$&£eid6e(5oii4cï/rit MAROKKAANSE HEKSENKETEL Zware overstromingen in de Ven Staten Kleurrijke audiëntie op Castel Gandolfo Stakers bestormden gevangenis van Nantes Adenauer mag over de hereniging komen spreken Casablanca op alles voorbereid ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13580 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct p. m.m. Telefoontjes j 1.50 1 geleerden zitten te smullen van de wederzijdse onthullingen van aller lei atoomgeheimen, nóg zo dromen van een paradijs op aarde, zolang er lan den zijn als bijv. Marokko, zal de we reld altijd verzekerd kunnen zijn van haar portie herrie en narigheid. Een halve eeuw geleden bestond er reeds een Marokkaanse kwestie, welke bijna een wereldoorlog had ontketend; nu is er weer een Marok kaanse kwestie, doch ditmaal gaat het conflict uitsluitend Frankrijk en Marokko aan en leveren de vecht partijen geen aanleiding tot 0 een wereldbrand. Het is weer éen van die kolo niale kwesties, waarvan de liquidatie met rumoer gepaard gaat. Zoals her en der over de wereld, eisen ook de Marokkanen 'hun vrijheid op ,maar de Fransen voelen er weinig voor, hun protectoraat voetstoots op te ge ven. Bij hun pogingen om een tus senweg te vinden stuitten zij inder tijd op het verzet van sultan Ben Joessoef en vandaag twee jaar gele den (20 Aug. 1953) hebben zij hem afgezet. Hij werd vervangen door zijn oom sultan Moelay ben Arafa, die weliswaar een gewilliger instrument was in de handen van Frankrijk, maar weinig steun ondervond bij het volk, behalve bij de Berbers. (Het bleef rumoerig in Marokko en teneinde raad stuurde Parijs generaal Grandval als resident-generaal naar Marokko om een pacificatie te be reiken. Deze zag in, dat men de Ma rokkanen meer vrijheid moest geven en weldra had hij het aan de stok met de blanken in Marokko, zodat hij tussen twee vuren kwam te zitten. Ook in Parijs kwam de regering tus sen twee vuren te zitten, want er bleek een stevige oppositie te bestaan tegen de plannen van Grandval. Het beste scheen te zijn, de machteloze sultan weer weg te werken en een soort raad in te stellen, waarin ook de aanhangers van de oude sultan vertegenwoordigd zouden zijn. Aldus wilde men de kool en de geit sparen. Parijs stelde de tegenwoordige sultan een ultimatum, dat hij binnen een zeer korte tijd een nieuwe regering moest vormen, waarin de nationalis ten zouden moeten worden opgeno men, en men hoopte, dat hij dan zou zeggen: „Dat gaat niet". Hij zou dan onmachtig zijn gebleken om een re presentatieve regering te vormen en men zou hem dan hebben „geadvi seerd" af te treden. Maar de sul tan zei: „Ja, dat is goed, maar ik wil geen vijanden in mijn regering en zó gauw gaat dat ook niet". Intussen maken de aanhangers van de oude sultan van de onenigheid en de besluiteloosheid gebruik, door de monstraties in Casablanca uit te lok ken, die dan onder de hete Marok- Minstens 51 doden Negen Amerikaanse staten zijn ge teisterd door overstromingen ten ge volge van zware regenval, waarmee de orkaan Diane gepaard ging. In to taal zijn minstens 56 personen om het leven gekomen, onder wie veertien in Pennsylvania. Op sommige plaat sen viel niet minder dan ruim 22 cen timeter regen. Leger en vloot scha kelden hefschroefvliegtuigen in om geïsoleerde personen, onder wie kam perende kinderen, uit hun netelige positie te bevrijden. Drie en dertig kinderen zijn van de buitenwereld afgesneden in een va- cantiekamp in het dal van de buiten de oevers getreden rivier de