slwtügat Sbjlfmstad Heerlijke dagen van Maria-devotie Mgr* J+ Buis te Leiden I E.H.B. O.-ZOND AG Discussies in vergadering Leidse |eugd-tour van B. B. VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 PROF. DR. G. J. HEERING OVER LEDEN Op 76-jariige leeftijd is in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden over leden prof. dr G. J. Heering, oud- hoogieraar aan de Leidse Universi teit vanwege het seminarium der re monstrantse broederschap. G. J. Heering werd op 15 Maart 1879 geboren en behaalde in 1906 de do^tersgraad op een proefschift ge titeld „Onderzoek naar net wezen van hei zedelijk oordeel In 1904 had hij reeds een prediktambt aan vaard bij de remonstrantse gerefor meerde gemeente te Oude Wetering. Vandaar vertrok hij in 1907 naar Dordrecht. In 1913 werd hij predi kant in Arnhem. Op 25 April 1917 werd hij aan de Leidse Universiteit benoemd om on derwijs te geven in de geschiedenis en de leerstellingen van het remon strantisme. Prof Heering heeft onder mee; grote bekendheid verworven door geruime tijd off) te treden als voorzitter van de vereniging „Kerk en Vrede". In 1949 nam hij afscheid van de Leidsche Universiteit. Burgerlijke Stand Getr.: C. H. Ferguson en E. J. v. Es. Geb.: Leendert Gerrit Jan, z. v. L. G. J. Giesbergen en M. P. d. Groot; Judith Anna Elisabeth, d. v. M. Over- dijk en J. Roelandse; Benedictus Mar. tinus Maria, z. v. A. L. J. Hendriks en C. C. Albers; Edith Engelina Ma ria, d. v. H. A. J. Degens en M. C. L. Kipping; Dirk Klaas, z. v. D. K. v. d, Bent en J. Nasveld; Jacobus, z. v. B D. M. v. Leeuwen en G. Erades; Jansje Jacoba, d. v. A. Faas en J. Groenendijk. Overl.: A. M. Harteveld, huisvr. v. P. A. Lezwijn, 67 jr.; A. Crama, man 71 jr.; G. J. Heering, man 76 jaar. Mgr. J. Buis is gisteren met het m-s. Granje in Nederland gearriveerd. Gis teravond nam hij zijn intrek bij zijn ouders aan de Waldeck Pyrmontstraat 31 te Leiden. Eén van de voornaamste taken, die mgr. Buis hier bezighouden, is het aantrekken van leerkrachten voor de scholen in zijn missie in Engel-Bor- neo. De missie telt thans veertig scholen, met 7000 leerlingen. De leerkrachten moeten de Engelse ^aal goed beheersen. Daarom zal mgr. Buis besprekingen voeren, die er toe moeten leiden, dat broeders uit Ier land naar de missie in Jesselton zul len komen. Mgr. Buis noemde in een onder houd, dat wij hedenmorgen met hem hadden, het succes in zijn missie be vredigend. Men kan rekenen op een zielewinst van ruim 1000 zielen per jaar. Grote moeilijkheden in de missionering le- AVONDMUZIEK IN PIETERSKERK Het programma voor de avondmu- ziek in de Pieterskerk op Maandag a.s. om 8.30 uur nam. omvat de vol gende werken van Joh. Seb. Bach: 1. Preludium en Fuga in D.-dur. 2. a. O Mensch, bewein dein Sünden gïosz, b. In Dir ist Freude; 3. Trioso nate I in Es-dur. a. Allegromoderato, b. Adagio, c. Allegro; 4. a. Vor deinen Thron tret ich hiemit, b. Liebster Jesu wir sind hier, c. Der Tag, der ist so freudenreich; 5. Passacaglia. Toegang vrij. Bij de ingang wordt een collecte voor het orgelfonds ge houden. Een foto van mgr. Buis hedenmor gen in het huis van zjjn ouders ge maakt. Op het moment van de foto werd een interview door een reporter van de K.R.O. voorbereid. Dit onder- Aoud zal in het programma van morgenavond worden uitgezonden. (Foto „De Leidse Courant") veren de slechte verbindingen in het binnenland op. In het steile, bergland schap moeten de afstanden tussen, de staties doorgaans te voet worden af gelegd. Daarom streeft de missie ei naar het aantal staties uit te brei den. De laatste drie jaar zijn drie nieuwe staties geopend. Begin 1956 zullen nog twee staties gevestigd worden. Mgx. Buis