D Sliy-Auuaag. De Kleppende Klippep REGGIE, Grijp morgenochtend Uw kans Gemeenten juichen voorstel toe Kardinaal Feltin vertrokken Kabels in de knel DE STENEN SPREKEN Waardige plaats voor portretten van gouverneurs-generaal Ook Sinterklaas emigreert ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 In dienst werkt de verbindings dienst met „datumtijdgroepen', een aantal achterelkaar geplaatste cijfers, waarmede de kenner precies de da tum en het uur kan aflezen, waarop het betreffende bericht gemaakt werd. De Katholiek-Thuisfront-actie van morgen werkt met een gedeeltelijke „datumtijdgroep", want het uur is ook daar onbekend, waarop U Uw gift zult geven maar de datum weten zij: 14 Augustus en daarom heet de actie „08.14". Het wonderlijke van de actie is, dat hoewel er geen adembenemende prij zen aan verbonden zijn, alle enve lopjes op het hoofdkwartier in Den Haag reeds verdwenen zijn. In de laatste dagen zijn tientallen aanvra gers teleurgesteld, omdat de voor raad uitgeput was en nieuwe bestel lingen niet meer aangenomen konden worden. Nu bergt de actie van morgen wel een klein risico, want iedereen zal natuurlijk pogen zoveel mogelijk envelopjes te bemachtigen, daar er met deze envelopjes 20.000 prijsjes gewonnen kunnen worden, maar de prijs, die men voor deze kans betaalt, kan voorzichtig en onzichtbaar achter de hand in de collectebus gedeponeerd worden. Wanneer iedereen echter morgen aan de kerkdeur denkt aan het steeds groeiende Nederlandse leger, waar het Kath. Thuisfront zo graag ver antwoorde gezelligheid brengt, die bij kan dragen tot de juiste geestelijke vorming, dan zal ook het bedrag, dat morgen uit de bussen gehaald zal worden, de verwachtingen weer over treffen. Het Katholiek Thuisfront heeft Woonplaatsbelasting De vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft in een brief aan de minister van Binnenlandse Zaken haar instemming betuigd met het voorstel van de commissie Oud om een gemeentelijke woonplaatsbelas ting in te voeren. De vereniging spreekt de hoop uit, dat deze woon plaats-belasting niet de enige belas ting zal zijn, waarmee het plaatselijk belastinggebied wordt uitgebreid. In de brief wordt er op gewezen, dat het bestaande gemeentelijke be lastinggebied belangrijk aan beteke nis heeft ingeboet en dat die beteke nis nog geringer is dan de opbrehgst- cijfers doen vermoeden. Een poging om uit de impasse te geraken, waar in de gemeenten door de loop der omstandigheden zijn geraakt, moet alleen reeds als zodanig worden toe gejuicht, aldus de vereniging. Zij acht het van grote betekenis, dat door middel van een plaatselijke belasting, waarin in principe een ieder naar draagkracht betrokken wordt, weer een meer actief gemeentelijk burger schap kan ontstaan. De verwachtingen van de op brengst van deze belasting zijn niet hoog gespannen. Vooral in kleine gemeenten zal zij niet tot hoge be dragen kunnen oplopen. De vereni ging acht het echter in belang van de zelfstandigheid der gemeenten, dat deze bescheiden aanvulling van het gemeentelijk belastinggebied tot stand komt Brand maakt acht gezinnen dakloos Acht Haagse arbeidersgezinnen zijn dakloos geworden, doordat in hun complex eengezinswoningen aan de Winterweg gisteravond het gemeen schappelijke platte dak boven hun hoofd is afgebrand. De huizen zijn eigendom van de gemeente. De brandweer zag kans deze felle uitslaande brand, die waax-schijnlijk 's middags is ontstaan tijdens het verrichten van schilderswerk aan de dakrand, ondanks de sterke wind. te beperken en in 40 minuten te blus sen. Door de waterschade zijn deze wo ningen echter onbewoonbaar gewor den en met verschrikte gezichten hebben de gedupeerde