§&Qekió£(2otvl<Md Betogers sloegen bij Portugees consulaat de boel kort en klein Ernstige ongeregeldheden in India om Goa Na Volkswagen Volks vlieg tuig Wat zegt de vermindering der Sovjet-strijdkrachten Missionaris op Celebes ontvoerd Peron weer op het oorlogspad Soedan wil vrij Oe beruchte Wiedbachbrug Meer bewolking Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13577 j Goa is wel 'n paar j kapot geslagen j meubels waard Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.'m. Telefoontjes 1.50 Relletjes met sterk anti-Westers karakter Indiase betogers zijn gisteren het Portugese consulaat in Calcutta binnen gedrongen en hebben de meubels kort en klein geslagen. In Bombay zijn Indiërs gedood door Indiase kogels, toen politiemannen genoodzaakt werden op een woedende menigte van 10.000 personen te schieten die de regerings gebouwen van de provincie Bombay belegerden. De demonstranten eisten dat de Indiase vlag halfstok zou worden gehesen wegens het neerschieten van Indiërs door Portugezen toen zij Maandag de Portugese kolonie Goa wilden binnentrekken. De ongeregeldheden in Bombay beginnen een sterk anti-Westers karakter te krijgen. Personen die zich Westers kleden worden gemolesteerd en ver plicht hun das uit te doen en hoed weg te werpen. De relletjes doen denken aan de tijd van de opheffing van de koloniale status voor India, toen tegen de Engelsen werd gedemonstreerd. maakt. Ongeveer 100 personen liepen verwondingen op, onder wie 17 poli tiemannen. DODEN EN GEWONDEN. Volgens de eerste berichten zouden reeds 4 personen zijn gedood en 7 ge wond tengevolge van het vuur dat de politie in Bombay op de wanordelij ke massa heeft geopend. Elf politiemannen werden gewond door stenen, die uit de menigte naar hen werden geworpen. Ook in enkele andere delen van de stad heeft de politie van vuurwapenen gebruik ge- DUS OOK ZEKER r\e „Nieuwe Leidsche Courant" opent een reeks artikelen over de Beeldenstorm in Leiden. Er is geen aanleiding voor een eeuwfeestherdenking van deze hel dendaad van Leidse Vandalen. Het zijn zo maar wat artikelen ter op frissing van de herinnering. Er zou voor ons ook geen enkele aanleiding zijn reeds op het eerste van deze ar tikelen even in te gaan, wanneer dit eerste artikel al niet begon met een verwrongen historische uitleg. De schrijver, de heer J. de Koning, tracht de mythe levendig te houden, dat de Kerk vóór de Hervorming, „angstvallig" er op uit was, de Bij bel uit handen van de leken te hou den. Wat het lezen van de Bijbel be treft door het gewone volk, wordt altijd voorbijgezien, dat de boek drukkunst pas in het midden van de 15e eeuw is uitgevonden. Vóórdien moesten alle boeken met de hand ge schreven worden en nadien stond de nieuwe kunst nog enige tientallen van jaren in het stadium van ont wikkeling. Zowel de geschreven boe ken als de z.g. „wiegedrukken" wa ren zeer kostbaar. Zij konden slechts worden aangeschaft door vermogende instellingen en door particulieren, die lezen konden, want ook de kunst van het lezen was lang niet alge meen. Het overschrijven van de Bijbel „monnikenwerk" geschiedde meestal in de kloosters, zodat, al thans het Nieuwe Testament, voor de eeuwen behouden is door de vrome kloosterlingen. Bovendien werd de Bijbel in de loop der tijden in alle mogelijke ta len vertaald ook in het Neder lands, al schijnt de schrijver van het genoemde artikel dit over 't hoofd te hebben gezien. Een kanunnik van de Hooglandse Kerk en lid van de Leidse gemeen teraad, Willem Heerman, vertaalde eveneens de Bijbel in het Nederlands en legde het kostbaar handschrift neer in een rijk-versierde lezenaar tussen de zuilen van het priesterkoor in de Pieterskerk, opdat „alle goede eerbaere mannen" daarin zouden kunnen lezen. Dat geschiedde in 1462, meer dan een halve eeuw vóór het optreden van Luther. Men zou veronderstellen, dat deze mededeling het betoog van de schrij ver over de angstvalligheid der Kerk, wat het Bijbel-lezen door leken aan gaat, aanmerkelijk zou verzwakken. Maar koste wat kost, moest