Arie van Vliet won grote prijs van Amsterdam in prachtig sprintduel Mcvttió kaatde de finaCe zeCfó niet Internationaal waterpolo- tournooi van deJSleutelstad1' Goede Zweedse prestatie in strijd om Drakenbeker Uitslagen van Sneekweek Schaaktournooi te Gothenburg Nieuw wereldrecord voor Lenie de Nijs VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De foto toont de winnaar van de Grote Prys voor de sprinters, de Nederlandse crack Arie van Vliet, met zijn beide zoontjes, die er als de kippen by waren om hun snelle vader te feliciteren. Arie van Vliet heeft de Grote Prijs van Amsterdam voor sprinters gewonnen. In de finale versloeg de ervaren Woerde naar zijn vriend en sinds tal van jaren ook zijn grote rivaal Jan Derksen, als mede de jeugdige Italiaan Marpes, die eerder op de avond in een sensationele rit de wereldkampioen Reg Harris had uitgeschakeld. De wedstrijden, die bij mooi warm zomerweer werden gehou den, trokken ruim 20.000 toeschouwers. Van Vliet plaatste zich vrij gemakke lijk in de halve finale door tegen de Australiër Patterson van kop af te win nen. Wereldkampioen Harri6 versloeg, zoals verwacht mocht worden, in de se rie onze landgenoot Hij zeiendoorn, maar de Amsterdammer bleef uitstekend vol gen en kwam niet veel verder dan een halve lengte achter. De Italiaan Sacchi had met Bellenger Harris, die nog om Maspes' landgenoot Sacchi (voorbereid op de demarrage?) en Bellenger heen moest, er niet tijdig op kon reageren. Wel benaderde Harris de even vrijmoedige als intelligente Maspes nog zeer dicht, maar de gerou tineerde Engelsman kwam op de streep toch nog enkele banddikten tekort. Bel lenger werd derde. Sacchi vierde. Mas pes bereikte dus alsnog de finale, Har- ris tegen ieders verwachting niet. Sprintfinale De finale werd een prachtige match trois. Maspes nam de leiding, waarna Van Vliet en Derksen in traag tempo volgden. Voor de Marathon-tribune, op ongeveer 250 meter, demarreerde Van Vliet, hij ging onder Maspes door. Toen twijfelde de Nederlander even en daar- maakte Derksen gebruik om door weinig moeite. Bijzonder interessant was hét gevallen „gat" heen te flitsen. Maar het duel tussen Jan Derksen en de Ita-1 toen kwam Van Vliet echter gelanceerd terug, hij trok door op de eindstreep met een kwart wiel te zegevieren de Grote Prijs van Amsterdam voor sprin ters naar zich toe. Sassenheimer reed goed. Het amateurduel 'in de achtervolging tussen de kampioen van Nederland Van laan Maspes, die de Nederlandse kam pioen een „sur place" opdwong, dat op twee plaatsen van de baan bij el kaar ruim 13 minuten duurde. Derksen verloor dit, zeer statische, maar bijzon der enerverende gevecht en zag zich ge noodzaakt de leiding te nemen. Do sterk gelanceerde Maspes, die ongetwijfeld een niet geringe ervaring in het eur place werk heeft, snelde Derksen soepel draaiend bijna drie lengten vooruit. Harris uitgeschakeld. In de herkansing voor de vier verlie zers rukte Bellenger op ongeveer de helft van de baan uit laatste positie over zijn concurrenten heen maar Derksen sprong hem na en passeerde de Fransman nog vlak voor de eindstreep. Hij en Bel lenger plaatsten zich in de halve finale. Patterson en Hijzelendoorn waren uit geschakeld. Arie