ET MAJESTIC Roofmoord in Amsterdam VAN NELLE'S Wilde staking op R'damse havens bracht schade voor de arbeiders Brutale overval op boerderij te Hattem door vrouwen verijdeld Drukwerk wordt duurder „Buit": f70,- Bliksem sloeg in olietank WAT UROOKT DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 beste tabakken samengesteld) U (iet het zo: Dat is zuivere Virginia! VIRGINIA SHAG (Advertentie) Krachtig optreden van de bedrijven Zaterdagmorgen zijn moeilijkheden ontstaan op de Rotterdamse havens vanwege de onlangs aanvaarde C.A.O. voor de havenbedrijven. Het „Onafhankelijk Vakverbond" dat in Rotterdam nogal invloed heeft door onder de havenarbeiders terreur uit te oefenen, wanneer aan hun oproepen geen gevolg wordt ge geven en dat tot op zekere hoogte in contact schijnt te staan met de com munistische vakbonden had Za terdagmorgen per manifest de haven arbeiders opgeroepen te 12 uur het werk neer te leggen en eerst Maan dagmorgen weer aan het werk te faan. De ongeveer 3.500 arbeiders, die aan deze oproep gevolg gaven, von den echter Maandagmorgen de havens voor hen gesloten, want de havenbe drijven meenden, dat zij beter met harde maatregelen deze wilde staking ken kan breken, dan tot eindeloze compromissen te vervallen. Het gevolg van dit massale ontslag was, dat weer enkele honderden ar beiders, die wel toegang tot de havens hadden, eveneens het werk neerleg den, maar daar het „Onafhankelijk Vakverbond" geen stakingskas bezit; en meer bedreven is in de kunst om de arbeiders tot staking op te roepen, dan om een staking te leiden, kregen de ontslagen arbeiders het advies zich te melden bij de arbeidsbureaux en sociale hulpinstellingen, hetgeen niet bijster bij de^ladhtoffers in de smaak viel. Inmiddels hield de E.V.C. com munistisch vakverbond een ver gadering, waarin zij betoogde geen verantwoording voor de staking te kunnen nemen. Het „Onafhankelijk Vakverbond" meende toen gisteravond niets beters te kunnen doen, dan de ontslagen stakers te adviseren te pogen van morgen weer aan het werk te komen. Zoals de toestand zich hedenmor gen in de havens liet aanzien, behoort deze wilde staking weer tot het ver leden en zullen de opgehitste arbei ders de schade van enkele dagen loongemis moeten dragen. Ontslagen staker in de verdrukking. Na het geringe succes, dat het BENOEMINGEN BU DE PATERS AUGUSTIJNEN Op voordracht van de provinciaal der paters Augustijnen heeft de bis schop van Haarlem benoemd tot ka pelaan van de St. Augustinuskerk te Amsterdam-W. de paters Redemptus Vink en Titus Toering, tot kapelaan van de St. Ritakerk te Amsterdam pater Dismas Hendriks, tot kapelaan te Tuindorp-Oostzaan pater Urbanus Rozestraten en te Nieuwendam de pater Wiro Hovens en Ewald Woert- man. Vervolgens werden door het hoog waardig Kapittel benoemd: tot prior van het Triniteitsconvent te Haar lem pater Leopold Verhagen, tot sub prior aldaar pater drs. N. de Wit, tot leraar aan het Mendelcollege pater drs. Amandus Vermeulen, tot prior van het St. Augustinconvent te I Utrecht pater Simplicianus Gelsing, conventuales aldaar de paters Em- Onafhankelijk Vakverbond" het af-imanuel Zilkens, Trudo Vermeulen, gelopen weekend op de Rotterdam-1 .Tean-Marie in 't Veld. als nrofes- havens heeft geboekt, blijkt deze bond niet van zins de koers grondig te wijzigen. De ontslagen arbeiders, die van morgen weer te horen kregen, dat zij naar het arbeidsbureau moesten om nieuw werk, of naar een sociale hulpinstelling, konden zich hier mede uiteraard maar matig vereni gen en een der bestuurderen van het1 Onafhankelijke Vakverbond stelde voor contact op te nemen met de be drijven en een arbeidscomité samen te stellen, waarin alle vakorganisa ties zitting zullen nemen. Alleen een afgevaardigde van de communistische E.V.C., die de ver gadering bijwoonde, zegde toe, zit ting in het comité te zullen nemen en het is op zijn zachtst gezegd zeer twijfëlachtig te achten, dat afgevaar digden van de bona-fide vakbonden zich met dit nieuwe