Uitbreiding werkingssfeer Arbeidswet 1919 GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 OOK VOOR RESTGROEPEN Enkele categorieën nog uitgezonderd De Sociale Commissie van de So ciaal-Economische Raad heeft na mens de Raad aan de Staatssecreta ris van Sociale Zaken deze dagen een advies uitgebracht in zake het in werking stellen van paragraaf 2 van hoofdstuk IV der Arbeidswet 1919. Dit advies heeft betrekking op een door de staatssecretaris voorgestelde algemene regeling voor die groepen van arbeiders, op wie de Arbeidswet nog niet van toepassing is. In het advies wordt t.a.v. deze zg. restgroepen ingestemd met een ver bod van arbeid door jeugdigen op Zondag, een verbod van nachtarbeid door jeugdige personen en een ver plichte dagelijkse rust voor jeugdi gen en volwassenen. Voorts wordt een wekelijkse onafgebroken rusttijd van 36 uur voor mannen en vrou wen aanbevolen. Hoewel er verschil van opvatting bestaan over de vraag, of nog ver dere maatregelen dienen te worden getroffene wordt het wenselijk ge acht, dat spoedig voor deze restgroe pen de voorgestelde regeling in zake een maximale arbeidsduur van 10 uur per dag en 55 uur per week wordt gerealiseerd. Alvorens dit advies werd vastge steld, zijn vele besprekingen met de desbetreffende werkgevers- en werk nemersorganisaties gehouden. In ver band hiermee wordt in het advies betoogd, dat van de voorgestelde al gemene regeling enkele categorieën dienen te worden uitgezonderd, zo als bv. het opvarend personeel in de binnenscheepvaart, de handelsreizi gers, 't vliegend personeel bij lucht vaartmaatschappijen, de zeelieden, de acquisiteurs. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat zioh bij de nadere uitwerking van de onderhavige regeling nog andere uitzonderingsgevallen zullen voor doen. Met betrekking tot de onderdelen van de algemene regeling zullen, me de blijkens bovengenoemde bespre kingen, voor sommige categorieën van arbeiders afzoderlijke voorzie- Hoofddorp krijgt eigen kantongerecht Burgemeester wordt plaatsvervanger De burgemeester van de Haarlem mermeer, mr. J. F. Jansonius, zal tijdens de openingszitting van het kantongerecht in 't herbouwde raad huis te Hoofddorp, op Donderdagmor gen 1 September worden geïnstalleerd als kantonrechter-plaatsvervanger. De openingszitting wordt voorge zeten door mr. F. Raedt, kanton rechter te Haarlem, die ook de eerste gewone zitting op 8 September zal presideren. Daarna zullen de wekelijkse zit tingen afwisselend worden gehouden door andere rechters van het kanton gerecht in de Spaarnestad. De boos doeners en overtreders uit deze één eeuw oude polder zullen nu op eigen bodem worden berecht. ningen moeten worden getroffen, o.a. in verband met technische omstan digheden, het seizoenkarakter van bepaalde werkzaamheden of de aard van sommige werkzaamheden in het algemeen. Als voorbeelden hiervan vermeldt het advies o.m. de journa listen, het grondpersoneel van de K LM, de kampeer- en vacantiehuizen, de melkbezorgers. De voorbereidingen tot het opne men van dergelijke uitzonderingen in de te ontwerpen algemene maat regel van bestuur zullen dienen te worden getroffen in overleg tussen Arbeidsinspectie en de betrokken werkgevers- en werknemersorgani saties. Een juiste toepassing van de voorgestelde algemene maatregel is afhankelijk van de mogelijkheid van een effectieve