Jongeren slaan op Jubel-Vebo „de hand aan de ploeg" L I Diploma-zwemmen in „De Zijl" J. A. Eichliorn 25 jaar bij Grofsmederij I1 Vereffen MORGEN een oude I schuld en geeft royaal op - E.H.BXX-ZONDAG! INDE LEIDSE BIOSCOPEN B, B. SECRETARESSE DE STENEN SPREKEN ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 IONG GELEERD - OUD GEDAAN Nieuwe tijden brengen nieuwe methoden Indachtig aan het gezegde: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" en „Jong geleerd, oud gedaan", getuigt het van een vooruitziende blik en ver heugend initiatief, dat het Vebo-bestuur in het kader van de komende Jubel-Vebo op Woensdag 31 Augustus ook een jongerendag heeft ingelast. In diverse vak-technische wedstrijden zullen de jongeren deze dag op het Leids veemarktterrein „de hand aan de ploeg" slaan. Voor de boerendoch ters worden er wedstrijden georganiseerd in het bloemschikken, het opmaken van fruitmanden en het tafeldekken, terwijl de jonge boer met anderen zijn krachten kan meten in een vee-beoordelings- en kalveropfok- wedstrijd. Voorts zullen jonge boeren en boerinnen elkander bekampen in een melkwedstrijd, een wedstrijd in het schatten van het gewicht van vee- en ruwvoedermiddelen, in plantenkennis en in het beoordelen van kaas en het afsnijden van dit zuivelproduct op het aangegeven gewicht. Tenslotte zullen zij hun vaardigheid kunnen beproeven in een ringrijderij en een menwedstrijd. Wedstrijden, die al even gevarieerd als attractief zijn. Onge twijfeld ook voor de buitenstaander! 31 Augustus komt er een jongerendag Zal men tijdens de expositie in de Stadsgehoorzaal reeds een goede kijk krijgen op het leven en werken van het boerengezin in de boerderij, de ze jongerendag heeft ook het doel naar buiten een indruk te geven van al datgene wat de jeugdige boeren stand thuis en in de practijk al zo heeft geleerd. En dat is veell Gelijk als op vele terreinen van het maat schappelijk leven, brachten nieuwe tijden ook voor het boerenbedrijf nieuwe werkmethoden met zich mede. Een evolutie, die zich voor het boerenland in gunstige zin heeft vol trokken. Boer en wetenschap. In tegenstelling met een ver-verle den tijd, toen de boer van al deze „nieuwigheden" niets moest hebben, heeft hij zich daaraan jn de loop der tijden weten aan te passen. Momen teel werken wetenschap en boeren- organisaties intensief samen, een sa menwerking, die voor het boeren bedrijf tot een betere bedrijfsvoering heeft geleid en waarvan de resulta ten zich gaandeweg openbaarden. Een samenwerking ook, waaraan de jonge boer zich van harte heeft ge geven. Vele jongeren hebben in de afgelopen jaren de schoolbanken weer opgezocht. Zij hebben „college gelopen" aan diverse instellingen voor landbouwonderwijs, teneinde zich op dit veelzijdige terrein breder te doen onderrichten in vakken als voedering, behandeling en verzor ging van allerlei soorten jong- en meerjarig vee gedurende de verschil lende seizoenen, fokkerij en mesterij, veekennis, verbetering en juiste be mesting van het land, oogsten, win nen en bewaren van hooi, kennis van veevoeders, het mesten en gieren, het onderhouden van landbouwwerktui gen en machines. Is een en ander gebaseerd op het vergaren van schoolse, dus theoreti sche, kennis, die als grondslag zo dringend nodig is voor een goede practische uitvoering van het agra risch bedrijf, daarnaast bestaat voor de jongeren ruimschoots gelegenheid het geleerde uit te