3)e£eidie0oti/fca/itt Gruweljjke moordpartijen in Marokko en Algerije Berbers richtten slachting aan in Oued Zem Watersnood in de V.S. een nationale ramp POLITIEKE HARTSTOCHTEN Het „Leger van Allah'' maakt van de gelegenheid gebruik Aantal doden nauwelijks te schatten tDematió foaüeó 'ui Jltaiakfia Muiterij in de Soedan Kardinaal Mindszenty ernstig ziek Internationale atoomconferentie Zaterdag gesloten Honger op Haïti Kan het nog sneller Tragedie na terugkeer uit de Russische krijgsgevangenschap Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 22 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13581 Als oplaaien BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 De vrees, dat op Zaterdag j.l., de tweede verjaardag van de afzetting van sultan Ben Joessef, ernstige ongeregeldheden zouden uitbreken in Noord- Afrika, is wel zeer gegrond gebleken. Het is zowel in Marokko als in Algerije een afschuwelijke moordpartij geworden, waarbij honderden doden zijn te betreuren. Volgens de laatste gegevens zijn in Algerije 460 opstandelingen en 69 militairen om het leven gekomen en in Marokko 210 personen, onder wie 52 blanken. Maar deze cijfers zijn nog lang niet volledig. Daar het te verwachten viel, dat de tweede verjaardag van de afzetting van de sultan van Marokko tot bloedige botsingen aanleiding zou geven, hadden de Fransen aanzienlijke versterkingen uit het aangrenzende Algerije naar Marokko overgebracht. Van deze verzwakking heeft het z.g. „Leger van Allah" in Algerije gebruik gemaakt om een plotselinge opstand te organiseren. Omdat men daar op zo'n revolte niet voorbereid was, is het aantal doden in Algerije hoger dan in Marokko. MF.T BIJLEN EN MESSEN In Oued-Zem, 300 kilometer ten Zuiden van Casablanca, wisten Ma rokkaanse nationalistische terroristen Zaterdag de Europese wijk vijf en een half uur te beheersen. De terro risten werden gesteund door ongeveer 4000 in, witte mantels gehulde Ber bers de helft er van te paard uit de omgeving. Weldra lagen de straten overdekt met zwaar verminkte en verkoolde lijken. Een moeder, die haar zuigeling trachtte te bescher men, werd doodgestoken. Alle veer tien patiënten van het kleine zieken huis van Oued-Zem, elf Mohammeda nen en drie blanken, werden met bij len vermoord en hun lijken werden verbrand. De directeur-geneesheer van het ziekenhuis, dr. Fischmeyer, werd ern stig gewond, toen opstandelingen zijn ziekenhuis plunderden. Later is hij aan zijn verwondingen bezweken. Het vreemdelingenlegioen redde ten slotte de stad. De Berbers werden met gevechtswagens in de heuvels teruggedreven. De Berbers voerden vele van hun doden mede hoe veel weet nie mand. Volgens een autoriteit moeten het er vele honderden zijn. Op advies van de resident-generaal Gilbert Grandval die naar Aix-les- Bains zal vertrekken als de toestand rustig wordt hebben de dagbladen in Marokko de meer gruwelijke bij zonderheden over de massamoord niet gepubliceerd, uit vrees voor wraak van de Fransen. In Kenifra drongen Berbers te paard, naar schatting 2000 tot 4000 man de stad binnen en plunderden er een deel van totdat zij verdreven werden door Franse parachutisten die assistentie kregen van gevechtsvlieg tuigen van Franse bases opstegen. Twee correspondenten van het Franse dagblad France Soir werden door Marokkanen vermoord in de na bijheid van Kenifra. Het zijn de ver slaggever André Laveuf (32) en de fotograaf Roger Ladeveze (35). Ook een derde journalist, Roland Jour- dan, een correspondent voor de Natio naal Broadcasting Cy werd vermoord. Alle drie bevonden zich in een auto, die terugkeerde naar Rabat van uit het onrustige gebied in Kenifra. De auto werd klaarblijkelijk tot stilstand gedwongen door een barricade die over de weg aangebracht was. In de inheemse stad Carrières Cen trales aan de rand van Casablanca ontstonden gevechten nadat groepen Marokkaanse jongeren, velen van hen slechts 8 a 10 jaar oud, die met por tretten van sultan Ben Joessoef zwaaiden, de Franse troepen hadden getart Ongeveer 40.000 Marokkanen ston den gisteren langs de weg in Casa blanca, toen 35 Marokkanen, die om leven waren gekomen, naar de be graafplaats vervoerd werden. Niette genstaande de spanning deden zich