de pro testantse mythe worden gered! De schrijver beweert: „Zo zal het dus ook zeker tegen de wens van de ker kelijke overheid zijn ingegaan, dat in 1462 een zekere Willem Heer man. enz en hij noemt het „een moedige daad". „Zo zal het dus ook zeker'"Er is voor dat „dus" en voor dat „ook" en voor dat „zeker" geen enkele aan wijzing waar dan ook te vinden. De enige aanwijzing uit de feiten is, dat de kerkelijke overheid haar volledige goedkeuring aan het openbaar ter lezing leggen van de Bijbel in de landstaal heeft gegeven (ieder ont wikkeld mens kende toentertijd La tijn en daarvan waren de afschriften legio). Er was hoegenaamd geen moed voor nodig, behalve de moed de gehele Bijbel nogmaals te gaan vertalen in het Nederlands, want vóór het einde van de 14e eeuw was dat reeds gebeurd. Zo zal het dus ook zeker de voor ingenomenheid vara de schrijver zijn geweest, welke hem tot zulk een ave rechtse gevolgtrekking verleidde en Willem Heerman een „moedige daad" toeschreef, waarvan deze het moedige niet begrepen zou hebben. Ruim tachtig personen werden reeds gearresteerd, onder wie twee communistische oproerkraaiers, die in het bestuur van de autobusvak bond zaten. Twaalf autobussen en tramstellen werden bij de ongere geldheden beschadigd of vernield. Alle buitenlandse consulaten heb ben onmiddellijk hun vlaggen bin nengehaald om verdere incidenten te vermijden. Volgens latere berichten heeft een groep van 3000 demonstranten ge tracht door het politiecordon om het Portugese consulaat in Bombay heen te breken en de Portugese vlag boven het gebouw te vervangen door de In diase. Zij werden echter door de ver sterkte politiemacht tegengehouden. Na de demonstratie werden in Bombay alle bijeenkomsten en pro cessies verboden. In de stad is een algemene staking uitgeroepen. Later op de dag heeft de regering voor de duur van veertien dagen in Bombay verboden met meer dan vier personen bijeen te zijn. Premier Nehroe voerde gisteren een telefoongesprek met de eerste minister van Bombay, Morarji Desai, wiens bureau gedurende zeven uur belegerd werd door een grote volks menigte, die luidkeels militaire be scherming eiste voor de demonstran ten die Portugees India zijn binnen getrokken. De demonstraties waren begonnen nadat premier Nehroe de Portugese politie er van had beschuldigd „ruw en onbeschaafd" te zijn opgetreden. Portugezen protesteren. Het Portugese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft reeds eerder een communiqué uitgegeven, waarin aangekondigd werd, dat Portugal een formeel protest bij de Indische rege ring zal indienen tegen de „ernstige daden en schending van de souverei- niteit" in verband met de demonstra tie van „satyagrahi's" tegen de Por tugese enclave Goa, die Maandag plaats had. Volgens het communiqué hebben Indische troepen langs de grens met Goa „geen zichtbare poging gedaan om de inval op Portugees grondgebied te verhinderen, hetgeen de internatio nale plicht van de Indische regering was geweest". Het communiqué gaat dan verder: „Hoewel nog geen volledige bijzon- 1 derheden ter beschikking staan is het bekend, dat duizenden Indische bur gers op ons grondgebied zijn gekomen en dit op verschillende punten, waar bij zijn niet gehoorzaamden aan de autoriteiten, die alle mogelijke mid delen gebruikten om eerbied (voor het gezag) af te dwingen zonder wa pengeweld. De Portugese autoriteiten zijn aldus gedwongen geweest geweld te ge bruiken ten einde zich tegen geweld te beschermen. Daarom zijn er do den en gewonden te betreuren. De volledige verantwoordelijkheid voor dit bloedvergieten komt neer op hen, die dit geprovoceerd hebben", aldus het officiële Portugese communi qué. Een inwoner van Bonn, Aifons Puetzer, heeft een „volksvliegtuig" gecontrueerd, dat volgens zijn zeggen goedkoper in het gebruik is dan een motorfiets. Het is een soort zweefvliegtuigje met een ingebouwde Volkswagen motor. Puetzer, die de toestellen in serie wil bouwen, heeft met het proto-type van Bremen naar Bonn gevlogen. Indonesia's jongste