breiden door de organen van de Rijksvoorlichtings dienst en Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren, de inspecteurs der Stam boeken voor Dieren en de Rijkscon sulenten voor de Landbouw, Veeteelt, Zuivel en Pluimvee te raadplegen. Een mogelijkheid, waarvan de jonge ren steeds meer gebruik maken. Bo vendien is voor hun vorming van zeer groot belang het contact, dat ge legd wordt via de drie erkende standsorganisaties, t.w. de Hollandse Mij van Landbouw, de L.T.B. en de C.B.T.B. Samenwerking. Deze studie, voorlichting en con tact geven de boer en boerin „van morgen" een ruimere kijk op de eisen, die hun toekomstige taak aan hen stelt en brengen hen ongetwij feld een beter begrip bij van de con stellatie van het gehele landbouwwe- zen in ons land. Het stemt tot grote Teneinde in Leiden en verre omge ving de aandacht op de komende Jubel-Vebo te vestigenontwierp onze stadgenoot, de heer H. M. de voldoening en hooggespannen ver-1 Vroom, een dffiche, waarbij hij van wachtingen, dat de jongeren meer tot het besef komen, dat wie goed „boeren" wil, zich daarvoor vak-technisch moet bekwamen en terdege op de hoogte moet zijn van hetgeen er in deze ook in de land bouwsector gespecialiseerde maat schappij aan de markt verschijnt. Dat de hoofden van lagere land bouwscholen in Zuid-Holland en bo vengenoemde diensten en organisa ties met de jongeren geestdriftig sa menwerken om van deze jongerendag iets ja veel te maken, stemt eveneens tot hoge verwachtingen. de gedachte is uitgegaan, dat de Ne derlandse boer „het hart van Neder land draagt". Op deze in vier-kleu- rendruk uitgevoerde plaat treedt de boer sterk op de voorgrond om nog maals te wijzen op de grote beteke nis van de boerenstand voor land en volk. In het hart, dat hij stevig om klemt houdt, komen de woorden fok- vee, vetvee, landbouw, zuivel en melk voor. Onder gete belangstellLnj, spe ciaal van ouders en vrienden, vond Vrijdagavond in de zweminrichting- De Zijl, weer het diploma-zwemmen plaats, waarbij de heer A. Gileen als examinator van de K.N.Z.B., de zwemmeesters H. Rol en A. v. West broek na afloop hartelijk dank bracht voor dit keurige afzwemmen en geen enkele deelnemer (ster) werd afge wezen. De namen der geslaagden Waren: Meisjes A.: Oaty de Boer; Anneke Esderts; Truus de Jong; Anneke Free ze; Truus Kranenburg; Lida Kranen burg; Nelly Dreef; Miep de Munnik; Ineke Sloot; Mary Sloot; Riia van de Water; Wies je Frankhuizen; Jopie Leune; Anneke v. Kampenhout; Sari v. Leeuwen; Anne M. de Jong; Ti neke Dirkse; Greetje Filemon; Sjaan Barends; Anneke v. IngenSohenau; Ivonne Kap; Willy Witteiböl; Willy v. Kasterop; Ineke v. d. Krol; Gonny Nievaarts; Córrie v. Aalst; Janny Zuidervaart; Lizanne de Boer; Ivonne Kraneveld; mevr. A. de Bree; mej. R. Postma; Loesje v. d. Eist. Meisjes B.: Belb v. d. Tuin; Elly Müller; Heieen Kriek; Anneke Siera; Tinie Bekvoy; Lubertha v. d. Waals; Leny Crisp ij n. Jongens A: Leo Nederlof; A. F. Huisman; Wouter Verhöog; Hendrik Altink; Emiel de Jong; Albraim Mug- ge; Kees Philippó; Bert Martijn; Jo hannes Wallaart; Aad Krom; Jan Tukker; Tom v. d. Ster; Hanny den Hoed; H. P. v. Egmond; Ton War mond; Hans Rijkelijkhuizen; Sjef GEM. AANKONDIGING AFSLUITING SPOORWEG OVERGANG MORSWEG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de spoorwegovergang in de spoorlijn LeidenWoerden op de Morsweg, in verband met het uitvoe ren van werkzaamheden, van Zon