controle. In dit verband geeft het advies in overweging na te gaan in hoeverre voor enkele categorieën van arbei ders de invoering van een werkboek je mogelijk is. Het advies kan bij de Sociaal-Eco nomische Raad te s-Gravenhage worden besteld. SNIJBONEN DOORGEDRAAID Gp de Venlose veiling zijn de laat ste dagen duizenden kilo's beste snij- en pronkbonen doorgedraaid en naar de mestvaalt gebracht. Daar de bonen er dit jaar uitste kend voorstaan, worden in de komen de weken nog grote aanvoeren ver wacht, die ongetwijfeld de vraag zullen overtreffen. Als gevolg van nieuwe aanvragen van de conserven- fabrieken worden in de komende week echter betere afzetmogelijk heden voor de bonen verwacht. Voor de tuinders in de Noordlim burgse Peeldorpen, met- Horst als middelpunt, waar de bonenteelt een van de voornaamste middelen van bestaan is, betekenen de lage prijzen aanzienlijke stroppen. In tegenstel ling tot de bonen worden er echter goede prijzen gemaakt voor de augur ken. Voor de beste kwaliteiten zelfs van een gulden tot 1.15 gulden per kilogram. Kajotters bouwen in de missie Zes Kajotters hebben een contract van twee jaar gekregen voor het bouwen van een missiestatie in Mid- den-Afrika. Zij zullen behulpzaam zijn bij de bouw van een seminarie, een klooster en een kapel voor de Witte paters in Tanganjika. De Ka jotters moeten uitstekende vaklui zijn, onder hen zijn metselaars, een bouw vakker en een mecaniciën. Het gebied van de missie ligt mid den in de rimboe. De zes zullen wei nig gelegenheid hebben tot Europese ontspanning. Zij zullen als opzichters aangesteld worden over een groot aantal inlanders. Het geld voor de overtocht per vliegtuig (en de terugreis) zal door de Nederlandse KAJ worden bijeen gebracht. Na twee jaar zullen de 'leden van de KAJ naar Nederland weerkeren. Aller ogen zijn gericht op jarige Margcret Zondag werd Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margaret van Engeland 25 jaar. Op die datum mag zij zelf bepalen, met wie zij zal trouwen. Geruchten gingen, dat dan de verloving tussen de Prinses en Peter Townsend bekend gemaakt zou worden. Er is echter op haar verjaardag over een verloving niet gesproken. De prinses heeft zich geamuseerd op een liefdadigheidsbazar bestemd voor de kerk te Carthie. De vijf duizend bezoekers negeerden de tentjes waar niet-leden van het koningshuis be dienden en toonden een grote voorkeur voor de stand van prinses Margaret. Ook koningin Elisabeth en prins Philip maakten zich op deze bazar waar van de opbrengst bestemd was voor de kerk te Carthie, verdienstelijk. Op de foto een speciale opname b.g.v. haar verjaardag, waarop zij een effen gele japon draagt, een kraag van witte Organza, een parelen hals snoer en een rose diamanten broche. Schoolgeld teruggehaald Enkele onbekenden, die zich door het inslaan van een ruit toegang hadden verschaft tot een kleuterschool in Apeldoorn, hebben de teleurstelling dat zij in de kasten niets van hun ga ding konden vinden, niet aan de onderwijzers willen laten merken. Alvorens zij onver- richterzake vertrokken, lieten zij op het bord een groet aan haar achter. In grote letters schreven zij namelijk: „Daag lieffe jufrouw". In him eigen schooltijd hebben zij waarschijn lijk op school ook niets van hun gading gevonden Wesp oorzaak van autohotsing Doordat Zondagmiddag omstreeks 2 uur een