Heel Sassenheim huldigde pastoor Braak bij 40-jarig priesterfeest jubilerende pastoor bezoek uit alle delen Brink kreeg van het land 55 Jaar in het huwelijksbootje Eerste Plechtige H+ Mis van pater W* J* Stokman, Norbertijn DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANTTWEEDE BLAD PAGINA 4 Eindelijk waren dan de dagen aan gebroken, waarvoor men achter de schermen reeds vele weken in de weer was. Het jubileum van pastoor Braak moest bij uitstek een parochie- feest worden. Het is niet alleen een parochiefeest geworden. Het is een dorpsfeest geworden. Vele personen hebben aan de voor. bereiding medegewerkt. Duizenden bloemen waren nodig om de kerk om te toveren in een bloementfstijn. Het priesterkoor was zeer fijn ver sierd met ontelbare rose anjers. De kerk verder had men versierd met toefen gladiolen. De combinatie anjer/ gladiool was zeer goed. Tegen de tijd dat de jubilaris aan de grens van het dorp zou worden ingehaald heeft het nog even gespan nen. Het ging regenen en het was de bedoeling dat pastoor Braak in een open rijtuig zou plaats nemen. Het weer was echter met ons, zodat het program normaal kon worden afge werkt. Voorafgegaan door „Adest Musica': en de leden van de jeugdbeweging arriveerde de jubilaris even over ze ven aan de parochiekerk. Voorafgegaan door bruidjes, dienaars en de priesterstudenten uit onze parochie, schreed pastoor Braak naar het altaar. In de stoet liepen ook nog mee de loco-burgemeester, de heer A. Vogelaar, wethouder J. Schrama, het kerkbestuur, priester- comité en leden van de jeugdbewe ging. Kap. N. Landsman richtte een wel komstwoord tot pastoor Braak. Het zachte rose der bloemen spreekt van de schroom waarmede de kinderen van de Kerk opzien naar het Pries terschap, aldus kap. Landsman. De duizenden bloemen worden deze da gen echter overtroffen door de zeer vele gebeden van de gelovigen. Kap. Landsman vroeg de jubilaris hierna zijn zegen te willen geven. Met assistentie van de beide ka pelaans cerebreerde pastoor Braak hierna een plechtig Lof. De meer stemmige gezangen werden uitge voerd door de schoolkinderen onder leiding van de heer M. C. A. Dries- sen. Om acht uur werd de jubilaris ver welkomt in het K.S.A.-gebouw, waar een grote menigte bijeen was geko men om hem te huldigen. Na het zingen van het welkomstlied, ge schreven door mevr. A. de Hoog- Nooy, opende „Adest Musica" de avond met een mars. Onder de aan wezigen waren het kerkbestuur, het college van B. en W., notaris Hout zagers en verschillende vertegenwoor digers van de katholieke verenigin gen. Öe voorzitter van het priester comité, de heer Frijters, nam als eer- ste het woord. Veertig jaren zijt ge nü in 's He ren wijngaard, aldus spr. Daarbij hebt ge U zelf niet gespaard. Met groot enthousiasme heeft U uw opgedra gen taak aanvaard. Uw pastoraat begon met een op dracht in de, toen nog geheel braak liggende Wieringermeer, een drie tal parochies te stichten. Het resultaat van uw arbeid aldaar is dat er naast het koren thans ook het geloofsleven Volop bloeit. De benoeming in Sas senheim was echter een grote streep door de Wieringermeerse bouwreke- ning. Het valt niet te loochenen, dat de mens van de 20e eeuw in een gees telijke crisis verkeert. De twee laat ste wereldoorlogen zijn hiervan een bewijs. Met angst en vrees vragen we ons af wat er van ons zal worden als de vloedgolf van de Antichrist enz. over ons komt rollen. Verzet hierte gen is uiterste noodzaak. Er dienen meer priesterroepingen te komen. Wij in Sassenheim mogen ons geluk kig prijzen met 't aantal roepingen. Met September zullen 23 jongeman nen in totaal zich gaan voorbereiden op het priesterschap. Het is bekend, dat de grootste