zal enige maanden in Nederland blijven. Dótf (\eh V A C NOG ééN MAAL VICTORIA De Victoria Regia heeft gisteravond gebloeid. Zij heeft ditmaal de heren van de Hortus niet beschaamd. Van avond kan de bloem, die een rose kleur aanneemt, nog éénmaal in de Hortus Botanicus bezichtigd worden van 911 uur. R.K. Handelsavondschool Verleden jaar is de R.K. Handels avondschool te Leiden met een R.K. Middelbare Handelsavondschool met een drie- en vijfjarige cursus uitge breid. Ook te Leiden ziet men in, dat het gladde ijs van het hedendaagse zakenleven, goed beslagen jongelui verlangt. Het is voor de jongelui ook van het grootste belang, dat de op leiding op katholieke grondslag is gevestigd. Daarom herinneren wij nog eens gaarne bij het naderen van •het nieuwe seizoen op het bestaan van deze katholieke avondschool. Inlichtingen worden verstrekt door rector F. Bernefeld, Hooigracht 29, Zondag, a.i, [Pleiöteicaiiecte I GEEF ROYAAL! (Advertentie). Leidse Procesie naar Kevelaer „VAARWEL, O DIERBAAR KEVELAER De Broederschap De Leidsche Proces sie naar Kevelaer heeft de eeuwen oude traditie gehandhaafd en de 218de jaarlijkse pelgrimsreis weder mogen volbrengen. Het was Maandagmorgen.weer een .blij ontmoeten van de vaste Keve- laers-gangers, een weerzien van zo- velen, die elkander eenmaal per jaar- ontmoetenoude pelgrims o.a. de heren Dingjan uit Leiden, twee broers die de gouden medaille voor 50 keer ter beevaart te zijn geweest, met ere dragen. Jonge pelgrims heb ben degenen vervangen, die niet meer kunnen 'gaan naar Maria's ge nade-oord, voor wie het afscheids lied van het vorig jaar een eeuwig vaarwel ls geworden Als geestelijke leiders gingen mede pastoor G. M. J. Lohuis, pater Gil- bertus Lohuis, prof. A. v. d. Boog van het Philosophicum te Warmond er pater Nieuwenhuizen. De bedevaart, ongeveer 1740 opge richt, ging aanvankelijk geheel te voet en onze grootouders maakten de pelgrimage vanaf de Neksluis per trekschuit naar Rotterdam en dan met de stoomboot naar Nijmegen en eindelijk vandaar lopende door het Kranenburgse bos naar Kevelaer. Nu stonden grote touring-cars ge reed op het plein nabij de Harte- brugskerk en na een onderbreking voor de lunch in hotel „Spijker" in Berg en Dal naderde de bedevaart te ongeveer 2 uur Kevelaer. Toen de toren van de basiliek in het gezicht kwam werden de gebeden onderbro ken door het blijde „Salve Regina". In Kevelaer verenigde de processie zich met de Rotterdamse, die het 175- jarig bestaan vierde en, ondanks dat alle paramenten door de oorlog ver loren zijn, van jaar tot jaar schoner versierselen heeft. De Rotterdamse processie had bij dit jubileum de eer mgr. C. Kramer, O.F.M., als hare mede-pelgrim te hebben. Nadat de hotelkamers waren be sproken, had te vier uur de grootse intocht plaats. Bisschop Kramer ging in de stoet mede en heeft alle oefe ningen zonder enige uitzondering meegemaakt. 1 Luisterrijke processie. De luisterrijke processie had de volle aandacht van de ontzaglijk vele bedevaartgangers, meest ééndagspro- cessies uit Duitsland wegens het feest van Maria Hemelvaart. Onder mach tig klokkengebeier en de tonen van de muziekkapel trokken Leiden en Rotterdam in één stoet rond de ba siliek, de kaarsenkapel tot voor c}e genadekapel, waar pater Gilbertus- Lohuis de eerste groet aan Maria van Kevelaer sprak en tot echte devotie opwekte. Alle kerken en kapellen waren bezet en het korte Lof kon niet ge houden worden. 