wesp rondzoemde in een personenauto, die over de brug van het Muzeplein te Amsterdam reed, is een vrij ernstige botsing ontstaan, waarbij 4 inzittenden van een ande re auto naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De 26-jarige bestuurster H. S. R. uit Amsterdam sloeg angstig naar de rondvliegende wesp en verloor daar door de macht over haar stuur. Het gevolg was, dat ze met haar auto eerst een verkeerszuil omver reed en vervolgens in botsing kwam met een andere auto, die uit de tegenoverge stelde richting kwam. De laatste wa gen werd totaal vernield. De vier in zittenden werden allen naar het O. L. Vr. Gasthuis gebracht. Drie van hen konden na behandeling huis waarts keren. De vierde, de bestuur der, moest worden opgenomen met een groot aantal snijwonden. Hij is de 44-jarige kolenhandelaar J. van de Pol uit Bloémendaal. De chauffeuse, die de botsing had veroorzaakt, liep geen letsel op. Ze was zelfs niet door de wesp gesto ken. BRUG WILDE NIET MEER OMLAAG. De brug in de verkeersweg Zwolle Leeuwarden aan de Turkseweg bij Steenwijk heeft Zaterdagmiddag een grote verkeersopstopping veroor zaakt. Voor het doorlaten van een schip werd de brug om half vier om- hooggedraaid, doch bij het neerla ten zakte de brug scheef en raakte muurvast. Spoedig stond -aan beide zijden van de brug een groot aantal auto's te wachten. Na enige tijd be gon de politie het verkeer om te lei den via de Esse en de polder Gelde- ringen, terwijl ook vele passagiers door schippers werden overgezet. Ge meentewerken moesten er aan te pas komen en men slaagde er eindelijk om vijf uur in de brug omlaag te krijgen. Dit is niet de eerste maal dat deze brug dergelijke kuren vertoont. GOUDEN VOORWERPEN GESTOLEN. Drie uur lang hebben enige men sen van een bergingsbedrijf Zater dagmiddag jl in de Maas gedregd naar gouden voorwerpen, die uit een stand op de E-55 waren ontvreemd. Zij haalden een gouden armband ter waarde van 800.en een gou den ring op, maar toen moesten zij hun pogingen opgeven, omdat het getij veranderde. De pogingen zullen echter worden voortgezet. Vorige week Maandagavond hoor de een bezoeker van de tentoonstel ling bij de stand van de federatie goud en zilver plotseling glasgerin kel. Omdat hij de zaak niet ver trouwde, ging hij kijken en zag in de duisternis een man lopen. Hij zet te direct de achtervolging in, waar schuwde een andere bezoeker, die op zijn beurt de politie alarmeerde. Agenten wisten daarop de vluchte ling, de 35-jarige koopman H. G. B. aan te houden. Inmiddels was gebleken, dat uit de vitrine drie gouden armbanden GEWESTELIJK. ARBEIDSBUREAU Algemeen Over de periode van 8 t/m 13 Aug. 1955 onderging het aanbod geen wij ziging, zodat het standcijfer ongewij zigd een aantal van 190 als werkloos ingeschrevenen bleef aangeven. Een vergelijking met de stand van het overeenkomstige tijdstip m 1952, 1953 en 1954 wijst uit, dat de conjunc- tureële ontwikkeling na 1952 een uitermate gunstig verloop heeft ge had. De voordelige verschillen bedra gen resp. 1600, 760 en 355. Het aanbod is dan ook t.o.v. de be roepsbevolking van geringe omvang. De vraag evenwel steeg en beliep op 13 Aug. j.l. 450 geregisteerde aan vragen, waarvan ongeveer 100 aan vragen betrekking hadden op jeugdi gen van 15 t/m 18 jaar. Vooral in de metaalindustrie, de 'bouwnijverheid en de textielindustrie is de