Om meer dan 1000 h.a. land bouwgrond te sparen Winterprogramma van de K.A.B. Wxtde öoidaat doodde UeinpaAöaqietA 95'Jaüg.e met zya faondeidóte acfttei&Ceinfiind Belegering in Zaandam VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In nieuwe stijl Het winter,pntwikkelir\gsprogram- ma 1955/'56 van de Katholieke Ar beidersbeweging wijkt dit seizoen af vian het onderhand traditioneel ge worden centrale motief, waarop de verschillende lessen gericht waren. Wij herinneren aan de thema's Gods vertrouwen, wereldvrede, communis me etc. Dit jaar nu is zo'n centraal motief losgelaten en is de keuze uit een aantal actuele, sociaal-culturele pro blemen gemaakt. De onderwerpen zijn zo gekozen, dat ze bruikbaar zijn zowel in de grote stad als op het platteland. Een zeer algemeen onderwerp is, de toekomst v*n onze kinderen. Stad en dorp kunnen er avonden over be zig zijn. Scholingen, beroepskeuze, vrijetijdsbesteding zijn n.l. kwesties die niet in een handomdraai zijn af te doen. Een ander onderwerp is getiteld: ons dorp verandert snel. Hierin wordt inderdaad een uitermate ac tueel plattelandsprobleem aan de or de gesteld. De urbanisatie van het platteland als gevolg van de dyna miek der moderne tijd is ook op de recente sociale studiedagen van de K.A.B. op het kasteel te Gemert aan de orde geweest. Toen is voor het ka der wel gebleken, dat deze verstede lijking een heel complex van sociale, economische en zielzorgelijke pro blemen oproep. Een ander onderwerp heet: de ko mende ouderdomsverzekering. Een van de begrippen die regelmatig te rugkeren in propagandabrochures, in politieke redevoeringen, manifes ten en op congressen is bezit voor iedereen. Het .klink al even ver trouwd als PBO, maar waarschijn lijk kan lang niet iedereen vertellen, wat er precies onder wordt verstaan, wat het beoogt en hoever het met de verwezenlijking er van staat. En coch gaat het hier om iets van he^ meest wezenlijke van de menselijke natuur: het recht van de mens op za ken die hij zijn eigendom kan noe men. Rerum Novarum betrekt dit recht niet alleen op de consumptie goederen, maar ook op de goederen van duurzame aard, bv. huizen en zelfs op de productiemiddelen. Bezitlooosheid betekent een onver vuld blijven van een menselijke be hoefte en is dus als het ware een schending van de menselijke per soonlijkheid. Angst voor de wereld van mor gen en radio en televisie, zijn de ti tels van de volgende twee onderwer pen. In het eerste komen de atoom kracht aan de orde en de huivering wekkende nuchtere wetenschap der electronica, wier stoffelijke kinderen RUSLAND LAAT NEDERLANDERS VRIJ. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: Van de Nederlandse ambassadeur te Moskou is bericht ontvangen, dat acht Nederlanders, die sedert gerui me tijd in Russische gevangenschap verkeerden, doof de So wj et-Unie zullen worden vrijgelaten. Op een nader te bepalen datum zullen zij worden overgedragen aan een ver tegenwoordiger van het consulaat- generaal der Nederlanden te Berlijn. Na indentiteitsonderzoek worden de betrokkenen, voorzover zij repatrië ring wensen, via Oldenzaal naar Ne derland teruggebracht. De familie hier te lande is reeds omtrent deze vrijlating ingelicht. De namen der vrijgelatenen (met daarachter vermeld, het geboortejaar en de vroegere woonplaats) zijn: J. Boumans, Maastricht (1925); D. Bras, Amsterdam (1917), A. Dirix, Heer (1919), II. ten Hoff, Onstwedde (1910), Q. A. Jansen, Alkmaar (1918), H. Rollema, Oosthem (1911), mevrouw R. W. E. Krampen, Ber lijn (1905) en H. Rault, plaats niet gemeld (1925). Mevrouw Krampen en Raulf zijn vermoedelijk van an dere dan Nederlandse nationaliteit. o.m. robots heten. Wat mag en moet onze houding zijn? Angst of Gods vertrouwen? Het kan zeer verhelde rend zijn in de KAB-afdelingen eens