geen incidenten voor. NIEUWE AANVAL OP ZONDAG Marokkanen hebben Zondagochtend een aanval gedaan op Khoerigba, het belangrijkste fosfaatcentrum ter we reld, dat 120 kilometer ten Zuidwes ten van Casablanca ligt. Zwaar gewa pende eenheden van 't Franse vreem delingenlegioen hebben met pantser wagens een cordon gelegd om Khoe rigba. Er werden zware gevechten ge leverd. Een gedeelte van de stad staat in brand. IN ALGERIJE De terreur had nagenoeg tegelij kertijd in Marokko en Algerije plaats. Het leger van Allah lanceerde in het departement Constantine een offen sief op 14 strategische plaatsen tege lijk. In de stad Constantine werd de actie ingeluid door vier bomontplof fingen. Een der bommen ontplofte in een café in het centrum van de stad, waardoor veertien personen werden gedood. Op hetzelfde ogenblik vielen verzetslieden een politiebureau in de Arabische wijk aan. Troepen en poli tie omsingelden direct de stad en gin gen tot de tegenaanval over. ORDE HERSTELD Gistermorgen vroeg werd van of ficiële zijde verklaard, dat in beide landen de orde hersteld was. Sterke gewapende macht is samengetrok ken in de bedreigde gebieden, waar een avondklok afgekondigd is en practisch de staat van beleg heerst. Honderden gearresteerden zijn naar de gevangenissen overgebracht. De Franse eerste-minister, Faure, heeft in een verklaring voor de pers gezegd, dat de Frans-Marokkaanse vriendschap niet geschaad moet wor den door „misdadig optreden" te Oued-Zem. De regering zal trachten de perso nen die verantwoordelijk zijn voor het gebeurde te Oued-Zem, op te sporen en te straffen, aldus de pre mier Faure. VANDAAG BESPREKINGEN Terwijl gisteren de slachtoffers van Zaterdag werden begraven, vertrok ken Marokkaanse leiders evenals de Franse premier Faure naar Aix-les- Banis. Vandaag beginnen hier Frans- Marokkaanse besprekingen, die vori ge week reeds werden aangekondigd. Naar Aix-les-Banis vertrok gisteren c.a. de 108-jarige grootvizier, de naaste medewerker van de tegen woordige sultan Ben Arafa. De sultan heeft gisteren de vorming van een nieuwe Marokkaans kabinet bekend gemaakt, maar het is twijfel achtig of dit kansen heeft. Het be staat voor het grootste deel uit volge lingen van de pasja van Marrakesj, de steunpilaar van het impopulaire regiem van de huidige sultan. DE KAART VAN FRANS - NOORD-AFRIKA^ Dodencijfer stijgt snel De overstromingen in de Ver. sta ten zijn een nationale ramp gewor den. Zes van de Verenigde Staten zijn door president Eisenhower tot rampgebied verklaard na de waters nood, die op de wervelstorm Diana volgde. Het dodencijfer is reeds gestegen tot 165, met de meeste slachtoffers in Pennsylvania, 93. De schade beloopt milliarden dollars. Te Quonset (Rhode Island) werden 900 mensen van daken en uit boom toppen gered tijdens een groot scheeps helicopter-operatie van de marine. Een volledig bataljon van de genie wordt klaar gehouden om per vlieg tuig ingezet te worden. Een ware rampnacht beleefden de inwoners van Putnam in het Noor den van Connecticut, waar honderden vaten magnesium, die op het water door de zakenwijk dreven, explo deerden. De steekvlammen schoten 75 m hoog en stichtten zes branden. De vaten waren weggedreven uit een magnesiumfabriek, die later zelf in brand vloog. Hartverscheurende tonelen speel den zich af in een zomerkamp „Da- vis" nabij Stroudsburg, Pennsylva nia, waar veertig mensen door het water in een stenen gebouw werden gedreven, vervolgens naar de eerste en naar de twee verdieping. Toen het water steeg tot de zolder, stortte het gebouw in en slechts 9 personen werden gered. Als rampgebied zijn aangemerkt Pennsylvania, Massachusetts Con necticut, South Carolina, New Jersey en Rhode Island. Ook de staten New York en Virginia leden grote schade door de hevige regenval, die hier en daar 47,5 centimeter in de 24 uur bedroeg. DAAR WAS T OOK WARM. Het kwik bereikte gisteren in New York om 4 uur 92,3 graden, een hitte record voor deze datum. In 1937 werd op 21 Augustus 92 graden genoteerd. Ter onderdrukking van de onlusten in Marokko worden alle auto's aangehouden en gecontroleerd. Engeland heeft op verzoek van de Scendanese regering vliegtuigen be schikbaar gesteld voor het overbren gen