behoefte aan arbeidskrachten beduidend. Ook in andere bedrijfs takken bestaat goede plaatsingsmo gelijkheid. Jeugdbemiddeling De vraag bleef stationair, terwijl het aanbod van zeer bescheiden om vang is. Hieruit kan de gevolgtrek king worden gemaakt dat het uiterst moeilijk is gebleven om op enigs zins bevredigende wijze aan de inge- vraag bestrijkt vrijwel alle bedïijfs- klassen c.q. beroepen. Er is derhalve sprake van een algemeen tekort aan jeugdigen, dat weliswaar in de ene bedrijfsklasse meer naar voren treedt dan in de andere. Vrouwen Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten steeg enigermate ten aanzien van de vorige staat en be droeg op 13 Aug j.l. 125. Deze stij ging heeft weinig reële betekenis, aangezien zij voornamelijk het gevolg is van herinschrijvingen in verband met afloop gelegenheidswerk. De vraag daalde en kwam van 370 op 320. Het definitief worden van eerder voorbereide plaatsingen en het vervallen van een aantal aanvragen zijn als oorzaken te noemen. In vrijwel alle bedrijfstakken be staat behoefte aan vrouwelijk per soneel, doch in de huishoudelijke be roepen treedt zij het sterkst naar voren. Hier is zeer bepaald van een niet onbeduidend tekort sprake. OPENBARE LES VAN DE SOC. GEW. SCHOOL Bij de opening van het nieuwe schooljaar geeft de Soc. Gew. School der KAB Leiden een openbare les in het Gebouw v. Chr. Soc. Belangen aan de Oude Vest. Deze avond zal gehouden worden op Maandag 5 September 's avonds 8 uur. De verschillende vakleraren van de school zullen vanuit verschillend gezichtspunt behandelen het onder werp: „De katholieke arbeider in het openbare leven". Pater dr. Alfred O.F.M., de dioce- saeleider van de ontwikkelingscen trale der KAB zal op deze avond eveneens aanwezig zijn, om ieder die dat wenst inlichtingen te verschaf fen over de Soc. Gew .School. Op deze avond is iedere KAB-er uit Leiden om omgeving van harte wel kom. Het bestuur der school hoopt, dat velen, die niet goed weten, wat het streven der school is, van deze gele genheid gebruik zullen maken, nader met de school kennis te maken. Enkelen hebben de weg naar het secretariaat der school, Prinsenstraat 20 Leiden, reeds gevonden om zich als leerling op te geven. Wenst u inlichtingen over de school, wendt u dan tot dit adres, diende aanvragen te voldoen. De en twee gouden ringen met 'n waar de van f 2.500,waren verdwenen De man bekende tenslotte en zei niet precies te weten wat hij had wegge nomen, want toen hij moest vluchten had hij maar een greep gedaan. Toen de achtervolging werd ingezet leek het hem beter de buit maar in het water te werpen. VERDRONKEN BIJ HET ZWEMMEN. Zaterdagmiddag is te Amtserdam bij het zwemmen in het Beneden Diep van het Nieuwe Diep bij de sportterreinen van de Shell achter de Valentijnkade te Amsterdam de 65- jarige A. Felders uit Amsterdam verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd Zondag opgehaald. Vertrokken in de week van 15 tot en met 20 Augustus: M. J. T. Bakker, Hooi gracht 1127, Gilze en Rijen, Kerkstr. 20; E. M. Bavelaar, Herenstr. 41, Am sterdam, Vrolijkstr. 106 III;! B. Beek huis en fam., Franchimontlaan 56, Am sterdam, Vrolijkstr. 106 III; B. Beek- ker en fam., Coornhertstr. 8, Velsen, De Noostr. 141; H. A. G. van Bemmel en fam., Borneostr. 