wens van de jubilaris is dat zoveel mogelijk zonen van de parochie zich op het priesterschap voorbereiden. De heer Frijters kon digde dan ook aan, dat een tweetal personen een symbolisch geschenk aan de jubilaris zullen overhandigen als feestgeschenk van de parochianen en verenigingen. Namens de parochianen sprak de heer A. Verkley. Spreker memoreerde de kennismaking met pastoor Braak, toen deze nog bouwpastoor was in de Wieringermeer. Na z'n gelukwensen te hebben uit gesproken met dit jubileum, over handigde de heer Verkley een oor konde namens de parochianen. Namens de verenigingen sprak de heer J. Kortekaas, die eveneens een oorkonde aanbood. Het jongenskoor zong hierna on der leiding van de heer M. J. A. Post een canon „Heil jubilaar" en onder leiding van de nog zeer jeugdige di rigent De Goey het aardige stukje „Eine landliche Konzertprobe" van Franz von Suppé. De loco-burgemeester, de heer A. Vogelaar, richtte hierna het woord tot pastoor Braak. Er ia blijdschap in het hele dorp. In het bijzonder bij het katholieke deel, doch ook bij het ge meentebestuur, aldus spreker. Er is vooral blijdschap, omdat gelovige in- i woners goede inwoners zijn. Met zijn werk onder de parochianen is de ju bilaris de gemeente tot grote steun. Spreker hoopt, dat pastoor Braak nog vele jaren de steun mag zijn van ve len in de gemeente. Namens het kerkbestuur feliciteer de de heer J. Wesseling de pastoor en bood hem een luxe kist sigaren aan. De heer Vrijburg reclameerde hier na een aardig gedicht van Bern. v. Meurs, waarna het mannen- en jon genskoor weer optraden. Samen zon gen zij het Ave Vërum van Mozart, waarna het mannenkoor het Jagers koor van C. von Weber ten gehore bracht. De heer Boot sprak namens de Oranjevereniging en wenste de jubi laris geluk met dit jubileum en dankte hem voor de steeds prettige samenwerking. Pastoor Braak heeft steeds de leuze: „God, Nederland en Oranje zijn één" in ere gehouden. Namens de Oranjevereniging bood spreker hem een groot bloemstuk aan. Nadat een der dames-leden van de toneelvereniging „St. Paneratius" het door mevr. de Hoog-Nooy gemaakte gedicht had voorgedragen, sloot het mannenkoor de avond met een „Hij leve lang". De heer Frijters dankte alle mede werkers voor hun werk, waarna de jubilaris het woord nam. Ook hij dankte allen voor hetgeen gepresteerd was. In deze veertig ja ren is spr. wel tot de overtuiging ge komen dat priester zijn een eer is God heeft hem de eer gegeven, dit ambt te mogen vervullen. Spr. ver zocht de aanwezigen om toch vooral voor elkaar te bidden, opdat allen getrouwe dienstknechten mogen blij ven. Zondagmiddag werd door kinderen van de 4e, 5e en 6e klas van de jon gens- en meisjesscholen het toneel- stek „Het Gastmaal der kinderen'"' van Henri Ghéon opgevoerd. Deze middag was uitsluitend voor de kin deren van de hogere klassen. Dit spel zal nogmaals worden opgevoerd voor de oudere parochianen en wel a.s. Zaterdag 19 Aug. des avonds om half negen. Zondag, de eigenlijke dag, werd be gonnen met een plechtige Hoogmis door de jubilaris gecelebreerd, met assistentie van kap. Landsman als diaken en de weleerw. heer v. Reisen als subdiaken. Ook nu hadden de priesterstudenten plaats genomen op het priesterkoor. Eveneens waren kap. de Klerk en rector van Dijk, neef van de jubilaris, aanwezig. Het mannen- en jongenskoor zong een meerstemmige Mis, terwijl na de H. Mis de priestercantate van L. Haagh werd gezongen. De predikatie werd gehouden door kop. W. de Klerk, met als tekst: „De Meester is daar; Hij roept U". Wij willen de jubilaris niet zien als her der of pastoor doch als priester al dus spr. Wij zijn dankbaar een jubi lerende priester in ons midden te hebben. Deze dankbaarheid is tot uiting gekomen tijdens de ontvangst Zaterdagavond zowel in de kerk als in het K.S.A.