's Avonds werd een Plechtig Lof gecelebreerd in de grote Mariakerk, die ondanks de vele beschadigingen door de oorlog nog een grote schoon heid heeft behouden. Mgr. Kramer hield een predikatie over de beteke nis van de bedevaarten, uitgaande van de pelgrimages, die in het Oude Testament reeds werden gehouden naar Jeruzalem, tot de vele bede vaarten die het christendom ten allen tijde heeft gehouden. Na deze plechtigheid had de om gang plaats met lampions. Deze om gang eindigde met het „Ave Maria" en Credo voor de genadekapel. De tweede dag. Het glanspunt van de bedevaart was op de tweede dag, de pontificale Hoogmis, met koor en orkest, waar onder algemene H. Communie. De Bisschop schreed in vol ornaat vanuit het „Priesterhaus", voorafge gaan door een lange stoet van bruidjes, tientallen koorknapen uit Kevelaer, en vele priesters naar het hoogaltaar. Boven op het koor dreunde het or gel, daar speelden de violen, daar schetterden de trompetten en de hoorns en de pauken daverden met het knapenkoor en evenzovele man nenstemmen jubelden mee in het „Tu es sacerdos". Hetzelfde koor met de volle in strumentatie voerde een- Mis uit van Schubert; enkele gedeelten o.a. het Credo werden in het Gregoriaanse, gezongen. Opgetogen en verrukt pelgrims over zoveel scl heerlijkheid; zo mooi was het in xCe velaer nog niet geweest. Na deze plechtigheid ving na even tijd om te ontbijten de H. Sacramentspro cessie aan; van dit oude privilege als een der oudste maakt de Leidse processie steeds een waardig gebruik en goed geregeld trokken de pel grims met Ons Heer in de glanzende zon over het heerlijke plein van Maria's genade-oord. Een schone plechtigheid was ook( weer de Kruisweg 14 kapellen langs de bossen rond Kevelaer, ook weer eindigend voor het beeldje van Maria van Kevelaer. Ongekende schoonheid. De avondplechtigheid was van een ongekende schoonheid; opgetrokken ender het zingen van de Litanie met de steeds herhaalde bede: „Maria, wij bidden U, ach'help ons nu en in den dood, o allerzuiverste Maagd Maria", ging de tocht door de duis tere lanen naar het z.g. rode kruis de Kalvarieberg, Jesus aan het Kruis, met Maria en Joannes aan de voet, schone beeldengroep als het ware gegroeid uit een reusachtige grote boom, de kruisboom geheten; de 12e statie van de Kruisweg. Hier heeft prof. A. van der Boog een predikatie gehouden en onder ademloze stilte van de schone avond geleerd dat wij Maria moeten navol gen in het medewerken aan het ver lossingswerk en wel door de beoefe ning van de naastenliefde. Dit kwartier is het meest doeltref fende van de bedevaart geweest en diep onder de indruk gingen de pel grims in een lichtstoet weer naar Maria's beeltenis om de dag van grote devotie en heerlijke schoonheid waardige sluiten met het Credo. De laatste dag ving aan met een plechtige Requiem voor de afgestor ven leden van de Broederschappen, waarna de processie naar het kerk hof trok. Op deze Akker des Heeren sprak pater Gilbertus over de eeuwigheidsbesluiten van God, ein digende met gebeden voor de over ledenen. Terugkerende kon het bezoek aan de kerk in Oud-Kevelaer niet plaats hebben, want 's Hertogenbosch had deze geheel bezet. Een jubilaris. De afscheidspredikatie had buiten de kerk plaats vanaf de daar opge stelde preekstoel. Hier gaf de Bis schop zijn zegen en tenslotte had de huldiging plaats van een pelgrim die voor de 25e keer was meegegaan de heer J. H. van Hartevelt uit Leidfen, waren de werd toegesproken door de directeur, nhek1 en pastoor Lohuis en ten voorbeeld ge- 'steld aan de jongeren in echte devo-, tel. 26533 en de heer J. Meijs, Rijn- zichtweg 24, Oegstgeest, tel. 20313. Voor de radio Jan van der Meer, directeur-orga nist van de Lode wij kskerk, treedt a.s. Vrijdagmorgen tezamen met de fluitist Koos Vermeulen op in het pro gramma van de V.A.R.A. Dit is het 4e optreden voor de radio, van deze Leidenaar. Hij speelde éénmaal voor de