Felle onlusten In de haven stad Casablanca a2/0- Löi^lóCLOtl/YCl/tH ÏGLOEIEHDIEIE POLITIEK) Stakingsrelletjes in de straten van Nantes HUURWET Vrees voor bloedbad op Zaterdag a.s. 2 J.aa% geCeden weid auCtan afgezet Opwinding in - Saarland 5lu&&en cjaatt eindeCiffrnam hui& Mars naar Goa Kabouters begroeten lady Baden Powell in Canada m. A VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 A - I H T - wLf 46ste JAARGANG No. 13579 in Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j M A R O K K 01 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 f, Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Nu ook de Eerste Kamer haar fiat heeft gegeven aan de belasting en huurwetten en deze dus nog, zoals beoogd werd, vóór 1 September in het Staatsblad kunnen worden afge kondigd, is het niet ondienstig nog eens het politieke aspect te bezien, dat aan deze herziene voorstellen het aanzien heeft gegeven en er tegelij kertijd, gedeeltelijk een gevolg van is geweest. De verwerping van het aanvanke lijk ingediende voorstel tot herzie ning van de Huurwet is de directe aanleiding geweest in Mei j.l. tot het ontstaan van een kabinetscrisis. Te gelijk echter met een herziening van de Huur wets voorstellen zijn er ook wijzigingen in de voorstellen tot be lastingverlaging nodig geweest om de crisis tot een oplossing te kunnen brengen. Men heeft het behalve prof. Mole naar in de Eerste Kamer niet nodig geacht nog eens in herhaling te tre den over de staatkundige zijde van de gekozen oplossing. Met name had men" zich de vraag kunnen stellen welke der onderscheidene politieke groepen bij de omwerking van de oorspronkelijke voorstellen de meeste winst had geboekt. Men heeft nu bij de behandeling in de Eerste Kamer deze vraag niet gesteld, omdat dit nakaarten zou zijn op een ogenblik, waarop het geen zin heeft het politieke spel opnieuw te spelen. Bij de algemene beschou wingen in het najaar zal daartoe vol doende gelegenheid zijn. Al ging het nu echter alleen om de beoordeling van de zakelijke méri tes der voorstellen, waarbij het voor naamste argument was, dat de hoofd gedachte van de aanvankelijke voor stellen niet verloren was gegaan, toch is er heel wat critiek uitgeoefend, niet alleen op het betreffende huur- ontwerp zelf, maar ook op het gehele beleid van minister Witte of zo men wil op het beleid van het kabinet, daar volgens de eigen woorden van de minister-president het woningbe- leid als urgente punt no. 1 van het kabinet moet worden gezien. Die critiek, kwam ook van katho lieke zijde en wel van de kant van de heer Kraayvanger. Deze rede neerde aldus: de idge-fixe van een huurbelasting remt nu al" jaren de' oplossing van het huurprobleem en het verdeelt de politieke meningen in twee kampen. Als men het exploi teren van woningen gelijk wil stellen met het houden van obligaties, dan moet men ook niet verwachten, iat de institutionele beleggers nog be langstelling zullen blijven tonen m het bouwen en exploiteren van wo ningen. Dan zal men de hele volkshuisves ting tot een staatszaak moeten maken en daar is geen meerderheid in de Staten Generaal voor te vinden. Daarom is het star vasthouden aan een huurbelasting ontoelaatbaar, om dat het een grootscheepse oplossing van het woningprobleem onmogelijk maakt. Men moet hier natuurlijk meer dan critiek op de minister van We deropbouw in zien, en wel voorname lijk een poging óm in het belang van de Volkshuisvesting de socialisten te overtuigen, dat zij in datzelfde belang beter zouden doen de gedachte aan een huurbelasting los te laten. Men herinnert zich immers, dat de minister van Wederopbouw oorspron kelijk een huurverhoging had gewild van 25% en doorvoering hiervan by deze belastingverlagingen. Dit is toen afgestuit op het verzet van de P.v.d.A. binnen het kabinet, daar deze men leze er de troonrede op ha deze huurverhoging wenste te koppelen aan een huurbelasting, die allerwege in het parlement bezwaren ontmoette. Men vond toen de oplossing van een gedeeltelijke huurverhoging