minister-president ontmoet de pers Indonesië heeft een nieuw kabinet en nadat daar zo het een en ander over te doen is geweest, is de opluchting over dit feit groot. Op deze foto zien we de 38-jarige kabinetsformateur en nieuwe minister president, Bur- nahiddin Harahap (in het midden met wit overhemd) omringd door journalisten bij het verlaten van de residentie van de vice-president van de Republiek in Djakarta, nadat hij daar zijn ministerslijst had aangeboden. Dulles over Korea De aangekondigde vermindering van de Russische strijdkrachten schijnt een weerspiegeling te zijn van de feit dat Rusland de vredelievende oogmerken van de Ver. Staten en hun bondgenoten erkent. Dit zei de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, gis teren op zijn wekelijkse persconferen tie. Dulles waarschuwde er voor dat de Russische strijdkrachten na de vermindering nog steeds veel groter zijn dan die van Amerika. Verder leg de Dulles er de nadruk op dat de Russen nooit enige inlichting gegeven hebben over de omvang van hun strijdkrachten. Amerika hoopt, dat de ontwape ningsbesprekingen die op 29 Augustus onder auspiciën van de Ver. Naties in New York beginnen, „vorderingen zullen maken naar het instellen van een betrouwbaar internationaal stel sel van inspectie". Over Korea zei Dulles, dat Amerika bezig is besprekingen te voeren met de niet-communistische leden van de wapenstilstandscommissie en met de geallieerden uit de Koreaanse oorlog om de werkzaamheid van de commis sie te beperken en haar uiteindelijk op te heffen. De minister verklaarde dat de V.S. aan president Syngman Rhee geen toezegging hebben ge daan over de beëindiging van de werkzaamheden der commissie. Zij hebben Rhee alleen verteld dat dit vraagstuk op vreedzame wijze moest worden geregeld. Zuid-Korea heeft gisteren meege deeld bereid te zijn met Noord-Korea over de eenwording van het land te spreken wanneer de Chinese troe pen zich uit Noord-Korea terugtrek ken en de Noord-Koreanen hun leger demobiliseren. Het Missiehuis van de missionaris sen van het H. Hart te Tilburg heeft een telegram ontvangen, waarin de ontvoering wordt gemeld van pater Jos Jötten, missionaris te Dongala op Celebes. Vermoed wordt, dat pa ter Jötten, die afkomstig is uit Spau- beek (Li), het slachtoffer is gewor den van Mohammedaanse fanatici, leden van de Darul Islam. Dongala is de uiterste post van het vicariaat Menado en gelegen op Mid den Celebes. Het vicariaat staat on der leiding van mgr. Verhoeven, die momenteel in Nederland vertoeft. Pater Jos Jötten is 34 jaar oud. Hij werd in 1947 priester gewijd en in 1949 als missionaris uitgezonden. Zijn werkterrein, dat het grootste is op Celebes, ligt voornamelijk in het Zuiden. Van uit Rumengkor werkt hij onder de groepjes katholieken, die overal in het uitgestrekte gebied verspreid wonen. Deze foto geeft een beeld van de c.g. „vreedzame strijd" om Goa, de kleine Portugese enclave in het uitge strekte Indiase gebied. Een groep deszonf&ranten staat op het punt uit de Indiase stad Peona per trein naar Belgaum te vertrekken om zich daar to vnagen bij andere Indiase nationalisten, voor de gezamenlijke tocht naar de grens van Goa, welke tocht uiteindelijk op een bloedbad uitliep. De Peronnistische partij heeft in een manifest het „politieke bestand", dat vorige maand door Peron aan de politieke partijen werd aangeboden, voor geëindigd verklaard. „Dit is de enige manier om op de misdadige handelwijze van de oppo sitie te reageren", zo heet het. De Argentijnse politie heeft gis teren in verband met het komplot te gen Peron 55 arrestaties verricht. Tot de arrestanten behoren studenten, gepensionneerde officieren en min stens één vrouw. In Buenos Aires scheen de toestand weer normaal te zijn. Schout-bij nacht Calderon, de leider van de op stand op 16 Juni, is gisteren gedegra deerd. In de stad Eva Peron, het voorma lige La Plata, hebben Dinsdag talrijke studenten een anti-Peronnistische betoging gehouden. Een menigte van 50.000 Soedanezen verzamelde zich