Even Voor Eva DE STER VAN DE WEEK met melk meer mans Walvissen in het licht der wereld-economie VACANTIE EN MODE IN ITALIE Menu van de week ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSF TWEEDE BLAD - PAGINA 4 ca. 130.000 kg, dan krijgt men wel een indruk van de waarde van de walvissen voor de* economie. Gezien- dit enorme gewicht is alleen de zee in staat om dergelijke kolossen te dragen en te voeden. Jaarlijks ne men thans o.a. 20 fa'brieksschepen van diverse landen deel aan de wal- visjaoht en ca. 250 jagerschepen ma ken dan jacht op de walvissen. Ondanks de overeenkomst nu loopt de walvisstand toch nog steeds terug en dreigen er wolken aan de horizon van de economie. Uit voorzorg heeft men daarom de vangsten beperkt. Zo walviseenheden worden gevangen, mochten er in 1947 nog 16.000 blauwe terwijl dit aantal voor het komende seizoen is gedaald tot 15.000 een heden. Tevens zal men het vangsei- zoen inkorten met een week. Een be paald gebied in de Stille Oceaan zal men openstellen om de stand der walvissen te bestuderen en de wal vissen van de Zuidpool een ietsje „adempauze" te verschaffen. Aan boord van de falbrieksschepen wil men tevens internationale waar nemers naar de Zuidpool zenden. Er wordt dus wel de nodige aandacht aan het gevaar van uitsterving be steed. Deze maatregelen, in het alge meen belang, zullen echter met zich brengen, dat onze nieuwe „Willem Barendsz" het moeilijker zal krijgen om een goede traanproductie te be machtigen. Ook wij zullen dus de invloed ondervinden van de donkere wolken aan de horizon van de wal- vissenjacht. Maar willen wij boter op het brood dan moet er een einde komen aan het uitroeien van de traanleverende dieren en de geno men maatregelen zijn dan ook zeer noodzakelijk en in het belang van de vetpositie der wereld. DE WALVISSEN STERVEN UIT Huidig? walvisgebieden I 'Leeg" geviste gebieden NEEM PER MAN DRIEKWART KAN SOVJET-UNIE N00RD- AMERIKA (Avertentie) ATLANTISCHE OCEAAN AFRIKA IHO/SCHB OCEAAN JSTRALll ons kasplantjes als we zijn ont breekt daar nogal iets aan! Wie kan er zeggen: ik krijg genoeg buiten lucht, ik geniet voldoende nachtrust en ik leid een regelmatig leven? En wanneer er al zo iemand is, kan die dan óók nog zeggen, dat hij een normale hoeveelheid voelsel tot zich neemt, d.w.z. niet te weinig,maar ook niet teveel? Vooral bij de voedselkeuze dient gewaakt te worden tegen eenzijdig heid: vooral de noodzakelijke vitami nes mogen niet worden vergeten en dat gebeurt niet als we voor variatie zorgen. Met de in dit verband zeer belang rijke dagelijkse koude afwassingen om ons te „harden" mogen we alleen in de zomermaanden beginnen. Vooral deze laatste maatregel is van grote betekenis. Wie in de warme tijd begint kan er in de herfst zon der enig bezwaar mee doorgaan. Met dat al wacht de wereld nog maar steeds op hèt afdoende middel tegen verkoudheid. Niet dat het nu direct onze ambitie is, maar degene die dit medicament ontdekt, kan in korte tijd schatrijk zijn. Want nog steeds wordt er van iede re acht volwassenen jaarlijks één een keer verkouden en in vergèlijking met andere ziekten is dat niet zo weinig! Dr. ALFREDA BRIEDé. Onder de vele aangename ma nieren om de zomervacantie door te brengen schijnt dit jaar een reis naar het Noorden erg in trek te zijn, meer nog dan een reis naar de Middellandse Zee, of een verblijf op een rustig eiland. Soms v/ordt de vreugde van het vertrek echter verduisterd door de vrees niet over een geschikte garderobe te beschikken, welke het mogelijk maakt alle omstan digheden in het juiste tenue on der het oog te zien. Door een dergelijk angst gedreven stopt de onervaren vrouw