Franse Omroep en twee keer voor Hilversum. Japanse Ihoutsneden Van 20 Augustus tot 20 November wordt in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden in de zaal voor wisseltentoonstellingen een nieuwe reeks Japanse kleurendruk-houtsne den tentoongesteld. De selectie van prenten uit de mu seum-verzameling omvat ditmaal werk van de prentenkunstenaar Uta- gawa Kuniyoshi (17981861). De tentoonstelling is voor het pu bliek te bezichtingen van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Konijnen-tentoonstelling A.s. Zaterdag en Zondag houdt de L.P.K.V. haar jaarlijkse zomerten- toonstelling van konijnen in de tuin van Oud-Hortuszicht. Qeopend van 1923 (Zaterdag) en Zondag van 10— 18 uur. Agenda Leiden VRIJDAG Circus Knikkebeen. Voor kinderen van R.K. Vacantiebezigheden 10 uur v.m. en 2.30 uur nam. Voor de ouders van de kinderen van R.K. Vacantie bezigheden van Hartebrugs- en Leo- niardusparochie. 7.30 uur nam. Sangerknaben vom Wienerwald. Pieterskerk, 8 uur nam. ZATERDAG Speeltuinver. „Ons Eiland". Groot tuinfeest. Kortenaerstraat. 8 uur n.m. GESLAAGD KORFBALTOURNOOI VAN VACANTIEBEZIGHEDEN. I Jozef 1, Kampioen. Het korfbaltournooi van het Comi té Vacantiebezigheden begint lang zamerhand een jaarlijkse traditie te worden. Door omstandigheden moest het dit jaar in één dag worden afgewerkt, maar dank zij de mede werking van de Sportraad, die het Pomonaterrein beschikbaar had ge steld, kon op verschillende velden tegelijk worden gespeeld, zodat het programma op tijd beëindigd kon worden. 7 twaalftallen: 3 van de St. Jozef parochie, 2 van de St. Pe truspai-ochie, terwijl de Harteburg en Leonardusparochie ieder met 1 twaalftal in het veld verschenen. In de competitie die gespeeld werd ging de strijd tussen Leonardus 1 en Jo zef 1 lange tijd gelyk op, zodat, toen voor de beslissende strijd de stand werd opgemaakt beide met 8 punten nog ongeslagen waren. In de finale bleek Jozef 1 uiteindelijk de sterkste te zijn, misschien ook omdat zij meer geoefende speelsters en spelers in hun gelederen hadden. Voor 't jaar 1955 kan Jozef 1 zich dus de korfbalkampioen van de pa rochies noemen. Na afloop werd hun aanvoerder, Th. Hensing, door al z'n parochiegenootjes spontaan op de schouders van het veld gedragen. Was de eervolle 2de plaats voor Leonardus I, om de 3de en 4e plaats ging de strijd tussen Harteburg I en Petrus I, die, nadat de wedstrijd met een 22 stand was geëindigd, ten slotte door de Hartebrug gewonnen werd, omdat zij de strafworpen beter wist_ te benutten. Bij de reserveploegen was het Jo zef 2 die, ook al na het nemen van strafworpen, eindigde voor Petrus 2. De eindstand luidde tenslotte: 1. Jozef 1, 10 punten; 2. Leonardus 1, 8 punten; 3. Hartebrug 1, 5 pun ten; 4. Petrus 1, 5 punten; 5. Jozef 2, 3 punten; 6. Petrus 2, 3 punten; 7. Jozef 3, 2, punten. De organisatie was in handen van de R.K. Korfbalvereniging „Crescen do". TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Lakenhal 1012 en 25 uur: Schil derijen, aquarellen en tekeningen van Floris Vers-ter en Menso Kamer- lingih Onnes. (Tot 1 September). Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt tot Zater dag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 25274. BIOSCOPEN De films voor de week van 19—26 Augustus zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Ik ben er kapot van", alle leeftijden. Afgekeurd. „Heidi en Peter", alle leef tijden. Trianon: „Het purperen masker", 14 jaar. „Jungle Jim in de Koppen- snellersvallei", 14 jr. (Don derdag: „De onvergetelijke melodie", alle leeftijden). Lido: Luxor: Rex: Wat is een racefiets Binnenkort start op besloten terrein In een echt vergaderlokaal aan de