-gebouw. Ook op deze dag willen we iets aanbieden, n.l. ons gebed en een algemene H. Communie. Meer dan veertig jaar geleden heeft Christus U geroepen en U hebt ge antwoord. Gij zijt priester en in dat woord ligt heel uw grootheid. Wij kunnen dat niet doorgronden. Christus en de priester zijn één. Dit blijkt vooral uit het hoogtepunt van het H. Misoffer, de consecratie. Spr. spoorde de gelovigen aan vooral te bidden tot Maria en St. Paneratius, dat door hun voorspraak veel zegen aan de jubilaris wordt ge geven voor zijn verdere priester lijke leven. Des middags was er een zeer druk bezochte receptie. Vele geestelijken uit de omgeving alsmede het kerkbe stuur uit de Wieringermeer waren hier aanwezig. Tenslotte werd een plechtig danklof door de jubilaxis ge celebreerd met assistentie van kap. De Klerk en de weleerw. heer v. Reisen. Tijdens dit Lof richtte de pastoor een dankwoord tot de gelo vigen. Na het Lof werd nogmaals de priester cantate gezongen. VOORHOUT Zondag 21 Aug. a.s. zal het echtpaar J. P. de Groot en M. de GrootVan Schie de blijde dag herdenken, dat het voor 55 jaren in het huwelijksbootje stapte. Deze dag zal voor familie en kennissen niet ongemerkt voorbij gaan. De dag van hun gouden feest, 5 jaren geleden, werd herdacht aan boord van een grote Oceaanstomer, want toen waren beiden op thuisreis uit Amerika, waar zij een bezoek hadden gebracht aan hun daar wonende kinderen. De bruidegom is nu 81 jaar, terwijl de bruid 78 lentes telt. Van hun elf kinderen is er een overleden, terwijl de in leven zijnde allen zijn getrouwd. Vier van hen wonen in Amerika. 55 Kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen zijn de trots van dit bruids paar. De bruidegom is van zijn 12de tot zijn 72ste jaar werkzaam geweest in het bloembollenbedrijf en geniet nu nog van een prettige oude dag, want beiden genieten nog een uitstekende gezondheid. Het zal hun die dag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. DE KAAG De parochie van St. Joannes Evan gelist te De Kaag heeft Zaterdag haar vijfde priesterzoon kunnen be groeten. Deze maal betrof het de tweede priesterzoon van de familie Stokman. De neomist, pater Werenfried J. Stokman, Norbertijn, werd Zater dagavond feestelijk ingehaald van af de grens der parochie, aan de Huigsloterdijk, voorafgegaan door de muziekvereniging „Door Gunst Ver kregen" uit Nieuwe Wetering en de ruiterij vereniging St. Hubertus uit Lisse bereikte de feestelijke stoet, door de met vlaggen getooide paro chie, de kerk, waar de neomist om half acht 'n plechtig lof celebreerde. Eerste Plechtige H. Mis. Zondagmorgen om tien uur droeg pater Stokman zijn eerste plechtige H. Mis op. De neomist werd hierbij geassisteerd door pastoor M. C. van Stijn, presbyter-assistens; dr. E. PRIESTERFEEST IN NOORDWIJKERHOUT Geheel overeenkomstig de wens van de jubilaris heeft de St. Victor- parochie het 40-jarig priesterfeest van pastoor Brink alleen in de kerk ge vierd, afgezien natuurlijk van de re ceptie, tijdens welke practisch geheel de parochie gebruik maakte van de gelegenheid om de jubilerende her der persoonlijk geluk te wensen. Het feest begon Zondagavond om 7 uur met de plechtige verwelkoming van de jubilaris in het kerkgebouw. Bij het betreden van zijn kerk zal pastoor Brink wel verstomd hebben aan over hetgeen door zijn paro chianen hier gepresteerd was. De kerk was schitterend versierd, het schip met grote toefen rose gladiolen tegen de pilaren en de zijwand en het priesterkoor met een overdaad van witte gladiolen en lelies. Tussen 2 rijen bruidjes door