van Soedanese troepen naar Zuid-Soedan, om de opstand die daar is uitgebroken te onderdrukken. Het centrum van de opstand, Torit, de hoofdstad van de provincie Equato- ria, is in handen van de opstande lingen, evenals Yei. Juba, ten noord oosten van de laatste plaats, is in handen van de regeringstroepen. De versterkingen worden nu door de lucht naar Juba gebracht, van waar ze naar de door de opstandelin gen beheerste gebieden zullen op rukken. De verbindingen in dit gebied zijn zeer slecht. Torit is uit het noorden over de weg niet bereikbaar. De boot reis van deze plaats nar de Soedanese hoofdstad Kartoem duurt tien tot veertien dagen. Troepen van The Kinks African Rifles, die in Oeganda zijn ingezet tegen de Mau-Mau, zijn vrijgemaakt om de grens van Oeganda met Soe dan te bewaken. Stromen vluchtelin gen Griekse en Syrische handela ren en ook Zuidsoedanese Afrikanen zijn reeds de grens overgekomen. Egypte heeft intussen aan Enge land het beleggen van een ronde-ta fel-conferentie voor Soedanese lei ders voorgesteld. Engeland en Egyp te, die thans nog de verantwoorde lijkheid in Soedan delen, zouden aan die conferentie zelf niet deelnemen. MUITERS GEVEN ZICH OVER. Een groeu van 138 muiters heeft zich in Yei, een van de steden in het Zuiden van Soedan, die zich in han den van de muiters bevond, overge geven, Een reiziger die uit Boedapest in Wenen is aangekomen, heeft gezegd in Boedapest uit doorgaans goed in gelichte brond te hebben vernomen dat kardinaal Jozef Mindszenty zeer ernstig ziek is. Vorige week moet zijn toestand zo ernstig geweest zijn dat men hem nog maar een paar dagen te leven gaf. Sindsdien zou zijn toestand iets zijn verbeterd, maar het levensgevaar zou nog niet zijn geweken. In 1949 werd de kardinaal in Boe dapest tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Op 16 Juli maakte radio Boedapest bekend dat hij een onderbreking van zijn straf had ge kregen en mocht wonen op een hem aangewezen plaats. Dat zou een kas teel zijn in de buurt van Pecs in het Zuiden van Hongarije. Een neef van de kardinaal die via Zuidslavië uit Hongarije is ontkomen heeft onlangs gezegd dat de moeder van kardinaal Mindszenty haar zoon twee keer had bezocht en had gezegd dat zijn gezondheidstoestand door slechte behandeling ernstig had ge leden. Ongeluk met Franse kabelbaan Bij Montpezat in de buurt van Aubenas (Zuid-Oost-Frankrijk) zijn Zaterdag tien mensen om het leven gekomen als gevolg van het neerstor ten van een kabeltrein. Eén persoon werd ernstig gewond. Een wagen van 40 ton met een be stuurder en tien inzittenden daalde een 130 meter hoge helling bij de centrale van Montpezat af en stortte door het breken van de remmen langs de kabel omlaag. De politie heeft verklaard dat de slachtoffers geen toeristen zijn. OVERSTROMINGEN IN PAKISTAN In de Pakistaanse provincie van de Noordwestelijke grens zijn talrijke plaatsen overstroomd. Volgens be richten uit Pesjawar zouden dertig personen verdronken zijn. In een stad stortten driehonderd huizen in. De door de overstromingen aangerichte schade wordt op 750.000 gulden geschat. Boven verwachting geslaagd Zaterdag is de internationale atoomconferentie te Genève gesloten, „de grootste en belangrijkste weten schappelijke conferentie die ooit is gehouden",zoals voorzitter dr. Homi Bhabba haar noemde. Met steun van zowel president Eisenhower als pre mier Boelganin, drong de voorzitter in zijn slotrede er op aan, na verloop van tijd een tweede conferentie te houden. Hij las een boodschap van Boelga nin voor, waarin de hoop uitgespro ken wordt, dat er regelmatig confe renties als de huidige zullen worden gehouden. De voorzitter herinnerde er aan dat eerder een boodschap van Eisenhower was ontvangen, waarin deze het idee steunde in 1957 of 1958 een tweede conferentie te houden. Bhabba zei tenslotte: „Het is de on verdeelde mening van alle betrokke nen, dat deze conferentie beter ge slaagd is dan gehoopt en verwacht werd". In de stad Jermie op het Westindi- sche eiland Haïti zijn 40.000 tot 70.000 mensen de hongerdood nabij. Ouders verkopen hun kinderen voor enkele guldens om eten te kunnen kopen. Paarden, muildieren en ezels worden op straat niet meer gezien. Velen