koffers en kof fers vol met kleren, die ze mis schien nooit zal kunnen aan trekken. Weinige, goed gekozen stukken zijn veel dienstiger om de vacantie te veraangenamen. \/OOR EEN REIS NAAR HET NOORDEN heeft men re kening te houden met het kli maat, en dus moet ieder stuk van de uitzet gemaakt zijn van niet al te dunne wol. Voor de reis raden wij een deux-pièces in fantasie tweed aan. Voor de tochten in de fjorden een gemakkelijke pantalon van toile de laine of van gestreepte flanel, aangevuld met een vrij stevige jumper. Voor museum-bezoek en zwerftochten door de steden is een eenvoudige tailleur, uitgevoerd van grof ge weven toile de laine, altijd aan bevelenswaardig. Ter aanvulling van deze kledingstukken heeft men dan nog een effen mantel nodig van zachte, warme wol, die wat kleur betreft bij al deze ensembles moet passen, en ten- slotte een geklede japon ten ge- 'bruike bij het diner en bij een eventuele avond in een nacht- club. tel), zal van heel dunne fantasie wol gemaakt zijn. Een wijde rok van dunne wol met een imprimé- motief in tere kleuren, is de juis te dracht voor aperitief en avond. WIE LANDELIJKE DREVEN OPZOEKT doet er goed aan uitvoerig gebruik te maken van wollen popeline in effen of imprimé, een fris en licht materi aal, dat zich uitstekend leent voor de „robes chemisiers", die de ideale dracht op het land vor men. Dezelfde stof leent zich tot wijde rokken om te dragen bij coquette blouses van gestreepte of effen flanel. De mode adviseert knielange shorts voor het land: ook hiervoor is gestreepte flanel ofwel toile de laine met een fijn ruitje het geschikste materiaal. Een wit wollen tailleur is onmis baar; zo mogelijk vult men hem aan met een ruime, makkelijke mantel van dezelfde stof. wollen crêpe voor avondlijke ge legenheden. Voor bijzonder be langrijke avonden adviseren we een japon van dunne wol in een zeer lichte kleur, aangevuld met een brede stola van vederlichte, warme wol. In het weekeindkof- fertje vinden een pantalon van lichte gabardine, een wollen blouse met grote ruiten, een bad- costuum, een wijde rok van be drukte voile de laine en een zeer sportieve zwarte jersey-blouse hun plaats; dat is precies genoeg voor zo'n tweedaagse vacantie. Deze week komt er weer eens een „Ster" in de kijker, die door vele mensen bewonderd wordt en die thans over de gehele we reld beroemd is. Ongeveer een anderhalf jaar geleden stonden de kranten vol van hem en thans vraagt men overal op de wereld of hij misschien een lezing kan komen houden om te vertellen over zijn grote avontuur. Edmund Hillary is een jonge Amerikaan, die al vanaf zijn jon gensjaren twee sporten intensief beoefend heeft en daarin een reu ze bedrevenheid gekregen heeft, die hem tot roem gebracht heeft. Eeide sporten van Edmund zijn by ons in Nederland niet zo erg bekend, want wij hebben nu een maal geen bergen en daarom zegt de bergsport, het skiën, ons doorgaans maar erg weinig. Als je nog nooit echte ber gen beklommen hebt, kun je je niet voorstellen, hoeveel inspan ning en moeite het kost om zelfs maar heel kleine bergen te be klimmen, maar als je eenmaal in Zwitserland of Oostenryk de ber gen gezien hebt, begrijp je on middellijk, dat alleen heel geoe fende mensen de werkelijk hoge bergen kunnen beklimmen en zelfs dan is het soms nog erg ge vaarlijk. Het gaat erg langzaam, de berg wordt hoe langer hoe woester naarmate je hoger komt, de luchtlagen worden ijler, zodat je moeilijker kunt ademhalen en tenslotte kom je in een gebied, waar je nog alleen met een zuur stofapparaat in leven kunt blij ven. Edmund Hillary nu, was erg bedreven in deze sport; woeste bergen leverden voor