schreed de jubi laris naar het priesterkoor, terwijl de gelovigen, die het kerkgebouw tot in de uiterste hoeken vulden, een wel komstlied zongen. Na het welkomst lied gaf pastoor Brink de aanwezigen zijn priesterlijke zegen en vervolgens sprak kapelaan Wüst een kort wel komstwoord. Tenslotte celebreerde de jubilaris met assistentie van de weleerw. heer de Graaff, oud-kape laan van de St. Victorparochie, en de weleerw. pater v. d. Slot, O.F.M., priesterzoon van de parochie, een kort plechtig lof. Na het lof bracht de R.K. Harmonie St. Jeanne d'Arc voor de pastorie een serenade. Ontvankelijk hart. Gisteren, de grote feestdag, was vanzelfsprekend de plechtige door de jubilaris gecelebreerde Hoogmis het hoogtepunt van het feest. De oud-ka pelaans Nijman en de Graaff assis teerden resp. als diaken en subdia ken. Kapelaan Wüst was ceremonia- Het gemengde zangkoor zong de wisselende gezangen van het feest van Maria tenhemelopneming, ter wijl de vaste gezangen door alle ge lovigen werden meegezongen. Tijdens het communiceren van bijna alle aan wezige gelovigen zong het gemengde koor „Ave Verum" van Mozart en „Ave Maria" van Jac. Arcadelt. Oud kapelaan De Graaff hield de feest- predicatie, waarvoor hij als tekst had gekozen „Priester in eeuwigheid, dat is Christus de Heer". Spreker stelde i vast, dat de H. Mis het hoogtepunt en de zin tevens van elk priesterfeest is. Hij wilde verder niet de verdiensten van dit priesterleven schetsen, want juist de priester zal er altijd van overtuigd zijn, dat hij slechts een on nutte dienstknecht is geweest. De priester is Christus, d.w.z. het eeuwig priesterschap van Christus heeft zich in de persoon van de priester ver werkelijkt. De priester is echter te vens mens en wie met pastoor Brink in aanraking is geweest, zal zich kun nen voorstellen, dat de parochianen, zowel als zijn naaste medewerkers blij zijn, omdat pastoor altijd zo ont zaglijk mens geweest is. Een mens met een ontvankelijk hart, een mens, die meeleeft met onze vreugden en noden. Tenslotte weer terugkomend op de woorden, die hij als tekst had gekozen, wenste de predikant pastoor Brink geluk met de 40 jaren, die hij Gods priester heeft mogen zijn en wenste hij de jubilaris nog vele jaren vruchtbaar priesterschap toe. Receptie. Van 1>2 tot 1 uur recipieerde de jubilaris in de spreekkamers van De Voorzienigheid. Receptie is eigenlijk een veel te stijf woord voor deze on gedwongen ontmoeting tussen pas toor Brink en vrijwel al zijn paro chianen. Voor iedereen vond hij een persoonlijk woord en de familieleden van de jubilaris, die bij deze receptie evenals in de kerk aanwezig waren, zullen zich er wel over verbaasd heb ben, dat de jubilaris alle mensen zo persoonlijk kent. Wie pastoor Brink kent, zal begrijpen, dat de geestige opmerkingen en vermaningen niet van de lucht waren. Soms moest d-, stroom mensen even gestuit worden, zoals bij het verschijnen van een legatie uit Zierikzee, welke er van kwam getuigen, dat de katholieken en ook wel niet-katholieken, de oud pastoor niet vergeten hebben en ook wel nimmer vergeten zullen. In een korte toespraak releveerde één dier mensen uit Zierkzee, wat pastoor Brink voor hen heeft betekend namens degenen, wier namen in een album vermeld stonden, overhandigde hij de jubilaris een couvert. Bewogen dankte pastoor voor deze spontane en van grote aanhankelijkheid getuigen de geste. Voorts was er de komst van een mijnheer uit Amsterdam, die als kleine jongen bij kapelaan Brink op het patronaat geweest was en ver klaarde, dat de steun, ondervonden in de omgang met jubilaris van deze dag, hem voor de ondergang in de maalstroom van de grote stad had behoed. Kennelijk verrast