van Vliet won de eerste halve fi nale met gering verschil in een uiterst fel duel met Maspes, waarbij Bellenger Niet Wout Wagtmans. die eerste was in 't een ondergeschikte rol speelde. In deeindklassement van de Stayers wedstrijd, volgende rit voor de halve finale ver-1 noch de wereldkampioen Dolf Verschue- overde Derksen een verrassende zege I ren. die de tweede manche met groot met niet meer dan een half wiel voor- verschil won, maar de Engelsman Bun- sprong op wereldtitelhouder Harris. In ker heeft de Grote Prijs van Amsterdam de herkansing van de halve finale deed l voor stayers toegewezen gekregen. Men Overige uitslagen. Wedstrijd voor amateurs over 8 km. (16 ronden) met vier klassementen: 1. P. Post (A'dam) 15 pnt.; 2. J. Captein (A'dam) 9 pnt.; 3. C. Rabe (A'dam) 6 pnt.; 4. R. Janissen (A'dam) 3 pnt.; 5. G. Bontekoe (Den Haag) 2 pnt. HINSEN ZESDE TE BOOM De Belg De Feyter is eerste geworden een wedstrijd te Boom waarvoor 71 beroepsrenners van start gingen. Hij reed de 165 kilometer in 4 uur 28 min. Twee de werd Marien (B), derde Bauwens(B), vierde op 45 sec. Neyt (B). vijfde Ley- tens (B) z.t. en zesde Hinsen (Ned.) z.t. Piet van As (Ned.) werd dertiende. De Belg Alex Close heeft Donderdag avond te Namen het criterium der kam pioenen gewonnen. Zijn tijd voor de kilometer van het parcours was 2 uur 10 min. Het klassement luidde verder: op 10 sec. 2. Astrua (It.); op 1 min. 38 sec. 3. Darrigade (Fr.); 4. Sorgeloos (B); 5. Corbusier (B); 6. Brown (Gr. Br.); 7. Derboven (B)8. Hoar (Gr. Br.); 0. Cou- vreur (B); 10. Van Steenbergen (B). Wim van Est werd met een aantal an dere renners bij wie Fornara (It.). Loui- son en Jean Bobet (Fr.). Pezzi (It.) en Gaul (Lux.) ex aequo lie geplaatst. De aanklacht, welke door enige heren in de sportcommissie van de KNWU te gen Pellenaars was ingediend, is na een bespreking tussen de betrokkenen inge trokken. De aanklacht werd gedaan aanleiding van een opmerking van Pellenaars. welke gepubliceerd werd in De Telegraaf. De heren zijn er thans van overtuigd geraakt, dat het betreffende blad de woorden van Pellenaars niet juist heeft weergegeven. Veel aanvaringen Een oorverdovend geloei van scheeps hoorns begeleidde Donderdagmiddag de Zweed Foke Bohlin, toen hij als over winnaar in-de tweede wedstrijd voor de Dragon Gold Cup over de eindstreep ging. Deze zege had de sympathie van alle toeschouwers, omdat Bohlin als enige Zweed in het gezelschap tegen groepen van diverse nationaliteiten moet vechten. Hij had in deze race van het begin af de leiding vóór de Nederlander Van Duyl, terwijl de Deen Ole Berntsen en de Duitser Thomson zich In de twee de helft van de wedstrijd naar voren werkten. Zij eindigden als derde en vierde en bleven in het algemeen klas sement met Bohlin, NoesPedersen en de Nederlander Van Duyl In de leiden de kopgroep. Driemaal moest er Donderdag gestart worden. De beide eerste keren was meer dan de helft van de deelnemende jach ten te vroeg weg en ook de derde maal was het vertrek ons inziens niet hele maal zuiver. Toen werden de Deen Warrer en Thomsen teruggeroepen maar er waren nog meer onregelmatigheden begaan, die blijkbaar op het startschip niet te zien waren. Thomsen en Warrer