hem geen gevaar meer op en als hij kon vechten meer op en als hij 't kon dat de bovenste lagen van de hoge bergen bedekken, was hij in zijn element. Nu ligt er in Voor Indië een hele hoge berg, de Mount Eve rest, die de hoogste is van de ge hele wereld. In de vorige eeuw heeft men pogingen gedaan om van de grond af met ingewikkelde ap paraten de hoogte te meten, maar dat v/as erg moeilijk, omdat de top geheel schuil ging in dikke wolkendekken, die altijd rond de berg hangen. In het begin van deze eeuw zijn verschillende pogingen ge- eens flink doorklauteren, het was een tocht van maanden en on derweg moest pien doorlopend kampen met voedselvoorraden daan om de berg te beklimmen. Nu kon men daar niet een mor gen vroeg voor, opstaan en dan opslaan, waar de klimmers kon den rusten en waar zij op de terugweg weer onderdak zouden kunnen vinden. De meest moedigen klimmers waren tot een paar honderd meter beneden de top gekomen, de volgende dag met een helper de laatste aanval op de top van de berg te openen. In die nacht vergat hij zijn schoenen binnen zijn slaapzak te zetten en de volgende morgen waren zij als steen bevroren. Maar met een benzine- brander werden zij ontdooid en toen be gon het laatste gevecht. Voorzichtig begonnen de twee mannen in de spiegelgladde ijs- wand, die naar boven voerde, een trap uit te kappen en langzaam, meter ^oor meter kwamen zij naar boven. Ieder moment van zwakte zou het einde betekenen, want het vergde alle inspanning op zich aan de spiegelgladde ijswand vast te houden en het werd steeds kouder, het stormde steeds erger en het leek wel of de top van de berg heen en weer schokte uit protest, dat twee zwakke mensen probeerden haar te overweldigen. Maar Edmund Hillary wist van geen wijken. ,;Nog even doorzetten", fluis terde hij met hijgende stem te gen zijn helper, nog een paar hakken in het ijs en we zijn bo ven". De paar la&tste treden werden in het ijs gehakt, terwijl de man nen voelden, dat hun krachten langzaamaan weken; als zou blij ken, dat zich boven de top weer' een nieuwe top zou bevinden, dan zouden ook zy hom poging moe ten opgeven, want zij waren uit geput. Maar toen konden zij voor de laatste keer het houweel uit het ijs trekken en met de laatste krachtsinspanning hesen ze zich op het hoogste plateau van de wereld: „De Mount Everest was overwonnen". Als teken van hun zege plant ten zij de vlag en waren volko men sprakeloos. Hun zuurstof apparaat, dat zij gedurende de gehele klimpartij meegezeuld hadden, raakte uitgeput en zij moesten weer naar beneden, om dat zij anders wegens gebrek aan lucht zouden stikken. Alleen een koppig man, die deze koppigheid voor goede din gen gebruikt en niet om al tijd zijn eigen willetje door te drijven, had zoiets groots kunnen bereiken. STERRENKIJKER. Bij de tekeningen: 1) Pantalon van citroengele flanel of toile de laine, smal toe lopend, met grote, opgezette zak ken van voren. Sweater in rib beltricotage van dikke, witte wol. 2) Tailleur van zeer moderne lijn, $net open hals en korte mou wen. De stof is een vederlicht effen of fantasiev/eefsel. 3) Diner- of klein avondtoilet van voile de laine in een heel lichte mauve tint, waarin de meest actuele neigingen van de mode tot uiting komen. WIE IN DE STAD BLIJFT kiest de tailleur als basis van haar garderobe. Men heeft er minstens twee nodig: een van vederlichte fantasiewol, om te dragen van 's ochtends negen tot 's avonds zes, en de andere van fijne donkerblauwe of zwarte Deze week eens iets bijzonders! Heeft U wel eens gehoord van kaassla? U zult er verrukt van zijn en het zeker niet bij één keer klaarmaken laten, bovendien is het een