door de aanwezigheid en felicitatie van deze persoon, dankte de jubilaris, daarbij gauw even een enkele herinnering uit zijn Amsterdamse tijd ophalend. Nog meer verrast was pastoor Brink toen plotseling enkele dames voor hem stonden, die in Amsterdam zo'n 30 jaar geleden de steunpilaren van de congregatie waren. Pastoor herkende Stokman O.F.M., diaken; Mag. dr S. Stokman O.F.M., subdiaken; prof. Hammerstein, ceremoniarius. In de feestpredikatie schetste dr. E. Stokman O.F.M. het grote voor recht, dat niet alleen de neomist maar ook zijn ouders, naaste familie leden en de gehele parochie, bij de ze H. Priesterwijding te beurt geval len is. Zoals de Ordestichter de H. Norbertus van zich zelf zei: „Ik ben alles en niets", zo is elke priester van zichzelf niets, maar alles als priester door God genade. Het zangkoor o.l.v. dirigent L. v. Steijn zong met medewerking van het kinderkoor de vierstemmige Mis van Franco Vittadini: „Regina Pacis" Na de H. Mis zong het koor een meerstemmige Priestercantate: „Hul de Heerlijkheid en Eer" van Th. v. d. Bijl. Receptie. Voor de receptie, die Zondagmid dag van 14.30-—15.45 uur in de St. Willibrordusschool gehouden werd, bestond een buitengewone grote be langstelling. Het zangkoor zorgde voor een passende muzikale opluis tering. Pastoor M. C. van Stijn, bood het parochiegeschenk aan: 'n prach tige type-machine, welke dankbaar door de neomist aanvaard werd. De heer J. G. Ransdorp, wethou der van de Haarlemmermeer bood namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aan. Buiten het parochie-cadeau waren er nog vele cadeaux, bestaande uit Misgewaden e.d., die de neomist van zijn naaste familieleden en vrienden mocht ontvangen, uitgestald. Om 4 uur werden de feestelijkhe den besloten met een plechtig dank lof met Te Deum. de dames echter alle drie onmid- delijk en dat was weer een grote verrassing voor de dames zelf. Stroom bezoekers. En terwijl de stroom van hen, die de jubilaris persoonlijk hun geluk wensen kwamen aanbieden voort kabbelde, merkte wij nog op de loco burgemeester van Noordwijkerhout, die bij afwezigheid van de burge meester en in gezelschap van de ge meente-secretaris de gelukwensen van het gemeentebestuur overbracht. Oud-burgemeester v. Iersel gaf acte de présence evenals pater-directeur van het retraitenhuis, de rectoren van St. Bavo en Sancta Maria enz. Om 3 uur waren weer vele paro chianen met de jubilaris en zijn gas ten van deze feestdag in de kerk aanwezig. Het plechtig lof werd voor afgegaan van declamaties door mevr. Berber, afgewisseld door koorzang. De tekst van de declamaties en de samenstelling van het geheel was van de hand van kapelaan de Graaff, die met schonen woorden de ontluikende priesterroeping, de priesterwijding en het priesterleven had geschetst. Dankwoord. Na de declamaties, tijdens welke 3 bruidjes met de symbolen van het priesterschap vóór het altaar stonden sprak de jubilaris woorden van har telijke dank tot allen, die medewerk ten om deze dag tot zo'n schone feest dag te maken. „Ik sta hier nu", aldus pastoor Brink, „met de verantwoor delijkheid voor 40 jaren priester schap". Pastoor erkende de last van het priesterschap nimmer te hebben kunnen dragen, als hij daarbij de steun van de gelovigen en als pastoor het bijzonder van zijn parochianen niet had gehad. Ook bij dit feest is weer gebleken, dat de parochie nog één groot gezin is, waarin de gezins leden elkander bijstaan, elkanders vreugden en droefheden delen. Bij zondere dankwoorden richtte pastoor nog tot de feestpredikant en zijn oud parochianen van Zierikzee. Met een plechtig, kort lof werd het feest besloten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8