Scheepjeskerk aan de Groenendijk viert honderdste verjaardag ITERPAG 20 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De Scheepjeskerk in haar tegenwoordige staat. Ceuenaiaap aan haat herdeió Beschreven door astoor A. Hennekens ET GROENE ZEILSCHEEPJE OP de spits van 't achthoekige toren van 't waterstaatskerkje richt zijn wen al honderd jaar naar de wind. de oevers van de Oude Rijn past 1 zulk een windwijzer in het Zuid- Alands polderland. De bouwpastoor hannes Bernardus Wesselingh heeft dat scheepje de naam aan zijn ikje gegeven en nu letterlijk ver- uwigd: de Scheepjeskerk. )p het feest van de H. Bernardus, Augustus, vieren kerk en scheepje honderdste verjaardag. Cent u nog een scheepje, dat een lang winden, stormen, zelfs or- ïen heeft getrotseerd en dat altijd even moedig elk wisselend weer pacht en steeds maar met tegen - id blijft vechten? Voorbijgangers te voet of per voer- van elke aard nemen langzaam vluchtig de „juiste tijd" op van de le klok en vreemden wijzen naar „scheepje" als naar een curiosi- Voor de goed gelovigen mag dit eepje met het kruis in top ook nog symbool zijn van dat van Sint rus, van de Kerk van Ohristus. goede gedachte kan geen zo inderhaast opgekomen igs de drukke verkeersweg Leiden Itreoht. Dok het Scheepje van St. Petrus Itseerde alle stormen nu reeds (bij - twintig eeuwen, en het zal dat (ven doen: „De poorten van de hel len haar niet overweldigen", 'astoor Wesselingh was in 1*839 van le-Schild naar de Groenendijk ge inen en had zich zestien jaar he md met het oude kerkje, dat aan Rijn was gelegen, ten Westen van tegenwoordige kerk, die hij tus- 1 September 1854 en 20 Augustus heeft laten bouwèh, omdat de ilde gevers" van de Groenendijk ineens 15000 gulden konden aan- iden alvast de helft van het be- digde kapitaal. luist die milddadigheid had de op- sing gegeven van de spannende g: Waar zou de nieuwe kerk ko- n, in Leiderdorp of Groenendijk? De oude kronieken weten te ver- ippen, dat de Leiderdorpers slechts gulden konden voorleggen, oenendijk was dus de Leüderd'or- 9 ronden voor! laar de Ongeschoeide Garaieliet ter Theophilus Sarot werd in 1856 itoor van Leiderdorp en oök daar *am een kerk. Pastoor Wesselingh spoedig zijn taak hem door de orzienigheid' voor Groenendijk op- volbracht. Hij beleefde de vol- 'iingen de inwijding en kreeg het irrecht, om zijn nieuwe kerk te Den onder de bescherming van zijn Patroonheilige Bernardus van ïirvaux, monnik en prediker van ïistochten, stichter van kloosters raadgever van pausen. In 1856 werd de stichter van onze kerk verplaatst naar Kwadendamme dn Zeeland, waar hij in 1872 eervol werd ontslagen. In het rusthuis „Pa- dua" te Boekei in Noord-Brabant overleed hy de 15e Maart 1883. Deze dag mogen we niet vergeten en de bouwpastoor van de Scheepjeskerk elk jaar tenminste even gedenken dn vrome dankbaarheid. Een monnik ös de Patroon van onze kerk en onze parochie, de H. Bernardus. Misschien heeft hij in de hemel nog schuld er aan, dat ook monniken van de Car- mel sedert 1856 de herders werden van zijn geestelijke schapen en lam meren. DATER ANASTASIUS VAN DE H. JOSEPH, met zijn doop- en familienaam Hubertus Franciscus Lu- dovicus Bosmans kwam op 28-jarige leeftijd van het Utrechtse veer te Leiden naar de Groenendijk en zou op enkele maanden na 19 lustra of halve eeuw op ons kerkhof Wellicht zullen we dian bij die „gouden her denking van zijn sterfdag" de nog' weinige resten bij elkaar zoeken en neerleggen in een eenvoudig pries tergraf vóór de kleine kapel