comité zullen inlaten. Inmiddels konden de ont slagen arbeiders zich met de gang van zaken maar matig verenigen en eisten daden. Daarom vertelde het bestuurslid, dat er met steunlijsten rondgegaan zou worden en dat er oproepen tot solidariteitsstakingen verzonden zou den worden. Toen de zaal meende, dat „alles ij plat" moest daarmede Amsterdam (jreneraal pardon voor en andere havencentra bedoelend vluchtelingen Zoals is gemeld heeft de Minister van Justitie in de Tweede Kamer me degedeeld, dat hij bereid is het ver blijf te legaliseren van overigens als bonafide aan te merken vluchtelingen, die thans clandestien hier te lande mochten verblijven, mits deze zich vóór 1 November 1955 bij de politie aanmelden en alsnog een verzoek om asyl indienen. Er zal geen proces-verbaal worden opgemaakt wegens eventueel tot het illegaal verblijf hier te lande van deze vluchtelingen gepleegde straf bare feiten, zoals illegale grensover schrijding, het verschaffen van nacht verblijf zonder daarvan kennis te geven aan het hoofd van de plaatse lijke politie, en het doen verrichten van arbeid, zonder dat de daarvoor vereiste werkvergunning is ver-, leend. Uiteraard zal, wanneer terzake twij fel bestaat, op de gebruikelijke wijze nader moeten wordert onderzocht of de betrokkenen inderdaad als bona fide vluchtelingen kunnen worden beschouwd en voorts of zij niet reeds asyl genoten in een ander land en op deugdelijke gronden naar Nederland zijn gekomen. ECHTPAAR MISHANDELDE PLEEGKIND. Op aanwijzing van de bewoners van de Sleegstraat te Ulft, die reeds geruime tijd hulpgeroep van een kind hadden gehoord heeft de rijkspolitie te Ulft een onderzoek ingesteld ten huize van het echtpaar V. Daarbij bleek dat het drie en een halfjarige pleegkind van dit echtpaar op erger lijke wijze was mishandeld. Het kind was bont en blauw geslagen. De arts van het dorp, dr. Capetti heeft het kind voorlopig in zijn woning opgenomen. De rijkspolitie heeft te gen het echtpaar procesverbaal op gemaakt. antwoordde het bestuurslid, dat hij .achter dit plarf stond. RECORD-DAG OP E 55. De E 55 te Rotterdam beleefde Maandag een recorddag. Uit alle de len van het land, maar ook uit Bel gië, Duitsland en andere landen kwamen bezoekers naar Rotterdam. Volgens een schatting van de heer Kleiboer zijn er 60.000 mensen op de E 55 geweest, het hoogste aantal dat tot dusver op één dag werd bereikt. en Jean-Marie in 't Veld, als soren aan het Theologicum te Nij megen (convent van de H. Joannes A. S. Facundo) de paters dr. A. Roos, drs. H. Leenhouwers en Thaddeus Oude Breuil, die tevens benoemd I werd tot prefect der broeders, tot conventualis van klooster Marienhage J te Eindhoven pater Pius Huisman, tot i conventualis van het convent van de H. Thomas a Villanova pater Bernar- dus Woerdeman (te Venlo). Tot leraar aan het gymnasium Augustiananum te Eindhoven pater Cassianus van Lotringen, tot conven tualis van het klooster te Culemborg pater Mancius Agasi, die aalmoeze- j nier is van emigranten, eveneens tot conventualis van het klooster te Cu- J lemborg pater Eusebius Peters. I Tot prior van het klooster van de J H. Menswording te Parijs en econoom- van het vicariaat pater Alfonsus Lut- terman, en als conventales aldaar de paters Silverster Meijer en Stanislaus Grimbergen, voor het klooster van de Allerheiligste Drievuldigheid te Bag- neux (Frankrijk) pater Hyacinthus van den Broek, voor de missie in Nieuw Guinea werden aangewezen de paters Plechelmus Hulshoff en Bonaventura Noords. Voor de missie in Bolivia werden aangewezen de paters Alurentius Martens, Gelasius Amesz en Sanctes Buunen, aan pater Gabriel te Stroete werd opdracht ge geven z'n studie in de H. Schrift voort te zetten in Jeruzalem. In de plaats van pater A. Lutterman werd door het hoogwaardig Kapittel gekozen tot secretaris van de provincie pater Fidelis Link. 35.000 OP 9920. In de derde klasse van de 528e Staatsloterij is de prijs van 35.000 gulden gevalllen op nr. 9920. Witte kanaries