9a, Zoeterwoude, Vrou- wenweg 44; M. H. de Marees v. Swin- derenBontje, L. Morsweg 81, Duits land; B. G. van den Bos, T. Siegenb.str. 20, Weesperkarspel, Klampweg C 24 K; E. M. J. Conijn, Groenh.str. 12, Amster dam, Chopinstr. 12; W. Dexel en fam., Haarl.str. 193, Velsen, Hagelingerweg 147; E. van Eek, v. d. Brandelerkade 2, Rotterdam, Wilgenlei 168; E. J. Fergu sonvan Es, H. Rijndijk 151, Voorburg, Pr. Mariannelaan 173; W. A. Fasel, G'as- straat 12, Kampen, Emmastr. 12; G. W. Feuth, J. de Wittstr. 44, 's-Gravenhage, Toussaintkade 52; C. Goudberg en fam., Maresingel 36, 's-Gravenhage, Leersum- straat 58; M. E. W. ter Haar, Maredijk 1, Amsterdam, le Oosterparkstraat 179; A. W. Helmis en fam., Rijnsb.weg 60, Haarlem, Kleverparkweg 42; T. J. M. Hendriks, Pelikaanstr. 1, Dussen ca., Kerkstr. 17; J. den Hoed en fam., Oude Vest 177a, Hazerswoude, Rijndijk 282a; C. M. T. DevileeHoogeveen, Morsweg 22, Nijmegen, Bankastr. 7; E. A. Tim merHorikx, W. Rozenstr. 18, Zaandam, Stationsstr. 72; N. Horsman, Kooihof 27, Alkemade, Kerkstr. 90; D. Houwer, Su- matrastr. 46, Katwijk, Nieuwstr. 1; J. Huisman, Rijnsb.weg 10, Oegstgeest, Rijngjstr.weg 163; D. Kiers, Leemansstr. 53, Norg, Bankenbosweg 95 D; Jonkhr P. B. v. Kinschot, W. Singel 32, Abessi- nië; G. J. Kraan, Hooigracht 1127, Doesburg, Kfcepoortstr. 16; E. M. Leur, Apoth. dijk 28, Apeldoorn, Genistalaan 36; H. O. de Marees v. Swinderen, L. Morsweg 81, Zweden; A. Moeke en fam., K. Mare 12a, Utrecht, Weth. Diemondt- laan 18b; H. A. R. Nieuhoff, Rapenburg 131, Vriezenveen, Weth. Potstr. 8; G. C. den Ouden, Hooigracht 57, Amsterdam, Stroomarkt 19; M. J. Oudshoorn, We- verstr. 22, Katwijk, Veereinde 40; A. C. Ponstein, v. 't Hoffstr. 12a, Hilversum, Emmastra. 38; C. P. Prins, Thorb.str. 6, Amsterdam, Cliostr. 21; E. S. Rachlin, Rijnsb.weg 153, 's-Gravenhage, v. Aèrs- senstr. 186; H. N. G. la Rivière, Noord einde 52, Nederlandse Antillen; P. J. Schipperus, J. v. Goijenkade 22, Buren, Weeshuiswal 9; C. M. WurzerSlierings, L. Rijndijk 116, Voorburg, Parkweg 74 bc; J. M. Yuanvan der Stam, Bree- straat 177, Rotterdam, Katendr.str. 69a; W. J. E. Voet, Cobetstr. 31, Rotterdam, Killevliet 48a; T. Wik, Veilingkade 1, Delft, Korenmarkt 10 F. K. L. Wong, de M;. v. Streefk.str. 42. Nederlandse Antillen; I. v. d. Wijngaard, Herenstr. 53, Arnhem, N. Parallelweg 21; M. S. E. Zangen, W. Singel 81, Israël. EERSTE LUSTRUM VAN VISVERENIGING. Het eerste lustrum van een visver eniging betekent vijf lange jaren van gezamenlijk inleggen en als het even kan afzonderlijk ophalen, omdat dit laatste immers de eerlijke concurren- tiegeest in de club gaande houdt. Dit alles is waard om gevierd te wor den en daarom had de vereniging „Sport en Genoegen" Zaterdagavond een extra feestelijke bijeenkomst in de Kleine Burcht belegd. Alle verhalen over de bijkans arm- scheurende vangsten werden nog eens doorgenomen. Voorzitter De Roode gaf in zijn openingswoord ech ter een meer waaiheidslievende be schouwing over wat in de afgelo pen jaren de sommen zoal in bewe ging bracht. Hij herdacht met trots het feit dat de club inmiddels is uit gegroeid tot de sterkste club van Lei den en overhandigde de heer B. Slin gerland vervolgens de kampioens- Ibeker van het jaar 1954. De heer P. Stafleu wijdde hierna enkele bijzon der hartelijke woorden aan het be leid van het bestuur. Een cabaretprogramma, dat dóór het gezelschap van het duo B-ey be langeloos verzorgd werd, besloot het feest. Voor de tweede maal. Tijdens een adspirantenwedstrijd tussen Fluiks en Vi-cus Orientis op het N.B.L.O.