bewoners hun hebben en houden onder een regen van bluswater in veiligheid moeten brengen. Alle getroffen gezinnen zijn voorlopig bij vrienden of familiele den gastvrij opgenomen- ruim 4 y, ton nodig, maar dit bedrag zal morgen wel niet uit de bus ko men; een gedeelte, dat niet al te zeer van het noodzakelijke bedrag afligt, zal echter de belangen van onze mili tairen voorlopig weer veilig stellen. Na de officiële sluitingsplechtig heden van het vijfdie internationale Pax Gbristi-conigres te Nijmegen, heeft het hoofdbestuur van de inter nationale Pax Christi-beweging in principe besloten het komend inter nationaal congres van de beweging in 1956 te houden in San Sebastian in Spanje. In de namiddag werd kardinaal Feltin op het Nijmeegse station uit geleide gedaan door de aartsbis schop-coadjutor van Utreohit, mgr. dr. B. J. Alfrink, in diens hoedanig heid van landelijk voorzitter van de Pax Ohristi, alsmede door de secre taris van de beweging in ons land, pater Smits van Waesberghe S.J., door de burgemeester van de stad Nijmegen, rnr. Ch. Hustinx, door de Franse consul van Nijmegen, Pierre de Bruyn, en door mr, Kruyt, die de Nederlandse Spoorwegen vertegen woordigde. Als eerbewijs vóór de prins der Kerk lag een brede loper op het per ron uitgespreid. Enige honderden le den van dc Pax Ohristi-beweging die de „routes de la Paix" hadden mee gemaakt, bereidden" de kardinaal een spontaan en muzikaal afscheid. Motor tegen tram 3 gewonden bij Halfweg Toen een Duitse tourits wegens brugreparatie te Halfweg op zijn mo tor met zijspan een omweg moest maken, kwam hij onverwacht op de trambaan van de Haarlemse tram te recht, juist op het moment, dat de tram deze wegkruising passeerde. De motor werd in de flank gegrepen en de drie inzittenden de 46-ja- rige bestuurder, diens 40-jarige vrouw en 5-jarig zoontje werden van het voertuig geslingerd. De motor werd volkomen vernield en .de slachtoffers werden naar het Grote Gasthuis te Haarlem vervoerd, waar bleek, dat de motorrijder ern stig en zijn zoontje licht gewond was; de vrouw kreeg een shock. DODELIJK ONGEVAL OP SPOORWEG-EMPLACEMENT. Gistermorgen is op het terrein van de Spoorwegen aan de Concordia- straat te Utrecht een 15-jarige leer ling van de ambachtsschool, die tij dens zijn vacantie werkzaam was bij een fibma te Zeist,, door de achter uitrijdende vrachtauto van zijn tij delijke werkgever tegen de muur Aangedrukt en gedood. Het 15-jarige slachtoffer E. R. uit Zeist was behulpzaam geweest bij het uitladen van verwarmingsbui zen uit de vrachtauto. Toen dit werk je gereed was, sprongen het zoontje van de chauffeur en zijn vriendje in de cabine en zetten de handrem los. R. die zich nog tussen de achter zijde, van de auto en de miuur be vond, trachtte zich nog door te buk ken in veiligheid te stellen. Dit mis lukte echter en zijn hoofd werd ver brijzeld. GEZANTSCHAPPEN VAN BELGIë EN NEDERLAND IN LUXEMBURG WORDEN AMBASSADES. De nauwe betrekkingen die Luxem burg, België en Nederland verbin den, hebben de regeringen dezer lan den doen besluiten de gezantschap pen van België en Nederland te Luxemburg en de gezantschappen van Luxemburg te Brussel en '-Gra- venhage tot ambassades te verhef fen. STIJGEND VERVOER DER KLM. De vervoerscijfers van de KLM over het eerste half jaar van 1955 tonen over de gehele linie een stij ging ten opzichte van dezelfde pe riode in 1954. Van Januari t.m. Juni 1955, heeft de KLM 327.700 passa giers vervoerd (eerste half jaar 1954, 313.500). In 28.400 26.300) vlieg uren werden 81.700.000 km. afgelegd, (77.400.000). Het aantal passagiers kilometers bedroeg 752. 