van 5 tot 10% voor de huren boven rond vier-, j honderd gulden per jaar en dit kreu- pele ontwerp was toen oorzaak van de kabinetscrisis. Het is begrijpelijk, dat men reeds zijn hart vast houdt voor de 1 kabinetsformatie na de verkiezingen j van het volgend jaar. Als de P.v.d.A. dan immers nog steeds blijft vast houden aan een huurbelasting zal er niets zo moeilijk blijken te zijn als een kabinetsformatie. Vandaar nu reeds de waarschuwing van senator Kraayvanger om dat idee fixe toch eindelijk los te laten in het belang van de woningbouw. Klaarblijkelijk is dit een poging geweest om de P.v.d.A. ervan te over tuigen, dat men met de samenwerking met de K.V.P. op de verkeerde weg is en dat er niets goeds uit kan groeien voor de volgende kabinets formatie, indien de P.v.d.A. aan het idee fixe van een huurbelasting vast houdt. En dit is dan ook de realiteit van het geval. Men zal aan die zijde moeten in zien, dat dit politiek een onbereik baar ideaal zal blijven. Men zal in die kringen naar andere middelen moeten omzien om de arbeider ervan te overtuigen, dat een optrekken van de huren noodzakelijk is in het be lang van het volk en dan andere wegen moeten bewandelen om de kleinere beurzen bij een optrekken tegemoet te komen. Het is en blijft een moeilijk ge val, maar er zal vóór het volgend jaar toe overeenstemming moeten worden gekomen, indien men de po litieke wagen niet vast wil laten lopen. Ernstige onlusten zijn gisteren uitgebroken in de Marokkaanse havenstad Casablanca. Men vreest dat deze onlusten een voorbode zijn van een bloed bad op Zaterdag a.s. Op die dag zullen de nationalisten immers grote betogingen houden ter herdenking van het feit dat twee jaar geleden de nationalistische sultan Ben Joessoef door de Fransen werd verbannen. In dé nieuwe Arabische wijk van Casablanca klommen de Marokkanen gistermiddag op de daken om te juichen voor de verbannen sultan, die bekend staat om zijn nationalistische sympathieën. Het regende stenen van de daken. Op sommige wegen werden barricades opgericht. Politie en gen darmes omsingelden de wijk, er werden schoten gelost en een detachement mariniers trok de wijk in om de straten schoon te vegen. LEVEND VERBRAND Volgens de eerste berichten werden twee Marokkanen gedood. Eén van hen werd door nationalistische land genoten levend verbrand. Men bond hem aan een paal vast, stapelde het rookgerei en de lucifers uit zijn win kel, benevens houtwerk er omheen* en stak het in brand. Gisternacht zijn bij aanslagen in de nieuwe Arabische wijk van Casa blanca vier personen gedood en zeven gewond. Onder hen bevindt zich een blanke, die werd gewond toen ste nen naar zijn auto werden geworpen. De Marokkaanse terroristische or ganisatie „Zwarte hand en zwarte schaduw" heeft in Casablanca pam fletten doen verspreiden, waarin de Marokkanen worden uitgenodigd Za- De staat van politieke opwinding, waarin het Saargebied verkeert, is voor de Belgische senator Dehousse aanleiding geweest zijn vacantie in Spanje te onderbreken en in alle haast naar Saarbrücken te reizen, waar hij een spoedvergadering heeft aangekondigd met de leiders van alle politieke partijen. Dehousse is voor zitter van de Europese commissie, die het toezicht uitoefent op de binnen kort in het Saarland te houden volks stemming over de toekomstige status van het Saargebied. Dehousse heeft de commissie tegen Zaterdag in ver gadering bijeen geroepen. Het is zijn bedoeling de partijen in het Saarge bied tot kalmte en orde op te roepen. Dehousse is in actie gekomen, na dat de rust in het Saargebied deze week tot tweemaal toe ernstig werd verstoord door incidenten; eenmaal in Saarbrücken en eenmaal in Neun- kiróhien, telkens op vergaderingen, waarop de minister-president van 't Saargegbied, Hoffmann, het woord voerde. De opwinding bereikte giste ren in Neunkirohen het hoogtepunt door een botsing tussen pro-Duitsers, die Hoffmann uitjouwden en de poli tie. Zestien gewonden bleven liggen. De drie pro-Duitse partijen, de