behoefden echter in het geheel niet te treuren, want zij kregen nu een prach tig open veld voor zich, terwijl alle an deren op een kluitje bij elkaar dreven. Beslissing gevallen. De beslissing voor de eerste plaats viel reeds op het eerste kruisrak, waar op Bohlin de leiding nam vóór Van Duyl. Op dit rak dreef plotseling de Canadees Clark Donaldson hulpeloos rond toen een schakelzitting brak en zijn grootzeil naar beneden viel. Bij het ronden van de boei kwamen de Neder lander Blickman en de Fransman Cla- mageran, die achter de Italiaan Sorren- tino de vierde en vijfde plaats bezetten, in aanvaring waarbij de Nederlander de schuldige was en zich dan ook on middellijk terugtrok. Zulks deed echter ook Clamageran, die omkeerde en, luid „Cochon" schreeuwend, tussen de volg boten doorvoer. Toen men hem er op attent had gemaakt, dat hij rustig door had kunnen gaan, had hij al minstens tien plaatsen verloren. Erger was de aanvaring tussen Van de Stadt, Van Wijk en de Duitser Fischer, waarbij de Duitser buiten zijn schuld overigens een gat in de stuurboordboeg van Van Wijks boot voer. Dit drietal diende na afloop protesten tegen elkaar in en Heusden en de sedert de nationale kam- j het re!uitaat was dat Van wijle uitee- pioensehappen in de belangstelling geko-1 5loten WMd Een protest tussen de voor men Van Houwelingen uit Sassenheim werd uiterst boeiend. Van Heusden had aanvankelijk de leiding, doch zijn tegen stander nam in een enkele ronde zeker tien meter van zijn achterstand terug en veroverde, na zes rónden, zelfs met en kele meters de leiding. In de laatste ronde echter toonde Van Heusden zich de sterkste sprinter. Hij sloot het duel af met een winst van on geveer tien meter. Strijdlustigste stayer Niet Wout Wagtmans. die eerste a zich nog een opzienbarende surprise voor. Maspes, de Italiaanse coming man, wilde nu niet van stilstaan en balance ren weten en liet zich in de eerste de beste bocht reeds als een steen naar be neden vallen, zo overdonderend, dat had ditmaal een jury van drie oud stayers aangewezen, nl. Blekemolen, Schlebaum en Storm, die de Grote Prijs moest toekennen aan de strijdlustigste renner. Dat was volgens het drietal Bunker, Portugal varende Zweed Cramer en de Nederlander Bakker ontlokte het pro testcomité een Salomo's oordeel: onbe slist. Sorrentino kon zijn positie in de kop groep niet handhaven en moest Ole Berntsen, Thomsen en Simon de Wit voorbij laten gaan. De Denen Warrer en NoesPedersen werden zevende en achtste. De wind werkte op de tweede dag niet zo erg mee, draaide kort na de start een weinig waardoor de laatste kruisrakken practisch geheel aan de wind bezeild konden worden. De uitslagen. De uitslag van de tweede wedstrijd luidt: 1. F. I. R. Bohlin (Zw.)2. W. P. van Duyl (Ned.)3. O. Berntsen (Den.) 4. Th. Thomsen (Duitsl.); 5. Simon de Wit (Ned.); 6. S. Sorrentino (It.); 7 Th. Warrer (Den.); 8. H. NoesPeder sen (Den); 9. C. Groot (Ned.); 10. C Cramer (Portugal). Het algemeen klassement na twee da gen luidt: 1. H. NoesPedersen (Den.) 2697 put.; 2. F. I. R. Bohlin (Zw.) 2559 pnt.; 3. en 4. O. Berntsen (Den.) en Th. Thomsen (Duitsl.) elk 2521 pnt.; 5. W. P. van Duyl (Ned.) 2396 pnt.; 6. E. G. van de Stadt (Ned.) 