400.000 km. bedroeg 752.400.000 ((704.800.000) de ton kilometers vracht 27.600.000 (22.10.000) en de tonkilometers post 4.350.000 (4.200.000). De tonkilome ters verkoop bedroeg in het eerste half jaar van 1955 101.800.000 (vorig jaar 94.300.000). JONGETJE VERDRONKEN. De vijfjarige B. Gouweleeuw, wo nende aan het Zuideinde te Delft, is gistermiddag tijdens het spelen op schuiten in de Schie in het water ge vallen en tussen een schuit en de wal geraakt. Terwijl de politie dregde en ver scheidene personen zich te water hadden begeven, slaagde de vader van het jongetje er in het drenkelin get je met een schip pershaak aan de wal te brengen. De levensgeesten wa ren toen echter reeds geweken. TELEFOON GESTREMD Een dragline, die gisteren de grond bij het Utrechtse hotel Den Hommel uitdiepte, nam op een gegeven mo ment met een flinke schep aarde ook een verzameling draaggolfkabels mee naar boven, hetgeen tot gevolg had, dat het internationale telefoonver keer een onverwacht einde vond. Alle netnummers van K 1700 en hoger geraakten buiten werking en hoewel men onmiddellijk een reserve verbinding inschakelde, was deze noodleiding niet in staat alle gesprek ken te verwerken, zodat er vertra- ;ingen van een uur'en langer voor- iwamen. De draaggolfskabels lagen 73 cen timeter onder de grond en men had deze ligging veilig genoeg geacht voor welke diepgraver dan ook. Weer een brug, die de Leidenaar, die zich bf] zijn wandelingen aan de ;tadskant waagt, geen moeilUkhe- ien zal opleveren. Hoe heet deze brug en over wel ke rivier spant hU zijn boog? De vorige week Talrijk waren weer de inzendin gen deze week. De foto stelde voor, zoals u ongetwijfeld al heeft vastge steld, de brug over de Vliet aan de Boisotkade. Na loting viel de prijs op: De heer Paul Zandvliet, Toussaintkade 29, Leiden. Hij ontvangt per omgaande de waardebon van'vijf gulden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief oi briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.— verloot. Het Tweede Kamerlid de heer Wei ter heeft de minister-president ge vraagd of de geschilderde portretten van de gouverneurs-generaal, die Nederlandsch-Indië bestuurd hebben, welke vroeger de paleizen te Buiten zorg en te Batavia sierden, na de souvereiniteitsoverdracht naar Ne derland overgebracht zijn. Indien dit het geval is, is de rege ring dan niet van mening, aldus de heer Weiter, dat deze portretten, in clusief dat van de laatste gouver neur-generaal, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, hier te VERDWENEN HAAGSE IN KEULEN AANGEHOUDEN. De 18-jarige Alida M. C. L., die onlangs uit 's-Graivenhage was ver trokken zonder adres achter te la ten bij haar familie, is door de poli tie te Keulen aangehouden. Zij zal dezer dagen aan de Nederlandse poli tie worden overgegeven. lande op een waardige plaats, bij voorkeur in het Rijksmuseum, beho ren te worden geëxposeerd, ongeacht de kunstwaarde van elk dier schil derijen, als een blijvende herinnering aan drie en een halve eeuw va-n een groots verleden? Eind vorig jaar heeft het Alge meen Nederlands Verbond de aan dacht gevestigd dat de geëmigreer de Nederlanders behoefte hebben om behalve op de verjaardag van H.M. de Koningin en de Nationale feest dag, eens per jaar bijeen te komen. Die dag zou volgens het ANV niet anders kunnen zijn dan Sint-Nico- laasdag. Om die algemene Sinter klaasviering hier te lande en in het buitenland voor te bereiden en on- (13) middellijk tot daden te komen heeft zich uit ambtelijke kringen, uit het ibedrijfs- en verenigingsleven, uit handel, scheepvaart, emigratie en radio een werkcomité van zes perso nen gevormd. Het ANV meent, dat Sinterklaas een Nederlandse feest dag moet worden, die elk jaar terug keert. Het is de