dag 21 Augustus 22.00 uur tot Maan dag 22 Augustus d.a.v. 18.00 uur, zal zijn afgesloten voor alle verkeer met voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. Burgerlijke Stand Geb.: Elisabeth Christina Brigitta, d. v. L. J. v. d. Hulst en J. Spek; Johannes Anthonius Maria, z. v. L. J. M. Creijghton en M. A. H. A. Morsch; Petrus Johannes Antonius, z. v. P. J. Verplancke en C. E. Prins; Johannes Nicolaas, z. v. W. v. Rooijen en J. W. v. Kooperen; Lucia Anna Maria, d. v. J. B. Wendel en C. M. M. Verbakei; Johannes Benjamin, z. v. W. G. Mulder en H. J. Hendriksen; Kees Willem, z. v. K. K. de Voogd en J. Steinhart. Overl.: L. B. Verdoes, man 5-8 jaar. De heer J. A. Eichliorn, bedrijfs- chef in de gieterij van de Koninkl. Nederl. Grofsmederij te Leiden, her dacht het feit, dat hij 25 jaar aan genoemde vennootschap verbonden was. Na begroeting van de jubilaris en diens echtgenote in de directiekamer, waaraan een bloemenhulde was voor afgegaan, nam de directeur, ir. M. C. de Jong het woord. Spreker memo reerde hoe de heer Eichhorn zijn practische opleiding heeft genoten in de gieterij van de Grofssmederij, waarin zijn vader toen de leiding had. Zodoende leerde hij reeds op betrekkelijk jeugdige leeftijd de fij nere kneepjes van het vak. Toen kwam de tijd, dat hij geheel op eigen wieken wilde drijven en het vak zelf standig uitoefenen; hij verliet de Grofsmederij om in Indonesië, als werkmeester in een nieuw op te rich- Ströman; Kees Wittetbol; Henny Tel. 26274. Agenda Leiden Speeltuinver. „Ons Eiland". Groot tuinfeest. Kortenaerstraat. 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Lakenhal 1012 en 25 uur: Schil derijen, aquarellen en tekeningen van Floris Verster en Men so Kamer- linigth Onnes, (Tot 1 September). Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 20 Aug. 13 uur tot Zaterdag 27 Aug. 8 uur waargenomen door de Apo theek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, L'am- menschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgéest door: de Oegstgees- Apotheek, Wilhelminapark 8, Naar HU1BERS Haarlemmerstraat 1 23, Lelden Geboorteaankondigingen V LI L-llLll mv/lVVJLjI 1 CCli UUUC Blansjaaar; Kees Strijik; Cor Barende; Bert van Leeuwen; Sjaak de Bree; Wiim de Water; Frans Smids; Arie Willemse; Frans Bekkering; Jan Sira; George v. d. Wijngaard; Robert J. Borsboom; Nico de Jong; Rob Wol lens. Jongens B.: Cornells Jan Onvlee; Adri Kreuger; Bert Kreuiger; Piet Verhoeven; Hermanus Wallaart; Cor- nelis Brouwer; Harry v. d. Reyden; Bert Eradus; Wim Ouwerkerk; Bert Stoof; Gerard v. d. Reijden. Casino. Hoevelen_hebben_op het Duitse filmindustrie is met een ver- volg op „Heidi" gekomen. „Heidi en Peter" heet de rolprent, die in kleu ren, is opgenomen. Het is zo'n zelfde zoet verhaaltje, dat ook de jeugd van thans in een tijdperk van bubble-gum spijkerbroeken en straaljagers in he vige mate vermag te boeien. Heidi woont boven op de berg. Een romantische achtergrond voor dit ro mantische verhaal. Zij, die Heidi ge zien hebben weten, dat het Zwitsers meisje een steenrijk vriendinnetje in Frankfort heeft. Dit vriendinnetje heeft een vader, die met zijn chèque- boek getuige de gebaren, die hij maakt practisch dé halve wereld kan kopen. Dit komt in deze film natuurlijk goed van pas, want altijd zijn er in geschiedenissen als deze wel menslievende dingen te doen, die een paar centen kosten. Door zijn bemiddeling krijgt