samen over deze dingen te spreken; want de wereld van morgen is onze wereld, en zeker die van onze kin deren. Het winterprogramma 1955/'56 zal worden besloten met 'n voordracht, die de naam heeft gekregen: positie- kiezen. De KAB is uitgegaan van het stellige feit, dat ook in ons land de vaak geruisloze strijd tussen goed en kwaad aan de gang is. Er is wel geen kerkvervolging of godsdienst strijd, maar wel is een langzame voortdurende ondergraving waar neembaar van het christelijke be ginsel, waarop onze maatschappij dient te zijn gebouwd. Lauwen en meelopers zijn nu voor de zaak van Christus waardeloos, zo heet het in het vormingsprogramma, dat besluit met de woorden: Slechts zij, die zich bewust zijn van de grote gevaren, maar ook van de enorme Minister doorbreekt 300 meter grens drogisten Sinds 1925 bestaat in de drogiste- j rij-branche de z.g. 300 metergrens. I Het is verboden binnen de straal van driehonderd meter van een bestaan- I de drogisterij een nieuwe te vestigen j Het was de eerste saneringsmaatregel die de drogisten toepasten. Zij, die in strijd met de bestaande voorschrif ten een drogisterij vestigden behoor den tot de z.g. niet erkende drogis terijen, of de volksdrogisterijen. Zij ontmoetten moeilijkheden met de I goederenvoorziening. Minister Zijlstra heeft zich thans tot de federatie, waarin de drogis tenbonden samenwerken, gewend met het verzoek deze verouderde maatregel op te heffen. PATER FRANCISCUS t In de leeftijd van 81 jaar is Woens dag in het Antonius-Ziekenhuis te IJmuiden-Oost overleden pater Fran- ciscus O.F.M. Cap., in de wereld Ha- drianus A. J. M. de Lepper. Van zijn hand zijn talrijke boek- kansen die de christenen in deze werkjes verschenen, waaronder di- maatschappij hebben, zullen bewust verse, speciaal gericht op het leven positie kunnen kiezen. van de Capucijn. Duinstad bij Castricum aanbevolen Als een wilde rende een soldaat uit Rhodesia plotseling door de trein, tussen de passagiers, blindelings om zich heen schietend en veroorzaakte daardoor de dood van zes passagiers. Twaalf mensen werden door deze dol geworden soldaat gewond. Op de foto staat de trein, de Dag-Expres tussen Kuala Lumpur en Singapore, stil bij Sungei Besi, terwijl alle passagiers zijn uitgestapt. De dreiging van industrie-gassen Als het streekplan IJmond-Noord wordt uitgevoerd zoals het thans ter visie ligt, zullen 350 hectare tuin grond en 800 hectare gras en bouw land worden bestemd voor industrie vestiging en volkshuisvesting. Dit be tekent, dat rond 400 agrarische be drijven worden gedupeerd. De Ge westelijke Raad voor Noord-Holland van het Landbouwschap heeft bezwa ren tegen dit plan geopperd in een schrijven aan Ged. Staten. In plaats van een uitbreiding van Beverwijk in Noord-Oostelijke richting wordt voorgesteld, een stad te stichten in het duingebied tussen Wijk aan Zee en Castricum. In het schrijven wordt gevraagd, bij het project (zoveel mogelijk reke ning met de landbouw te houden en de schade zo reëel mogelijk te ver goeden. Voorgesteld wordt, aan de gedupeerde landbouwers bedrijven toe te wijzen in de nieuwe Zuiderzee polders of hun een boerderij te geven van een 'bewoner van het „oude land", die naar Zuiderzeegrond verhuist. De Gewestelijke Raad heeft bezwa ren tegen het projecteren van indus trieterrein ten Westen en Zuidwes ten van de strook tuinbouwgronden, die werk- en woongebied gaat schei den. Daar zullen de agrariërs, even als ten Noorden van het industrieter rein in de Wijkermeerpolders schade ondervinden van de industriegassen. Noord dan nog niet vrij zijn van in dustriegassen, maar wel kan dan een belangrijke oppervlakte landbouw grond gespaard blijven. Behalve Zuiderzeegronden vraagt de Gewestelijke Raad ook andere woeste grond als schadeloosstel ling ter beschikking