van Gol gotha. |"\E PAROCHIE van Sint Bernardus U aan de Groenendijk zou de Carmeltraditie van een halve eeuw verbroken en verloren hebben, als niet op het Hoogfeest van Pasen 1907 de tweede Carmelherder uit Rome gekomen was. Pater Placidus van de H. Albertus, Johannes Keu- Iers, Limburger van geboorte, van hart en mond. Tot November was hij hier de pas toor-monnik in zijn ruige pij, vol een voud en met de regelmaat van een (kloosterling, die hartelijk kon ver tellen en innig bidden, die warm kon lopen voor grote bouwwerken en te vreden bleef met zijn kerkje, waar zijn wijs en rustig woord van be lering en vermaning de christelijke geest bewaarde onder de parochianen. De verplaatsing naar het nieuwe Car- melnoviciaat te Waspik kwam voor hem nog onverwacht, maar zijn af scheid was een weergave van zijn leven. Slechts deze woorden kon de scheidende herder zeggen tot zijn kudde: „Het is Gods Wü'\ In het No viciaat was de oude pastoor Keulers van Groenendijk een voorbeeld voor de jonge Carmelieten en ook 's nachts zong hij nog blij na de metten: Te Deum laudaimus U God loven wij in eeuwigheid zal ik niet be schaamd worden. In 1940, Paaszater dag na het eerste Alleluja, is hij ge storven, nadat hij kort tevoren met ontroerde stem vergeving vroeg en gebed. Dat gebed zullen zijn oud parochianen hem niet onthouden, vooral niet op zijn sterfdag de 23e Maart. P. Timotheus van de H. Tere- sia volgde hem op in de crisisjaren 19341939. Als man van practische aard en inzicht vond hij spoedig zijn weg in de ordening van hetgeen in kerk en pastorie zo nodig was. In zijn rijke levenservaring en mensenken nis vond menigeen steun en troost. 'Met het eeuwfeest van de parochie in 1939 besloot pastoor Vaessen zijn vijfjarig pastoraat en 'koos als oud*- provinciaal de Carmel van Geleen voor zijn verder kloosterleven. Als 'blijvende gedachtenis liet hij ons de marmeren altaren achter, die met vele kleine offers van de paro- Het nieuwe hoogaltaar. vijftig jaar het „ollands buddeke" komen weiden, als Vlaams pastoorke dn het Zuid-Hollands polderland schap. Anekdoten zijn er genoeg van „Da vid met het hondenkopje". Voor het het kerkje wist hij bij elke -lus trum-viering de milddadigheid van zijn' parochianen op te wekken. En die lustra, een viering om de vijf jaar, waren er vele: van zijn professie als Carmeliet, zijn priesterwijding en zijn herderschap in Groenendijk: in 1845 werd hij Carmeliet in 1851 pries ter in 1856 pastoor. Zo kreeg de kleine pastoor zijn 'kerkje vol met vele devote en minder devote gedachtenissen. De parochiële school was zijn laatste werk, ofschoon hij ze niet meer heeft 'kunnen inwij den. De 9e Augustus 1906 is hij ge storven. Wij mogen hem wel gedenken in onze gebeden, H. Offer en H. Com munie, tenminste op die dag. Hiet vol gend jaar ligt het oude pastoorke 'n Kerk en omgeving, bij haar stjycbting in de vorige eeuw. chianen voor het eeuwfeest waren aangekocht en later de bestemming kregen, welke door de pastoor en de weid, was hij' toch de man der Voor zienigheid voor de parochie van Sint Bernardus tijdens de jaren der be zetting, vol gevaren, angst en ont bering. „Alleen door offer en gebed kan men zulke duivelen verdrijven". Gebeden en geofferd heeft de „oor logsherder" voor zijn kudde en de hemel bezworen, om de gevaren af te wenden, zijn geestelijke kinderen te beschermen en te bewaren. In het 'Huis van God vond hij zijn vreugde, voor de zielen v/as hem geen gebed te lang, geen offer te zwaar, niet tegenstaande zijn zwakke