bedoeling, dat maat regelen worden genomen opdat Sin terklaas en Zwarte Piet op de avond van 5 December worden ingehaald in de woonplaatsen overzee en opdat Sinterklaaspakketten tijdig hun be stemming bereiken. Wilt U iets weten? Vraag: D. E. Moet de eigenaar van een huis, dat verhuurd is, een wonlngruil toestaan, of kan hij die ruil op grond van persoonlijke be zwaren weigeren? Antwoord: De eigenaar behoeft de ruiling niet goed te vinden. Vraag: Route en afstand in km. van Wassenaar naar Brunssum per fiets. Antwoord: Wassenaai', Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Til burg, Eindhoven, Weert, Roermond, Sittard, Leijenbroek, Oirsbeek, Brunssum. 220 kilometer. Vraag: inzake minimum-loon voor uitbetaling van kinderbijslag. Antwoord: Ons antwoord op deze vraag luidde gisteren, dat kinderbij slag onafhankelijk is van de grootte van het loon. Op zichzelf is dat wel juist, maar er wordt toch een mini mum-loon vereist en wel een gemid deld dagloon van 4.90. Vraag: Kan een dienstplichtig ma rinier uitgezonden worden naar Nw.- Guinea of de West? Antwoord: Deze mogelijkheid is in derdaad aanwezig; een dienstplichtig marinier kan, ook zonder dat hij daartoe de wens te kennen heeft ge geven, naar de overzeese rijksdelen gezonden worden om zijn dienstplicht te veiwullen. Vraag: Route Roelofarendsveen Den Bosch. Antwoord: R'veen, Alphen, Bode graven, Woerden, Utrecht, Den Bosch. Vraag: Route R'veenHilvaren- 'beek, Antwoord: R'veen, Leiden, Rotter dam, Dordtrecht, Breda, Tilburg. de vrolijke speurder EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 15) „Tjanu maar op onderzoek! De nachtwake, eerste ronde!" Besluiteloos keek hij naar het nachtkastje, waar het automatische pistool lag, glanzend in het lamp licht. Zou hij het bij zich steken, of niet Glimlachend pakte hij het zware wapen op, keerde het om en om. „Een aardig gaatje", prevelde hij, in de loop kijkend. „Daar kan een flinke blauwe boon doorheen!" Spelend gleed zijn vinger over de trekker en Hjj trotseerde ten tweede male de kans, op dit ogenblik zijn rondwan deling op het ondermaanse te beëin digen. Misschien stond een goede geest naast hem.... Althans, hij draaide de loop toevallig van zich af, toen met een luide knal, die dave rend de nachtstilte uiteenscheurde, het schot afging Verschrikt hield hij het ding in zijn trillende hand. Een blauw, scherpriekend wolkje zweefde voor de loop en hij staarde wezenloos naar het venster, dat in het midden een stervormig gat vertoonde, vanwaar als een spinneweb lange barsten zich uitspreidden. De knal in de nachtelijke stilte had de uitwerking van een kanonschot. Binnen enkele seconden werd de deur van zijn kamer opengerukt en keken zijn gastheer en diens bediende Wil- kins ontdaan naar binnen „Wat is er aan de hand?", vroeg de heef Liffings hees. Hij had zijn browning alweer in de hand! Reggie keerde zich versuft om. „Ikehik meende, dat ik iets zag bewegen buiten het raam", verzon hij, met zijn figuur verlegen. „Ik vrees, dat ik u een nieuwe ruit zal moeten vergoeden, waarde heer!" Hij grinnikte onbeholpen en haastte zich, het gevaarlijke instrument op tafel te leggen. „Iemand voor het raam?", zei Lif fings scherp. Hij keek naar het ven ster en sprong plotseling naar de schakelaar; hij draaide het licht uit en gejaagd klonk zijn stem. „Er staat een ladder voor het raamGauw, opzij van de kamer!" In het eerst stonden zij in het stik donker, doch langzamerhand tekende zich flauw de omtrekken van het venster af; en in het wazig licht van een door wolken omhulde maan on derscheidden zij in silhouet het bo veneind van een ladder, die tegen het kozijn was geplaatst. Terwijl zij eikaars jagende