christen—democratische unie, de DPS (democraten van dr Schneider) en de Duitse socialisten hebben ieder afzonderlijk een openlijk beroep ge daan op hun volgelingen van geweld plegingen af te zien. terdag a.s. de verbanning van ex-sul tan Sidi Ben Joessoef te gedenken door „Fransen de keel af te snijden". Overal vindt men nationalistische pamfletten waarop staat, dat hij, die een Fransman doodt, zich op de weg van Allah bevindt. Besprekingen in Parijs De Franse president, René Coty, keerde gisteren per vliegtuig uit een vacantie-oord in de Franse Alpen naar Parijs terug om de kabinets zitting te leiden. Er scheen nog geen overeenstemming bereikt te zijn over de vraag of de ronde-tafelconferentie met Marokkanen moet worden gehou den vóór Ben Arafa zijn kabinet zal hebben gevormd of dat men eerst zal afwachten of de grijze sultan zal sla gen. Ook schijnt nog niet te zijn be sloten wat 't kabinet precies zal doen wanneer de sultan er niet in slaagt een representatief kabinet te vormen. Mgr. Tato niet terug De in Juni van dit jaar uit Argen tinië verbannen hulpbisschop van Buenos Aires, mgr. Manuel Tato, zal niet terugkeren naar zijn diocees in Argentinië. Mgr. Tato heeft gevolg gegeven aan het verzoek van kardinaal Luque, aartsbisdhop vanBogota om in Co lumbia te blijven, nadat hem een visum voor de terugreis naar zijn land door de Argentijnse Overheid geweigerd was. Slaags met politie In Nantes is het gisteren tot ernsti ge ongeregeldheden gekomen, toen stakende werfarbeiders na een mas sa-bijeenkomst trachtten door te drin gen tot het gebouw van de Prefectuur dat door de politie werd beschermd. Een aantal betogers bekogelde de po litie met stenen, terwijl anderen bar ricaden van straatstenen oprichtten. Op een gegeven ogenblik werd een handgranaat naar het politiecordon geworpen, waardoor achttien mannen werden getVond. van wie vijf zeer ernstig. In totaal liepen tachtig personen verwondingen op, toen de veiligheids troepen met behulp van traangas en gummistokken de stakers uiteen dreven. Dertig politiemannen en 22 demonstranten zijn in een ziekenhuis opgenomen. De werven waren door de werk gevers gesloten, nadat de inventaris Dokters in staking De Oostenrijkse kamer voor ge neeskunde, het genootschap van dok ters, zal voor het einde van deze maand een staking van twee dagen uitroepen uit protest tegen een voor gestelde ziekenfondswet. De da/turn van de staking zal niet tevoren worden bekend gemaakt om tegenmaatregelen te verhinderen. De do-kters houden zich tijdens de sta king beschikbaar voor noodgevallen. De dokters verklaren, dat de zieken fondswet geen vrije dokterskeuze door patiënten zal toestaan. Ook zijn zij niet tevreden met de voorgestelde salariëring. van hun kantoren de dag tevoren door de arbeiders was vernield. De werk nemers die op deze wijze een loons verhoging van veertig francs per uur hadden afgedwongen, kregen later te horen dat de werkgevers de nieu we overeenkomst als nul en van ge nerlei waarde beschouwden. Gehelmde veiligheidstroepen pa trouilleerden in het havengebied en bij de werven. Op last van de plaat-, selijk autoriteiten waren alle café's gesloten. Na de botsingen trokken de arbei ders, onder het zingen van de „Inter nationale", opnieuw op naar het hoofdkantoor van de werf, waar weer vernielingen werden aangericht De schade wordt er op 100.000 gulden geschat. Vandaag zouden 200 ongewapende Indiërs opnieuw proberen de Portu gese bezittingen binnen te komen. Zij maken deel uit van de 1500 landge noten die zich, in afwachting van nieuwe orders, aan de Portugese gren zen gereedhouden voor een nieuwe mars op Goa". In Madras werd Donderdag gestaakt als rouwbetuiging met de slachtof fers die bij de incidenten van Maan dag vielen. Twee millioen mensen namen aan de staking deel, er deden zich geen incidenten voor. De Indische regering heeft Donder dagavond plotseling verboden geld of waardevolle goederen naar een van de Portugese enclaves te zenden. Door deze maatregel kunnen vele arbei ders die in