gezondheid en lichamelijke kwaal. In de eerste Meidagen van het Bevrij dings jaar werd hij buiten zijn weten gekozen in het Provinciaal Congres te Was pik tot Prior van het Carmelklooster te Waspik, waar hij tot het voorjaar van 1951 (het Noviciaatsklooster leid de en dan overging naar de Bede vaartsplaats van St. Joseph te Smakt. Nog slechts enkele maanden geleden deed de Provinciaal van onze Beierse Provincie een beroep op zijn hulp en werk voor de zielen in Regensburg, waaraan de oud-pastoor met liefde gehoor gal Op het feest van de H. Johannes de Dooper, de 24e Juni 1945, werd door de Hoogeerwaarde heer D. Bont, de-1 Pastoor J. B. Wesselingh ken van Zoeterwoude, als herder van de parochie van de H. Bernardus te Groenendijk in de Scheepjeskerk ge ïnstalleerd met de opwekkende woor den van de Profeet Elias, Vader en leider der Carmelieten, Zelo zelatus sum pro Domino Deo exercituuim, Ik heb geijverd voor de Heer, de God der heerscharen: P. Avertanus van de Carmelmaagd, Petrus Antonius Hubertus Marie Hennekens, die gij nu sedert t'ien jaar in liefde en ge duld verdraagt. Kleine kleuterscholen zijn het ideaal Er dient in Nederland een groot aantal kleine kleuterscholen te ko men. Het beste is een kleuterschool, die bestaat uit niet^ meer dan twee groepen (klassen); één voor de min der rijpe kleuters en'één voor de rijpe kleuters. De eerste groep moet ten hoogste 20, de tweede ten hoogste 30 kleu ters tellen. Bovendien moet er in elk kleuterschooltje een reservelokaal zijn voor bijzondere bezigheden. De voordelen hiervan zijn, dat de afstand van de school tot de woning klein kan zijn en dus de veiligheid wordt vergroot. Bovendien kunnen de verschillende volksgroepen op deze wijze gemakkelijker voor hun kinderen het gewenste kleuteronder wijs krijgen. Deze conclusies zijn neergelegd in een interimrapport van de Studie commissie Scholenbouw, die is in gesteld door het Nederlandse con gres voor openbare gezondheidsre- geling. STAATSDIPLOMA LERAAR STENOGRAFIE Bij K. B. is ingesteld een staats- diploma voor leraar in de stenografie. Dit diploma, zomede de daarop te plaatsen aantekening van leraar in de stenografie in een vreemde taal, zal worden verkregen op grond van het met gunstig gevolg afleggen van een examen, gehouden volgens het reglement in het K.B. vermeld en een tweetal programma's. Utrecht organiseert draaiorgel-concours EERST TOURNEE De stichting „Stadsontspanning Utrecht" organiseert op 31 Augustus a.s. een nationaal draaiorgelconcours, waaraan de beste draaiorgels uit Ne derland zullen deelnemen. Ter voorbereiding van het concours zal een aantal Utrechtenaren een draaiorgeltournee maken. In 'alle steden, die zullen worden bezocht, volgt een officiële ontvangst door de burgemeester, die dan tevens ook het eerste orgelnummer uit „De drié pruiken" zal draaien- Voor het orgelminnend publiek is er ook een attractie aan deze tournee verbonden. Men mag zelf een bekend nummer draaien tegen betaling van een gulden, die zal dienen tot steun aan de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis; zo zal het ook gaan met het geld dat door de draaiorgel- vrienden met de bekende koperen busjes wordt opgehaald. GROOT REPATRIANTENHOTEL IN DOORWERTH In Doorwerth bij Arnhem wordt momenteel met man en macht ge werkt aan de bouw van een hypér- modern hotel, dat een inhoud zal ver krijgen van 6000 m3. Het gebouw, dat uit twee verdiepingen zal bestaan, krijgt 82 kamers met 250 bedden, waarbij alle kamers van een douche cel zullen worden