de beek, die bij overstroming een gere gelde bedreiging voor het bergdorp is, een dijk en „Geitenpeter", een vriendje van Heidi, mag voor land meter gaan studeren. Maar de prille kinderen van de bergen hebben dat ook wel verdiend; zij hebben met hun vriendschap zo véél bijgedragen aan de genezing van het dochtertje van de rijke man uit Frankfort. Zij heeft immers van een verlamming geen weet meer sinds haar rolstoel in een afgrond te pletter is gegooid. Een echte vacantiefilm, die iedereen zonder schade kan gaan zien. witte doek gepoogd Charly Chaplin te evenaren en hoe v/einigen is het gelukt. Norman Wisdom heeft ook weer eens een poging gedaan, maar we betwijfelen of het zelfs een po ging genoemd kan worden. Het re cept heeft men hetzelfde gehouden: De tragische komiek, die het zo goed met de wereld, maar die overal pech ontmoet. De uitwerking is 'echter van een gehalte, dat aan zeer goedkope gooi- en smijtfilms dóet denken. Het verhaaltje is niet eens zo kwaad: Een weeshuis, dat met opheffing bedreigd wordt en de geliefde maar onhandige huisknecht. De goedkope humor en 'de afgezaagde scènes laten echter van dit verhaaltje weinig over en als na V/2 uur niemand met de beste wil van de wereld meer lachen kan, lacht Norman zelf de lach van een halve dwaas, zo, dat er in de zaal toch nog geschater klinkt! Misschien zou Nor man het wel „doen" in een tussen- fiknpje van een klein kwartiertje, maar 1 y, uur is werkelijk te veel ge vraagd. „Ik ben er kapot van" noemt de film zioh met veel zelfkennis; en dit vinden we een heel klein beetje over dreven. Zo erg is het nu ook weer niet. K.F.C.: alle leeftijden. Lido. Programma afgekeurd. Luxor. Een film als „Heidi", doet ons altijd aan het vergeelde ver halenboek van onze grootouders den ken. Wat konden we genieten van de geschiedenissen der kinderen, die met de deugd hand in hand wandel den en ondanks dat een heerlijk be staan hadden, omdat de deugd altijd opvallend snel beloond werd. De Rex. „Jungle Jim in de Koppen- snellersvallei" is weer een echt avonturenverhaal van Jungle Jim. Ditmaal moet Jim hulp verlenen bij de aankoop van mijnrechten in de rimboe. Natuurlijk is er ook een da me van de partij, zonder beeldschone jonkvrouw kan men bezwaarlijk de wildernis in trekken, niet waar. Maar er komt nog veel meer aan te pas, want er zijn concurrenten, die zelfs koppensnellers te voorschijn weten te toveren. Het zijn maar namaak-kóp- pensnellers, maar ze „doen" het toch maar gied. Wie van avonturen houdt, kan hier z'n hart ophalen. Boven 14 jaar. Trianon. „Het purperen masker" is de jongste filmversie vani de be faamde Rode Pinmpernel, de man die tijdens de Franse revolutie talrijke ter dood veroordeelde royalisten het leven wist te redden. Daar het ver lossen van graven en gravinnen uit de klauwen van de revolutie geen sinecure mag worden genoemd, spreekt het vanzelf, dat er menig bravourstukje moest worden uitge haald. Hetgeen het „purperen mas ker" dan tot gróte voldoening van de toeschouwer in gulle overvloed pres teert. Het „masker" steekt zich in aller lei wespennesten en komt in ontstel lend gevaarlijke situaties te verke ren; hij komt er uit dat staat van te voren vast, maar de spanning ligt in de vraag: hoe? De makers van de film hebben het element der verras sing danig weten uit te buiten, ter wijl zij ook alle recht hebben laten wedervaren aan de kleurenrijkdom van het Parijse leven in de dagen toen Napoleon nog eerste consul was. Zo doende is het een spannend verhaal geworden, waarin de spanning zich telkens ontlaadt in een bevrijdende lach, wanneer het „masker" weer eens een dolle streek gelukt is. We gens de spanning van het avontuur is de toegang voorbehouden voor per sonen boven de 14 jaar. De films voor de week van 1926 Augustus zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Ik ben er kapot van", alle leeftijden. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Heidi en Peter", alle leef tijden. Trianon: „Het purperen masker", 14 jaar. Rex: „Jungle Jim in de Koppen- snellersvallei", 14 jr. (Don derdag: „De onvergetelijke melodie", alle leeftijden). ten gieterij op te treden. In 1930 als gerijpt mens, en volledig toegerust als gieterij-va km an teruggekeerd, volg de hij zijn vader op als bedrijfsleider der gieterij aan de Grofsmederij. De gieterij heeft ini die vijf en twintig jaar een grote vlucht genomen en is uitgegroeid tot één van de belang rijkste gieterijen van ons land. Spre ker bedankte de jubilaris voor het geen hij als goed vakman tot stand wist te brengen. Tenslotte overhan digde de heer De Joiig, als bewijs van waardering een enveloppe met inhoud; het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met daarbij behorende zil veren draagpenning, alsmede een blauw herdenkingsbord. De jubilaris sprak vervolgens een dankwoord. Na het officiële gedeelte van de huldiging nam de jubilaris nog een huldiging door de werkplaats" In de gieterij-cantine in ontvangst. OUD LEIDEN GENOOT GISTERAVOND VAN KAGER-. PLASSEN Gisteravond maakten circa honderd leden en introduce's van de Vereni ging Oud Leiden een bijzonder ge slaagde boottocht over de Kagerplas- sen. De min of meer dreigend aan doende mededeling op de aankondi ging van deze tocht, dat de trip onder alle weersomstandigheden zou door gaan, omdat de plassen steeds aan trekkelijk zijn, mocht dan een zeer juiste waarheid bevatten, de dee .ne mers zullen zeker niet betreurd heb ben dat het weer uitstekend was, en dat het schilderachtige spel van het licht der ondergaande zon op de lich te, pastelkleurige wolkenflarden en de spiegeling van deze tere schoon heid op het rimpelende water uren lang de aandacht geboeid heeft in plaats van de grauwe, sombere en wilde schoonheid van kletterbuien en bliksemschichten op en over door harde wind gekuifde golven. De hoot met het enthousiaste gezel schap aan boord trok via de Zijl de plassen op, voer door de Leede langs de Warmondse jachthavens met hun vrolijke activiteit, en keerde via de aantrekkelijkste hoekjes van de Kaag door de Zijl weer terug naar de Sleu telstad. Een buitengewoon geslaagde tocht, waarvan de leiding berustte bij de heer en mevr. Gillissen. Pleistercollecte De pleistercollecte voor de R.K. E.H.B.O. is in overleg met de pastoors in de kerken aan de Hartebrug, He rensingel en Haagweg tot nadere aan kondiging uitgesteld. Saogerknaben vom Wienerwald ISTERAVOND was de Pieterskerk bijzonder goed bezet met een blij gestemd auditorium om de Sanger- knaben vom Wienerwald (op trek tocht door ons land) te beluisteren in de vele mooie gewijde liederen en zangen, die zij op hun program heb ben. In de dirigent Helmut Richter hebben de jongens een leider, die het jeugdig vuur weet aan te wakkeren en zijn eigen muzikale smaak met aandrang maar ook op prettige ma nier weet over te brengen op zijn jonge