voedzaam en gezond ge recht. Zondag: Kopje bouillon met kaasrotjes; stukje varkensvlees, princessebonen, aardappelen, sneeuwpudding met stukjes gem ber. Maandag: Varkensvlees, biet jes, aardappelen; fruit. (Gort weken). Dinsdag: Gebakken boterham worst, andijvie, aardappelen; wa- tergruel. Woensdag: Toast met cantarel- lenragoüt; gebakken kaasplak, gesmoorde kool, aardappelpuree. Donderdag: Nierragoüt, rijst, gebakken tomaten; chocoladevla met schuimpjes. Vrijdag: Gestoofde vis, wortel tjes, aardappelen, peterseliesaus; yoghurt müesli. Zaterdag: Kaassla; gebakken met bessensap. Watergruel 100 gr. parelgort of rijst, 1y liter water, 3 dl bessensap, 150 gr. krenten en rozijnen of ande re vruchten als stukjes appel en peren, 100 gr. suiker, pijpkaneel. De gort wassen, enige uren of 'n nacht weken en met het week- water en pijpkaneel gaarkoken in plm. 1 y2 uur. Bij het gebruik van krenten en rozijnen deze wassen en 15 min. mee laten ko ken; ander fruit schoonmaken, in kleine stukjes snijden en toevoe gen zonder koken. Het bessen sap bijgieten en de gruel op smaak maken met suiker, pijp kaneel verwijderen. Wordt rijst gebruikt dan be hoeft men deze niet te weken, terwijl de kooktijd dan a 1 uur is. De watergruel 's zomers liefst koud geven. Kaassla 200 gr. macaroni, 1 kleine ui, 10 gr. boter, 100 gr. jonge of Edammerkaas aan blokjes gesne den, 1 krop sla, 1 appel, slasaus, (tomatenpurée). Kook de macaroni en laat ze koud worden wanneer ze gaar is. Fruit de zeer fijngesneden ui in de boter en roer dit door de ma caroni evenals de kaas en even tueel een paar lepels tomatenpu rée. Was de sla, droog de sla bladen in een doek en snijd ze in stukjes, rasp of snijd de appel in kleine blokjes. Meng dit alles met de macaroni en maak het geheel smakelijk met wat sla saus. Breng de kaassla over op een schotel en garneer de rand met wat achter gehouden sla blaadjes of schijfjes tomaten. l/OOR EEN VERBLIJF IN DE BERGEN kan men de zelfde kledingstukken gebruiken als voor een reis naar het Noor den worden geadviseerd. Bij een verblijf van langen duur voegt men er nog de nodige jumpertjes en blousjes van dunne jersey aan toe en eventueêl nog een klein avondtoilet van zwarte of blau we wol. Edmund Hillary maar 'het laatste stukje, dat wel een stuk massief ijs leek, bleek na al de uitputtingen van de zware tocht voor hen te zwaar en moedeloos keerden zij dan na maanden weer terug en vertel den, dat het ook hen niet gelukt was. In zijn jonge jaren had Ed mund als geestdriftig bergbe klimmer ook natuurlijk van deze onneembare berg gehoord en drie jaar geleden begon hij met het uitrusten van een expeditie. Het leek wel een leger, dat op trok, zoveel nam Edmund voor zijn tocht mee. Want hij wist, dat hij ruim 300 kilometer zou moe ten klimmen en dat hij maanden- land onderweg zou zijn. Met een klein groepje bereikte hij na wekenlang inspanning en ontbering het plateau, waar de vorige groepen altijd bleven ste ken. Terwijl de storm rond deze verlaten rotsen gierde, sloeg hij zijn laatste bivak op en besloot r\E VACANTIE AAN ZEE vereist twee badpakken: een zuiver wollen pak van klas siek model om in te zwemmen en een fantasiecostuum van wollen lastex om op het strand te dra gen. De ideale mantel voor de zee kust is gemaakt van lichtblauwe wol, model stofjas met een klein kraagje, zakken en grote paarle moeren knopen. Op een smalle pantalon van dunne gabardine kan men effen of gestreepte mouwloze jersey jumpertjes dra gen, die tot de heup reiken. De tailleur, die op regendagen on misbaar is( vanzelfsprekend ge combineerd met een regenman

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8