. Finnjollenklasse: J. A. de Boer, Joh. Dijkers, J. H. H. J. de Jong, L. R. Koop- mans, W. Maarse, J. A. F. Verkuylen, A. de Vries en K. H. Warburg. die, welke onze landgenoten dit jaar geleverd hebben. De enige die volgens de prestatie- lijst van gelijke kracht met de Duitse tegenstanders zou zijn geweest, was Puck van Duyne Brouwer, maar deze moest wegens griep verstek laten gaan. Zij werd op de 100 meter ver vangen door Ali Verbeek, die met de derde plaats in 12,3 sec. zeker geen slecht figuur sloeg, maar toen geen enkele kans op winst had tegenover de Duitse meisjes Renate Nietschnke en Irene Brueting. Op de 200 meter betekende het ontbreken van Puck eenzelfde gemis, want ook hier kon haar vervangster Dickey van Dijk niet de punten opbrengen (4e plaats met 26,2 sec.), welke Puck veroverd zou hebben. Een verrassing daarente gen vormden de beide Nederlandse overwinningen op de springnummers. Wemmy Scholtmeyer, die na een spannende strijd met haar Duitse ri valen Seonbucher en Stumpf met 5,52 meter, twee centimeter verêler sprong dan de beide Duitse meisjes en Nel Zwier, die met 1.59 meter de eerste plaats bij het hoogspringen verwierf voor Ursula Erhardt die voor dezelfde hoogte meer sprongen nodig had. Ook de heren Hadden onze meisjes de sterkste Duitse krachten als tegenstanders, by de heren was dit zeker niet het ge val. Want de beste Duitse athleten, zoals Futterer, zijn onderweg naar Finland en Zweden, waar zij in de loop van de week uitkomen, terwijl Duitsland dit weekeinde nog twee an dere landenwedstrijden, n.l. tegen Zwitserland en tegen Denemarken op het programma had staan. Indien men dan bedenkt dat deze niet volkomen representatieve Duitse ploeg onze jongens met een iets groter verschil geslagen heeft dan het vorig jaar (176128 tegen het vorig jaar 177 130) dan vragen wij ons af hoe het resultaat geweest zou zijn, indien de sterkste Duitse athleten tegenover onze jongens hadden gestaan. Twee drievoudige overwinningen, 8 enke le, twee gewonnen estafettes en een nummer waarbij de punten gedeeld werden, was het resultaat dat de Duitse ploeg nu mee naar huis kon nemen. Aan Nederlandse zijde werden er vijf overwinningen geboekt en wel op de 110 meter horden, waarbij Par- levliet, Nederhand en Vlamings de drie beste plaatsen bezetten. Op de 200 meter, welke door Van Harde- veld werd gewonnen, op de 5000 m. die uitstekend door Viset werd gelo pen, bij het speerwerpen door Joop Fikkert en by het discuswerpen door Rebel, Helaas kwam Henk Visser bij het verspringen de eerste maal ver keerd terecht. Hij ging toch door, maar bij zijn tweede sprong blesseer de hij zijn enkel zodanig dat hij van de bak gedragen moest worden en van verdere deelneming moest afzien. Een 6e plaats met 5.86 meter voor onze beste verspringer, die de laatste tijd herhaaldelijk ver over de 7 meter is gekomen. NIEUW WERELDRECORD 4 x 100 YARDS WISSELSLAG ESTAFETTE DAMES De Walter Reed zwemclub uit Was hington heeft het wereldrecord op de 4 x 100 yards wisselslag estafette da mes verbeterd door een tijd van 4 min 30,5 sec te laten afdrukken. Sedert 10 April van dit jaar had de ploeg van deze club, het wereld- rocord reeds op haar naam staan met 4 min 33,5 sec. v.; In het Westbroekpark in Den Haag is gisteren een jubileum-concours hippique gehouden van de Zuid-Hollandse Jachtvereni 'ng, om het kam pioenschap van Nederland. Kampioen werd de heer W. G. Hendrickx uit het Limburgse plaatsje Grathem. Met zijn paard „Byou" reeds hij het parcours tweemaal zonder fouten in een tijd van 166 1/5 sec. Op de foto de heer Hendrickx tijdens het pemen van een hindernis.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5