met rode ogen De Goese typograaf en vogellief hebber Henk van de Bosch heeft kanaries gekweekt, waarvan in oude werkjes over de kanarieteelt van 1 tot 2 eeuwen geleden nog werd ge schreven, doch waarvan men het be staan twijfelachtig noemde. Het zijn zgn. „dominant witte kanaries met rode ogen". Op een congres in Goes van kanariekwekers heeft hij de keurmeester en kanariekweker Her man H. Bosman drie vogels laten zien en de heer Bosman, die steeds heeft betoogd, dat het „niet bestond" heeft gecapituleerd. In het veertien daags tijdschrift voor kanarieteelt en vogelbescherming „Onze zang- en sierkanaries", heeft de heer Bosman geschreven, dat hij zich heeft ver gist en met nadruk betoogd, dat „met rode ogen niet geknoeid kan wor den Van de Bosch, die vier jaar gele den met het kweken van kanaries begon en op kleur kweekt heeft vorig jaar al enkele witte kanaries met rode ogen gehad, gekweekt uit enkele het jaar daarvoor geselec teerde vogels. Maar deze kanaries stierven na het eten van bespoten sla. Van de Bosch bezat echter nog enkele kanaries, broertjes en zusjes van de vorige kweek en begon op nieuw. Dat hij de verervingsleer goed had bestudeerd, werd bewezen door het nieuwe broed van drie witte met rode ogen, die hij thans bezit en waarmee hij weer verder kan' gaan kweken. Geen dokter Toen de boer en zijn zoon naar het weiland waren gegaan om te melken, kreeg een boerderij in Hattem Zon dagmorgen bezoek van drie mannen, waarvan er een 'n nylonkous over het gezicht getrokken had. De vrouw, die bedlegerig is, werd wakker, maar een dér inbrekers poogde haar gerust te stellen met de woorden: „Houd U maar rustig en ga maar weer slapen". Een ogenblik meende de vrouw, dat het de dokter was, maar toen zij twee andere mannen bij de kasten bezig zag, veranderde zij spoedig van ge dachte en begon om hulp te roepen. De man voor de bedstee werd kwaad, sloeg haar in het gezicht en klapte de bedsteedeuren dicht, maar de 17-jarige dochter des huizes was door het lawaai gewekt en begon eveneens om hulp te roepen. Ook zij kreeg een klap in het ge zicht en verdween achter de bedstee deuren, maar de beide opgesloten vrouwen maakten zoveel lawaai, dat de buren gealarmeerd werden en de inbrekers het veiliger achtten het ha zenpad te kiezen. Per auto verdwe nen zij zonder buit uit het dorp en de politie poogt hen momenteel op het spoor te komen. VAN EEN BROMFIETS GESPRONGEN. De 29-jarige mevrouw H. C. Vee- ningSpruyt uit de Saenredamstr. te Haarlem, die gistermorgen om streeks elf uur in de Kleverlaan te Haarlem vermoedelijk uit nervosi teit van de bagagedrager van een bromfiets sprong, is onder de achter wielen van een passerende zandauto geraakt en om het leven gekomen. De bromfiets werd bestuurd door de 33-jarige W. J. Goes, die uit de Ju dith Lijsterstraat rechtsaf de Klever laan was ingezwenkt, in de richting Schoterweg. De zandauto was op het punt de bromfiets in te halen, toen de jonge vrouw, links van de fiets sprong en voorover onder de achterwielen viel. Zij werd overre den en was onmiddellijk dood. De bromfietser is met een shock in de Mariastichting opgenomen. De razende „Connie" Iaat in Amerika haar sporen achter Het hoofdbestuur van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf heeft besloten met ingang van 15 Augustus 1955 de minimumtarieven te verhogen. De nieuwe C.A.O. voor het gra fisch bedrijf brengt een vrij aan zienlijke wijziging in de lonen met zich mede. Het algemeen hoofdbe stuur van de federatie heeft nage gaan welke invloed deze wijzigingen op de kosten hebben. Gebleken is, dat de kosten aanmerkelijk zijn ge stegen en dat het noodzakelijk is de minimum tarieven aan te passen. -Na langdurige besprekingen is besloten, niet tot volledige doorberekening van alle uit de loon wijzigingen voort vloeiende kosten over te gaan. De toeslag die op het handelsdruk werktarief moest worden berekend, bedroeg tot nu toe 4 Deze toeslag wordt met ingang van 15 Augustus gebracht op 7 hetgeen