te stellen. Het thans 'bestaande plan voorziet voor dit doel in de ontginning van 40 hec tare, maar de Raadi stelt voor, dit op 110 hectare te brengen, door ook de woeste gronden aan de binnenzijde van de duinenrij ten Westen van de Beverwijkstraatweg tot ter hoogte van Castricum te ontginnen. De Gewestelijke Raad vindt, dat te veel woningen (40 percent) als een gezinswoningen zijn geprojecteerd, om nog van een „zuinig grondge bruik" te kunnen spreken. Gevraagd wordt verder, de bestemmdgsvoor- schriften voor de gronden, die voor lopig nog als landbouwgronden in ge bruik blijven, zo te wijzigen, dat de agrariërs niet nu reeds in hun be drijfsvoering worden 'belemmerd. A.R.K.A.-CONGRES OP 5. 6 en 7 SEPTEMBER TE NIJMEGEN In Concertgebouw De Vereniging te Nijmegen houdt de AJLgemene R.K. Ambtenarenvereniging ARKA op 5, 6 en 7 September een congres. Op de eerste dag worden de congressisten ten stad'huize in Nijmegen door het gemeentebestuur van de stad ontvan gen'. De avondprogramma's worden d'oor de Nijmeegse afdeling aangébo- Verwezen wordt naar de tuinbouw d?n- In de slotbijeenkomst spreekt de bij Beverwijk, die zo te lijden heeft van de Hoogovens, dat bijvoorbeeld de gladiio'lenteelt in deze streek vrij wel onmogelijk is. Ook voor de volks gezondheid zou het raadzaam zijn, aldus het schrijven, de industrieter reinen elders te projecteren. Duinstad Gesuggereerd wordt daarom, een stad te 'bouwen in de duinen tussen Wijk aan Zee en Castricum. Het wa terwingebied, dat verloren gagt, kan verlegd worden naar de duinen ten Noorden van Castricum. Wel zou de land- en tuinbouw in de IJmond- directeur van de ARKA, dr W. Dijs- selbloem, over „Modern [personeel- ■beleid bij de Overheid". WAARNEMEND GEMEENTE ONTVANGER GEARRESTEERD. De politie heeft hedenmorgen de commies op het kantoor van de Zut- phense gemeente-ontvanger gearres teerd. Hij wordt verdacht van ver duistering. De commies, die tevens waarne mend ontvanger is, zou in de func tie van kassier enige duizenden gul dens van de gemeente hebben ver duisterd. De 95-jarige John Ginther uit Reedsville, in de Amerikaanse staat Wisconsin heeft op deze foto zijn honderdste achterkleinkind op zijn arm om het de fles te geven. De drie maanden oude Nancy Ann Ginther -maakte precies het getal van vijftig achterkleindochters en vijftig achterkleinzoons vol. Johon Ginther heeft 51 klein kinderen en is de vader van vijf dochters en vier zonen. Al zijn zonen en zijn vrouw heeft hij al verloren. GOUDEN JUBILEUM KWEEK SCHOOL TE OUDENBOSCH Gisteren is officieel het gouden be- staansfeest -gevierd van de kweek school St. Jean Babtisfe de la Salie te Oudenbosch. Ongeveer 400 onder wijskrachten, allen oud-leerlingen, zijn deze dag de gasten van de school. De viering werd ingezet met een pontificale H. Mis, opgedragen door de bisschop van Breda, mgr. Jos Rae- ten, die werd -geassisteerd' door de oud-rectoren W. Vervaet, als diaken en L. Panis, als sub-diaken. De hui dige rector, drs De Bryckere, fun geerde als presbyter-assistens. De feestelijke herdenkingsbijeenkomst begon om twaalf uur. Mgr. Baeten voerde hierbij het woord. Een ander hoofdpunt van de zitting vormde ook de toespraak van dr Wesseling, raadsadviseur van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Namens de rege ring deelde hij mede, dat de algemene overste van de kweekschoolfrater Robertus benoemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Nadat nog burgemeester B. Funk van Ouden- bosch een woord van gelukwens en hoge. waardering had gesproken, was het woord aan dr Pacelli, oud-stu dent van de school, thans rector van het Sint Janslyceum in Den Bosch, die voorzitter is van het uitvoerend comité bij gelegenheid van dit jubi leum. Nadat hij zijn dank uitgespro ken had voor wat de school hem en de