2220 pnt.; 7. Simön de Wit (Ned.) 2123 pnt.; 8. Th. Warrer (Den.) 2056 pnt.; 9. S. Sorrentino (It.) 1646 pnt.; 10. W. Gordon Smith (Eng.) 1609 pnt. Onder flinke belangstelling hield de Zwem- en Polovercnlglng „De Sleutel stad", Donderdagavond in „De ZUI" t» Leiden haar aangekondigde internatio naal waterpolotournool, dat uistekend is geslaagd. Na hartelijke woorden van welkom, het spelen van de volksliederen en het aanbieden van een vaantje, begonnen de wedstrijden met de ontmoeting SleutelstadWeston Super-Mare 12 Reeds spoedig had de thuisclub succes, toen J. Dool na een vlugge combinatie goed inschoot 10. Snel ging het spel doel tot doel en na een klein foutje in de Sleutelstad achterhoede schoot de Engelse midvoor hard in 11. Even la ter opnieuw een Engelse aanval en nu kon deze gevaarlijke midvoor met een prachtig achterwaarts schot de stand op 12 brengen. Ook in de tweede helft werd fel om de overwinning gestreden en keeper Binnenkamp moest vaak al zijn talenten tonen om doelpunten te voorkomen. Sleutelstad liet zich evenmin onbetuigd alhoewel alles op de aanval werd ge zet. bleef de stand onveranderd. Rotterdam—DZV (Delft) 1—2 Dit was wel de mooiste wedstrijd van deze avond. Aanvankelijk bleek de Rot terdamse ploeg iets sneller en gevaarlij ker. maar keer op keer wist de DZV- keeper op waarlijk fantastische wijze zijn doel voor doorboring te bewaren. Ook DZV liet zien dat goed waterpolo haar niet onbekend was en slechts .na uiterste inspanning bleef het 00. Eindelijk wist Rotterdam in de tweede helft de leiding te nemen 10. DZV kwam echter zo gevaarlijk opzetten dat de midvoor spoedig gelijk kon maken 11. Even later maakte hij met een pracht schot 12. Ondanks heftige po gingen van Rotterdam bleef ook hier de stand onveranderd. In de winnaarsronde kwamen: Onder prachtige weersomstandighe den zijn Donderdag de zeilwedstrijden voor de Sneekweek beëindigd. De uit slagen luiden: Pampusklasse: 1. Kemphaan, W. Ver meulen, Drachten; 2. Poele Poele, mej. G. de Waard, Wassenaar; 3. Vlerkje, H. de Jong, Sneek. Hoofdprijs: Poele Poele. 16 m2 Sreepklasse B2: 1. Robbeklob- ber, Verwey, Hilversum; 2. Bopper, J. Schuring van Loo, Zwolle; 3. Reidhin, M. Engelsman, Heerenveen. Hoofdprijs: Bopper. Valkenklasse A: 1. Rirette, R. Mulder, Langweer; 2. Annie, Both, Gouda; 3. Margrietha, H. de Boer, Sneek. Hoofd prijs: Popeye, W. MetelerkampCap- penberg, Amstelveen. Vrijheidsklasse A: 1. Good Luck, U. Jager, Lemmer; 2. Nicolette, G. van Brakel, Groningen; 3. Naatje, P. H. Frech, Den Haag. Hoofdprijs: Good Luck. Jeugdklasse (Pluis): 1. Pluis. D. H. Bellinga, Almelo; 2. Annemarie II, D. Groot, Aalsmeer; 3. Duepie, J. Caspers, Haren. Hoofdprijs: Deupie. 12 Voetsjollen: 1. Kaagbaby, A. Reyers Sassenheim; 2. Trippelaartje, H. Mul der, Langweer; 3. Tippeltje II, ir. J. D. Stuurman, Zaandijk. Hoofdprijs: Kaag baby. 16 m2 Stipklasse B: 1. Windekind, S. A. Visser, Workum; 2. Thiranica, J. Bu- rema, Sneek; 3. Fuut II, A. Zwierstra, Giethoorn. Hoofdprijs: Windekind. 30 m2 klasse van de N.N.W.B.: 1. Swealtsje II, S. Bijlsma, Grouw; 2. Sperwer, W. H. Fahner, Leeuwarden; 3. Li, G. van der Meer, Leeuwarden. Hoofdprijs: Rietvink, H. Geveke, Hoo- geveen. De uitslagen van de derde ronde van het interzonaal schaaktournooi te Go thenburg luiden als volgt: Spassky (Rusl.)Petroslan (Rusl.) U Geiler (Rusl.)