Never- sink. Kinderen in twee andere vacan- tiekampen in de omgeving maken zich gereed voor vertrek op 'het eer ste sein. Redders hebben in roeiboten tever geefs getracht de kinderen te berei ken, die op een stuk hooggelegen ter rein op redding wachtten. Volgens latere berichten hebben helicopters de kinderen gered. Sedert gisteren is de evacuatie van tien plaatsen in de omtrek van het 880 ha grote stuwmeer van Otis in het Zuidwesten van Massachusetts (V.S.) gaande aangezien de stuwdam se klopparyten met bloedrode marte- laarsbloemen. n zo is Marokko op het ogenblik een heksenketel, waarin het bruist en kookt, en men houdt z'n hart vast voor de dag van vandaag, de tweede verjaardag van de afzetting van de oude sultan. De felle propaganda-leu- zen van de nationalisten voorspellen weinig goeds. dreigt te bezwijken onder de druk van enorme watermassa's. De regen val van de laatste dagen heeft het stuwmeer sterk doen stijgen. Het be dreigde gebied ligt half in Massa chusetts en half in Connecticut. In de staten New York, New Jer sey, Connecticut, Massachusetts en Pensylvanie is de noodtoestand afge kondigd. RODE ZUIVER'WOLLEN DAMESJASJES f 14.90 NATUURLIJK BIJ. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 Midza-bonnen voor onze cliënten Doden en gewonden Met traangas en gummistokken en later zelfs met vuurwapens verde digden politietroepen gisteravond een uur lang de gevangenis en het Paleis van Justitie te Nantes tegen aanvallen van duizenden werfarbei- ders. Twee aanvallers werden daar bij gedood en minstens drie gewoon. De arbeiders eisten de vrijlating van colega's, die Woensdag na de bloedige botsingen met de politie, waarbij 42 agenten werden gewond, in hechtenis zijn genomen. De arbeiders overvielen later een wapenwinkel en stalen een aantal geweren, die eventuele volgende botsingen een nog ernstiger aanzien kunnen geven. De Franse havenplaats biedt de aanblik van een belegerde stad. Overal zijn door de werf arbeiders, die na een staking om 25% loons verhoging de werfkantoren plunder den en daarna werden uitgesloten, barières aangebracht. Helicopters Bonn verwacht er niet veel van Prinses Margaret van Engeland 25 jaar\ De Sowjet-Unie is accoord gegaan met het voorstel van dr. Adenauer om de RussischJDuitse onderhandelin gen op 9 September in Moskou te la ten beginnen. Zij .heeft ook laten we ten, dat zij geen belemmering ziet voor een uitwisseling van gedachten over het vraagstuk van de Duitse eenheid en andere internationale pro- kaanse zon prompt uitgroeien tot for-1 blemen, die beide landen raken. De Sowjetrege- t ring deelde dit 1 Vrijdag mede in een nota, die in Bonn arriveerde op een ogenblik, waarop reeds ze kere nervositeit te bespeuren bleek over de vraag of Russen dr. Adenauer de kans zouden bieden het eerste nationale vraagstuk der Duitsers aan te snijden. Het tweede door dr. Adenauer aan Moskou kenbaar gemaakte verlan gen, een se delegatie is intussen al bezig de koffers te pakken. Adenauer zal twaalf van zijn beste diplomaten mee nemen en daarnaast een staf van honderd ambtenaren en technici, die het eerste diplomatieke kanaal tus sen Moskou en Bonn zullen moeten graven. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margaret van Enge land hoopt Zondag a.s. haar vijf en twintigste verjaardag te vieren. Op deze leeftijd, staat het haar vrij te trou wen met wie zij wil. Over het algemeen verwacht men, dat Zondag op Balmoral Castle bekend gemaakt zal worden, of zij zich zal verloven met Peter Townsend. Op de foto een recente opname van H.K.H. Noodtoestand in de Soedan De gouverneur-generaal van de Soedan heeft gisteren de noodtoe stand afgekondigd voor de drie zui delijke provincies, nadat eergisteren die compagnieën van de Soedanese strijdkrachten in Torit (Zuid-Soedan) in opstand waren gekomen. Een aan tal artillerie oficieren, allen uit het Noorden van 't land, worden vermist, van wie er een vermoedelijk is ge dood. Militaire versterkingen zijn aangevoerd om de orde te herstel len. Het Noorden en het Zuiden van de Soedan tonen grote verschillen. In het Noorden wonen Mohammedaan se Arabieren het Zuiden is bevolkt door primitieve negerstammen. Nog slechts enkele dagen geleden heeft het Soedanese parlement Engeland en Egypte verzocht hun troepen uit het land terug te trekken. In het Zuiden bestond tegen het terugtrek ken van de Britse troepen bezwaar, king van het lot - omdat men daar bevreesd is voor der nog in Rus land zijnde Duit se gevangenen, wordt in de Rus sische nota niet specifiek aange roerd. Dit is in Bonn weliswaar opgevallen, doch men gelooft niet, dat de Russen een gesprek over dit thema uit de weg zullen willen gaan De ontvangst der nota heeft in Bonn een zekere op luchting teweeg gebracht, al blijft de stemming der Duitsers ten aan zien der te ver wachten resulta ten nog zeer som ber. Met name voor een oplos sing van het pro bleem der verde ling van Duits land ziet men geen grote kan sen dagen. De tekst van de Rus sische antwoord nota van Vrijdag heeft deze toch al zo laag gespannen verwachtingen nog 'n extra som ber accent gege ven door er op te wijzen, dat de Russische houding ten aanzien van dit probleem be- overheersing door Noord-Soedan. De gebieden, waar thans onrust heerst, strekken zich uit over de Zuidelijke provincies Equatoria, Op- per-Nijl en Bahr el Ghazal. Nu de Soedan Engeland en Egyp te verzocht iheeft hun troepen terug te trekken, moeten deze landen daar binnen drie maanden aan voldoen. Daarna moet de Soedan bepalen of het geheel onafhankelijk zal blijven, of een unie met Egypte zal aangaan. Egypte, dat aanvankelijk zijn voor naamste aanhang onder de Moham medaanse Arabieren in het Noorden vond, doch daar in de loop van de tijd veel steun verloor, is thans zeer werkzaam onder de Zuidelijke stam men, speculerend op de tegenstellin gen die tussen Noord en Zuid be staan. Men verwacht dat die tegen stellingen na de terugtrekking van de vreemde troepen, duidelijker aan de oppervlakte zullen komen. vliegen laag boven de stad om on lusten snel te kunnen signaleren. PTT-ambtenaren en personeel van de openbare diensten legden giste ren eveneens het werk neer. In Brest en Lorient braken sympathie-stakin gen uit. Om Casablanca is een stalen gor del gelegd van 10.000 zwaar bewa pende politiemannen en soldaten. In de volkswijken van de stad herden ken de Marokkanen vandaag de ver banning van sultan Mohammed ben Joessef, die twee jaar geleden door de Fransen werd afgezet ten gunste van sultan Mohammed ben Arafa. Anti-Franse demonstraties hebben de laatste 36 uur in totaal 24 men senlevens gekost. Het Vreemdelinglegioen, twee Franse commando-eenheden, Sene galese infanterie en Marokkaanse troepen hebben de volkswijken van Casablanca met hun half millioen in woners volledig van de Europese we reld afgesloten. De Franse kruiser „Guichen" is voor Casablanca voor anker gegaan om bij te springen als dit nodig mocht zijn. Franse verken ningsvliegtuigen cirkelen boven de volkswijken. De communist Henri