gisteren op 't Kitche- :,Wij willen vrijheid" en „Geen unie met Egypte", nadat het Soedanese parlement met algemene stemmen een resolutie had aangenomen, waarin werd goedgekeurd, „dat stappen wor den ondernomen om terstond te ko men tot zelfbeschikking". De resolutie houdt in, dat Enge land en Egypte hun troepen binnen drie maanden uit Soedan terug zul len trekken. Soedan is een condomi nium: het land wordt sinds 1899 ge meenschappelijk door Egypte en En geland beheerd. In 1953 hebben deze twee landen Soedan zelfbeschikking beloofd en zich verbonden hun troe pen binnen drie maanden terug te trekken, zodra het Soedanese parle ment een resolutie zou hebben aange nomen, waarin recht werd opge ëist 's lands belangen in eigen han den te mogen nemen. Dat is gebeurd. De resolutie houdt tevens in, dat een grondwetgevende vergadering moet worden gekozen, die de toe komstige status van Soedan zal moe ten bepalen. In de practijk komt dit hierop neer, dat dit parlement zal moeten uitmaken of Soedan in de toe komst een onafhankelijke staat zal vormen of een unie met Egypte zal aangaan, ditmaal zonder Engeland. In November van dit jaar zal de be ruchte dodentraject van de Westduit- se autobanen, de brug over het dal van de Wiedbach bij Neuwied, ein delijk beveiligd worden. De tweede rijweg van de brug zal dan in gebruik genomen kunnen worden, tien jaren nadat het vijftig meter hoge viaduct (vernield werd. Vrijwel onafgebroken is in deze jaren gebouwd om de on misbare schakel in de autoweg te her stellen. In 1950 kon het verkeer over de brug over een enkele rijbaan wor den hervat. Sedertdien hebben 37 mensen op de brug het leven gelaten en werden 135 zwaar gewond. Vrij wel alle 462 ongelukken speelden zich op dezelfde manier af als bij de do denrit, die de Nederlandse chauffeur De Baat op 24 October 1953 met zijn vrachtwagen maakte: het terugscha kelen naar een lage versnelling mis lukte en de remmen konden de wa gen, die de steile (helling afraasde, niet meer houden. De Baat's ongeluk eiste zes doden. Het K.N.M.I. deelt mede: Het fraaie zomerweer van de laat ste dagen, waarbij de temperaturen 's middags opliepen tot om de 25 graden, was te danken aan de invloed van een krachtig hogedrukgebied, dat Dinsdag boven de Golf van Biscaye lag en dat zich over Midden-Europa uitbreidde en daar in contact kwam met een ander hogedrukgebied boven West-Rusland. Er was in het algemeen weinig wind, zodat 's nachts op vele plaatsen mist kon ontstaan, die 's mor gens vroeg weer oploste, waarna het overal zonnig weer werd. Intussen neemt het hogedrukgebied langzaam in betekenis af en nadert over de Britse eilanden een frontale storing, die om 9 uur vanmorgen boven de Ierse Zee was gelegen. Hoewel dit front op het ogenblik niet actief is, is het niet uitgesloten, dat de komen de 24 uur de weersprocessen langs het front zich zullen toespitsen en plaatselijk wat regen kan vallen. Na de frontpassage ruimt de wind naar West en komen weer opklarin gen voor. De temperaturen zullen overdag enkele graden lager zyn dan de afgelopen dagen. HL HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te S 10 uur). S MEER BEWOLKING. S Toenemende bewolking en 5 2 plaatselijk wat lichte regen, ge- 2 volgd door opklaringen. Matige morgen overdag nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en 2 West. Lagere middagtemperatu- f ren. 16 Aug. zon op 5.29, onder 20.02; maan op 6.24, onder 19.47. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch- tend 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 29 gr. OSLO nevel 26 KOPENHAGEN nevel 23 AMSTERDAM nevel 24 LONDEN half bew. 26 LUXEMBURG onbewolkt 21 PARIJS licht bew. 32 BORDEAUX licht bew. 29 GRENOBLE onbewolkt 26 NICE nobewolkt 27 ZURICH mist 22 LOCARNO onbewolkt 27 BERLIJN nevel 23 FRANKFORT mist 23 MüNCHEN nevel 21 WENEN regen 23 INNSBRUCK mist 22 ROME onbewolkt 30 AJACCIO onbewolkt 26 MALLORCA onbewolkt 25 Korreltje Vleiers zijn de gevaarlijkste vijan den. Tacitus.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1