—Donner (Ned.) U Ilivitsky (Rusl.)Szabo (Hong.) yYj\ Bronstein (Rusl.)— Sliwa (Polen) 1—0; Pachmann (Tsj. Slow.)—Unzicker (W.-Dld) U; Rabar (Z.-Sl.)—Stahl- berg (Zweden) Y,\ Medina (Ven.)— Fllip (Tsj.. Slow.) afgebr.; Bisguier (VS) Fuderer (Z.-Sl.) 01; Panno (Arg.) Guimard (Arg.) 10; Pilnik (Arg.) Najdorf (Arg.) afgebr. Keres (Rusl.) vrij De stand luidt na de derde ronde: 1-2- 3. Ilivitsky, Panno en Fuderer ieder 2y punt (uit 3 part.); 4. Bronstein 2 pnt. (2); 5-6. Spassky en Geiler 2 pnt. (3); 7-8. Rabar en Szabo ieder 1]A pnt. (3); 9-10-11. Medina, Najdorf en Filip ieder 1 punt en'1 afgbr. partij (3); 12-13-14. Petrosian, Keres, Pachman ieder 1 punt (2)15. Donner 1 punt (3)16. Pilnik V, punt en 1 afg. partij (2); 17. Stahl- berg Y, (1); 18-19-20. Bisguier, Guimard en Unzicker ieder y, punt (3)21. Sliwa 0 punten (3). 16 m2 Stipklasse A: 1. Dik Trom, B. de Haan, Sneek; 2. Ceres, M. Kuipers, Groningen; 3. Anneke, W. Valk, Wor kum. Hoofdprijs: Dik Trom. Regenboogklasse: 1. Tjerk, C. J. de Jong jr., Joure; 2. Hennie, M. Hendriks, Sneek; 3. an van Gent, dr. J. W. van der Zijpp, Sneek. Hoofdprijs: Tjerk. Verenigings-groepswedstrijd Valkklas se (einduitslag): 1. K.Z.V. Sneek, 74,2 punten; 2. S.Z.C., 73 punten; 3. G.W.S. „Elfhoeven", W.S. „Het Witte Huis" 62 punten; 4. K.Z.R.M.V. „De Kaag" 56 punten. Teamwedstrijd HollandFriesland in de Regenboogklasse (einduitslag): 1. Friesland, 53,2 punten; 2. Holland, 46 punten. Verenigings-groepswedstrijden Vrij heidsklasse (einduitslag): 1. K.Z.V.S. Sneek, 51.1 punten; 2. „De twee Provin ciën" .Groningen 39 punten; 3. „De Kaag". 38 punten; 4. S.Z.C. Sneek, 23.1 punten. Teamwedstrijd in Pampusklasse (eind uitslag): 1. Gecombineerd team, punten; 2. Friesland, 33.1 punten. ZWEMMEN Lcnio de Nys van De Robben (Hilver sum) Is er in geslaagd het wereldrecord over de 880 yards tc verbeteren. Zij no teerde een tijd van 10 min. 58,1 sec. Het oude record stond sedert 25 Juni 1954 op naam van Lorraine Crapp (Australië) met 11 min. 0,2 sec. De tijden van de drie tijdwaarnemers waren: S. G. Verspeek (Bilthoven) 10 min. 58,1 sec. J. C. Maree (Utrecht) 10 min. 57,9 sec. en S. Bolman (Utrecht) 10 min. 58,6 sec. Het Robbenzwemstertje verbeterde te vens het nationale record over de 800 meter waarvoor zij 10 min. 55,4 sec. liet afdrukken. De klokjes van de chronome- treurs over deze afstand: H. Kramer (Utrecht), H. B. van de Velde (Utrecht) en D. J. Moes (Utrecht) Wezen resp. de volgende tijden aan: 10 min. 55,4 sec., 10 min. 55.1 sec. en 10 min. 55,6 sec. Het oude Nederlandse record over 800 mter stond sedert 23 Juli 1055 reeds op naam van Lenie de Nijs met 10 min. 58,4 sec. Mary Kok had tevoren een poging gedaan om het wereldrecord 880 yards te breken, maar met haar tijd van 11 min. 2,4 sec. bleef zij ruim 2 seconden boven de tijd van Lorraine Crapp. CORTAZAR ZWOM OVER DE STRAAT VAN GIBRALTAR De Spaanse zwemmer Jaime Cortazar is er in geslaagd de Straat van Gibral tar over te zwemmen. Hij startte te Ta- rifa en kwam in ïupnta Bergantin aan de Noord Afrikaanse kust aan na 8 uur en 24 min. in