Turel, secretaris-generaal vdn het Internationale Verbond voor Mijn werkers, is Marokko uitgezet wegens aanstichting tot wanorde. De Istiklal, de voornaamste nationalistische or ganisatie in Marokko, heeft voor morgen een algemene staking afge kondigd. Nieuwe „vreedzame" inval in Goa Zeventig Indische „Satyagrahi's", (vreedzame betogers) zijn Vrijdag middag het gebied van Goa binnen getrokken, aldus heeft de „Press Trust of India" gemeld. Hun aan voerder is de ondersecretaris van de socialistische Praddja-partij, Danda- vate. Volgens het aanvankelijke plan zouden Vrijdag 200 Indische vrijwil ligers de grens overschrijden, maar later werd besloten de groep in drieën te splitsen. Eén ervan zou Vrijdag het Portugese gebied binnen trekken, de andere twee Zaterdag. Naar men dacht, zijn de zeventig Indiërs, die Vrijdag Goa binnentrok ken, in klein groepjes bospaden ge gaan om verlies aan mensenlevens te voorkomen en om zover mogelijk in het gebied door te dringen. Portugal heeft besloten onmidde- lijk zyn consulaten in India te slui ten, aldus heeft, naar radio-Goa meldt, de gouverneur-generaal van de Portugese bezittingen in India, generaal Guedes, Vrijdag op een persconferentie bekendgemaakt. Generaal Guedes deelde voorts mede, dat aan de Indiase consul-ge neraal in Goa gevraagd is het land te verlaten. De Portugese legatie in Nieuw Delhi was onlangs reeds gesloten, nadat premier Nehroe op 25 Juli in het parlement in Nieuw Delhi had bekendgemaakt, dat India de sluiting van de delegatie binnen veertien da gen eiste. Kinderballon waaide naar Amerika GECOMPLICEERDE BOTSING Te Westerbroek is gistermiddag om half vier een gecompliceerde auto ongeluk gebeurd. De bij het ongeval betrokken wagens reden in de rich ting Groningen, rechts van het Win- schoterdiep. De voorste auto remde onverwachts. Een Engelse automo bilist, de heer Renton, officier van de Royal Air Force en gelegerd in Duits land, was daardoor genoodzaakt even eens te remmen. Zijn wagen werd van achter aangereden door een vracht auto. De Engelse wagen schoot daar door naar links, over de weg heen in het water. De vrachtauto raakte daarna nog een auto, die rechts van de weg stilstond. Een inzittende van deze auto, de heer D. uit Schildwol- i^e' (8em. Slochteren), moest met een kend geacht kan 1 hersenschudding naar het Academisch worden. ziekenhuis te Groningen overgebracht 1 Een massale Duit- 1 worden. Een ballonnetje, dat op 20 Juli te Meerveldhoven, een dorp onder de rook van Eindhoven, is opgelaten, blijkt een reis van ongeveer 8000 ki lometer te hebben gemaakt. Bij de opening van een kinderspeeltuin wa ren ballonnetjes opgelaten met een kaartje er aan, waarop verzocht werd het terug te zenden naar de „afzen der". De meeste bleken terecht ge komen in Zeeland en noordwest Bel gië. Dezer dagen echter kreeg de fa milie Smulders te Meerveldhoven be richt uit Ravenna (Ohio) in de Ver enigde Staten, «dat het ballonnetje daar was gevonden. De drie-jarige Rinus Smulders is zonder twijfel de winnaar van de wedstrijd. Het KNMI in De Bilt achtte het heel goed mogelijk, dat de ballon op grote hoogte in een Oost-West-lucht- stroom is geraakt en op deze wijze over de Oceaan is gedreven. In hun kleurige costuums poseren hier de Minister van Opvoeding van de Goudkust, Kojo Bosio, en zijn vrouw en zoontje samen met Z.H. Paus Pius XII voor een foto ter gelegenheid van een speciale audiëntie. Deze Afrikaanse familie was een van de vele, ontvangen door de Heilige Vader tijdens een van