voorzien. Men hoopt tegen het einde van October met de bouw gereed te zijn. Voor de eerste drie jaren is het in gebruik gegeven aan de regering die het als opvangcentrum voor gerepatrieerden zal benutten. Met de reeds bestaande 'bungalows inbegrepen hoopt men aldus 500 van deze mensen te kun nen onderbrengen. KINDJE IN MAASLAND VERDRONKEN Gistermiddag is te Maasland een ongeveer tweejarig kind van de fa milie J. C. van Leeuwen te water ge raakt en verdronken. Oudere kinde ren uit het gezin hebben waarschijn lijk een hekje, dat de afscheiding vormde tussen het ouderlijk huis en het daarlangs stromende water, open Montgomery kreeg erepenning van Nijmegen parochianen daarvoor waren gegeven, j laten staan, waardoor het ongeval kon In de kapel van de Arme Dienst- geschieden. Toen het kind werd ge- maagden van Jezus Ohristus te Lut- vonden waren de levensgeesten reeds terade werd hij op Zondagmorgen geweken, getroffen door een hartaanval, toen hij het Woord God's wilde verkon digen. Zonder tot 'bew<ustzijn te zijn gekomen overlëed hij drie dagen la ter op de 11e Maart 1942. Op deze dag blijven wij de herder van onze parochie in dankbaarheid gedenken. P. Hubertus van de H. Anna, Jan Renier Keulers, tevoren prior van de Carmel van Geleen, werd de opvol ger in September 1939. Pastoor Hu bertus Keulers werd „De herder in oorlogstijd". Van nature wars van twist en ge- DE EEUWFEESTVIERING Het Eeuwfeest van de Scheepjes kerk wordt stemmig en innig gevierd'. Op het feest van de H. Bernardus zal de zeer eerw. pater Bertholdus, oud- ■kapelaan van de parochie, nu le assis tent van de Provinciaal en rector van St. Joseph te Smakt, onder het plech tig Lof de parochianen met woorden vol toewijding verblijden. De pries terzonen van de parochie, die het feest 'kunnen meemaken, de Z.E. heer J. N. Venkley, rector in den Haag, de Z.E. pater Generosus Mens OFM uit Gouda en de zeer eerw. heren Ge broeders J. de Jong, leraar aan het priesterseminarie op Htageveld en Fr. de Jong, kapelaan te Amsterdam, zul len het plechtig Offer celebreren, waaronder de hoogeerwaarde pater Romaeus, Proviriciaal der Onge schoeide Carmelieten, ons met zijn 'bekende en graag beluisterde vol zinnen zal opvoeren tot dankbaar heid. En die dankbaarheid zullen wij uitzingen onder het bruisen van het machtige orgelspel tijdens het plech tig lof van dankzegging, dat wordt gehoudefi door pater Romaeus, voor de overvloed van genaden, ont vangen in onze 100-jarige Scheepjes kerk aan de Groenendijk. Veldmaarschalk Bernard Montgomery, de in de tweede Wereldoorlog be roemd geworden man van El Alamein is Vrijdag voor een bezoek aan Nijmegen per Rijnboot aan de Lage Loswal aan de Waalhaven gearriveerd en maakte vervolgens in gezelschap van burgemeester Ch. Hustinx een rijtoer naar bet stadhuis van de stad, die op het ogenblik haar 1850-jarig bestaan viert. Foto: in het stadhuis bood de burgemeester aan de beroemde bezoeker de erepenning van de stad Nijmegen aan, waarvan deze foto een beeld geeft. In de West wordt gewerkt aan vorstelijke verblijven lil October a.s. zal H.M. de Koningin een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen en Suriname. Op het ogenblik wordt er op bet eilandje St. Maarten druk geboawd aan het „Little Bay"-hotel, waar H.M., voor zij doorgaat naar Suriname, enkele dagen rnst zal nemen. De foto geeft een beeld van het in aanbouw zijnde hotel. Het zal bestaan uit een hoofdgebouw, omgeven door enkele paviljoens.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9