overige studenten geboden heeft, overhandigde hij het geschenk van de oud-leerlingen, een orgel voor de kapel van St. Louis. In de avond waren de gasten van de kweekschool gezellig bijeen. Ook morgen zullen zij nog op St. Louis vertoeven voor het houden van on derlinge sportwedstrijden. Frankrijk lokt Bertus de Harder Die sigarenzaak moest sluiten Bertus de Harder heeft een nieuwe aanbieding gekregen van de prof voetbalclub Bordeaux in Frankrijk. Dit deelde de voetballer van Scheve- ningenHolland Sport mede, naar aanleiding van het feit, dat de econo mische politierechter hem heeft ge last zijn sigarenenzaak aan de Hoef- kade te Den Haag te sluiten. Bertus heeft n.l. geen diploma's. Hij is al eens een keer daarvoor op het matje geroepen, maar de autoriteiten heb ben toen eens met de hand over het i hart gestreken en hem uitstel ver leent. Nu kwam hij er niet meer on deruit. De zaak moet dicht en hij moet bovendien nog een tientje boete betalen. De Harder verklaarde, dat hij en zijn vrouw hard gestudeerd hebben, maar ziekte van de vrouw, die het middenstanddiploma zou verwerven, en drukke bezigheden van hemzelf in het gezin van- vier kinderen had den de studies bemoeilijkt. De Harder verklaarde, dat hij on middellijk naar Frankrijk zou terug keren, als hij in Nederland niet met die dure zaak zat. Van alle kanten heeft de voetballer, die in Den Haag zeer po-pulair is en zich dn 'n drukke klandizie mag verheugen, aanbiedin gen gehad van mensen, die een diplo ma hébben en die gaarne beheerder willen zijn. ZIEKTE IN KAMPEERCENTRUM TE ELSPEET. Nadat een groep van 35 tot 40 jon gens gisteren het kampeercentrum van de P.T.T. te Elspeet had verla ten, is het centrum gesloten. De groep, die vandaag de eerste vacan- tiedag in het centrum zou doorbren gen, kon niet worden ontvangen, omdat enkele jongens van de eerste groep ziek waren geworden. Twee hunner moesten per auto naar huis worden vervoerd. De anderen konden op eigen gelegenheid huis waarts gaan. Er werd over gespro ken, dat het hier dysenterie betrof, doch bevestiging hiervan kon niet worden verkregen. Buurman stond met bijl voor de deur Bewoners van een huis aan de Eendrachtstraat te Zaandam zijn gis teren door de buurman „belegerd". Al maanden lang heerste er onenig heid tussen deze buren. Toen één van de kinderen van de buurman links met een bult op het hoofd thuis kwam, aangebracht door kinderen DE LANDBOUW EN DE HUIDIGE LOONPOLITIEK Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap heeft een bespreking gewijd aan de huidige situatie op het gebied der algemene loonverhoudin- ggen, waaromtrent thans overleg ge pleegd wordt tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. Het Dagelijks Bestuur staat ïn overeenstemming met de hoofdafde ling Sociale Ziaken op het standpunt dat, voorzover uit dit overleg een verhoging van het algemene loonpeil zou voortvloeien, het agrarische be drijfsleven daaibij niet achter kan blijven. De eis tot sociale gelijkstelling der landarbeiders met vergelijkbare ar beidersgroepen, welker verwezenlij king steeds één der belangrijkste doeleinden heeft uitgemaakt van de ■Stichting voor de Landbouw, dient ook voor de toekomst volledig te wor den gehandhaafd. Daarbij gaaf men er van uit dat, teneinde ook in feite tot deze loonpolitiek in staat te zijn, het agrarische bedrijfsleven moet kunnen rekenen op onverminderde handhaving van de door de rege ring op het gebied van de prijsge- gen, waaromtrent thans overleg ge dane toezeggingen. YPENBURG MILITAIR Het vliegveld Ypenburg is in han den van het ministerie van Oorlog overgegaan en zal weldra geheel v/orden gemilitariseerd. Alle burgerluchtvaartorganisaties en --bedrijven, die er tot nu toe ge vestigd waren, behalve de N.V. Avio- Diepen, die Amerikanase legervlieg tuigen