voeden zich met gras en wor tels. Een aantal kinderen is reeds aan honger en voedselvergiftiging gestorven. Deze hongersnood is een van de late gevolgen van de wervelstorm Hazel, die vorig jaar October in het Zuidwestelijke deel van Haïti dood en vernieling bracht. De regering van Jamaica Zal op advies van het ministerie van koloniën te Londen hulp bieden. In grote haast worden hoeveelheden vitaminen en gecon centreerd voedsel naar Haïti overge bracht. De „Los Angelos Times" heeft Za terdag gemeld, dat een kolonel van de Amerikaanse luchtmacht, Horace Hanes, het supersonische wereldsnel heidsrecord heeft verbeterd door op grote hoogte boven de Mojava-woes- tijn met een North American Super Sabre" tussen 1.280 tot 1.440 kilome ter per uur te vliegen. Volgens het blad bereikte kolonel Hanes dit resultaat bij een reeks senlheidsproeven op een hoogte van iets meer dan 10.000 meter. Echtgenote hertrouwd Twee Nederlanders van de acht, die na vele jaren in Russische krijgs gevangenschap te hebben doorge bracht binnenkort in ons land terug keren, zullen hun echtgenoten her trouwd terugvinden. Een van hen, de 45-jarige chauf feur H. ten Hoff uit Musselkanaal, werd tijdens de bezetting in Duits land te werkgesteld. In 1944 werd hij met het personeel van de firma waarvoor hij werkte naar Rusland overgeplaatst. Vanaf die tijd hoorde zijn familie niets meer van hem. Toen alle naspeuringen van het Rode Kruis naar Ten Hoff tevergeefs bleken is in 1948 op verzoek van zijn vrouw het huwelijk ontbonden. Een jaar later stapte zij opnieuw in het huwelijksbootje. Het vorig jaar ontving zij plotse ling een brief van haar man waarin hij belangstellend informeerde naar de gezondheidstoestand van zijn zijn vrouw en zijn zoon. De heer Ten Hoff was in de oorlog niet aangesloten bij een nazistische organisatie. De andere krijgsgevangene die in Nederland in een moeilijke situatie komt te verkeren is de vijf tig-jarige mevr. R. W. E. van Krampen. Haar man hertrouwde enkele jaren gele den. Tot Kerstmis nergens anders tijd voor. Het zal lang duren, aldus verklaar, de de Nederlandse delegatie naar de internationale atoomconferentie Zon dag, voordat al het studiemateriaal dat tijdens de conferentie is verza meld, zal zijn verwerkt. De opmer king van een Franse geleerde, die Za terdag zei: „Tot Kerstmis zullen we nergens anders tijd voor hebben", vertolkt tevens de mening van vele andere delegaties. Zolang alle gegevens niet met meer rust en aandacht onder de loupe zijn genomen dan tijdens de drukke twee weken van de conferentie mogelijk was, zal het volgens de Nederlandse geleerden onverantwoordelijk zijn te willen beweren, wat nu wel de vóór naamste wetenschappelijke hoogte punten van de conferentie zijn ge weest. Op alle gebieden, die in Genève zijn behandeld, is zoveel waardevols meegedeeld, dat het geheel nog nau welijks te overzien is, zeiden zij. Atoomtentoonstelling. In 1957 zal te Amsterdam een atoomtentoonstelling worden gehou den, welke zal trachten de wetens waardigheden omtrent de atomen op populaire wijze weer te geven. Een paar leden van de commissie, welke deze tentoonstelling moet voorberei den, hebben te Genève medegedeeld, dat tien landen reeds belangstelling hebben getoond voor deze tentoon stelling: Amerika, Canada, Engeland, Rusland, Frankrijk, België, Noorwe gen, Zwitserland, Argentinië en Westduitsland. Definitieve toezeggin gen voor deelneming zijn echter nog niet ontvangen. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond Opgemaakt te 10 J uur). i WEINIG VERANDERING. j Droog, zonnig en warm met overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. 23 Aug. zon op 5.37, onder 19.52; maan op 12.38, onder 21.31. Het weer in Europa stockholm oslo kopenhagen amsterdam londen luxemburg parijs bordeaux grenoble nice zürich locarno berlijn münchen wenen innsbruck rome ajaccio regen 27 C. half bew. 21 mist 25 mist 27 nevel 30 licht bew. 28 licht bew. 30 onbewolkt 33 half bew. 29 nevel 25 nevel 25 zwaar bew. 28 nevel 28 mist 25 nevel 26 nevel 26 onbewolkt 31 onbewolkt 27 Korreltje Luiheid maakt gemakkelijke dingen moeilijk, ijver moeilijke dingen ge makkelijk.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1