betekent dat het tarief met 2.88 is ver hoogd. De toeslag op het c'alculatieschema voor boekwerk is van 24 gebracht op 28 Op de prijslijst voor klein handelsdrukwerk moest tot op heden 12 verhoging worden berekend. Deze verhoging is nu gebracht op 15 Op het calculatieschema voor de berekening van loonzetsel moet nu 21 worden berekend, voorheen bedroeg deze toeslag 17H ONTSLAGVERGUNNNINGEN ORAFISCH BEDRIJF. Bij beschikking van de Staatsse cretaris van Sociale Zaken is met in gang van 1 Augustus j.l. de bevoegd heid tot het verstrekken van ontslag vergunningen aan werknemers in het grafisch bedrijf overgedragen aan het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven, een lichaam, waarin ver tegenwoordigers van alle werkge vers- en werknemersorganisaties zit ting hebben. Volgens 'artikel 6 van het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen behoorde deze bevoegd heid tot nu toe aan de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux waar het betreft chefs en administra tief personeel in de grafische bedrij ven. De bevoegdheid tot het ver strekken van ontslagvergunningen aan technische werknemers was reeds eerder aan het centraal bu reau overgedragen. Thans vallen on der deze bevoegdheid dus alle werk nemers in het grafisch bedrijf,, met uitzondering van hen, die buiten de bedrijfstakken waarvoor de drie gra fische C.A.O.'s de technische, die voor de chefs en die voor het admi nistratief personeel gelden, wil len gaan werken. In Amsterdam is Zaterdagnacht een roofmoord gepleegd op de 44- jarige ongehuwde pensionhouder H. G., wonende aan de Eerste Helmer straat 101. De rover(s) hebben hun slachtoffer de polsen aan de hals ge bonden en moeten hem daarna met een zwaar voorwerp een dodelijke slag op het voorhoofd hebben toe gebracht. Over het lijk, dat 's morgens vroeg door1* bewoners van het pen sion werd ontdekt, was een divan kleed gespreid. Uit een geldkistje wordt een bedrag van ongeveer 70 gulden vermist, dat aan één der pen siongasten toebehoorde. Het slachtoffer had Vrijdagavond nog twee kennissen van een van zijn bewoners op bezoek gehad. Ook deze bewoner zelf was bij de kamerver huurder op visite. Tegen half elf ging het bezoek weg. De moord of dood slag moet dus tussen dat tijdstip en half twee, toen het lijk ontdekt werd, zijn gepleegd. Een andere kamerhuurder, die om half twee thuis kwam, zag op de tweede verdieping nog licht branden en riep „Hè, slaap jij nog niet?" Toen hij op zijn roep geen antwoord kreeg, deed hij de deur open en ontwaarde Huiseigenaren nemen hier de schade in ogenschouw, welke aan het einde van vorige week werd aangericht het slachtoffer onder het divankleed, door de beruchte orkaan „Connie" in Carolina Beach, North Carolina. Het huis rechts werd volkomen van de Hij ging naar de derde etage en aarde gelicht en neergezet midden op de weg, die toen reeds in een kolkende modderstroom was veranderd. I waarschuwde zijn twee medebewo- Men neemt aan, dat „Connie" in Carolina Beach, een bekend toeristen-oord, de meeste schade veroorzaakte, ners. Gedrieën gingen zij naar be- Zoals bekend is inmiddels „Connie" veranderd in een gewone storm met veel neerslag. Ineden en namen het kleed weg. Met GRAFISCHE C.A.O. DOOR ALLE PARTIJEN AANVAARD. Als laatste van de organisaties, die partij zijn bij de collectieve arbeids overeenkomst voor het grafisch be drijf, hebben thans ook de drie werk geversbonden de wijzigingen in de C.A.O. 