India werken hun loon niet meer overmaken naar hun fa milie in de Portugese gebieden. De bewoners van Wenen, de Oostenrijkse hoofdstad, hebben nu geen enkele twijfel meer over het terugtrekken van de Russische militairen uit dat land; alle tekenen wijzen op een spoedig einde van alles wat aan de bezetting nog zou kunnen herinneren. Op deze foto zien we een lid van de verbindingsdienst van het Russische leger bezig om in Wenen de speciale telefoonverbinding te verwijderen, welke liep van de hoofdstad naar Baden in de buurt daarvan, waar het Russische militaire hoofdkwartier was ge vestigd. Inmiddels zijn ook de laatste restanten van het Sovjetleger uit Oostenrijk aan het verdwijnen. Is het mogelijk om boitenlandse televisie stations te ontvaogen Vraagt inlichtingen bij IEMCO N.V. NIEUWE RIJN 30-31-32 LEIDEN - TEL. 24244* (Advertentie) De wereldpadvindstersleidster Lady Baden-Powell is on getwijfeld verheugd, als zij kennis maakt met de gidsen en kabouters uit Canada, zoals op de foto duidelijk is te zien. Met de meisjes, die haar op het Dorval-vlieg- veld te Montreal, waar zij vanuit Engeland is aangeko men, begroetten, heeft zij een brandweerwagen bestegen, en zelf heeft zij een brandweerhelm op haar hoofd ge zet. Lady Baden-Powell is op weg naar de achtste wereldjamboree, die te Niagara, bij het Ontario-meer wordt gehouden. N. Koreanen schoten vliegtuig neer De opperbevelhebber van de Ver enigde Naties op Korea heeft een krachtig protest ingediend tegen het neerschieten van een ongewapend Amerikaanse lestoestel boven de ge demilitariseerde zóne door Noord- Koreaans afweergeschut. Het protest is zowel naar de militaire bestands commissie als naar de communisti sche opperbevelhebber gezonden. Van de twee inzittenden van het toestel is niets vernomen. Ook een Ameri kaans toestel, dat naar het vermiste vliegtuig zocht, werd beschoten, maar de piloot kon terugkeren naar zijn basis. De Amerikaanse regering heeft nog commentaar geleverd op het incident dat Woensdag plaats vond. Het ge allieerde commando heeft van het Noord-Koreaanse opperbevel onver wijlde uitlevering van de twee inzit tenden en bestraffing van de schul digen geëist. Gezegd werd dat het toestel per ongeluk boven de gede militariseerde zóne had gevlogen doch geen enkele daad had begaan dat als vijandig zou kunnen worden beschouwd. „Niettemin openden uw schietgrage manschappen zonder te wachten of het toestel inderdaad tot boven uw grondgebied zou doordrin gen, zonder waarschuwing het vuur". Koreanen sloegen erop Met stenen en stokken gewapende Koreanen hebben de orders van pre sident Syngman Rhee om geen ge weld te gebruiken bij betogingen te gen de neutrale bestandscommissie genegeerd. Zij hebben tweemaal een aanval gedaan op het Amerikaanse legerkamp op het eiland Wolmi in de haven van Intsjon, waar ook een in- spectieploeg van de neutrale be standscommissie is ondergebracht. Amerikaanse troepen verdreven .groepen Koreanen van 200 tot 300 man sterk met traangasgranaten. Bij de eerste aanval werd een Ameri kaanse luitenant door een steen, die een der betogers gooide aan het hoofd gewond. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot 5 Zaterdagavond. Opgemaakt te S 10 uiur). 5 ZUIDWESTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. S Zwakke tot matige Zuidweste- j S lij'ke wind. Weinig verandering in temperatuur. 20 Aug. zon op 5.32, onder 19.58; maan op 9.00, onder 20.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGE AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZUERICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUENCHEN ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. nevel 27 C. nevel 20 mist 22 zwaar bew. 22 geheel bew. 24 zwaar bew. 22 nevel 27 mist 27 onbewolkt 28 onbewolkt 27 nevel 26 mits 25 zwaar bew. 28 nevel 26 nevel 25 zwaar bew. 25 onbewolkt 30 licht bew. 27 onbewolkt 31 Korreltje Wie een droom tot werkelijkheid wil maken, moet eerst wakker wor den.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1