het water te hebben gele gen. Weston Super-MareDZV 25 Jammer was het dat in deze wedstrijd de Engelsen met vele junioren uitkwamen zodat DZV feitelijk een zacht eitje had. Vrij spoedig kwam het eerste doelpunt uit een strafworp 01 en met rust had DZV reeds een 04 voorsprong. Doordat DZV in de tweede helft wat gemakkelijker ging spelen werd het na een 05 stand, toch nog door de steeds gevaarlijke Engelse midvoor 25. DZV verkreeg de le prijs; Weston Super-Mare de 2e; Rotterdam de 3e en Sleutelstad de 4e prijs. Zaterdag te 19 uur wordt in „De Zijl" nog de beslissingswedstrijd gespeeld DWT II—RBC II. Om de tennistitels „Gefeliciteerd" klonk van van ver schillende kanten en deze felicitaties waren bestemd voor het dames dubbel mej. L. FikenscherFrancine Ferir. Drie jaar heeft dit tweetal in de competitie van de K.N.L.T.B. gespeeld, maar nog nooit hadden zij aan de nationale kam pioenschappen deelgenomen. Om dan onmiddellijk de finale te bereiken is ze ker een gelukwens waard. In de halve eindstrijden kwamen zij tegenover mevr. A, Koomans en mevr. E. Scholten te staan. In straight sets schakelden zij hun tegenstanders uit. Beter netspel, ooral van Francine Ferir, had hun de overwinning bezorgd. Bovendien speel den zij tactischer dan het paar mevr. A. Koopmansmevr. E. Scholten. In de eindstrijd zullen zij moeten aantreden tegen het sterke duo Nel van der Storm- Fenny ten Bosch, dat mevr. E. Reus en mej. J. Muilemeister in de halve finale met een 26, 57 nederlaag aan de kant zette. Fenny ten Bosch heeft het in de kwart finales van het dames enkelspel niet gemakkelijk gehad, vooral in de tweede set. Haar tegenstandster, de Amsterdamse mej. J. Wienese, haalde een achterstand van 15 op tot 55, maar toen had zij al haar kruit ver schoten en Fenny riskeerde niets meer. Met 75 won laatstgonoemde de set en de partij; de eerste was in een 62 stand voor haar geëindigd. De partij tussen van DalsumDehnert en HolstWiegers (halve finale heren dubbelspel) is niet uitgespeeld. Toen eerstgenoemd dubbel met 62, 62, 36, 20 de leiding had, trokken Holst en Wiegers zich terug. Een schouder blessure van Wiegers was hiervan de oorzaak. De meeste toeschouwers trok de ont moeting tussen Goria—Karamoy en Lo- deizenvan Meegeren. Hier waren het Goris en Karamoy, die de overwinning behaalden met 60, 63, 88. Het bes te spel kwam van Karamoy, die de meest onverwachte ballen wist te halen. Lo- deizen scoorde wel menig punt met zijn enorm harde service, doch veel steun van Van Meegeren ondervond hij niet. VOETBAL HAARLEM VERSLAAT BELLINZONA In een lichtwedstrijd heeft Haarlem de Zwitserse eerste klasser Bellinzona met 3—2 verslagen. De rust ging in met de stand 21 in het voordeel van de gasten. De Duitse voetbalploeg, die Zondag 21 Aug. a.s. togen Rusland speelt, is per vliegtuig te Moskou aangekomen, waar hun gastheren met bloemen klaar ston den. Intussen trok een eerste groep van 400 Duitsers, die visa hebben gekregen voor een verblijf van vijf dagen, door de stad onder grote belangstelling van de Moscovlcten die, naar do Duitsers ver klaarden, een zeer vriendschappelijke houding aannamen. Later arriveerden nog 400 Duitsers, zowel uit de Oostzone als uit de