Beestenmarkt had Dees Egter van Wissekerke, de organisator van „Tour de France" van Leiden het vorig jaar, zijn renners uitgenodigd. Twee en dertig renners vergezeld van ploegleiders hadden aan de op roep gehoorgegeven. Juryleden en an dere belangstellenden maakten de vergadering compleet. Een verzoek aan B. en W. van Lei den had een teleurstellend resultaat opgeleverd. Maar er zijn al weer an dere mogelijkheden aangeboord. Men zal de wedstrijden op het terrein van St. Bavo te Noordwijkerhout rijden. Deze manier van „tour de France" bedrijven zal weinig gevaar voor de renners opleveren. De ploegen werden genoteerd en startnummers uitgedeeld. De jonge lui moeten voor eigen kleding (uni form) zorgen. Mischien dat enkele zaken te Leiden een ploeg van vijf man willen adopteren?. Wat is een gewone fiets? Tijdens gelegenheid tot vragen ont- tie tot Maria. De jubilaris had de hoge eer een grote zilveren medaille met de inscriptie „25 jaar naar Ke velaer" uit handen van mgr. Kramer te ontvangen. Voor de laatste keer trok de pro cessie naar het genadebeeld om een „Vaarwel vaarwel wij scheiden, o dierbaar Kevelaer" te zingen. Toen nog eenmaal bidden en vragen een volgend jaar terug te mogen komen en toen waren de schone oefeningen ten einde. Met een verfrissende onderbreking op de Westerbouwing ging men huis waarts om te half acht in Leiden terug te keren. spint zich een heftig debat over de vraag: „Waar eindigt de gewone fiets en waar begint een „race-car". Race-carren mogen niet meedoen. Na afloop zou de jury de fietsen be kijken. Er werd de jongens op het hart gedrukt zich de gehele „tour" ordelijk te gedragen. Als allen zich hieraan houden kun nen andere jaren rennen georgani seerd worden. Misschien zelfs nog wel eens in Leiden. Bij de keuring van de fietsen moest de fiets van Thijmen Boom, de win naar van vorig jaar beslist een „race"-fiets genoemd worden. Daar Thijmen geen andere bezit kan hij dit jaar dus z'n plaats niet verdedigen. Over drie anderen liepen de menin gen nogal uiteen. Eén werd toegelaten. Aan twee an deren moeten nog enige veranderin gen aangebracht worden en voor nieuwe keuring worden voorgereden. Zaterdagavond om half acht kun nen ook de deelnemers, die gisteren niet aanwezig waren, hun fietsen la ten bekijken. De „Oranje"-ploeg vooral ziet deze tweede keuring met spanning toege- moet. De fiets van de kopman van deze ploeg kon n.l. de goedkeuring der jury nog niet bekomen. Nader vernemen wij, dat het ter rein van St. Bavo te Noordwijkerhout voor deze miniatuur „Tour de Fran ce" gebruikt mag worden. Het hangt van het gedrag van de jongens op de eerste avond af of de gehele „tour" uitgereden mag wor den. Maandagavond word het start schot in Noordwijkerhout gegeven. De renners zullen zich op de Bees tenmarkt te Leiden verzamelen. GEM. AANKONDIGING ONTEIGENING TEN BEHOEVE VAN DE BOUW VAN EEN BRUG OVER DE HAARLEMMERTREKVAART. De Burgemeester der gemeente Leiden maakt bekend: le. dat, ter voldoening aan artikel 72a in verband met de artikelen 63 en 10 der onteigeningswet een com missie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, bijgestaan door de daartoe door het algemeen bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der ge meente, in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden de 7e September 1955, te 14.30 uur, teneinde van mo gelijke op perceel grondplannummer 8 rustende vaarrechten of andere rechten kennis te nemen en teneinde de bezwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van ont eigening ten name van de gemeente Leiden ten behoeve van de bouw van een brug over de Haarlemmertrek vaart, welke een schakel zal vormen in de weg door Leiden-Noord onder de gemeente Leiden en nodigt be langhebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, monde ling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te delen; 2e. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der onteige ningswet en ter voldoening aan artikel 72a in verband met de bepa lingen van de artikelen 64 en 12 ter inzage van een ieder worden neder- gelegd ter secretarie der gemeente, van 24 Augustus 1955 totdat de com missie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; 3e. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laat ste lid van artikel 12 van meerge noemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente Leiden van 24 Augustus 1955 totdat de commissie haar werk zaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. Leiden, 19 Augustus 1955. Laatste Berichten DOOR STROOM GEDOOD Op het veilingterrein aan de Croese- laan te Utrecht is gistermiddag om streeks half vier de 18-jarige bank werker J. W. Verkerk door stroom getroffen en op slag gedood. V. was bezig met het boren met een electri- sche boormachine, waarvan de draden niet voldoende waren geïsoleerd. Het slachtoffer werd getroffen door een spanning van 380 volt. DIEFSTALLEN IN R.K. KERKEN TE AMSTERDAM Gisteren heeft een dame bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan dat haar handtas met een inhoud ter waarde van 80 gulden is gestolen uit de St. Nicolaaskerk aan de Prins Hen drikkade, toen zij zich daar 's mor gens tijdens de kerkdienst naar de communiebank begaf. De laatste tijd wordt herhaaldelijk bij de politie van dergelijke diefstal len aangifte gedaan, die in verschei dene R.K. kerken in de stad onder dezelfde omstandigheden worden ge pleegd. DE INSTORTING IN DE WILLEM SOPHIA De namen van de bij de instorting in de Willem Sophiamijn ingesloten mijnwerkers zijn: H. Bertram uit Ny- willer, H. Bertram uit Gracht-Spek- holzerheide en P. Schoormans uit Bleijerheide. De echtgenoten van de drie ingesloten mijnwerkers zijn he dennacht door de bedrijfsleiding op de hoogte gesteld van de situatie. Zij wachten op de mijn het einde van de werkzaamheden af. Wacht niet tot morgen, morgen kan het te laat zijn. Marktberichten LEIDEN, 19 Aug. Vee. Aange voerd werden: 22 stieren; 65 melk koeien; 400 vette koeien; 123 vare koeien; 7 graskalveren; 47 vette kal veren; 400 vette schapen; 457 weide schapen; 600 vette lammeren; 45 var kens (zeugen); 276 schrammen; 623 biggen; 13 geiten. Totaal 1308 stuks. Notering: fokstieren 320460; 530730; vaarzen 600820; pinken melkkoeien 7501000; vare koeien 350480; graskalveren 200375; nuchtere s-l-aohtkalveren 46,58; vette schapen 100—120; weidescha-pen 110 135; vette lammeren90110; weide- lammeren 65—80; drachtige zeugen 220340; schrammen 60'05; biggen 3550; geiten 1035. Alles per stuk. Slachtstieren 220^250; vette koeien 220278. Schoongewicht. vette kalveren 190255; nuchtere sl-achtkalveren 115135. Levend ge wicht. Handel Rundvee flau, vette koeien schapen en lammeren vrij goed, vette en nuchtere kalveren matig, geiten matig, varkens kalm, rundvee goede aanvoer T.B.C.-vrije afd. gewone aan voer (57). Kaas. Aangevoerd 67 partijen Goudse. Handel kalm. Notering: extra kwal. 9<,3; le kwal. 226—233; 2e kwal. 220—225. Aanvoer Leidse, 5 partijen. Handel kalm. Notering: le kwal. 247. TER AAR. 18 Aug. Groente. Snij bonen 2.202.80, Sperciebonen 2.00, Stokprinsessebonen 4.20, Witte pron kers 1.40, alles per 10 kg. Aardap pelen 0.06 per kg. Augurken: fijn 0.84, fijnbasterd 0.620.64, idem afw. 0.53, basterd 0.50, grof A. 0.360.39, CD. 0.29—0.31, idem afw. 0.21, E. 0.09 alles per kilogram.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3