-terrein aan de Zoeterwouid se Singel" is de 14-jarige W. de H. uit de Irenestraat op onverklaarbare wijze komen te vallen. Hij brak zijn rechterdijbeen en moest naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd worden. Het was voor de tweede maal dat de jongen bij een wedstrijd zijn dijbeen brak. DWARSKIJKER. Tentoonstelling te Leiden Konijnen hadden ook last van de warmte Zaterdag en Zondag organiseerde de L.P.K.V. haar zomertentoonstel- Kng. Vanzelfsprekend met dit fraaie weer in de tuin van Oud-Hortuszicht. Gezien de belangstelling, de vele fraai inzendingen, 164 beesten, kan men deze show zeker geslaagd noe men. Er waren 12 klassen en de keur meesters B. Werner (Delft); Pels ((Stolwijk); J. Rol (Voorschoten), hadden gezien dit warme weer en de vaak minder gunstige condities van de diverse beesten zeker geen gemak kelijke taak. De uitslagen waren: Grote rassen (Vlaamse Reus, ijzer- grauw): 1. Th. Belt; 2. P. v. d. Leek. Midden rassen (Weener Wit): 1. T. v. Amsterdam; 2. mevr. Zwanenburg i grote Chinschilla). Kortharige rassen A/B klasse: L. Zirkzee 1 en 2. Kleine rassen: 1. J. Rol; 2. mevr. Couzijn. Dwergrassen A: 1. mevr. Quist. Flaamse Reuzen: 1. B. Schroef; 2. J. Krol (Lotharingen). Midden rassen: 1. L. Boonstra; 2. W. du Clou. Kortharigeklasse: 1. T. G. Droog; 2. L. Zirkzee. Kleine rassen: 1. E. Quist (Holland Zwarten); 2. E. Rutgers (Klein Chin chilla). Dwergklajssen: 1. Jeugdlid C. Droog. E.-Klasse: 1. C. v. Rooden( nest Grootzilver). Fokrammen: 1. E. de Boer (Franse Hangoren). Burgerlijke Stand Geb.: Lambertus, z. v. J. Dubbelaar en E. Koevoet; Wilhelm Alexander Ferdinand, z. v. N. B. C. v. Rijnswou en W. L. Renee; Godefridus Casper Franciscus, z. v. A. de Wit en W. A. v. d. Burgt; Saskia Maria Sophia Grietje, d. v. F. H. G. de Groot en G. Giliam; Simon, z. v. S. Klinken berg en D. Kret; Yvonne Geerdina Maria, d. v. H. A. A. Selhorst en A. M. Spruijt. Getr.: M. Samson en IT. Y. T. Ron- kes. Overl.: P. L. M. v. Egmond, zoon 6 maanden; A. M. E. In de Braak vrouw 50 jaar. Tuinfeest van „Ons Eiland" Het gaat goed met „Ons Eiland": het speeltuin- en clubwerk bloeit en de afdeling korfbal beleeft ook een goede tijd, want het eerste twaalftal is vorige week naar de hoofdklasse verhuisd. Bovendien is men vanaf October bezig met de bouw van een eigen clubhuis. Door de vorst heeft nien vertraging ondervonden, maar binnenkort kan men toch de eerste steen leggen voor dit, geheel door eigen krachten te bouwen, tehuis. Maar er is nog wel wat geld nodig, Daarom hield „Ons Eiland" Zater dagavond een tuinfeest, waarmee men ongeveer 1000 bij elkaar hoopt te halen. Het rad van avontuur, een schiettent, een vrolijke keuken en vele andere attracties moesten zor gen, dat dit bedrag er komt. Ook kon men zijn geld kwijt aan warme worstjes en dranken. 's Middags was er een kinderker- mis, waar de bekende Geraldini op trad met zijn poppenkast en als mu zikale clown fungeerde. Vrijdag, avond was er al een lampionoptocht door de buurt geweest. Agenda Leiden TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam'. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Lakenhal 1012 en 25 uur: Schil derijen, aquarellen en tekeningen van Floris Verster en Menso Kamer- lingh Onnes. (Tot 1 September). Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 20 Aug. 13 uur tot Zaterdag 27 Aug. 8 uur waargenomen door de Apo theek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lam- menschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BIOSCOPEN De films voor de week van 19- Augustus zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Ik ben er kapot van", alle leeftijden. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Heidi en Peter", alle leef tijden. Trianon: „Het purperen masker", 14 jaar. Rex: „Jungle Jim in de Koppen- snellersvallei", 14 jr. (Don derdag: „De onvergetelijke melodie", alle leeftijden). Stoüverbod voor alle voertuigen rii- en trekdieren en vee. Laatste Berichten DE TOESTAND IN MAROKKO Verscheidene steden in Marokko verkeren op het ogenblik nog steeds in een staat van beleg na een week einde van ongeregeldheden, die aan meer dan 400 personen het leven heb ben gekost. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar wordt voor Marok ko en Algerije onofficieel op meer dan 1.000 geschat. De ernstigste incidenten deden zich voor in Kenifra, Khoerigba en Oued- Zem, drie steden in het Berber-ge bied ten Westen van het centraal Atlas-gebergte. In Casablanca hadden zich Maan dagmorgen voor de gebouwen van de dagbladen menigten verzameld, om de lijsten te lezen, die de namen ge ven van degenen, die de massamoord +e Oued-Zem hebben overleefd. Naar verluidt zijn in deze stad door een hysterische menigte ongeveer 50 Europeanen vermoord. De straten van de eens zo rustige stad Oued-Zem waren Maandag over dekt met wrakken van uitgebrande auto's. Europeanen, bewapend met geweren en revolvers, helpen het vreemdelingenlegioen bij 'het pa trouilleren door de stad. Sommige bur gers hebben hiervoor -hun auto's ter beschikking gesteld. Rondom de mijnstad Khoeribga, waar drie Europeanen zijn gedood en voor duizenden millioenen francs schade is aangericht, woeden nog steeds branden. Hier, evenals in vele andere steden, hebben de Franse autoriteiten geen pogingen gedaan om het aantal Marokkaanse slacht offers vast te stellen, aangezien vele door kameraden zijn meegenomen. In Kenifra, waar Berbers Vrijdag en Zaterdag gevechten hebben gele verd met Franse- valschermtroepen, hebben zich Zondag een aantal Ber bers aan de Franse autoriteiten over gegeven. In Casablanca, waar oorspronkelijk tien Marokkaanse slachtoffers wer den gemeld, zijn Zondag 35 Marok kanen op het grote Islamietische kerkhof begraven. Twee Europeanen en 12 Marokkanen verloren het leven bij ongeregeldheden in Safi. A.F.P. meldt dat bij de ongeregeld heden in Rabat Zondag vijf Marokka nen om het leven zijn gekomen. Der tig Marokkanen werden gewond. DE OVERSTROMINGEN IN DE V.S. Het aantal slachtoffers van de over stromingen in de zes Noord-Ooste lijke staten van de Verenigde Staten is Maandag ges-tegen tot 186. In of ficiële kringen schat men, dat totaal meer dan 200 personen het leven hebben verleren en enkelen vrezen zelfs, dat het aantal dichter bij de 3Cj zal liggen. De totale schade wordt geschat on vele millioenen dollars. Volgens de laatste 'gegevens zijn in Pennsylvania 93 slachtoffers gevallen, in Connec ticut 66, in Massachusetts 13, in Rh-*- de Island 1, in New Yersey 6, in New York 4 en in Virginia 3.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2