bondsrepubliek. ATHLETIEK Tijdens athletiekwedstrijdon te Mos kou won de Rus Vassily Vlassenko de 3000 meter hindernis in 8 min. 46,4 sec. Het officiëlo wereldrecord staat nog op naam van de Hongaar Rozsnyoni met 8 49,6 sec., maar Pentti Karvonen (Fin land) bleef dit jaar reeds beneden deze tijd: op 1 Juli te Helsinki met 8 min. 47,8 sec. en op 17 Juli te Oslo met dezelfde tijd als Vlassenko nu maakte: 8 min. 45,4 sec. Beide prestaties van KarVonen zijn ochter nog niet erkend. AUTOMOBILISME RALLYERIJDSTER ANNIE BOUSQUET GEWOND. De Franse Rallye-rijdster Annie Bous- quet is op het circuit van Monthlery met een Porsche vorschcidone malen over do kop geslagen tijdens oen po ging om het uurrecord voor 1500 cc- wagens te verbeteren. Bij een snelheid van ongeveer 250 km per uur klapte een van haar banden. Zij brak beide benen en de rechterarm. p de vrolijke speurder^ EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 19) „Wat zullen zij doen met mijnheer Liffings, denltt u?", vroeg Wilkins, huiverend. Reggie lachte kort. „Dat laat wei nig twijfel....! Ze hebben hem nu in hun macht en zullen hem naar hun kwartier voeren. En daar zullen zij wel een probaat middeltje toepassen om hem te dwingen, de bewijzen te tekenen voor het verkrijgen van zijn kapitaal, dat ongetwijfeld op een bank staat". „En dan „Danverdwijnt de heer Lif fings!", antwoordde Reggie, die zich op Peter Wancell oriënteerde. Gonzend schoot de twoseater voort; zeer waarschijnlijk overschreed Reg gie zowel de maximumsnelheid als de voorzichtigheidsgrens.maar daar dacht hij minder aan. Opeens boog Wilkins zich vooróver en keek vooruit. „Mijnheer Felham.... als u hier iets verdin- eens de zijweg nam.... die is wat minder goed berijdbaar, maar een stuk korter! U kunt ze dan net de weg afsnydenl", stelde hy voor. Reggie minderde vaart. „Je bent een kraan, ouwe knaap Dat is net wat we nodig hebben! Wij moeten nu zowat achter hen zitten en het zou zeker veel beter 2ijn, als we vóór hen konden komen zonder dat zij er erg ifl haddenIk heb een plannetje!" Iets minder hard reden zij voort. „Hier is het!", waarschuwde Wil; kins. „Deze weg links in". Reggie stuurde de auto de zijweg op en gaf meer gas. Dan zaten zij weer zwijgend naast elkaar, terwijl de wa gen voortsuisde. Een kwartier later kwamen zij weer op de hoofdweg uit; Wilkins maakte er hem opmerkzaam op. Reggie remde en keek door de achterruit. „Nog niets te zienIk hoop, dat we ons niet vergist hebben!" Volgens zijn berekening moest de wagen der bandieten echter wel deze richting genomen hebben. Hij besloot alles op alles te zetten en begon direct zijn plan tot uitvoe ring te brengen. Met een kleine manoevre bracht hy de wagen dwars op de weg, zodat een naderende auto minstens vaart moest minderen. „Luister!", zei hij dan tot Wilkins. „We moeten nu even goed opletten, of de wagen nadert. Zodra deze aan komt, hou jij je schuil in de struiken hier terzijde van de weg; neem je proppenschieter in je hand en kijk uit. Ik zal het doen voorkomen, of ik een ongeval heb en trachten, hen tot stoppen te bewegen; geven ze daaraan gevolg, dan is de tijd van handelen gekomen: erop of eronder „Maar hoe denkt u zich „Tja.kerel.dat weet ik nog niet precies. Ik