adem hoorde, stonden zij doodstil in de duistere kamer. „Ik had u moeten waarschuwen", fluisterde de gastheer. „Niets is ge vaarlijker in deze omstandigheid dan licht branden met open gordijnen! Zij hadden u doodgemakkelijk van bui ten af kunnen neerschieten. „Een fout, die ik als speurder niet •had mogen maken!", schertste Reggie, die echter een huivering langs zijn ruggestreng voelde glijden. De heer Liffings sloop behoedzaam naar het venster en keek, zich zoveel mogelijk achter de zijpost dekkend, naar buiten. De tuin lag een moment helder verlicht, de maan schoot juist achter een wolk vandaan. „Drommels.daar ligt iemand. aan de voet van de ladder!", fluister de hij. „Je hebt hem prachtig geraakt makker!" Reggie staarde, met een flauw ge voel in zijn knieën, door de donkere kamer HOOFDSTUK VI. RUMOERIGE NOCTURNE John B. Liffings trok zich van het raam terug en voegde zich in de sche merige kamer weer bij de anderen. Hij beet zich nadenkend op de vinger. „Zij hebben dus de aanval geopend, juist zoals ik verwachtte", zei hij grimmig. „Welhet is nu zaak, op onze hoede te zijn en niet in de rug te worden aangevallen. Een is tenminste buiten gevecht gesteld; als zij geen hulp hebben meegebracht zijn zij nu nog met hun beiden. Zon der twijfel zullen zij, nu hun sluip moord door uw keurig schot is ver hinderd, de aanval uit een andere hoek voortzetten. Het is duidelijk dat zjj van plan waren, mij door het ven ster neer te leggen, in de mening verkerende dat het licht in mijn ka mer brandde. Blijft u hier op post, mijnheer Felham en houd de ladder in het oog. Schiet er zonder pardon op los, wanneer zij het wagen nog maals naar boven te klimmen! Ik ga met Wilkins de ronde doen langs de andere vensters. Als ik fluit, kom mij dan te hulp; doe vooral nergens licht aanl" Reggie bleef alleen in de logeer kamer achter, terwijl zijn gastheer en Wilkins in het doker wegslopen. Nog beduusd door de plotselinge loop der gebeurtenissen ging hij op de divan zitten; er was een wee gevoel in zijn maag, terwijl hij naar de noodlottige ster in het vensterglas staarde. Ondanks zijn tegenzin kon hij zich niet weerhouden, naar het venster te gaan en naar beneden te zien. Eerst kon hij niets onderscheiden, maar spoedig kwam het maanlicht weer door een open plek in de wolken en nu kon hij vaag het ondereinde van de ladder zien. Ja,- werkelijk...,, een stille ge daante lag daarnaast op de grond. In de hand van de ene uitgestrekte arm glinsterde een voorwerp, dat veel had van een parabellum-pistool. Reg gie huiverde.om tweeërlei reden! Het gevoel, deze man te hebben neer geschoten was al even onaangenaam als de wetenschap, dat hij onwetend als schietschijf voor de onbekende schutter zou hebben gefungeerd! „Drommels", mompelde hij, „ik be gin te geloven, dat mijn gastheer met zijn manie voor 't meeslepen van vuurwapens niet helemaal ongelijk heeft! Zelfs Wilkins droeg zo'n prop penschieter mee; die ouwe Jchn B. schijnt er een welvoorzien arsenaal op na te houden. Vriend Felham, je bent in een gonzend wespennest ver zeild!" Peinzend stond hij voor het venster en keek in de tuin, die nü eens hel derder, dan weer minder verlicht was, al naar het maanlicht erover gleed. Opeens meende hij tussen de struiken een gedaante te zien be wegen en hij keek scherp toe. „Tat-tat-tat-tat-tat! Kleine vlammentongetjes prikten in het duister van de plaats af waar hij de gedaante in het struikgewas had zien verdwijnen. Met een scherp getik boorde zich een rij stervormige gaatjes in het raam en er floten enige onzichtbare dingen door de kamer; Reggie deinsde met een kreet achter uit. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7