zijn tweewekelijkse audiënties in zijn zomerverblijf Castel Gondolfo. Export naar Amerika wórdt vereenvoudigd Met ingang van 1 October 1955 zullen handelaren, die goederen ver kopen aan Amerikaanse importeurs, geen certificaat-facturen meer be hoeven in te dienen. Bij de bekendmaking hiervan heeft de gevolmachtigde voor de in- en uitvoer, Ralph Kelly, verklaard dat met de opheffing van deze bepaling „het streven van president Eisenho wer tot wegneming van onverant woorde lasten op de internationale handel bevorderd wordt". Men neemt aan dat met de afschaf fing de administrtieve arbeid van douane-ambtenaren en verschepers aanzienlijk wordt verminderd, terwijl bovendien de verschepers bevrijd worden van de betaling van 2.50 dol lar leges. Momenteel moeten buitenlandse leveranciers voor vele goederen door de dichts bij zijnde Amerikaanse con sul een factuur doen waarmerken, waarop de namen van verzender en geconsigneerde voorkomen, de ver koopprijs van de goederen, een na dere omschrijving daarvan en d te verzenden hoeveelheid. Krachtens de ipeüwe bepalingen wordt de waarmerking van facturen afgeschaft per 1 Oct. a.s., waarvoor op een nader te bepalen datum een bijzonder douane-factuur in de plaats komt. Zolang het nieuwe formulier nog niet verkrijgbaar is, moeten ver zenders gebruik blyven maken het oude formulier, maar na de dag van inwerkingtreding behoeven deze niet meer gewaarmerkt te worden, Warm weekeinde Het K.N.M.I. deelt mede: Vochtige lucht uit de subtropische delen van de Atlantische Oceaan is gisteren ons land uitgestroomd. Het binnendringen ervan ging over het algemeen niet met regen van enige betekenis gepaard, maar toen het warmtefront in het Noordoosten van het land was aangekomen, werd de warme lucht tegengehouden door een hoeveelheid koude lucht, die bo ven West-Duitsland aanwezig was. Dientengevolge nam de neerslagac tiviteit van het warmtefront sterk toe. in Eelde, ten Zuiden van de stad Groningen, viel zodoende 52 mm re gen. West-Europa is nu onder invloed gekomen van een gebied van hoge luchtdruk, waardoor de luchtbewe ging over het algemeen nog maar zwak is. EIr is dan ook met het weekeinde geen belangrijke weers verandering te verwachten. Met man en muis vergaan De Spaanse autoriteiten zijn van mening, dat het Spaanse schip „Gua- darrama", dat Donderdagavond nood seinen uitzond, ter hoogte van de Canarische eilanden met man en muis vergaan is. De reddingspogingen met vliegtui gen en schepen zijn Vrijdag opge geven. Het schip had een bemanning van negen. Men meent, dat de eige naar zioh eveneens aan boord be vond. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WARM WEER Vannacht plaatselijk mist, mor- gen over het algemeen zonnig, 5 warm en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richting. 21 Aug. zon op 5.34, onder 19.56; maan op 10.14, onder 20.44. 22 Aug. zon op 5.35, onder 19.54; maan onder 11.27, onder 21.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: STOCKHOLM mist 27 C. OSLO regen 20 KOPENHAGEN nevel 23 AMSTERDAM nevel 23 LONDEN nevel 26 LUXEMBURG onbewolkt 24 PARIJS onbewolkt 29 BORDEAUX mist 31 GRENOBLE onbewolkt 29 NICE half bewolkt 27 GENèVE onbewolkt 26 ZURICH nevp. 26 LOCARNO zwaar bewolkt 28 BERLIJN mist 24 FRANKFORT mist 22 MüNCHEN nevei 21 WENEN nevel 26 INNSBRUCK regen 23 ROME onbewolkt 30 Korreltje mvcuijmicm lijnt glutei, ais er van onderen tegen aankijkt; ze wordt kleiner, als u er boven op neer ziet.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1