hecht het meest aan de inval van het ogenblik, aan in tuïtie.... Wat je van tevoren klaar- stooft, komt meestal averechts uit Laten we maar zien, wat op het mo ment het best uitkomt!" Op dit ogenblik werden in de verte twee koplichten zichtbaar. „Dat moeten ze zijn.Gauw, in de struiken!" Wilkins verdween met spoed. Reg gie sprong naar de achterzijde van de auto en schroefde met koortsachtige haast de dop van de benzinetank. „Nou dan", mompelde hij. „Het spijt me voor je mooie karretje, Liff, maar wat het zwaarst weegt, moet het zwaarst hangenDaar gaat-ie!" De lichten van de in verte nade rende auto verdwenen een ogenblik; waarschijnlijk ging ze door een bocht achter de bomen. Van dit ogenblik maakte Reggie gebruik. Hij stak een reepje papier in de opening van de tank, liet het er een eindje overheen hangen en bracht er een lucifer bij; dan sprong hij een behoorlijk eind opzij. Een kort ogenblikje brandde het papier verdertoen vatte de ben zinedampen vlam en met een knal stond de tank in lichtelaaie! Felle, loeiende vlammen spoten op en zette in enkele seconden de auto in brand. Toen de vrachtwagen de plek van de „ramp" genaderd was, stond een jongeman wanhopig met de armen te zwaaien in het helle licht van de vuurzee. Men stopte op eerbiedige afstand en twee mannen stapten uit de cabine. Zij kwamen in looppas naderbij; een van hen droeg een kleine ramoneur in de hand. Reggie, hoewel wat bibberig van emotie nu het moment van handelen er was, gedroeg zich als iemand, die door schrik het hoofd verloren had. „Gauw, gauw.... geef hierI" Hij griste het blusapparaat uit de handen van de man en stelde het in werking. „Daar is niet veel meer aan te be ginnen!", bromde een der mannen, met een sterk Amerikaans accent. Reggie meesmuilde in stilte; toen kreeg hij een ingeving. Plotseling en geheel onverwachts kregen de toeziende mannen de sterke straal van het spuitende toe stel met grote kracht midden in het gelaat Verblind grepen zij naar de ogen en wankeldentoen deed Reggie vlug en kalm een stap naar voren, hief het koperen instrument omhoog en gaf hen één voor één een flinke mep op het hoofd. Hij ving hen op onder het vallen en vleide hen naast I elkaar op de weg, waar zij roerloos bleven liggen. In een ogenblik was het gebeurd „Wilkins!", riep hij, „kom er even bij, wil je?" De bediende van zijn gastheer stapte uit het struikgewas te voor schijn, waar hij met grote ogen het verloop van dit korte drama had ge volgd. „Je hebt je kanonnetjes bij Je, niet? Nou, hou deze sluimerende knaapjes even in de gaten.Als ze ontijdig wakker mochten worden, hou je ze maar even zoet!" Hij begaf zich naar de vrachtauto, die hel verlicht was door de nog hoog oplaaiende vlammen en opende de achterdeuren. „Kiekeboe!", kraaide hij, nadat hij 't interieur had opgenomen. In een hoek van de wagen zat een hoop menselijke ellende, samenge snoerd met stevige boeien.... zijn gastheer. In het midden, op een bundel zak ken, lag een man met een primitief snelverband om de ontblote boven arm, die Reggie woedend aankeek, maar stil liggen bleef. Reggie klom in de wagen en sloeg de heer Liffings Joviaal op de schou der. i (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7