in onderhoud heeft, zullen moeten verdwijnen. De civiele luchtvaartbedrijven op Ypenburg zoeken nu een goed heen komen. De meeste geven de voor keur aan het nieuwe Rotterdamse vliegveld in de Zestienhovense pol der, maar dit zal pas in het volgen de voorjaar in gebruik worden ge nomen. De nationale luchtvaartschoól over weegt tijdelijk naar Hilversum te verhuizen. Ook het andere helicopter- bedrijf en de luchtreclame-maatschap- pij kijken naar een andere vestiging uit. De kinderspeeltuin op Ypenburg zal eveneens moeten verdwijnen. Bacchus op Texel De afgelopen nacht zijn de bewo ners in het centrum Van den Burg opgeschrikt door een heftig kabaal van vechtende en schreeuwende jon gelieden. Een tiental arbeiders, werkzaam bij de in aanleg zijnde waterleiding en een tiental militairen van het amphi- bie oefenkamp De Mok, die te veel aan Bacchus hadden geofferd, waren slaags geraakt. Eén der militairen rukte een rich tingaanwijzer van een truck en ging daarmee drie tegenstanders te lijf. Toen er rijkelijk bloed vloeide riep een der in nachtgewaad op straat ge komen „politie". Dit was het sein voor de vechtersbazen de strijd te staken. De militairen vluchtten in een vrachtauto kampwaarts, waarna de tegenpartij eveneens afdroop. Verscheidene inwoners hadden ge tracht de politie te bereiken, de tele foon werd echter niet afgenomen van de buren rechts, werd het pa te gortig. Hij riep uit, dat hij „er" voorgoed een eind aan zou maken en zocht in de schuur een bijl, waarmede hy zijn buren te lijf wilde. Omwonenden hadden inmiddels de voorwerpen van des buurmans toorn gewaar schuwd en deze verschansten zich achter de deur van hun huis met stoelen en broodmessen gewapend. De buurman, die des duivels was, probeerde de deur te forceren. Zo ver kwam hij echter niet, want nog vóór hij de ingang met zijn bijl ver liet, werd hij door de politie over meesterd. Dit is snel neergeschre ven, maar voor de politie was het een hele opgave de wilde man meester te worden. Uiteindelijk moest er nog eens arts aan te pas komen, die de man met een spuitje kalmeerde. In Limburgse mijn opgesloten In de steenkolenmijn Willem So phia te Spekholzerheide is gister avond omstreeks half negen een in storting geschied op de nieuwe, in aanleg zijnde 217 meter verdieping. Drie arbeiders bevinden zich ach ter de instorting. Met hen wordt con tact onderhouden via een buis, waar door ook voedsel aan hen wordt ver strekt. Alle pogingen worden in het werk gesteld hen zo spoedig moge lijk te bevrijden, aldus werd van de zijde van de directie van de mijn medegedeeld. Deze voegde hieraan nog toe, dat er geen reden tot enige ongerustheid behoeft te bestaan. Redding vordert. Van de zijde der bedrijfsleiding van de steenkolenmijn Willem So phia vernamen wij hedenmorgen, dat de reddingwerkzaamheden voor de drie ingesloten mijnwerkers ge heel volgens de verwachtingen ver lopen. Zij zullen echter geruime tijd in beslag nemen. Van de plaats voor de instorting wordt een nieuwe klei ne steengang gedreven naar de plek, waar de drie ingesloten mijnwerkers zich bevinden. Dit werk neemt zeer veel tijd in beslag. Van een lager ge legen verdieping wordt bovendien een boorgat gemaakt naar de 217 meter-verdieping, eveneens naar de zelfde plek, waar zich de drie inge sloten arbeiders bevinden. Men tracht dus van twee kanten de mijn werkers te bereiken. Langs de in tact gebleven buis in de ingestorte ingang is heeft men regelmatig con tact met de drie ingeslotenen. Zij worden geregeld voorzien van voed sel en drinken, en geregeld op de hoogte gehouden van de vorderingen der reddingswerkzaamheden. OF ONTWIKKELING VO WERELD HET PERCENTAGE VAN 0E BEVOLKING DAT NIET LEZEN EN SCHR'JVEN KAM Australië 5^^^ Spanje 21 °/o^»

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5