'aanvaard. BURGEMEESTER VAN WATERINGEN ONDERSCHEIDEN Tijdens een Zaterdagmiddag in zijn ambtswoning gehouden intieme bij eenkomst heeft de ambassadeur van België in Den Haag, F. X. baron Van der Starten Waillet aan dr. M. P. A. Meissen, burgemeester van Waterin gen de versierselen behorende bij de onderscheiding van Ridder in de kroonorde van België uitgereikt. LIFTENDE PATER BIJ OVERSTEKEN GEDOOD Zaterdagmórgen omstreeks 8 uur is op de Helvoirtseweg te Vught ter hooigte van het missiehuis Sparren- daal de '83-jarige pater J. gedood. Hij werd aangereden door een uit de richting Helvoirts komende personen auto. De pater, die aan het liften was, stak zijn hand op voor een auto die uit de richting Den Bosch kwam. De auto stopte, pater J stak de weg over en werd op dat moment geschept door een van links komende een in de kamer staande telefoon waarschuwden zij onmiddellijk de politie. Zaterdag zijn zowel de bewoner, die Vrij dagavond samen met twee kennissen bij de pensionhouder op bezoek was geweest, alsmede deze twee kennissen en de drie andere kamerverhuurders, door de recher che van het bureau Leidseplein ver hoord. Dit verhoor gaf geen aanleiding tot de gevangenneming van één dezer mensen. Later op de morgen riep de Am sterdamse politie de hulp in van het Gerechtelijk Laboratorium te Den Haag. Drs. H. Witte van deze dienst stelde ter plaatse een onderzoek in naar sporen van de moordernaar(s). De politie te Amsterdam is er nog niet in geslaagd de moord op de Am sterdamse pensionhouder H. G. tot klaarheid te brengen. Zondag zijn opnieuw de bewoners van het huis aan de Eerste Helmersstraat en de personen, die Vrijdagavond nog op bezoek zijn geweest bij het slacht offer, verhoord. Hun verklaringen zijn vergeleken en de opgegeven alibi's gecontro leerd. Klaarheid over het motief voor de moord heeft de politie nog niet gekregen. Ook omtrent de identiteit van de dader tast men nog in het duister. Vandaag zal de officier van justitie een arts aanwijzen, die sec tie op het lijk zal verrichten. Zes po litiemannen houden zich nu met deze vooralsnog mysterieuze moord bezig. Tijdens een kórt maar hevig onweer boven Rotterdam is Zater dagmiddag de bliksem geslagen in een tank, gevuld met drie- a vier duizend ton ruwe olie, op het BPM- terrein in Pernis. Enkele seconden later volgde een geweldige ontplof fing. Het dak werd van de tank afge scheurd en een steekvlam schoot een honderd meter de lucht in. Over de gehele oppervlakte raakte de olie in brand. De zwarte rookkolom was tot in de omgeving van Leiden te zien. De bliksem sloeg tijdens het on weer ook qp de radar-antenne van een Spidoboot zonder schade aan te richten. Na de hevige regenval kwa- mmen bij de brandweer tal van tele foontjes binnen van mensen wier kel der onder water was gelopen. In Velsen sloeg Zaterdagavond om streeks zes uur de bliksem op ver schillende plaatsen in. In Santpoort werd het huis van de familie Van Leuven getroffen. Een stuk van de voorgevel werd weggeslagen. In IJmuiden-Oost werd van een woning de kapspant door midden ge slagen en de electrische leidingen be schadigd. Van de Groen van Prin- stererschool werden de kozijnen ver nield. In Nieuw-Millingen zijn op het erf van de wed. Bakkenes drie hooi bergen afgebrand. De 38-jarige landbouwer W. Em- mens te Rolde is Zaterdagmiddag tij dens een hevige onweersbui op het land door de bliksem getroffen en gedood. Zijn knecht, die bij hem was, werd tegen de grond geslagen maar bleef ongedeerd. De heer Emmens laat een vrouw en drie kinderen ach ter. Te Elspeet werden vijf koeien van de landbouwer A. Davelaar in het buurtschap Staverden door de blik sem gedood. Het hemelvuur sloeg in een boom, waaronder de dieren schuilden. 's Zondagsochtends bij het gaan melken bemerkte de landbouwer het verlies onder zijn veestapel pas op. JONGEN VERDRINKT IN WERKPUT De 12-jarige Rudi van der Leer is te Alkmaar verdronken in een werk- put waarin ongeveer een meter wa ter stond. De jongen, die met vier vriendjes in de put aan het zwemmen was, nam Op een gegeven ogenblik een duik, waarbij hij met zijn hoofd op de bodem moet zijn geslagen. Men heeft tevergeefs nog een uur kunstmatige ademhaling toegepast. BIJ HET SPEL GEDOOD. Enige kinderen van de familie S. te Enter waren Zaterdagmiddag aan het spelen achter de bak van een kar. Deze bak was opgesteld tegen de muur van een boerderij. De bak viel om en kwam terecht op het achtjarig zoontje, dat op slag werd gedood.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6