koristen, die muzikaal tot in de perfectie worden gevormd. Uit hun wijze van zingen spreekt onge kunsteldheid en ambitie. Hun werk wordt verricht tot eigen genoegen en ontwikkeling. Begiftigd met een na tuurlijke aanleg voor de mooie kunst van zingen is het resultaat een char merende voordracht met glaszuivere intonatie. En met volle bewondering voor datgene wat de muzikale leider reeds bereikte wensen wij ons de klankkleur in het forte wat minder fel, het bel canto, wat meer mat- .goud getint, vooral in i en a klank, Het stemmenmateriaal is er. Het programma was verdeeld in drie afdelingen: Oostenrijkse mees ters. Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Bruckner, Goller en Kienzl. In dit deel was Bruckner, naar 't ons voorkomt, iets te hoog gegrepen, maar „Des Klausner's Ave" van Gol ler en „Selig sind" van Kienzl klon ken mooi en gesoigneerd. In de tweede 'afdeling „Gezangen uit muziekmissen" van Oostenrijkse componisten bereikten de jongens een waar hoogtepunt. Het laatste deel van 't programma Ad Benedic tionen was gewijd aan Mozart, Bruck ner en van Nuffel, de beroemde lei der van het Mechelse St. Rombouds- koor. Bravo! Dat klonk alles heel mooi en beschaafd en de jonge so praan, die van zijn heldere stem en ontluikend muzikale gaven zo gaarne en volop mededeelde, aan wie naar hem hoorden, mag in z'n schik zijn, dat zijn geluid goed en voorzichtig wordt geleid. Dit ventje gebruikte de drie registers hem door God ge schonken, wat evenwel voor de er varen leraar z'n zorgen medebrengt. Al met al was 't een geslaagde en succesvolle avond die aan de diri gent, evenals aan de algemene leider, Pater Stanislaus Marusczijk een waar genoegen zal hebben gegeven. De beide pauzes werden met orgel spel gevuld en opgeluisterd. Men werd verzocht zich in de kerk van bijval te onthouden. Bedenke men dan ook eens, dat tijdens het orgel spel druk praten alsof men in z'n huiskamer was ook niet in het kerkgebouw past. Temeer waar een organist (onvernoemd), die o.a. Fan tasie en Fuga g. kl. t. van Bach speelt, niet de eerste de beste is. De volks liederen uit de Oostenrijkse Bonds- landen waren treffend van stemming en, eenvoud. J. KORTMANN. By andere parochiekerken in Lei den en Oegstgeest zal de collecte a.s. Zondag doorgang vinden. De Leidse priesterstudenten worden Maandagmorgen om negen uur met de fiets met badpak en één broodmaaltijd bij het Lyceum aan de Mariënpoelstraat verwacht. Door de burgers, voor de burgers. Ook tegen rampen in vredestijd. (Ingez. Med.-adv.) Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., CORRESP.: Nederl., Engels, Spaans, Frans, Duits. Kon. Eric. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 0<XX>^©«<>^>00<5>0<><S><3>0<>00<>0< Dit witte huis, lieflijk met groen begroeid is te vinden in het cen trum van de Sleutelstad. Waar? Daarop plegen de deelne mers aan deze prijsvraag een ant woord ^te geven. We verwachten niet veel inzendingen omdat de op gave ons vrij moeilijk lijkt. Des te meer kans hebben de puzzelaars, die het juiste antwoord Inzenden. De vorige week De foto stelde voor de Wouteren- brug over de Trekvliet aan het eind van de Jan van Goyenkade. De waardebon van vijf gulden is voor: P. de Winter, Alexanderstraat 19, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt vooi' De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.verloot.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2